جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3293


گل گشت


تاثير رکود بخش ساختمان بر صنعت


سالانه53792 تن گوشت قرمز در آذربايجان غربي توليد و عرضه مي شود


ايران زمين


 گل گشت  

استان  فارس

فارس و فارسي شکل عربي شده پارس و پارسي هستند. نام زبان فارسي برگرفته از نام قديم اين منطقه، پارس بزرگ، است که به علت حکومت شاهان هخامنشي به کل منطقه ي ايران اعمال ميشد.پيش از اسلام دو پادشاه بزرگ ايراني بنام هاي کورش بزرگ و اردشير بابکان از اين ناحيه برخاستند و به ترتيب سلسله هاي بزرگ هخامنشي و ساساني را پديد آوردند. اسکندر نيز بعدها تعدادي شهر در اين استان تاسيس کرد. فارس بين سلسله هاي بسياري دست به دست شد و آثار باستاني و تاريخي زيادي از آن ها بجاي ماند که هر کدام به عنوان ميراث جهاني ارزش هاي خود را دارند و بازگوکننده تاريخ استان، ايران و غرب آسيا هستند. ويرانه هاي بيشاپور، تخت جمشيد،حمام خانه دهکهنه(لامرد)و شهر گور و کاخ ارشير فيروزآباد همگي بيانگر اين موضوع است.استان فارس تقريبا در جنوب ايران قرار دارد. از شمال به استان اصفهان، از شرق به استان يزد و استان کرمان، از جنوب به استان هرمزگان، از غرب به استان بوشهر و از شمال غربي به استان کهگيلويه و بويراحمد محدود است. پهناوري آن 100,133 کيلومتر مربع و ميانگين بلندي آن از سطح دريا 1540 متر است.
جمعيت استان بر پايه ي آخرين سرشماري در سال 1385 به تعداد 580,956,3 نفر بوده است که شهرستان شيراز با 580, 956,3 نفر بيش از %39 جمعيت استان را در خود جاي داده است. پس از شيراز شهرهاي مرودشت با 320,269نفر و کازرون با 806,246نفر و لار با 579,205نفر و فسا با 806, 191نفر پرجمعيت ترين شهرستان هاي استان هستند.
سه ناحيه آب و هوايي گوناگون در استان فارس وجود دارد. نخست ناحيه کوهستاني شمال و شمال غربي با زمستان هاي نسبتا سرد و تابستان هاي معتدل. دوم نواحي مرکزي با زمستان هاي نسبتا باراني و معتدل و تابستان هاي گرم و خشک. ناحيه سوم در جنوب و جنوب شرقي داراي زمستان هاي معتدل و تابستان هاي بسيار گرم است.
زبان بيشينه ي مردم استان زبان فارسي است. اما گويشهايي مانند لارستاني، قشقايي، سيوندي، دواني و لري نيز در اين استان رواج دارد. گويش مردم سيوند فارس به دليل آميخته نشدن با عربي و تعلق به زبانهاي ايراني شاخه شمال غربي درخور اهميت است. گويش لارستاني نيز از گويش هاي ايراني جنوب غربي به شمار ميرود که با گويش هاي فارسي، لري و تاتي همخانواده است. عشاير قشقايي به گويش ترکي قشقايي سخن مي گويند. گويش قشقايي و گويش آذربايجاني از يک خانواده اند. گويش لري نيز در شهرستان ممسني رواج دارد.
 باغ ارم
در شمال غربي شيراز و در انتهاي خيابان ارم و در تقاطع بلوار شرقي - غربي باغ ارم و بلوار شمالي - جنوبي جام جم و آسياب سه تايي، باغ ارم قرار گرفته است. اين باغ به مناسبت عمارت و باغ بزرگي که در گذشته توسط شدادبن عاد پادشاه عربستان به رقابت با بهشت ساخته شده و ارم ناميده شده بود، به باغ ارم مشهور گرديده است.
تاريخ ساخت اين باغ را به دروه سلجوقيان نسبت داده اند چرا که در آن زمان، باغ تخت و چند باغ ديگر توسط اتابک قراجه حکمران فارس - که از سوي سنجر شاه سلجوقي به حکومت فارس منصوب شده بود، احداث شد و احتمال ايجاد اين باغ به درخواست وي و در آن زمان، زياد است. همچنين احتمال مي رود که اين باغ در زمان کريم خان زند مرمت شده باشد.
در اواخر سلسله زنديه، بيش ا ز75 سال اين باغ در تصاحب سران ايل قشقايي بود، بناي اوليه عمارت باغ ارم توسط جاني خان قشقايي اولين ايلخان قشقايي و پسرش محمدقلي خان و در زمان فتحعليشاه قاجار احداث شده است. معماري بنا نيز توسط شخصي به نام حاج محمد حسن که از معماران معروف بود، صورت گرفته است.
در زمان ناصرالدين شاه قاجار، ميرزا حسن علي خان نصيرالملک، آن باغ را از خاندان قشقايي خريد و ساختمان کنوني را به جاي عمارت قبلي ساخت، اما تزئينات ناتمام باغ پس از فوت حسنعلي خان در سال 1311 توسط ابوالقاسم خان نصيرالملک پايان يافت.
باغ ارم پس از فوت ابوالقاسم خان نصيرالملک به پسرش عبدالله قوامي رسيد و بعد از مدتي دوباره يکي از خوانين ايل قشقايي به نام محمد ناصر خان آن را خريد.
عمارت اصلي باغ ارم طبق معماري دوره صفويه تا قاجاريه بنا شده است. اين ساختمان داراي سه طبقه است که طبقه زيرين داراي حوض خانه اي براي استراحت در روزهاي گرم تابستان است که در آن آب نماي زيبايي است و طاق آن با کاشي هاي هفت رنگ مزين شده است. جوي آبي نيز از وسط آن مي گذرد و سپس به آب نماي بزرگ جلوي عمارت مي ريزد.
طبقه دوم داراي ايواني دوستوني با سقف مسطح است که در پشت آن تالاري قرار دارد و دو طرف آن دو راهرو، 4 اتاق در دو طرف راهرو و دو ايوان کوچک و دو طبقه ساخته شده است و بر فراز اين دو راهرو، دو گوشواره به عنوان طبقه سوم وجود دارد.
قسمت جلويي ستون هاي اين دو طبقه با کاشي هاي هفت رنگ مزين به مجالسي از سواران، زنان و گل ها شده است.  طبقه سوم، داراي يک تالار بزرگ مانند تالار طبقه دوم است که پنجره هاي آن به ايوان اصلي باز مي شود. در دو طرف آن ينز دو راهرو وجود دارد. دو ايوان کوچک نيز در هر طرف ايوان بزرگ همانند طبقه سوم قرار دارد.
در پيشاني عمارت، هلالي هايي وجود دارد که به سنتوري معروف است و داراي سه مجلس بزرگ و دو مجلس کوچک کاشيکاري با کاشي هاي لعابدار رنگي است.
در هلالي ميدان که بزرگترين هلالي است، نقش ناصرالدين شاه، سوار بر اسب سفيدي ديده مي شود که نيم تاجي نيز در جلو کلاه خويش دارد. در اطراف آن، سه نقش ديگر که برگرفته از داستان هاي فردوسي و نظامي است، ديده مي شود. در دو طرف اين مجلس، دو مجلس کوچک وجود دارد که در وسط يکي از آنها نقش داريوش هخامنشي برگرفته از نقوش تخت جمشيد وجود دارد. دو مجلس ديگر که در اطراف اين مجلس است، تصوير شکار آهويي توسط پلنگي را بر روي کاشي هايي با طرح اسليمي نشان مي دهد. در ضلع شمالي عمارت و چسبيده به آن هشت باب اتاق قرار دارد که در حال حاضر مورد استفاده جهت امور اداري باغ گياهشناسي ارم است. در پشت ساختمان اصلي، ساختمان و محوطه اندرون قرار دارد. در جلو اين عمارت، حوض وسيعي قرار گرفته که با کاشي آبي رنگ کاشي کاري شده است.  ازاره هاي جلوي عمارت اصلي از سنگ گندمک يکپارچه است که بيش از دو متر بلندي دارد. تعداد آنها 8 تاست که بر روي 6 تاي آنها کتيبه هايي از اشعار حافظ، سعدي و شوريده به خط نستعليق ميرزا علينقي شريف شيرازي نوشته شده است. در تخته سنگ آهکي نيز نقشي وجود دارد و در وسط آنها پنجره آهني قرار گرفته. اين نقوش که تقليدي از نقوش تخت جمشيد است، تصوير مردي نيزه به دست با لباس و کلاه يک مرد عشايري را نشان مي دهد.  در سال هاي 1345-50 ه. ش. اين باغ در زير نظر مسوولين دانشگاه شيراز تعمير شد. هم چنين در سال 1358 به وسيله سازمان ميراث فرهنگي مرمت گرديد، هم اکنون اين باغ به عنوان باغ گياهشناسي مورد استفاده قرار گرفته است. اين باغ در تاريخ 12.8.1353 به ثبت تاريخي رسيده است.


  تاثير رکود بخش ساختمان بر صنعت 

 مشهد  -  خبرنگار آفرينش
رکود حاکم بر صنعت ساختمان بر بخش صنايع تاثير گذاشته است.
 رئيس هيئت رئيسه انجمن مديران صنايع استان خراسان رضوي با اعلام اين مطلب گفت: يکي از دلايل رکود صنايع به بحث ساخت و ساز برمي گردد چرا که 183 حرفه و شغل در اين بخش وجود دارد.
محمد رفيقيان تصريح کرد: بخشي از توليدات صنايع استان  مربوط به وسايل و تجهيزات مورد نياز ساختمان سازي است که رونق نداشتن ساخت و ساز تاثير قابل توجهي بر صنايع گذاشته است.
وي کمبود نقدينگي را از ديگر مشکلات بخش صنعت عنوان کرد و گفت: از آبان ماه سال 86 با اجراي سياست انقباظي بانک مرکزي رکود در واحدهاي توليدي آغاز و اين روند همچنان ادامه دارد.
وي گفت: واحدهايي به دليل ناتواني در پرداخت به موقع بدهي خود به بانک ها شامل پرداخت6 درصد کارمزد تاخير شده اند و روز به روز حجم بدهي آن ها افزايش مي يابد.
 وي افزود: با وضعيت موجود واحدهاي توليدي قادر به پرداخت بدهي هاي خود نيستند و بايد چاره اي انديشيده شود.
وي پيشنهاد داد براي حفظ اشتغال موجود بايد بدهي معوق واحدهاي توليدي پس از يک دوره تنفسي تقسيط شود و سرمايه در گردش در اختيار آن ها قرا رگيرد.
 وي در ادامه از نيشابور به عنوان يکي از قطب هاي صنعت استان نام برد و گفت: در حال حاضر 346واحد فعال با سرمايه گذاري بالغ بر 5/5 هزار ميليون ريال زمينه اشتغال 11 هزار و 500 نفر را فراهم کرده است.
وي افزود: در 3سال اخير 230 جواز تاسيس واحد صنعتي براي استقرار در دو شهرک صنعتي شهرستان صادر شده است که تاکنون 39 واحد توانسته اند با دريافت تسهيلات در اين شهرستان فعال شوند.
 وي تصريح کرد: با بهره برداري از اين واحدها زمينه اشتغال يک هزار و 889 نفر فراهم شده است.
 وي گفت: اکثر واحدهاي توليدي مستقر در شهرک هاي صنعتي نيشابور در بخش هاي غذايي، شيميايي، پليمر معدن، نساجي سلولزي و چاپ، خودرو و قطعات يدکي فعال هستند.
وي در ادامه به بحران اقتصادي جهان اشاره کرد و گفت: اقتصاد ايران تحت تاثير اين بحران قرار خواهد گرفت اما مدت زمان و ميزان آسيب کمتر خواهد بود.
رفيقيان افزود: کشورهاي جهان با توام نمودن ثروت و توليد به توسعه دست يافته اند.
 وي با بيان اين که صنعت ايران در راه رشد و توسعه قرار گرفته است اظهار داشت: با اصلاح استراتژي و اجراي سياست هايي که موجب افزايش بهره وري شود مي توان به توسعه واقعي دست يافت. وي گفت: با افزايش سهم صنعت در توليد داخلي، تهيه بسته هاي حمايتي رفع عوامل ضعف صنعت و رو آوردن به توليد انبوه و صنعتي مي توان گام هاي توسعه صنعتي را زودتر و مستحکم تر برداشت.


  سالانه53792 تن گوشت قرمز در آذربايجان غربي توليد و عرضه مي شود 

اروميه  -  خبرنگار آفرينش
 رئيس اداره نظارت بر بهداشت عمومي دامپزشکي آذربايجان غربي گفت : اين ميزان گوشت در 17 کشتارگاه دامي در استان توليد و ده الي دوازده هزار تن مازاد آن به خارج از استان  فرستاده مي شود .
 دهقان در اين مورد گفت : در حال حاضر استان آذربايجان غربي  از لحاظ توليد گوشت قرمز مقام سوم را درکشور به خود اختصاص داده است .
وي افزود : بازسازي کشتارگاه ها وبکارگيري امکانات و تجهيزات از مهم ترين برنامه ها براي اصلاح وضعيت کشتار دام در کشتارگاه هاي استان است. وي همچنين از راه اندازي دو کشتارگاه صنعتي درشهرستان هاي مياندوآب و اروميه خبرداد و گفت :اين کشتارگاه ها از 15 تا 20 درصد پيشرفت فيزيکي برخوردار هستند


 ايران زمين  

طرح ملي امداد و نجات نوروزي در سال 1388
دماوند - خبرنگار آفرينش
طرح ملي امداد و نجات نوروزي سال 1388 از تاريخ 1387/12/25تا 1387/1/15 در سراسر کشور برگزار شد .به گزارش خبرنگار آفرينش;جمعيت هلال احمر شهرستان دماوند از توابع استان تهران هم زمان با آغاز طرح ملي امداد و نجات نوروزي نيروهاي عملياتي خود را در پايگاههاي امداد و نجات مستقر کرد .محمد رضا قادي مسئول امداد و نجات جمعيت هلال احمر شهرستان دماوند در خصوص اين طرح گفت : جمعيت هلال احمر شهرستان دماوند در اين طرح 2 پايگاه ثابت جاده اي در محور هاي هراز و فيروزکوه و يک پست سيار در شهرستان مستقر کرد که در طي اين 20 روز به هنگام بروز حوادث در خدمت هموطنان عزيز بودند.وي ادامه داد: در نوروز سال جاري با کاهش چشمگير تصادفات در محورهاي هراز و فيروزکوه برو بوديم که از اين رو از رانندگان به خاطر دقت در رانندگي ،کمال تشکر را دارم .وي افزود :تنها امسداد جدي راه را در 11 فروردين ماه شاهد بوديم که به علت کولاک شديد در محور هراز و بعد از پيچ گردنه امم زاده هاشم (ع) ايجاد شد که با کمک ستاد حوادث غير مترقبه فرمانداري شهرستان دماوند ، اداره راهنمايي و رانندگي ،نيروي انتظامي و ساير مسئولين شهرستان با 5 ساعت کار مداوم بازگشايي شد .قادي در پايان از تمامي هموطنان که تمام همکاري لازم را با نيروهاي امداد انجام دادند تقدير و تشکر کرد .

گزينه ي برتر اعضاي شوراي شهر امير کله
ساري - خبرنگار آفرينش
مهدي رازجويان به عنوان گزينه ي برتر اعضاي شوراي شهر امير کله بر گزيده
شد. مهدي رازجويان کارمند اسبق شهرداري بابل در جلسه  ي معارفه و توزيع و انتصاب استانداري به عنوان شهردار امير کله منتصب شد و در حالي به ايشان تحويل داد ه شد که مسئله مشکل مالي آن حل گرديده و 95 درصد فضاي شهري آن آسفالت شده و بودجه عمراني آن دو ميليارد و صد ميليون تومان مي باشد و اضافه  بودن پرسنل کار حقوق و مزاياي آن از جمله مشکلات اين سازمان بوده است.

سرمازدگي بين 30 تا 70 درصد به باغات شهرستان نفت يزد خسارت وارد کرد
يزد  -  خبرنگار آفرينش
مدير جهاد کشاورزي شهرستان تفت گفت: بر اثر برودت ناگهاني هوا در اوايل سال جاري ،محصولات باغي اين شهرستان بين 30 تا 70 درصد دچار سرمازدگي شده اند. محمد رضا زارع با بيان اينکه بيشترين خسارت سرمازدگي به باغات روستاهاي مناطق پيشکوه وارد گرديده است. از بادام ،زردآلو ،هلو وشفتالو به عنوان محصولات ياد کرد که با 70 درصد و محصول گردو با 30 درصد دچار سرمازدگي شده اند . شايان ذکر است در مناطق  خسارت ديده سطح زير کشت محصول بادام 8275 هکتار ،زردآلو 115 هکتار ،هلو و شفتالو 153 هکتار و درختان گردو 2179 هکتار برآورده شده است.

ايجاد فضاي سبز درسطح 35 هکتار
 ازاراضي استان اردبيل
اردبيل  -  خبرنگار آفرينش
 مشاور استاندار اردبيل درامور کشاورزي و منابع طبيعي ازايجاد فضاي سبز درسطح 35 هکتار از اراضي اين استان خبرداد .حميد پير موذن درمراسم احداث بوستان شهداي گرمي افزود: اين فضاهاي سبز درشهرستانهاي اردبيل ، گرمي ، پارس آباد ، بيله سوار ، نمين ، رضي و نير ايجاد مي شود .وي خواستار مشارکت مردم درحفاظت ازمنابع طبيعي ، فضاي سبز جنگل ها ومراتع استان شد .مشاور استاندار اردبيل گفت : عمليات احداث بوستان شهداي گرمي به وسعت 100 هکتار دراراضي شيب دار کوه ايرنا واش مشرف به گرمي اجرا مي شود .

دبيرخانه دومين جشنواره وبلاگ نويسي کشوري تبيان کارخود را آغاز نمود
زنجان -  خبرنگار آفرينش
در آستانه برگزاري دومين جشنواره وبلاگ نويسي ملي تبيان زنجان ، دبيرخانه اين جشنواره کار خود رادرزنجان آغاز کرد . به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي زنجان ، در اولين جلسه رسمي اين  دبيرخانه ، ضمن ابلاغ حکم دبير اين جشنواره به يوسف اماملو معاون فرهنگي ، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي زنجان و مديريت اجرائي آن به امير حسين اکبري مسئول تبيان زنجان پس از رايزني در خصوص انتخاب داوران فني و محتوايي جشنواره اقدام شد و مراتب جهت پيگيري از افراد انتخاب شده به عنوان داور در دستور کار قرار گرفت .  در اين جلسه ، دبير جشنواره کشوري تبيان زنجان با اشاره به تجربه دبيرخانه اين جشنواره در اولين جشنواره کشوري وبلاگ هاي ديني از مدير اجرائي و اعضا» دبيرخانه خواست همچون گذشته يک حرکت مثال زدني را بنيان گذاري کنند .   وي با اشاره به اينکه هر وبلاگ قابليت تبديل به يک سرباز در حوزه هاي ديني و فرهنگي را دارد اين جشنواره را زمينه مشارکت وبلاگ نويسان در توسعه دين بيان نمود و نقش آن را در تبيين جايگاه دين و فرهنگ سازي در عصر امروز غير قابل انکار دانست .  در ادامه مهندس اکبري ، مدير اجرائي جشنواره با اشاره به اهميت وبلاگ نويسي در حوزه دين و انديشه ، وبلاگ نويسي را به عنوان مهمترين ابزار فضاي مجازي  به خصوص در حيطه شخصي دانست و افزود : امروز وبلاگ نويسان در عرصه فناوري اطلاعات گوي سبقت را ازساير توليد کنندگان محتوا ربوده اند و بايد از اين ظرفيت بهترين استفاده را در جهت دهي به اين حرکت نمود .  وي خاطر نشان کرد : با استفاده از ظرفيت وبلاگ مي توانيم حرکت پرشتابي به اهداف خود که همان گسترش و بسط معارف اسلامي و بنيان گذاري حرکت ها برپايه مفاهيم ديني است داشته باشيم . وي افزود : در صورتي که به اين ظرفيت در کشور توجه اصولي نشود زير ساخت هاي آن درست تعريف نمي شود و اين زمينه خروج از مسير استفاده بهينه از فناوري اطلاعات و عدم استفاده از قابليت هاي رسانه مجازي حوزه دين خواهد شد . وي در ادامه نيز با اشاره به اينکه تبيان زنجان توانايي کامل برگزاري حرکت هاي هدفمند را در سطح کشور دارد ، دومين جشنواره تبيان زنجان را زمينه مناسبي براي ارائه الگوهاي وبلاگ نويسي در کشور دانست و از برنامه ريزي اين دبيرخانه براي برگزاري هر چه باشکوه تر آن خبر داد و استقبال بي نظير بلاگرها از اولين دوره را از دلايل آن دانست . در اين جلسه برنامه ها و زمانبندي هاي جشنواره بررسي و حوزه وظايف اعضا» دبيرخانه به طور دقيق مورد ارزيابي قرار گرفت و ابلاغ گرديد .  

اصلاح انشعاب هاي فرسوده آب کمالشهر آغاز شد
کرج-خبرنگارآفرينش
عمليات اصلاح و بازسازي 1500 رشته انشعاب هاي آب فرسوده منطقه خرمدشت کمالشهر از اسفند ماه گذشته آغاز و تاکنون 80 درصد از آنها اصلاح شده است.
اکبر شريف آبادي مديرامور آبفاي کمالشهر با اعلام اين خبر گفت: با هماهنگي و تعاملي که بين آبفا، شهرداري و شرکت گاز درکمالشهر انجام شد، همزمان با اجراي عمليات گازکشي به اين منطقه، آبفا هم عمليات اصلاح و بازسازي انشعاب ها را شروع کرده است، تا در هزينه هاي مرمت آسفالت صرفه جويي و ساکنان اين منطقه هم با تعداد دفعات کمتري از حفاري و بسته شدن معابر روبرو شوند.وي توضيح داد: شبکه توزيع آب درمنطقه خرمدشت از شبکه کمالشهر مجزاست و تامين آب آن توسط سه حلقه چاه که به صورت مستقيم به شبکه پمپاژ مي شود انجام مي گيرد و چون آبرساني به اين روش، حوادث شبکه و انشعاب را افزايش مي دهد، بايد هر چه سريع تر شبکه قديمي از مدار خارج و با اتصال خط توزيع مخزن 5000 مترمکعبي جديد کمالشهر، اين منطقه در زون شماره پنج کمالشهر راه اندازي شود.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته