جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/02/10 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3303


غير رسمي


لاريجاني:دولتمردان نبايد آدرس غلط به سرمايه گذاران بدهند


ميز خبر


ميرحسين:بايد نگاه خود را به شوراها عوض کنيم


كوتاه از سياست

خاتمي در همايش خليج فارس مطرح کرد :
هيچ ترديدي درنام خليج فارس وجود ندارد

مقام معظم رهبري:
ملت ايران انتخاباتي مي آفريند که دشمن را خشمگين کند


معاون وزيرکشور: تنورانتخابات داغ داغ است


احمدي نژاد: دولت نمي تواند وامداريک جناح باشد


 غير رسمي  

 

  منتفي شدن الحاق حج و زيارت به سازمان ميراث فرهنگي 
پس از گذشت بيش از يک هفته از انتزاع شتابزده سازمان حج و زيارت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و الحاق آن به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري که به گفته علي مطهري، نماينده تهران، الحاقي غير قانوني بوده ، اين الحاق به طور کامل منتفي شد. به گزارش جمهوريت، در حال حاضر با منتفي شدن اين ادغام، سازمان حج و زيارت همچنان به روال قبلي به فعاليت خود ادامه مي دهد.
 تجمع در حمايت ازرکسانا صابري در پاريس
خبرگزاري آسوشيتدپرس ديروز از پاريس گزارش داد: يک گروه متشکل از 10 نفر در پاريس تجمعي را در حمايت از يک خبرنگار امريکايي زنداني در ايران آغاز کردند.    به گزارش ايرنا ، اين افراد در پياده روي مقابل دفتر سازمان هواپيمايي ملي ايران (ايران اير) در پاريس تجمع کردند. 
 محاکمه 3 بازرگان به اتهام صدور قطعات هواپيما به ايران
برخي رسانه هاي لندن ديروز از تشکيل دادگاه براي سه بازرگان مستقر در انگليس به اتهام فروش قطعات هواپيما به جمهوري اسلامي ايران خبر دادند.       به گزارش ايرنا، شبکه خبري بي بي سي در اين باره گزارش داد: يک دادگاه در لندن از روز سه شنبه به اتهام سه مرد که بطور غيرقانوني قطعات هواپيما به ارزش چند ميليون پوند به ايران مي فروختند رسيدگي مي کند.   اين شبکه خبري افزود: دادستان دادگاه "ساوت وارک" لندن مدعي شده است که اين سه مرد بين دسامبر 2005 تا اوت 2007 قطعات هواپيما به ايران صادر کرده اند.   بر اساس اتهامات مطرح شده در دادگاه اين افراد متهم هستند که از طريق شرکت هاي خود به نام "نيکس اوييشن" و "وانرو" براي خريد قطعات از شرکت بين المللي پشتيباني هوا و فضامستقر در آکسفورد استفاده کرده اند. جيتا يکي از شرکاي شرکت مستقر در آکسفورد بوده است.   رسيدگي به اتهامات اين افراد ادامه دارد. 
  تعطيلي بيمارستان خصوصي اميد 
بيمارستان خصوصي اميد واقع در خيابان نوفل لوشاتو ازهفته گذشته تعطيل شده و نزديک به 80 کارمند آن هم بيکار شده اند.به گزارش جمهوريت، به گفته پرستاران و بهياران علت تعطيلي اين بيمارستان استفاده از جواز غير قانوني اين بيمارستان براي بيمارستاني ديگر به اسم اميد در خيابان جنت آباد، خيابان شاهين شمالي با حدود 200 تخت است.کمک بهيار بيمارستان تازه تعطيل شده اميد در اين رابطه توضيح داد: از تاريخ 16 فروردين کارت هاي استخدامي ما را جمع آوري کرده و از يک ارديبهشت به صورت رسمي حکم اخراج مان را ابلاغ کردند.


  لاريجاني:دولتمردان نبايد آدرس غلط به سرمايه گذاران بدهند  

گروه سياسي: رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين که استقبال از سرمايه گذران خارجي و داخلي بايد سرلوحه و اولويت کاري دستگاه هاي دولتي شود، از بعضي غلط آدرس دادن ها توسط بخش هايي از دولت انتقاد کرد. علي لاريجاني که ديروز در مراسم افتتاح دومين همايش فرصت هاي سرمايه گذاري استان آذربايجان شرقي در محل مجتمع پتروشيمي تبريزسخن مي گفت،تصريح کرد: نبايد دولتمردان آدرس غلط به سرمايه گذاران بدهند و سعي کنند روي حرف هاي خود ايستاده و به آن عمل کنند، چرا که برخي از سرمايه گذاران از اين که گفتار و اعمال برخي دستگاه ها يکسان نيست ابراز گلايه کرده اند. وي با اشاره به شرايط بين المللي حاکم بر جهان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ارتباطات سياسي، اقتصادي و اجتماعي در حال تغيير و دگرگوني است و نوعي شبکه بندي هاي جديد اقتصادي در سطح جهان در حال شکل گيري است که در اين شرايط مراودات اقتصادي بسيار سريع تر در حال تغيير مي باشد. وي خاطرنشان کرد: در اين شرايط اگر کشوري از وضعيت هاي اقتصادي درک صحيح داشته باشد، براي هميشه مي تواند راه رشد و ترقي اقتصادي را طي کرده و براي سال هاي آينده به نکته اطمينان برسد وگرنه بي توجهي به اين اصل مهم کشورها را به سمت فقير شدن سوق خواهد داد. لاريجاني با بيان اين که هم اکنون جهان از دوره فراصنعتي عبور کرده و به مرحله فناوري هاي نوين وارد شده است، اظهار کرد: ورود به هزاره جديد، تعريف جديد را مي طلبد که بر اساس آن بايد شرايط فناوري هاي نوين با توجه به مسايل اقتصادي تعريف شود. وي اضافه کرد: از آنجائي که الآن در آستانه تحولات ويژه در جهان هستيم، مردان اقتصادي بايد از اين شرايط درک عميق و درستي داشته باشند، چراکه فضاي کنوني جهان از تک قطبي بودن عبور کرده و به سمت چندگرايي پيش مي رود. لاريجاني توضيح داد: پس از جنگ جهاني دوم شرايط خاصي بر جهان حاکم شد و نگاه سياسي دموکراسي ليبرال بر اوضاع اقتصادي تسلط يافت که بر اثر همين امر، نظام سرمايه داري سوگيري هاي مختلف پيدا کرد و در حالي که ليبرال دموکراسي معتقد به فضاي تنفسي آزاد و رقابتي بود، در عمل نظام تک قطبي به خصوص پس از فروپاشي شوروي در جهان حاکم شد. وي، لشگرکشي آمريکا به افغانستان و عراق، اوضاع نابسامان لبنان، فلسطين و مشاجرات لفظي با جمهوري اسلامي ايران را از جمله مواردي دانست که در نظريه ليبرال دموکراسي اعتقادي به آنها نيست. رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: بر اثر اعمال سياست هاي خصمانه و تلاش براي تک قطبي کردن جهان توسط آمريکا، در حال حاضر جهان به سمت و سوي چندگرايي و فهم مشترک پيش مي رود که البته بايد توجه داشت اين شرايط در حال گذر است و اوضاع بين المللي به نوعي حالت ژله اي به خود گرفته است. 


 ميز خبر  

رايزني لاوروف و سولانا درباره ايران
گروه سياسي: وزير خارجه روسيه و مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در حاشيه اجلاس شوراي دائم شراکت روسيه و اتحاديه اروپا که در لوکزامبورگ برگزار شد، ديدار و درباره برنامه هسته اي ايران گفت وگو کردند. به گزارش خبرگزاري نووستي ، وزارت خارجه روسيه روز سه شنبه در اين باره اطلاع داد: "طرفين مشکلات مهم بين المللي، از جمله برنامه هسته اي ايران، حل اوضاع در خاور نزديک، اوضاع کوزوو، مولداوي و برخي مسائل مهم ديگر را بررسي کردند." وزارت خارجه روسيه همچنين تاکيد کرد که در اين ديدار، توجه ويژه اي به "مساله تحکيم رژيم منع گسترش سلاح کشتار جمعي و فعال سازي تلاش ها در زمينه کنترل بر تسليحات و خلع سلاح" معطوف شد. خاوير سولانا بعد از نشست وزراي خارجه اين اتحاديه در لوکزامبورگ، در جمع خبرنگاران گفت: "ايران مساله مهمي است." وي افزود که نشست در سطح وزراي شش کشور حاضر در مذاکرات هسته اي با ايران، بايد به زودي برگزار شود. بنابر اين گزارش، چنانچه نشست در سطح وزرا تائيد شود، نخستين نشست در اين سطح با مشارکت واشنگتن بعد از روي کار آمدن "باراک اوباما"، رئيس جمهوري آمريکا است. اين در حالي است که وزراي خارجه اتحاديه اروپا در نشست روز دوشنبه خود با اعلام اينکه رويکرد واشنگتن "پنجره فرصتي" براي مذاکره درباره برنامه هسته اي ايران مي گشايد، از سياست هاي جديد دولت آمريکا استقبال کردند. در بيانيه وزراي خارجه اتحاديه اروپا آمده است: "از ايران مي خواهيم تا از اين فرصت براي مشارکت جدي با جامعه بين الملل بر مبناي روح احترام دوجانبه و در راستاي پيدا کردن راه حلي بر مبناي مذاکره براي برنامه هسته اي خود استفاده کند." وزراي خارجه اتحاديه اروپا در ادامه بيانيه خود افزودند: "اين راه حل منافع ايران از جمله پيشبرد فعاليت ها در زمينه توليد انرژي صلح آميز هسته اي و در عين حال نگراني هاي جامعه بين الملل را شامل مي شود. تکامل رابطه ما با ايران نيز به اين مساله بستگي دارد." 

دادستان کل:
ايران امن ترين کشوربراي سرمايه گذاري است
گروه سياسي: دادستان کل کشورايران را امن ترين کشور براي سرمايه گذاري دانست.به گزارش  فارس ، قربانعلي دري نجف آبادي ظهر ديروز در آيين گشايش دومين همايش فرصت هاي سرمايه گذاري در آذربايجان شرقي در تبريز افزود: با وجود کجروي ها و کارشکني هاي آمريکايي ها هنوز ايران اسلامي بهترين مکان براي سرمايه گذاران داخلي و خارجي است. وي در ادامه با اشاره به آغاز دهه چهارم انقلاب تصريح کرد: در اين دهه بايد به رشد ناخالص ملي توجهي ويژه داشته باشيم به طوري که حداقل در طول هشت سال اين ميزان به دو برابر افزايش پيدا کند. دري نجف آبادي گفت: با ظرفيت وسيعي که در کشور از سوي مسئولان فراهم شده، قانون سرمايه گذاري مناسب در کشور اين امکان فراهم کرده تا مورد توجه سرمايه گذاران قرار گيرد. وي صرفه جويي در مصرف منابع را يکي از مهم ترين شاخص هاي مديران و کارآفرينان موفق در شرايط فعلي خواند و افزود: با شناخت فرصت هاي داخلي و منطقه اي بايد به سوي بازارشناسي و فروش توليدات داخلي کشورمان برويم و در عرضه اين محصولات با ساير کشورها رقابت کنيم. دادستان کل کشور در ادامه ظرفيت هاي سرمايه گذاري در آذربايجان شرقي را بسيار باارزش ارزيابي کرد و افزود: آذربايجان شرقي با اين ظرفيت هاي فراوان مي تواند الگويي براي ساير نقاط کشور به حساب آيد. وي در ادامه از آمادگي دستگاه قضايي کشور براي برخورد با هنجارشکنان اقتصادي در کشور خبر داد و گفت: حمايت از حقوق مردم، نظارت بر سلامت اقتصادي، برخورد با هنجارشکنان و نظارت بر حسن اجراي قوانين از جمله وظايفي است که در حوزه اقتصادي، دستگاه قضايي کشور بر عهده دارد. دري نجف آبادي افزود: دادستاني کل کشور آمادگي دارد تا در صورت مطرح شدن سئوالاتي در خصوص نحوه واگذاري شرکت هاي دولتي به بخش خصوصي و تدوين قوانين مورد نياز، پاسخگو باشد.

سفرمتکي به کوبا 
گروه سياسي: وزير امور خارجه ايران ديروز براي شرکت در اجلاس وزيران امور خارجه کشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها به کوبا رفت.به گزارش واحد مرکزي خبر ،  منوچهرمتکي هنگام ورود به فرودگاه خوزه مارتي هاوانا - پايتخت کوبا - نقش جنبش غيرمتعهدها را در معادلات بين المللي موثر خواند و ابراز اميدواري کرد، تصميم  هاي اجلاس غيرمتعهدها در کوبا با رويکردي عدالتخواهانه در جهت منافع ملت ها و دولت هاي عضو اين جنبش باشد.متکي دستور کار اجلاس وزيران خارجه غيرمتعهدها را بررسي نهايي مذاکرات اجلاس تابستان گذشته آنها در تهران عنوان کرد و گفت: مباحث مطرح شده در اجلاس وزيران پس از بررسي نهايي، براي ارايه به اجلاس سران که در مصر برگزاري مي شود، ارجاع خواهد شد.وزير امور خارجه ايران همچنين با اشاره به تحولات در سطح جهان افزود: در اين اجلاس سرفصل هاي مهمي مثل مباحث اقتصادي، بحران فلسطين و مساله خلع سلاح با توجه به تحولات جديدي که در منطقه خاورميانه و جهان متاثر از بحران اقتصادي و پولي رخ داده است، بررسي مي شود.به گفته متکي، هيات ايراني در اين اجلاس "با توجه به رويکردي که دارد" اين مباحث را دنبال مي کند.اجلاس وزيران خارجه کشورهاي عضو جنبش غيرمتعهدها از روز چهارشنبه (به وقت محلي) به مدت دو روز در هاوانا برگزار مي شود.نشست کارشناسان ارشد اين اجلاس پس از دو روز بحث و گفت وگو عصر روز سه شنبه (به وقت محلي) به کار خود پايان داد.جنبش غيرمتعهدها که هم اکنون 118 عضو دارد، در سال 1961 در يوگسلاوي سابق اعلام موجوديت کرد. ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي به عضويت اين جنبش در آمد و با مشارکت جدي در آن، از اعضاي اثرگذار آن است.

آمريکا: راس به ايران نمي رود
گروه سياسي: وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که نماينده ويژه اين کشور در امور خليج فارس و غرب آسيا که به منطقه سفر کرده است، برنامه اي براي ديدار با مقام هاي تهران ندارد. به گزارش پرس تي وي ، وزارت خارجه آمريکا طي بيانيه اي اعلام کرد که "دنيس راس"، نماينده ويژه اين کشور در امور خليج فارس طي سفري که از 28 مارس آغاز مي شود، براي مذاکره درباره مسائل دوجانبه و نگراني هاي منطقه اي به خاورميانه سفر خواهد کرد. برخي منابع خبري گزارش دادند که راس در اين سفر، درباره برنامه هسته اي ايران با رهبران عرب گفت وگو مي کند. خبرگزاري روسي ريانووستي پيش از اين مدعي شده بود که وزارت خارجه آمريکا در حال بررسي گزينه اعزام راس به ايران براي مذاکره درباره برنامه هسته اي اين کشور است. "رابرت وود"، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا در واکنش به اين گزارش گفت: "چنين تصميمي نداريم." وي افزود: "هنوز به اين مرحله نرسيده ايم." راس در سفر خاورميانه اي خود از عربستان سعودي، امارات متحده عربي، عمان، بحرين، قطر و مصر ديدار مي کند. سفر اين مقام آمريکايي به منطقه در حالي انجام مي شود که ايران و آمريکا در حال بررسي تغيير در سياست هاي خود در قبال يکديگر، بعد از نزديک به سه دهه تيرگي روابط هستند. 

   استاندارتهران: فعاليت در شوراها طاقت فرساست  
گروه سياسي: استاندار تهران گفت: کار در شوراها به رغم تصورات برخي ها که آن را ساده، غير تخصصي و نه چندان مشکل مي پندارند، سخت و بسيار طاقت فرساست، چون از يک سو محدوديت منابع مالي و برخي قوانين و از سوي ديگر بايد مطالبات و خواسته هاي مردم را با هم تطبيق دهند.    مرتضي تمدن که ديروز در همايش روز ملي شوراها در جمع اعضاي شوراهاي اسلامي شهر و روستاهاي استان تهران سخن مي گفت، افزود: تشکيل شوراها يکي از مبناها و تجلي گاه نظام جمهوري اسلامي است که با انتخابات مستقيم و مشارکت آگاهانه مردم صورت گرفته است. استاندار تهران تصريح کرد: در نظام جمهوري اسلامي شوراها، رياست جمهوري، خبرگان رهبري و نمايندگي مجلس با راي مستقيم ، آگاهانه و بدون واسطه مردم انتخاب مي شوند و هيچ فاصله و قيمي بين مردم و انتخاب شوندگان نيست. تمدن با اشاره به رهنمودهاي مقام معظم رهبري در اين زمينه اظهار داشت: کساني که اين حضور آگاهانه مردم را در عرصه انتخابات که در دنيا بي نظير است، با حرف هاي بي اعتبار زير سوال مي برند، بدانند هرگز اين شکوه و حماسه سازي را نمي توان با اينگونه سخنان بي پايه و اساس سرزنش کرد. وي افزود: مشارکت گسترده مردم در انتخابات متعدد باعث حسد دشمنان و کساني که اقتدار و شکوه انقلاب اسلامي را برنمي تابند، مي شوند. استاندار تهران گفت: مشارکت گسترده مردم انتخابات متعدد، برگ زريني در تابلوي نظام مقدس و آئينه عبرتي براي آنان است تا چشمشان را در مقابل اين عظمت و شکوه باز کنند. تمدن اظهار داشت: شوراها به عنوان يک فرصت و بازوي قوي و امکان بالقوه و بالفعلي براي بخش اجرايي کشور هستند و تصور اينکه شوراها بازدارنده و کند کننده فعاليت ها هستند، باطل و بي اساس است. 

بشار اسد: پرونده ايران بايد به آژانس برگردد  
گروه سياسي: بشار اسد در کنفرانس مشترک خبري با هاينس فيشر صدر اعظم اتريش با حمايت از برنامه هاي صلح آميز هسته اي ايران تاکيد کرد، اين موضوع بايد از شوراي امنيت به آژانس بين المللي انرژي اتمي بازگردد.    به گزارش ايرنا ، رئيس جمهور سوريه افزود: آژانس بايد موضوع هسته اي ايران را از ديد فني بررسي کند. پيش از اين مقامات اتريشي از وي خواسته بودند تا از نفوذ سوريه در منطقه استفاده کرده و بر حل مسائل و مشکلات آن کمک کند. نيکلا سارکوزي رئيس جمهور فرانسه نيز سال گذشته در پاريس از اسد خواسته بود تا ميانجي مذاکرات هسته اي ايران با غرب شود. سوريه از متحدان استراتژيک ايران در خاورميانه محسوب مي شود. 

  دانشنامه خليج فارس تدوين مي شود 
گروه سياسي: رئيس مرکز دايره المعارف بزرگ اسلامي گفت:دانشنامه خليج فارس در 8 جلد در اين مرکز تدوين مي شود.کاظم موسوي بجنوردي که ديروز در همايش "خليج فارس; طرح تدوين دانشنامه" سخن مي گفت با بيان اين که ملت ما پيوند عاطفي ناگسستني با خليج فارس دارند، گفت:دستيابي به توسعه بدون خليج فارس امکان ندارد و ايران مقتدر مي تواند امنيت خليج فارس را حفظ کند.وي افزود:همسايگان جنوبي ما بدانند که ما خواهان دوستي و همکاري با آنان هستيم و منافع آنان نيز در اين است که ايران مقتدر وجود داشته باشد تا امنيت همه منطقه را حفظ کند.بجنوردي گفت: توجه خاص به منافع ملي، وطن خواهي و اسلاميت توان ما و انسجام ملي ما را افزايش خواهد داد.وي تدوين دايره المعارف بزرگ اسلامي به سه زبان فارسي، عربي و انگليسي، دانشنامه ايران در30 جلد، دانشنامه فرهنگ مردم ايران در 6 جلد، تاريخ اقوام ايران و فهرستواره کتاب هاي فارسي را از ديگر طرح هاي در دست تدوين در مرکز دايره المعارف بزرگ اسلامي برشمرد.وي گفت: آبان امسال نيز همايش ديگري با عنوان ذوالقرنين و کورش کبير خواهيم داشت.

تمايل مردم آمريکا به برقراري روابط با ايران 
گروه سياسي: در يک نظر سنجي که به وسيله روزنامه نيويورک تايمز انجام شده است عليرغم تلاش ها براي ذهنيت سازي و انحراف ذهن پاسخ دهندگان، بيشتر مردم آمريکا خواهان برقراري روابط بين آمريکا و ايران داراي فن آوري هسته اي بوده اند.    به گزارش ايرنا، روزنامه هافينگتون در گزارشي کوتاه به بررسي يک نظر سنجي که توسط روزنامه نيويورک تايمزانجام شد پرداخته است. در اين گزارش آمده است: باوجودي که تلاش بسياري صورت گرفت تا متن سوال به صورتي طراحي شود که ذهنيت پاسخ دهندگان به طرفي سوق داده شود که آنها بيشتر تمايل داشته باشند در مورد رابطه آمريکا با ايران و رويکرد باراک اوباما دراين خصوص پاسخ منفي بدهند اما باز هم اکثريت پاسخ دهندگان با برقراري رابطه بين ايران و آمريکا موافق بوده اند. در اين گزارش آمده است که عليرغم مخالفت هاي گروه هاي دست راستي آمريکا در کنگره و رسانه هاي آمريکا اکثر پاسخ دهندگان يعني 53 درصد آنها با رويکرد آمريکا در قبال ايران و آمريکا موافق بوده اند. 

شوراي شهرستاني پيشگيري از وقوع جرم تشکيل مي شود  
گروه سياسي:نمايندگان مجلس به منظور پيشگيري از وقوع جرم در شهرستان هاي کشور مقرر کردندکه شوراي شهرستاني پشيگيري ازوقوع جرم تشکيل شود.براساس اين مصوبه، شوراي شهرستاني پيشگيري از وقوع جرم به منظور هماهنگي در اجراي طرح ها و برنامه هاي شهرستاني پيشگيري از وقوع جرم به رياست فرماندار هر شهرستان تشکيل شود. رئيس دادگستري نايب رئيس اين شوراها خواهد بود که در شهرستان هاي مرکز استان رئيس کل دادگاه هاي عمومي و انقلاب اين مسئوليت را بر عهده خواهد داشت. دادستان عمومي و انقلاب نيز دبير اين شورا خواهد بود. مقامات شهرستان ها اعم از رئيس شوراي اسلامي، فرمانده نيروي انتظامي، رئيس اداره تبليغات اسلامي، رئيس اداره زندان ها و اقدامات تاميني و تربيتي، رئيس اداره بهزيستي، رئيس اداره آموزش و پرورش، رئيس اداره کار و امور اجتماعي، رئيس اداره اطلاعات، فرمانده ناحيه مقاومت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و سه نفر از متخصصان و کارشناسان در رشته هاي به انتخاب رئيس شوراي شهرستاني پيشگيري اعضاي اين شورا هستند. اجراي مصوبات و سياست هاي شوراي عالي و استاني پيشگيري از وقوع جرم در سطح شهرستان، اجراي بندهاي مربوط به وظايف شوراي استاني موضوع ماده 6 اين قانون در سطح شهرستان و پيش بيني بودجه و منابع لازم براي اجراي طرح ها و برنامه هاي شهرستاني پيشگيري و اعلام آن به شوراي استاني پيشگيري از وقوع جرم، وظايف شوراي شهرستاني پيشگيري است. مجلس مصوب کرد که در صورت نياز به پيشنهاد شوراي پشگيري از وقوع جرم شهرستان و تصويب شوراي پيشگيري از وقوع جرم استان، شوراي پيشگيري از وقوع جرم بخش با عضويت رئيس يا نماينده آن دسته از دستگاه هايي که در بخش هستند و با شرح وظايف مشابه شوراي پيشيگري از وقوع جرم شهرستان تشکيل خواهد شد. آيين نامه اجرايي مربوطه ظرف 6 ماه پس از تصويب اين قانون توسط وزارت دادگستري تهيه و پس از تاييد رئيس قوه قضاييه به تصويب هيات وزيران خواهد رسيد.  نمايندگان مجلس در جلسه علني ديروز خود به بررسي مواد باقيمانده از لايحه پيشگيري از وقوع جرم پرداختند و اين لايحه را تصويب نهايي کردند. اين لايحه از هفته گذشته در دستور کار مجلس شوراي اسلامي قرار داشت و نمايندگان در 4 جسله علني آن را بررسي کردند. 

 برگزاري جلسه مشترک اعضاي کميسيون اصل 44 با سران سه قوه 
گروه سياسي: عضو کميسيون اصل 44 قانون اساسي گفت: در اولين جلسه اين کميسيون مقرر شد براي بررسي مشکلات اجراي قانون اصل 44، جلسه اي با سران سه قوه برگزار و راه هاي تسريع در اجراي اين قانون تبيين شود.    علي اصغر يوسف نژاد ديروز در گفت و گو با ايرنا، افزود: وزارتخانه هاي اقتصاد، ارتباطات و فناوري اطلاعات، نفت و صنايع و معادن بيشترين دستگاه هاي مد نظر اين کميسيون مي باشند و بررسي عملکرد اين وزارتخانه ها در اين کميسيون آغاز شده است. وي با بيان اين که جلسات اين کميسيون با حضور نمايندگان دولت و وزراي کابينه برگزار مي شود، تصريح کرد: اميدواريم با حضور نمايندگان دولت و ارائه گزارش هاي لازم زودتر درباره مشکلات اين قانون به جمع بندي برسيم. يوسف نژاد با اشاره به اينکه قانون اصل 44 يک قانون کلي و مادر است، اظهار داشت: به طور قطع در مسير اجراي قانون اصل 44 و تدوين آيين نامه هاي اجرايي به قوانين بيشتري نياز داريم. وي تاکيد کرد: کميسيون اصل 44 مجلس در دو بعد نظارت بر اجراي قانون و شناخت موانع قانوني در جهت توصيب قوانين جديد حرکت خواهد کرد. 
 ناطق نوري: برخي حرفهاي انتخاباتي بي ربط است
گروه سياسي: رييس دفتر بازرسي مقام معظم رهبري با بيان اينکه در قانون انتخابات موضوع نظارت وجود دارد و هر کانديدايي مي تواند نماينده اي را به عنوان ناظر بر صندوق داشته باشد;تصريح کرد: اصل اين قانون وجود دارد و از ديدگاه من هم منعي ندارد.علي اکبر ناطق نوري که ديروز در حاشيه نخستين همايش"خليج فارس، طرح تدوين دانشنامه"  در جمع خبرنگاران سخن مي گفت ، در واکنش به سوالي در مورد سخنان اخير منتسب به حجت الاسلام شجوني مبني بر اينکه تنها اراذل و اوباش و زنهاي خياباني به اصلاح طلبان راي مي دهند گفت: من اين حرفها را بي ربط مي دانم.وي درباره موضع جامعه روحانيت مبارز در اين خصوص گفت: اينکه کسي عضو مجموعه اي باشد سخنش را نبايد به حساب کليت آن مجموعه بگذاريم و نگاه ما به هيچ وجه اينگونه نيست. وي در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران درباره اين که از کدام کانديداي اصولگرا حمايت مي کنيد،گفت: تا روز انتخابات اين مساله مشخص خواهد شد.مشاور امور بين الملل مقام معظم رهبري درباره اظهارات استاندار تهران مبني بر احتمال ترور ساختگي برخي از کانديداها تاکيد کرد: شايد اين حرف ها چندان حساب شده نباشد اما در مورد چگونگي آن بايد از خود ايشان سوال کنيم.ناطق نوري در پاسخ به سوالي درباره اخباري مبني بر ديدارش با سيدمحمدخاتمي در حمايت از کانديداتوري موسوي خاطرنشان کرد: من پيش تر اين مساله را تکذيب کرده ام.
 کروبي:اجازه دخل و تصرف در نتيجه انتخابات را نمي دهيم 
گروه سياسي: دبيرکل حزب اعتماد ملي درباره مخالفت برخي با تشکيل کميته صيانت از آرا، گفت: وقتي آنها اين حرف ها را مي زنند، آدم مشکوک مي شود که شايد برنامه هايي دارند. به گزارش ايلنا، مهدي کروبي ديروز در حاشيه اولين نشست"خليج فارس; طرح تدوين دانشنامه" در پاسخ به شايعاتي مبني بر اينکه اجازه حضور کرباسچي در جلسه اعضاي حزب کارگزاران با موسوي داده نشده است، گفت: حتما چنين نيست و کرباسچي براي کارگزاران بسيار عزيز است و هر يک از اعضاي کارگزاران آزادانه از هرکسي که مي خواهند، حمايت مي کنند. حتي در اوايل بحث هاي مربوط به انتخابات، کرباسچي قصد استعفا از دبيرکلي کارگزاران را داشت که با آن موافقت نشد. وي در پاسخ به سوالي درباره واکنش شوراي نگهبان به تشکيل کميته صيانت از آرا اظهار داشت: مگر کميته ما چه کميته اي است که با آن اينگونه مخالفت مي شود، در سال 79 اوايل کار مجلس ششم قانوني تصويب شد که براساس آن هر داوطلبي اختيارات و امکاناتي دارد از جمله اينکه در کنار هر صندوق راي حداقل يک نماينده حضور داشته باشد و صورت جلسه هر صندوق را نيز بايد به آن نمايندگان ارايه کنند،ما نيز نمايندگان را در استان ها انتخاب کرده و به آنها آموزش مي دهيم. وي ادامه داد: وقتي آنها اين حرف ها را مي زنند، آدم مشکوک مي شود که شايد برنامه هايي دارند و اگر ناظرين را راه ندهند آنها را پشت سر هم بمباران خبري مي کنيم. وي تصريح کرد: تشکيل کميته صيانت از آرا چيزي نيست که اينها اين قدر شتابزده شدند. آنها بايد از تشکيل اين کميته استقبال کنند.   وي درباره حضور ناظران بين المللي در انتخابات نيز گفت: ما از ابتداي انقلاب تاکنون حدود30 انتخابات را به خوبي برگزار کرده ايم که اگر ديگران هم در نظارت آن حضور داشته باشند، عيب و نقصي در آن نمي يابند واين سخنان آقايان است که سلامت انتخابات را زير سوال مي برد.   دبيرکل حزب اعتماد ملي افزود: مگر کساني که پاي صندوق هاي راي گمارده مي شوند، فرزندان پيامبر هستند. ما به مقامات بالا چيزي نمي گوييم، ولي شايد افرادي که پاي صندوق ها هستند قصد دخل و تصرف در نتيجه انتخابات را داشته باشند که ما اجازه چنين کاري را نمي دهيم.   کروبي در واکنش به برخي اظهارات درباره احتمال ترور ساختگي برخي کانديداها براي مظلوم نمايي، گفت: ما همه جا مي رويم و از هيچ چيز نمي ترسيم. سال ها هم بين جمعيت رفته ايم و هيچ اتفاقي نيفتاده است; اما اين طور که خبر داريم برخي گفته اند که مي خواستند ما را در زمين و آسمان بدزدند! وي در پاسخ به پرسش يکي از خبرنگاران درباره  اين که گفته مي شود محمدعلي ابطحي براي کناره گيري کروبي فعاليت مي کند، تاکيد کرد: موضوع کناره گيري براي هيچ کس مطرح نيست، بلکه شايعه است، شما هم به آن اهميت ندهيد. مگر شخصيت ها و چهره ها ملعبه هستند که مدام بيايند و بروند؟ از شما هم خواهش مي کند اگر هم به شما مي گويند اين سوال ها را بپرسيد، شما سوال نکنيد. 
   محسن رضايي:   خودم را به اصول گرايان تحميل نمي کنم 
گروه سياسي: دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام به صورت تلويحي نامزدي خود در انتخابات آتي رياست جمهوري را تائيد کرد و درباره احتمال حمايت اصولگرايان از خود گفت: حاضر نيست خود را به اصول گرايان تحميل کند.   به گزارش ايسنا، محسن رضايي سه شنبه شب  با حضور در نشست هفتگي جمعيت حاميان ولايت در پاسخ به يکي از حاضران که پرسيد چرا پس از گذشت 30 سال از انقلاب اسلامي سيستم مديريتي وجود ندارد که براساس آن از سليقه محوري دوري شود؟ گفت: يکي از دلايلي که ما دولت ائتلافي را مطرح کرديم اين بود که ظرفيت مديريتي کشور را افزايش دهيم; چرا که دولت ائتلافي يعني برنامه محوري و کار جمعي کردن و در چنين مدلي است که خطاها کمتر است. رضايي گفت: به نظر ما فرهنگ حاکم در مديريت کشور بايد تغيير کند و بر اين اساس دوري از هرگونه سليقه محوري را بايد به يک فرهنگ تبديل کرد.   وي در پاسخ به پرسش يکي ديگر از حضار مبني بر اينکه چرا فقط از دغدغه ها صحبت مي کنيد، در حالي که بايد جوابگوي دغدغه ها باشيد، با بيان اينکه من در حد خودم مي توانم پاسخگو باشم گفت: من در 30 سال گذشته در هيچ کدام از دولت ها و مجلس ها نبودم; چون به محض اين که انقلاب شد و جنگ اتفاق افتاد به جبهه رفتيم. در آنجا اگر کسي بود و سرزمين هاي ما اشغال نمي شد، ما درس و دانشگاه را رها نمي کرديم. برادران ما در اين بين سياست و درس را رها کردند و براي خودشان قاچاقي مدرک درست نکردند. اين در حالي است که حالا به ما مي گويند شما نظامي شده ايد. هم اکنون نيز اگر احساس وظيفه و تکليف نبود آن هم در دقيقه 90 وارد صحنه نمي شدم; پس حتما احساس تکليفي کردم که وارد اين عرصه شدم.   يکي از حضار در اين بين از او پرسيد در دوران مسووليت خود براي رفع مشکلات مردم چه کرده ايد که حال مي خواهيد رييس جمهور شويد؟ رضايي در پاسخ ضمن تشريح وظايف مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: اگر مجلسي ها بر نظري اصرار داشته باشند، اگر ببينيم اين اصرار براي مردم فايده اي دارد آن را قبول مي کنيم اما اگر اين طور نباشد آن را قبول نخواهيم کرد و خودمان حرفي مي زنيم که به نفع مردم باشد; بنابراين کاري که مجمع تشخيص مصلحت نظام مي کند يک گام بعد از شعارها و آرمان هاست; اما به هر ترتيب تا رسيدن به عمل فاصله داريم که دولت ، مجلس و قوه قضاييه بايد در اين راستا تلاش کنند. وي در پاسخ به اين پرسش که آيا خود را هم اکنون رسما نامزد مي دانيد يا نه؟ گفت: به زودي مساله را اعلام مي کنم و اين امر طول نخواهد کشيد. رضايي همچنين در پاسخ به اين پرسش که به نظر شما چه ايراداتي به دولت وارد است؟ گفت: در مورد اشکالات به دولت نبايد بگوييم که هيچ حسني در اين دولت وجود ندارد; مثلا بحث هسته  اي و ماهواره  اميد از جمله محاسن اين دولت است، اما اشکالات و نواقص جدي هم وجود داشته است که مهم ترين آن به نحوه  مديريت و اداره اقتصاد کشور برمي گردد; چرا که مديريتي که در دولت وجود دارد بايد اصلاح جدي شود و در اين راستا لازم است تا از کارشناسان و سرمايه هاي کشور استفاده شود. وي افزود: اقتصاد کشور ما با وجود چنين بودجه  عظيمي نتوانسته  است گام هاي بزرگي بردارد. 
يکي ديکر از حضار پرسيد با توجه به اينکه شما از عشاير لر هستيد در اين جنبه براي آنها چه مي کنيد ؟ چقدر آنها را در مسائل مورد توجه خود جاي خواهيد داد که رضايي گفت: من قبل از اين موضوع متعلق به ملت ايران هستم و خودم را سرباز ملت ايران مي دانم . خبرنگاري نيز پرسيد با وجود مدت زمان کوتاه باقي مانده تا انتخابات و اين که هنوز اعلام نامزدي قطعي نکرده ايد آيا اين امر از خونسردي شما نشان ندارد؟ رضايي گفت: ما دقيقه90   را هم رد کرده ايم و در وقت اضافي هستيم، با اين حال اگر به تکليف رسيديم به تکليف مان عمل مي کنيم. بعد از اينکه عقل و مشورت را مورد بررسي قرار دادم نتيجه را به خدا مي سپارم. وي گفت: من هيچ وقت حاضر نيستم خود را به اصولگرايان تحميل کنم; بنابراين مستقل وارد خواهم شد . همچنين بعيد مي دانم که ديگران از من حمايت نکنند; البته من نمي خواهم بگويم اصولگرا نيستم و با افتخار اين موضوع را اعلام مي کنم، ولي نمي خواهم در صحنه  انتخابات خود را به کسي تحميل کنيم و شرط و شروطي بگذارم; ولي از نيروهاي اصولگراي ارزشي هستند کساني که از من حمايت کنند. 

در اين بين يکي از حضار مساله  مواد مخدر را مورد توجه قرار داد و رويکرد رضايي را نسبت به اين موضوع جويا شد که رضايي گفت: دراين باره طرحي دارم که اگر وارد شوم آن را اعلام مي کنم. وي در پاسخ به پرسش مبني بر اينکه شما به کدام يک از اين سه کانديداي حاضر راي مي دهيد و يا اينکه در صندوق راي سفيد خواهيد انداخت يا نه ؟ نيز به مزاح گفت: من به هيچ کدام راي نمي دهم، و اصلا آمده ام که راي سفيد در صندوق نيندازم. دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام، هم چنين در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر اين که نگاه مراجع تقليد نسبت به حضور شما در عرصه  رقابت هاي رياست جمهوري چگونه بوده است؟ گفت:  مراجع معمولا وارد بحث هاي مصداقي نمي شوند; چرا که يک جنبه  فراشخصي دارند، منتهي از صحبت هاي برخي مراجع پيدا بود که از نوع ورود نيروهاي انقلابي ارزشي اصول گرا استقبال مي کنند . 


  ميرحسين:بايد نگاه خود را به شوراها عوض کنيم 

 گروه سياسي:ميرحسين موسوي با تاکيد بر اينکه ما بايد نگاه خود را به شوراها عوض کنيم ، اظهار کرد:به نظرمي آيد شوراهاي فعلي با شورايي که در اصول قانون اساسي آمده از نظر ماهوي تناسبي ندارد.نخست وزير دورات دفاع مقدس که ديروز در ديدار جمعي از اعضاي شوراهاي اسلامي شهر و روستا سخن مي گف، با اشاره به روز ملي شوراها گفت: مساله شورا يکي از آرمان هايي است که ملت ما در انقلاب شعار آن را سر داد و امام خميني(ره) با فرماني دستور تشکيل شوراها را دادند که آيت الله طالقاني پيگيري اين مساله را بر عهده داشت و بسياري از بزرگان مساله شورا را براي حل مشکلات کشور مفيد مي دانستند. نخست وزير دوران دفاع مقدس اظهار کرد: جايگاه شوراها در حال حاضر در ذهن مردم و مسوولان کاهش پيدا کرده و موقعيت خود را از دست داده در حالي که دراوايل انقلاب اسلامي مساله شوراها دواي هر مشکلي به شمار مي رفت. موسوي با تاکيد بر اينکه ما بايد نگاه خود را به شوراها عوض کنيم ادامه داد: بايد نگاه ما به شوراها عوض شده و بتوانيم از ظرفيت هاي آن استفاده کنيم وگرنه در حد بندهاي قانوني خواهيم ماند و ديگر نيازي به اصولي در قانون اساسي هم نخواهد بود. وي گفت: شوراهاي اسلامي شهر و روستا در تجربه ده ساله خود موفق هستند ولي احساس مي کنم که شوراها مي توانند نقش بهتري را در حل مشکلات ايفا کنند. ميرحسين با بيان اينکه ديدگاه حاکم بر کشور اختيارات شوراها را محدود کرده است، گفت: به نظرمي آيد شوراهاي فعلي با شورايي که در اصول قانون اساسي آمده از نظر ماهوي تناسبي ندارد. وي با اشاره به شرايط جنگ گفت: درک من در زمان جنگ اين بود که شوراها مي توانند مشکل گشا باشند چرا که شوراها دنباله راه حلي بود که ملت ما بعد از انقلاب مي توانست بسياري از مشکلات را حل کند. نخست وزير دوران دفاع مقدس اظهار کرد: در همان شرايط دو مرتبه لايحه اختيارات شوراها را تهيه و به مجلس ارسال کرديم اما زماني که قرار شد انتخابات شوراها برگزار شود برخي طي نامه اي خطاب به امام اعلام کردند که برگزاري انتخابات دراين شرايط مشکل ساز مي شود به همين دليل قرار شد مساله شوراها بعد از اتمام جنگ پيگري شود.   وي ادامه داد: افتخار تشکيل شوراهاي اسلامي شهر و روستا و انتخابات آن را دوست خوبم سيد محمد خاتمي بر عهده گرفت در حالي که باز هم در آن زمان ترديدهايي وجود داشت که آيا مي شود ده ها هزار نفر را شناسايي و وظايفي را به آن ها محول کرد.   موسوي يکي از برکات تشکيل شوراها را شناسايي نيروهاي متعهد از توده مردم عنوان کرد و ادامه داد: شوراها هر چه قدر که اختياراتشان کم بوده و با محدوديت هايي مواجه باشند اما از نقش نظارتي بسيار بالايي برخوردارند که بايد به آن توجه کرد. اگر نه تنها مسائل اجرايي بلکه مسائل سياسي و بحران ها را بخواهيم حل کنيم بايد به شوراها نگاه جدي کنيم.   نخست وزير دوران دفاع مقدس يکي از ظرفيت هاي شوراها را حل مساله قوميت ها و قرار دادن آن ها و به کارگيري آنان در مديريت عنوان کرد و گفت: بنده به هر يک از شهرها و استان ها سفر مي کنم با اين مساله روبه رو هستم که گلايه مي شود چرا از مردم بومي در اداره کشور استفاده نمي شود. يکي از بهترين روش ها براي به کارگيري نيروهاي محلي استفاده اين اشخاص در شوراها است.  وي تصريح کرد: شوراها مي توانند نقش نظارتي را به معناي واقعي در پروژه هاي ملي و محلي ايفا کنند و اين ظرفيت را اصول قانون اساسي به آن ها مي دهد.   ميرحسين موسوي اظهار کرد: تصميمي که دارم و به عنوان تعهد بيان مي کنم اين است که تدوين قانون جديد براي شوراها و اهداي اختيارات متناسب با اصول قانون اساسي جز» اولين برنامه هاي دولت من خواهد بود.   وي ادامه داد: در وضعيتي که شوراها مشغول به فعاليت براساس اصول قانون اساسي باشند بسياري از ترس و واهمه هاي ما از بين خواهد رفت و از معدود راه هايي خواهد بود که مي تواند عدم ثبات در سياست ها و مسائل اقتصادي را رفع کند.   ميرحسين موسوي خطاب به اعضاهاي شوراهاي شهر و روستا گفت: از شما مي خواهم صرف نظر از مساله انتخابات بر موضوع شوراها طبق اصول قانون اساسي کار کنيد و به سمتي برويم که اين موضوع به عنوان مطالبه ملي بين ملت، دولت، مجلس و رسانه درآيد.   نخست وزيردوران دفاع مقدس گفت: شوراها همان طور که در اوايل انقلاب راهگشاي بسياري از مسائل بود به نظر مي  رسد در حال حاضر نيز يکي از راه حل هاي اساسي براي حل مشکلات کشور در جنبه هاي سياسي، اقتصادي و اجرايي باشند. 
وي در پايان گفت: با به کار گرفتن ظرفيت هاي فراموش شده قانون اساسي اميدوارم ثباتي پيدا کنيم و اتفاقي به وجود آيد که مسائلي از قبيل بي ثباتي از کشور ما رخت ببندد. 


 كوتاه از سياست  

  حاجي بابايي:عملکرد ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي قانع کننده نيست
گروه سياسي: عضو هيات رئيسه مجلس با بيان اينکه بدون ارائه گزارش ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي به مجلس و افکار عمومي امکان قضاوت درباره عملکرد آن فراهم نخواهد شد، گفت: در مجموع عملکرد اين ستاد را چندان قانع کننده نمي دانم.حميدرضا حاجي بابايي در گفت و گو با فارس در آستانه سالروز صدور فرمان 8 ماده اي مقام معظم رهبري براي مبارزه با مفاسد اقتصادي اظهار داشت: با وجودي که ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي پيگيري خوبي داشته است اما عملکرد آن قانع کننده به نظر نمي رسد . وي افزود: دو اشکال اساسي در عملکرد اين ستاد وجود دارد که يکي قرار نگرفتن مردم در جريان فعاليت هاي اين ستاد و ديگري پيگيري نشدن مساله مفاسد اقتصادي در حد و اندازه انتظار مردم است. حاجي بابايي با بيان اينکه در صورت ارائه گزارش توسط اين ستاد به مجلس و افکار عمومي مي توان درباره عملکرد آن قضاوت کرد، افزود: در مجموع عملکرد اين ستاد را قانع کننده ارزيابي نمي کنم. وي با اشاره به وجود دو ضعف اساسي در مبارزه با فساد گفت: عدم جديت در مبارزه با فساد يکي از اين نقاط ضعف است و ديگري به سخت بودن خود امر مبارزه با مفاسد و موانع زيادي که بر سر راه آن است بازمي گردد. 
 برگزاري همايشي با حضور نمايندگان موسوي، کروبي و احمدي نژاد
گروه سياسي: نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، فرداهمايشي سياسي با موضوع انتخابات رياست جمهوري دهم و با حضور نمايندگان کانديداها برگزار مي  کند. اين همايش به منظور تنوير افکار عمومي و ايجاد مشارکت حداکثري مردم در انتخابات رياست جمهوري و با حضور نمايندگان کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري برگزار مي شود. براساس اين گزارش مجتبي ثمره هاشمي به نمايندگي از محمود احمدي نژاد، حجت الاسلام منتجب نيا به نمايندگي از  مهدي کروبي و بهزاديان نژاد به نمايندگي از ميرحسين موسوي در اين همايش به بيان ديدگاه هاي خود مي پردازند. همچنين در اين همايش مناظره اي بين حجت الاسلام ذوالنور و مصطفي تاج زاده صورت مي گيرد. اين همايش از ساعت 8 الي 16 روز جمعه در تالار شيخ مفيد دانشگاه قم برگزار مي شود. 
 تغييرفرمانده نيروي زميني سپاه 
گروه سياسي: سردار محمد پاکپور به عنوان فرمانده جديد نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي معرفي شد.    سردار پاکپور جايگزين سردار سرتيپ پاسدار جعفر اسدي مي شود. 
 موسوي فردا به ورامين مي رود
گروه سياسي: ميرحسين موسوي کانديداي احتمالي دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، فردا در ادامه سفرهاي انتخاباتي خود به شهرستان ورامين در استان تهران مي رود. موسوي در اين سفر با مردم ورامين، قرچک و پيشوا ديدار و در جمع آنها سخنراني مي کند. 
 چتر نظارتي ديوان محاسبات گسترش مي يابد  
گروه سياسي:معاون حقوقي امور مجلس استانها و تفريغ بودجه ديوان محاسبات کشور از افزايش چتر نظارتي ديوان بر دستگاه هاي اجرايي کشور خبر داد.    به گزارش ايرنا، فريدون همتي ديروز در همايش کارکنان ديوان محاسبات استان گيلان در رشت بر نظارت دقيق و به روز و پيگيري و جديت مديران ديوان محاسبات کشور در حوزه ماموريتي خود خبر داد. وي با اشاره به اينکه درخواست مردم از ديوان محاسبات نظارت دقيق بر منابع ملي است تاکيد کرد: با حرکت در مسير حسابرسي عملکرد و راه اندازي پروژه نظارت آن لاين با جديت پيگير امور مربوط به حوزه ماموريت ديوان هستيم . همتي گفت : ديوان محاسبات به دنبال مچ گيري نيست ما ضمن پيگيري امور وظايف محوله تحت هيچ شرايطي از خطاها چشم پوشي نخواهيم کرد. معاون ديوان محاسبات کشور در ادامه سخنان خود اقدامات اين ديوان در به روز کردن گزارش تفريغ بودجه را براي حاضران در اين همايش تشريح کرد. 
 وضعيت ويژه    مجلس    را زود تر  تعطيل کرد
گروه سياسي: جلسه علني ديروزمجلس  که با 70 دقيقه تاخير آغاز شده بود، حدود 85 دقيقه زودتر از زمان معمول پايان يافت.    محمدرضا باهنر که رياست جلسه علني ديروز مجلس را بر عهده داشت، پس از پايان نطق ميان دستور نمايندگان اعلام کرد:  امروز مجلس با وضعيت ويژه اي روبرو بود. نايب رئيس مجلس با ابراز گلايه از نمايندگاني که بدون موافقت هيات رئيسه با مرخصي آنان، ديروز در بهارستان حضور نيافتند، گفت: امروز رئيس مجلس سفري به استان آذربايجان شرقي داشت که نمايندگان اين استان وي را دراين سفر همراهي کردند. باهنر افزود: با توجه به اين که امروز استان فارس ميزبان آقاي احمدي نژاد رئيس جمهور است، تعدادي از نمايندگان اين استان مرخصي گرفتند تا دولت را در اين سفر همراهي کنند. باهنر افزود: اما برخي از نمايندگان به دليل کارهاي ديگري که داشتند منتظر موافقت هيات رئيسه با مرخصي آ نان نشدند و به همين دليل مجبور شديم جلسه را زودتر از موعد مقرر تمام کنيم. 
 آيت الله نوري همداني: عدم حضور در انتخابات گناه کبيره است 
گروه سياسي:آيت الله نوري همداني گفت: شرکت در انتخابات، وظيفه همه است و عدم حضور در پاي صندوق هاي راي در راس گناهان کبيره قرار دارد.  به گزارش مرکز خبر حوزه، آيت الله نوري همداني ديروز در ابتداي درس خارج فقه خود، تصريح کرد: براي اينکه نظامي عزتمند و قدرتمند داشته باشيم، بايد در انتخابات سرنوشت ساز شرکت کنيم. وي به قرن ها ظلم و ستم استکبار بر مردم و پايمال کردن کرامت و عزت انسان اشاره کرد و گفت: حتي يک راي در مسايل اجتماعي، اقتصادي و نظامي و سياسي نقش بسيار مهمي دارد و در  سرنوشت کشور اثرگذار است.وي با اشاره به انقلاب مشروطه، تصريح کرد: بعد از انقلاب مشروطه، مردم به وظيفه خود عمل نکردند و عقب نشيني کردند و دشمن از اين موقعيت استفاده کرد و مشروطه از جريان اصلي خارج شد.آيت الله نوري همداني گفت: اگر کوتاهي کنيم و در انتخابات شرکت نکنيم،  در حق خود و انقلاب جفا کرده ايم.


  خاتمي در همايش خليج فارس مطرح کرد :
 هيچ ترديدي درنام خليج فارس وجود ندارد  

گروه سياسي: به مناسبت روز ملي خليج فارس، نخستين همايش"خليج فارس، طرح تدوين دانشنامه" ديروزتوسط مرکز دايره المعارف بزرگ اسلامي در محل مرکز همايشهاي بين المللي رايزن و با حضور چهره ها و شخصيت هاي ملي، سياسي، علمي - فرهنگي و هنري کشور برگزارشد.در اين همايش حجت الا سلام و المسلمين محمدي گلپايگاني رئيس دفتر مقام معظم رهبري ، سيد محمد خاتمي ، علي اکبر ناطق نوري ، مهدي کروبي، ميرحسين موسوي ، علي اکبر ولايتي ، رحيم صفوي ، احمد مسجد جامعي و برخي ديگر از شخصيت هاي فرهنگي، دانشگاهي وسياسي کشور حضور داشتند. در اين همايش موضوعات ريشه هاي تاريخي و جغرافيايي خليج فارس، بررسي موقعيت استراتژيک خليج فارس، انرژي در خليج فارس و مسايل مختلف در مورد خليج فارس مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. سيد محمد خاتمي در سخناني در حاشيه اين همايش با بيان اينکه هيچ ترديدي از نظر تاريخي و حقوقي در نام خليج فارس وجود ندارد به سابقه  تاريخي خليج فارس اشاره کرد وگفت: فکر نمي کنم هيچ منصفي در اين امر که نام اين پهنه آبي خليج فارس است ترديد داشته باشد.   وي با استناد به اظهارات علي اکبرولايتي - وزير خارجه اسبق کشور- درمراسم افتتاحيه اين همايش که در آن به استناد اسناد بين المللي خليج فارس با اين نام آورده شده، گفت: طي 50 سال اخير مسائل سياسي سبب شد بعضي اين عنوان خليج عربي را جعل کنند.   رييس بنياد آزادي، رشد و آباداني ايران (باران)  با بيان اينکه گاهي مي گويند نام خليج عربي چه مشکلي ايجاد مي کند، تاکيد کرد: نام مشکلي ايجاد نمي کند اما چند مساله در اين مورد وجود دارد. يکي از آنها اين است که چه کسي اين نام را مي گذارد و چه کسي مرجعيت دارد که اين نام را بگذارد. وقتي تاريخ نامي را مي گذارد چه کساني اين حق را به خود مي دهند که در وراي تاريخ بر اساس ديدگاه ها و سلايق خاص خودشان بيايند اين نام را عوض کرده و نام ديگري بگذارند.   خاتمي با تاکيد بر اينکه نام ها به دلخواه من و ديگران گذاشته نمي شود، افزود: وقتي نام تاريخي جايي را عوض مي کنند در پشت سر آن مقاصد سياسي وجود دارد زيرا تنها يک نام نيست که عوض مي شود تماميت ارضي، هويت ما به عنوان يک ايراني مسلمان که در پي ايجاد و بسط تمدن اسلامي است مورد ترديد قرار مي گيرد و هيچ انسان باشرف و با شعوري حاضر نيست که اجازه بدهد با هويت و مصالح ملي او برخورد شود.  رييس جمهور سابق کشور همچنين با اشاره به وجود جرياني که مي خواهد تمام افتخارات ايران را در بسط تمدن اسلامي به عنوان آثار عربي مطرح کند، اظهار داشت: البته زبان قالب در اسلام زبان عربي بوده اما وقتي به افرادي که اين تمدن را بارور کردند مراجعه کنيم مي بينيم که اکثر نام ها ايراني و شخصيت هاي ايراني است.  خاتمي در ادامه با اشاره به خدماتي که ايرانيان در زمينه فلسفه، پزشکي، حکمت، هيات، فقه و حتي ادبيات عرب به اسلام ارائه کرده اند، گفت: حالا چه داعيه اي است که بياييم بگوييم تمدن عربي يا فيلسوفان و دانشمندان عرب. تمدن، تمدن اسلامي است، رشد اين مساله ناشي از انگيزه هاي غلط و تعصب آميز است تا نشان دهد که ايراني که اين همه سابقه دارد در منطقه جايگاهي ندارد در حاليکه همه مي دانند جايگاه ايران در عرصه جهاني بالاست و به همين دليل ايران براي خود حق قائل است که در مسائل منطقه و جهاني حضور داشته باشد.  وي با تاکيد بر اينکه اين حضور به معني سهم خواهي نيست بلکه دفاع از آزاديخواهي و عدالتخواهي است، تصريح کرد: از نظر تاريخي و حقوقي ترديدي در اين مساله وجود ندارد که خليج فارس، خليج فارس است اما از نظر سياسي طي 10 سال اخير بعضي ها که انگيزه هاي آنها معلوم است و به وسيله قدرت هاي استکباري پشتيباني مي شوند سعي مي کنند که اين نام تاريخي را عوض کنند ولي مطمئنم که اين جا نمي افتد و هيچ ايراني حاضر نيست به اين سادگي امري که با هويت او ارتباط پيدا کرده است را از دست دهد.
 ناطق نوري: نام خليج فارس تغييرناپذير است
ناطق نوري نيز در حاشيه برگزاري اين همايش با تاکيد بر اينکه به هيچ وجه نمي توان نام خليج فارس را تغيير داد گفت: موضع ما درباره خليج فارس همان است که در اين همايش بيان شد. در واقع اين نام با وجود هر ايراني عجين است و با هيچ چيز قابل ملاحظه نيست.وي با اشاره به اسناد و مدارک متقن تاريخي در اين خصوص تصريح کرد: تمامي اسناد تاريخي و حقوقي اين موضوع را اثبات مي کند و به طور کلي نام خليج فارس به هيچ وجه قابل تغيير نيست و ما هيچگاه از اين نام کوتاه نخواهيم آمد.همچنين در جاشيه اولين نشست خليج فارس که با هدف طرح تدوين دانشنامه به مناسبت روز ملي خليج فارس برگزار شد، علي اکبر ولايتي در جمع خبرنگاران حاضر به پرسش هاي آنها پاسخ داد.
ولايتي: خليج فارس هويت ملي ايرانيان است  
علي اکبر ولايتي نيز ديروز در حاشيه نخستين "نشست خليج فارس، طرح تدوين دانشنامه" در جمع خبرنگاران در خصوص حذف نام خليج فارس از روي يکي مسابقات ورزشي، افزود: موضع اصلي را بايد از مسوولان مربوطه پرسيد اما از نظر من به عنوان يک ايراني، اهميت خليج فارس به حدي است که حتي اگر کشورهاي عربي هم در مسابقه اي شرکت نکنند، ما از مواضوع خود دست برنمي داريم. وي تاکيد کرد: ايرانيان از ابتداي انقلاب بر مواضع خود نسبت به خليج فارس ايستاده اند و هرگز صحنه را خالي نکرده اند. مشاور بين الملل رهبر معظم انقلاب  با اشاره به اينکه خليج فارس هويت ملي ايرانيان است،تاکيد کرد: هر کسي که بخواهد نام مقدس خليج فارس و هويت ملي آن را از ايران بگيرد، ما در برابرش مي ايستيم و ملت ايران هيچ گاه در برابر آنان کوتاه نمي آيد. 


  مقام معظم رهبري:
 ملت ايران انتخاباتي مي آفريند که دشمن را خشمگين کند  

گروه سياسي: حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز در ديدار پرشور هزاران نفر از پرستاران، معلمان و کارگران سراسر کشور، اين سه قشر را، مهمترين و تاثيرگذارترين قشرهاي جامعه خواندند و با تبيين نقش بي نظير و تعيين کننده ملت در "انتخاب مسئولان مختلف و عرصه مديريتي کشور" افزودند: برغم تلاش دشمن براي خدشه دار جلوه دادن انتخابات در جمهوري اسلامي ايران، ملت بزرگ ايران، با حضور پرشور و صميمانه خود در انتخابات رياست جمهوري، انتخاباتي مي آفريند که دشمن را خشمگين کند. ايشان با يادآوري انتخابات نمايشي و فرمايشي حکومتهاي وابسته قبل از انقلاب افزودند: پادشاهان مستبد قاجار و پهلوي ، کشور را ملک خود و ملت را رعيت خود مي دانستند و در غياب حضور مردم هرآنچه دستگاه قدرت اراده مي کرد از صندوقهاي راي درمي آمد اما انقلاب اسلامي، ورق را بکلي برگرداند و "مردم" را روي کار آورد. رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به نقش تعيين کننده راي و اراده مردم در قانون اساسي براي انتخاب مستقيم يا غيرمستقيم همه مسئولان کشور خاطرنشان کردند: اين روند در تمامي سي سال اخير با قوت و قدرت ادامه يافته اما دشمناني که منافع نامشروع آنان در ايران قطع شده است، با ناديده گرفتن يا انکار پديده مبارک و با ارزش حضور مردم در مديريت کشور، همواره تلاش کرده اند به انتخابات ايران خدشه وارد کنند. حضرت آيت الله خامنه اي، انتخابات در ايران را در مقايسه با کشورهاي مدعي دمکراسي، آزادتر و پرشورتر دانستند و افزودند: با حضور پرانگيزه مردم، همواره انتخاباتي سالم، متقن و خوبي در ايران برگزار شده اما متاسفانه برخي دوستان بي انصاف و کساني که جزو ملت هستند و توقع دارند مردم به آنها توجه کنند، با ناسپاسي، عليه ملت حرف مي زنند و با تکرار حرف دروغ دشمن، سلامت انتخابات را زيرسئوال مي برند. رهبر انقلاب اسلامي سلامت همه انتخابات گذشته را نتيجه زحمات مسئولان و ملت برشمردند و افزودند: در يکي دو انتخابات، شبهاتي براي عده اي پيش آمده بود اما تحقيق و بررسي دقيق نشان داد که خدشه اي به آن انتخابات هم وارد نيست. حضرت آيت الله خامنه اي با يادآوري نتايج برخي انتخابات گذشته يادآوري کردند: مکرر اتفاق افتاده است که نتيجه انتخابات به ضرر جناحي که روي کار بوده تمام شده است، پس چگونه ممکن است کسي انتخابات در ايران را زير سئوال ببرد. رهبر انقلاب اسلامي در جمع بندي اين بخش از سخنانشان تاکيد کردند: انشا»الله همه ملت ايران، به کوري چشم دشمنان، و با شور و علاقه و صميميت در انتخابات رياست جمهوري، به پاي صندوقهاي راي مي آيند و انتخاباتي مي آفرينند که دشمن را خشمگين کند. ايشان در بخش ديگري از اين ديدار معلمان، پرستاران، و کارگران را مهمترين قشرهاي جامعه دانستند و خاطرنشان کردند: معلمان آموزش و پرورش، امانتدار فرزندان ملت و سازنده اصلي شخصيت و شاکله فرزندان همه مردم هستند و اين نقش استثنايي، نشان دهنده ارزش بسيار والاي معلم است. رهبر انقلاب اسلامي، جامعه، دولت و همه مسئولان را به قدرشناسي نقش معلم توصيه کردند و افزودند: معلمان نيز بايد قدر و منزلت خود را بشناسند و کار خود را موهبتي الهي بدانند. حضرت آيت الله خامنه اي، ايجاد تحول عميق در نظام آموزش و پرورش را مهمترين اولويت و مسئله خواندند و با انتقاد از ماهيت تقليدي و کهنه بودن نظام کنوني افزودند: براي تحول در نظام آموزش و پرورش بايد سنتها و نيازهاي کشور را اصل قرار دهيم و از تجربيات ديگران حداکثر استفاده را ببريم اما از الگوبرداري و تقليد از کشورهاي غربي، کاملا بپرهيزيم. ايشان با اشاره به جايگاه مهم ايران در دنياي پرآشوب کنوني، موقعيت کاملا با ثبات و مطمئن داخلي را فرصت مناسبي براي انجام دادن کارهاي مهم از جمله ايجاد تحول در نظام آموزش و پرورش دانستند و افزودند: بررسي هاي خوبي که دولت در اين زمينه انجام داده بايد اجرايي شود و اين کار به شجاعت، ابتکار و خوش فکري نياز دارد. رهبر انقلاب اسلامي، اهميت دادن به "موضوع پرورش" را بسيار ضروري برشمردند و خاطرنشان کردند: لوح آماده ذهن کودک فقط با آموزش ساخته نمي شود بلکه پرورش لازم دارد و اين روند بايد در "کتابهاي درسي، انتخاب معلم و نظام آموزش و پرورش" کاملا مورد توجه قرار گيرد. پرهيز از گسترش کمي و اولويت دادن به گسترش کيفي از ديگر مواردي بود که حضرت آيت الله خامنه اي در بحث آموزش و پرورش بر آن تاکيد کردند. رهبر انقلاب اسلامي، پرستاران را نيز، قشري احياگر و بسيار اثرگذار دانستند و افزودند: مردم و مسئولان به چشم تکريم به اين انسانهاي فرشته گون بنگرند. ايشان نقش پرستار و همچنين قابله را در نظام سلامت کشور، بسيار مهم خواندند و افزودند: اين دو قشر دلسوز و مهربان، کار خود را نعمتي بزرگ بدانند و خدمت به مردم را قدر بشناسند که اين مسئله در ارتقاي کيفيت کار هرکس تاثير بسياري دارد. رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان، کارگران را عنصر محوري جامعه دانستند و با اشاره به نقش کارگران، کارفرمايان و مديران واحدهاي کارگري در تامين نيازهاي کشور افزودند: بايد فرهنگ جامعه به سمت ترويج و استقبال از توليد داخلي هدايت شود. رهبر انقلاب اسلامي، قيمت حقيقي استفاده از کالاها و توليدات خارجي را، "ادامه کار کارگران در کشورهاي ديگر و بيکار شدن کارگران ايراني" دانستند و خاطرنشان کردند: جوانان و کارگران ايراني از توانايي اجراي پيچيده ترين طرحها و توليد محصولات برتر و "پرکيفيت" برخوردارند و اين واقعيت بايد مورد توجه قرار گيرد. حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به ضرورت و تاثير امنيت شغلي کارگران در ارتقاي کيفيت کالاهاي توليدي افزودند: استفاده از توليدات داخلي، بايد در فرهنگ جامعه، "ارزش" تلقي شود که تحقق اين مسئله، نيازمند افزايش کيفيت توليدات داخلي، تبليغ نکردن بي رويه محصولات خارجي، تشويق کارآفرينان، افزايش وجدان کاري و همکاري و همدلي دولت و همه عناصر دخيل در توليد و واردات است.   در ابتداي اين ديدار وزيران "بهداشت درمان و آموزش پزشکي"، "کار و امور اجتماعي" و "آموزش و پرورش" گزارشي از حوزه مسئوليت خود بيان کردند. وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي با اشاره به برنامه هاي ارتقا و استمرار آموزش پرستاران گفت: رشته هاي جديد پرستاري با رويکرد تخصصي و وظيفه محوري راه اندازي و گامهاي خوبي براي بهبود وضع معيشتي پرستاران برداشته شده است.  کامران باقري لنکراني همچنين به تلاش پزشکان ماما و کاهش ده برابري مرگ و مير مادران باردار در سي سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سه سال اخير نيز مرگ و مير مادران باردار در روستاها 20 درصد کاهش يافته است. جهرمي وزير کار و امور اجتماعي هم کاهش بيکاري، توسعه فرهنگ کارآفريني، آموزش فني و حرفه اي و افزايش بهره وري را از راهبردهاي اين وزارتخانه دانست و گفت: با ايجاد فضاي صميميت بين کارگران و کارفرمايان تعداد شکايت واصله به وزارت کار، کاهش خوبي را در سه سال اخير نشان مي دهد. وزير آموزش و پرورش هم از بررسي طرح تحول بنيادين آموزش و پرورش خبر داد و گفت: برنامه راهبردي آموزش و پرورش براساس سند چشم انداز بيست ساله در دست مطالعه و تدوين است. علي احمدي ارتقاي سطح تربيت معلم به کارشناسي، اخذ مجوز براي راه اندازي دانشگاه بزرگ فرهنگيان و پرداخت معوقات فرهنگيان را ازديگر اقدامات وزارت اموزش و پرورش برشمرد. 


 معاون وزيرکشور: تنورانتخابات داغ داغ است  

 گروه سياسي: معاون پارلماني وزير کشور با بيان اينکه فضاي کشور فضاي کاملا انتخاباتي است، تاکيد کرد: تنور انتخابات داغ داغ است.     "محمد حسين موسي پور" درحاشيه جلسه علني ديروز مجلس درجمع خبرنگاران افزود: حدود يک ماه و نيم تا روز برگزاري انتخابات رياست جمهوري فاصله داريم که شاهد هستيم اکثر جريان ها و گروه هاي سياسي ، کانديداهاي خود را مشخص و به مردم معرفي کردند.    وي گفت : بعضي از گروه ها و دستجات هم در حال رايزني هستند که نظرات نهايي خود را به زودي اعلام مي کنند . تعدادي ازافراد به طور رسمي کانديداتوري خود را اعلام کردند و سفرهاي استاني کانديداهاي استاني آغاز شده است . حضور در مجامع و محافل دانشگاهي ، مردمي و اعلام ديدگاه ها و نقطه نظرات را شاهد هستيم.    موسي پور با اشاره به تشکيل ستادهاي کانديداها گفت : در مجموع فضاي کشور فضاي کاملا انتخاباتي است.    وي با اشاره به برنامه هاي انتخاباتي صدا و سيما افزود : صدا و سيما نقش موثر وخوبي را تا به حال ايفا کرده است و با انعکاس ديدگاه هاي مختلف از شبکه هاي مختلف نظير برنامه هاي 20 و 30در شبکه دوم و 20 درشبکه ششم فضاي خوبي را در کشور ايجاد کرده است.     موسي پور اظهار اميدواري کرد با اين روند که در پيش است ، انتخاباتي با شکوه و با حضور حداکثر مردم در روز 22 خرداد برگزار شود.    وي به گروه ها و جريانات سياسي توصيه کرد که از شبهه افکني و متهم کردن ناظران و مجريان انتخابات و رسانه ملي پرهيز کنند.    معاون پارلماني وزارت کشور گفت : بحمدالله رسانه ملي جهت گيري خوبي را در انتخابات دارد و با وجودي که هنوز به زمان تبليغات رسمي انتخابات نرسيده ايم و براساس ماده 136 قانون انتخابات رياست جمهوري ، تازه اول خرداد ، زمان تبليغات است شاهد هستيم که کانديداهاي احتمالي در شبکه هاي مختلف ، ديدگاه هاي خود را مطرح مي کنند.    وي افزود : همه سازوکارهاي لازم براي سلامت انتخابات در قانون پيش بيني شده است.    موسي پور تاکيد کرد : قانون انتخابات رياست جمهوري از جهت تضمين برگزاري سالم انتخابات ، قانون کاملي است.    وي گفت : دراين قانون پيش بيني شده است که حضور نماينده هر کانديدا در هيات اجرايي بي اشکال است.    براساس اين قانون از زمان اخذ راي تا شمارش آرا ، نماينده کانديدا مي تواند حضور داشته باشد.    بنا براين کانديداها مي توانند از اين حق قانوني استفاده کنند و وزارت کشور هم خود را موظف مي داند تا اين حقوق قانوني را رعايت و انتخابات سالمي را برگزار کند.    موسي پور تصريح کرد : مطمئن باشيد که مسئولان اجرايي و مسئولان ستاد انتخابات از يکا يک آراي مردم محافظت مي کند و وظيفه شرعي خود مي دانيم که انتخاباتي سالم برگزار کنيم و   آراي مردم نزد وزارت کشور را امانتي الهي مي دانيم.    وي در پاسخ به سوالي در باره نحوه تبليغ کانديداهاي رياست جمهوري و امکان چاپ پوستر و بنرهاي تبليغي گفت : نوع تبليغات در انتخابات رياست جمهوري که با انتخابات مجلس شوراي اسلامي متفاوت است در قانون پيش بيني شده و به موقع اعلام مي شود.    


  احمدي نژاد: دولت نمي تواند وامداريک جناح باشد  

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد حفظ عزت ملي، تلاش براي حفظ امانت مردم و بهبود وضعيت مستضعفان را از ويژگيهاي يک دولت اسلامي خواند و گفت: دولت قطعا نمي تواند وامدار يک گروه، دسته يا جناح باشد و درست ترين موضع هم اين است که دولت فقط به توده هاي مردم، ملت، آرمانهاي الهي ملت و خط امامت توجه داشته باشد. به گزارش مهر، رئيس جمهوري که ديروز در پنجاه و هشتمين سفر استاني هيات دولت در ورزشگاه حافظيه شيراز سخن مي گفت، با بيان اينکه اگر دولت وامدار يک باند، جبهه يا حزب باشد قادر نخواهد بود به مسئوليتهاي خود در حفظ امانت الهي عمل کند، تصريح کرد: در دموکراسي ليبرال دو عنصر اساسي پايمال مي شود که اول مردم هستند. در اين دموکراسي مردم کاره اي نيستند و تنها چند حزب با هم رقابت مي کنند و دولت تنها در خدمت 2 تا 3 هزار نفر از اعضاي اين احزاب است.وي با اشاره به وضعيت کشورهاي اروپايي ادامه داد: آنچه را که مردم در حال حاضر در کشورهاي اروپايي مشاهده مي کنند اين است که مردم نقش اساسي در تصميمات ندارند بلکه بايد به حزب يا گروهي راي بدهند. به عنوان مثال وقتي درون مردم آن کشورها مي رويم آنها با رژيم صهيونيستي مخالفت مي کنند اما دولت هاي آنان در خدمت اين رژيم هستند. اين به خاطر وجود دموکراسي ليبرال در آن کشورهاست که مردم آنها نقش اساسي در تصميمات ندارند. رئيس قوه مجريه با بيان اينکه در دموکراسي ليبرال اول مردم و بعد از آن ارزشهاي انساني از بين مي روند، تاکيد کرد: دولت اسلامي بايد درکنار مردم مجري مطالبات مردمي و تجلي حضور آنان بوده و آرمان هاي الهي مردمي را پيگيري نمايد ، علاوه بر آن در برابر بدخواهان، زورگويان و مستکبران با قدرت بايستد، توي دهن آنان بزند و در برابر مردم خود متواضع، خادم و دلسوز ملت باشد.  احمدي نژاد با اشاره به مشکلات امروز جهان گفت: مشکلات امروز جهان از ناحيه چند دولت زورگوست. وقتي بررسي مي کنيم مي بينيم که آنها از آزادگي برخوردارنيستند. آنها به حزب، ثروت، قدرت هاي نفتي، تسليحاتي و نژادي وابسته هستند و به همين خاطر هر ظلمي که در جهان مي شود آنها بلافاصله در مقابل مظلومين مي ايستند و حقوق ملت ها را پايمال مي کنند.   وي ادامه داد : به عنوان مثال مردم فلسطين مورد ظلم جنايت کاران قرار مي گيرند و فلسطيني ها از حقوق خود دفاع مي کنند، اگر دولت آمريکا و اروپايي ها آزادگي را سرمشق خود قرار داده بودند،  آيا باز هم از جنايات رژيم صهيونيستي حمايت مي کردند و در برابر آن هورا کشيده و کف مي زدند؟احمدي نژاد يادآور شد: صهيونيست ها زن و کودک را مي کشتند و تسليحات غير قانوني را مورد استفاده قرار مي دادند اما وقتي مردم غزه در برابر آنها ايستادگي کرده و از حقوق خود دفاع مي کردند آنها را تروريست مي خواندند و ادعا مي کردند که نبايد مردم غزه در برابر ظلم و کشتار  ايستادگي کنند. امروز هر مشکلي که درجهان وجود دارد به خاطر وجود کشورهاي فاسد است و مشکل اصلي آنان اين است که اينگونه کشورها از آزادگي و ارزش هاي الهي مردمي فاصله گرفته اند.  وي در بخش ديگري از سخنانش با تاکيد بر اينکه امروز صهيونيست ها و اربابانشان مي دانند که منفورترين گروه در نزد ملت هاي عالم هستند، گفت:  آنها به دنبال اين هستند که حساسيت ها را از خود بردارند همانطور که در ژنو به دنبال آن بودند تا موضوع (رژيم صهيونيستي معادل با نژاد پرستي) را در جلسات خصوصي حذف کرده و آن را به صورت قانون به همه ملت ها ابلاغ کنند.رئيس قوه مجريه ادامه داد: صهيونيست ها به دنبال آن بودند که در اجلاس اخير ژنو بي سر و صدا برنامه اي را اجرا کنند اما وقتي ديدند که دولت جمهوري اسلامي مي خواهد در اين اجلاس حضور پيدا کند سروصدا کردند تا ما را از حضور در اين اجلاس با بهانه هايي مثل بي احترامي منصرف کنند. اما دولت جمهوري اسلامي ايران بر خلاف اين خواسته در اجلاس حضور پيدا کرد.
احمدي نژاد با تاکيد بر اينکه در زمان سخنراني بنده در اجلاس ژنو تلاش هاي زيادي صورت گرفت که از سخنراني منصرف شوم تصريح کرد: خدا شاهد است که يک دهم ثانيه در ذهن من گذشت که اينها چقدر بدبخت و بيچاره اند بايد به آنها گفت که شما چقدر احمقيد که مي خواهيد نماينده مردم ايران را از پرتاب پلاستيک بترسانيد ، در حاليکه ما در گذشته مي گفتيم توپ تانک مسلسل ديگراثر ندارد.وي گفت: يک دهم ثانيه از ذهنم عبور کرد و گفتم امام زمان دماغ اينها را به خاک بمال. اينها چقدر بدبخت هستند که فکر کرده اند با پرتاب اشيا ملت ايران صحنه را خالي مي کند .وي با بيان اينکه در زمان سخنراني بنده در کنفرانس ژنو بسياري از مردم در خارج از محل اجلاس نماينده مردم ايران را تشويق مي کردند، اظهار داشت: 2 هزار و 500 نفر در آن سالن حاضر بودند و تنها 25 نفر سالن را ترک کردند اينها 50 سال مي گفتند آزادي بيان. با اتکا به همين شيوه به پيامبر ما شخصيت ملت ما توهين کردند و زشت ترين حرکات را انجام دادند چطور اين آزادي فقط براي آنهاست. آنها طاقت اينکه فردي 15دقيقه جنايات آنان را برشمارد را ندارند. ملت ايران در اجلاس ژنو آيينه اي را جلوي اين جنايتکاران گرفت که خود را در آن ببينند ولي آنقدر چهره آنان زشت بود که طاقت نياوردند.
احمدي نژاد گفت: در موضوع هسته اي هم پيش از اين چنين مباحثي را شاهد بوديم به عنوان مثال خبرنگاري به بنده گفت اگر ايران از دستيابي به انرژي هسته اي عقب نشيني نکند جهان استکبار کشورتان را منزوي خواهد کرد. اما آنها کجاي کارند؟ چون ملت ايران در صورت عقب نشيني نکردن آنها از مواضع خصمانه اشان و آبا و اجدادشان را در جهان منزوي خواهند کرد.رئيس دولت نهم گفت : غربي ها همواره مدعي بودند که جامعه جهاني اند اما حرکات اخيرشان نشان داد که آنها حتي خودشان هم نيستند چه برسد به جامعه جهاني .احمدي نژاد تصريح کرد : نزديک به 30 سال برده داري کردند و خانواده ها را متلاشي کردند و فقر را اشاعه دادند ديگر بس است. آنها بايد بيايند و تغيير کنند و آدم شوند چون سنت الهي در عالم جاري است و اگر جواب منفي دهند سرنوشتشان صد برابر بدتر از سرنوشت بوش که ذليل ترين آدم معاصر است خواهد شد.


 


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته