جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/02/20 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3311


سرطان ومداخلات روانشناختي در آ ن
استاد: دکتر حسن احدي ---دانشجو : اسماعيل خير جو ( قسمت دوم )

رنگ و نشانه هاي روي ناخن نشان دهنده ميزان سلامتي شماست


كوتاه و خواندني


  سرطان ومداخلات روانشناختي در آ ن 
  استاد: دکتر حسن احدي ---دانشجو : اسماعيل خير جو ( قسمت دوم )

 عوامل ژنتيکي و خانوادگي
علت برخي از سرطان ها را بايد در زمينه هاي ژنتيکي , محيط هاي مشترک , عوامل فرهنگي و سبک زندگي افراد جستجو کرد. عوامل ژنتيکي مي توانند در ايجاد سلول هاي سرطاني نقش ايفا کنند . وجود کروموزوم هاي اضافي , تعداد بسيار اندک کروموزوم ها و جابجايي کروموزوم ها با الگوهاي غير طبيعي کروموزومي و سرطان در ارتباط هستند. لنفوم  , منژيوما, لوسمي هاي حاد, برخي از سرطان هاي پست مثل , ملانوماي بدخيم, همگي زا سرطان هاي خاصي هستند که علت بروز انها ناهنجاري هاي ژنتيکي مي باشد. تقريبا در 5 درصد سرطان هاي دوران کودکي و بزرگسالي نوعي گرايش و زمينه خانوادگي وجود دارد.
علايم مشخصه سندرم سرطان وراثتي عبارتند از :
وجود سرطان در دو نفر از بستگان يا بيشتر
سرطان در اعضاي زير 50 سال خانواده
وجود يک نوع سرطان در  چندين نفر از اعضاي خانواده
ابتلاي اعضاي خانواده به بيش از يک نوع سرطان
پيدايش سرطاني نادر در يک نفر از اعضاي خانواده يا بيشر
عوامل غذايي
عوامل غذايي با سرطان هاي محيطي در ارتباط هستند. مواد غذايي را مي توان به سه نوع کارسينوژن ( سرطان زا) , کمک کارسينوژن و يا پيشگيري کننده ( محافظ ) تقسيم کرد. فقدان مواد غذايي پيشگيري کننده در رژيم غذايي براي مدت طولاني , يا مصرف طولاني مدت مواد غذايي کارسينوژن و کمک کارسينوژن , خطر ابتلا به سرطان را بالا مي برد . چربيها , الکل , گوشت هاي دودي و نمک سود , غذاهاي حاوي نيترات و نيتريت و رژيم هاي غذايي پرکالري, از جمله عواملي هستند که با خطر بالاي ابتلا» به سرطان همراه مي باشند. اما غذاهاي پرفيبر ( ميوه جات, سبزيجات و غلات کامل ) و سبزيجات گونه کروسيفرا( کلم , بروکلي , گل کلم و ....) مي توانند خطر سرطان را کاهش دهند. چاقي نيز با سرطان اندومتر و  احتمالا سرطان پستان پس از يائسگي در ارتباط مي باشد.
عوامل هورموني
اختلال بوجود امده در تعادل هورموني که يا ناشي از توليد هورمون توسط خود بدن است ( اندروژن) و يا از مصرف هورمون هاي خارجي است( اگزوژن ) سرچشمه مي گيرد, مي تواند موجب افزايش رشد تومور شود. احتمال مي رود , سرطان هاي پستان , پروستات و رحم به سطح اندروژني هورمون رشد مربوط باشد. شواهد نشان مي دهد زناني که مدت طولاني در معرض استروژن قرار مي گيرند( استروژني که در بدن توليد مي شود يا به عنوان دارو مصرف مي شود و ....) احتمال ابتلا به سرطان سينه در انان بيشتر است. به عنوان مثال زناني که شروع عادت ماهانه در انان در سنين پايين يعني کمتر از دوازده سالگي بوده است يا زناني که بعد از سن پنجاه و پنج سالگي يائسه شده اند يا هرگز بچه دار نشده اند يا براي مدت طولاني هورمون مصرف کرده اند بيشتر در خطر ابتلا به سرطان سينه قرار دارند. همچنين زناني که DES ( شکل مصنوعي استروژن که از اوايل دهه 1940 تا 1971 جهت جلوگيري از سقط جنين مصرف مي شد) مصرف کرده اند با خطر ابتلا به سرطان سينه مواجه هستند. قرص هاي ضد بارداري و درمان هاي طولاني مدت جايگزيني استروژن , مي توانند وقوع سرطان هاي هپاتوسلولار , اندومتريال و پستان را افزايش داده و از خطر سرطان هاي تخمدان بکاهند. درمان هاي هورموني با استروژن و پروژستين , با افزايش خطر سرطان پستان , بيماري هاي قلب و عروق و تشکيل لخته خون همراه هستند. لذا مطالعات پيشگام در امر سلامت زنان, از مسئله قطع چنين درمان هاي  هورموني حکايت مي کند . تغييرات هورموني مرتبط با فعاليت هاي توليد مثلي نيز با وقوع سرطان در ارتباط مي باشند براي مثال : افزايش تعداد موارد حاملگي مي تواند سرطان هاي پستان , اندومتر و تخمدان را کاهش دهند.
نقص سيستم ايمني بدن
هرگاه سيستم ايمني بدن نتواند رشد سلول هاي بدخيم را شناسايي و متوقف کند, سرطان باليني بروز خواهد کرد. مشخص شده است که دربيماراني که سيستم ايمني بدلايلي کارايي و توانايي هاي خود را از دست داده , وقوع سرطان افزايش مي يابد. مثال : در بيماري ايدز وقوع لنفوم , سرطان هاي رکتوم , سروگردن افزايش مي يابد. بيماري هاي خود ايمن , نظير ارتريت روماتوئيد نيز مي تواند وقوع سرطان را افزايش دهد. در افراد گيرنده عضو هاي پيوندي که جهت پيشگيري از رد پيوند, داروهاي سرکوب کنده سيستم ايمني مصرف مي کنند, وقوع لنفوم , برخي از انواع سرطان پوست و سرطان هاي دهانه رحم و ناحيه مقعدي تناسلي بالاست.
پيشگيري , تشخيص و درمان سرطان
با شناخت علائم خطر سرطان و انجام دادن ازمايشات منظم مي توان احتمال تشخيص زود رس سرطان را افزايش داد. انجمن سرطان امريکا توصيه ميکند که هر فرد مسئوليت سلامت خود را برعهده گرفته و به هفت نشانه هشدار دهنده سرطان توجه کند:
تغيير اشکار در زگيل يا خال
زخمي که بهبود نمي يابد
خونريزي يا ترشحات غير معمول
سرفه يا گرفتگي ازار دهنده صدا
تغيير در عادات اجابت مزاج يا دفع ادرار
هرگونه سفتي يا ورم سينه يا  هرجاي ديگر
دشواري دربلع و سو» هاضمه
همچنين براي تشخيص زود رس سرطان هاي پستان , کولون يا رکتوم, پروستات, پوست, بيضه و دهانه رحم يا رحم, روش هاي معاينه اي بوسيله پزشک معالج و خود فرد وجود دارند.
طي سالهاي اخير انجمن سرطان امريکا و انجمن ملي سرطان , متخصصين باليني و محققين , پيشگيري اوليه و ثانويه سرطان را مورد تاکيد قرار داده اند. پيشگيري اوليه در واقع کاهش خطر ابتلا به سرطان در افراد سالم و پيشگيري ثانويه نيز شامل يک سري اقدامات تشخيصي و غربالگري مي باشد که با هدف تشخيص زود هنگام سرطان و مداخله سريع جهت توقف فرايند سرطان صورت مي گيرد.
اصطلاح پيشگيري اوليه , به تمام اقداماتي اشاره دارد که افراد ظاهرا سالم , به قصد کمک به خود جهت نيل به حداکثر سلامت و اجتناب از بيماري انجام مي دهند. بنابراين پيشگيري اوليه , هم شامل ارتقاي سلامت و هم مشتمل بر پيشگيري از بيماري است.
پيشگري اوليه در  سرطان موارد زير را شامل مي شود:
1) کمک به بيماران جهت اجتناب از کارسينوژن هاي شناخته شده
2)  تغيير عادات غذايي به سمت استفاده از رژيم هاي غذايي کم چربي و حاوي فيبر زياد: رژيم غذايي پرچرب خطر سرطان هاي پستان , کولون و پروستات را افزايش مي دهد. برنامه غذايي کم چرب ممکن است به کاهش خطر سرطان کولون و سينه و نيز خطر بيماري قلبي کمک کند. بسياري از انواع چربي ها سبب افزايش سطح استروژن در بدن مي شود که خود خطر ابتلا به سرطان سينه را افزايش مي دهد. طبق تحقيقات انجام شده است روغن هاي اشباع نشده مانند روغن زيتون, کانول و اسيد هاي چرب امگا 3 که در ماهي ازاد و ساردين يافت مي شود , خطر ابتلا به انواع سرطان مانند سرطان سينه را کاهش مي دهد. همچنين غذاهاي مملو از مواد فيبري نامحلول , به کاهش خطر سرطان کولون کمک مي کند. فيبرها از زياد شدن سطح استروژن در بدن جلوگيري مي کنند. انواع لوبيا, برنج سبوس دار, نان سبوس دار, غلات و بسياري از ميوه ها و سبزيجات منابع غني فيبرها هستند. سبزيجاتي نظير کلم بروکلي , کلم و گل کلم همگي به انزيم هاي ضد سرطان در بدن کمک مي کنند.
3)  ايجاد تغييراتي در سبک زندگي و کنترل وزن
4) ورزش : طبق تحقيقات به عمل امده , فعاليت بدني يا ورزش نقش مهمي در پيشگيري از ابتلا به سرطان دارد. زناني که حداقل چهار ساعت در هفته ورزش مي کنند در مقايسه با زناني که فعاليت بدني ندارند سي و هفت درصد کمتر به سرطان مبتلا مي شوند. ورزش با سوزاندن کالري و کاهش چربي , توليد استروژن را متوقف مي کند.
5) عدم استعمال دخانيات و مشروبات الکلي : از انجايي که سيگار و تنباکو کارسينوژن هستند, بايد ترک شوند. الکل مي تواند خطر سرطان کبد را بالا برد . افرادي که بيش از حد الکل مي نوشند و به سيگار نيز اعتياد دارند, با خطر بسيار بالاي سرطان هاي دهان , گلو, حنجره و مري روبرو هستند.
6) زناني که در معرض خطر بالاي سرطان پستان قرار دارند ( مانند زناني که دوره بعد از  يائسگي را مي گذرانند) . مي توانند با تجويز پزشک از داروهايي استفاده نمايند که احتمال وقوع ان را کاهش دهد.
7) بيش از حد در معرض افتاب قرار نگيريد, از لوازم و لباس هاي پوشاننده پوست استفاده کنيد. براي پيشگيري از اسيب ديدگي پوست در اثر تماس با تشعشعات اشعه ماوراي بنفش کرم ضد افتاب تاييد شده استفاده کنيد, چرا که اشعه ماوراي بنفش مي تواند خطر سرطان پوست را افزايش دهد.
ادامه دارد


  رنگ و نشانه هاي روي ناخن نشان دهنده ميزان سلامتي شماست 

تا به حال چند بار با دقت به ناخن هاي خود نگاه کرده ايد؟! آيا مي دانيد هر تغيير در وضع طبيعي ناخن مي تواند نشانه يک بيماري حتي خطرناک باشد؟!بنابراين بهتر است از امروز توجه بيشتري به ناخن هايتان داشته باشيد و عادات بد خود از قبيل جويدن ناخن را کنار گذاشته و به توصيه هاي پزشکي عمل کنيد.
رنگ ناخن
تحقيقات نشان مي دهند که از رنگ و نشانه هاي ناخن مي توان به ميزان سلامتي پي برد مثلا ناخن "زرد" مي تواند نشانه بيماري ديابت، عفونت هاي قارچي يا ناراحتي قلبي باشد و ناخن هاي سفيد نشانه بيماري "کم خوني" باشد.
به گزارش جام جم آنلاين برخي از پزشکان معتقدند ناخن هاي سبز نشانگر عفونت قارچي يا باکتريايي اند و ناخن نيمه سفيد و صورتي، علامت نارسايي کليه است.
ظاهر شدن نقطه و لکه هاي سفيد روي ناخن، گاهي به علت کمبود کلسيم است و در برخي مواقع در اثر فشار يا ضربه اي که به ناخن وارد آمده است.
همچنين يکي از علائم کمبود ويتامين A در بدن پوسته پوسته شدن، ترک خوردن و به وجود آمدن خطوط عرضي بر ناخن هاست و پيدايش رگه و خطوط سياه روي ناخن، گاهي در اثر لخته شدن خون در اين نواحي است که مي تواند در اثر ضربه يا نوعي بيماري باشد که با مشاهده هر يک از علائم مذکور بايد هر چه سريع تر به پزشک مراجعه کرد.
گفتني است، ناخن سالمي که روي پوست سالم قرار داشته باشد، ته رنگي زيبا و صورتي دارد ولي وقتي چند تورفتگي يا گودي کوچک روي سطح معمولا صاف و صيقلي ناخن به وجود بيايد، مي تواند به اين معنا باشد که در زير ناخن اتفاقاتي در جريان است. در اکثر اوقات دليل بروز اين گودي ها بيماري "صدف" يا "پسوريازيس" است که حالتي التهابي داشته و به صورت لکه هاي سرخ فلس مانند روي پوست ظاهر مي شود و سلول هاي پوست ناخن را نيز درگير مي کند.
ناخن هاي قاشقي
ناخن هاي سالم داراي شکل بخصوصي هستند. آنها در بخش مياني کمي برآمده و به سمت کنار ناخن قوس برمي دارند و نوک ناخن هم کمي به سمت پايين مايل است. پس اگر متوجه شديد ناخن هايتان در موقعيتي کاملا معکوس قرار گرفته اند، بايد متوجه شويد که مشکلي پيش آمده است و از نشانه هاي آن کم خوني همراه با فقر آهن است که طبعا پس از برطرف شدن فقر آهن، مدتي طول مي کشد تا ناخن ها به حالت طبيعي بازگردند.
با پوسته پوسته شدن ناخن چه کنيم؟
ناخن از چندين لايه کراتين (نوعي پروتئين)  تشکيل شده است. بهترين حالت زماني است که اين لايه ها براي شکل دادن به يک ناخن يکپارچه و محکم، کاملا به يکديگر چسبيده باشند ولي وقتي از ناخن ها مراقبت نشود، اين حالت نه تنها نشاندهنده عدم رسيدگي کافي به ناخن هاست، بلکه مي تواند به اين معني باشد که در رژيم غذايي شما اسيد لاينوليک به اندازه کافي وجود ندارد.لاک ناخن به چسبندگي لايه ها کمک مي کند و استفاده مکرر از کرم هاي مرطوب کننده براي ناخن بسيار مفيد است.
کمبود اسيد لاينوليک نيز با مصرف روغن هاي نباتي در غذا و سالاد برطرف خواهد شد.
شکنندگي ناخن
با توجه به برخي آمارها حدود 20 درصد زنان از حالتي که به آن سندرم شکنندگي ناخن مي گويند، رنج مي برند. هر چند از نظر عده اي اين نام تنها عنواني تجملي براي ناخن هايي که بسادگي مي شکنند، به شمار مي آيد، اما دليل اين مشکل عميق تر از اينهاست.
ناخن هاي شکننده، توان نگهداري رطوبت را در خود ندارند در نتيجه لايه هاي ناخن به کلي خشک شده و ترک مي خورند و گاه ممکن است به علت کم کاري تيروئيد اين عارضه رخ دهد.
از نظر تغذيه نيز، رژيمي که آهن آن کم باشد، مي تواند موجب نازکي و شکنندگي ناخن شود که با مصرف سبزيجات برگدار مانند اسفناج، گوشت قرمز و تخم مرغ مي توان از آن جلوگيري کرد.
ويتامين ب کمپلکس نيز در بهبود بخشيدن وضعيت ناخن هاي شکننده مفيد است; البته نبايد فراموش کرد قرار دادن بيش از حد ناخن در معرض آب، يکي از دلايل مهم شکنندگي است. پس عدم استفاده از دستکش در انجام کارهاي منزل مي تواند شکنندگي را بيش از پيش کند.
نکته هاي ناخني
- اگر ناخن هاي سست و شکننده داريد، آنها را کوتاه و يکدست کنيد.
- گاهي پاک کردن روده بزرگ از سموم، در درمان شکنندگي ناخن ها موثر است. اين سموم که معمولا در اثر يبوست به وجود مي آيند، از جذب کاني هايي که براي استخوان لازمند، جلوگيري مي کند.
- تغذيه و رژيم غذايي صحيح در رشد و سلامت ناخن ها نقش مهمي دارد. مثلا غذاهاي حاوي آهن، کلسيم و ويتامين B و پتاسيم براي ناخن ها مفيدند.
- آفتاب، کلر و پاک  کننده هاي قوي از دشمنان ناخن به شمار مي آيند، پس از آنها حتي المقدور اجتناب کنيد.
- اگر ناخن هاي خشک و سختي داريد، هر دو روز يک بار، آنها را به مدت 20 دقيقه در روغن زيتون گرم قرار دهيد.
- استفاده بيش از حد از لاک ناخن، سلامت ناخن ها را به خطر مي اندازد و گاهي شما را از رنگ ناخن ها که معياري براي تشخيص سلامتي است، غافل مي کند.
- اگر متوجه رشد کند ناخن هايتان شديد ، بدانيد که رژيم غذايي نامناسب مي تواند در اين خصوص نقش مهمي داشته باشد، مثلا کمبود ويتامين هاي A  و B کمپلکس ، D ، C ، E  همچنين آهن، کلسيم، سولفور و اسيدهاي چرب در رژيم  غذايي رشد ناخن ها بسيار حائزاهميت هستند ، پس آنها را ناديده نپنداريد.


 كوتاه و خواندني  

  تغذيه نامناسب و عدم تحرک، شايع ترين عوامل بيماري هاي ارتوپدي است
يک متخصص بيماري هاي ارتوپدي، بيماري هاي ناشي از وضعيت تغذيه اي نامناسب و عدم تحرک کافي را از شايع ترين عوامل بيماري هاي ارتوپدي عنوان کرد.
دکتر محمدرضا گيتي، فوق تخصص بيماري هاي شانه و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با  ايسنا ، صدمات ضربه اي بر اندام هاي فوقاني و تحتاني (دست و پا) و ستون فقرات را جزو بيماري هاي ارتوپدي تعريف کرد و افزود: بيماري هاي ارتوپدي به دليل تاثيرات عمده اي که بر وضعيت فيزيکي، اجتماعي و اقتصادي مي گذارند از اهميت بالايي برخوردار است.
وي استفاده هاي بيش از حد و نادرست از اندام هاي فوقاني و تحتاني در انجام فعاليت هاي شغلي را مهم ترين عامل بيماري هاي ارتوپدي دانست و گفت: عوامل ژنتيکي، پوکي استخوان بر اثر تغذيه نامناسب، ضعف ماهيچه ها، نداشتن تحرک کافي، عدم انجام ورزشي هاي مناسب و صدمات ناشي از تصادفات و حوادث شغلي از علل ديگر بيماري هاي ارتوپدي است.
اين فوق تخصص جراحي شانه و دست، دردهاي شديد در اندام هاي فوقاني و تحتاني، محدوديت حرکت مفاصل در جهات مختلف، تورم مفاصل و تغيير شکل غيرطبيعي اندام ها را از نشانه هاي اصلي بيماري هاي ارتوپدي برشمرد.
دکتر گيتي در ادامه بر ضرورت پرداختن به پيشگيري به جاي درمان تاکيد کرد و گفت: رعايت بهداشت فردي در مسائل مختلف، پيشگيري از حوادث ورزشي در ورزشکاران و تغذيه مناسب بهترين راه پيشگيري از اين بيماري ها است.
وي، بيشترين افراد مبتلا به بيماري هاي ارتوپدي را افراد مسن برشمرد و اظهار کرد: بيماري هاي ارتوپدي ناشي از پوکي استخوان در جنس مونث و ناشي از صدمات ورزشي در جنس مردان بيشتر است.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در پايان توصيه کرد: افراد بايد سعي کنند از دوران جواني پيشگيري از اين بيماري را با استفاده از تغذيه مناسب و انجام تمرينات ورزشي مناسب مد نظر داشته باشند.

مصرف برخي داروها موجب تغيير
رنگ دندان ها مي شوند
تغيير رنگ دندان ها علل متفاوتي دارند که مصرف برخي داروها در مرحله تکاملي دندان يکي از اين عوامل است.
 دکتر مينا زارعي، عضو مرکز تحقيقات دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: تغيير رنگ دنداني مشکل عمده است که دندانپزشکان مکرر با آن مواجه مي شوند.
وي بيان داشت: اين تغيير رنگ ها ممکن است تک دنداني يا چند دنداني در يک فک باشد، تشخيص علت و آشنايي با شيوه درمان اين تغيير رنگ ها حائز اهميت است.
زارعي يادآور شد: علل اين تغيير رنگ دندان برخي بيماري ها مصرف برخي داروها با تاثير در مرحله تکاملي دندان است و نيز برخي عوامل نظير بيماري هاي پالپ، عدم رعايت بهداشت دهاني، مصرف بعضي غذاها و نوشيدني ها، صدمات و درمان  هاي دنداني نيز مي توانند بطور ثانويه موجب تغيير رنگ دندانها شوند.

هپاتيت ويروسي از شايع ترين
 اختلالات کبدي است
هپاتيت ويروسي يکي از شايع ترين اختلالات کبدي و هپاتيت B از انواع حائز اهميت آن است.
 دکتر سيد جواد کيا متخصص بيماري هاي دهان و دندان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: هپاتيت ويروسي يکي از شايع ترين اختلالات کبدي است که يکي از انواع حائز اهميت آن در دندانپزشکي هپاتيت B است.
اين متخصص بيماري هاي دهان و دندان اظهار کرد: هپاتيت B يک ويروس DNA بوده و دوره کمون آن 45 تا 180 روز است.
وي گفت: دندانپزشکان به دليل خطر انتقال اين ويروس که عمدتا از طريق تزريق، تماس با خون و ترشحات آلوده است در معرض خطر هستند و با توجه به عدم درمان قطعي اين بيماري استفاده از روش هاي پيشگيرانه نظير اصول حفاظت شخصي،  رعايت کامل اتيريليزاسيون، تزريق واکسن هپاتيت B و در موارد اورژانسي تزريق ايمونوگلوبين عليه هپاتيت B توصيه شده است.
 
مورچه ها مرگ را حس مي کنند
محققان دانشگاه کاليفرنيا با مطالعه بر روي چگونگي درک مورچه ها از مرگ يکديگر دريافتند که مورچه ها قادرند با سرعت از گسترش بيماري در ميان زيستگاه خود جلوگيري کنند.
 مطالعات نشان مي دهد زماني که مورچه اي مي ميرد، هم آشيانه او به سرعت مورچه را از لانه خارج مي کند تا به اين شکل خطر سرايت بيماري به کل آشيانه مورچه ها را کاهش دهد. اما چگونگي تشخيص دادن مرگ يک مورچه توسط هم آشيانه اي او امري است که زيست شناسان را به تحقيقات گسترده اي وا داشته است بر اساس يک نظريه مورچه ها پس از مرگ ماده اي شيميايي از خود ساطع مي کنند که در اثر هوازدگي و تجزيه ايجاد شده و مورچه هاي ديگر با دريافت اين سيگنال از مرگ هم آشيانه خود آگاه مي شوند.
به گزارش  مهر،اما اکنون زيست شناسان دانشگاه کاليفرنيا که در حال مطالعه بر روي مورچه هاي آرژانتيني به سر مي برند موفق به ارائه شواهدي جديد شده اند که مکانيزمي متفاوت را از آنچه در پس فرايند جداساختن مورچه هاي مرده از آشيانه قرار دارد نشان مي دهد.
تمامي مورچه ها چه مرده باشند و چه زنده به صورت مداوم از علائم شيميايي مرگ برخوردارند با اين تفاوت که مورچه هاي زنده اين سيگنالها را به همراه سيگنالهايي به نشانه حيات انتشار مي دهند زماني که مورچه اي مي ميرد سيگنالهاي حيات در وي ناپديد شده و تنها سيگنالهاي مرگ را منتشر مي کند.
به گفته محققان به همين دليل مورچه هاي مرده به سرعت شناسايي و به گورستان آشيانه منتقل مي شوند به بياني ديگر آنچه مورچه هاي ديگر را از مرگ مورچه اي آگاه مي کند انتشار ماده اي شيميايي جديد و خاص نبوده و در واقع نبود سيگنالهاي حيات در مورچه اي از مرگ آن موجود خبر مي دهد.
بر اساس گزارش بي بي سي، محققان معتقدند درک درست از سيستم تشخيص مورچه ها از مرگ مي تواند در ارائه استراتژي جديد و سازگار با محيط زيست به منظور مقابله با آفات موثر باشد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته