جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3280

مديرکل دفتر برنامه ريزي و توسعه گردشگري خارجي سازمان ميراث فرهنگي پيش بيني کرد:
رشد 20 درصدي صنعت گردشگري خارجي در کشور در سال 88


افزايش 40 درصدي ظرفيت اسکان مسافران نوروزي در سراسر کشور


گل گشت


ايران زمين


  مديرکل دفتر برنامه ريزي و توسعه گردشگري خارجي سازمان ميراث فرهنگي پيش بيني کرد:
 رشد 20 درصدي صنعت گردشگري خارجي در کشور در سال 88  

 مديرکل دفتر برنامه ريزي و توسعه گردشگري خارجي، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، از رشد 87 درصدي ورود گردشگران خارجي در سه سال فعاليت دولت نهم در کشور خبر داد.
به گزارش ايسنا، محمدرضا پوينده که به منظور بازديد از مناطق گردشگري به استان چهارمحال و بختياري سفر کرده بود، آمار گردشگران خارجي در کشور در سال 86 را، افزون بر دو ميليون و 171 هزار نفر اعلام کرد.
وي گفت: با اينکه سال گذشته بسياري از کشورهاي اروپايي با بحران مالي روبه  رو بودند اما اين موضوع در ايران چندان تاثير منفي نداشت.
پوينده پيش  بيني کرد، صنعت گردشگري خارجي در کشور امسال از رشد 20 درصدي برخوردار شود و افزود: از امسال با مشارکت نيروي انتظامي، بانک مرکزي و مرکز آمار ايران، اطلاعات مربوط به مدت اقامت، مليت و ارزش کالاهاي هزينه اي و خريداري شده توسط گردشگران خارجي، محاسبه مي شود.
  وي اظهار داشت: ورود هر گردشگر خارجي به کشور 7 تا 12 فرصت شغلي در کشور ايجاد مي کند و توسعه اين صنعت بهترين روش براي جايگزين شدن بجاي درآمد نفت است.
 مديرکل دفتر برنامه ريزي و توسعه گردشگري خارجي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، امکانات و تاسيسات زيربنايي گردشگري در بسياري از استان هاي کشور را محدود خواند و گفت: شرايط موجود و ضرورت توسعه زيربناها زمينه درآمدزايي گردشگري داخلي در کشور را نيز فراهم کرده است.
وي هم چنين از مناطق گردشگري و ابنيه تاريخي چهارمحال و بختياري بازديد و رضايت مندي گردشگران از چگونگي ارائه خدمات ستاد تسهيلات نوروزي را جويا شد.
پوينده هدف از تشکيل اين ستاد را که در استان ها به رياست استاندار و دبيري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فعاليت دارد، انسجام در امور خدمات  رساني به گردشگران و پيشگيري از موازي کاري دستگاه ه اي دولتي اعلام کرد.
  وي از استان چهارمحال و بختياري به عنوان يکي از زيباترين مناطق دنيا نام برد و گفت: جاذبه  هاي طبيعي و چهار فصل در اين استان وجود دارد اما بسياري از گردشگران داخلي و خارجي از شناخت و بازديد اين مناظر و ابنيه تاريخي غافل هستند.


 افزايش 40 درصدي ظرفيت اسکان مسافران نوروزي در سراسر کشور  

 معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور با اشاره به تحول در توسعه زيرساخت هاي گردشگري از افزايش 40 درصدي ظرفيت اسکان مسافران نوروزي در سراسر کشور خبر داد.
به گزارش خبرنگار موج در مشهد ، محمد شريف ملک زاده در نشست مطبوعاتي خود با رسانه هاي گروهي گفت: در حال حاضر روزانه يک ميليون و 571 هزار نفر در روز و در مجموع ايام نوروز 28 ميليون و 292 هزار نفر ظرفيت اسکان داريم. وي با اشاره به جهش هاي اطلاع رساني در حوزه گردشگري خاطرنشان کرد: براي نخستين بار بيش از 2 هزار و 244 پايگاه اطلاع رساني در سراسر کشور فعال است که نهادهاي جعيت هلال احمر و شهرداري ها در اين راستا همکاري بسيار خوبي را با ما داشته اند.
ملک زاده ادامه داد: براي سال جديد 114 تلويزيون شهري در شهرهاي بزرگ براي مسافران نوروزي نصب شده، همچنين براي آشنايي با جاذبه هاي گردشگري مناطق مختلف کشور، بيش از 9 ميليون بروشور اطلاع رساني در اختيار مسافران قرار مي گيرد.
معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور اظهار داشت: براي رفاه مسافران نوروزي بيش از دو هزار و 64 باب فضاي موقت براي اقامه نماز و 2 هزار باب سرويس بهداشتي پيش بيني شده است.
وي اضافه کرد: همچنين 888 حمام عمومي براي رفاه مسافران در ايام نوروزي راه اندازي شده است.


 گل گشت  

استان سيستان و بلوچستان

جغرافياي استان
استان سيستان و بلوچستان با وسعتي حدود 181785 کيلومتر مربع پهناورترين استان  کشور مي  باشد، که با قرار گرفتن در بين 25 درجه و 3 دقيقه تا 31 درجه و 27 دقيقه عرض شمالي از خط استوا و 58 درجه و 50 دقيقه تا 63 درجه و 21 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ، از نظر جمعيتي از کم تراکم ترين استان  هاي کشور است. اين استان از شمال به استان خراسان جنوبي و کشور افغانستان، از شرق به کشورهاي پاکستان و افغانستان، از جنوب به درياي عمان و از مغرب به استان  هاي کرمان و هرمزگان محدود مي  شود.شمال استان، برآمده از آبرفت هاي رودخانه هيرمند، که بزرگ ترين درياچه آب شيرين جهان را در خويش جاي داده است. کوه خواجه تنها پشته بلندي مي باشد که در منطقه مسطح سيستان خود نمايي نموده و نزد اهالي از قداستي خاص برخوردار است. دشت سيستان که در گروه اقليم بياباني ميانه قرار دارد، بارشي کمتر از 65 ميلي متر را در سال دريافت مي  کند و ميزان تبخير در آن به بيش از 5000 ميلي متر مي   رسد. اين شرايط در مجموع باعث خشکي فيزيکي شديد محيط بوده و در سال هايي که ميزان ورودي آب رودخانه هيرمند کاهش مي  يابد، خشکسالي  هاي مخرب توسعه پيدا مي  کند. شريان حياتي منطقه يعني هيرمند نوسانات ساليانه قابل ملاحظه  اي را نشان مي  دهد. وزش باد هاي 120 روزه که از اواخر بهار تا پايان تابستان مي  وزد در تشديد نياز و خشکي محيط موثر است.جنوب استان که وسعت متنوع اش را با درياي عمان گره زده  است. اين وادي داراي طبيعتي کوهستاني مي  باشد. مناطق جنوبي استان با توجه به مجاورت با درياي عمان و بهره گيري از بادهاي موسمي اقليم متفاوتي دارند. بالا بودن ميانگين دما و پايين بودن نوسانات آن از مشخصه  هاي اساسي اقليم منطقه است. با توجه به پايين بودن بارش و عدم وجود منابع برفي کوهستاني اکثر جريانات رودخانه  اي، موقتي و فصلي بوده و در بخش وسيعي از استان منابع محدود آب  هاي زير زميني تنها امکانات تامين آب بشمار مي آيند. وجود مخروط آتشفشاني تفتان با 3941 متر ارتفاع در شمال بلوچستان مرکزي، شرايط اقليمي متنوع و جالبي را فراهم آورده  است (1). با توجه به دوره آماري 1359 -1375 ميانگين بارش ساليانه استان 139/8 ميلي متر و ميانگين دماي ساليانه 22/6 درجه سانتي گراد، مي  باشد (2). از لحاظ تقسيمات کشوري استان داراي 8شهرستان، 32 بخش، 30 شهر، 94 دهستان و حدود 6300 آبادي مي  باشد.
تاريخچه استان
قلعه زاهدان(زاهدها) در استان سيستان و بلوچستان سرزمين اساطيري سيستان و بلوچستان از دو ناحيه شمال و جنوب تشکيل شده است. سيستان امروزي که قسمت شمالي استان را در برمي گيرد، در کتاب اوستا، يازدهمين سرزميني است که «اهورامزدا» آفريده. همچنين زادگاه رستم دستان قهرمان حماسي شاهنامه فردوسي مي باشد. تاريخ نگاران سيستان را به گرشاسب، يکي از نوادگان کيومرث نسبت داده اند. نام سيستان از نام اقوام آريايي «سکا» اخذ شده است. «سکاها» در حدود سال 128 قبل از ميلاد، سيستان را به تصرف خود در آورده و در پهنه آن استقرار يافته اند. «نيمروز» نام ديگر سيستان است. همچنين بناي بيشتر شهرهاي سيستان را به پهلوانان اسطوره اي ايران چون زال، سام و رستم نسبت داده اند. زماني سيستان جزو متعلقات دولت ساساني به شمار مي آمد که به دست اردشير بابکان فتح شد و در سال 23 هجري قمري، مسلمانان عرب اين سرزمين را فتح کردند.اولين فرمانرواي معروف ايراني اين سرزمين بعد از اسلام، «يعقوب ليث» صفاري بود. بعد از صفاريان، سامانيان، غزنويان و سلجوقيان نيز هريک، مدتي در اين سرزمين فرمان رانده اند. سر زمين سيستان داراي مکان هاي باستاني وديدني فراوانيست مانند کوه خواجه که نام ديگر آن به زبان پهلوي (اوشيدا)است و به معناي کوه ابدي است. اين کوه تنها بلندي دشت سيستان است و مورد تقدس زرتشتيان هم قرار دارد زيرا آنان بر اين باورند که پيامبر دين زرتشت از آنجا ظهور ميکند. کوه خواجه از سه سلسله زماني در خود آثاري بجا دارد از سه سلسله اشکانيان ساسانيان و حکومت هاي اسلامي بعد از آن.سرزمين بلوچستان امروزي که ناحيه جنوبي استان را تشکيل مي دهد، در قديمي ترين اسناد تاريخي به اسم «مکا» مشهور بوده و در نوشته هاي هرودت تاريخ نگار يوناني از آن به عنوان «گدروزيا» ياد شده است.به دنبال سقوط هخامنشيان توسط اسکندر مقدوني (230 پ- م) وي مسير بازگشت خود از هند را «گدروزيا» انتخاب کرده است. پس از ساسانيان توسط اعراب مسلمان، در زمان خليفه دوم، اکثر مردم اين سرزمين بلافاصله به اسلام گرويدند.از زمان ساسانيان به بعد اين سرزمين همواره جزيي از ايران محسوب مي شد تا اينکه با دخالت بريتانيا در قرن نوزدهم ميلادي عملا به دو بخش غربي و شرقي تقسيم شد. از اين به بعد بلوچستان مانند ساير ايالت  ها و ولايت  هاي کشور حکومت خان خاني داشت تا در سال 1307ه.ش پس از شکست دوست محمدخان بارکزائي قدرت حکومت مرکزي در اين خطه تثبيت شد.
قلعه سب
زيباترين و سالمترين قلعه يي است که از دوران اسلامي سيستان و بلوچستان، مانده است. آيينه تمام نماي اين قلعه که حاکمان صفويه و بعد از آنها است، از جمله 27 بناي تاريخي استان است که هنوز پابرجاست. قلعه سب در اوايل قرن دوازدهم هجري مرکز حکمراني حاکم محلي به نام «ملک دينارخان» بزرگ و فرزندان او بود که در مناطق اطراف «سيب و سوران »حکمراني مي کردند. آخرين حکمران «قلعه سب» غلام رسول خان بود که دو اتاق طبقه دوم قلعه را به ساختمان اضافه کرد. نام قلعه «سب» از نام روستاي «سيب» (به معناي جايگاهي که در آن آب روان است) گرفته شده است. اين واژه به طايفه هاي کهن در سراوان هم اطلاق مي شود.قلعه سب روي صفحه يي سنگي و صخره طبيعي کم ارتفاع با خشت و گل در قرن دوازدهم هجري قمري ساخته شد و در پايان قرن سيزدهم آخرين تغييرات اساسي در آن صورت گرفت. ساختمان قلعه مجموعه يي از حصار و بناي اصلي است که با 23 متر ارتفاع در روستاي «سيب25 »کيلومتري جنوب غرب سراوان قرار دارد.
بناي اصلي قلعه در قاعده، به صورت مستطيل 36متر25 *متر، در دو طبقه ساخته شده است. به گونه يي که هرچه بر ارتفاع آن افزوده مي شود از حجم آن کم مي شود و در ظاهر به شکل «مصطبه هرم» درمي آيد که موجب ايستايي بيشتر بنا و جلوگيري از رانش ديوارهاي قطور و مرتفع آن مي شود. معماران چيره دست محلي با بهره گيري از تجربه خود، براي احداث قلعه سب تخم گياهي به نام «توتري» را با گل مخلوط مي کردند و ملاطي چسبناک مي ساختند که وقتي خشک شد، شديدترين رگبارها و بارانهاي فصلي بلوچستان نيز توانايي شستن آن را ندارد و به همين دليل قلعه پايدار ماندهاست.حصار قلعه سيب با سه متر ارتفاع 48متر74*متر به شکل مستطيل، دورتادور قلعه را فراگرفته است، و به وسيله غلام گردهاي (محلي ويژه نگهبانان و تيراندازي) در داخل ديوار و چهار برج چهارگوش در چهار راس حصار از قلعه محافظت مي کنند. سازندگان قلعه همچنين با بهره گيري از تنه خرما و شاخ و برگ آن وگاهي حصيرهايي از داز DAZ (نخل کوتاه وحشي)، سقف ها را مي پوشاندند و روي آنهارا از کاهگل پوشش مي دادند. محل ورود به قلعه تنها از طريق پلکان جنوب شرق امکان پذير است و واردشونده ها پس از عبور از درب اصلي قلعه به وسيله معبري به درگاهي، در سمت مياني ديواره غربي و از آنجا به وسيله يک راهرو تونل به طول 5/16متر با شيب نسبتا تند به حياط مرکزي مي رسيدند. همچنين براي دسترسي ساکنان قلعه به آب شيرين چاهي در دل صخره و حياط مرکزي حفر شده است. سيب بناي تاريخي قلعه سب مهرماه 1375 به پيشنهاد اين اداره به شماره 1715 در ليست آثار ملي کشور به ثبت رسيد.


 ايران زمين  

نوروز امسال;
150 هزار نفر در پايگاه هاي امداد و نجات کشور اسکان اضطراري يافتند

 خبرگزاري مهر: معاون برنامه ريزي و آمادگي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر کشور گفت: در تعطيلات نوروزي امسال، 150 هزار نفر مسافر در پايگاه هاي امداد و نجات کشور اسکان اضطراري يافتند.
بهزاد پورمحمد در گفتگو با خبرنگار مهر در ساري افزود: خدمات مجموعه امداد و نجات کشور در نوروز امسال قابل تحسين است.
وي خاطر نشان کرد: از شروع طرح ملي امداد و نجات نوروزي تا پايان تعطيلات نوروزي بيش از 65 هزار نفر خدمت امدادي به مراجعين سرپايي صورت گرفته است.
معاون برنامه ريزي و آمادگي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر کشور با اشاره به اينکه حدود پنج هزار ماموريت امداد جاده اي در اين ايام در جاده هاي استان صورت گرفته است، تصريح کرد: بيش از دو هزار و 600 فقره امداد رساني تصادفات در جاده هاي استان انجام شد.
پورمحمد خاطرنشان کرد: جهت انجام فعاليتهاي امدادي بيش از 40 هزار نفر نيروي متخصص و آموزش ديده اعم از پرستار، امدادگر، راننده و کادر اداري در هزار و 10 پايگاه امداد و نجات جاده اي پست موقت و سيار اقدامات امداد و نجات را در جاده هاي کشور صورت دادند.
وي با اعلام اين مهم که بيش از دو هزار خودرو اعم از آمبولانس، خودروي نجات، خودروهاي عملياتي و 10 فروند بالگرد نوروز امسال در جاده هاي کشور عمليات امدادي را صورت دادند، افزود: بيش از 300 بازرس جمعيت هلال احمر کشور نيز بر نحوه کارکرد اين افراد در سطوح ملي و استاني نظارت جدي داشتند.
پورمحمد افزود: از ابتداي طرح تاکنون بيش از 342 مورد ماموريت جاده اي در مازندران صورت گرفته که 190 مورد از آن مربوط به تصادفات امداي  بوده است.معاون برنامه ريزي و آمادگي سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر کشور با بيان اينکه استانهاي مازندران، گيلان و تهران به ترتيب بيشترين ماموريت امداي را نوروز امسال در جاده هاي کشور اجرا کردند، گفت: عملکرد امداد و نجات استانهاي کشور در نوروز مفيد بوده است.
 
56 درصد حوادث رانندگي در نوروز امسال در استان سمنان واژگوني بوده است 

رييس پليس راه استان سمنان گفت: 56 درصد حوادث رانندگي در تعطيلات نوروز امسال در راه هاي اين استان، واژگوني خودروها بوده است.   
سرهنگ "عليرضا رضوي خبير" به خبرنگار ايرنا گفت: بيشتر خودروهاي واژگون شده از نوع سواري و عامل آن نيز خستگي، خواب آلودگي و بي توجهي به جلو به دلايل مختلف توسط راننده بوده است.
وي وضعيت محور تهران - مشهد در محدوده استان سمنان را امروز و در آخرين روز از تعطيلات نوروز امسال روان و خوب توصيف کرد و افزود: به دليل بارندگي هاي اخير در مشهد و برنامه ريزي مناسب مسافران براي بازگشت از سفر، محور مشهد - تهران امروز با ترافيک بسيار سبکي مواجه است.
خبير به رانندگان عبوري از اين مسير توصيه کرد که ضمن توجه به علائم و مقررات راهنمايي و دستورات پليس، از شتابزدگي در حرکت خودداري کرده و فاصله طولي با خودروي جلوئي را رعايت کنند.
رييس پليس راه استان سمنان با بيان اينکه بيشتر حوادث واژگوني بر اثر خستگي و خواب آلودگي رخ مي دهد به رانندگان توصيه کرد در سفر برنامه ريزي داشته و در فاصله چند ساعت رانندگي زماني را به استراحت اختصاص دهند.
در راه هاي استان سمنان روز گذشته (پنجشنبه) دو مورد حادثه رانندگي شامل واژگوني يک دستگاه سواري پيکان و برخورد دو دستگاه موتورسيکلت رخ داد و بر اثر آن سه نفر فوت شدند. 570 کيلومتر از مسير 900 کيلومتري تهران - مشهد از استان سمنان مي گذرد.
 
شهردارمشهد:
بودجه شهرداري مشهد براي اولين  بار،امسال از مرز يک هزار ميليارد تومان فراتر رفت
شهردار کلان شهر مشهد گفت: کاهش تراکم خودرو در خيابان هاي اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) و رفاه زائران، از اهداف اجراي طرح ترافيک بوده است.
به گزارش ايسنا - سيدمحمد پژمان افزود: 70 درصد زائران با هدف زيارت با وسيله نقليه شخصي به مشهد سفر مي کنند.
وي با اشاره به اين که افزايش تراکم خودرو در خيابان هاي اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) منجر به اتلاف وقت زائران و مجاوران مي شود، اظهار کرد: اختصاص اتوبوس و تاکسي ويژه در محدوده طرح ترافيک، از جمله اقدامات شهرداري مشهد به منظور رفاه حال زائران براي تردد به سوي حرم مطهر است. پژمان با تاکيد بر اين که متولي اسکان زائران و مسافران، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است، تصريح کرد:  با توجه به اين که فضاهاي اقامتي رسمي پاسخگوي جمعيت انبوه زائران مشهد نيست، شهرداري نيز با ساخت فضاهاي موقت نظير کمپينگ به اسکان زائران کمک کرده است. وي در ادامه يادآور شد: شهرداري مشهد در نوروز سال گذشته دو کمپينگ براي اسکان زائران اختصاص داده بود که اين ميزان در نوروز 88 به 10 کمپينگ افزايش يافته است. پژمان با اشاره به اين که ترويج فرهنگ گردشگري ديني در مشهد ضروري است، خاطرنشان کرد: اقتصاد شهر مشهد به ماندگاري زائر وابستگي زيادي دارد. شهردار مشهد گفت: براي اولين بار بودجه شهرداري مشهد در سال جديد از مرز يک هزار ميليارد تومان فراتر رفت که اميدواريم با اختصاص اين بودجه بتوانيم تغيير و تحولات چشمگيري را در مشهد داشته باشيم.
 
شمار ميهمانان نوروزي در فارس به
6/4 ميليون نفر رسيد 

رييس کميته اطلاع رساني ستاد تسهيلات نوروزي استان فارس گفت: از 28 اسفندماه 1387 تا کنون تعداد شش ميليون و 400 هزار نفر ميهمان نوروزي به استان فارس وارد شده اند.    عليرضا دژبد پنجشنبه در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا افزود: ورود مسافران نوروزي از راه هاي زميني و هوايي به استان فارس نسبت به سال قبل رشد چشمگير داشته است . وي اظهار داشت: از اين تعداد پنج ميليون و 310 هزار نفر وارد شيراز شدند.
دژبد ادامه داد: چهار ميليون و 313 هزار نفر از مسافران نوروزي در استان فارس اسکان يافتند که سه ميليون و 556 هزار نفر در شيراز اقامت کردند.
معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس افزود: تعداد هزار و 660 ناظر در اين مدت از تاسيسات گردشگري استان فارس بازديد داشتند که به 9 واحد گردشگري تذکر ، سه واحد اخطار، دو واحد تعطيل و چهار واحد مورد تشويق قرار گرفتند. دژبد افزود : استان فارس تعدا 15 بناي تاريخي و فرهنگي را در خود جاي داده است که در طول اين مدت تعداد يک ميليون و 913 هزار نفر از اين بناها بازديد کردند.
وي ادامه داد : حرم احمد بن موسي شاهچراغ (ع) ، در اين مدت بيش از شش ميليون و 145 هزار نفر زائر داشته است.
دژبد شمار بازديدکنندگان از تخت جمشيد را 450 هزار نفر، آرامگاه حافظ را 425 هزار و سعدي را 342 هزار نفر اعلام کرد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته