جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/02/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 3296


كوتاه و خواندني


تاريخ انتشار جدول توزيع کارت آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد


ظرفيت نهايي و نحوه پذيرش آموزش محور در دوره کارشناسي ارشد اعلا م شد


شرايط و مدارک لازم پذيرفته شدگان دوره هاي کارداني علمي کاربردي پودماني اعلام شد

رييس مرکز مطالعات آموزش پزشکي وزارت بهداشت:
نتايج رتبه بندي دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور سال آينده اعلام مي شود


 كوتاه و خواندني  

جزئيات آزمون و سهميه بورسيه داخل و خارج کشور وزارت بهداشت اعلام شد
گروه آزمون وسنجش : رئيس مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت جزئيات بورس رشته هاي علوم پزشکي داخل و خارج کشور و زمان برگزاري آزمون بورس را اعلام کرد و گفت: سهميه بورس از سوي کميته منتخب شوراي بورس به دانشگاههاي علوم پزشکي ابلاغ شده است. دکتر غلامرضا حسن زاده در گفتگو با مهر افزود: آزمون بورس براي رشته هاي علوم پزشکي به صورت غيرمتمرکز از سوي دانشگاههاي علوم پزشکي در مرداد ماه سال جاري برگزار و فراخوان براي ثبت نام در خردادماه سال جاري منتشر مي شود.
برگزاري آزمون بورس براي رشته هاي علوم پزشکي به صورت غيرمتمرکز در مردادماه سال جاري
وي با اشاره به نحوه تعيين سهميه هاي دانشگاههاي علوم پزشکي براي بورس داخل و خارج از کشور يادآور شد: سهميه دانشگاهها از سوي شوراي بورس اعلام شده و تغيير عمده آن نسبت به گذشته اين است که سهميه هاي تاييد شده هر دانشگاه بر اساس نوع توانمندي که آن دانشگاه خاص به آن نياز دارد تعيين شده است.
حسن زاده اضافه کرد: بر اين اساس دانشگاههايي که مايل بودند در رشته اي خاص توانمندي بيشتري پيدا کنند و يا نيازمند توسعه دوره اي خاص از تحصيلات تکميلي بر اساس نياز کشور بوده اند، سهميه ها را نيز بر همان اساس دريافت کرده اند.
اعلام سهميه بورس از سوي کميته منتخب شوراي بورس به دانشگاههاي علوم پزشکي
وي گفت: سهميه از سوي شوراي بورس بررسي شده و از سوي کميته منتخب شوراي بورس به دانشگاههاي علوم پزشکي اعلام شده است. دانشگاهها بر اساس دستورالعمل اجرايي که به آنها ابلاغ شده آزمون را برگزار مي کنند و پس از اسامي دانشجويان پذيرفته شده در آزمون به ميزان 3 برابر ظرفيت سهميه اعلام شده که از سوي هيئت اجرايي جذب دانشگاه تاييد شده به کميسيون مربوطه ارائه مي دهند.
رئيس مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت اضافه کرد: هيئت مرکزي جذب در وزارت بهداشت نتايج آزمونهاي دانشگاهها را بررسي کرده و پس از اعلام نظر نهايي شوراي بورس، اعزام صورت مي گيرد.
وي تاکيد کرد: بورس هاي داخل و خارج از کشور متفاوت است و ممکن است دانشگاهها رشته هايي را براي بورس داخل مدنظر داشته باشند و يا در رشته هايي که مورد نياز کشور است متقاضي آموزش دانشجويان در خارج از کشور باشند.
حسن زاده اظهار داشت: وزارت بهداشت در رشته هايي که در داخل کشور توانمندي لازم براي آنها وجود دارد بورس داخل ارائه مي دهد و براي رشته هايي که داراي فناوري ج
ديد هستند و يا نياز خاصي را از کشور برطرف مي کنند، بورس خارج مي دهد.
 
دانشگاه شهرکرد در رشته مهندسي کشاورزي گرايش اصلاح نباتات دانشجوي دکترا مي پذيرد
 گروه آزمون وسنجش : دانشگاه شهرکرد در رشته مهندسي کشاورزي گرايش اصلاح نباتات دانشجوي دکترا مي پذيرد.
به گزارش ايسنا منطقه چهارمحال و بختياري، دانشگاه شهرکرد در مقطع دکتري تخصصي (D.Ph) رشته مهندسي کشاورزي گرايش اصلاح نباتات دانشجو مي پذيرد.
متقاضيان جهت کسب اطلاعات بيشتر به نشاني اينترنتي دانشگاه شهرکرد (ir.ac.sku.www) مراجعه کنند. گفتني است آخرين مهلت ارسال مدارک 30 ارديبهشت 88 و زمان برگزاري آزمون 28 خرداد تعيين شده است

لاريجاني خبرداد:
ايجاد گروههاي مشترک آموزشي بين دانشگاههاي تهران و علوم پزشکي تهران
گروه آزمون وسنجش : رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به همکاري گسترده اين دانشگاه با دانشگاه تهران از ايجاد گروههاي خاص مشترک آموزشي و تحقيقاتي ميان دو دانشگاه خبر داد.
دکتر باقر لاريجاني در گفتگو با مهر افزود: دو دانشگاه تهران و علوم پزشکي تهران با يکديگر همکاريهاي زيادي داشته اند و اين همکاري را در زمينه هاي مختلف آموزشي و تحقيقاتي ادامه داده اند. وي اضافه کرد: براي فراهم شدن هرچه بهتر زمينه هاي همکاري ميان دو دانشگاه، زمينه لازم جهت حضور اساتيد در گروه هاي خاص مشترک ميان دو دانشگاه ايجاد شده است.
لاريجاني تاکيد کرد: براي تحقق اين هدف گروه هاي مشترکي ميان دو دانشگاه ايجاد شده است که به عنوان اقدامي مفيد مي تواند اساتيد را در اين گروه ها جذب کند.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به حضور هر دو دانشگاه در رتبه بندي هاي جهاني دانشگاهي يادآور شد: هر دو دانشگاه در برخي از رتبه بندي ها از جمله "تايمز" به صورت مشترک حضور يافته اند که اين روند در آينده نيز ادامه مي يابد.
 
مديرکل استعدادهاي درخشان دانشگاه تهران خبر داد:
پذيرش دانشجوي دکتري بدون آزمون در دانشگاه
گروه آزمون وسنجش : مديرکل استعدادهاي درخشان دانشگاه تهران از پذيرش دانشجوي دکتري بدون شرکت در آزمون اختصاصي در دانشگاه تهران خبر داد.
به گزارش ايسنا، دکتر سيد جلال زرگر اظهار کرد: دانشگاه تهران براي سال تحصيلي 88-89 از ميان دانشجويان دوره کارشناسي ارشد که حداقل دو مقاله علمي پژوهشي ملي يا بين المللي داشته باشند و دانشجويان نمونه کشوري دوره کارشناسي ارشد داراي حداقل يک مقاله علمي پژوهشي چاپ شده در مجلات معتبر مورد تاييد وزارت علوم، براي ادامه تحصيل در دوره دکتري بدون شرکت در آزمون اختصاصي دانشجو مي پذيرد.
وي افزود: متقاضي بايد تحصيلات دوره کارشناسي ارشد را حداکثر طي شش نيمسال به پايان رسانده، معدل کل دروس وي بدون احتساب نمره پايان نامه حداقل 17 بوده، پايان نامه دوره کارشناسي ارشد او با درجه عالي ارزشيابي شده و بيش از سه نيمسال از زمان فراغت از تحصيل وي در دوره کارشناسي ارشد نگذشته باشد.
دکتر زرگر خاطر نشان کرد: پذيرش نهايي داوطلبان واجد شرايط، پس از اعلام نظر پرديس، دانشکده، مرکز، موسسه و گروه هاي آموزشي ذيربط صورت مي گيرد.  مدير کل استعدادهاي درخشان دانشگاه تهران از متقاضيان خواست متن اطلاعيه دفتر استعدادهاي درخشان دانشگاه تهران که بر روي سايت خبري دانشگاه تهران به نشاني ir.ac.ut.www قرار گرفته است را به دقت مطالعه نموده و در صورت داشتن شرايط، به همراه مدارک لازم در مهلت تعيين شده شخصا به دفتر استعدادهاي درخشان دانشگاه تهران مراجعه کنند.

رييس مرکز آموزش الکترونيک دانشگاه علم  وصنعت خبرداد:
پذيرش دانشجوي مجازي از طريق کنکور از مهر88
گروه آزمون وسنجش : رييس مرکز آموزش الکترونيک دانشگاه علم و صنعت ايران از افزايش رشته هاي مرکز الکترونيک دانشگاه، تلاش براي ارايه الکترونيکي دروس حضوري دانشگاه، توسعه آموزش الکترونيک در واحدهاي اقماري دانشگاه و پذيرش دانشجوي مجازي از دو طريق کنکور و دانشپذيري از مهر 88 خبر داد.
دکتر مزيني در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه در سال 88 افزايش تعداد رشته ها در دستور کار است،  گفت: در حال حاضر مرکز آموزش الکترونيک دانشگاه در دو رشته مهندس فناوري اطلاعات و صنايع در مقطع کارشناسي و دو رشته مهندسي فناوري اطلاعات و ارتباطات، MBA و مهندسي شيمي در مقطع کارشناسي ارشد دانشجو پذيرش مي کند.
وي افزود: طي مذاکرات انجام شده اميدواريم دو گرايش در مقطع کارشناسي ارشد امسال به رشته هاي در حال پذيرش مرکز آموزش الکترونيک دانشگاه اضافه شود.
مزيني با بيان اينکه يکي از مهمترين فعاليت هاي سال جاري پشتيباني از دروس حضوري دانشگاه به شکل الکترونيکي است، خاطر نشان کرد: اميدواريم که بخش قابل توجهي از محتواي دروس دوره هاي حضوري دانشگاه را به شکل الکترونيکي ارائه دهيم که اين مساله مي تواند باعث صرفه جويي در زمان و افزايش کيفيت و محتوا شود.
رييس مرکز آموزش الکترونيک ادامه داد: همچنين توسعه آموزش الکترونيک در واحدهاي اقماري در دستور کار سال جاري است که اميدواريم که در واحدهاي اراک، بهشهر و نور بتوانيم پذيرش دانشجو به صورت الکترونيکي داشته باشيم.
رييس مرکز آموزش الکترونيک دانشگاه علم و صنعت ايران در خاتمه با بيان اينکه در حال حاضر يک هزار و 500 دانشجو در مرکز آموزش الکترونيک دانشگاه تحصيل مي کنند،  تصريح کرد: تا کنون به شکل دانش پذيري دانشجو پذيرش مي شد که امسال هم پذيرش از کنکور و هم پذيرش به شکل دانش پذيري از مهرماه به اجرا درمي آيد.


  تاريخ انتشار جدول توزيع کارت آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد  

 گروه آزمون وسنجش :به گزارش خبرنگار آفرينش ، تاريخ انتشار جدول توزيع کارت آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي اعلام شد . بر اساس اين گزارش ،جدول توزيع کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي هفته آينده  در اين روزنامه  اعلام خواهد شد . همچنين اين گزارش مي افزايد : در آزمون کارشناسي ارشد امسال دانشگاه آزاد اسلامي بيش از 385 هزار داوطلب ثبت نام کرده اند. در اين آزمون بيش از هزار رشته شهر وجود دارد که اين تعداد در مقايسه با کنکور سال گذشته در حدود 10 درصد افزايش يافته است.آزمون کارشناسي ارشد سال 88 دانشگاه آزاد اسلامي در روزهاي 17 تا 19 ارديبهشت ماه سال 88 در 249 رشته برگزار مي شود. گفتني است ، با توجه به افزايش 19 درصدي تعداد رشته شهرهاي کنکور کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي به همين ميزان افزايش پذيرش نسبت به سال قبل وجود خواهد داشت.


 ظرفيت نهايي و نحوه پذيرش آموزش محور در دوره کارشناسي ارشد اعلا م شد  

گروه آزمون وسنجش : مديرکل دفتر گسترش آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به نهايي شدن ظرفيت دوره کارشناسي ارشد دانشگاهها در سال 88 و با بيان اينکه با ايجاد روش جديد آموزش محور در مقطع کارشناسي ارشد 3 هزار ظرفيت جديد در دوره تحصيلات تکميلي دانشگاهها ايجاد شد، گفت: امسال با افزايش 20 درصدي ظرفيت پذيرش نسبت به سال گذشته، در مجموع 75 هزار نفر در مقطع کارشناسي ارشد وارد دانشگاهها مي شوند.
دکتر برزويي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه ظرفيت هاي دقيق پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد در سال 88 مشخص شد، اظهار کرد:  بر اين اساس از طريق آزمون کارشناسي ارشد 88 بيش از 50 هزار نفر پذيرفته خواهند شد، به عبارت ديگر40 هزار نفر در روش معمول آموزش و پژوهش محور، 7 هزار نفر از طريق آيين نامه استعدادهاي درخشان و 3 هزار نفر در روش جديد آموزش محور دوره کارشناسي ارشد در دانشگاههاي کشور پذيرفته خواهند شد.
پذيرش 25 هزار دانشجوي ارشد در دانشگاه آزاد
وي با بيان اينکه 25 هزار نفر نيز از طريق آزمون دانشگاه آزاد  اسلامي در مقطع کارشناسي ارشد دانشگاه ها پذيرفته خواهند شد، اظهار کرد: بر اين اساس در سال 88 تقريبا 75 هزار نفر در مقطع کارشناسي ارشد وارد دانشگاه هاي کشور مي شوند.
پذيرش 3 هزار دانشجوي آموزش محور در 12 دانشگاه کشور
وي با بيان اينکه ظرفيت ايجاد شده در روش آموزش محور مازاد بر ظرفيتهاي فعلي دانشگاههاست، اظهار کرد: دانشگاه ها با پذيرش دانشجو در اين روش به هيچ عنوان ظرفيت هاي قبلي خود را کاهش نخواهند داد.
دکتر برزويي با بيان اينکه روش آموزش محور امسال در 12 دانشگاه برتر کشور اجرا خواهد شد، اظهار کرد: در ابتدا تعدادي از دانشگاه برتر براي اجراي اين روش انتخاب شدند ولي از آنجا که برخي دانشگاه ها با محدوديت ظرفيت روبرو بوده و از پيش ظرفيت هاي خود را تکميل کرده بودند نتوانستند در روش آموزش محور پذيرش دانشجو داشته باشند، با اين حال اين دانشگاه ها از سال آينده نسبت به پذيرش دانشجو در روش آموزش محور اقدام خواهند کرد.
اسامي دانشگاههاي مجري روش آموزش محور
وي با اشاره به دانشگاه هاي مجري روش آموزش محور در سال جاري اظهار کرد: دانشگاه هاي صنعتي شريف، صنعتي اميرکبير، صنعتي اصفهان، اصفهان، تبريز، تربيت معلم تهران، شيراز، خواجه نصير، علامه، يزد، اروميه و سيستان و بلوچستان از دانشگاه هاي مجري اين روش مي باشند.
قابليت اجراي روش آموزش محور در کليه رشته ها
دکتر برزويي در خاتمه با بيان اينکه روش آموزش محور در همه رشته هاي فني و علوم انساني قابل اجراست، اظهار کرد: ظرفيت هاي آموزش محور در دوره هاي روزانه و شبانه اعمال خواهد شد.
گفتني است پيش از اين زمان اعلام نتايج اوليه آزمون کارشناسي ارشد دانشگاهها از سوي مسوولان سازمان سنجش هفته اول خرداد ماه اعلام شده بود.


  شرايط و مدارک لازم پذيرفته شدگان دوره هاي کارداني علمي کاربردي پودماني اعلام شد  

گروه آزمون وسنجش : فهرست اسامي پذيرفته  شدگان نهايي رشته هاي متمرکز و فهرست اسامي پذيرفته شدگان مرحله اول رشته هاي نيمه  متمرکز دوره هاي کارداني علمي کاربردي پودماني از سوي سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد.
به گزارش خبرنگار آفرينش ، بر اساس ضوابط مربوط به گزينش متمرکز هر يک از رشته  هاي تحصيلي گروه  هاي آموزشي دوره  هاي کارداني علمي کاربردي پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي اسفند ماه سال 1387، از بين داوطلباني که حد نصاب لازم را احراز کرده  اند و بر اساس اولويت کد رشته محل  هاي انتخابي و ظرفيت  هاي تخصيص داده شده به هر سهميه، گزينش انجام و فهرست اسامي پذيرفته  شدگان اعلام شد.  به همين منظور کليه پذيرفته  شدگان لازم است در يکي از روزهاي شنبه پنجم  ارديبهشت تا سه شنبه هشتم ارديبهشت با در دست داشتن مدارک مورد نياز و با توجه به کد رشته محل قبولي ، به نشاني تعيين شده در جدول شماره 30 مندرج در دفترچه راهنماي پذيرش، به مرکز آموزشي ذير بط مراجعه کنند.
مدارک مورد نياز پذيرفته شدگان براي ثبت نام
تصوير تمام صفحات شناسنامه و اصل آن جهت مطابقت، اصل و تصوير گواهينامه پايان تحصيلات متوسطه يا گواهي معتبر ديپلم، اصل فرم تاييديه معدل جهت فارغ  التحصيلاني که تاکنون گواهينامه پايان تحصيلات براي آنان صادر نشده است، 6 قطعه عکس 3*4 تمام رخ، گواهي اشتغال به کار با امضا» و مهر بالاترين مقام مسئول محل کار، اصل و تصوير کارت پايان خدمت، کارت معافيت دايم پزشکي يا کفالت يا کارت معافيت دايم زمان صلح با فرم کامپيوتري و گواهي اشتغال به کار و حکم کارگزيني از يگان مربوط براي شاغلين نيروهاي مسلح
مدارک مورد نياز پذيرفته شدگان براي ثبت نام است.
بر اساس ضوابط مربوط به گزينش رشته هاي نيمه  متمرکز براي رشته  هايي که نياز به اقداماتي نظير مصاحبه و يا آزمون عملي دارند، لازم است براي شرکت در مراحل مذکور در يکي از روزهاي شنبه پنجم ارديبهشت تا هشتم ارديبهشت با در دست داشتن مدارک لازم براي ثبت  نام و با توجه به کد رشته محل قبولي به نشاني تعيين شده در جدول شماره 30 مندرج در دفترچه راهنماي پذيرش، به مرکز آموزشي ذيربط مراجعه کنند.
پس از اعلام نتيجه مصاحبه و يا آزمون عملي اين دسته از داوطلبان، گزينش نهايي انجام و فهرست اسامي قبول  شدگان نهايي متعاقبا از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور و دانشگاه جامع علمي کاربردي اعلام خواهد شد.
اسامي پذيرفته شدگان بر روي پايگاه الکترونيکي سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس org.sanjesh.www  قابل مشاهده است.


 رييس مرکز مطالعات آموزش پزشکي وزارت بهداشت:
 نتايج رتبه بندي دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور سال آينده اعلام مي شود  

گروه آزمون وسنجش : رييس مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکي وزارت بهداشت از رتبه بندي دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور براي اولين بار خبر داد.
دکتر نادر ممتازمنش در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه رتبه بندي دانشگاه هاي علوم پزشکي سراسر کشور در دستور کار مراکز قرار دارد، اظهار کرد: در نظر داريم دانشگاه هاي علوم پزشکي را از نظر آموزشي رتبه بندي کنيم.
وي با تاکيد بر اينکه تعيين شاخص هاي رتبه بندي در حال بررسي است، خاطر نشان کرد: رتبه بندي، بررسي معيارهايي است که ارائه آن به دانشگاه ها راهنماي جهت حرکت دانشگاههاست.
وي با تاکيد بر اينکه رتبه بندي در دانشگاه ها رقابت ايجاد مي کند، تصريح کرد: کميته اي براي کار کارشناسي بر روي شاخص ها در مرکز مطالعات تشکيل شده است که با تعامل با دانشگاه ها بررسي کارشناسي آن را انجام مي دهد.
دکتر ممتاز منش در ادامه از اعلام نتايج رتبه بندي دانشگاه هاي علوم پزشکي تا سال آينده خبر داد.
وي با اشاره به رتبه بندي مراکز مطالعات و توسعه علوم پزشکي دانشگاه هاي علوم پزشکي در سال گذشته گفت: در اين رتبه بندي با نکاتي روبرو شديم که طي آن بازنگري و ارتقاي شاخص ها پيگيري شد.
رييس مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکي وزارت بهداشت در خاتمه گفت: در نظر داريم رتبه بندي EDC ها به صورت مستمر و هر 2 سال يک بار انجام شود.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته