جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3291


گل گشت


ايران زمين

مدير کل دامپزشکي استان اردبيل :
طرح مبارزه با بيماريهاي واگير دامي درمناطق درگير خشکسالي را اجرا مي کنيم


استانداراستان اربيل عراق وارد آذربايجان غربي شد


تعاوني ها به عنوان اقتصاد جايگزين ديده مي شوند

رييس سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي خبر داد:
اجراي دقيق الگوي مصرف کشت استان در سال جديد

مدير کل تبليغات اسلامي استان زنجان :
امسال پوشش تبليغي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان به 90 درصد خواهد رسيد


 گل گشت  

استان  فارس

فارس و فارسي شکل عربي شده پارس و پارسي هستند. نام زبان فارسي برگرفته از نام قديم اين منطقه، پارس بزرگ، است که به علت حکومت شاهان هخامنشي به کل منطقه ي ايران اعمال ميشد.پيش از اسلام دو پادشاه بزرگ ايراني بنام هاي کورش بزرگ و اردشير بابکان از اين ناحيه برخاستند و به ترتيب سلسله هاي بزرگ هخامنشي و ساساني را پديد آوردند. اسکندر نيز بعدها تعدادي شهر در اين استان تاسيس کرد. فارس بين سلسله هاي بسياري دست به دست شد و آثار باستاني و تاريخي زيادي از آن ها بجاي ماند که هر کدام به عنوان ميراث جهاني ارزش هاي خود را دارند و بازگوکننده تاريخ استان، ايران و غرب آسيا هستند. ويرانه هاي بيشاپور، تخت جمشيد،حمام خانه دهکهنه(لامرد)و شهر گور و کاخ ارشير فيروزآباد همگي بيانگر اين موضوع است.استان فارس تقريبا در جنوب ايران قرار دارد. از شمال به استان اصفهان، از شرق به استان يزد و استان کرمان، از جنوب به استان هرمزگان، از غرب به استان بوشهر و از شمال غربي به استان کهگيلويه و بويراحمد محدود است. پهناوري آن 100,133 کيلومتر مربع و ميانگين بلندي آن از سطح دريا 1540 متر است.
جمعيت استان بر پايه ي آخرين سرشماري در سال 1385 به تعداد 580,956,3 نفر بوده است که شهرستان شيراز با 580, 956,3 نفر بيش از %39 جمعيت استان را در خود جاي داده است. پس از شيراز شهرهاي مرودشت با 320,269نفر و کازرون با 806,246نفر و لار با 579,205نفر و فسا با 806, 191نفر پرجمعيت ترين شهرستان هاي استان هستند.
سه ناحيه آب و هوايي گوناگون در استان فارس وجود دارد. نخست ناحيه کوهستاني شمال و شمال غربي با زمستان هاي نسبتا سرد و تابستان هاي معتدل. دوم نواحي مرکزي با زمستان هاي نسبتا باراني و معتدل و تابستان هاي گرم و خشک. ناحيه سوم در جنوب و جنوب شرقي داراي زمستان هاي معتدل و تابستان هاي بسيار گرم است.
زبان بيشينه ي مردم استان زبان فارسي است. اما گويشهايي مانند لارستاني، قشقايي، سيوندي، دواني و لري نيز در اين استان رواج دارد. گويش مردم سيوند فارس به دليل آميخته نشدن با عربي و تعلق به زبانهاي ايراني شاخه شمال غربي درخور اهميت است. گويش لارستاني نيز از گويش هاي ايراني جنوب غربي به شمار ميرود که با گويش هاي فارسي، لري و تاتي همخانواده است. عشاير قشقايي به گويش ترکي قشقايي سخن مي گويند. گويش قشقايي و گويش آذربايجاني از يک خانواده اند. گويش لري نيز در شهرستان ممسني رواج دارد.
حافظيه
آرامگاه شاعر بزرگ، خواجه شمس الدين محمد حافظ است که در شمال شهر شيراز، پايين تر از دروازه قرآن، در خاک مصلي (يکي از قبرستان هاي معروف شيراز) قرار دارد و مساحت آن 19116 متر مربع مي باشد.
65 سال پس از وفات حافظ، يعني در سال 856 ه.ق. 1452 م. شمس الدين محمد يغمايي وزير ميرزا ابوالقاسم بابر گورکاني (پسر ميرزا بايسنغر نواده شاهرخ بن تيمور) حاکم فارس، براي اولين بار عمارتي گنبدي شکل را بر فراز مقبره حافظ بنا کرد و در جلو اين عمارت، حوض بزرگي ساخت که از آب رکن آباد پر مي شد. (شيراز شهر جاويدان، علي سامي، ص 366)
اين بنا يک بار در اوايل قرن يازدهم هجري، در زمان حکومت شاه عباس کبير و ديگر بار، 350 سال پس از وفات حافظ به دستور نادرشاه افشار مرمت شد.
در سال 1187 ه.ق. کريم خان زند بر مقبره حافظ، بارگاهي به سبک بناهاي خود ساخت و بر تربتش سنگي مرمرين نهاد که امروز نيز باقي است. بر روي اين سنگ، دو غزل از ديوان حافظ با مطلع:
مژده وصل تو کو کز سر جان برخيزم                                    طاير قدسم و از هر دو جهان برخيزم
و
اي دل غلام شاه جهان باش و شاه باش                                         پيوسته در حمايت لطف اله باش
به شيوه نستعليق توسط حاجي آقاسي بيک افشار آذربايجاني نگاشته شده است. هم چنين تالاري با چهار ستون سنگي يکپارچه بلند ساخت که از طرف شمال و جنوب گشاده بود و در دو سوي آن، دو اتاق بنا کرد به گونه اي که مقبره حافظ در پشت اين بنا قرار مي گرفت و در جلو آن باغ بزرگي را احداث نمود.
پس از کريم خان زند در سال 1273 ه.ق. طهماسب ميرزا (مويدالدوله) حکمران فارس، آرامگاه حافظ را بار ديگر تعمير و مرمت کرد و در سال 1295 ه.ق. 1878 م. معتمدالدوله فرهاد ميرزا فرمانرواي فارس در گرداگرد مقبره حافظ، معجري چوبي ساخت. پس از آن در سال 1317 ه.ق (اردشير) زردشتي يزدي، بار ديگر بارگاه حافظ را مرمت کرد و بر فراز آرامگاهش، معجري بنا کرد اما حاج سيد علي اکبر فال اسيري به دليل زردشتي بودن اردشير، بناي مرمت شده را ويران ساخت.
اين بنا تا سال 1319 ه.ق. 1091 م. همچنان ويران باقي ماند تا اينکه شاهزاده ملک منصور ملقب به شعاع السلطنه حاکم فارس، به ياري علي اکبر مزين الدوله نقاش باشي، معجري آهنين بر فراز آرامگاه حافظ ساخت و کتيبه اي بر آن قرار داد.
در سال 1310 ه.ش. دبير اعظم بهرامي استاندار فارس بر ديوار جنوبي حافظيه سر در بزرگي از سنگ نصب نمود و در جهت آبادي نارنجستان آن تلاش کرد.
در سال 1314 ه. ش. سرهنگ علي رياضي (رئيس فرهنگ فارس) با همياري علي اصغر حکمت و نظارت علي سامي و با طراحي آندره گدار فرانسوي، بازسازي بناي حافظيه را آغاز کردند. بناي کنوني حافظيه بنا بر اسلوب عهد کريم خان زند است. سنگ قبر حافظ به ارتفاع يک متر از سطح زمين قرار گرفته و به وسيله پنج رديف پلکان مدور احاطه شده است. بر فراز بارگاهش گنبدي مسي به شکل کلاه دراويش (ترک ترک) بر روي هشت ستون به ارتفاع ده متر، بنا شده است و از درون با کاشي هاي هفت رنگ معرق کاشي کاري شده است. همچنين در سقف آرامگاه هشت بيت از غزل
بر روي سنگ هاي يکپارچه با خط ثلث نگاشته شده است.
رواق چهار ستونه کريم خان زند به صورت تالاري وسيع، داراي بيست ستون سنگي بلند، 56 متر و طول و 7 متر عرض در آمده است به گونه اي که چهار ستون عهد کريم خاني در وسط اين بنا قرار گرفته است. بر روي ديوارهاي دو طرف رواق، سنگ هاي مرمرين نهاده شده است و بر فراز اين سنگ ها، کتيبه اي قرار گرفته که بر روي آن غزل:
روضه خلدبرين خلوت درويشان است                   مايه محتشمي خدمت درويشان است
از روي خط ميرعماد توسط هنرمندان شيرازي بر روي سنگ مرمر نقر شده است. در زير زمين رواق آب انبار حافظيه قرار گرفته است. آب انبار حافظيه اين تالار بيست ستونه، حافظيه را به دو قسمت شمالي و جنوبي تقسيم کرده، به گونه اي که مقبره حافظ در ناحيه شمالي قرار گرفته است. هم چنين در اين قسمت کتابخانه اي با مساحت 440 متر مربع حاوي ده هزار جلد کتاب وجود دارد که به عنوان مرکز حافظ شناسي مورد استفاده قرار مي گيرد. درخت هاي نارنج و دو حوض مستطيل بزرگ شرقي و غربي نيز در اين قسمت وجود دارد که اين حوض ها منبع آب حوض هاي بزرگ باغ ورودي است. قهوه خانه سنتي با مساحت 330 متر مربع نيز در اين ناحيه قرار گرفته است.


 ايران زمين  

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
 عطر سخن نغز و پرمغز عطار، مشام جان هر صاحبدلي را نوازش مي دهد
نيشابور- خبرنگار آفرينش
 همايش بزرگداشت عطار نيشابوري، همزمان با سالروز اين شاعر و عارف نامدار ايراني در فرهنگسراي سيمرغ نيشابور برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آفرينش در اين مراسم که با حضور جمعي از مسوولان نهادها و دستگاه هاي اجرايي استان خراسان رضوي و شهرستان نيشابور، عطارشناسان، اساتيد دانشگاه و جمع کثيري از مردم فرهنگ دوست نيشابور برگزار شد، پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خطاب به اين همايش توسط جعفري مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي قرائت شد..  محمد حسين صفار هرندي در بخشي از پيام خود آورده است: عطار شاعر بزرگ و عارف بي بديلي است که عطر سخن نغز و پرمغزش، مشام جان هر صاحبدلي را نوازش داده و سيمرغ پرشکوه نامش بر قله قاف معرفت انساني نشسته است. او پيري روشن ضمير و آگاه دل است که هفت شهر عشق را به گام هاي شور و وجد عارفانه خويش درنورديده و در پي طريقت روحاني، مرشد و راهنماي عشاق جهان، چونان مولانا جلال الدين محمد بلخي شده است.  وي در ادامه تصرح کرده است: بدون شک شناخت همه جانبه اين شخصيت جهاني و منظومه پربار و رنگارنگ آثار و افکارش به ويژه براي نسل جوان، ضرورتي انکار ناپذير است که اين مهم جز از عهده اهل نظر و دلبستگان فرهنگ و معرفت ايراني اسلامي بر نمي آيد.  به گزارش خبرنگار ما در ادامه اين مراسم خانم دکتر بايبوردي، عضو هيات علمي دانشگاه  تهران، دکتر مريم حسيني استاد دانشگاه الزهرا و دکتر مهدي نوروز عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي نيشابور مقالاتي را پيرامون شخصيت و آثار شيخ فريدالدين عطار نيشابوري قرائت کردند.  به گزارش خبرنگار ما همچنين در ادامه اين مراسم شرکت کنندگان در آيين گراميداشت عطار نيشابوري ضمن حضور در محل آرامگاه اين شاعر و عارف نامدار،  مقبره وي را گلباران کردند.   شايان ذکر است همچنين صبح اين روز زنگ عطار نيشابوري به طور همزمان در مدارس استان خراسان رضوي نواخته شد.    شايان ذکر است شيخ فريد الدين محمد ابن ابراهيم عطار نيشابوري در حدود سال 540 هجري قمري در منطقه کدکن از توابع نيشابور متولد گرديد و در حدود سال 618 در جريان حمله مغول به نيشابور به شهادت رسيد.  بخشي از آثار اين عارف و شاعر فرهيخته عبارتند از منطق الطير، مصيبت نامه، الهي نامه، اسرار نامه، مختارنامه، تذکره الاوليا، مجموعه رباعيات و ديوان قصايد و غزليات .

120 ميليارد ريال اعتبار ملي براي طرح راه  اصلي  مياندوآب - ميانه  در سال جاري اختصاص يافته است
اروميه - خبرنگار آفرينش
نماينده مردم مياندوآب ، شاهين دژو تکاب با مجلس شوراي اسلامي در جلسه بررسي مشکلات اجرايي اين طرح با اعلام اين مطلب افزود : اين ميزان اعتبار نسبت به سال گذشته 20 درصد افزايش يافته است تا اجراي طرح جاده مياندوآب - ميانه با گذشت بيش از 20 سال از زمان آغاز اجراي آن در اسرع وقت به اتمام برسد  محبي نيا افزود: با بهره برداري از اين طرح در کنار کاهش ترافيک و تصادفات جاده اي فاصله مياندوآب - تهران تا بيش از دو ساعت کاهش خواهد يافت و مردم ديگر نياز به تردد از جاده باريک و قديمي نخواهند داشت . معاون ساخت و توسعه زيربنا هاي حمل و نقل وزارت راه و ترابري نيز در اين جلسه با تاکيد بر لزوم تسريع در روند اجراي اين طرح گفت : تاکنون 660 ميليارد ريال اعتبار براي اجراي اين طرح هزينه شده و هم اکنون قطعه اول از طرف مياندوآب 90 درصد و قطعه پنجم از طرف ميانه 76 درصد وقطعات دوم ، سوم و چهارم در مجموع 61 درصد پيشرفت فيزيکي دارند.
برزگري اعتبار لازم براي اتمام اين طرح 174 کيلومتري را 500 ميليارد ريال عنوان کرد.

با ترميم سد خاکي - سپري مارد آب خام آبادان و خرمشهر تا يک ماه آينده تامين مي شود
 اهواز  - خبرنگار آفرينش
 معاونت طرح و توسعه سد و نيروگاه سازمان آب و برق خوزستان از تامين پايدار و باکيفيت آب خام شرب شهرهاي خرمشهر و آبادان پس از ترميم سد خاکي- سپري مارد در ارديبهشت امسال خبر داد.
به گزارش روابط عمومي سازمان آب و برق خوزستان، مسعود حکمي با بيان اين مطلب گفت: اين پروژه از ابتداي سال 88 آغاز شده و به منظور اهميت بهبود کيفيت آب شرب مردم شريف آبادان و خرمشهر قرار است در يک دوره فشرده کمتر از دو ماه به اتمام برسد. وي اضافه کرد: خشکسالي فعلي در حوضه کارون و کاهش دبي در محل آبگير ايستگاه پمپاژ مارد، موجب شده تا جريان رودخانه کارون در شاخه حفار به حداقل رسيده و آب شور دريا در يک جريان معکوس به سمت بالادست رودخانه کارون هدايت شود و درنتيجه بر کيفيت آب ايستگاه پمپاژ مارد و رودخانه بهمنشير اثر منفي داشته باشد.
 حکمي تصريح کرد: سد ترکيبي خاکي- سپري مارد با قابليت سر ريز شدن در پايين دست مارد از ورود آب شور به رودخانه جلوگيري مي کند. براي اجراي اين پروژه هزينه اي بالغ بر 35 ميليارد ريال اعتبار از محل طرح هاي مقابله با خشکسالي پيش بيني شده که تاکنون 20 ميليارد ريال از اين مبلغ هزينه شده است.
سد مارد در اواسط سال گذشته به بهره برداري رسيده بود که قسمتي از سرريز آن بر اثر سيلاب حوضه مياني رودخانه کارون در نيمه اول آذر ماه همان سال تخريب شد و بر کيفيت آب خام شهرهاي خرمشهر و آبادان تاثير منفي گذاشت.
علي ابوحميدي مسئول عمليات اجرايي اين سد نيز گفت: سد خاکي- سپري مارد در فاصله اي معادل 1500 متر پايين تر از ايستگاه پمپاژ مارد، با توانايي کنترل دبي رودخانه و قابليت تخليه جريان هاي رودخانه کارون تا حداکثر 250 متر مکعب در ثانيه در حال ترميم و تکميل است. وي افزود: تاکنون عمليات تجهيز کارگاه، ساخت شمع هاي فلزي 24 متري، 40 هزار متر مکعب انباشت خاک و کوبش 50عدد شمع در رودخانه صورت گرفته و هم اکنون عمليات احياي ديواره فلزي مستغرق و مسدود کردن مقطع رودخانه در حال انجام است. سد ترکيبي خاکي- سپري مارد از جمله پروژه هاي سازمان آب و برق خوزستان در راستاي کاهش خسارات خشکسالي است که در فاصله يکصد کيلومتري جنوب اهواز واقع شده است. شرکت هاي مهندسي مشاور مهاب قدس و نصب، تعمير و نگهداري نيروگاه هاي برق آبي خوزستان، مشاور و پيمانکار اين پروژه مي باشند. مهندس عطارزاده معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا نيز روز دوشنبه از سد خاکي - سپري مارد بازديد کرد و در جريان پيشرفت آن قرار گرفت.

متوسط بارندگي سال زراعي جاري  در آذربايجان غربي در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 35 درصد افزايش يافته است
اروميه - خبرنگار آفرينش
مطلبي فر، مديرکل هواشناسي آذربايجان غربي در اين خصوص و وضعيت بارندگي هاي اخير آذربايجان غربي گفت : ضمن اطلاعيه اي که صادر کرده بوديم و به مسئولين محترم استان مي فرستاديم طي يک هفته گذشته شاهد بارش باران خوبي در استان بوده و هستيم  و بيشترين بارندگي از تکاب گزارش شده که به ميزان 41/1 ميليمتر و کمترين ميزان بارندگي در شهرستان هاي خوي و ماکو بوده است . در همين مدت مجموع بارندگي سال زراعي استان به 240 ميليمتر رسيده است که در مقايسه با دوره مشابه  نسبت به سال گذشته به 177/1 ميليمتر با افزايش چشمگيري مواجه شديم .جمع بارندگي سال زراعي  شهرستان اروميه هم 241/7 ميليمتر است که نسبت به دوره مشابه 127/3 ميليمتر که به  افزايش 50 درصدي اشاره مي کند.


  مدير کل دامپزشکي استان اردبيل :
 طرح مبارزه با بيماريهاي واگير دامي درمناطق درگير خشکسالي را اجرا مي کنيم  

اردبيل  -  خبرنگار آفرينش
مدير کل دامپزشکي استان  گفت:درسال 87 بيش از8 ميليون نوبت سر دام بزرگ و کوچک دراستان مايه کوبي گرديده اند مبارزه با 850 نوع بيماري مشترک بين انسان و دام رسالت خطيري را برعهده دامپزشکي گذاشته است .
دکتر علوي مدير کل دامپزشکي استان اردبيل گفت :درکنار فعاليتهاي ديگر دامپزشکي که بطور روتين انجام مي شود اولويت کاري درسال جاري مبارزه با بيماريهاي واگير دامي درمناطق درگير خشکسالي است .
مدير کل دامپزشکي استان اظهار داشت :اين طرح با هدف حفظ و حراست و صيانت از سرمايه دامي وتوسعه بهداشتي درماني جمعيت دامي ودرنهايت کنترل و پيشگيري ازبيماريهاي مشترک وارتقا»سطح بهداشت جامعه اجرا» مي شود .اين مقام مسئول خاطر نشان کرد :مبارزه با بيش از 850 نوع بيماري مشترک بين انسان و دام رسالت خطيري است که سازمان دامپزشکي کشور به تبع آن ادارات کل دامپزشکي درسطح استانها عهد ه دار هستند . به گزارش روابط عمومي ، اداره کل دامپزشکي استان دکتر علوي با بيان اينکه هم اکنون يک واحد کشتار گاه صنعتي دام وواحد کشتارگاه صنعتي طيور و 13 واحد کشتار گاه سنتي تحت نظارت اين اداره کل دراستان فعاليت نمايند .افزود:در راستاي اصل 44 قانون اساسي درخصوص واگذاري امور به بخش غير دولتي ، درچارچوب قوانين عمده فعاليت هاي بخش درمان دام وطيور درقالب کلينيک ، درمانگاه و آزمايشگاه وداروخانه به بخش خصوصي واگذار گرديده و مسئولين بهداشتي فارم ها ، مراکز جمع آوري شير ، مسئوليت توليد ، توزيع و عرضه دارو ، سموم و واکسن به طور کامل به بخش خصوصي واگذار گرديده است مدير کل دامپزشکي استان دربخش ديگري ازسخنان خود به عملکرد دامپزشکي اشاره کرد و گفت :با             برنامه ريزي هاي صورت گرفته درسالي که گذشت بيش از 8 ميليون راس دام بزرگ و کوچک و بيش از 61 ميليون قطعه طيور برعليه بيماري هاي مختلف دام وطيور واکسينه شده اند . اين مقام مسئول ادامه داد دربخش کشتارگاهها بيش از 270 هزار راس دام بزرگ و کوچک و بالغ بر هشت ميليون قطعه طيور درکشتارگاه هاي بيش از 270 هزا رراس دام بزرگ و کوچک و بالغ بر هشت ميليون قطعه طيور درکشتارگاه هاي استان مورد بازرسي قبل - حين و بعد از کشتار قرارگرفته درچرخه مصرف انساني وارد شده است . دکتر علوي بيان داشت دربخش مبارزه با بيماريهاي مشترک بيش از 5 ميليون متر مربع جايگاه نگهداري دام سمپاشي شده و درهمين مدت از 22 هزار راس گاو براي انجام تست بروسلوز خونگيري بعمل آمده واز 31 هزارراس گاو تست سل انجام گرفته است .مدير کل دامپزشکي استان ادامه داد .درجريان سال گذشته بيش از 12 هزار مورد گواهي بهداشتي حمل صادر شده و به صادرات 54 هزار عدد تخم مرغ نطفه دار ، 12 تن عسل و 19 هزار کيلوگرم پاي مرغ منجمد به خارج ازکشور با نظارت کامل اين اداره کل مجوز بين المللي حمل بهداشتي دامپزشکي صادر شده است و برواردات بالغ بر 35 هزار تن خوراک دام وطيور ازکشور جمهوري آذربايجان نظارت گرديده است . دکتر علوي بيش از 88 هزار مورد بازديد از مراکز توليد ، توزيع و عرضه فرآورده هاي خام دامي ومعرفي 47 واحدمختلف به مراجع قضايي را از عملکرد اداره نظارت بربهداشت عمومي اين اداره کل عنوان نمود . مدير کل دامپزشکي استان درپايان سخنانش نتيجه کار و تلاش دامپزشکي را زير ساختي براي تضمين سلامتي مردم عنوان کرد و افزود:با هزينه گذاري دربخش دامپزشکي مي توان ازخسارت هاي هنگفت درجمعيت انساني جلوگيري کرد .


 استانداراستان اربيل عراق وارد آذربايجان غربي شد 

اروميه-خبرنگار آفرينش
استانداراستان اربيل عراق روز دوشنبه ، 17 فروردين وارد آذربايجان غربي شد و در مرز تمرچين پيرانشهر مورد استقبال رسمي قرباني استاندار آذربايجان غربي و جمعي از مسوولان اجرائي استان قرار گرفت. در اين سفر دو روزه جمعي از مديران اقتصادي ، صنعتي و تجاري ، استاندار استان اربيل را همراهي مي کند توسعه روابط اقتصادي ، فرهنگي ، اجتماعي ومبادلات مرزي.يکي از مهم ترين اهداف در سفر استاندار اربيل به آذربايجان غربي است .دراين سفر استاندار آذربايجان غربي واربيل عراق ضمن بررسي آخرين وضعيت تفاهم نامه هاي قبلي در زمينه هاي مختلف در خصوص تغييرات ارتباطات در بخش هاي تجاري ، حمل و نقل ، اقتصادي و صنعتي و فرهنگي بحث وتبادل نظر خواهند کرد.
استاندار اربيل در بدو ورود به خاک کشورمان در خصوص اين سفر گفت : من با خوشحالي امروز بنا به درخواست استاندار محترم آذربايجان غربي به جمهوري اسلامي سفر کردم و هدف من از مسافرت براي تقويت روابط و اينکه مرز حاج عمران  مرز رسمي شده و بايستي سعي کنيم تقويت روابط اقتصادي ، تجاري ، رفت وآمد و گردشگري را دراين سفر تقويت کنيم .
استاندار آذربايجان غربي هم با تاکيد بر اين که اين سفر مي تواند آغاز دوره ي جديدي از روابط دوستانه مردم دو کشور ايران و عراق باشد گفت : بيشتر روابط دوستي و ابراز رفاقت اين ديدار از هدف هاي آن بود .همه  اين ديدارهاي ما همين طور بودند وديدار من هم از اربيل به همين شکل بوده است .در عين حال در کنار آن هم حل مشکلات و مسائلي که في ما بين آن است در خصوص مسائل تجاري و حمل و نقل در اين سفر دوروزه هيات عراقي از امکانات و ظرفيت هاي استان در بخش هاي مختلف عمراني ، پزشکي ، صنعتي و اقتصادي بازديد خواهند کرد .هيات عراقي در نخستين روز از سفر خود از پل ميانگذر درياچه اروميه ،کارخانه سيمان و شير پگاه بازديد کردند و از نزديک در جريان توانمندي هاي استان قرار گرفتند.


  تعاوني ها به عنوان اقتصاد جايگزين ديده مي شوند 

 بندرعباس  -  خبرنگارآفرينش
 مدير کل تعاون هرمزگان گفت :تعاوني ها نقش مهمي در اقتصاد کشور دارند و به نوعي اقتصاد جايگزين هستند و با اين ديد به آنها نگاه مي شود.
 به گزارش روابط عمومي اداره کل تعاون هرمزگان  مهدي عسکري زاده با اشاره به اصل 44 و توجه بيشتر دولت به بخش خصوصي و جدا شدن از تصدي گري  و تشويق به تشکيل تعاوني گفت: پيشرفت  هاي روز افزون در هر زمينه اي نشان داده است که اگر هر کاري با تعاون و همکاري صورت گير د ،دوام و قوام بيشتري داشته و از حمايت هاي بيشتري نيز برخوردار بوده است.
 وي با بيان اينکه تعاوني نشات گرفته از فرمان الهي بوده و علاوه بر آن در مقايسه با تشکيل هر واحد ديگري که به صورت انفرادي راه اندازي مي شود به صرفه تر است ،تصريح کرد : تشکيل هر واحدي به طور ميانگين 30 تا 50 ميليون  هزينه لازم دارد درصورتي که اين مقدار  از طريق تشکيل تعاوني علاوه بر ارزش افزوده 14/5 ميليون تومان خواهد بود.
 عسکري زاده در اشاره به ميزان سرمايه گذاري چهارهزار و پانصد و پنج تعاوني در هرمزگان گفت : در حال حاضر تعاوني هاي هرمزگان با گرايش هاي مختلف از دويست و نود وشش هزار و ششصد و هفتاد و پنج ميليون ريال                                 سرمايه گذاري کرده اند . وي با بيان اين مطلب که تعداد تعاوني ها در ايران بيش از 20 ميليون نفر مي باشد ،تعداد اعضاي             تعاوني هاي هرمزگان ششصد و بيست و پنج هزار و پانصد و نه نفر اعلام کرد و گفت : استان هرمزگان از بيشترين تعداد اعضاي تعاوني ها برخوردار است و ميزان مشارکت مردم در تعاوني ها از متوسط کشور بالاتر است.


  رييس سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي خبر داد:
 اجراي دقيق الگوي مصرف کشت استان در سال جديد 

 مشهد -  خبرنگار آفرينش
رييس سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي از آغاز برنامه ريزي جهت اصلاح الگوي مصرف در بخش کشاورزي استان خبر داد.
دکتر محمد اسماعيل نيا اظهار داشت: به منظور اجراي فرمايشات مقام معظم رهبري در ابتداي سال، برنامه ريزي در جهت اصلاح الگوي مصرف در بخش کشاورزي استان آغاز شده است.
وي يادآور شد: اصلاح نظام آبياري، اجراي دقيق الگوي کشت، تسطيح و يکپارچه سازي اراضي کشاورزي، تدوين برنامه جهت مصرف نهاده هاي کشاورزي نظير کاهش مصرف سموم و کود و اصلاح الگوي کشت از جمله                     برنامه هاي بخش کشاورزي استان براي اصلاح الگوي مصرف است.
وي در خصوص مصرف بهينه آب در بخش کشاوري استان، تصريح کرد: با تشکيل کارگروه تخصصي آب در سازمان جهاد کشاورزي استان، برنامه ريزي دقيقي به منظور اصلاح فرايند موجود در مصرف آب بخش کشاورزي استان و استفاده موثر از منابع آبي استان در بخش کشاورزي در سال جاري صورت خواهد گرفت.
رييس سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي در ادامه افزود: در اين برنامه ريزي بر لزوم توسعه سيستم هاي نوين آبياري از قبيل قطرهاي و آبياري تاکيد شده که مصرف بهينه آب از نتايج اجراي اين برنامه ريزي در سال جاري است.
اسماعيل نيا گفت: تا کنون در حدود 7/3 درصد از اراضي کشاورزي استان تحت پوشش سيستم هاي نوين آبياري قرار گرفته که اين ميزان به لحاظ حجم کاري در حدود 70 هزار هکتار از مجموع 835 هکتار اراضي کشاورزي استان است.
وي عنوان داشت: سازمان جهاد کشاورزي استان تلاش ميکند که سالانه 15 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان را تحت پوشش سيستم هاي نوين آبياري قرار دهد و اين در حالي است که با توجه به اعتبارات تخصيص يافته در هر سال تنها بين 7 تا 8 هزار هکتار از اراضي استان تحت پوشش سيستم هاي نوين آبياري قرار مي گيرد.
وي از اجراي طرح دقيق الگوي کشت استان در سال جديد خبر داد و اظهار داشت: اجراي اين طرح منجر به استفاده بهينه از نهاده کشاورزي از جمله کود، سم، آب و بذر در بخش کشاورزي استان خواهد شد.
وي در خصوص احيا و اصلاح مراتع استان در سال جديد، بيان داشت: برنامه ريزي جهت اتمام شناسايي دامداران، مديريت کوچ عشاير، کاهش جمعيت بهره بردار از مراتع استان با اجراي پروژه هاي تغيير معيشت دامداران و استفاده از ساير پتانسيل هاي موجود در منابع طبيعي و آبخيزداري استان از جمله برنامه هاي سازمان براي احيا و اصلاح مراتع استان در سال جديد است.
اسماعيل نيا يادآور شد: ساماندهي بهره برداري از مراتع و اجراي دقيق مديريت چرا، تهيه و اجراي طرح هاي مرتعداري، پيگيري و اجرايي کردن سياست هاي تعادل دام و مرتع جهت بهينه سازي مديريت اصولي مراتع و تقويت انگيزه مجريان طرح هاي مرتعداري و حمايت از آنها جهت تسريع در اجراي پروژه هاي پيش بيني شده در طرح هاي مرتعداري از ديگر برنامه هاي اين سازمان در جهت احيا و اصلاح مراتع استان در سال جاري است.


 مدير کل تبليغات اسلامي استان زنجان :
 امسال پوشش تبليغي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان به 90 درصد خواهد رسيد  

زنجان  -  خبرنگار آفرينش
مدير کل تبليغات اسلامي استان زنجان در اولين جلسه مديران دفاتر ادارات تبليغات اسلامي شهرستان هاي استان زنجان که در محل مجتمع فرهنگي تبليغي ولايت زنجان برگزار شد گفت: امسال پوشش تبليغي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان به 90 درصد خواهد رسيد .  به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي زنجان ، حجت الاسلام علي دشتکي با اعلام اين خبر افزود : اميدواريم سال 88 سال عزت و اقتدار براي مسلمين جهان باشد . وي با بيان اينکه امسال سال اصلاح الگوي مصرف از سوي مقام معظم رهبري نامگذاري شده به برنامه هاي اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان در تحقق اين امر اشاره کرد و اظهار داشت: اصلاح الگوي مصرف مستلزم کار فرهنگي است . حجت الاسلام دشتکي ادامه داد : اداره کل تبليغات اسلامي زنجان در بخش معاونت اداري و مالي برنامه هاي خوبي در تحقق اصلاح الگوي مصرف تدارک ديده است . مدير کل تبليغات اسلامي استان با اشاره به اينکه اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان يک دستگاه فرهنگي و تبليغي است ، رسالت اين دستگاه را در خصوص تحقق شعار سال نسبت به ساير دستگاه ها خطير عنوان کرد و خاطر نشان کرد : اداره کل تبليغات اسلامي استان در خصوص تحقق شعار امسال برنامه متنوعي را تدارک ديده است . وي يادآور شد : سازمان تبليغات اسلامي وسيع ترين دستگاه مردمي است که بيشترين مخاطب را دارد و اين سازمان توانسته دورترين نقاط استان را تحت پوشش برنامه هاي فرهنگي و ديني خود قرار دهد . حجت الاسلام دشتکي با اشاره به اينکه سازمان تبليغات اسلامي در حرکتهاي نو پيشقدم است گفت : بايد به حرکتها و برنامه ها شتاب بيشتري داد . وي افزود : پيشرفت هاي سده اخير قابل مقايسه با طول تاريخ بشر نيست و اين امر موجب خرسندي است ولي غفلت و کوتاهي در اين امر موجب مي گردد تا انسان سالها از حق و جايگاه واقعي خود عقب بيفتد و بايد در سال 88 سرعت برنامه با پيشرفت برنامه هاي جهاني همتراز شود و بنابراين در سال جاري يکي از الويت هاي کاري اداره کل تبليغات اسلامي توجه ويژه به اصلاح الگوي مصرف درميان مردم و استفاده از تکنولوژي و علوم روز و ايجاد خلاقيت در برنامه هاست . حجت الاسلام دشتکي با بيان اينکه براي تغذيه فکري مبلغين ، کارکنان و مديران برنامه هاي مختلفي تدارک ديده شده تصريح کرد : امسال از تمام ظرفيت هاي موجود اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان جهت پياده نمودن منويات مقام معظم رهبري استفاده خواهد شد .


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته