جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3289


ايران زمين

در طرح نوروزي توزيع ميوه
3059 تن ميوه درسطح شهرستان کرج توزيع شد


مجهزترين کشتارگاه طيور آذربايجان غربي با 70 درصد پيشرفت در نقده احداث مي شود


به منظور رفع گره ترافيکي مرکز شهراحداث پروژه "پل غير هم سطح "در مرکز دزفول آغاز شد


گل گشت


 ايران زمين  

بارش برف دراستان اردبيل چهره شهرها را زمستاني کرد
اردبيل-  خبرنگار آفرينش
 بارش برف دراستان اردبيل چهره شهرهاي استان را سفيد پوش کرد بارش برف درشهرهاي اردبيل ،خلخال،مشکين شهر، گيوي ، نمين ،سرعين ، نير و گرمي چهره بهاري شهرهاي استان اردبيل را زمستاني کرد .
درحالي که به دليل لطافت هوا ازاواخر فصل زمستان و عدم بارش برف و کاهش برودت هوا در اسفندماه بيشتر درختان برخلاف سالهاي گذشته که ازاواخر فروردين ماه به شکوفه مي نشستند امسال از اوايل فروردين شکوف کرده بودند با بارش برف غافلگير کننده خطر خسارت بي سابقه برباغداران به نظر مي رسد .بنا به اعلام روابط عمومي آموزش و پرورش استان اردبيل مدارس درشهرهاي استان اردبيل تا مقطع راهنمايي در سرعين کليه مقاطع درخلخال و گيوي و گرمي تا مقطع ابتدايي تعطيل مي باشد .

رتبه نخست نمايش عکس يادگاري به  رباط کريم  اختصاص يافت
رباط کريم  -  خبرنگار آفرينش
 - کسب رتبه نخست نمايش عکس يادگاري از شهرستان رباط کريم در مرحله منطقه اي تئاتر کشوراختصاص يافت  
به گزارش خبرنگار ما ، نمايش عکس يادگاري به نويسندگي و کارگرداني محمد نداف در بيستمين جشنواره تئاتر منطقه چهار کشور در بخش طراحي بروشور با راي هيئت داوران حائز رتبه نخست شد.
اين نمايش به همراه سه نمايش از استان تهران موفق به راهيابي به مرحله منطقه اي شد که با راي هيئت داوران اين جشنواره موفق به کسب رتبه نخست در اين بخش شد.
در ادامه اين گزارش ، نشست فرهنگي شعرا، خبرنگاران و نويسندگان در شهرستان رباط کريم در محل دفتر امام جمعه بخش بوستان  برگزار شد.
در اين نشست علي محسنزاده امام جمعه نسيم شهر رباط کريم گفت: اين جلسه با هدف تبادل افکار و شناسايي استعدادهاي بالقوه تشکيل شده است.
وي ادامه داد: بايد با برنامه ريزيهاي دقيق و اصولي استعدادهاي بالقوه را به بالفعل تبديل کرده و در مسير توسعه فرهنگ از آنها استفاده کنيم. امام جمعه نسيم شهر افزود: انسانها ميميرند و فنا مي شوند، ولي از خود اثر به جا ميگذارند و چه اثري بهتر از نوشتن!
وي تصريح کرد: اهالي فرهنگ، خوبي را خلق ميکنند وخوبيها را ترويج مي دهند.  در پايان اين جلسه ضمن اعلام حمايت مادي و معنوي خود و مسئولان شهرستان از مولفان جوان تقاضاي تشکيل چنين جلساتي به صورت ماهانه با فرهنگيان شهرستان را به اداره ارائه شد.

معاون فرهنگي ، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان :
اتاق فکر اصلاح الگوي مصرف در اداره کل تبليغات اسلامي زنجان تشکيل شده است
زنجان  -  خبرنگار آفرينش
معاون فرهنگي ، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان در نشست استاندار زنجان که در محل مجتمع فرهنگي تبليغي ولايت زنجان برگزار شد از تشکيل اتاق فکر اصلاح الگوي مصرف در اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان خبر داد .
به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي زنجان ، يوسف اماملو گفت : با توجه به نامگذاري شعار سال از سوي مقام معظم رهبري و با توجه به رسالت اين اداره کل در خصوص فرهنگ سازي در زمينه هاي اجتماعي و ديني اين اداره کل وظيفه خود مي داند در جهت تحقق اين امر تلاش مضاعف نمايد و در اين خصوص اتاق فکري هر 15 روز يک بار با حضور اساتيد دانشگاه و متخصصين امر تشکيل مي گردد . معاون فرهنگي ، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان ادامه داد : امسال عمده برنامه هاي معاونت فرهنگي ، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان بر توليد محصولات فرهنگي متمرکز يافته و اين معاونت براي کودکان ، نوجوانان ، عموم مردم و به ويژه بانوان و اصناف برنامه خواهد داشت .
وي در ادامه از اعزام قصه گو به مهدهاي کودک خبر داد و افزود : در بحث جوانان نيز به مدارس مشاوره داده مي شود . وي با بيان اينکه براي سه ماهه اول سال مبلغ 20 ميليون تومان براي گفتمان هاي آموزش و پرورش اختصاص يافته شده اظهار داشت : روحانيون اقشار تاثير گذاري هستند که بايد آموزشهاي لازم در اختيار اين قشر قرار داده شود . اماملو تاکيد کرد : در پايان سال گذشته مديريت فرهنگي ده مسجد محوري به روحانيون سپرده شده و انتظار داريم اين مساجد بتوانند با حمايت هايي که صورت مي گيرد در توسعه برنامه هاي فرهنگي گام هاي مثمرثمري بردارند .
وي در ادامه به برپايي نمايشگاه بزرگ فرهنگ عاشورايي در محل نمايشگاه هاي بين المللي کاسپين زنجان پرداخت و افزود : اين نمايشگاه توانست تاثيرات بسيار مفيدي در بازديد کنندگان بر جاي بگذارد . معاون فرهنگي ، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان از توليد نرم افزار ياد گيري و اعتقادات شيعي در معاونت فرهنگي ، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي زنجان خبر داد و افزود : در بحث هيئت مجازي جهان اسلام نيز زير ساخت و مکان اين هيئت در نظر گرفته شده و بايد در پايتخت شور حسيني بتوانيم حرفي براي گفتن در اين زمينه در جهان داشته باشيم . اماملو خاطر نشان کرد : در وب سايت هاي ديني ما مطالب عرضه شده نسبت به هجمه دشمن کم است و در هيئت مجازي جهان اسلام تلاش مي شود با عضوگيري افراد نسبت به توليد مطالب ديني و مذهبي اقدام شود و اگر کسي نتواند به اين هيئت ماهيانه مطلب ارسال کند از هيئت مجازي خارج مي گردد . وي در ادامه از توزيع نرم افزار زندگي که توسط اداره کل تبليغات اسلامي زنجان تهيه شده در دفاتر رسمي ثبت ازدواج خبر داد و گفت : در دانشگاه هاي استان از ماه آينده فيلم هاي ضد اسلامي وايراني با حضور اساتيد برجسته وازمنظرمورد علاقه دانشجويان موضوعات روزوفيلم هاي هاليوودي موردنقدقرارداده خواهدشد. معاون فرهنگي ، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان در خاتمه از بهره گيري از حضور روانشناسان و جامعه شناسان در برنامه هاي ايام ماه مبارک رمضان و شعبان درمساجد خبر داد .


  در طرح نوروزي توزيع ميوه
 3059 تن ميوه درسطح شهرستان کرج توزيع شد 

 کرج-خبرنگارآفرينش
سيد علي افتخاري رئيس اداره بازرسي و نظارت مديريت اداره بازرگاني شهرستان کرج در مصاحبه اي اختصاصي دررابطه با اجراي طرح ويژه نظارتي نوروز 88 گفت:در طول اجراي اين طرح تعداد29 هزارو591 مورد بازرسي انجام شد که در پي آن تعداد3 هزار و 623 واحد متخلف به شعبات رسيدگي به تخلفات صنفي معرفي شدند و ارزش ريالي کل پرونده نيز 5 ميليارد و396 ميليون و153 هزارو784 ريال بوده است.
وي افزود:اداره بازرگاني با هدف تنظيم بازار و جلوگيري از هرگونه گران فروشي مبادرت به توزيع اقلام يارانه اي نظير برنج، قند وشکر وروغن نباتي که اقلام پرمصرف و مورد تقاضاي مردم است کرد،همچنين3 نمايشگاه عرضه مستقيم کالا در سه نقطه فرديس با173 غرفه ، باغستان با117 غرفه و حسن آباد با110 غرفه برپا شد.
وي با بيان اينکه درايام پاياني سال 3059 تن ميوه در سطح کرج توزيع شد گفت: با عنايت به اهتمام ويژه دولت به تحقق انتظار و خواست مردمي وکنترل بازار در ايام پاياني سال وبه منظور جلوگيري ازافزايش بي رويه قيمت ها طرح خريد و توزيع ميوه سيب و پرتقال همزمان با سراسر کشور در شهرستان کرج اجرا» شد ، که اين مديريت نيز با حداکثر توان خود مبادرت به توزيع ميوه نمود به نحوي که فرآيند اجراي دقيق طرح توزيع ميوه و تاثيرگذاري آن، اولا بار رواني ناشي از افزايش قيمت ميوه در ايام پاياني سال را کنترل و افزايش قيمت آن را مهار کرد به گونه اي که برخلاف سال هاي گذشته شهروندان شاهد جو آرامي در عرضه ميوه خصوصا سيب و پرتقال بودند.
رئيس اداره بازرسي و نظارت گفت: در حوزه ميوه کل بازرسي ازواحد هاي توزيع ميوه طرح نوروزي و غير طرح 2391 مورد بود که 209 واحد به عنوان متخلف به شعبات رسيدگي به تخلفات صنفي معرفي شدند.
افتخاري بيان داشت : در اجراي طرح ويژه نظارتي نوروز 88 ،25 اتحاديه مرتبط با طرح با اداره بازرسي و نظارت همکاري بعمل آوردند، اتحاديه هايي که بيشتر مد نظر اداره بازرسي و نظارت بودند صنف هاي مرغ،تخم مرغ و قصابان،سوپرمارکت ها،خواربارو لبنيات،ميوه وتره بار،قنادان، پزندگان، پوشاک و کيف وکفش ، خياطان و آرايشگران بودند و در حوزه خدماتي نيزپايانه شهيد کلانتري ،اتوبوسراني بين شهري ،هواپيمايي و راه آهن محدوده نظارتي اداره بازرسي ونظارت بود که 30 درصد بازرسي هاي اين اداره بر اساس گزارش ستاد خبري و شکواييه هاي مردمي بوده است.


  مجهزترين کشتارگاه طيور آذربايجان غربي با 70 درصد پيشرفت در نقده احداث مي شود  

 اروميه  -  خبرنگار آفرينش
مدير کل صنايع و معادن آذربايجان غربي در بازديد از مراحل ساخت اين کشتارگاه اظهار داشت : اين کشتارگاه با ظرفيت 4هزار قطعه در ساعت با استفاده از فناوري هاي نوين جهان ساخته مي شود و در شهريور ماه سال جاري به بهره برداري خواهد رسيد.اين کارخانه داراي خطوط توليد پوره گوشت مرغ و خود مرغ هم خواهد بود
حاج زماني در بازديد از مراحل ساخت کارخانه ي آجر سفال نقده هم اظهار داشت : اين کارخانه با ظرفيت توليد 40 ميليون قالب آجر سفال در سال ، هم اکنون 80 درصد پيشرفت دارد وانتظار مي رود بهره برداري از آن تا پايان شهريور امسال مقدور شود
در بازيد حاج زماني از مراحل ساخت سردخانه 6هزار تني نقده هم اعلام شد بهره برداري از اين واحد تا پايان خرداد آغاز خواهد شد
مدير کل صنايع و معادن آذربايجان غربي در سفر به شهرستان نقده از روند اجراي طرح کارخانه سيمان فرهنگيان سولدوز که در مراحل اوليه ساخت قرار دارد بازديد کرد
عمليات احداث اين کارخانه 90 هزار تني بزودي آغاز خواهد شد .


 به منظور رفع گره ترافيکي مرکز شهراحداث پروژه "پل غير هم سطح "در مرکز دزفول آغاز شد  

دزفول - خبرنگار آفرينش
عمليات اجرايي پروژه " پل غير هم سطح"  در مرکز شهر دزفول طي مراسم باحضور جمعي از مسوولان اجرايي در دزفول آغاز شد.
 شهردار دزفول در مراسم آغاز عمليات اجرايي اين پروژه شهري  با اشاره به مشکلات ترافيکي شهر  وضرورت رفع آنها گفت: احداث اين پروژه  نقش مهمي در رفع گره هاي ترافيکي  بخصوص در مرکز شهر دزفول دارد.
مهندس محمدعلي دوايي فرافزود: براي احداث اين پروژه اعتباري در حدود 15 ميليارد ريال از محل درآمدهاي اين شهرداري و اعتبارات استاني در نظر گرفته شده است. به گفته وي مدت زمان اجراي اين پروژه کمتر شش ماه ميباشد.پروژه احداث پل غير هم سطح در مرکز شهر ودر تقاطع خيابان هاي امام خميني (ره) ودکتر شريعتي موسوم به چهارراه سي متري نقش موثري در رفع گره ترافيکي شهر بويژه در
ايام ومناسبت هاي خاص مثل تاسوعا وعاشورا دارد.


 گل گشت  

استان سيستان و بلوچستان

جغرافياي استان
استان سيستان و بلوچستان با وسعتي حدود 181785 کيلومتر مربع پهناورترين استان  کشور مي  باشد، که با قرار گرفتن در بين 25 درجه و 3 دقيقه تا 31 درجه و 27 دقيقه عرض شمالي از خط استوا و 58 درجه و 50 دقيقه تا 63 درجه و 21 دقيقه طول شرقي از نصف النهار گرينويچ، از نظر جمعيتي از کم تراکم ترين استان  هاي کشور است. اين استان از شمال به استان خراسان جنوبي و کشور افغانستان، از شرق به کشورهاي پاکستان و افغانستان، از جنوب به درياي عمان و از مغرب به استان  هاي کرمان و هرمزگان محدود مي  شود.شمال استان، برآمده از آبرفت هاي رودخانه هيرمند، که بزرگ ترين درياچه آب شيرين جهان را در خويش جاي داده است. کوه خواجه تنها پشته بلندي مي باشد که در منطقه مسطح سيستان خود نمايي نموده و نزد اهالي از قداستي خاص برخوردار است. دشت سيستان که در گروه اقليم بياباني ميانه قرار دارد، بارشي کمتر از 65 ميلي متر را در سال دريافت مي  کند و ميزان تبخير در آن به بيش از 5000 ميلي متر مي   رسد. اين شرايط در مجموع باعث خشکي فيزيکي شديد محيط بوده و در سال هايي که ميزان ورودي آب رودخانه هيرمند کاهش مي  يابد، خشکسالي  هاي مخرب توسعه پيدا مي  کند. شريان حياتي منطقه يعني هيرمند نوسانات ساليانه قابل ملاحظه  اي را نشان مي  دهد. وزش باد هاي 120 روزه که از اواخر بهار تا پايان تابستان مي  وزد در تشديد نياز و خشکي محيط موثر است.جنوب استان که وسعت متنوع اش را با درياي عمان گره زده  است. اين وادي داراي طبيعتي کوهستاني مي  باشد. مناطق جنوبي استان با توجه به مجاورت با درياي عمان و بهره گيري از بادهاي موسمي اقليم متفاوتي دارند. بالا بودن ميانگين دما و پايين بودن نوسانات آن از مشخصه  هاي اساسي اقليم منطقه است. با توجه به پايين بودن بارش و عدم وجود منابع برفي کوهستاني اکثر جريانات رودخانه  اي، موقتي و فصلي بوده و در بخش وسيعي از استان منابع محدود آب  هاي زير زميني تنها امکانات تامين آب بشمار مي آيند. وجود مخروط آتشفشاني تفتان با 3941 متر ارتفاع در شمال بلوچستان مرکزي، شرايط اقليمي متنوع و جالبي را فراهم آورده  است (1). با توجه به دوره آماري1375 - 1359 ميانگين بارش ساليانه استان 139/8 ميلي متر و ميانگين دماي ساليانه 22/6 درجه سانتي گراد، مي  باشد (2). از لحاظ تقسيمات کشوري استان داراي 8شهرستان، 32 بخش، 30 شهر، 94 دهستان و حدود 6300 آبادي مي  باشد.
تاريخچه استان
قلعه زاهدان(زاهدها) در استان سيستان و بلوچستان سرزمين اساطيري سيستان و بلوچستان از دو ناحيه شمال و جنوب تشکيل شده است. سيستان امروزي که قسمت شمالي استان را در برمي گيرد، در کتاب اوستا، يازدهمين سرزميني است که «اهورامزدا» آفريده. همچنين زادگاه رستم دستان قهرمان حماسي شاهنامه فردوسي مي باشد. تاريخ نگاران سيستان را به گرشاسب، يکي از نوادگان کيومرث نسبت داده اند. نام سيستان از نام اقوام آريايي «سکا» اخذ شده است. «سکاها» در حدود سال 128 قبل از ميلاد، سيستان را به تصرف خود در آورده و در پهنه آن استقرار يافته اند. «نيمروز» نام ديگر سيستان است. همچنين بناي بيشتر شهرهاي سيستان را به پهلوانان اسطوره اي ايران چون زال، سام و رستم نسبت داده اند. زماني سيستان جزو متعلقات دولت ساساني به شمار مي آمد که به دست اردشير بابکان فتح شد و در سال 23 هجري قمري، مسلمانان عرب اين سرزمين را فتح کردند.اولين فرمانرواي معروف ايراني اين سرزمين بعد از اسلام، «يعقوب ليث» صفاري بود. بعد از صفاريان، سامانيان، غزنويان و سلجوقيان نيز هريک، مدتي در اين سرزمين فرمان رانده اند. سر زمين سيستان داراي مکان هاي باستاني وديدني فراوانيست مانند کوه خواجه که نام ديگر آن به زبان پهلوي (اوشيدا)است و به معناي کوه ابدي است. اين کوه تنها بلندي دشت سيستان است و مورد تقدس زرتشتيان هم قرار دارد زيرا آنان بر اين باورند که پيامبر دين زرتشت از آنجا ظهور ميکند. کوه خواجه از سه سلسله زماني در خود آثاري بجا دارد از سه سلسله اشکانيان ساسانيان و حکومت هاي اسلامي بعد از آن.سرزمين بلوچستان امروزي که ناحيه جنوبي استان را تشکيل مي دهد، در قديمي ترين اسناد تاريخي به اسم «مکا» مشهور بوده و در نوشته هاي هرودت تاريخ نگار يوناني از آن به عنوان «گدروزيا» ياد شده است.به دنبال سقوط هخامنشيان توسط اسکندر مقدوني (230 پ- م) وي مسير بازگشت خود از هند را «گدروزيا» انتخاب کرده است. پس از ساسانيان توسط اعراب مسلمان، در زمان خليفه دوم، اکثر مردم اين سرزمين بلافاصله به اسلام گرويدند.از زمان ساسانيان به بعد اين سرزمين همواره جزيي از ايران محسوب مي شد تا اينکه با دخالت بريتانيا در قرن نوزدهم ميلادي عملا به دو بخش غربي و شرقي تقسيم شد. از اين به بعد بلوچستان مانند ساير ايالت  ها و ولايت  هاي کشور حکومت خان خاني داشت تا در سال 1307ه.ش پس از شکست دوست محمدخان بارکزائي قدرت حکومت مرکزي در اين خطه تثبيت شد.
  کوه شيدا کوه خدا
اين کوه به صورت برجستگي بازالتي سياه رنگي در فاصله 30 کيلومتري جنوب غربي شهر زابل با 609 متر ارتفاع در ميان دريا چه مقدس هامون به طرز شگفت انگيزي خود نمايي مي کند و در سال 1310 با شماره  54 در فهرست ملي به ثبت رسيده است . مجموعه اي از آثار دوره هاي مختلف پارتي اشکاني و اسلامي از جمله : يک بناي وسيع و آتشکده ان ، قلعه هاي خشتي ، راه ها و دالان هاي قديمي ، برج باروها و حصار هاي مختلف چند زيارت گاه قبور سنگي ، کاخ و شهرهاي کوچک و دالان گالري و اثاري به نام هاي کک کهرزاد ، ارگ چهل دختر ، قلعه کافران ، اتاق بي باد ، ارگ سر سنگ ، زيارت خواجه غلطان ، آرام گاه آسيابان ، پير گندم و بريان و .... در ان ديده مي شود شاخص ترين قسمت کوه رستم که شاه نشين رياست خاندان پر قدرت سورن بوده است کهن دژ يا قلعه رستم و قلعه کافران آن است که در دامنه شرقي کوه مستقر است اين بنا با معماري زيبا ي خود يکي از بزرگترين بنا هاي خشتي پيش از اسلام است . که معروف به تخت جمشيدي از خشت و گل مي باشد تزئينات گچبري ، گل برجسته ها و نقاشي هاي ديواري به عنوان يکي از اولين نمونه ها از اين دست نيز در ان به چشم مي خورد .
درخت مکرزن
که به انجير معابد، لور و انجير هندي نيز معروف است نام درختي معروف است در شهر چابهار در استان سيستان و بلوچستان ايران بر کرانه درياي عمان. اين درخت از جاذبه هاي گردشگري چابهار بشمار مي آيد. داراي برگ هاي پهن است و شاخه هاي آن به پايين سرازير مي شود و در لاي شن ها ريشه مي دواند. مردم شاخه هاي آن را مي زنند تا به شکل چتري درآيد.
  سراوان
سراوان در شرق و مرکز بلوچستان قرار دارد فاصله آن تا زاهدان بيش از 320 کيلومتر است  و يکي از معروفترين شهر هاي گذشته منطقه مي باشد. اين شهرستان داراي سه نقطه شهري 5 بخش و 13 دهستان است. شهرهاي آن سراوان جالق و سوران هستند. جمعيت شهر ستان 172149 نفر است که 41177 نفر در خود شهر ساکن هستند. ارتفاع آن از سطح دريا 1180 متر متوسط دماي سالانه 20 درجه متوسط ميزان بارندگي 100 ميلي متر است. آب و هواي آن بسيار گرم بوده و خاک آن داراي مقدار زيادي رس است که موجب شده تا در گذشته و حال صنعت سفالگري و کاشي تزئيني در روستاهاي آن رونق زيادي داشته باشد. از جمله روستاهاي پيشرو در سفالگري کلپورگان است که سفال آن به نقلط بسياري صادر مي گرديده است. نقاط باستاني بسياري در اين شهر يافت شده اند از آن جمله خزانه مهتاب کلاتک اپسيچ   روباهک  تپه هاي باستاني  مير مراد و سيد عمر قلعه سب قلعه کنت  روستاهاي تاريخي گشت و مدرسه قديمي آن روستاي کوه ون کوهک نقش هاي بر روي سنگ در دره نگاران و مهرگان کشتگان باغات نخيل و چشمه هاي زبياي آهوران. يکي از قديمي ترين نقاط سروان جالق است. جالق محل سکني اوليه يعقوب ليث و مامن اصلي عياران همراه وي بوده که قلعه هاي مربوط به يعقوب ليث و صفاريان در اين شهر موجودند. 


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته