جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3289

تروکاژ هاي «شب واقعه» در يک کشور خارجي ساخته مي شوند;
روايت «شهرام اسدي» از دفاع مقدس; پشت صحنه «شب واقعه»


گروه کر نوري کنسرت برگزار مي کند


«همايون شجريان» قطعه اي براي «خليج پارس» خواند


مستند زندگي «عزت الله انتظامي» امروز کليد مي خورد


گوهر خيرانديش و مريلا زارعي هم کتاب «دا» را ستودند


كوتاه هنري


  تروکاژ هاي «شب واقعه» در يک کشور خارجي ساخته مي شوند;
 روايت «شهرام اسدي» از دفاع مقدس; پشت صحنه «شب واقعه» 

  مديرعامل موسسه فرهنگي - هنري شاهد گفت: پس از پايان فيلمبرداري «شب واقعه»، بخش جلوه هاي ويژه و تروکاژها شروع مي شود که احتمالا بخشي از آنها در يکي از کشورهاي ترکيه، سنگاپور و هنگ کنگ صورت خواهد گرفت.
 «حسين دهقان» رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران و معاون رئيس جمهور در راس هيئتي از مسئولان اين سازمان از لوکيشن هاي فيلمبرداري فيلم سينمايي «شب واقعه» به کارگرداني شهرام اسدي بازديد به عمل آورد و از نزديک در جريان فيلمبرداري اين فيلم قرار گرفت.
اولين لوکيشن بازديد شده گاراژ اوراق فروشي درياقلي بود. اين گاراژ محل کار و زندگي درياقلي سوراني بود که در حاشيه رود اروند و در نقطه مرزي قرار داشت و امروزه اين گاراژ ديگر وجود ندارد اما گروه فيلمبرداري «شب واقعه» اين گاراژ را به شکلي کامل در روستاي مقيطيه آبادان بازسازي کرده است. گاراژي که ورود به آن کاملا حس زندگي درياقلي سوراني را براي بينندگان زنده مي کند. ماشين هاي متعددي که همه قديمي تر از سال 59 هستند با چيدمان خاصي بر روي هم قرار گرفته اند.
«احمد ميرعلايي» تهيه کننده اين فيلم در مورد اين ماشين ها مي گويد: «با توجه به زمان رخداد وقايع فيلم بايد تمام ماشين ها مدل هاي زير 57 داشته باشند. به همين خاطر ما اين ماشين ها را با نظارت عباس بلوندي طراح صحنه و لباس اين فيلم از اهواز و تهران تهيه کرديم و به لوکيشن آورديم. سپس اين ماشين ها که بسياري از آنها سالم بود پس از جدا شدن موتور با بيل مکانيکي خراب شد تا به شکل ماشين هاي اسقاطي در بيايد و با چيدمان خاصي اين ماشين ها روي هم قرار گرفت تا فضاي زندگي درياقلي سوراني بازسازي شود.»
وي اضافه مي کند: «حدود 400 تن وزن اين ماشين هاست و ما در طراحي صحنه اينجا خواستيم تا حداکثر استانداردهاي ممکن را با توجه به استانداردهاي سينماي روز جهان به کار بريم تا فيلم هرچه زيباتر به تصوير کشانده شود.»
عباس بلوندي طراح صحنه و لباس فيلم «شب واقعه» نيز در گفت وگو با خبرنگار سينمايي فارس در مورد طراحي و ساخت اين لوکيشن گفت: «عکسي از محل واقعي اين گاراژ وجود ندارد و در واقع اينجا جاي کوچکتري بوده است. من براي ساخت اينجا چند اوراق فروشي را ديدم و به اين موضوع فکر کردم که درياقلي بايد اينجا زندگي کند. به همين خاطر سعي کردم جزئيات دقيقي را در کار به وجود آورم و تقريبا تمام وسايل زندگي درياقلي نيز از قطعات اسقاطي ماشين تهيه شده است. اين لوکيشن را نيز چندي پيش به همراهي کارگردان پيدا کرديم و پس از يک هفته اتود زدن، طرح اصلي آن را در آوردم..»
وي ادامه مي دهد: «ساخت اين لوکيشن 22 روز به طول انجاميد که اين 22 روز از اولين مراحل آماده سازي زمين تا آخرين مراحل ساخت را شامل مي شود. بعضي از بخش هاي اين لوکيشن زمان زيادي از ما گرفت. براي مثال اتوبوسي که محل زندگي درياقلي و بر روي يک ساختمان سيماني قرار دارد، از تهران خريداري شده و دماغه آن نيز ساخته شد. با توجه به وزن اتوبوس که سه تن است و قرار است وزن عوامل را نيز تحمل کند براي ساخت آن زيرسازي کاملي را انجام داديم تا اتوبوس به بهترين شکل و با امنيت کامل براي فيلمبرداري آماده شود. جزئيات و ريزه کاري هاي زيادي در اين فيلم هست. مثلا براي درست کردن کف اين گاراژ بيش از 2 تن خاک زغال را در چند مرحله مختلف به همراه روغن سوخته با خاک مخلوط کرده ايم تا زمين اينجا به شکل زمين يک اوراق فروشي در بيايد. در همه فيلم هايم مانند فرزند خاک سعي کرده ام که جزئيات را به خوبي در فيلم رعايت کنم. چون جزئيات روح زندگي فيلم را به خوبي به تصوير مي کشد.»
«حسين دهقان» و هيئت همراهش از اين لوکيشن بازديد کاملي به عمل آورده است. لوکيشني که جا به جاي آن تابلوهايي با نوشته هايي نظير «به فرموده پاسگاه محترم بردن لوازم بدون اجازه ممنوع است» يا «کمپاني اوراق فروشي درياقلي» به چشم مي خورد. ماشين ها همه با نظم و ترتيب خاصي روي هم چيده شده اند و انبوه قطعات ماشين که در گوشه و کنار اين صحنه وجود دارند نشان دهنده وسواس بيمار گونه يک اوراق فروش است که سالهاي سال در اينجا زندگي کرده.
رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران و معاون رئيس جمهور به همراه هيئت  همراه به ديگر لوکيشن اين فيلم مي رود که درمانگاهي صحرايي است و فيلمبرداري در آن انجام شود. درمانگاهي که در يک سوله قديمي متعلق به انگليسي ها ساخته شده. سوله اي که سقف آن جا به جا جاي گلوله هاي جنگ تحميلي را در خود دارد و دور تا دور آن با بشکه هايي که عوامل صحنه چيده اند، فضاي بيمارستان را تداعي مي کند.
«حميد فرخ نژاد» بازيگر نقش «درياقلي» اواخر سال گذشته دچار آسيب ديدگي شد و در صحنه اي از فيلم پيچ خورد و به علت پيچيده شدن تاندون ها، پايش را گچ گرفت اما او با روحيه سر صحنه اي که ما در حال گرفتن گزارش از آن هستيم، حاضر شده است. «فرخ نژاد» معتقد است چون در اين پلان پاي درياقلي تير خورده ايفاي نقش برايش راحت تر است...
«لادن مستوفي» نيز که نقش مادر «درياقلي» را بازي مي کند، در گوشه اي با لباسش آماده نشسته و «شهرام اسدي» نيز در حال آماده کردن گروه فيلمبرداري و هماهنگي با آنها جهت فيلمبرداري يک پلان است.
 «حسين دهقان» با تک تک عوامل صحبت مي کند و «شهرام اسدي» به همراه «احمد ميرعلايي»، او را در جريان آخرين پيشرفت هاي پروژه قرار مي دهد. سپس يکي از پلان هاي فيلم که مربوط به فصل آوردن درياقلي به اين درمانگاه است فيلمبرداري مي شود که در دومين برداشت، اين پلان مورد رضايت کارگردان قرار مي گيرد.
«حسين دهقان» سپس با حضور در ميان بازيگران و عوامل اين فيلم خطاب به آنها مي گويد: «خسته نباشيد» من را، شما عزيزاني که در توليد يک اثر ماندگار و فاخر با يکديگر همکاري کرده ايد، بپذيريد. اينکه کار از کجا شروع شد و با چه ايده اي شکل گرفت و چگونه دنبال شد به خودي خود مهم است اما اينکه نتيجه کار چه خواهد شد، مسئله  مهم تري است. قطعا نگاه تيزبين کارگردان اين فيلم در نوع کارش مشخص است و معلوم است که او به دنبال کاري مبتني بر واقعيت و انتقال دهنده فرهنگ ايثار و شهادت خواهد بود. ما به دنبال کاري هستيم که در نوع خودش کاري جديد و نو باشد. در بنياد شهيد و امور ايثارگران، ما به کپي کاري فکر نمي کنيم. بايد سعي کنيم که فيلم در يک کلاس کاري قابل قبولي ارايه شود تا اگر ديگران خواستند نيز بتوانند از اين کلاس کاري بهره برداري نمايند. خوشبختانه عوامل اين مجموعه نيز همگي بسيار حرفه اي هستند و گرد آمدن آنها در کنار هم باعث مي شود تا با همدلي و همراهي کار به خوبي پيش رود البته قطعا حضور معنوي و برکت روح شهدا نيز از عوامل پيشرفت کار است و قطعا وجود اين عزيزان بسياري از مشکلات کار را از بين خواهد برد. فيلمبرداري فيلم پيشرفت بسيار خوبي داشته است و انشا»الله باقيمانده کار نيز به همين خوبي انجام شود و به زودي شاهد موفقيت هاي بيشتر هنرمندان در عرصه هاي هنري و اعطاي جوايز به شما عزيزان به مناسبت اين فيلم باشيم. البته درست است که هدف ما گرفته جايزه نيست اما قطعا وقتي با نيت خالص به دنبال کار ماندگاري باشيم خدا نيز به ما کمک خواهد کرد.
وي تصريح کرد: به عوامل اطمينان مي دهم که نگران وقت يا هزينه کار نباشند و با حداکثر دقت به کار خود ادامه دهند و مطمئنم خداوند متعال نيز که بر کار شما ناظر است تلاش شما را ارج خواهد نهاد.
«شهرام اسدي» کارگردان «شب واقعه» درگفت وگو با خبرنگار سينمايي فارس مي گويد: ساخت فيلم «شب واقعه»
کارگردان فيلم «روز واقعه» به نمايش «شب واقعه» در جشنواره هاي داخلي اشاره کرد و گفت: فيلم «شب واقعه» هم براي جشنواره فيلم فجر و هم براي جشن خانه سينما آماده مي شود.
همچنين «ناصر دهقاني» مديرعامل موسسه فرهنگي - هنري شاهد در گفت وگو با خبرنگار سينمايي فارس گفت: فيلمبرداري در کوي ذوالفقاري (محل وقوع اتفاق) ادامه دارد و تاکنون 85درصد کار فيلمبرداري شده و ظرف 20 روز آينده 15 درصد باقي مانده نيز فيلمبرداري مي شود.
وي افزود: گروه اين روزها شب کار هستند و سکانس هاي اصلي شبانه فيلم را فيلمبرداري مي کنند.همزمان نيز تدوين بخش هاي فيلمبرداري شده، توسط حسين غضنفري نيز انجام مي شود که بيش از سي درصد از تدوين فيلم انجام شده است.
دهقاني با اشاره به بخش جلوه هاي ويژه «شب واقعه» گفت: پس از پايان فيلمبرداري بخش جلوه هاي ويژه و تروکاژها شروع مي شود که احتمالا بخشي از آنها در يکي از کشورهاي ترکيه، سنگاپور و هنگ کنگ صورت خواهد گرفت که مشغول رايزني هاي لازم آن هستيم.
فيلمبرداري فيلم سينمايي «شب واقعه» به کارگرداني شهرام اسدي که به  تهيه کنندگي احمد ميرعلايي در موسسه فرهنگي هنري «شاهد» توليد مي شود، از 22 دي ماه سال گذشته در آبادان آغاز شده است.
اين فيلم براساس فيلمنامه اي نوشته همايون شهنواز و با بازنويسي  نهايي که توسط اسدي صورت گرفته، با حضور حميد فرخ نژاد در نقش درياقلي سوراني، لادن مستوفي، باران کوثري، حبيب دهقان نسب، آتش تقي پور، آرا اصلانيان و ... و نيز گروهي از هنرمندان خوزستاني مقابل دوربين امير کريمي رفته است.
در خلاصه داستان اين فيلم آمده: چهلمين روز بعد از آغاز جنگ تحميلي ، درياقلي سوراني پس از آن که خانواده اش را از شهر آبادان راهي مي کند، به اوراق فروشي خود در حاشيه بهمن شير بر مي گردد و با ماجراهايي روبرو مي شود ...
گزارش از: علي  ظهوري راد


 گروه کر نوري کنسرت برگزار مي کند  

گروه کر نوري به سرپرستي عليرضا شفقي نژاد با اجراي قطعات جديد اواسط تيرماه در تالار وحدت کنسرت برگزار مي کند.
سرپرست گروه کر نوري با اعلام اين خبر درخصوص برنامه هاي اين گروه موسيقي گفت : گروه در حال حاضر مشغول تمرين آثاري از بتهوون و موزارت هستند که در ايران کمتر اجرا شده است و قرار است پس از پايان تعميرات تالار وحدت در اواسط تيرماه نخستين کنسرت اين گروه در سال جديد برگزار شود.
شفقي نژاد در ادامه به برگزاري کنسرت محمد نوري اشاره کرد و گفت : سال گذشته قراربود استاد نوري کنسرتي مجزا از آثارش را اجرا کنند که اين امر بنابر دلايلي برگزار نشد، اما امسال اين وعده نيمه دوم سال در آبان ماه عملي مي شود.


  «همايون شجريان» قطعه اي براي «خليج پارس» خواند 

 همايون شجريان از اجراي تصنيفي براي «خليج پارس» خبر داد و گفت: احتمال انتشار اين اثر در قالب آلبوم و يا تک اثر وجود دارد.
همايون شجريان در گفت وگو با  فارس گفت: اين تصنيف را «علي قمصري» بر اساس شعري از «حسين فرهنگ مهر»، در رابطه با «خليج پارس» ساخته  که بنده آن را اجرا کرده ام.
وي با بيان اينکه اين تصنيف در دستگاه شور است،افزود: اين کار خوانده شده و آماده است و هم اکنون منتظر چگونگي انتشار آن هستيم.
اين خواننده درباره انتشار اين اثر افزود: در حال حاضر هيچ چيز در خصوص نحوه انتشار اين تصنيف مشخص نيست چرا که ممکن در قالب يک آلبوم موسيقي و يا به صورت تک تصنيف منتشر شود.البته اگر در قالب آلبوم منتشر شود احتمالا در يکي از آلبوم هاي علي قمصري جاي خواهد گرفت.
وي درباره پخش اين تصنيف از صدا و سيما نيز ابراز بي اطلاعي کرد و بيان داشت:متاسفانه هيچ چيز در اين خصوص نمي دانم، شايد امکان اين هم وجود داشته باشد.
شجريان با اشاره به اين که براي برگزاري تور اروپا و آمريکا امشب عازم هستيم ،گفت: کنسرت ما از 28 فروردين از آمستردام آغاز و با برگزاري در تاريخ هايي چون 28 فروردين در آمستردام، 29 فروردين در کلن، 2 ارديبهشت در لندن، 5 ارديبهشت در مونيخ و 6 ارديبهشت در وين ادامه مي يابد.سپس بعد از يک هفته استراحت 1 ماه کنسرت در آمريکا و کانادا خواهيم داشت.
وي ادامه داد: همزمان با اين کنسرت ها آلبوم هاي «قيژک کولي» و «خورشيد آرزو» نيز در اروپا و آمريکا منتشر خواهد شد.
«همايون شجريان» در خاتمه در خصوص برگزاري کنسرت در تهران خاطر نشان کرد: هنوز در اين خصوص به قطعيت نرسيده ايم اما احتمال اجرا در تهران وجود دارد.
نمايشگاه و کارگاه صنايع دستي فصل تازه در فرهنگسراي انقلاب
 فرهنگسراي انقلاب با هدف ارج نهادن به هنر اصيل ايراني و شناساندن هر چه بهتر آن به شهروندان نمايشگاه و کارگاه صنايع دستي با عنوان فصل تازه را برگزار مي کند.
به گزارش آفرينش، در اين نمايشگاه ، صنايع دستي گوناگوني از آثار هنرجويان هنرستان مولوي مانند: کاشي سازي، جعبه سازي، سفالگري و ... براي علاقمندان به اين هنر که بيانگر ذوق و هنر ايرانيان مي باشد، به نمايش در مي آيد.
گفتني است نمايشگاه فصل تازه از روز سه شنبه 1388/01/25 الي 1388/02/05 از ساعت 9 الي 19 در نگارخانه مهر فرهنگسراي انقلاب برقرار مي باشد.


 مستند زندگي «عزت الله انتظامي» امروز کليد مي خورد  

 مستند زندگي «عزت الله انتظامي» به کارگرداني آراد حسن زاده و محمد رحيمي، امروز دوشنبه کليد مي خورد.«آراد حسن زاده» در گفت و گو با  فارس گفت: اين مستند با نام موقت «زندگي آقاي بازيگر» ساخته مي شود و در آن با عزت الله انتظامي و اشخاصي که وي را مي شناسند، مصاحبه مي شود.
وي در ادامه افزود: امروز در آغاز کار، از «حسن هدايت» تصويربرداري مي شود و تاکنون با «مهدي صباغ زاده»، «داريوش مهرجويي»، «پرويز پرستويي»، «ناصر تقوايي»، «بهمن فرمان آرا»، «فاطمه گودرزي» و «محمد بزرگ نيا» صحبت هاي اوليه شده است.
کارگردان اين مستند اظهار داشت: با صحبت هايي که با عزت الله انتظامي شده، قرار است يک هفته در مکان هاي مختلف از وي تصويربرداري شود همچنين حدود 20 روز تصويربرداري اين مستند به طول مي انجامد.
وي در پايان گفت: با همکاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي قرار است 10 فيلم از اين بازيگر به همراه اين فيلم مستند 90 دقيقه اي روانه بازار شود.
عوامل اين فيلم عبارتند از:
کارگردان: آراد حسن زاده و محمد رحيمي، تدوين: غلامرضا محمد قاسمي، تصويربردار: جعفر اکبري.


  گوهر خيرانديش و مريلا زارعي هم کتاب «دا» را ستودند 

 گوهر خيرانديش و مريلا زارعي، بازيگران سينماي ايران، کتاب «دا» را ستودند و گفتند که اين کتاب بر آنها بسيار تاثير گذاشته است.
 مريلا زارعي، بازيگر سينما و تئاتر، گفته است: من با کتاب دا، رنج کشيده، زندگي کرده و به موازات لحظاتي که در کتاب بيان شده خود واقعي ام را پيدا کردم.
مريلا زارعي که به همراه سيده زهرا حسيني و سيده اعظم حسيني، راوي و نويسنده کتاب دا، در برنامه «تار و پود» سيماي مرکز آبادان به صورت زنده حضور يافته بود، اظهار داشت: «به عنوان خواننده کتاب دا رنجي را دريافت کردم که هم خانم حسيني را احساس مي کردم و هم طي داستان به موازات ايشان حرکت مي کردم و دائم از خودم اين سوال را مي پرسيدم که در زمان وقوع اين حوادث کجا بودم.»
زارعي افزود:«و صراحتا مي گويم که اين پشيماني و احساس را هميشه با خود دارم که اي کاش در آن زمان من هم در جريان اين وقايع و در کنار خانم حسيني بودم تا شايد ايشان و همرزمانشان درد و رنج کم تري مي کشيدند.»
وي گفت: «اگر قرار باشد فيلمي از روي کتاب دا ساخته شود، از بابت نوعي اداي دين، دوست دارم به جاي خانم حسيني اين نقش را بازي کنم، اما اين نقش به قدري مسئوليت بر دوش آدم مي گذارد که فکر مي کنم نقش بسيار سختي باشد.»
به گزارش ستاد خبر انتشارات سوره مهر، در اين برنامه زارعي از شوق خود براي ديدن راوي خاطرات کتاب دا سخن گفت و افزود: «احساس مي کنم هميشه در طي زندگي کاري و حرفه اي به دنبال يک الگو هستيم و اين الگوها توسط داستان ها، اسطوره ها و ... در ذهن ما شکل مي گيرد. يکي از اين الگوها اين است که افرادي به درجه ايثار و فداکاري مي رسند و مدت ها فکر مي کردم آدم هاي نزديک به اين اسطوره هاي ذهني ديگر در دوره ما وجود ندارند و يا حضور آنها کمرنگ است. خوشبختانه با آشنايي اي که به واسطه کتاب دا با خانم زهرا حسيني پيدا کردم به واقع احساس کردم که آن آدمي را که در ذهن به عنوان يک زن قهرمان و مبارز ايراني داشتم در واقعيت يافته ام.»
بازيگر فيلم «درباره الي» با تاکيد بر واقعي بودن ماجراهاي بيان شده در کتاب گفت: «وقتي اين کتاب را خواندم با اين که خيلي از مسايل جنگ دور نبودم احساس کردم چرا اين اتفاقات و واقعيت هاي جنگ به شکلي انساني که در کتاب دا آمده پيش تر از اين براي ما بيان نشده است. من فکر مي کنم اين نگفتن ها و پنهان کردن ها باعث شده که ما با حقايق جنگ طرف نشويم و مدام تصورات غلط ديگري را در ذهنمان بپرورانيم و بزرگ کنيم. من فکر مي کنم همه ما اعم از مخاطبان، سينماگران و مديران در برابر کم کاري هايي که در اين زمينه شده است مسئوليم.»
زارعي افزود: «من با لحظات اين کتاب زندگي کردم و آن را مرحله به مرحله دنبال کردم فکر مي کنم اين کتاب يکي از سينمايي ترين کتاب هايي بوده است که تا کنون خوانده ام. نوعي عرق ميهن دوستي، عشق به وطن و حسي در اين کتاب وجود دارد که قابل ستايش است.»
همچنين گوهر خيرانديش، بازيگر سينما و تلويزيون، که در گفت وگوي تلفني اين برنامه شرکت کرده بود در مورد کتاب دا گفت: «اول به کتاب دا به خاطر حجم زيادش و همچنين فشردگي کارهايي که داشتم توجه زيادي نمي کردم و مطالعه آن را در اولويت هاي سوم و چهارم قرار داده بودم. اما بعد از مدتي به صورت گذرا نگاهي به آن انداختم و سپس شروع به خواندن کل آن کردم، به جرات مي توانم بگويم از زماني که توانستم بخوانم و بنويسم کتابي به اين قابل لمسي در مورد جنگ نخوانده بودم و حتي فيلمي هم در اين حد نديده بودم.»
خيرانديش افزود: «به جرات مي توانم بگويم تا امروز کتابي تا اين حد بر من تاثير نگذاشته بود. بارها تحت تاثير اين کتاب قرار گرفتم و بعضي جاها کتاب را مي بستم، فکر مي کردم و صحنه هاي آن را مجسم مي کردم و اشک مي ريختم. خواندن اين کتاب را به همه به خصوص جوانان توصيه مي کنم و مطمئنم خواندن اين کتاب ديدگاه آن ها را نسبت به موضوع مهمي همچون دفاع مقدس عوض خواهد کرد.»


 كوتاه هنري  

اخبار کوتاه فرهنگسراها
نمايش شاد و موزيکال "کدو قلقله زن" به نويسندگي و کارگرداني جواد ذوالفقاري از 24 فروردين تا دهم ارديبهشت در سالن شماره يک فرهنگسراي خانواده اجرا مي شود.
به گزارش آفرينش، روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه هشت اعلام کرد اين نمايش ويژه گروه سني 4 تا 10 سال است و هر روز در سانس هاي 9، 10/30 و 12/30 ويژه مدارس و مهدهاي کودک اجرا مي شود.
اين نمايش داستان پيرزني است که در راه رفتن به يک ميهماني با حيوانات درنده مواجه مي شود که هر يک قصد دارند او را طعمه خود کنند. علاقمندان مي توانند براي تماشاي اين نمايش به نشاني نارمک، ميدان هلال احمر، خيابان گلستان، فرهنگسراي خانواده مراجعه کنند.
- کارگاه آموزشي تاثير بازي هاي رايانه اي در کودکان و نوجوانان سه شنبه 25 فروردين ساعت 10 تا 12 از سوي کتابخانه آفتابگردان فرهنگسراي انقلاب برگزار مي شود. روابط عمومي فرهنگسرا اعلام کرد در اين کارگاه مضرات بازي هاي رايانه اي چون آسيب هاي جسماني، تقويت حس پرخاشگري، انزواطلبي و ... با حضور کارشناس بررسي مي شود.
علاقمندان مي توانند براي حضور در اين کارگاه به نشاني بزرگراه شهيد نواب صفوي، تقاطع خيابان کميل شرقي، جنب فرهنگسراي انقلاب مراجعه کنند.
- کارگاه  آموزش مهارت هاي زندگي از سه شنبه 25 فروردين ساعت 10 تا 12 در سالن شيشه اي فرهنگسراي ملل آغاز مي شود. در اين برنامه مضاميني چون خودآگاهي، کنترل استرس و خشم، ارتباط موثر و ... بررسي مي شود. علاقمندان مي توانند براي حضور در اين برنامه به نشاني بزرگراه آيت الله صدر، بلوار قيطريه، بوستان قيطريه مراجعه کنند.
- سلسله برنامه هاي فصل بهار فرهنگخانه ايرواني با عنوان "نشست زندگي با لبخند ماندگار" چهارشنبه 26 فروردين ساعت 16 تا 18 ويژه شهروندان منطقه برگزار مي شود. روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 12 اعلام کرد معرفي تاثيرات مثبت خنده در زندگي فردي و اجتماعي و ترويج فرهنگ تبسم از اهداف اين نشست است.
سخنراني، اجراي نمايش کمدي، مسابقه فرهنگي و ... از ويژه برنامه هاي اين نشست است. علاقمندان مي توانند براي حضور در اين برنامه به نشاني خيابان مولوي، سه راه خاني آباد، کوچه دولت آبادي، کوچه حاج حسن مراجعه کنند.
- کلاس هاي آموزشي ويژه ترم بهار در فرهنگسراي اخلاق برگزار مي شود. روابط عمومي فرهنگسرا اعلام کرد اين کلاس ها ويژه بزرگسالان و خردسالان و شامل سفالگري، نقاشي، شعر و قصه، خلاقيت و کاردستي، موسيقي، علوم قرآني، هنرهاي دستي، خياطي، هويه کاري و ... است.
علاقمندان مي توانند براي ثبت نام در اين کلاس ها به نشاني خيابان پيروزي، خيابان شکوفه، خيابان شهيد کاظمي، فرهنگسراي اخلاق مراجعه کنند.
- نمايشگاه خوشنويسي امير نجم با عنوان "مشق عشق" از 22 تا 27 فروردين ساعت 9 تا 19 در نگارخانه انديشه فرهنگسراي مدرسه برپاست. روابط عمومي فرهنگسرا اعلام کرد در اين نمايشگاه آثاري چون آيات قرآني و اشعار عرفاني حافظ و مولانا به سبک نستعليق، چليپا و سياه مشق به نمايش درآمده است.
علاقمندان مي توانند براي بازديد از نمايشگاه به نشاني پل سيدخندان، روبروي باشگاه پيام، بوستان هلال احمر، فرهنگسراي مدرسه، نگارخانه انديشه مراجعه کنند.
- کارگاه هندسه کلام در ادامه سلسله برنامه هاي ادبي فصل بهار يکشنبه ها ساعت 17 تا 19 در مرکز فرهنگي هنري نوجوانان شهر تهران برگزار مي شود. روابط عمومي اعلام کرد اين کارگاه ويژه نوجوانان و جوانان با حضور يوسفعلي ميرشکاک برپا مي شود که به بررسي ساختار شعر فارسي از آغاز تا امروز مي پردازد.
علاقمندان مي توانند براي حضور در اين کارگاه به نشاني ميدان قزوين، خيابان قزوين، خيابان شهيد مرادي، مرکز فرهنگي هنري نوجوانان تهران مراجعه کنند. 
فرهنگسراي تهران برگزار مي کند:
هم انديشي فرهنگ آپارتمان نشيني شهرک ها و چالشهاي آن
 فرهنگسراي تهران به منظور آشنايي، تروج و ارتقا» سطح فرهنگ شهر نشيني و زندگي آپارتمان نشيني در شهرک ها، با حضور اساتيد دانشگاه در حوزه جامعه شناسي براي عموم شهروندان تهراني نشست هم انديشي برگزار مي کند.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي تهران، در اين برنامه که از ساعت 10 تا 12 سه شنبه 25 فروردين ماه در سالن اجتماعات اين فرهنگسرا برگزار مي شود، دکتر محمد باقر تاج الديني استاد دانشگاه در حوزه علوم اجتماعي و جامعه شناسي، در خصوص نقش و اهميت علوم اجتماعي، دانستنيها و اطلاعات روز دنيا در ارتقا سطح کيفيت زندگي شهر نشيني به ويژه در بين ساکنين شهرک ها و مجتمع هاي مسکوني، به بيان مواردي چون: ضرورت رعايت فرهنگ آپارتمان نشيني، قوانين و قراردادهاي اجتماعي موجود، معضلات و چالش ها و برخي راه کارهاي علمي و عملي خواهد پرداخت.
علاقمندان براي شرکت در اين برنامه مي توانند به نشاني: انتهاي بزرگراه رسالت (غرب)، سه راه دهکده المپيک، خيابان ساحل، بوستان باغ نو، فرهنگسراي تهران مراجعه و يا براي کسب اطلاعات بيشتر با تلفن: 44141133 تماس حاصل نمايند.
 
مديرفيلمبرداري سريال «مختارنامه» در بستر بيماري
مدير فيلم برداري پروژه تلويزيوني مختارنامه به علت شدت يافتن بيماري در بيمارستان بستري شد.مدير روابط عمومي پروژه تاريخي «مختارنامه» به کارگرداني «داوود ميرباقري» در گفت وگو با  فارس گفت: «عظيم جوانروح» مدير فيلمبرداري مختارنامه روز شنبه سر صحنه فيلمبرداري اين سريال، در روستاي طرود در شهرستان شاهرود، به علت شدت گرفتن بيماري سرماخوردگي و عفونت ريه، در بيمارستاني در شاهرود بستري شد و پس از يک روز، عصر روز يکشنبه به تهران منتقل شد. وي افزود: پس از انتقال وي به تهران، مراحل درماني او در يکي از بيمارستان هاي تهران و زير نظر پزشکان متخصص ادامه خواهد يافت.  وي در پاسخ به اين سوال که آيا با توجه به بيماري جوانروح، ادامه کار متوقف شده، اظهار داشت: خير. به دليل حساس بودن صحنه هاي کار، رضا غفاري فيلمبردار سريال، ادامه کار را دنبال مي کند. بنابراين گزارش، عظيم جوانروح از ابتداي فيلمبرداري اين سريال در سال83 در سريال «مختارنامه» حضور داشته و فعاليت درسريال «معصوميت از دست رفته» نيز همکاري قبلي او با داوودميرباقري است. گروه فيلمبرداري مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» در حال حاضر مشغول فيلم برداري سکانس هاي مربوط به صحنه هاي کربلا در روستاي طرود واقع در 125 کيلومتري شاهرود هستند و قرار است تا نيمه اول ارديبهشت ماه اين بخش از کار به پايان برسد.

هنرهاي تجسمي، موسيقي، نمايش و هنرهاي دستي
آموزش هفت هنر در دوره هاي بهار فرهنگسراي تفکر
 دوره هاي آموزشي ترم بهار فرهنگسراي تفکر با عنوان آموزش هفت هنر آغاز شد.
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي تفکر، انواع هنرهاي تجسمي، موسيقي، هنرهاي نمايشي و هنرهاي دستي، در اين دوره ها به علاقمندان آموزش داده مي شود.
دوره هاي آموزش انواع ساز، موسيقي کودکان و کلاس هاي کر، هنرهاي تجسمي از قبيل طراحي، نقاشي، رنگ روغن، آبرنگ و خوشنويسي، صنايع دستي شامل معرق، منبت، سفال، سوزن دوزي، گليم بافي، قاليبافي و کلاس هاي بازيگري در سنين مختلف در فرهنگسراي تفکر ميزبان شهروندان است.
علاقه مندان جهت ثبت نام مي توانند تا 88/1/31 همه روزه به جز روزهاي تعطيل به نشاني شهر زيبا- شهران- بلوار شهران نرسيده به فلکه دوم، فرهنگسراي تفکر مراجعه کرده و جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي 44319303 -44304978 -9 (واحد آموزش) تماس بگيرند.
 


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته