جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3291

مرکز آمار ايران:
قيمت و اجاره بهاي مسکن در تهران کاهش يافت


افزايش نرخ بيکاري در زمستان 87

اولتيماتوم به خودروسازان;
کيفيت پژو 405 و پرايد اصلاح شود

درخواست اصناف از سازمان امور مالياتي;
ماليات سال 87 را افزايش ندهيد


مسکوکات و ارز


بانک و بيمه


كوتاه و خواندني


 مرکز آمار ايران:
 قيمت و اجاره بهاي مسکن در تهران کاهش يافت  

مرکز آمار ايران در گزارشي از کاهش قيمت و اجاره بهاي مسکن در شهر تهران خبر داد.
به گزارش مهر، طرح آمارگيري از قيمت و اجاره مسکن در شهر تهران با هدف برآورد متوسط قيمت خريد و فروش قطعي يک مترمربع زيربناي واحدهاي مسکوني و نيز برآورد متوسط اجاره بهاي يک مترمربع زيربناي مسکوني در سطح هر يک از مناطق 22 گانه شهر تهران در هر يک از فصول سال، تهيه و در زمستان سال گذشته براي گردآوري اطلاعات فصل پاييز به اجرا گذاشته شد.
براساس گزارش مرکز آمار، شيوه آمارگيري در اين طرح نمونه گيري است که ماموران آمارگير با مراجعه به بنگاه هاي معاملات ملکي به ثبت برخي مشخصات مربوط به معاملات قطعي خريد و فروش و اجاره واحدها يا محل هاي مسکوني در پرسشنامه هاي طرح مي پردازند.
بر اساس نتايج اين طرح; متوسط قيمت خريد و فروش هر مترمربع زمين يا زمين ساختمان هاي مسکوني کلنگي معامله شده از طريق بنگاه هاي معاملات ملکي در شهر تهران 16400 هزار ريال بوده است.
همچنين متوسط قيمت خريد و فروش هر مترمربع زيربناي واحد مسکوني در شهر تهران 18354 هزار ريال بوده است که نسبت به دوره قبل (فصل تابستان) 9/8 درصد کاهش داشته است.
متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد وديعه پرداختي بابت اجاره يک مترمربع زيربناي مسکوني در شهر تهران 69624 ريال بوده است که نسبت به دوره قبل (فصل تابستان) 4/4 درصد کاهش داشته است.
بر اساس نتايج اين طرح، در ميان مناطق 22 گانه شهرداري تهران، بيشترين متوسط قيمت يک مترمربع زيربناي واحد مسکوني معامله شده 42776 هزار ريال در منطقه يک و کمترين آن 10125 هزار ريال در منطقه 17 بوده است.
همچنين در ميان مناطق 22 گانه شهرداري تهران، بيشترين متوسط اجاره ماهانه به علاوه سه درصد وديعه پرداختي بابت اجاره يک مترمربع زيربناي مسکوني معامله شده، 115322 ريال در منطقه 3 و کمترين آن 42756 ريال در منطقه 19 بوده است.


  افزايش نرخ بيکاري در زمستان 87  

مرکز آمار ايران نرخ بيکاري سال 87 کل کشور را 10/4 درصد اعلام کرد که نسبت به سال 86 کاهش نشان مي دهد.
به گزارش مهر، مرکز آمار ايران در گزارشي با اعلام نتايج طرح آمارگيري از نيروي کار در زمستان 1387 تصريح کرد: بررسي نرخ بيکاري افراد 10 ساله و بيشتر نشان مي دهد که 12/5 درصد از جمعيت فعال (شاغل و بيکار)، بيکار بوده اند.
بررسي روند تغييرات اين نرخ حاکي از آن است که اين شاخص، نسبت به زمستان 1386، 0/6 درصد و نسبت به پاييز 1387، 3 درصد افزايش يافته است. بر اين اساس، نرخ بيکاري افراد 10 ساله و بيشتر نشان مي دهد در سال 1387، 10/4 درصد از جمعيت فعال بيکار بوده اند که در مقايسه با سال 1386، 0/1 درصد کاهش يافته است.
همچنين در زمستان 1387، 37/2 درصد جمعيت در سن کار (10 ساله و بيشتر) از نظر اقتصادي فعال بوده اند; يعني در گروه شاغلان يا بيکاران قرار گرفته اند. بررسي تغييرات نرخ مشارکت اقتصادي نشان مي دهد اين نرخ نسبت به زمستان 1386، 0/6 درصد کاهش و نسبت به پاييز 1387، 0/3 درصد افزايش يافته است.
نرخ سالانه مشارکت اقتصادي نشان مي دهد 38 درصد افراد 10 ساله و بيشتر در سال 1387 از نظر اقتصادي فعال بوده اند. بررسي تغييرات سالانه نرخ مشارکت اقتصادي حاکي از آن است که اين نرخ نسبت به سال 1386، 1/8 درصد کاهش يافته است.
گزارش مرکز آمار نشان مي دهد: بررسي نرخ بيکاري جوانان 15 تا 24 ساله حاکي از آن است که در زمستان 1387، 27/4 درصد از جمعيت فعال اين گروه سني بيکار بوده اند. بررسي تغييرات فصلي نرخ بيکاري جوانان 15 تا 24 ساله نشان مي دهد اين نرخ نسبت به زمستان 1386، 1/8 درصد و نسبت به پاييز 1387، 5/9 درصد افزايش داشته است.
بررسي سهم شاغلين 15 ساله و بيشتر با ساعت کار معمول بيش از 49 ساعت نشان مي دهد، 38/2 درصد شاغلين به طور معمول بيش از 49 ساعت در هفته کار مي کنند. اين شاخص که يکي از نماگرهاي کار شايسته است، نشان مي دهد در کشور سهم زيادي از شاغلين بيشتر از استاندارد کار مي کنند. همچنين بررسي اشتغال در بخش هاي عمده اقتصادي نشان مي دهد که در زمستان 1387 بخش خدمات با 48/2 درصد بيشترين سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. همچنين سهم بخش صنعت 33/2 درصد و بخش کشاورزي 18/5 درصد بوده است.
هدف کلي اين طرح، برآورد شاخصهاي نيروي کار به صورت سالانه و فصلي و همچنين تغييرات آن در کل کشور، نقاط شهري و نقاط روستايي است.


  اولتيماتوم به خودروسازان;
 کيفيت پژو 405 و پرايد اصلاح شود  

 رييس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران از اجراي طرح کنترل بازار به ويژه خودرو در سال جاري خبر داد و گفت: طبق توافق به عمل آمده با مديرعامل جديد ايران خودرو اصلاح کيفيت پژو 405 در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش برنا، نظام الدين برزگري در پاسخ به سوالي مبني بر توانايي استاندارد در توقف توليد خودروهاي غيراستاندارد اظهار داشت: مساله ارتقاي کيفيت دو خودروي پرايد و پژو 405 و ساير خودروها در سال جاري مورد تاکيد قرار گرفته است و طبق التيماتوم داده شده، خودروسازان تا پايان سال جاري وقت دارند تا نسبت به اصلاح ايرادات اين دو خودرو اقدام کنند در غير اين صورت خط توليد اين دو خودرو را متوقف مي کنيم و اين سخن به هيچ وجه شعاري و تعارفي نيست. برزگري با بيان اينکه خودروسازان مجبور به جدي گرفتن مباحث کيفيت خودرو هستند افزود: در غير اين صورت علاوه بر تهديدهاي داخلي با تهديد واردات خودروي کيفي خارجي نيز روبرو مي شوند.


  درخواست اصناف از سازمان امور مالياتي;
 ماليات سال 87 را افزايش ندهيد  

 رييس کميسيون بيمه و ماليات مجمع امور صنفي توزيعي - خدماتي تهران تصريح کرد: با توجه به رکود بازار در سال گذشته، اصناف خواستار افزايش نيافتن ماليات عملکرد سال 87 نسبت به سال 86 هستند.  ابراهيمي درستي در گفت وگو با ايسنا اظهار کرد: مجامع امور صنفي تهران در يک نامه مشترک خطاب به سازمان امور مالياتي کشور به تاريخ 20 اسفندماه سال گذشته، خواستار افزايش نيافتن ماليات عملکرد سال 87 نسبت به سال 86 شدند.  وي گفت: تعامل مناسبي با سازمان امور مالياتي داريم و اميدواريم با توجه به رکود سال گذشته، اين سازمان بيشتر از قبل به خواسته هاي اصناف توجه داشته باشد.
وي ادامه داد: براي سال هاي طولاني، هر سال شاهد افزايش حدود 20 درصدي ماليات بوده ايم اما اميدواريم ماليات عملکرد سال 87 به دليل وضعيت راکد بازار افزايش درصدي نداشته باشد.  رييس اتحاديه فروشندگان لوازم صوتي و تصويري تهران گفت: سازمان امورمالياتي پيشنهاداتي درباره چگونگي اخذ ماليات عملکرد سال 87 داشته است ازجمله اينکه نرخ به صورت شناور از 12 تا 22 درصد نسبت به سال گذشته افزايش پيدا کند يا طبق مصوبه کارگروه حل اختلاف رياست جمهوري، واگذاري تعيين و اخذ ماليات از اصناف به اتحاديه ها واگذار شود.  درستي در پاسخ به اين سوال که چرا اتحاديه ها زير بار تعيين و اخذ ماليات از واحدهاي صنفي نمي روند، گفت: بايد يک چارچوب مشخص در قالب آيين نامه اجرايي به اصناف ابلاغ شود و پس از آن بايد درباره ميزان اختيارات اتحاديه ها در افزايش و کاهش ماليات اعضا، بحث شود اما تاکنون هيچ آيين نامه اي براي ما ارسال نشده است.  وي از سارمان امور مالياتي کشور به دليل آغاز بحث هاي تعيين ماليات سال 87 در بهمن ماه 87 تشکر کرد و افزود: اميدواريم تا پايان فروردين ماه بحث ماليات اصناف به نتيجه برسد و مشخص شود.


 مسکوکات و ارز  


 يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                 21800 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                218000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                  216000  تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                              111000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                 56000   تومان
 
دلا ر                                                                                                      1002    تومان
  
يورو                                                                                                         1326  تومان


 بانک و بيمه  

پرداخت بدهي مالياتي 3 هزار ميليارد توماني بانک مرکزي مصوب شد
رييس کل بانک مرکزي از مصوب شدن پرداخت بدهي مالياتي 30 هزار ميليارد ريالي اين بانک به سازمان امور مالياتي و انجام مذاکراتي در اين خصوص خبر داد.
محمود بهمني در گفت وگو با مهر درباره بدهي معوق 30 هزار ميليارد ريالي بانک مرکزي به سازمان امور مالياتي کشور بابت تسعير نرخ ارز گفت: دولت تصويب کرده است که از محل تسعير ارز، 30 هزار ميليارد ريال بدهي مالياتي را بپردازد که در اين خصوص در حال مذاکره است.
وي با تاکيد بر اينکه ناچار به اجراي قانون هستيم و در اين خصوص در حال انجام مذاکراتي هستيم، افزود: بانک مرکزي براساس ترازنامه پايان هر سال خود، سودي را کسب مي کند که 25 درصد آن را به عنوان ماليات مي پردازد و بقيه اين سود را به خزانه دولت واريز مي کند. رييس کل بانک مرکزي افزود: بانک مرکزي بخش خصوصي نيست که بخواهد سود کسب شده را براي خود بردارد.
وي با تاکيد بر عملکرد صحيح در اجراي قانون، خاطرنشان کرد: بانک مرکزي، ماليات (يا هر چيز ديگري) را نمي تواند بيش از سود کسب شده پرداخت کند.
همچنين علي اکبر عرب مازار رييس کل سازمان امور مالياتي کشور بر پرداخت بدهي معوق مالياتي 30 هزار ميليارد توماني بانک مرکزي بابت تسعير نرخ ارز به اين سازمان که در بودجه سال 88 منظور شده است، تاکيد کرد. وي افزود: بدهي معوق 30 هزار ميليارد ريالي مالياتي بانک مرکزي از سال 81 تا سال گذشته محاسبه شده است.


 كوتاه و خواندني  

آلمان در صف خريداران گاز ايران 
مدير مرکز ديسپچينگ شرکت ملي گاز از امضاي تفاهم نامه با شرکت بايرن گاز آلمان خبر داد و گفت: اين شرکت قصد دارد به زودي در رابطه با خريد گاز ايران هم اقداماتي را آغاز کند.
به گزارش مهر، حسن منتظر تربتي در تشريح جزئيات امضاي تفاهم نامه بين شرکت ملي گاز ايران و بايرن گاز آلمان، گفت: براساس اين تفاهم نامه فعاليت هاي گازي اين شرکت آلماني در ايران آغاز خواهد شد.
وي با اشاره به اين موضوع که خريد تجهيزات سي.ان.جي و مشارکت در بخش صنايع پايين دستي گاز ازجمله ساخت پالايشگاه هاي گاز از مهمترين محورهاي اين تفاهم نامه است، تصريح کرد: شرکت بايرن گاز آلمان قصد دارد در بلندمدت نسبت به امضاي قراردادهاي خريد گازطبيعي از ايران اقدام کند.
رييس کميته بازاريابي شرکت ملي گاز ايران با بيان اينکه شرکت بايرن گاز آلمان قصد ايجاد يک نمايندگي فعال در تهران را دارد، بيان کرد: بايرن گاز يکي از شرکت هايي است که در حال حاضر در زمينه خريد، فروش، انتقال و توزيع گازطبيعي در کشور آلمان فعاليت مي کند.
تربتي مدت زمان امضاي اين تفاهم نامه گازي را يک سال عنوان کرد و اظهارکرد: در اين مدت دو شرکت در زمينه چگونگي ادامه همکاري هاي خود بايد مسائل مختلف را مورد بررسي و مطالعه قرار بدهند.
اين مقام مسئول در شرکت ملي گاز ايران خاطرنشان کرد: تفاهم نامه همکاري شرکت ملي گاز و بايرن گاز آلمان در حاشيه اجلاس بين المللي "اي.جي.او" در تهران بين عزيزالله رمضاني و مارت هال مديران عامل دو شرکت امضا شده است.

 مديرعامل بانک مسکن خبر داد;
اختصاص وام خريد 18 ميليون توماني به خانه هاي حداکثر 12 سال ساخت
تقويت و اعطا» تسهيلات براي ساخت و ساز ازجمله اهداف اصلي بانک در سال 88 است. حسن کاري مديرعامل بانک مسکن درباره  شرايط و ضوابط پرداخت وام خريد 18 ميليون توماني مسکن به ايسنا گفت: وام خريد 18 ميليون توماني مسکن همانند سابق به خانه هايي که از تاريخ پروانه ساخت اوليه شان بيش از 12 سال سپري نشده باشد تعلق مي گيرد.
وي با بيان اينکه به خانه هاي بالاي 12 سال ساخت تا حداکثر 20 سال نيز وام خريد با شرايط خاص تعلق مي گيرد عنوان کرد: کارمندان دولت، بازنشستگان و مستمري بگيران دولتي که از تاريخ ساخت مسکن آنها 12 تا 20 سال سپري شده باشد مي توانند 12 ميليون تومان و ساير افراد غير دولتي نيز 10 ميليون تومان مي توانند وام دريافت کنند.
به گفته وي دست اول بودن سند ملک شرط دريافت وام خريد مسکن نيست.
مديرعامل بانک مسکن تاکيد کرد: همه بانک ها وام مسکن براي ساخت مي دهند و براي خريد هيچ بانکي وام نمي دهد و تنها تسهيلات خريد به سپرده گذاران صندوق بانک مسکن تعلق دارد.
کاري با اشاره به اينکه هدف ما عرضه زياد و تقويت ساخت و ساز است عنوان کرد: سياست دولت نيز معطوف به همين مساله است و بانک نيز اين مساله را با جديت تمام دنبال مي کند.
وي درباره  وام هشت ميليون توماني ساخت و ساز براي واحدهاي نيمه کاره اي که 60 درصد کارشان به اتمام رسيده باشد توضيح داد: کليه کساني که سال 87 ثبت نام کرده اند مي توانند در صورت نداشتن مشکل به شعب بانک براي دريافت تسهيلات مراجعه کنند. به گفته وي در تهران 15 هزار نفر و در کل کشور 50 هزار نفر ثبت نام کردند.
مديرعامل بانک مسکن درباره مطالبات معوق بانک گفت: درصد مطالبات معوق بانک بسيار پايين و در حدود 2/5 درصد است و بانک به دنبال کاهش مطالبات معوق خود است.
 
24 هزار ميليارد ريال خط اعتباري
 براي مسکن مهر ايجاد شد
مديرکل دفتر برنامه ريزي اقتصادي وزارت مسکن و شهرسازي گفت: 24 هزار ميليارد ريال خط اعتباري براي مسکن مهر در کشور در بانک مرکزي ايجاد شده است.
به گزارش مهر، محمود جهاني افزود: پنج هزار ميليارد ريال از خط اعتباري ايجاد شده براي آماده سازي و 19 هزار ميليارد ريال نيز براي ساخت اختصاص يافته است.
وي با بيان اينکه استان ها در ساخت مسکن مهر در استفاده از خط اعتباري بانک مرکزي محدوديتي ندارند، گفت: سهميه استاني در استفاده از خط اعتباري با هماهنگي که با بانک مرکزي شده، استان ها مي توانند به هر ميزان که بتوانند جذب نمايند از اين تسهيلات استفاده کنند.به گفته وي، تاکنون 690 ميليارد ريال براي آماده سازي و يک هزار و 120 ميليارد ريال براي ساخت تسهيلات پرداخت شده است.
مديرکل دفتر برنامه ريزي اقتصادي وزارت مسکن تصريح کرد: نرخ رشد جمعيت در سال هاي 75 تا 85 در کشور 1/6 درصد است که در اين مدت رشد خانوار در کشور 3/6 درصد بوده است. جهاني با بيان اينکه نرخ مسکن سازي 4/3 درصد بوده است، گفت: در اين شرايط دسترسي گروه هاي کم درآمد به مسکن کمتر شده است. وي نقش دولت نهم را در طرح مسکن توجه به اقشار کم درآمد عنوان کرد و اظهارداشت: تلاش دولت افزايش دسترسي گروه هاي کم درآمد به تامين مسکن است.
   
65 درصد مشترکان الگوي مصرف برق را
رعايت مي کنند
معاون خدمات مشترکان و بازار برق شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ گفت: 65 درصد مشترکان، الگوي مصرف را رعايت مي کنند، بنابراين به نظر مي رسد الگوي فعلي مصرف برق معقول و دست يافتني است.
امير ياقوتي در گفت وگو با مهر گفت: چنانچه بتوان در زمان پيک مصرف، بجاي قطع برق، مشترکان را محدود کرد و برق ضروري را در اختيار آنها گذاشت، قطعا مي توان کشور را به خوبي در مواقع بحران برق هدايت و تامين نياز کرد، اما تکنولوژي اين امر در کشور بايد وجود داشته باشد.
معاون خدمات مشترکان و بازار برق شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ افزود: الگوي مصرفي که هم اکنون در بخش خانگي و 12 صنعت انرژي بر کشور وجود دارد، مصارفي است که هم اکنون صورت مي گيرد و معيار مناسبي و قابل دسترسي براي تمامي مشترکان است، اين در حالي است که 65 درصد مشترکان به رعايت اين الگو مي پردازند.
وي اظهار داشت: بنابراين، آمارها نشانگر اين است که الگوي مصرف برق از سوي مشترکان قابليت پياده سازي دارد و کمبودي احساس نمي شود که مشترکي بخواهد بيش از آن مصرف کند.
ياقوتي تصريح کرد: براي تعيين الگوي مصرف در صنايع بزرگي مثل سيمان و فولاد، الگوريتم هايي وجود دارد که مشخص مي کند وضعيت اين صنايع چگونه است و الگوها بايد چطور تعيين شود، ضمن اينکه اگر قرار بر انجام اصلاحاتي در اين الگو باشد بايد مقايسه اي صورت گيرد که دنيا به ازاي هر واحد اينچنيني، به چه ميزان مصرف مي کند و حتي در مناطق سردسير و گرمسير دنيا، الگوي مصارف خانگي و صنعتي به چه صورت تعيين شده است.
   
تجديدنظر درباره قيمت اينترنت در سال جاري
مديرعامل شرکت ارتباطات زيرساخت به کاربران اينترنت نويد داد که در سال جاري سعي مي کنيم درباره قيمت اينترنت، تجديدنظر کنيم و تا جايي که امکان دارد، قيمت لينک ها و شبکه اينترنت را کاهش دهيم.
به گزارش ايسنا، محمدباقر ظهوري فر درباره برنامه هاي شرکت براي توسعه شبکه اينترنت در سال 88 با اعلام اين مطلب افزود: توسعه ظرفيت ارتباطات بين الملل با کشورهاي همسايه، از اولويت هاي شرکت ارتباطات زيرساخت در سال 88 است، بخصوص که شبکه ما به اندازه کافي توسعه يافته است.
وي اضافه کرد: به اين ترتيب مي توانيم تبادل لينک هاي ارتباطي را با کشورهاي همسايه توسعه بدهيم که بخشي از اين ظرفيت، شامل ترانزيت و تبادل پهناي باند خواهد بود. 


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته