جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3289


كوتاه و خواندني


تشريح کامل نحوه اصلاح اطلاعات ثبت نامي داوطلبان در آزمون سراسري سال 88

با اعلام ثبت نام :
تاريخ برگزاري در مقطع کارشناسي ارشد دانشکده مجازي علوم حديث بيرجند اعلام شد

رييس دانشگاه علوم کشاورزي گرگان خبرداد:
پذيرش دانشجوي دکترا در3 رشته جديد با 5 گرايش از مهر88


دايره المعارف آموزش عالي


اعلام پذيرش دانشجوي دکتري تخصصي طب سنتي از سال جاري


تاريخ انتشار اسامي پذيرفته شدگان و جزئيات بورس 88 اعلام شد


 كوتاه و خواندني  

جزييات برگزاري آزمون هاي توليمو
 سال 88 اعلام شد
گروه آزمون وسنجش : به گزارش خبرنگار آفرينش ، سازمان سنجش آموزش کشور به منظور ايجاد زمينه و توسعه زبان آموزي در کشور و فراهم آوردن امکانات سنجش توانائي دانش زباني دانش آموزان، دانشجويان و دانش آموختگان، آزمون  زبان انگليسي پيشرفته توليمو را در 10 دوره در سال 1388 برگزار مي کند.  بر اساس اين گزارش، اين دوره هاي آزموني به ترتيب  در 11 ارديبهشت، 15 خرداد، 16 مرداد، 13 شهريور، 17 مهر، 22 آبان، 20 آذر، 18 دي، 16 بهمن و 21 اسفند برگزار مي شود.  گفتني است، ثبت نام براي شرکت در آزمون منحصرا به صورت اينترنتي خواهد بود.  براساس اين گزارش، ثبت نام براي شرکت در اين آزمونها از ديروز آغاز شده است. لازم به ذکر است که مهلت ثبت نام براي هر يک از دوره هاي آزمون حداکثر تا 10 روز قبل از زمان برگزاري آزمون هريک از دوره ها مي باشد.  همچنين کليه داوطلبان علاقه مند در کليه سطوح مختلف آموزشي حق ثبت نام و شرکت در آزمون را دارند.  متقاضيان شرکت در آزمون بايد با مراجعه به سايت اينترنتي سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني org.sanjesh.www اطلاعيه اين سازمان در باره شرايط و ضوابط و نحوه ثبت نام اينترنتي در آزمون هاي زبان انگليسي پيشرفته را مطالعه نموده و سپس نسبت به ثبت نام در هريک از دوره هاي مذکور اقدام کنند.  داوطلبان متقاضي ثبت نام بايد هزينه ثبت نام در آزمون را از طريق اينترنت و کارتهاي بانکي عضو شتاب پرداخت کنند لذا داوطلبان متقاضي ثبت نام تا 72 ساعت پس از رزرو آزمون دوره هاي مورد نظر فرصت دارند که هزينه ثبت نام را بپردازند. بديهي است درصورت عدم اقدام به موقع پس از اين فرصت آزمون رزرو شده به صورت خودکار حذف مي شود و داوطلب متقاضي هيچگونه حقي در خصوص اين آزمون نخواهد داشت.
 
حسن زاده خبر داد:
رقابت 270 نفر در مرحله اول آزمون بورس خارج دانشجويان علوم پزشکي
گروه آزمون وسنجش : رئيس مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت با اشاره به برگزاري مرحله اول آزمون بورس براي اعزام دانشجويان تحصيلات تکميلي علوم پزشکي به خارج از کشور در ارديبهشت ماه خبر داد.  دکتر غلامرضا حسن زاده در گفتگو با مهر افزود: آزمون بورس براي اعزام دانشجو به خارج از سوي دانشگاههاي علوم پزشکي و بر اساس برنامه زمان بندي شده برگزار مي شود و در اين مرحله 270 نفر در اين آزمون شرکت مي کنند.  وي يادآور شد: دانشگاهها تنها مجري برگزاري آزمون هستند اما برنامه ريزي براي آزمون از سوي شوراي بورس انجام مي شود.  رئيس مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بر اساس آيين نامه وزارت بهداشت بورسيه دانشجويان براي دوره هاي کوتاه مدت و بلند مدت خارج از کشور با توجه به نيازهاي آموزشي، پژوهشي جمهوري اسلامي ايران و در راستاي کمک به تامين نيروي انساني متعهد و متخصص مورد نياز دانشگاهها انجام مي گيرد.

دانشگاه کردستان در 16رشته جديد از مهر 88 دانشجو مي پذيرد
 گروه آزمون وسنجش : دانشگاه کردستان در 16 رشته جديد در سه مقطع کارشناسي، کارشناسي  ارشد و دکتري از مهر ماه 88 دانشجو مي پذيرد.  به گزارش ايسنا،  رشته هاي مذکور در مقطع کارشناسي شامل روانشناسي باليني، زيست شناسي سلولي و ملکولي-گرايش بيوتکنولوژي، مهندسي کامپيوتر- نرم افزار، مهندسي مکانيک، مهندسي کشاورزي زراعت و اصلاح نباتات، مهندسي کشاورزي علوم خاک و مهندسي شيمي پتروشيمي و در مقطع کارشناسي  ارشد شامل برنامه ريزي شهري و منطقه اي، مهندسي کشاورزي حشره شناسي، مهندسي کشاورزي بيوتکنولوژي خاک و اقتصاد کشاورزي مي شود. همچنين در مقطع دکتري رشته هاي ادبيات فارسي، فيزيک- حالت جامد، شيمي- شيمي فيزيک، شيمي- شيمي آلي و شيمي- شيمي معدني ارايه مي شود.


  تشريح کامل نحوه اصلاح اطلاعات ثبت نامي داوطلبان در آزمون سراسري سال 88 

گروه آزمون وسنجش : معاون سازمان سنجش آموزش کشور، گفت: اطلاعات تقاضانامه ثبت نامي کليه داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون سراسري سال 88 از روز شنبه 29 فروردين تا روز دوشنبه 31 فروردين به مدت سه روز بر روي سايت سازمان سنجش آموزش کشور براي مشاهده و به منظور اطمينان از صحت اطلاعات قرار داده مي شود.
دکتر حسين توکلي معاون سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با خبرنگار آفرينش ، با اشاره به نحوه اصلاح اطلاعات ثبت نامي داوطلبان، اظهار کرد: داوطلب بايد پس از ورود به سايت سازمان و انتخاب لينک مربوط به مشاهده اطلاعات ثبت نامي، نسبت به مشاهده اطلاعات نمراتي که توسط وزارت آموزش و پرورش در رابطه با ديپلمه هاي نظام جديد از رشته هاي رياضي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني و علوم معارف اسلامي سالهاي 84 تا 87 تهيه و به اين سازمان تحويل شده است، اقدام کند.
به گفته وي، امکان ورود به اين لينک با در اختيار داشتن اطلاعات کارت اعتباري ثبت نام شامل شماره پرونده، شماره کارت، شماره کاربر، رمز عبور و شماره شناسنامه يا شماره پرونده و کد رهگيري وجود دارد.
توکلي با اشاره به راههاي نمايش دادن اطلاعات ثبت نامي، گفت: امکان مشاهده و در صورت لزوم ويرايش اطلاعات بجز بندهاي علاقه مندي به گروههاي آزمايشي هنر و زبانهاي خارجي، مراکز تربيت معلم، دانشگاه پيام نور و موسسات غيرانتفاعي و غيردولتي، بند معلوليت و سهميه، وجود دارد و اين امکان در انتهاي صفحه نمايش با انتخاب گزينه ويرايش اطلاعات فراهم مي شود.
نحوه اصلاح اطلاعات داوطلبان داراي پروند ناقص
وي ادامه داد: با توجه به اينکه پرونده ثبت نامي تعدادي از داوطلبان از لحاظ مدارکي همچون عکس، فرم معلوليت و غيره ناقص مي باشد، براي اين دسته از داوطلبان در زمان مشاهده اطلاعات ثبت نامي پيامي نمايش داده مي شود که اين دسته از داوطلبان لازم است بر اساس متن پيام اقدام لازم را بعمل آورند.
وي با اشاره به داوطلباني که متقاضي سهميه اي غير از سهميه مناطق بوده اند و به همين منظورسهميه مورد نظر را در تقاضانامه ثبت نام علامتگذاري نموده اند، اظهار کرد: چنانچه سهميه درخواستي آنان مورد تاييد ارگان ذيربط قرار گرفته باشد سهميه درخواستي براي آنان اعمال و دراطلاعات تقاضانامه ثبت نام سهميه مورد نظر خود را مشاهده خواهند کرد، ولي چنانچه سهميه اين دسته از داوطلبان مورد تاييد ارگان ذيربط قرار نگرفته باشد، طبق ضوابط سهميه درخواستي اين داوطلبان به سهميه مناطق تغيير داده شده است و چنين داوطلباني مي توانند براي پيگيري وضعيت سهميه خود به ارگان مربوطه مراجعه کنند.
نحوه مشاهده ريز نمرات داوطلب
دکتر توکلي ادامه داد: در صورتيکه نياز به ويرايش اطلاعات ثبت نامي نباشد و اين اطلاعات مورد تاييد داوطلب باشد، داوطلبان ديپلم نظام جديد يکي از رشته هاي رياضي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني و علوم و معارف اسلامي که درسالهاي 84، 85، 86 ويا 87 ديپلم نظام جديد خود را اخذ نموده اند مي توانند ريز نمرات خود را مشاهده کنند، همچنين داوطلباني که اطلاعات خود را ويرايش مي کنند نيز اين امکان را دارند که با انتخاب گزينه "مشاهده نمرات ارسالي داوطلب از سوي آموزش و پرورش" آنها را مشاهده کنند.
نحوه اصلاح ريز نمرات و سوابق تحصيلي داوطلب
به گفته وي، داوطلباني که اطلاعات ثبت نامي آنها کامل و به خصوص کد دانش آموزي صحيح نيز در زمان ثبت نام اعلام کرده اند بر اساس فايل ارسالي نمرات توسط آموزش و پرورش، نمرات خود را مشاهده مي کنند. داوطلبان در صورت هرگونه مغايرت نمرات قرار داده شده بر روي سايت با نمرات مندرج در کارنامه فارغ التحصيلي خود مي توانند با در دست داشتن کارت شناسايي معتبر و دو نسخه از کارنامه فارغ التحصيلي و درج شماره پرونده ثبت نامي در کنکور بر روي کپي کارنامه هاي مذکور، به منطقه آموزش و پرورش محل فارغ التحصيلي خود مراجعه کنند و ضمن تحويل يک نسخه از کپي کارنامه به مسوول مربوطه براي بررسي، نسخه ديگر به عنوان رسيد ممهور به مهر آموزش و پرورش منطقه ذيربط نموده و براي پيگيري در اختيار داشته باشند.
نحوه دريافت کارنامه براي داوطلباني که کارنامه فارغ التحصيلي ندارند
وي با اشاره به برخي از موارد مطرح شده در خصوص کارنامه داوطلبان، اظهار کرد: داوطلبانيکه کارنامه فارغ التحصيلي ندارند مي توانند با مراجعه به مراکز پيش دانشگاهي محل تحصيل خود کپي کارنامه فارغ التحصيلي ديپلم خود را دريافت کنند و در صورت عدم دريافت از مرکز پيش دانشگاهي براي دريافت کپي کارنامه راسا به منطقه آموزش و پرورش مربوطه مراجعه کنند.
معاون سازمان سنجش اعلام کرد: تاريخ مراجعه به مناطق براي مغايرت نمرات از روز شنبه 5 ارديبهشت 88 تا سه شنبه 15 ارديبهشت 88 تعيين شده است.
مشمولين قانون اعمال سوابق تحصيلي در کنکور
وي با بيان اينکه سوابق تحصيلي فقط براي ديپلمه هاي سالهاي 84 تا 87 در يکي از رشته هاي رياضي فيزيک، علوم تجربي، ادبيات وعلوم انساني و يا علوم ومعارف اسلامي اعمال مي شود، گفت:همچنين فقط دروسي از آنها در سوابق تحصيلي اعمال مي شود که آزمون آن به صورت سراسري وکشوري برگزار شده باشد، بر اين اساس منظور از سوابق تحصيلي نمرات کتبي سال سوم و دقيقا همان نمرات درج شده در ستون انتهاي کارنامه سال سوم تحت عنوان نمرات کتبي سال سوم مي باشد.
ديپلمه هاي سالهاي پيش از 84 و کار و دانش و فني حرفه اي مشمول قانون اعمال سوابق تحصيلي نيستند
دکتر توکلي در خاتمه تاکيد کرد: سوابق تحصيلي براي کليه داوطلباني که ديپلم نظام جديد خود را به غير از سالهاي 84، 85، 86 و يا 87 اخذ نموده اند اعمال نخواهد شد. علي الخصوص ديپلمه هاي کار و دانش و فني حرفه اي مشمول قانون اعمال سوابق تحصيلي در نمره کل کنکور نمي باشند.


 با اعلام ثبت نام :
 تاريخ برگزاري در مقطع کارشناسي ارشد دانشکده مجازي علوم حديث بيرجند اعلام شد  

گروه آزمون وسنجش : مدير نمايندگي دانشکده علوم حديث خراسان جنوبي از آغاز ثبت نام دانشکده مجازي علوم حديث بيرجند در مقطع کارشناسي ارشد علوم حديث در دو گرايش خبر داد. به گزارش ايسنا ، موسوي مدير نمايندگي دانشکده علوم حديث خراسان جنوبي گفت: با توجه به درخواست علاقمندان به ادامه تحصيلات در زمينه علوم و معارف حديثي و با توجه به مجوز صادر شده از سوي وزارت علوم مبني بر امکان پذيرش طلاب حوزه هاي علميه در مراکز دانشگاهي، دانشکده مجازي علوم حديث از طريق آزمون اختصاصي و با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور از خواهران و برادران علاقمند به تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد رشته علوم حديث در دو گرايش نهج البلاغه و تفسير اثري ثبت نام مي کند.  وي ادامه داد: بر اين اساس دارندگان مدارک حوزوي مي توانند تا 15 تير 88 از طريق پايگاه اينترنتي اين دانشکده نسبت به نام نويسي اقدام کنند. در مورد ساير علاقمندان به تحصيل اينترنتي در مقطع کارشناسي ارشد مدير نمايندگي دانشکده علوم حديث خراسان جنوبي اين دانشکده نيز گفت: متقاضيان مي توانند از طريق شرکت در آزمون سراسري دانشگاه ها به اين دوره ها راه يابند.  يادآوري مي شود; آزمون ورودي اين دوره روز جمعه دوم مرداد 1388 برگزار خواهد شد.


 رييس دانشگاه علوم کشاورزي گرگان خبرداد:
 پذيرش دانشجوي دکترا در3 رشته جديد با 5 گرايش از مهر88  

گروه آزمون وسنجش : رئيس دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان با اشاره به کسب رتبه سوم در زمينه اختراعات در بين دانشگاه هاي ايران توسط اين دانشگاه از ارتقاي نسبت اعضاي هيات علمي به دانشجو در دانشگاه خبر داد و گفت: دانشگاه از مهر 88 در 3 رشته جديد با 5 گرايش دانشجوي دکتر مي پذيرد.
به گزارش ايسنا، رامين رحماني در دومين سفر استاني وزارت علوم در نشستي خبري که با حضور اصحاب رسانه در محل دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان برگزار شد با اشاره به تاريخچه اين دانشگاه، گفت: دانشگاه در ابتدا داراي عناويني چون آموزشگاه عالي جنگل و مرتع، مدرسه عالي منابع طبيعي، دانشکده منابع طبيعي و دانشگاه مازندران بوده است و از سال 1371 اين مجموعه به عنوان مجتمع دانشگاهي علوم کشاورزي و منابع طبيعي به ثبت رسيد.  وي با بيان اين که از سال 1371 در زميسنه توسعه رشته ها رشد مناسبي داشتيم، گفت: تعداد رشته هاي دانشگاه در سال 72 به 19 و در سال 86 به 96 رشته ارتقا يافته است.
وي با بيان اين که از سال 84 و به دنبال ابلاغيه سفر اول هيات دولت قرار شد تا زمينه تاسيس دانشگاه جامع استان گلستان فراهم  شود، اظهار کرد: بر اين اساس مجتمع آموزش عالي گلستان به دانشگاه گلستان تبديل شد و مجتمع آموزش عالي گنبد نيز مستقل شد هر چند که هنوز از نظر مالي مستقل نشده و زيرمجموعه دانشگاه گرگان است.
رحماني با بيان اينکه در حال حاضر دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان داراي 24 رشته کارشناسي، 38 رشته کارشناسي ارشد و 8 رشته دکتراست، اظهار کرد: جمعيت دانشجويي دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان 5 هزار و 500 نفر است که از اين ميان 2 هزار و 500 دانشجو در دانشگاه گرگان و مابقي دانشجويان به دانشگاه گلستان و مجتمع آموزشي گنبد منتقل شده اند و از ميان 2 هزار و 500 دانشجوي ذکر شده 650 نفر و به عبارتي 26 درصد از دانشجويان در مقطع تحصيلات تکميلي مشغول به تحصيل هستند.  وي با اشاره به وضعيت اعضاي هيئت علمي دانشگاه تصريح کرد: نسبت استاد به دانشجو در سال 72 يک به 35 بود که اين آمار در سال 86 به يک به 19 ارتقا يافته است.  رييس دانشگاه علوم کشاورزي و منابع طبيعي گرگان در خاتمه با اشاره به ايجاد رشته هاي جديد در مقطع دکتراي اين دانشگاه، گفت: بر اين اساس از مهرماه سال جاري دانشگاه در رشته هاي علوم جنگل با گرايش جنگل شناسي و اکولوژي جنگل، علوم خاک با گرايش پيدايش رده بندي و ارزيابي خاک و علوم صنايع غذايي با گرايش تکنولوژي منابع غذايي دانشجوي دکترا پذيرش مي کند.


 دايره المعارف آموزش عالي  

فرهنگ سازماني دانشگاه
( قسمت سي و ششم  )
بنابراين از آنجايي که فرايند ياددهي و يادگيري يکي از وظايف و رسالتهاي رسمي واصيل ودر واقع فلسفه وجودي نظامهاي آموزشي به ويژه دانشگاه است . مبرهن است که تسري يافتن انديشه گفت وگوي تمدنها در برنامه هاي آموزشي وفرايند ياد دهي و يادگيري دانشگاهها تا چه ميزان مي تواند ذهن دانشجوي جوان را براي دفاع از صلح ، آزادي ، عدالت پايدار وبه طور کلي تبلور انديشه گفت وگوي تمدنها آماده سازد . با توجه به اينکه اثرهاي تعليم وتربيت تصاعدي وتراکمي است واضح است که دانشجوي امروز به عنوان شهروند فردا تا چه حد مي تواند موجبات بازسازي اجتماعي ونوسازي فرهنگي جامعه خود را فراهم کند .
بنابراين ، همان طور که در بستر واقعي تحقق رشد شکوفايي فردي ومحور توسعه همه جانبه جمعي در ابعاد مختلف اجتماعي -اقتصادي ، فرهنگي -سياسي ، علمي وفناوري ، نظام آموزشي به ويژه دانشگاه  است ، مي توان گفت  دانشگاه مناسب ترين بستر تعالي و توسعه انديشه گفت وگوي تمدنهاست .
اما در پاسخ به اين سوال که تخصيص واحدهاي دوم درسي در زمينه گفت وگوي تمدنها بهتراست حول چه محورهايي باشد، چالشها وتضادهاي گفتاري ورفتاري ناشي ازخلا فرهنگ ارتباط صحيح و فرهنگ مفاهمه وگفتمان در لايه هاي فرهنگ عامه وحتي در درون مراکز مهم علمي و فرهنگي مانند دانشگاه ، خواهان اين مهم بودند که موضوعات درسي در زمينه گفت وگوي تمدنها بايد قبل از هر چيز بر محور نهادينه نمودن گفت وگو و فرهنگ گفتماني ومفاهمه درد جامعه باشد .زيرا فقدان فرهنگ گفت وگو و مفاهمه موجب بسياري از تعارضها ، برخوردها ، وخشونتها مي شود .
محور واحدهاي درسي تخصصي در برنامه هاي آموزشي و تحصيلي دانشجويان جهت توسعه ونهادينه شدن گفت و گو تمدنها مشتمل بر موارد زير است .
اصول و ويژگيهاي مشترک تمدنهاي مختلف جهان نظير نوع دوستي ، صلح دوستي ، حقوق بشر )
اصول وارزشهاي مشترک ، بين ادياني نظير يکتا پرستي ، اصالت وروح )
تکامل تاريخي تمدنها از طريق مبادلات گوناگون تاريخي  انکار نا پذيري تکثر فرهنگي در بين جوامع  و فرهنگ هاي بشري و وجود مسلم چند گانگي فرهنگي تاريخ ، فرهنگ  وسنن تمدن ايران ( باستاني واسلامي ) و نوع ارتباط  وتعامل آن با ديگر تمدنهاي جهاني رابطه گفت وگوي تمدنها با ديگر نظريه هاي روابط بين الملل نظير برخورد  تمدنها ، جهاني شدن ، پايان تاريخ ، ...)
با اين اوصاف نه تنها تخصيص واحد يا واحد هاي درسي در زمينه انديشه گفت وگوي تمدنها در برنامه درسهاي عمومي - اجباري دانشگاهها در بسط ونهادينه نمودن انديشه  گفت وگوي تمدنها فوق العاده تاثير گذار ونافذ است بلکه انديشه گفت وگوي تمدنها صرفا در بستر آموزش و فرايند ياد دهي و يادگيري به معناي واقعي ومصداق حقيقي کلمه توسعه ونهادينه مي شود . به علاوه موضوع بسط  ونهادينه شدن گفت وگوي تمدنها از طريق آموزش و فرايند ياد دهي ويادگيري ، مستلزم آغاز وپي ريزي آن از طريق نهاد خانواده وتداوم آن در نظام آموزش وپرورش  و در نهايت تکميل آن در بستر نهاد آموزش عالي ودانشگاه است . تا در متن نظام کلان (جامعه ) وفرا کلان (نظام بين الملل ) گسترش وتسري يابد . بنابراين توسعه وتعميق انديشه گفت وگوي تمدنها از طريق فرايند يا ددهي وياد گيري عبارت است از طبقه و پيوستاري که در ابتداي اين پيوستار خانواده نقش نمايي مي کند . مسئوليت تداوم آن  را مدرسه به عهده مي گيرد ودر نهايت اين دانشگاه است که انديشه گفت وگوي تمدنها را متبلور و تکميل مي نمايد . پس بايد به خاطر داشت که کلاس درس ومحيط دانشگاه ، بستر بهترين آرزوهاي تاريخي بشريت يعني استقرارصلح ، آزادي وعدالت پايدار در متني زيبا وعبارتي مجلل به نام جامعه مدني جهاني است .    
 دانشگاه ومسئله اسلامي شدن
اسلامي شدن  دانشگاه  نه يک حقيقت ناب ماورايي و فرا تاريخي ، بلکه گفتمان بشري گروهي از مسلمانان در دوره اي از شرايط تاريخي -اجتماعي وتحولات فکري وسياسي خودشان است ، پس مي توان اين گفتمان را تحليل انتقادي کرد .بيش از آنکه تکوين اين گفتمان آغاز شود گفتمان غالب جامعه ايران ، مدرن سازي شده بود و دانشگاه در آن با الگوي غير مذهبي غربي منهاي مردم سالاري تعريف مي شد . اين گفتمان خود را همچون متن غالب ، بر جامعه سنتي تحميل مي کرد  و دين را به حاشيه مي راند .ازعکس العمل حاشيه بر متن ، گفتمان اسلام گرايي رو به تکوين گذاشت و در اين مسير ، چند خرده گفتمان ديگر روشنفکري در آن دوره يعني گفتمانهاي چپ ضد غرب زدگي وبومي گرايي در زمينه اي از غرب زدگي به رشد اسلام گرايي در برابر غرب گرايي بازي رسانيده اند .
 (ادامه دارد ...)


 اعلام پذيرش دانشجوي دکتري تخصصي طب سنتي از سال جاري  

گروه آزمون وسنجش : وزارت بهداشت اعلام کرد: پذيرش دانشجوي دکتري تخصصي طب سنتي در آبان ماه سال جاري همزمان با برگزاري آزمون دکتري تخصصي رشته هاي علوم پزشکي انجام مي گيرد.  به گزارش مهر، دبيرخانه شوراي آموزش طب سنتي و مکمل اعلام کرد: با توجه به موافقت شوراي گسترش، شوراي عالي برنامه ريزي علوم پزشکي و معاونت آموزشي وزارت بهداشت با ارتقاي مقطع طب سنتي به دکتري تخصصي، پذيرش دانشجو در دکتري تخصصي طب سنتي از سال جاري انجام مي گيرد.
دبيرخانه شوراي آموزش طب سنتي و مکمل يادآور شده است : آزمون پذيرش در اين رشته همزمان با آزمون دکتري تخصصي علوم پزشکي برگزار مي شود.


 تاريخ انتشار اسامي پذيرفته شدگان و جزئيات بورس 88 اعلام شد  

گروه آزمون وسنجش : مديرکل امور بورس و دانشجويان خارج وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به جزييات و ظرفيت بورس 88 از پذيرش 250 دانشجوي بورس بلند مدت در سال 88  و افزايش 10 درصدي مقرري دانشجويان بورسيه خارج از کشور خبر داد.  دکتر علي اکبر متکان در گفت وگو با ايسنا، اظهار کرد: فراخوان معرفي دانشجويان واجد شرايط بورس در اسفند ماه سال گذشته منتشر شده و  بر اين اساس به دانشگاهها تا 15 ارديبهشت مهلت داده شده تا دانشجويان واجد شرايط را معرفي کنند.  وي با بيان اينکه در هفته اول خرداد ماه مصاحبه متقاضيان بورس انجام مي شود، اظهار کرد: اسامي پذيرفته شدگان بورس 88 تا تيرماه اعلام مي شود.  وي با بيان اينکه طي چند سال گذشته ظرفيت هاي پذيرش دانشجوي بورسيه بلند مدت تکميل نشده است، اظهار کرد: در دوره تحصيلات تکميلي در بورس داخل متقاضي بيشتري وجود دارد ولي در بورس خارج چون در رشته هاي اولويت دار است ظرفيتها پر نمي شوند.

ظرفيت پذيرش بورس بلند مدت خارج از کشور
دکتر متکان با اشاره به ظرفيت پذيرش بورس خارج از کشور وزارت علوم در سال 88، تصريح کرد: ميزان ظرفيت بورسيه خارج در سال جاري250 نفر در نظر گرفته شده است.

افزايش10 درصدي مقرري دانشجويان بورسيه خارج
وي در خصوص ميزان مقرري بورسيه هاي خارج از کشور، اظهار کرد:  هر 2 سال يکبار از رايزن ها تقاضا مي کنيم تا نرخ تورم در کشورها را به ما اعلام کنند که براي سال 88 نيز ميزان مقرريها بر اين اساس در حال بررسي است.
وي با بيان اينکه ميزان مقرري دانشجويان بورس خارج بين 5 تا 10 درصد افزايش مي يابد، خاطر نشان کرد: ميزان افزايش مقرري بورسيه هاي داخل نيز در حال بررسي است.

تفويض اختيار بسياري از فرايندهاي بورس به دانشگاه ها
مدير کل امور بورس دانشجويان خارج وزارت علوم از تفويض اختيار بسياري از فرايندهاي بورس به دانشگاه ها خبر داد و افزود: در خصوص واگذاري برخي از روندهاي اجرايي بورس داخل و خارج به دانشگاه ها تاکيد شده است، بر اين اساس فقط سياستگذاري و نظارت توسط اداره کل بورس انجام مي شود.  وي تصريح کرد: بر اين اساس اعتبار مقرري دانشجويان بورسيه به دانشگاه ها واگذار مي شود تا به دانشجويان پرداخت  کنند.

پرداخت شهريه دانشجويان بورسيه و مقرري6 ماهه اول دانشجويان بورسيه داخل و خارج
وي با بيان اينکه شهريه دانشجويان بورسيه و مقرري 6 ماهه اول دانشجويان دکتراي بورسيه داخل و خارج به دانشگاه ها پرداخت شده است، خواستار پرداخت اين مقرري توسط دانشگاه ها به اين دسته از دانشجويان شد تا دانشجويان دغدغه مسائل مالي نداشته باشند.

توزيع 6 هزار بسته فرهنگي ميان دانشجويان ايراني بورسيه خارج
وي با اشاره به عملکرد فرهنگي اداره کل بورس براي دانشجويان ايراني خارج از کشور در ايام تعطيلات عيد نوروز، اظهار کرد: روز اول عيد نوروز 6 هزار بسته فرهنگي ميان دانشجويان ايراني بورسيه توزيع شده است.

ايجاد 3 رايزني علمي جديد در کشورهاي آلمان، هند و چين
دکتر متکان در خاتمه از ايجاد 3 رايزني علمي جديد در کشورهاي آلمان، هند و چين خبر داد و افزود: در حال حاضر 8 رايزن علمي در کشورهاي انگلستان، اروپا، استراليا، روسيه، کانادا، مالزي، اکراين و هند وجود دارد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته