جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/01/30 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3293


كوتاه و خواندني

عضو کميسيون کشاورزي مجلس:
سالانه 800 ميليارد تومان بابت ضايعات نان هدر مي رود


مسکوکات و ارز

وزير بازرگاني:
قيمت خودروهاي توليد داخل، بايد کاهش يابد


اولتيماتوم به تعاوني هاي اعتباري فاقد مجوز


افزايش حقوق بازنشستگان تا دوماه آينده اعلام مي شود


فروش سيم کارت هاي همراه اول با همان قيمت سال گذشته !


بانک و بيمه


 كوتاه و خواندني 

 بيزينس مانيتور: سرانه توليد ناخالص داخلي ايران امسال کاهش مي يابد
بيزينس مانيتور در تازه ترين گزارش خود اعلام کرد که سرانه توليد ناخالص داخلي ايران امسال به چهار هزار و 633 دلار کاهش مي يابد. به گزارش ايسنا، بيزينس مانيتور در گزارش سه ماهه دوم 2009 خود جميعت ايران در سال جاري را 73 ميليون و 200 هزار نفر پيش بيني و عنوان کرد که طي اين سال سرانه توليد ناخالص داخلي به چهار هزار و 633 دلار خواهد رسيد. انتظار مي رود طي دو سال آينده جميعت کشور به ترتيب به 74 ميليون و 200 هزار نفر و 75 ميليون و 200 هزار نفر برسد و سرانه توليد ناخالص داخلي در اين سال ها به ترتيب معادل پنج هزار و 168 دلار و پنج هزار و 953 دلار باشد. در سال 1391 جمعيت 76 ميليون و 200 هزار نفري در کشور زندگي خواهد کرد که سهم هر کدام از توليد ناخالص داخلي معادل شش هزار و 907 دلار خواهد بود. سال 1392 سالي خواهد بود که رقم 77 ميليون و 200 هزار نفر براي جمعيت و رقم هفت هزار و 814 دلار براي سرانه توليد ناخالص ايران به ثبت خواهد رسيد.

 قيمت گاز اصلاح مي شود
وزير نفت با اعلام برنامه اصلاح قيمت گاز طبيعي در کشور، مناسب ترين قيمت هر بشکه نفت خام را 70 تا 80 دلار عنوان کرد.
غلامحسين نوذري در گفت وگو با مهر با اشاره به نامگذاري سال 1388 به سال اصلاح الگوي مصرف از سوي مقام معظم رهبري، در تشريح برنامه هاي وزارت نفت براي اجرايي ساختن اين موضوع، اظهار کرد: از ابتداي امسال يک کارگروه ويژه به اين منظور تشکيل شده است که بايد ميزان مصرف انرژي در بخش هاي مختلف را بررسي و مطالعه کنند و در نهايت طرح هايي را براي اجرا ارائه کنند. وي با تاکيد بر اين که قصد داريم با استفاده از تکنولوژي هاي روز و سوخت هاي ترکيبي ميزان مصرف انرژي در پالايشگاه هاي نفت، گاز و ايستگاه هاي تقويت فشار را بهينه بکنيم، تصريح کرد: علاوه بر اين در سال جاري بايد برنامه هاي اطلاع رساني و فرهنگ سازي براي اصلاح الگوي مصرف انرژي افزايش پيدا بکند. وي از برنامه اصلاح قيمت گازطبيعي در کشور خبر داد و گفت: اصلاح قيمت گاز بايد به نحوي انجام شود که فشاري به مردم نيايد و در عوض جامعه نسبت به صرفه جويي در مصرف گاز تشويق شود.

بهترين برنج دنيا روي دست کشاورزان ماند
رييس هيئت مديره صنايع جانبي و تکميلي شمال کشور گفت: به دليل عدم خريد برنج از سوي دولت، طارم محلي کشاورزان در کارخانه هاي شاليکوبي در معرض نابودي است.
سيدتقي جعفريان در گفت وگو با مهر اظهار داشت: برنج مهمترين منبع غذايي نيمي از جمعيت جهان محسوب مي شود که اين محصول استراتژيک در بعضي مواقع به عنوان ابزاري براي فشار سياسي از سوي کشورهاي بزرگ توليدکننده بر کشورهاي فقير مورد استفاده قرار مي گيرد. وي بيان داشت: بر اساس گزارش سازمان خواربار ملل متحد 60 الي 70 درصد کالري مورد نياز 2 ميليارد نفر در آسيا با مصرف برنج تامين و کشت برنج علاوه بر ايجاد فرصت هاي شغلي و درآمدزايي از لحاظ اجتماعي بسيار مهم و قابل توجه است اما کشاورزان شمالي در جهت توليد آن با مشکلات فراواني روبرو هستند. جعفريان، کمبود آب، تبديل شالي به برنج، فرسودگي کارخانه هاي شاليکوبي، نبود کارخانه هاي مدرن شاليکوبي صنعتي تا بسته بندي را از مشکلات اساسي کشاورزان شمال کشور برشمرد و تصريح کرد: فروش محصول بعد از برداشت برنج از دغدغه هاي اصلي کشاورزان است. وي افزود: ورود دلالان در فصل خريد و به دست گرفتن بازار توسط آنها و مخلوط کردن انواع برنج پر محصول طارم محلي و بعضا برنج هاي بي کيفيت خارجي ازجمله برنج هندي و پاکستاني و تايلندي و فروش آنها با مارک برنج مرغوب داخلي سبب بدبيني مشتري شده و مشتري را مجبور به استفاده از برنج خارجي کرده است که در درازمدت ذائقه مصرف کننده عوض شده و رغبتي به استفاده از برنج داخلي پيدا نمي کند. جعفري بيان داشت: در حال حاضر برنج طارم محلي که از مرغوب ترين برنجهاي دنياست در انبار کارخانه هاي شاليکوبي انباشته شده و در انبارها به دليل فضاي نامناسب و نبود بسته بندي، برنج ها در حال نابودي است.

افزايش شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري 
شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران (شاخص تورم) در بهمن ماه سال گذشته به عدد 191/1 رسيد که نسبت به ماه قبل 0/4 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 20/8 درصد افزايش يافت.  براساس گزارش ايرنا به نقل از اداره آمار اقتصادي بانک مرکزي جمهوري، شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران طي 11 ماه نخست سال 87 نسبت به دوره مشابه سال قبل 26/1 درصد افزايش داشته است.  ميزان تورم در 12 ماه منتهي به بهمن ماه 1387 نسبت به 12 ماه منتهي به بهمن ماه 1386 معادل 25/9 درصد است.  شاخص کل بهاي کالاها و خدمات مصرفي در بهمن ماه 1387 پس از حذف نوسانات فصلي نسبت به ماه قبل 0/7 درصد کاهش نشان مي دهد.  شاخص کل بهاي کالاها و خدمات مصرفي در بهمن ماه 1387 نسبت به ماه قبل، در اکثر استان هاي کشور با کاهش همراه بود. بيشترين ميزان کاهش متعلق به استان کردستان معادل يک درصد و کمترين کاهش مربوط به استان خراسان جنوبي معادل 0/1 درصد است.  در ادامه اين گزارش آمده است، اين شاخص در استان هاي گلستان، گيلان و خوزستان به ترتيب معادل 0/8، 3 0/ و 0/1 درصد افزايش يافت. شاخص ياد شده در استان تهران معادل 0/4 درصد، کاهش داشت.


 عضو کميسيون کشاورزي مجلس:
 سالانه 800 ميليارد تومان بابت ضايعات نان هدر مي رود 

عضو کميسيون کشاورزي مجلس گفت: سالانه 4 هزار ميليارد تومان به يارانه نان اختصاص داده مي شود که اگر ميزان هدرروي نان را تنها 20 درصد در نظر بگيريم، سالانه حدود 800 ميليارد تومان از اين محل تبديل به ضايعات نان مي شود.
محمدعلي دلاور در گفت وگو با فارس با بيان اينکه آموزه هاي ديني ما بر قناعت و صرفه جويي تاکيد دارد و علاوه بر دولت آحاد مردم نيز بايد خودشان را موظف به رعايت الگوي مصرف بدانند، تصريح کرد: در عرصه توليد نيز بايد به توليد بهينه توجه کنيم تا با اشباع بازار مواجه نشويم و منابع بيهوده مصرف نشود.
وي با اشاره به سرانه 128 کيلوگرمي مصرف نان در کشور و پايين بودن اين رقم در کشورهاي توسعه يافته، گفت: اين سرانه در ايتاليا 77 کيلوگرم، در اسپانيا 63 کيلوگرم، در آلمان 58 و در فرانسه 57 کيلوگرم است. دلاور با بيان اينکه 4 هزار ميليارد تومان براي يارانه نان اختصاص داده مي شود که اگر 20 درصد از اين نان تبديل به ضايعات شود 800 ميليارد تومان به هدر داده مي شود، گفت: بعضي از انواع نان تنها پس از گذشت 2 ساعت قابليت مصرف را از دست مي دهد که ضايعات زيادي ايجاد مي کند. وي افزود: آب آشاميدني در کشور ما بيش از 5 برابر الگوي جهاني مصرف مي شود و مصرف برق در کشور نيز بسيار بيشتر از الگوي جهاني است و در مورد استفاده از شکر و روغن نيز مصرف بهينه و متناسب با سلامت و تندرستي رعايت نمي شود. عضو کميسيون کشاورزي با بيان اينکه در رابطه با مصرف آب براي توليد يک هکتار گندم آمار دقيق و قابل اعتمادي استخراج نشده است، گفت: امسال پيش بيني مي شود که 10 ميليون تن گندم مازاد مصرف کشاورزان خريداري شود که اين ميزان در سال گذشته 3 ميليون تن بوده است. وي ميزان مصرف سال گذشته گندم را 12 ميليون تن و پيش بيني مصرف امسال را نيز بين 13 تا 14 ميليون تن دانست.دلاور افزود: به دليل صفر شدن عوارض واردات پنبه به پبشنهاد کميسيون تلفيق نساجي ها از پنبه وارداتي استفاده کردند و نزديک به يک هزار تن پنبه داخلي در انبارها وجود دارد که خريداري نشده است و اين مساله به ادامه توليد پنبه ضربه خواهد زد.


 مسکوکات و ارز  

 يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                     21300 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                  215000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                  213000  تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                              109000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                 55000   تومان
 
دلا ر                                                                                                       1008    تومان
  
يورو                                                                                                       1318  تومان


  وزير بازرگاني:
 قيمت خودروهاي توليد داخل، بايد کاهش يابد  

 وزير بازرگاني گفت: بايد براي کاهش قيمت تمام شده خودروهاي توليد داخل، نهضت جديدي ايجاد شود.
به گزارش شبکه خبر، به نقل از واحد مرکزي خبر، سيدمسعود ميرکاظمي با بيان اينکه تعيين قيمت خودروهاي توليد داخل برعهده کميته ويژه اي است، افزود: در اين کميته سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان عضو نيست و بايد ساختار کميته اصلاح شود.
وي ضرورت کاهش قيمت خودرو توليد داخل را کاهش قيمت مواداوليه دانست و گفت: رمز ماندگاري در بازار داخلي همان کاهش قيمت هاست.
وزيربازرگاني با بيان اينکه بازار  آزاد، قيمت واقعي خودرو را نشان مي دهد، گفت: قيمت برخي خودروها در بازار از قيمت کارخانه اي هم پايين تر است. وزير بازرگاني گفت: الگوي مصرف با اصلاح قيمت اصلاح مي شود. ميرکاظمي در خصوص وضعيت تعرفه ها گفت: تا 15 بهمن ماه پيشنهادات تعرفه سازمان ها به دبيرخانه کميسيون ماده يک که مسئول آن وزارت بازرگاني است ارسال مي شود که وزارت صنايع در اسفندماه اين تعرفه ها را اعلام کرده اند که هنوز در حال بررسي است و در کميسيون ماده يک معمولا بررسي تعرفه ها در چند حلقه مختلف که يکي از آنها حقوق مصرف کنندگان است مورد بررسي قرار مي گيرد.
وي در خصوص مجوز واردات ميگو گفت: واردات مجوز نمي خواهد و تنظيم آن با تعرفه صورت مي گيرد چراکه صدور مجوز ايجاد رانت و مفسده مي کند.
در حال حاضر آماري از واردات ميگو ندارم و اگر وارداتي هم داشته باشيم هيچ منع قانوني براي آن وجود ندارد.
ميرکاظمي در پاسخ به سوالي در خصوص واردات ميوه گفت: از سال 86 تا 87، نهصد و 90 ميليون دلار واردات ميوه و 5 ميليارد و 826 ميليون دلار صادرات ميوه داشته ايم و اين در حاليست که از سال 80 تا 83 کل واردات ميوه دويست و 96 ميليون دلار و صادرات آن 2 ميليارد و 900 ميليون دلار بوده است.


  اولتيماتوم به تعاوني هاي اعتباري فاقد مجوز 

رييس کل بانک مرکزي از ساماندهي تعاوني هاي اعتباري در آينده اي نزديک خبر داد و هشدار داد: اگر اين تعاوني ها نسبت به اخذ مجوز از بانک مرکزي اقدام نکنند با ممنوعيت فعاليت مواجه خواهند شد.
محمود بهمني در گفت وگو با مهر با بيان اينکه ساماندهي تعاوني هاي اعتباري در جريان کار قرار دارد، گفت: در اين زمينه پيشرفت هاي خوبي حاصل شده است.
رييس کل بانک مرکزي افزود: همانطور که ساماندهي موسسات مالي و اعتباري و صندوق ها در دستور کار قرار دارد، ساماندهي تعاوني هاي اعتباري نيز انجام خواهد شد.
وي با تاکيد بر اينکه به زودي تعاوني هاي اعتباري ساماندهي مي شوند، تصريح کرد: بانک مرکزي به اين تعاوني ها اعلام کرده است که اگر نسبت به اخذ مجوز فعاليت از بانک مرکزي اقدام نکنند با ممنوعيت فعاليت مواجه خواهند شد.
بهمني با اشاره به مشکلاتي که براي تعاوني هاي اعتباري در خصوص عدم دريافت مجوز از بانک مرکزي براي آنها ايجاد مي شود، تصريح کرد: با توجه به اين امر تعاوني هاي اعتباري نيز به منظور ساماندهي و اخذ مجوز فعاليت به بانک مرکزي مراجعه کرده اند.وي اضافه کرد: بانک مرکزي ادغام تعاوني هاي اعتباري، ادغام تعاوني هاي اعتباري با موسسات مالي و اعتباري و يا درخواست آنها براي اخذ مجوز جهت تبديل شدن به بانک را مي پذيرد.
رييس کل بانک مرکزي با اشاره به کاهش سرمايه تاسيس بانک به 200 ميليارد تومان، گفت: اين کار به منظور افزايش امکان تاسيس بانک صورت گرفته است.
وي تصريح کرد: تمام موسسات اعتباري و صندوق ها بايد تا آذرماه سال جاري نسبت به اخذ مجوز فعاليت از بانک مرکزي اقدام کنند. در غير اين صورت، به عنوان يک موسسه غيرقانوني با آنها برخورد خواهد شد.


  افزايش حقوق بازنشستگان تا دوماه آينده اعلام مي شود  

رييس سازمان بازنشستگي کشوري به عدم اعلام ميزان افزايش سنواتي حقوق بازنشستگان کشوري از سوي دولت اشاره کرد و گفت: اين ميزان طي دو ماه آينده اعلام خواهد شد.
محمد ابراهيم طوبايي در گفت وگو با مهر افزود: همه ساله افزايش سنواتي حقوق بازنشستگان کشوري از سوي دولت تصويب و به سازمان بازنشستگي کشوري اعلام مي شود که اين امر طي دوماه آينده محقق خواهد شد.
رييس سازمان بازنشستگي کشوري خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از اعلام ميزان افزايش حقوق سنواتي بازنشستگان، سازمان بازنشستگي نسبت به اعمال آن اقدام خواهد کرد.
طوبايي تاکيد کرد: ميزان افزايش سنواتي حقوق بازنشستگان کشوري در هر زماني که اعلام شود از اول سال محاسبه و پرداخت خواهد شد.


  فروش سيم کارت هاي همراه اول با همان قيمت سال گذشته !  

سيم کارت هاي دائمي 288 هزار توماني، دائمي طرح جديد (0910) و اعتباري کليه استان هاي کشور که داراي ظرفيت هستند آماده  واگذاري است. روابط عمومي شرکت  ارتباطات سيار ايران اعلام کرد: کليه  سيم کارت هاي دائمي 288 هزار توماني و دائمي طرح جديد (0910) ثبت نام اينترنتي منتهي به 14 فروردين ماه 88 و سيم کارت هاي اعتباري ثبت نام حضوري منتهي به 15 فروردين ماه 88 و اينترنتي منتهي به 14 فروردين ماه جاري کليه استان هاي کشور آماده واگذاري است. بر اساس اين اطلاعيه واگذاري اين دوره در استان  تهران از روز يکشنبه 30 فروردين ماه آغاز مي شود و متقاضيان مي توانند با در دست داشتن مدارک مورد نياز (اصل کارت  ملي و تصوير نخست شناسنامه براي ثبت نام کنندگان اينترنتي) جهت دريافت سيم کارت به دفتر منتخب ثبت نام خود مراجعه کنند; همچنين زمان و نحوه توزيع سيم کارت در ساير استان هاي کشور در هر استان توسط شرکت مخابرات متبوع اعلام مي شود.


 بانک و بيمه  

واريز آني وجوه به حساب پذيرندگان پايانه هاي فروشگاهي بانک ملت
بانک ملت در راستاي افزايش سطح کيفيت خدمات خود، واريز آني وجوه به حساب پذيرندگان پايانه هاي فروشگاهي را امکان پذير کرد.
به گزارش روابط عمومي بانک ملت، هم اکنون يکي از دغدغه هاي دارندگان پايانه هاي فروشگاهي، تاخير در پرداخت وجوه به حساب آنان است که در راستاي رفع اين مشکل، بانک ملت، طرح واريز آني وجوه به حساب دارندگان اين پايانه ها را به اجرا درآورد.
بر اساس اين گزارش، حسب اقدامات صورت گرفته و در اقدامي متمايز و منحصر به فرد، امکان واريز لحظه اي وجوه به حساب دارندگان پايانه هاي فروشگاهي بانک ملت، فراهم شده است به گونه اي که به محض اتمام انجام عمليات خريد از سوي دارنده کارت هاي بانکي عضو شتاب، وجه کالا يا خدمات بلافاصله و در لحظه از حساب کارت خريدار به حساب دارنده پايانه فروشگاهي بانک ملت، انتقال داده مي شود. بر اين اساس، امکان جديد، حسب درخواست مشتري براي پايانه هاي فروشگاهي راه اندازي مي شود و هم اکنون اغلب پايانه هاي منصوب در شرکت هاي بيمه، صنف طلا و جواهر و... از قابليت فوق برخوردارند. اين گزارش حاکي است، تاکنون بيش از 126 هزار پايانه فروشگاهي بانک ملت در فروشگاه ها و مراکز خريد سراسر کشور نصب و راه اندازي شده است.

بيمه آسيا آماده  براي خصوصي سازي
پرداخت حق ديه مساوي به زنان و مردان، ميزان حق خسارات پرداختي را 12 درصد افزايش داده است.
محمدعلي عيلپور مديرعامل بيمه آسيا در گفت وگو با ايسنا اظهارکرد: پرداخت حق ديه مساوي حتي در صورت دريافت هشت درصد حق بيمه اضافه به شرکت هاي بيمه فشار زيادي وارد مي آورد چه برسد به اينکه در حال حاضر دريافت اين هشت درصد هم متوقف شده است و همين مساله فشار مضاعفي را به شرکت هاي بيمه وارد مي کند. وي افزود: رشته بيمه شخص ثالث يکي از حوزه هاي زيان ده بيمه بود و همچنان نيز هست اين در حالي است که شرايط جديد، زياندهي اين رشته  بيمه اي را مضاعف کرده است. اين فعال صنعت بيمه با اشاره به لزوم تسريع خصوصي سازي در صنعت بيمه گفت: با توجه به آمادگي شرکت هاي بيمه دولتي و سازمان خصوصي سازي بايد هرچه سريعتر زمينه واگذاري بيمه را در بورس فراهم کنند چراکه به طور قطع سودآوري فعاليت هاي خصوصي در بيمه بيشتر از دولتي خواهد بود. مديرعامل بيمه آسيا افزود: در سال گذشته تمام تمهيدات لازم را براي ورود به حوزه خصوصي آماده کرده ايم به گونه اي به محض حصول زمينه هاي لازم و اعلام مسئولان خصوصي سازي ظرف دو هفته آماده واگذاري هستيم. وي در مورد تمهيدات انديشيده شده گفت: براي واگذاري شرکت و از آن مهمتر فعاليت در قالب يک بنگاه  خصوصي، زيرساخت هايي لازم است که تمام آنها را خصوصا در مورد زيرساخت هاي مالي فراهم آورده شده است. عليپور با اشاره به برنامه ريزي  براي واگذاري شرکت در پايان سال 87 گفت: فضاي عمومي بورس و نبود کشش  لازم در بازار سرمايه عرضه  سهام بيمه آسيا را به تعويق انداخت و در سال جاري نيز مترصد فرصت مناسب هستيم. وي تاکيد کرد: از ميان سه شرکت بيمه دولتي در آستانه واگذاري، بيمه آسيا بيشترين آمادگي را براي عرضه در بورس داراست.

نام بانک تجارت را تا دو سه هفته آينده در تابلو بورس ببينيد
مديرعامل بانک تجارت گفت: نام اين بانک ظرف دو تا سه هفته آينده در تابلو بورس و اوراق بهادار درج خواهد شد. مجيدرضا داوري در گفت وگو با ايرنا، پيش بيني کرد; سهام بانک تجارت قبل از سهام ساير بانک ها در سال جاري به بخش خصوصي واگذار شود. وي با بيان آن که، بانک تجارت براي واگذاري به بخش خصوصي به شرکت سهامي عام تبديل شده است، افزود: اين بانک تمام امور مربوط به واگذاري سهام را به پايان رسانده است. وي اظهار داشت: بانک يادشده در هفته آينده جلسه اي را با شرکت بورس در خصوص چگونگي واگذاري سهام برگزار خواهد کرد که اميدواريم به نتايج مطلوبي دست يابيم. مديرعامل بانک تجارت گفت: سهم بازار بانک در سال گذشته افزايش يافته و نسبت منابع و مصارف آن نيز اصلاح و مثبت شده است.
بسته سياستي - نظارتي بانک مرکزي
وي در خصوص بسته سياستي - نظارتي بانک مرکزي و تعيين نرخ سود 12 درصدي براي عقود مبادله اي،  گفت: سيستم بانکي موظف به تبعيت از مصوبات بانک مرکزي است و بانک تجارت نيز که جزو پنج بانک اصلي کشور است از اين سياست پيروي خواهد کرد.
داوري با اشاره به ايجاد تغييرات در نرخ سود تسهيلات در سال هاي گذشته، گفت: سيستم بانکي هر ساله فعاليت خود را با اين تغييرات تنطيم مي کند و رمز موفقيت سازمان ها و نهادها نيز وفق دادن خود با محيط است.
بحران مالي جهاني
داوري با اشاره به بحران مالي جهاني، گفت: با وجودي که اقتصاد دنيا با مشکلات زيادي مواجه شده اما بايد براي ثبات اقتصادي کشور تلاش شود و وضعيت اقتصادي بهبود يابد.
کاهش نرخ تورم
وي، کاهش نرخ تورم را براي اقتصاد کشور مناسب دانست و اظهار داشت:  نرخ تورم و سود بانکي دو نرخ مرتبط با يکديگر هستند لذا اگر خواستار کاهش نرخ سود تسهيلات بانکي که جزو الزامات برنامه چهارم توسعه اقتصادي است، هستيم بايد نرخ تورم را در کشور کاهش داد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته