جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3280


قيمت خودرو دست نخورده باقي ماند


پرداخت حق و حقوق مشمولان قانون خدمات کشوري از ابتداي سال 88

رييس اتحاديه مشاوران املاک خبر داد;
کاهش قيمت مسکن و اجاره بها در سال 88


كوتاه و خواندني


 قيمت خودرو دست نخورده باقي ماند  

قيمت خودرو در بازار هم اکنون هم سطح قيمت هاي روزهاي پاياني سال گذشته است.
به گزارش ايسنا، فعالان بازار بر اين عقيده اند که اين قيمت ها در هفته هاي آينده ثابت نخواهد ماند و متناسب با واکنش بازار تغيير خواهد کرد.
در اين ميان ايران خودرو طبق آخرين شرايط فروشي که قرار است از فردا اعلام کند، عنوان کرده که ديگر از تخفيف ها و فروش با شرايط و تسهيلات ويژه سال گذشته (دهه فجر و آخر سال) براي امسال خبري نيست.
هم اکنون پژو 405 به عنوان پرتيراژ ترين خودرو سال گذشته ايران خودرو در مدل بنزيني 13 ميليون تومان به فروش مي رود. قيمت پژو 206 تيپ 2 نيز به 13 ميليون و 800 هزار تومان در بازار رسيده است. پژو پارس نيز هم اکنون 17 ميليون و 200 هزار تومان در بازار فروش مي رود.
سمند معمولي هم که به نظر مي رسد ديگر ايران خودرو توليدي از آن ندارد و فقط تاکسيراني خواهان آن است، در مدل بنزيني به 13 ميليون و 400 هزار تومان رسيده است. اين خودرو در مدل LX حدود 15 ميليون و 200 هزار تومان و در مدل کمي پيشرفته تر يعني سورن 16 ميليون و 800 هزار تومان فروخته مي شود. از بازار محصولات سايپا و پرتيراژترين خودرو سال 1387 و سال هاي قبل اين کارخانه يعني پرايد نيز خبر مي رسد که اين خودرو در مدل صبا در محدوده قيمت هفت ميليون و 800 هزار تومان فروش مي رود. نوع دوگانه سوز آن نيز هشت ميليون و 300 هزار تومان معامله شده است.
زانتيا و ريو نيز تغيير قيمتي محسوسي نسبت به سال گذشته نداشتند و اين خودروها به ترتيب 27 ميليون تومان و 13 ميليون و 200 هزار تومان فروش رفته اند.
در کلاس خودروهاي لوکس، ماکسيما همچنان در محدوده قيمت کارخانه اي يعني 39 ميليون و 850 هزار تومان در مدل اتوماتيک و 35/5 ميليون تومان در مدل دنده اي خريد و فروش مي شود. پارس خودرو قرار است نيسان تي ينا را جايگزين اين خودرو کند. البته تي ينا کلاس قيمتي متفاوتي با ماکسيما دارد.
تنها محصول مشترک ايران خودرو و پارس خودرو نيز در مدل E2 فول آپشن 14 ميليون تومان فروخته شده است. اين خودرو در مدل E1 نيمه فول 12 ميليون تومان به فروش مي رود با توجه به عدم توليد E1 فول آپشن، قيمتي از آن در بازار در دست نيست، اما اين خودرو در مدل E0 کولر دار 10 ميليون و 600 هزار تومان خريد و فروش مي شود.


 پرداخت حق و حقوق مشمولان قانون خدمات کشوري از ابتداي سال 88  

معاون بودجه معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري از اجراي قطعي قانون مديريت خدمات کشوري در سال جاري و نحوه جبران کسري آشکار بودجه 88 خبر داد و اعلام کرد از ابتداي امسال حق و حقوق مشمولان قانون خدمات کشوري اعمال مي شود.
رحيم ممبيني در گفت وگو با مهر درباره نحوه اجراي قانون مديريت خدمات کشوري و تاکيد رييس جمهور مبني بر اجراي اين قانون از ابتداي سال جديد اظهار داشت: معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري آيين نامه اجرايي مربوط به اين قانون را تدوين و ابلاغ مي کند.
وي افزود: اجراي قانون مديريت خدمات کشوري در سال جاري قطعي است، ضمن اينکه حق و حقوق مشمولان قانون خدمات کشوري از ابتداي امسال اعمال خواهد شد.
ممبيني با اشاره به اينکه 9 هزار ميليارد تومان براي اجراي قانون مديريت خدمات کشوري در بخش کارکنان و بازنشستگان در سال جاري در نظر گرفته شده اظهار داشت: در صورت تاخير در اجراي اين قانون، دولت به عنوان معوقه حق و حقوق مشمولان قانون مديريت خدمات کشوري را پرداخت خواهد کرد.
با ابلاغ آيين نامه اجرايي قانون مديريت خدمات کشوري در سال جاري، احتمالا فيش حقوق فروردين ماه جاري مشمولان اين قانون براساس شرايط جديد اعمال خواهد شد.
معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري پيش از اين نيز اعلام کرده بود: با اجراي قانون خدمات مديريت کشوري، حقوق کارمندان دولت به طور متوسط 25 تا 30 درصد در سال جاري افزايش مي يابد.
به عبارت ديگر، کساني که کمترين حقوق را دارند،  بيشترين افزايش و آنهايي که بيشترين حقوق را دريافت مي کنند، کمترين افزايش حقوق را در سال جاري خواهند داشت.


 رييس اتحاديه مشاوران املاک خبر داد;
 کاهش قيمت مسکن و اجاره بها در سال 88  

رييس اتحاديه مشاوران املاک از کاهش قيمت مسکن و اجاره بها در سال 88 خبر داد.
مصطفي قلي خسروي در گفت وگو با ايسنا درباره وضعيت بازار مسکن در سال جديد اظهار کرد: کاهش مجدد قيمت ها را داريم و لازمه اين امر رکود در بازار است.
وي در ادامه با بيان اينکه نخريدن يا کاهش تقاضا در بازار موجب کاهش قيمت ها مي شود، افزود: ارزان شدن مسکن را مديون مسوولان هستيم که به کد رهگيري و طرح مسکن مهر توجه کردند.
خسروي خاطرنشان کرد: وزارت اقتصاد به کمک طرح ملي کد رهگيري آمده و براي قراردادهاي بدون کد رهگيري مفاصاحساب صادر نمي کند.
رييس اتحاديه مشاوران املاک در پاسخ به اين سوال که آيا پس از اين دوران رکود با افزايش ناگهاني قيمت مسکن مواجه نمي شويم؟ گفت: تجربه نشان داده که پس از کاهش قيمت مسکن براي بازگشت به دوران افزايش حدود دو سال زمان لازم است اما بايد توجه کرد که طي اين دو سال با افزايش توليد از افزايش ناگهاني قيمت ها جلوگيري مي شود.
وي از ايجاد 15 شهرک اقماري در اطراف تهران خبر داد و افزود: اين شهرک ها جدا از طرح مسکن مهر هستند و بايد توجه کرد که پيشرفت صنعت ساختمان طي اين دوران نيز مي تواند از افزايش ناگهاني قيمت ها جلوگيري کند.
خسروي درباره قيمت رهن و اجاره بها در سال جديد گفت: اجاره بها تابعي از قيمت ملک است و با توجه به کاهش قيمت ملک اجاره بها نيز کاهش مي يابد.
رييس اتحاديه مشاوران املاک تصريح کرد: بنا است با نظر قطعي کميته کشوري کد رهگيري لوگوي کد رهگيري مشاوران املاک سالانه تعويض شود.


 كوتاه و خواندني  

صعود دلار در سال جديد
قيمت دلار در حالي بار ديگر به مرز يک هزار تومان نزديک مي شود که اين ارز استراتژيک در روزهاي پاياني سال گذشته، با قيمت 975 تومان به فروش مي رسيد. به گزارش ايلنا، قيمت دلار در سه ماهه پاياني سال گذشته نوسانات قابل توجهي را پشت سر گذاشت به گونه اي که بعد از مدتها اين ارز تاثيرگذار از قيمت 930تومان فاصله گرفت و مرز يک هزار تومان را پشت سر گذاشت البته اين نرخ هم براي دلار تثبيت نشد تا قيمت 960 تا 970 تومان بيشترين قرابت را با واحد پولي امريکا پيدا کند. در روزهاي پاياني سال گذشته با توجه به رونق بازار دلار در کشور به دليل خريد اين نوع ارز توسط مسافران نوروزي خارج از کشور، قيمت اين ارز به 975 تومان رسيد. در سال جديد اما با فروکش کردن تقاضا براي خريد دلار، بازهم روند صعودي قيمت دلار متوقف نشد به طوري که امروز در بازار تهران قيمت اين ارز پرمشتري به 996 تومان رسيد. هرچند رسيدن قيمت دلار به 996 تومان، يک هزار توماني شدن دلار را محتمل مي کند اما به نظر نمي رسد قيمت اين ارز بيش از اين رشد کند. 
 
نرخ جديد سودبانکي در بلاتکليفي

گروه اقتصادي: در حالي براساس قانون منطقي کردن نرخ سود تسهيلات بانکي، نرخ سود بانکي بايد در سال جاري تک رقمي شود که اعضاي کميسيون اقتصادي دولت بر سر دو راهي "کاهش يا تثبيت" اين نرخ در سال 88 قرار گرفته  اند. به گزارش مهر، منطقي کردن نرخ سود تسهيلات بانکي متناسب با نرخ بازدهي در بخش هاي مختلف اقتصادي ( با تاکيد بر نظام بانکداري اسلامي) امري ضروري براي اقتصاد ايران بوده و هدف مقدسي ارزيابي مي شود. برخي مسئولان نظام بانکي معتقدند که هرگونه کاهش در نرخ هاي سود بدون توجه به شاخص هاي اقتصادي (همانند تورم) باعث ايجاد اختلال در فعاليت هاي سيستم بانکي، تشديد سرکوب مالي و تاثير منفي بر تخصيص منابع در اقتصاد مي شود. به عبارت ديگر، نرخ تورم و نرخ سودواقعي سرمايه، مهمترين عوامل تعيين کننده نرخ سود بانکي هستند. برهمين اساس، آنان با توجه به شرايط حاکم بر اقتصاد سياست کاهش نرخ هاي سود بانکي توصيه نمي کنند.
 
جزئيات  افزايش  حقوق کارگران اعلام شد

جزئيات کامل بخشنامه افزايش حقوق کارگران در سال 88 براساس مصوبه شوراي عالي کار و ابلاغيه وزير کار و امور اجتماعي منتشر شد. به گزارش مهر، در بخشنامه افزايش حقوق کارگران براي سال 88 که وزير کار براي اجرا ابلاغ کرده، آمده است: شوراي عالي کار با حضور نمايندگان سه گروه (دولت، کارفرمايان و کارگران) در جلسه مورخ 87/12/27، پس از بحث و بررسي راجع به تعيين حداقل مزد سال 1388، در اجراي ماده 41 قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هرچه بيشتر ميزان درآمد آنان با سطح معيشت و همچنين با توجه به مقتضيات بنگاه هاي توليدي و کارفرمايان و شرايط اقتصادي جامعه موارد زير را به اتفاق آرا مورد تصويب قرار داد.
1- از اول سال 1388 حداقل مزد روزانه با نرخ يکسان براي کليه کارگران مشمول قانون کار (اعم از قرارداد دائم يا موقت) مبلغ 87840 ريال (هشتاد و هفت هزار و هشتصد و چهل ريال) تعيين مي گردد. همچنين از اول سال 1388 ساير سطوح مزدي نيز روزانه 5 درصد مزد ثابت يا مزد مبنا (موضوع ماده 36 قانون کار) به اضافه روزانه 10980 ريال به نسبت آخرين مزد در سال 1387 افزايش مي يابد. البته در صورتي که با اين افزايش مزد روزانه کارگر کمتر از 87840 ريال شود ملاک همان 87840 ريال است.2- به کارگراني که در سال 1388 داراي يکسال سابقه کار شده، و يا يکسال از دريافت آخرين پايه سنواتي آنان گذشته باشد روزانه مبلغ 1250 ريال نيز به عنوان پايه (سنوات) پرداخت خواهد شد.3- بر اساس مصوبه مورخ 87/7/21 شوراي عالي کار و در جهت افزايش رضايتمندي کارگران و کارفرمايان و به منظور تثبيت و تسري تمامي کارگران، اعم از دائم و موقت نسبت به دريافت مزاياي بن کارگري مقرر شد از ابتداي سال 1388 مبلغ ريالي بن (سهم کارفرمايان) به عنوان مزاياي رفاهي و انگيزه اي موضوع تبصره 3 ماده 36 قانون کار تحت عنوان کمک هزينه اقلام مصرفي خانوار (بن کارگري) منظور و بابت هر کارگر (اعم از متاهل يا مجرد) ماهانه مبلغ 100/000 ريال از سوي کارفرمايان به آنان پرداخت شود.

مخبر کميسيون اقتصادي خبر داد:
اصلاح الگوي مصرف آب، برق، گاز و نان در سال 88

عضو کميسيون اقتصادي مجلس با تاکيد بر لزوم تصويب قانون "اصلاح الگوي مصرف " پس از تعيين تکليف طرح تحول اقتصادي در مجلس، تسريع وزارتخانه هاي نفت، نيرو و بازرگاني در تهيه لوايح مورد نياز در اين خصوص را خواستار شد.محمدرضا خباز عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با فارس اعلام کرد: قانوني شدن اصلاح الگوي مصرف باعث مي شود کسي نسبت به آن بي توجه نباشد و بعد از آن مي توان بيان کرد که الگوي مصرف برق چند کيلووات، الگوي مصرف آب چند مترمکعب، الگوي مصرف خانواده شهري و روستايي و شهرهاي بزرگ و کوچک چقدر نان و الگوي مصرف گاز در خانواده هاي مختلف در فصل هاي متفاوت چه مقدار است. وي تصريح کرد: در خصوص اصلاح الگوي مصرف سال هاي گذشته نيز بحث هايي وجود داشت اما هيچ موقع به صورت يک تصميم قاطع در نيامد. خباز با اشاره به نامگذاري سال جديد به عنوان سال اصلاح الگوي مصرف از طرف مقام معظم رهبري بيان داشت: به نظر من تصميم گيران و تصميم سازان بايد همه توان خود را به کار ببرند تا اصلاح الگوي مصرف تحقق يابد. عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: بعد از مشخص شدن الگوي مصرف در بخش هاي مختلف اگر کسي بخواهد بيشتر مصرف کند، يک کار ضد ارزش انجام داده است و نبايد از جيب ديگران هزينه کند بلکه بايد خودش مبلغ اضافي را پرداخت نمايد.
 
وزير نفت پيشنهاد داد;
تشکيل شوراي عالي انرژي

وزير نفت با اشاره به نامگذاري سال 1388 به نام "اصلاح الگوي مصرف" از سوي مقام معظم رهبري، از هدفمند کردن يارانه ها به عنوان بزرگترين تصميم تاريخ اقتصاد ايران ياد کرد و گفت: در شرايط فعلي ضرورت تشکيل شوراي عالي انرژي زير نظر رياست جمهوري احساس مي شود. به گزارش مهر، غلامحسين نوذري با اشاره به نامگذاري سال 1388 به سال اصلاح الگوي مصرف از سوي مقام معظم رهبري، گفت: نگاه وزارت نفت به فرمايش مقام معظم رهبري در اين راستا نگاه صرف سازماني نيست، بلکه به آن به عنوان يک تکليف مي نگريم.وي با تاکيد بر اين موضوع که دولت در سال هاي گذشته بر اصلاح الگوهاي مصرف به ويژه در بخش انرژي تاکيد کرده است، از سهميه بندي بنزين و راه اندازي سامانه کارت هوشمند سوخت به عنوان يکي از اين اقدامات ياد کرد و اظهار داشت: با اجراي اين طرح ملي، ميزان صرفه جويي در مصرف بنزين به 22 ميليون ليتر در روز کاهش پيدا کرده است.
اين عضو کابينه دولت نهم ادامه داد: اگر سهميه بندي بنزين و عرضه سوخت از طريق سامانه هوشمند اتفاق نمي افتاد بايد امسال روزانه 45 ميليون ليتر وارد کشور مي شد.
 
گاز ايران از عراق و سوريه به اروپا مي رسد

ايران و سوريه در بخش نفت و گاز يادداشت تفاهم همکاري به امضا رساندند که براساس آن، مقرر شد گاز ايران از عراق و سوريه به اروپا منتقل شود. به گزارش مهر، براساس اين يادداشت تفاهم که "غلامحسين نوذري" و "سفيان علاو" وزيران نفت ايران و سوريه در دمشق امضا کردند دو کشور با تاسيس يک شرکت مشترک در زمينه صنايع بالادستي شامل اکتشاف ، حفاري و استخراج نفت و گاز همکاري خواهند کرد. توافق براي عبور خط لوله انتقال گاز ايران به اروپا با نام پرشين پايپ لاين از مسير عراق و سوريه به درياي مديترانه، يونان و ايتاليا، تسريع در احداث پالايشگاه نفت الفرقلس در استان حمص و همچنين تسريع در اجراي انتقال خط لوله گاز ايران به سوريه از طريق ترکيه از ديگر بندهاي اين يادداشت تفاهم است. همچنين سال گذشته توافقنامه اي ما بين وزارت نفت و منابع معدني ايران و سوريه براي صدور ساليانه 3 ميليارد مترمکعب گاز به ارزش تقريبي يک ميليارد دلار امضا شده بود.بر اساس اين تفاهم نامه که بين غلامحسين نوذري وزير نفت ايران و سفيان العلاو وزير نفت و منابع معدني سوريه امضا شده بود، مقرر شد پس از انجام مطالعات و مذاکرات تکميلي از سال 2009 ميلادي گاز ايران از طريق خاک ترکيه به سوريه منتقل شود.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته