جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3289


مسکوکات و ارز


بانک و بيمه


كوتاه و خواندني


گاز گران نمي شود

مديرعامل مديريت منابع آب خبر داد;
خروج برخي شهرها از وضعيت بحراني آب


وديعه مشترکين مخابرات در قالب طرح تحقيق و تفحص مجلس بررسي مي شود


 مسکوکات و ارز  

 يک گرم طلا ي 18 عيار                                                21800 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                               217000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                 215000  تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                             109500   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                55500   تومان
 
دلا ر                                                                                        999    تومان
  
يورو                                                                                            1322  تومان


 بانک و بيمه  

شرايط دريافت حقوق مستمري بگيران تامين اجتماعي در بانک ها اعلام شد

مدير کل تامين اجتماعي تهران بزرگ گفت: کليه مستمري بگيران تهراني مي توانند با مراجعه به شعب تهران بزرگ و دريافت فرم ثبت نام، مستمري خود را از نزديکترين بانک محل زندگي دريافت کنند.به گزارش توانا به نقل از روابط عمومي سازمان تامين اجتماعي، عادل علايي در جمع روساي شعب و کارشناسان ارشد تهران بزرگ اظهارداشت: اين تصميم براي رفاه حال مستمري بگيران، کاهش تردد آنان در بانک هاي رفاه و تسهيل و تسريع در پرداخت حقوق آنان اتخاذ شده است. وي افزود: براساس تفاهم نامه هاي منعقده با تعدادي از بانک ها، کليه مستمري بگيران مي توانند با رجوع به شعب و دريافت فرم ثبت نام، مستمري خود را از نزديک ترين بانک محل زندگي خود دريافت کنند.
مديرکل تامين اجتماعي تهران بزرگ در خصوص بانک هايي که مستمري بگيران مي توانند از آن، مستمري خود را دريافت کنند، گفت: براساس تفاهم نامه سازمان تامين اجتماعي 4 بانک ملي، سپه، تجارت و ملت براي پرداخت مستمري تعيين شده اند.
وي تاکيد کرد: مستمري بگيران همچنين مي توانند فرم دريافت مستمري بانک مورد نظر را با رجوع به شعب تهران بزرگ و يا مراجعه به سايت IR.SSO.TEHRAN.WWW دريافت کنند.  علايي گفت: بيش از 233 هزار نفر مستمري بگير تهراني زير پوشش اين اداره کل قرار دارند; که بيش از 248 هزار نفر از آن ها، مستمري خود را از طريق بانک رفاه و 85 هزار نفر از طريق پست، مستمري خود را دريافت مي کنند. وي در خصوص پرداخت مستمري به بازنشستگان توسط بانک هاي ملت، تجارت، سپه و ملي گفت: پرداخت مستمري توسط اين بانک ها علاوه بر افتتاح حساب، امکان دريافت مستمري خود را از ساير شعب همان بانک نيز خواهند داشت. مدير کل تامين اجتماعي تهران بزرگ خاطرنشان کرد: مستمري بگيران در صورت تمايل، امکان افتتاح حساب قرض  الحسنه پس انداز الکترونيک و استفاده از کارت هاي مغناطيسي و امکان استفاده از دستگاه هاي POS خريد از فروشگاه ها و دستگاه هاي ATM بانک ها عضو شتاب در سراسر کشور را خواهند داشت.

اختلال در سرويس شتاب بانک تجارت
ارائه خدمات بانکي از طريق شبکه شتاب در بانک تجارت به مدت 72 ساعت با اختلال همراه خواهد بود.به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، اين اختلال در پي عمليات کابل برگردان و تعمير خطوط مخابراتي ايجاد شده و بر اين اساس ارائه سرويس هاي شتاب در بانک تجارت از ديروز (دوشنبه 88/1/24) به مدت 72 ساعت با اختلال همراه است.روابط عمومي بانک تجارت با پوزش از مشتريان و هموطنان گرامي خاطرنشان کرده است که به محض انجام عمليات کابل برگردان کليه سرويس هاي شبکه شتاب از طريق شعب اين بانک همچون گذشته ارائه خواهد شد.


 كوتاه و خواندني  

بيزينس مانيتور براي امسال پيش بيني کرد;
افزايش 2/6 برابري کسري بودجه ايران
موسسه بيزينس مانيتور در تازه ترين گزارش خود از افزايش 2/6 برابري کسري بودجه ايران در سال جاري خبر داد.
به گزارش ايسنا، موسسه معتبر اقتصادي بيزينس مانيتور در گزارش سه ماهه دوم 2009 خود ميزان کسري بودجه ايران در سال گذشته را 160 هزار و 483 ميليارد ريال برآورد و پيش بيني کرد که اين شاخص در سال جاري به بيش از 427 هزار و 268 ميليارد ريال برسد که افزايش بيش از 2/6 برابري نشان مي دهد.
انتظار مي رود طي سال آينده کسري بودجه ايران کاهش پنج هزار و 108 ميليارد ريالي پيدا کرده و به 422 هزار و 160 ميليارد ريال برسد که تداوم روند نزولي اين شاخص را در سال 1390 به 417 هزار و 817 ميليارد ريال مي رساند.
در سال 1391 کسري بودجه بيش از 402 هزار و 671 ميليارد ريالي براي کشور به ثبت خواهد رسيد که برخلاف سال هاي پيش از آن با افزايش بيش از 62 هزار ميليارد ريالي در سال 1392 به 464 هزار و 700 ميليارد ريال خواهد رسيد.  بيزينس مانيتور همچنين اعلام کرده است که تراز بودجه ايران در سال جاري معادل منفي 11/8 درصد و در سال آينده برابر با منفي 9/5 درصد توليد ناخالص داخلي خواهد بود که در سال هاي 90، 91 و 92 به ترتيب به منفي 7/8، منفي 6/3 و منفي 6/3 درصد توليد ناخالص داخلي خواهد رسيد.

ترخيص کالا به روز شد
رييس کل گمرک با اشاره به امضاي تفاهم نامه با سازمان استاندارد گفت: ترخيص کالا در مبادي ورودي و خروجي کشور به روز شد.
به گزارش شبکه خبر، اردشير محمدي افزود: بازرگانان و توليد کنندگان مهم ترين خدمات گيرندگان اين تفاهم نامه هستند.
وي با بيان اينکه هزينه ترخيص هم کاهش مي يابد، گفت: مبادلات کالا در گمرکات کشور به حدود 80 ميليارد دلار مي رسد که 40 درصد آن مشمول رعايت استاندارد اجباري است.  محمدي تصريح کرد: همواره زمان بالاي ترخيص و هزينه هاي زياد از دغدغه هاي توليدکنندگان و صادرکنندگان بوده است که با اجراي اين تفاهم نامه برطرف مي شود.
رييس کل گمرک اجراي اين تفاهم نامه با همکاري سازمان استاندارد را از اقدامات فرابخشي در سال اصلاح الگوي مصرف اعلام کرد و گفت: ساده سازي و روان سازي فرايند گمرکي براي خدمات گيرندگان از اهداف اين تفاهم نامه است.
محمدي گفت: ماشين آلات و مواد اوليه خطوط توليد، کالاهاي واسطه اي و سرمايه اي و صاحب نشان هاي معتبر مشمول اين تفاهم نامه هستند.
وي تصريح کرد: به علت برخي مشکلات زمان ترخيص کالا از گمرکات گاهي از دو هفته فراتر مي رفت که اکنون به روز مي شود.  سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران و گمرک جمهوري اسلامي ايران تفاهم نامه اي امضا کردند که براساس آن زمان و هزينه ترخيص کالا به ويژه مواد اوليه مورد نياز خطوط توليد، کالاهاي سرمايه اي، واسطه اي و داراي نشان هاي معتبر، به حداقل کاهش مي يابد.
 
تدوين استاندارد خدمات در آينده اي نزديک
رييس سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران از قصد اين سازمان براي تدوين استاندارد 30 تا 40 خدمت ارايه شده توسط دستگاه هاي مختلف در آينده نزديک خبر داد.
به گزارش ايسنا، نظام الدين برزگري در اين باره توضيح داد: يکي از ابعاد بحث اصلاح الگوي مصرف مربوط به نحوه ارايه خدمات توسط دستگاه هاي مختلف است و در همين راستا قصد داريم با تدوين استاندارد براي تعدادي از خدمات ارايه شده به ويژه توسط سازمان هاي دولتي مانند بانک ها در راستاي بهينه کردن الگوي مصرف گام برداريم.
وي افزود: به عنوان مثال در حال حاضر هيچ گونه استانداردي در زمينه  ارايه خدمات بانکي در کشور وجود ندارد و به همين دليل هزينه هاي زيادي هم به سيستم بانکي کشور و هم به مردم وارد مي شود. در اين راستا بعد از تدوين استاندارد هاي خدمات، اين استانداردها را به دستگاه هاي دولتي براي اجرا ابلاغ مي کنيم.

تعرفه واردات گوشي تلفن همراه تغيير نکرد
مديرکل واردات گمرک گفت: تعرفه واردات گوشي تلفن همراه تغيير نکرده است.
ناصر ابراهيمي در پاسخ به ايسنا، درباره آخرين وضعيت تعرفه واردات گوشي تلفن همراه به کشور توضيح داد: تعرفه واردات گوشي تلفن همراه در سال جاري هيچ تغييري نکرده و همان تعرفه قبلي است. وي افزود: تعرفه اي که اواخر سال گذشته به تصويب هيات کارشناسي کميسيون ماده يک رسيده بود، در نهايت به تصويب اعضاي اصلي کميسيون نرسيد. گفتني است، اواخر بهمن ماه سال گذشته هيات کارشناسي کميسيون ماده يک در اقدامي غيرمنتظره تعرفه واردات سي بي يو (گوشي آماده) انواع گوشي تلفن همراه به کشور را از 25 به 10 درصد کاهش داده بود. ابراهيمي همچنين درباره تعرفه واردات خودرو گفت: تعرفه  واردات خودرو نيز در سال جاري هيچ تغييري نکرده و همان 90 درصد است و تغيير اين تعرفه شايعه بود.

در پي اعتراض به افزايش مبلغ قبوض;
نحوه  دريافت ريز مکالمات مشترکان
همراه اول اعلام شد
برخي از مشترکان تلفن همراه پس از دريافت پيامکي مبني بر هزينه قبوض تلفن همراه اين دوره خود از تاريخ يکم بهمن ماه سال 87 تا يکم فروردين ماه سال جاري به زياد بودن صورتحساب اعتراض داشته و معتقدند اشتباهي در اين زمينه صورت گرفته است.
آن دسته از مشترکاني که به دليل بالا بودن اين هزينه مي خواهند ريزمکالمات را قبل از پرداخت مبلغ قبوض اين دوره که مهلت پرداخت آن ها تا دهم ارديبهشت ماه اعلام شده است، دريافت کنند، مي توانند به يکي از ادارات هشت گانه دولتي شرکت ارتباطات سيار ايران يا به بخش امور مشترکين مراکز تلفن ثابت مراجعه و با ارائه مدارک مورد نياز ريزمکالمات خود را دريافت کنند.  بنا بر گفته  مسوولان شرکت ارتباطات سيار ايران اگر اشتباهي در محاسبه قبوض تلفن همراه مشترک صورت گرفته باشد و مشترک متوجه نشود و پس از پرداخت از اين موضوع اطلاع يابد، مي تواند مورد خود را به عنوان اعتراض و شکايت مطرح کند; مبلغ مازادي که از مشترک دريافت شده در قبوض دوره بعدي او محاسبه مي شود اما احتمال اشتباه در قبوض تلفن همراه بسيار ضعيف است.  گفتني است; اگر مشترک بعد از دريافت ريزمکالمات اعتراض داشته باشد مي تواند در همان اداره فرم مربوطه را تکميل کند تا اين موضوع بررسي شود. هزينه دريافت ريزمکالمه صفحه اي 50 تومان است.

جشن خودکفايي سيمان برگزار شد 
 جشن ملي خودکفايي صنعت سيمان ايران در کنگان برگزار شد.
معاون اول رييس جمهور گفت: به لطف خداوند امروز هم شاهد برپايي جشن خودکفايي در توليد سيمان هستيم. به گزارش واحد مرکزي خبر، پرويز داودي افزود: هم اکنون توليد سيمان کشور به 200 هزار تن در روز افزايش يافته است. وي سهم صنعت در توليد ناخالص داخلي قبل از دولت نهم را 17/5 و در اين دولت 20 درصد عنوان کرد.

قيمت سيم کارت در بازار تهران
سيم کارت کارکرده کد يک همراه اول از قيمت پنج ميليون و 200 هزار ريال تا هفت ميليون ريال در پنج منطقه تهران فروخته مي شود. اين در حالي است که شماره هاي رند و مرتب کد يک با قيمت بالاتر به فروش مي رسند.
به گزارش ايرنا، سيم کارت صفر کدهاي دو و سه نيز به ترتيب به بهاي پنج ميليون و 200 هزار ريال و سه ميليون و 900 هزار ريال به فروش مي رسد.
سيم کارت هاي کارکرده دو مدل فوق نيز به ترتيب با قيمت سه ميليون و 300 هزار ريال و سه ميليون ريال در اختيار مشتريان قرار مي گيرند.  سيم کارت هاي صفر کد 4 نيز به قيمت سه ميليون و 200 هزار ريال و سيم کارت کارکرده آن نيز با قيمت دو ميليون و 100 هزار ريال در اختيار مشتريان قرار مي گيرد.  در همين حال سيم کارت صفر و کارکرده کد 5 نيز به ترتيب به قيمت سه ميليون و 200 هزار ريال و دو ميليون و 100 هزار ريال فروخته مي شود.  دو سيم کارت صفر کدهاي 6 و 7 نيز با قيمت سه ميليون و 100 هزار ريال و سه ميليون ريال در بازار تلفن همراه به فروش مي رسد.  سيم کارت صفر کد 8 نيز دو ميليون و 900 هزار ريال و کارکرده آن يک ميليون و 800 هزار ريال به فروش مي رسد.  قيمت سيم کارت هاي همراه اول در حالي است که در ساير مناطق تهران ازجمله شمال و غرب تهران با قيمت 30 تا 50 هزار تومان بالاتر از نرخ فوق در اختيار مشتريان قرار مي گيرد.  سيم کارت اعتباري (0919) همراه اول نيز تا سقف 300 هزار ريال، سيم کارت اعتباري ايرانسل 70 هزار ريال و سيم کارت اعتباري تاليا نيز با قيمت 150 هزار ريال در اختيار مشتريان قرار مي گيرد.

واردات 50 هزار دستگاه خودرو به کشور در سال 87
بر اساس آمارهاي منتشره توسط گمرک جمهوري اسلامي در سال هشتاد و هفت 50 هزار و 633 دستگاه خودروبه وزن 76 ميليون 244 هزار و 490 کيلوگرم و به ارزش 967 ميليون دلار وارد کشور شده است. به گزارش فارس، واردات خودرو در دوازده ماهه سال گذشته به لحاظ ارزش 10 درصد افزايش داشت.  بنا بر اين گزارش در سال 86 تعداد 42 هزار و 691 خودرو به ارزش 877 ميليون دلار وارد کشور شده بود بنابراين واردات خودرو در سال 87 به لحاظ وزني 15 درصد و به لحاظ ارزشي 10 درصد رشد داشته است.


  گاز گران نمي شود 

 مديرعامل شرکت ملي گاز با اشاره به عدم افزايش قيمت گاز در سال جاري گفت: طرح نهايي محاسبه قيمت گاز بر مبناي شرايط اقليمي و آب و هوايي شهر به جاي استان تا دو هفته ديگر به دولت ارائه مي شود.
عزيزا... رمضاني اظهار داشت: براي سال جاري هيچ گونه افزايش قيمتي براي گازبها در نظر گرفته نشده است. براي مصرف نيز سه سناريو شامل تداوم تعرفه ها و قيمت هاي فعلي، بازنگري در تعرفه ها متناسب با شرايط آب و هوايي و کار در قالب لايحه هدفمند شدن يارانه ها مطرح است.
معاون وزيرنفت يادآور شد: براساس مطالعات انجام شده پيشنهاد جديدي را آماده کرديم که براساس آن قيمت و تعرفه گاز از استاني به شهرستان تغيير داده و شرايط آب و هوايي شهرستان به جاي استان در محاسبه قيمت گاز در نظر گرفته مي شود.
به گفته وي، بر اين اساس هر استان تا 3 گروه آب و هوايي تقسيم بندي خواهند شد. پيشنهاد اوليه اين طرح به هيات دولت ارائه شده و تا دو هفته آينده طرح نهايي آن به دولت ارسال مي شود براساس اين طرح مشترکان اين طرح مشترکان صرفه جو همانند گذشته از تعرفه هاي تشويق برخورد خواهند شد.
وي افزود: پيش بيني ما اين است که 20 درصد از 14 ميليون خانوار تحت پوشش شرکت از اين تعرفه هاي تشويقي برخوردار شوند که براساس آن گازبها به ازاي مترمکعبي 45 ريال براي آنها محاسبه مي شود. تعيين الگوي مصرف صنايع نيز با مشارکت سازمان بهينه سازي مصرف سوخت در حال انجام است که حداکثر تا ارديبهشت ماه آماده خواهد شد.
رمضاني در مورد شکايت ترکيه از ايران بر سر موضوع صادرات و کيفيت گاز گفت: ما با ترکيه قرارداد داريم و يکي از بندهاي آن نيز تجديدنظر در قيمت است. اما هيچ يک از طرفين خارج از قرارداد نمي توانند ادعايي داشته باشد به هر حال موضوع شکايت آنها در محاکم رسمي در دست پيگيري و بررسي است.


  مديرعامل مديريت منابع آب خبر داد;
 خروج برخي شهرها از وضعيت بحراني آب 

مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران با بيان اينکه 30 ميليارد متر مکعب آبهاي تجديد شونده هنوز قابل مهار نيست گفت: بارندگي هاي اخير موجب شد تا بسياري از شهرهاي کشور از وضعيت بحراني و نگراني کمبود آب خارج شوند.
به گزارش فارس، ستار محمودي افزود: بارندگي ها در برخي از نقاط کشور مناسب و در برخي از استانها محدود بود اما در کل اين بارندگي  ها نگراني هاي کمبود آب شرب مربوط به بسياري از شهرهاي کشور را مرتفع کرد.  وي ادامه داد: بهترين بارندگي ها مربوط به استان هاي سيستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، جنوب کرمان، غرب استان فارس و شرق خوزستان بود.  وي با بيان اينکه بارندگي در برخي از استان هاي مرکزي و شمال خوزستان محدود بود، گفت: شهرهاي بانه، ميناب و ايلام به دليل عدم بارندگي در ماه هاي گذشته وضعيت نگران کننده اي داشتند که اين بارندگي ها موجب شد تا از وضعيت نگران کننده خارج شوند.  به گفته وي، بارندگي هاي اخير موجب شده تا حجم مخازن پشت سدها در استان سيستان و بلوچستان از 20 ميليون مترمکعب به 90 ميليون مترمکعب افزايش يابد.  محمودي در خصوص حوزه هاي آبريز تهران گفت: بارندگي ها موجب تغييرات محدود مثبت در حوزه هاي آبريز تهران شده است به طوريکه در حوزه کرج اين تغييرات بهتر از حوزه آبريز سد طالقان بوده است.
وي خاطر نشان کرد: در حوزه سد لار ميزان بارندگي ها محدود بود اما چون بيشتر بارندگي ها به صورت برف بوده است اين بارندگي ها مزيت محسوب شده و بايد روان آبها را مديريت کرد.  محمودي گفت: ذخيره آب در سد لار در سال گذشته 56 ميليون مترمکعب بود که به شکل قابل توجهي ذخاير آن کاهش يافته بود اما بارندگي ها موجب شد تا ذخيره اين سد به 20 ميليون متر مکعب برسد.  به گفته وي، چون سد لار نشتي آب دارد مجبور هستيم تا آب اين سد را به سد لتيان منتقل کنيم. 


  وديعه مشترکين مخابرات در قالب طرح تحقيق و تفحص مجلس بررسي مي شود  

رييس کميته مخابرات مجلس با تاکيد بر ضرورت تعيين تکليف وديعه هاي مشترکين مخابرات گفت: اين وديعه در قالب طرح تحقيق و تفحص هم  اکنون در دستور کار کميسيون صنايع قرار دارد و بررسي مي شود.  علي مطهري در گفت وگو با ايرنا، تاکيد کرد: حق اشتراکي که مردم نزد شرکت مخابرات دارند مبلغ کمي نيست و حدود پنج هزار ميليارد تومان است و تصميم گيري در اين مورد بايد براساس قانون و از مجاري قانوني انجام گيرد.  وي افزود: مبلغ دريافتي توسط شرکت مخابرات از مشترکين بابت واگذاري حق اشتراک يا امتياز تلفن، امانت است و شرکت هاي دولتي اجازه مصرف آن را ندارند و در صورت قطع اشتراک بايد به مشتري برگشت داده شود.  وي، با اشاره به عرضه سهام شرکت مخابرات ايران در بورس و شروع واگذاري اين شرکت به بخش خصوصي، گفت: عرضه مخابرات در بورس، تغييري در وضعيت وديعه هاي مشترکين مخابرات ايجاد نکرده و در سايت بورس اوراق بهادار اين مبلغ به عنوان ديون و بدهي شرکت مخابرات به مشترکين آمده است.  مطهري در مورد نامه رييس جمهور مبني بر "دين" نبودن حق اشتراک تلفن و قابل مصرف بودن وديعه مشترکين مخابرات، گفت: اين نامه هنوز عملياتي نشده است.  نماينده شبستر با تاکيد بر اينکه ملاک براي قضاوت در مورد وضعيت وديعه هاي مشترکين مخابرات، سايت بورس است، افزود: در سايت بورس حق اشتراک ها بصورت وديعه آمده است و جزو دارايي هاي شرکت مخابرات لحاظ نشده و به تملک اين شرکت در نيامده است.
مطهري با اشاره به ضرورت تعيين تکليف وديعه هاي مشترکين مخابرات، گفت: در شرايط فعلي که شرکت مخابرات براي واگذاري به بخش خصوصي در بورس عرضه شده، منطقي ترين راه تبديل وديعه ها به سهام است که در اين صورت مشترکان مي توانند صاحب سهم و سهامدار شرکت مخابرات شوند.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته