جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 3280

پخش سريال «حسن فتحي» سه روز در هفته شد;
«اشک ها و لبخندها» از 15 فروردين روي آنتن شبکه يک


مرور مجموعه هاي نوروزي

بعد از موفقيت در اسکار;
«شان پن» با «سه کله پوک» کمدين مي شود


کيدمن در فيلم جديد وودي آلن بازي مي کند

خداحافظي با خالق موسيقي 164 فيلم در 84 سالگي;
«موريس ژار» خالق موسيقي «محمدرسول الله» درگذشت

توسط کمپاني هاي برادران وارنر و ميراماکس;
بعد از 4 دهه،«باني و کلايد» دوباره سازي مي شود


"سرزمين کهن" تبريزي روي ميز تدوين است


"پس از سال ها" در پايان راه است


كوتاه هنري


  پخش سريال «حسن فتحي» سه روز در هفته شد;
 «اشک ها و لبخندها» از 15 فروردين روي آنتن شبکه يک 

 حسن فتحي از پخش مجموعه تلويزيوني «اشک ها و لبخندها» با سه روز پخش در هفته از 15 فروردين ماه خبر داد.
«حسن فتحي» که کارگرداني «اشک ها و لبخندها» را بر عهده دارد، در گفت و گو با فارس گفت: بر اساس تصميم گيري هاي جديد مديران سيما، مجموعه تلويزيوني «اشک ها و لبخندها» که قرار بود در ايام نوروز از شبکه يک سيما پخش شود، از 15 فروردين ماه به روي آنتن خواهد رفت.
وي افزود: 8 قسمت از اين سريال آماده پخش است و تحويل داده شده و قرار است از 15 فروردين، در روزهاي شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ساعت 15:22 به روي آنتن برود.
بنابراين گزارش، «حسن فتحي» و گروه سازنده «اشک ها و لبخندها» درحال حاضر در بيمارستان عيوض زاده، روزهاي پاياني تصويربرداري انجام مي دهند و «بابک رضاخاني» در حال تدوين بخش هاي نهايي آن است.
به گزارش فارس، خواننده تيتراژ سريال «اشک ها و لبخندها»، «برزو ارجمند» است.
در اين مجموعه تلويزيوني که تهيه کنندگي آن را «اسماعيل عفيفه» برعهده دارد، بازيگراني چون مهدي هاشمي، گوهر خيرانديش، شهره لرستاني، برزو ارجمند، ليلا اوتادي، هومن برق نورد، مهشاد مخبري، کيانوش گرامي، سيدمحسن نقيبيان، سينا رازاني، عباس ظفري و... ايفاي نقش مي کنند.
در خلاصه داستان اين مجموعه تلويزيوني آمده است: «شمسي شال فروش» به علت تصادف در زندان است. در زندان به گوشش مي رسد که تنها پسرش «خسرو» درگير کارهاي خلاف شده است. شمسي از زندان پانزده روز مرخصي مي گيرد تا با پيدا کردن يک دختر مناسب براي ازدواج با پسرش او را به سر و سامان برساند. بعد از آزادي او سراغ برادرش «حشمت» که از سينماداران قديمي است، رفته و از دخترش «نگار» خواستگاري مي کند. حشمت که شهامت مخالفت با خواهر را ندارد به دروغ مي گويد که نگار نامزد دارد و اين آغاز ماجراست...
ساير عوامل اين مجموعه تلويزيوني عبارتند از: کارگردان: حسن فتحي، مدير نور و تصوير: جواد صفا،  صدابردار: صالح حبيبي، طراح صحنه و لباس: پيام فروتن، طراح چهره پردازي: مهري شيرازي،  دستيار اول کارگردان: محمدرضا رستمي، برنامه ريز: سعيد عباسي، منشي صحنه: زهرا غلامي، تصويربرداران: خسرو دادگر مرام، حسن زارع، تدوين: بابک رضاخاني، موسيقي متن: حميدرضا صدري، طراح عنوان بندي: ساسان توکلي فارساني، عکاس: محمدفوقاني، مدير روابط عمومي: محمد رسول صادقي، جانشين توليد: ناصر هاديا ن فر، مدير تدارکات: مهدي پيله وريان، امورمالي و اداري:نعمت گودرزوند چگيني و مدير توليد: عزيز عليزاده.


  مرور مجموعه هاي نوروزي  

پديده تلويزيون در نوروز امسال برنامه "کلاه قرمزي 88" بود که در غيبت مجموعه اي که بتواند مخاطب را پاي تلويزيون بنشاند، نسل هاي مختلف را با ستاره هاي دهه 70 سينما و تلويزيون پيوند داد.
به گزارش مهر، در حالي که پيش بيني مي شد جدال حسن فتحي و مهران مديري براي جذب مخاطب مهمترين اتفاق تلويزيون در نوروز باشد، حذف زودهنگام فتحي و مجموعه "اشک ها و لبخندها" از اين رقابت بازي را به نفع مديري تغيير داد. اما "مرد دو هزار چهره" در شرايطي که هيچيک از مجموعه هاي نوروزي امسال نمونه قابل دفاعي نبودند، برگ برنده اي در کارنامه اين کارگردان محسوب نمي شود.
"مرد دو هزار چهره" مانند اغلب دنباله ها نمونه موفقي نبود و جسارت و نوآوري موجود در "مرد هزار چهره" در مجموعه تازه مديري ديده نمي شد. برخورد محافظه کارانه با موضوع ها و موقعيت ها در "مرد دو هزار چهره" جذابيت شوخي با مشاغل، مسايل و مشکلات اجتماعي را از بين برد. بخش شوخي با فوتبال به دليل جسارت نويسنده نسبت به بخش هاي ديگر جذابتر بود که اين جسارت البته ارتباط مستقيم با فضاي ورزش دارد.
فضاي ورزش هميشه براي انتقاد و شوخي مهياتر از حوزه هاي ديگر است و شرايط اين فرصت را به وجود آورده که مديري با مسايل پشت پرده فوتبال مانند بازيکن سالاري، فساد مطبوعات ورزشي و... شوخي کند، اما طبيعي است که اين جسارت براي برملاکردن واقعيتي که در بخش هاي مختلف جامعه جريان دارد، وجود ندارد. "مرد دو هزار چهره" در شوخي با ساير بخش ها ناتوان  ماند و به هدفي که از يک مجموعه طنز انتظار مي رود، نرسيد.
"ماه عسل" مجموعه شاد و مفرح خانوادگي به سبک و سياق ديگر مجموعه هاي فلورا سام و مجيد اوجي بود. نوع گره افکني ها و تعليق  در" ماه عسل" غير قابل پيش بيني و پيچيده نبود و بيننده از همان ابتدا مي دانست قرار نيست قطب شر بر قطب خير پيروز شود. نوع روايت، شخصيت پردازي و جنس شوخي ها در "ماه عسل" ساده و قابل درک و اين ويژگي ممکن است براي گروهي که داستان ها و روابط پيچيده را مي پسندند، جذاب نباشد.
"ماه عسل" به قابليت بازيگران متکي است و از نيرويي که آنها براي نقش مي گذارند به درستي استفاده مي کند و به همين دليل حضور سعيد پورصميمي، يوسف تيموري و اميرحسين صديق به مجموعه حس و حالي خاص داده است. "ماه عسل" مجموعه اي بي ادعا است که با نگاهي حرفه اي ساخته شده و به دليل فضاي صميمانه و تصويري شيرين که از زندگي ايراني ارائه مي دهد، جذاب است. اما "ماه عسل" مجموعه اي دريادماندني نيست.
"عيد امسال" چيزي فراتر از مجموعه هاي طنزي که در اين سال ها به تقليد از مجموعه هاي موفق قبلي ساخته شده نداشت. داستان تکراري، موقعيت ها و شوخي هاي آشنا و اتکا به خلاقيت فردي بازيگراني که همه توانشان را در اين سال ها در ديگر مجموعه ها خرج کرده اند، طراوتي براي اين مجموعه باقي نگذاشت.
مهمترين امتياز مجموعه تيتراژ ابتدايي و ترانه آن است که ايده و اجرايي خوب دارد و به دليل تازگي و تنوعش جذاب است.  معدود لحظه هايي که مجيد صالحي و علي صادقي تلاش مي کنند به آنها رنگي از طنز بدهند هم عاملي است که بيننده را پاي اين مجموعه مي نشاند. اما "عيد امسال" برگ برنده اي براي بيننده اش ندارد تا او را غافلگير کند.
اما برگ برنده نوروزي تلويزيون مجموعه "کلاه قرمزي 88" بود که علاوه بر جذب مخاطب کودک، بزرگترها را هم با خاطره هاي شيرينشان از اين برنامه و شخصيتهاي دوست داشتني  اش آشتي داد. "کلاه قرمزي" توانست پاي ستاره هاي سينما و چهره هاي محبوبي مانند امين حيايي، ابراهيم حاتمي کيا، آتيلا پسياني و باران کوثري را به تلويزيون باز و از جذابيت حضور اين چهره ها استفاده کند.
فضا و حال و هواي مجموعه تازه زوج طهماسب و جبلي با مجموعه قبلي تفاوت زيادي نداشت، آنها اين بارهم در قالب فضايي صميمي و ساده به کمک شخصيت هايي که براي بچه ها محبوبند، نکات مختلف درباره روابط اجتماعي، خانوادگي و مسايلي که بچه ها بايد بدانند را مطرح مي کردند. طنز خاص اين زوج که با لودگي همراه نمي شد از امتيازهاي اين برنامه بود.
طهماسب و جبلي با تغييرهاي ساده اما مناسب در مجموعه فضايي تازه به وجود آوردند. در مقايسه با "مرد دو هزار چهره" که دنباله اي ناموفق بر يک مجموعه پربيننده بود، "کلاه قرمزي" مجموعه اي جذاب و شيرين بود که امتيازهايش را از مجموعه قبلي نگرفته بود و به عنوان مجموعه اي مستقل، هويت و اعتباري جداگانه داشت. تهيه کننده سينمايي اين برنامه و زوج طهماسب و جبلي با استفاده درست از ارتباط هاي حرفه اي خود در سينما فضايي تازه در مجموعه به وجود آوردند.
بي شک خوشبين ترين بينندگان مجموعه هاي نوروزي گمان نمي کردند مجموعه هاي نوروزي امسال اينقدر ضعيف باشند و کلاه قرمزي و پسرخاله پس از يک دهه دوباره به پديده تلويزيون تبديل شوند. پديده اي که ستاره محبوب نسلي تازه از کودکان ايراني شد.


  بعد از موفقيت در اسکار;
 «شان پن» با «سه کله پوک» کمدين مي شود 

«شان پن» با امضاي قرارداد ايفاي نقش لري در بازسازي «سه کله پوک»، يک نقش کمدي را تجربه مي کند.
به گزارش فارس، بازيگر اسکار گرفته سينما در نسخه جديد «سه کله پوک» نقش يکي از برادران نخاله را بازي خواهد کرد.
کمپاني مترو گلادوين مه ير که نسخه دوباره سازي شده اين کمدي کلاسيک را تهيه مي کند، مي گويد شان پن را قبل از اين که در مراسم اسکار امسال دومين جايزه اسکار خود را بگيرد نامزد بازي در اين فيلم کرده بود.
پن چند روز قبل قرارداد بازي در ««سه کله پوک» جديد را امضا کرد کمپاني مترو گلدوين ماير تا قبل از امضاي قرارداد بازيگر، هيچ خبري پيرامون احتمال حضور وي در اين پروژه منتشر نکرد.
قبل از اين اعلام شده بود «جيم کري» در حال مذاکره با کمپاني براي بازي در يکي از سه نقش اصلي آن است. ولي هنوز معلوم نيست وي هم در فيلم حضور دارد يا خير کري قرار است نقش کري را بازي کند و پن براي ايفاي نقش لري قرارداد امضا کرده است.
کمپاني متروگلاوين مه بر سه برادر نخاله را که با نام استوجس مشهور شدند اولين بار در يک مجموعه فيلم کوتاه معرفي کرد
موفقيت اين مجموعه فيلم کوتاه باعث توليد نسخه سينمايي آن در سال 1933 شد. پس از آن فيلم هاي زيادي با حضور اين سه کاراکتر ساخته شد.
احتمال زيادي وجود ندارد که سومين نقش مهم فيلم (يعني کاراکتر مونه) را «بنيسيو دل تورو» به عهده بگيرد. ولي کمپاني هنوز اين خبر را تاييد نکرده است.
کليد فيلم برداري «سه کله پوک» پائيز زده مي شود و قرار است تابستان 2010 اکران عمومي شود.
انتخاب يک بازيگر جدي مثل شان پن براي حضور در يک نقش کاملا کمدي باعث حيرت  تحليل گران سينمايي شده است، ولي خود بازيگر مي گويد سابقه کار کمدي هم دارد. وي در آغاز فعاليت هاي بازيگري اش در يکي دو فيلم کمدي بازي کرد ولي پس از آن راهي دنياي درام و مسائل جدي شد.
نسخه جديد «سه کله پوک» را برادران فارلي کارگرداني مي کنند.
آن ها مي گويند انتخاب پن براي اين فيلم کاملا آگاهانه و عمدي بوده است و با اين کار قصد دارند تصور عمومي را در مورد شيوه و نوع بازيگري وي بشکنند.
خود پن هم مي گويد: «دوستدار آثار کمدي هستم، به ويژه از نوع بزن و بکوب آن. فيلم هاي «سه کله پوک» هم همه اين چيزها را در خودش دارد. احساس کردم فرصت خوبي است تا نوع تازه اي از نقش آفريني را تجربه کنم. چيزي که تا قبل از اين کمتر به سراغ آن رفته ام.»


 کيدمن در فيلم جديد وودي آلن بازي مي کند  

بازيگر برنده اسکار به گروه بازيگران فيلم جديد وودي آلن شامل آنتونيو باندراس، جاش برولين، آنتوني هاپکينز، فريدا پينتو و نومي واتس اضافه شد.
به گزارش مهر، ورايتي اعلام کرد نيکول کيدمن جديدترين بازيگر پروژه تازه آلن است که عنوان آن هنوز مشخص نشده و داستان آن در لندن روي مي دهد.
فيلمبرداري تابستان امسال آغاز مي شود و هزينه توليد فيلم را شرکت مدياپرو تامين مي کند که روي "ويکي کريستينا بارسلونا" فيلم قبلي آلن نيز سرمايه گذاري کرد.
کيدمن 42 ساله پارسال فيلم حماسي "استراليا" ساخته باز لورمن را روي پرده داشت که در آن با هيو جکمن همبازي بود. او موزيکال "9" به کارگرداني راب مارشال را در مرحله پس از توليد دارد و "قطب نماي طلايي"، "تهاجم" و "مارگو در عروسي" از ديگر فيلم هاي او در دو سال اخير است.
کيدمن سال 2003  براي بازي در نقش ويرجينيا وولف نويسنده بريتانيايي در فيلم "ساعت ها" برنده اسکار شد و سال 2002 نيز براي "مولن روژ" نامزد اسکار بود.
آلن 74 ساله فيلم کمدي "هرچه نتيجه بخش باشد" را آماده نمايش دارد که 19 ژوئن اکران مي شود و فيلم افتتاحيه هشتمين جشنواره ترايبکا است. او چهار فيلم قبلي خود "امتياز نهايي"، "خبر دست اول"، "روياي کاساندرا" و "ويکي کريستينا بارسلونا" را در بريتانيا و اسپانيا ساخت.


 خداحافظي با خالق موسيقي 164 فيلم در 84 سالگي;
 «موريس ژار» خالق موسيقي «محمدرسول الله» درگذشت 

 «موريس ژار» خالق موسيقي «محمدرسول الله» و «لورنس عربستان» در 84 سالگي درگذشت.
به گزارش  فارس به نقل از رويترز از فرانسه، «موريس ژار» (Jarre Maurice) آهنگساز برجسته فيلم هايي چون «دکتر ژيواگو»، «محمدرسول الله» و «لورنس عربستان» در سن 84 سالگي به دليل ابتلا به سرطان در لوس آنجلس درگذشت.
او در پنجاه و نهمين دوره جشنواره فيلم برلين با دريافت خرس طلايي افتخاري يک عمر فعاليت پرثمر هنري از اين آهنگساز برجسته و کهنه کار فرانسوي تجليل شده بود.  اين آهنگساز برنده سه جايزه اسکار، پس از رهبري ارکستر در کنسرواتوار پاريس و فعاليت در سينما به عنوان آهنگساز،  در موسيقي الکترونيک به فعاليت پرداخت و پسر او (ژان ميشل ژار) نيز راه پدر را ادامه داد و در اين زمينه به شهرت جهاني رسيد.
اين آهنگساز که متولد سپتامبر 1924 در ليون فرانسه بود و در 29 مارس 2009 در لوس آنجلس کاليفرنيا دارفاني را وداع گفت، بيش از 164 فيلم در کارنامه داشت که آخرين کار وي فيلم تلويزيوني طغيان بود که در سال 2001 ساخته شد و وي نامزد گلدن گلوب براي اين فيلم شد. موريس ژار آهنگساز برجسته فيلم هايي چون جاذبه مرگبار، روح ، گذرگاهي به هندوستان، دختر رايان، نفرين شدگان، مردي که مي خواست سلطان باشد، در سال 1976 براي موسيقي فيلم محمد رسول الله به کارگرداني و تهيه کنندگي «مصطفي عقاد» کانديداي جايزه اسکار شد. او علاوه بر اين موفقيت ها، نامزد 26 جايزه و برنده 20 جايزه ديگر نيز بوده است. ژار همچنين در سينما، کار Sounbtrack براي 19 فيلم انجام داده و در فيلم هاي ديگر سينمايي نيز هم کاري هاي گوناگون داشته است.


 توسط کمپاني هاي برادران وارنر و ميراماکس;
 بعد از 4 دهه،«باني و کلايد» دوباره سازي مي شود  

در شرايطي که کمپاني برادران وارنر قصد دوباره سازي فيلم معروف و بسيار پرفروش خود را دارد، فيلم ديگري هم با نام قصه «باني و کلايد» جلوي دوربين مي رود.
به گزارش  فارس، شرکت فيلمسازي ميراماکس تهيه کننده فيلم اخير است و قصه آن قرار است ماجراهايي را تعريف کند که در نسخه کلاسيک سال 1967 به نمايش درنيامده اند.
به اين ترتيب اين فيلم که حال و هوايي متفاوت از نسخه کلاسيک خواهد داشت، هيلاري داف و کوين زگرز را در نقش باني و کلايد خواهد داشت.
صحنه هاي اين فيلم در جنوب کشور و در مناطق مثل لوئيزيانا، مي سي سي پي و آلاباما فيلم برداري مي شود اما زماني براي شروع کار فيلم برداري اعلام نشده است.
هنوز کمپاني برادران وارنر نسبت به توليد اين فيلم واکنشي از خودش نشان نداده است. تحليل گران سينمايي بعيد مي دانند اين کمپاني در اين زمينه از شرکت ميراماکس شکايت کند. علت اصلي امر هم اين است که قصه «باني و کلايد» يک ماجراي واقعي است که در دهه 30 ميلادي رخ داده و کسي نمي تواند آن را متعلق به خود بداند.
با اين حال برادران وارنر براي توليد نسخه دوباره سازي فيلم خود، سريعا دست به کار شده است. فيلمنامه نسخه جديد بر اساس فيلمنامه کلاسيک اثر رابرت بنتون و ديويد نيومن نوشته مي شود. اين کمپاني هنوز کارگردان و بازيگر اصلي نسخه جديد را انتخاب و معرفي نکرده است. نسخه کلاسيک فيلم سال 1967 توسط آرتورپن ساخته شد.
فيلم قصه دو ضدقهرمان يعني باني پارکر و کلايد بارو با بازي «في داناوي» و «وارن بيتي» را تعريف مي کرد که پس از يک سلسله سرقت از بانک، تبديل به تيتر اول رسانه اي مي شوند.
آنها به واسطه خيانت يکي از دوستان و همکاران خود توسط نيروي پليس به دام افتاده و به قتل مي رسند. «باني و کلايد» از سوي مسئولين کمپاني، يک فيلم درجه دو ارزيابي شد و در سال 1967 در تعداد اندکي سيما اکران عمومي شد اما نقدهاي مثبت منتقدان، توجه عموم مردم را به اين فيلم جلب کرد و شمار تماشاگران آن به سرعت افزايش پيدا کرد. کمپاني برادران وارنر هم سريعا تعداد سالن هاي نمايش فيلم را افزايش داد و خيلي سريع اين فيلم تبديل به يک کار بسيار پرفروش و مشهور شد.
زمان توليد «باني و کلايد»، قرار بود «جين فوندا» نقش باني پارکر را بازي کند ولي او که در آن زمان در فرانسه زندگي مي کرد، حاضر نشد براي بازي در فيلم راهي آمريکا شود.
«فرانسوا تروفو» و «ژان لوک گدار» گزينه هاي اصلي کمپاني برادران وارنر براي کارگرداني فيلم بودند که هريک به دلايلي آن را کارگرداني نکردند.


 "سرزمين کهن" تبريزي روي ميز تدوين است  

بهرام دهقان مجموعه تلويزيوني "سرزمين کهن" به کارگرداني کمال تبريزي را تدوين مي کند. محمد مسعود تهيه کننده اين پروژه به  مهر گفت: تصويربرداري مجموعه تلويزيوني "سرزمين کهن" در لوکيشني در تهران ادامه دارد و گروه تا پايان ارديبهشت ماه در اين لوکيشن مستقر هستند. بهرام دهقان همزمان با تصويربرداري مشغول تدوين پروژه است.
تصويربرداري مجموعه تلويزيوني "سرزمين کهن" 15 آذر پارسال آغاز شد. در اين مجموعه بيتا فرهي، ميترا حجار، فرهاد قائميان، پژمان بازغي، جعفر دهقان، ثريا قاسمي، الهام حميدي، امير آقايي، پرويز پورحسيني و ... به ايفاي نقش پرداخته اند.
مجموعه در سه فاز ضبط مي شود و داستان زندگي پسربچه اي از زمان يکسالگي (همزمان با تبعيد رضاشاه از ايران) را به تصوير مي کشد که مراحل مختلف زندگي او با بسياري از حوادث سياسي و اجتماعي ايران همراه مي شود.
اين مجموعه 40 قسمتي با فيلمنامه عليرضا طالب زاده به سفارش گروه فيلم و سريال شبکه سه ساخته مي شود و عوامل آن عبارتند از تصويربردار: محمدرضا سکوت، طراح گريم: مجيد اسکندري، طراح صحنه و لباس: مجيد ميرفخرايي، برنامه ريز: مجيد فاضلي، صدابردار: بهمن اردلان، دستيار کارگردان: رضا بختياري نيک و جلوه هاي ويژه: بهنام خاکسار.
تبريزي پيش از اين مجموعه هاي تلويزيوني "شهريار" و "دوران سرکشي" را کارگرداني کرده که به ترتيب از شبکه هاي دو و تهران روي آنتن رفتند.


  "پس از سال ها" در پايان راه است  

تصويربرداري مجموعه تلويزيوني "پس از سال ها" اواخر سال گذشته به پايان رسيده و اکنون مراحل فني را سپري مي کند.
اکبر خواجويي کارگردان مجموعه "پس از سال ها" به  مهر گفت: تصويربرداري اين مجموعه اواخر سال گذشته به پايان رسيده و اکنون مهران خواجويي مشغول تدوين است و آريا عظيمي نژاد موسيقي متن را مي سازد. فکر مي کنم مراحل فني تا اواسط تابستان طول مي کشد. هنوز زمان پخش اين مجموعه مشخص نشده است.
اين مجموعه در 15 قسمت 45 دقيقه اي به نويسندگي محسن دامادي و تهيه کنندگي سيداحمد کاشانچي و احمد شهرابي فراهاني براي شبکه سه تهيه مي شود و فرامرز قريبيان، فاطمه گودرزي، شهره لرستاني، عبدالرضا اکبري، منوچهر آذر، شبنم مقدمي، بهناز توکلي، سولماز آقمقاني، پندار اکبري، سهند جاهد، عليرضا زماني فر، صفا آقاجاني، زويا امامي و... در آن بازي کرده اند.
عوامل "پس از سال ها" عبارتند از تصويربردار: اسفنديار شهيدي، مدير توليد: سيددانيال کاشانچي، صدابردار: رضا کنشلو، انتخاب بازيگر: رضا ابوفاضلي، برنامه ريز: پيام حنفي، طراح گريم: منيژه حاتم آبادي، طراح صحنه و لباس تهران: فرهاد عزيزي فرد، طراح صحنه و لباس کاشان: شهريار کلهر، منشي صحنه: شيوا يوسفي و عکاس: ليلا خوشکنار.


 كوتاه هنري  

کارگردان برنده اسکار در چين
دني بويل رئيس داوران جشنواره فيلم شانگهاي شد

کارگردان بريتانيايي فيلم تحسين شده "ميليونر زاغه نشين" به عنوان رئيس هيئت داوران بخش مسابقه بين الملل دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم شانگهاي انتخاب شد.
اسکرين ديلي اعلام کرد "ميليونر زاغه نشين" دني بويل از 26 مارس (ششم فروردين) در پکن به روي پرده رفت و از اين هفته در بيش از 1000 سينما در چين اکران شده است.
بويل 53 ساله هفته پيش با حضور در يک نشست مطبوعاتي با اعلام حمايت کامل خود از جشنواره فيلم شانگهاي گفت: روبرو شدن با شهرهاي پر از مردم و داستان هاي مختلف مانند بمبئي، پکن يا شانگهاي براي هر فيلمساز بسيار پرهيجان و پر از امکان است. مثل رويايي است که به واقعيت مي پيوندد.
تانگ ليجون رئيس جشنواره فيلم شانگهاي در دوره هاي قبل نيز تلاش کرده بود بويل رياست بخش مسابقه بين الملل اين جشنواره را به عهده بگيرد که در عين حال به بخش مسابقه جين جو معروف است.
او با اشاره به اين مسئله گفت: موفقيت بسيار زياد "ميليونر زاغه نشين" ما را بيش از پيش ترغيب کرد رياست هيئت داوران اين بخش جشنواره شانگهاي را به او بسپاريم.
ليجون افزود: يکي از اهداف جشنواره فيلم شانگهاي تقويت بازار فيلم جشنواره از طريق توليدات مشترک سينمايي است. "ميليونر زاغه نشين" بويل يک نمونه خوب از تبادل فرهنگي ميان شرق و غرب است.
دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم شانگهاي 13 تا 21 ژوئن (23 تا 31 خرداد) برگزار مي شود. تاکنون بيش از 600 فيلم بلند و 200 فيلم کوتاه براي حضور در جشنواره به کميته انتخاب ارائه شده است. 
پارسال فيلم روسي "موخا" به کارگرداني ولاديمير کت جايزه جين جو بهترين فيلم جشنواره شانگهاي را از آن خود کرد و وونگ کار- واي فيلمساز معروف چيني رئيس داوران بود.
بويل سازنده فيلم هايي چون "گور کم عمق"، "قطار بازي"، "ساحل"، "28 روز بعد" و "آفتاب" است. "ميليونر زاغه نشين" او پارسال در 10 رشته نامزد جوايز اسکار بود و در نهايت جوايز هشت بخش از جمله بهترين فيلم، بهترين کارگرداني و بهترين فيلمنامه غير اقتباسي را گرفت.
 اين فيلم بريتانيايي داستان يک جوان فقير اهل بمبئي است که با شرکت در يک نمايش تلويزيوني فرصت ميليونر شدن را پيدا مي کند. "ميليونر زاغه نشين" پنجشنبه ششم فروردين از تلويزيون ايران پخش شد.
 

با برپايي سومين نمايشگاه;
مصلي تهران 16 ارديبهشت ميزبان نمايشگاه کتاب تهران است

بيست و دومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران از 16 تا 26 ارديبهشت ماه سال 1388 در مصلي امام خميني(ره) برگزار خواهد شد.
به گزارش آفرينش، بيست  و دومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران از 16 تا 26 ارديبهشت  ماه براي سومين سال متوالي در مصلي امام خميني (ره) تهران برگزار خواهد شد.
تيم اجرايي نمايشگاه دراسفند ماه1387 درمصلي امام خميني مستقر شده اند ودرحال آماده سازي محل سالن ها براي برگزاري نمايشگاه هستند.
همچنين محمدحسين صفارهرندي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي 8 فروردين از محل برپايي بيست و دومين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران بازديد کرده و در جريان روند آماده سازي نمايشگاه قرار گرفت.

 بنياد مولانا از محمدرضا شجريان تقدير مي کند
 
 بنياد بين المللي مولانا اعلام کرد:اين بنياد از چهره و شخصيت جهاني استاد محمدرضا شجريان تجليل مي کند.
به گزارش  (ايسنا)، در ديدار رييس بنياد بين المللي مولانا و دبير همايش شمس و مولانا، فاروق همدم  چلبي - بيست وسومين نواده ي مولانا - آمادگي کامل اين بنياد را براي تجليل از استاد محمدرضا شجريان در سطح جهاني در شهر ترکيه در قونيه اعلام کرد.
فاروق همدم  چلبي، بيست وسومين نواده ي مولانا با بيان اين که استاد شجريان اولين شخصيت فرهنگي، هنري، ايراني و خارجي است که حدود 40 سال  پيش در بارگاه مولانا مثنوي را به صورت آواز اجرا کرد.
وي برگزاري همايش شمس و مولانا توسط حسيني صدر - نماينده ي خوي - را ستود و گفت: اين همايش توانست ميراث مشترک فرهنگي که در بين ملت هاي جهان وجود دارد، به هم نزديک کند.
علي محبوبي - دبير همايش شمس و مولانا - در اين ديدار با بيان اين که استاد شجريان توانسته است با برگزاري کنسرت موسيقي در اقصا نقاط دنيا مردم دنيا را با فرهنگ مهرورزي و صلح و دوستي فرهنگ ايراني آشنا سازد، تصريح کرد: استاد شجريان در کارنامه ي 40ساله ي فرهنگي و هنري خود توانسته است همگام با اجتماع و مردم پيش رود و در شناساندن فرهنگ تمدن ايراني از هيچ کوششي دريغ نکرده اند.
وي تجليل بنياد بين المللي مولانا از چهره ي بي بديل آواز ايراني استاد شجريان را به صورت جهاني اقدامي شايسته و مهم فرهنگي عنوان کرد.
محبوبي در پايان خاطرنشان کرد: برگزاري همايش شمس و مولانا با حضور خانم اسين چلبي در خوي براي ايجاد و تبادل فرهنگي بين ملت و کشور دوست و مسلمان ايران و ترکيه توانست تاثيرات فرهنگي بسيار مهمي در روابط اين دو کشور داشته باشد.
محبوبي در پايان تصريح کرد: زمان دقيق و کامل اين تجليل بعدا اعلام مي شود.
 

 


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته