جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/02/20 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3311


گل گشت


جمع آوري يک هزارو50تن شير در خراسان رضوي


وزير نيرو از بهره برداري همزمان سه سد بزرگ آذربايجان غربي در 15 روز آينده خبر داد


ايران زمين


امضا» تفاهم نامه توليد اتوبوس بين شرکت دوو کره و استان اردبيل


 گل گشت  

استان  فارس

فارس و فارسي شکل عربي شده پارس و پارسي هستند. نام زبان فارسي برگرفته از نام قديم اين منطقه، پارس بزرگ، است که به علت حکومت شاهان هخامنشي به کل منطقه ي ايران اعمال ميشد.پيش از اسلام دو پادشاه بزرگ ايراني بنام هاي کورش بزرگ و اردشير بابکان از اين ناحيه برخاستند و به ترتيب سلسله هاي بزرگ هخامنشي و ساساني را پديد آوردند. اسکندر نيز بعدها تعدادي شهر در اين استان تاسيس کرد. فارس بين سلسله هاي بسياري دست به دست شد و آثار باستاني و تاريخي زيادي از آن ها بجاي ماند که هر کدام به عنوان ميراث جهاني ارزش هاي خود را دارند و بازگوکننده تاريخ استان، ايران و غرب آسيا هستند. ويرانه هاي بيشاپور، تخت جمشيد،حمام خانه دهکهنه(لامرد)و شهر گور و کاخ ارشير فيروزآباد همگي بيانگر اين موضوع است.استان فارس تقريبا در جنوب ايران قرار دارد. از شمال به استان اصفهان، از شرق به استان يزد و استان کرمان، از جنوب به استان هرمزگان، از غرب به استان بوشهر و از شمال غربي به استان کهگيلويه و بويراحمد محدود است. پهناوري آن 100,133 کيلومتر مربع و ميانگين بلندي آن از سطح دريا 1540 متر است.
جمعيت استان بر پايه ي آخرين سرشماري در سال 1385 به تعداد 580,956,3 نفر بوده است که شهرستان شيراز با 580, 956,3 نفر بيش از %39 جمعيت استان را در خود جاي داده است. پس از شيراز شهرهاي مرودشت با 320,269نفر و کازرون با 806,246نفر و لار با 579,205نفر و فسا با 806, 191نفر پرجمعيت ترين شهرستان هاي استان هستند.
سه ناحيه آب و هوايي گوناگون در استان فارس وجود دارد. نخست ناحيه کوهستاني شمال و شمال غربي با زمستان هاي نسبتا سرد و تابستان هاي معتدل. دوم نواحي مرکزي با زمستان هاي نسبتا باراني و معتدل و تابستان هاي گرم و خشک. ناحيه سوم در جنوب و جنوب شرقي داراي زمستان هاي معتدل و تابستان هاي بسيار گرم است. زبان بيشينه ي مردم استان زبان فارسي است. اما گويشهايي مانند لارستاني، قشقايي، سيوندي، دواني و لري نيز در اين استان رواج دارد. گويش مردم سيوند فارس به دليل آميخته نشدن با عربي و تعلق به زبانهاي ايراني شاخه شمال غربي درخور اهميت است. گويش لارستاني نيز از گويش هاي ايراني جنوب غربي به شمار ميرود که با گويش هاي فارسي، لري و تاتي همخانواده است. عشاير قشقايي به گويش ترکي قشقايي سخن مي گويند. گويش قشقايي و گويش آذربايجاني از يک خانواده اند. گويش لري نيز در شهرستان ممسني رواج دارد.
بقعه هفت تنان
يا تکيه هفت تنان که يکي از بناهاي کريم خان زند در شيراز مي باشد; باغ مصفايي است که در شمال آرامگاه حافظ در دامنه کوه تخت ضرابي (کوه چهل مقام) قرار گرفته و علت نامگذاري اين بنا به هفت تنان، وجود هفت قبر از هفت عارف در اين باغ است که کريم خان زند روي هر کدام، سنگ بزرگ بدون کتيبه اي نصب کرده است.
قسمت جالب و تاريخي اين بنا تالاري است که سقف آن بر دو ستون بزرگ يکپارچه استوار گرديده است. در طاقچه هاي بالايي اين تالار، 5 مجلس با رنگ و روغن بر روي گچ نقاشي شده و به سهم خود از شاهکارهاي نقاشي دوران زنديه است که در سال هاي 1336 و 1337 ه. ش. توسط نقاش و هنرمند فقيد; شادروان محمد باقر جهانميري به همان طرح و نقش قديمي تعمير و تجديد گرديد. اين  مجلس به ترتيب عبارت اند از: اول درويشي با تبرزين و کشکول و محاسن سفيد، دوم حضرت موسي در حال شباني، سوم منظره شيخ صنعان و دختر ترسا، چهارم مجلس حضرت ابراهيم و پنجم که درويش جواني را نشان مي دهد. غير از اين  مجلس، بر در و ديوار تالار نامبرده، نقش و نگارهاي ظريف با رنگ هاي مطبوع و ملايمي نقاشي شده که حکايت از تزئينات عالي سقف و ديوار تالار دارد. ازاره هاي تالار با سنگ هاي مرمر ليمويي رنگ پوشانده شده است. بر روي سنگي بزرگ و يکپارچه، دو ستون نظير ستون هاي آرامگاه حافظ قرار گرفته که بر روي آن با طرح و رنگ ملايم و مطبوعي گل و برگ هايي نقاشي گرديده است. دو اطاق در طرفين تالار قرار دارد که آنها نيز داراي نقاشي هاي قديمي هستند. حوض بزرگي در وسط عمارت اصلي به چشم مي خورد که در گذشته از آب رکن آباد پر مي شده است. اطراف تکيه هفت تنان گورستاني بوده که هم اکنون سنگ قبر چند شخصيت معروف عرفاني در آنجا ديده مي شود. در حال حاضر از اين عمارت و باغ به عنوان گنجينه سنگ هاي تاريخي استفاده مي شود. سنگ هاي موجود در اين گنجينه متعلق به قرون سوم تا يازدهم ه. ق. است که با انواع خطوط کوفي، ثلث، نستعليق، ديواني، توقيع، تعليق، نسخ و... به طرز زيبايي تزئين شده اند.
آرامگاه سيد تاج الدين غريب
از بقاع متبرک شيراز است که پيش از دوره قاجاريه در نزديک دروازه کازرون در کوچه اي احداث شده است. اين بقعه آرامگاه جعفربن فضل بن جعفر بن علي ابن ابي طالب ملقب به تاج الدين غريب است. همچنين مقبره محمدبن حسن مثني ابن حسن بن علي بن ابي طالب نيز در اين مکان قرار گرفته است. در اين بقعه که داراي گنبدي نيلوفري است رو به شمال و در کوچه اي منتهي به بازار ميوه فروش ها قرار گرفته است. در سر در ورودي نيز کاشي هفت رنگ استفاده شده و بر روي آنها تصاوير گل و بته نقش بسته است. بر روي برخي از آنها نيز آيات قرآني و احاديث به خط ثلث نگاشته شده است. بر روي برخي ديگر تصاوير وقايع کربلا نقش بسته است و در پايان نيز تاريخ 1310 ه.ق. قيد شده است. بر روي در ورودي که چوبي است و منبت کاري شده نيز احاديثي به صورت منبت نقش بسته است. بر بالاي در پنجره اي مشبک از قطعات چوب و شيشه رنگي وجود دارد. در پشت در، راهرويي به شکل هشت ضلعي وجود دارد که در سقف آن کاشي يکرنگ به کار رفته است. اين بقعه داراي يک هشتي ورودي است که کاربندي شده و داراي گنبدي کم خيز است. در اين بقعه، حياطي به شکل مربع وجود دارد که در وسط آن حوضي سنگي که حوضي کوچکتر در آن است، قرار دارد. اطراف حياط را نيز درختان اکاليپتوس، بيد و چنار پوشانده است. رو به روي در ورودي حرم و حسينيه قرار گرفته است. در جلو حرم، ايواني به عرض 4 متر و طول 14 متر قرار دارد که کف پوش آن سنگ مرمر است و سه جرز آجري درجلوي آن قرار گرفته است. ازاره جرزها از نوع سنگ گندمک بوده، حجاري شده است. روي بدنه ستون ها و طاق ايوان با کاشي يک رنگ مزين شده است. در پيشاني ايوان نيز، سه حديث از حضرت علي (ع) و يک حديث از حضرت محمد (ص) بر روي کاشي لاجوردي نگاشته شده است. بر فراز سر در ورودي حرم که در سمت راست ايوان قرار دارد، به وسيله کاشي يک رنگ، مقرنس کاري شده است. در وسط حرم، ضريحي از جنس نقره به صورت مکعب قرار گرفته که در آن دو قبر قرار دارد و بر فراز آن گنبد قرار گرفته است. حرم تا ارتفاع يک متر و بيست سانتي متر از سطح زمين، سنگ مرمر است. بالاي ازاره ها و سقف آينه کاري شده است. در ضلع جنوبي حرم، شاه نشين بزرگي قرار دارد که به صورت طاق و توپزه است. سمت چپ حرم، حسينيه امام زاده، ساخته شده از آجر و سنگ قرار دارد. اين حسينيه داراي چهار ستون سنگي و ده طاق نماي کوچک است. در شرق حسينيه نيز طاق نما و ايوان هايي قرار دارد که پيش از اين مدرسه علميه بوده و هم اينک مرکز امور فرهنگي است. آخرين تعميرات حرم در سال 1377 ه.ش. انجام شده است چنان که در ضلع شرقي حياط نيز در اتاق جهت استقرار پاسگاه انتظامي احداث شده است.


  جمع آوري يک هزارو50تن شير در خراسان رضوي 

 مشهد-  خبرنگار آفرينش
رئيس سازمان جهاد کشاورزي خراسان رضوي گفت: روزانه يک هزار و 50تن شير توليدي در استان با همکاري استانداري و سازمان بازرگاني جمع آوري و مديريت مي شود.
محمد اسماعيل نيا گفت: طي جلساتي که در استانداري برگزار شد مقرر گرديد از اين ميزان شير توليدي 300 تن آن تبديل به شير خشک و 750 تن نيز از محل شير يارانه اي با کارخانجات قرار داد منعقد شود.
وي با اشاره به اينکه هم اکنون دامداران از وضعيت بهتري نسبت به گذشته برخوردارند افزود: در گذشته شير با قيمت زير دو هزار ريال به دلال داده مي شد در حاليکه که اکنون با قيمت ميانگين چهار هزار و 100 ريال فروش مي شود.
وي در ادامه با اعلام اينکه دامداران اين استان در آينده سهامدار کارخانجات شير مي شوند گفت: پيشنهاد سهامدار شدن دامداران در کارخانجات شير مورد پذيرش شفاهي مسوولان مربوطه قرار گرفته و ما اين پيشنهاد را تا نهايي شدن آن دنبال مي کنيم.
وي تقويت صنايع تبديلي و دامدار و نيزرضايت مصرف کننده را از اهداف مجموعه استان برشمرد و افزود : تحقق اين پيشنهاد تامين کننده امنيت بخش زيادي از توليد شير در استان است.
وي در ادامه تجهيزات، وضعيت بهداشتي و افزايش سرعت در انتقال و پذيرش شير در کارخانه را در کاهش بار ميکروبي آن موثر دانست و گفت: در حال حاضر متوسط بار ميکروبي شير در استان زير يک تا دو ميليون است و حال آنکه اين رقم در چند سال گذشته چندين ميليون بوده است.
اسماعيل نيا ميزان بار ميکروبي را در هنگامي که شير از دامدار تحويل مي شود 30 هزار عنوان کرد و افزود: با اصلاح چرخه جمع آوري شير و سرعت بخشيدن به اين فرآيند مي توان ميزان بار ميکروبي شير را به استاندارد رساند.


  وزير نيرو از بهره برداري همزمان سه سد بزرگ آذربايجان غربي در 15 روز آينده خبر داد  

 اروميه - خبرنگار آفرينش
 سيد پرويز فتاح در جلسه اي با مديران شرکت هاي خدمات رساني زير مجموعه وزارت نيرو در آذربايجان غربي گفت : عمليات ساخت سد پگاج پلدشت ، دريک سلماس و باران تکاب به اتمام رسيده است و بهره برداري از اين سدها تا کمتر از 15 روز آينده با حضور مسئولان ارشد کشور آغاز مي شود
وي همچنين از افزايش 2/5 برابري اعتبارات عمراني بخش آب آذربايجان غربي خبر داد و خاطر نشان کرد : اين اعتبارات امسال به 3هزار و 320 ميليارد ريال رسيده که تلاش مي شود با استفاده از اين اعتبارات عمليات ساخت سد زولاي سلماس و طرح تامين آب شرب تکاب به اتمام برسد
وزير نيرو همچنين آغاز عمليات اجرايي ساخت سدهاي نازلوي اروميه ، سردشت و گردابين پيرانشهر را از ديگر برنامه هاي وزارت نيرو در بخش تامين آب آذربايجان غربي عنوان کرد و گفت : سد آق چاي خوي هم تا پايان سال جاري به مرحله آب گيري خواهد رسيد .
پرويز فتاح در ادامه به تامين آب شرب مناسب شهر اروميه تاکيد و اضافه کرد: بايد هرچه سريعتر شبکه انتقال آب آسيب ديده شهرچاي مرمت شود تا شهروندان اين شهر در تابستان با مشکل قطع آب مواجه نشوند .
استاندار آذربايجان غربي هم در اين مراسم خاطر نشان کرد: امسال تلاش مي شود با 60 ميليارد ريال اعتبار به 100 روستاي زير 20 خانوار استان برق رساني شود و تا پايان نيمه نخست سال جاري برق دار کردن تمام روستا هاي استان جشن گرفته شود.


 ايران زمين  

با ارسال طومار به رئيس جمهور:
مردم شهرستان رباط کريم خواستار ايجاد خط مترو شهري شدند
رباط کريم -خبرنگار آفرينش
بيش از سدها نفر از شهروندان شهرستان رباط کريم با ارسال طوماري به رياست جمهور خواستار ايجاد قطار بين شهري تهران به شهرستان رباط کريم شدند. به گزارش خبرنگار ما شهروندان اين شهرستان در آستانه سفر دوره دوم رئيس جمهور به اين منطقه اين تقاضا را از مقام رئيس جمهور نمودند
در بخش ديگري از اين طومار که رونوشت آن نيز به دفتر روزنامه مخابره شده کمبود امکانات حمل و نقل بين شهري ريلي عليرغم جمعيت گسترده اشاره شد ه و شهروندان خواستار تحقق اين امر مهم شدند.گفتني است اعضاي شوراي شهر نيز طي نامه اي به رئيس جمهور شهرستان رباط کريم را مستحق ايجاد خط مترو توصيف کردند و خواستار تسريع در ايجاد اين امر مهم شدند.
 
 برگزاري اولين جشنواره فيزيک  در منطقه سردشت شهرستان دزفول
 دزفول -  خبرنگار آفرينش
 به گزارش روابط عمومي  اداره آموزش وپرورش منطقه سردشت در راستاي کيفيت بخشي به روند ياددهي ويادگيري ، دانش آموزان طي مراسمي جشنواره فيزيک براي اولين بار درمنطقه سردشت با حضور رياست اداره ، معاونت وتني چند از کارشناسان  حوزه ستادي در محل دائمي نمايشگاههاي دبيرستان  حضرت فاطمه ( س) سردشت برگزارشد. دراين نمايشگاه که با هدف علمي ردن آموخته هاي دانش آموزان وبا تشکيل کميته هاي مغناطيس ، الکترومغناطيس و الکتريسيته ، نرم افزار ، مکانيک ونور همراه بود . دانش آموزان با هدايت مسئول گروههاي آموزشي منطقه ، راهنما واساتيد تمامي آزمايشات فيزيک را بصورت علمي اجرا نمودند. اين جشنواره با استقبال گرم دانش آموزان همراه بود. شهر سردشت (سالند) درشمال شهرستان دزفول در منطقه کوهستاني بخش سردشت با جاذبه هاي گردشگري زيبا و کوهستاني فرح بخش واقع گرديده است.

کارگروه کانون هماهنگي فناوري فر ش در دانشگاه کاشان تشکيل شد
کاشان -  خبرنگارآفرينش
نخستين جلسه کارگروه  مشترک کانون هماهنگي فناوري فرش رياست جمهوري در دانشگاه کاشان برگزار شد.
رئيس کانون فناوري فرش دانشگاه کاشان،  با اشاره به واگذاري دبيرخانه اين کانون از سوي معاون علمي، فناوري و نوآوري رئيس جمهوري به اين دانشگاه، هدف اين کانون را برنامه ريزي هرچه بهتر براي ارتقاي اين هنر اصيل ايراني بيان کرد.
"دکتر حسن خاتمي" از همه فعالان چرخه نوآوري اعم از دانشگاهيان، مراکز تحقيقاتي، توسعه و طراحي و مهندسي و شرکت  هاي صنعتي خصوصي و دولتي فرش خواست تا براي حفظ و صيانت از اين هنر سنتي و اصيل ايراني و کيفيت هرچه مرغوب اين هنر همت کنند.
وي، همکاري دانشگاه و صنعت فرش را گامي موثر براي ساماندهي، معرفي و شناساندن هنر فرش و حل مشکلات پيش روي آن ذکر کرد.
رئيس کانون هماهنگي فناوري فرش ايران، ارائه راهکارهايي جهت حل مشکلات پيش  روي فرش و انتقال آن به مراجع ذي  صلاح براي گنجاندن در برنامه پنجم توسعه و يا هيات دولت را خواستار شد و حمايت کانون را براي انجام طرح هاي کاربردي و در صورت نياز تشکيل کارگروه  هاي تخصصي در هر دو بخش فرش دستباف و ماشيني اعلام داشت.
در اين نشست کارشناسان، توليد کنندگان و طراحان فرش، آسيب  شناسي فرش دستباف، نگاه کارشناسانه به مشکلات و مسائل فرش دستباف، ترسيم اهداف و راهکارهاي کوتاه مدت و ميان مدت و جمع آوري آمار و اطلاعات فرش را خواستار شدند.

مدير جهاد کشاورزي حاجي آباد:
برداشت سيب زميني در حاجي آباد آغاز شد
بندرعباس- خبر نگار آفرينش
مدير جهاد کشاورزي حاجي آباد گفت: برداشت سيب زميني از 85 هکتار زمين  هاي زير کشت در اين شهرستان آغاز شد.
منصور شفيعي  در حاجي  آباد افزود: پيش بيني مي  شود در سال جاري حدود 25 هزار و 500 تن سيب زميني از زمين  هاي زراعي حاجي آباد برداشت شود
وي با اشاره به عملکرد جهاد کشاورزي حاجي  آباد در اقدامات اصلاحي نوع کشت و بذر ياد آور شد: در منطقه حاجي  آباد از هر هکتار زمين 30 تن سيب زميني برداشت مي  شود که اين در نوع خود داراي اهميت ويژه اي براي دست اندرکاران امور است.
شفيعي پيگيري  هاي متعدد و نظارت کارشناسان بخش کشاورزي حاجي  آباد را در تحقق اين امر موثر دانست و اظهار داشت: برگزاري دوره  هاي ترويجي براي کشاورزان، انجام به موقع عمليات زراعي و مبارزه با آفات و علف  هرز از جمله اقدامات انجام شده موثر ديگر در ارتقاي برداشت اين محصول در هر هکتار است.
مدير جهاد کشاورزي حاجي  آباد در ادامه افزود: در حال حاضر قيمت فروش هر کيلو سيب زميني به بازار 2 هزار و 800 ريال است و محصول برداشتي در راستاي ارسال به استان تهران و مناطق هم جوار بار گيري مي  شود.
شفيعي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ظرفيت  هاي متعدد بخش کشاورزي در حاجي  آباد ياد آور شد: اين شهرستان داراي 30 هکتار سطح زير کشت محصولت زراعي و باغي که حاجي آباد را به قطب مهم کشاورزي در هرمزگان تبديل کرده است.
وي اظهار داشت: در صورت ساماندهي و ارتقاي کيفي سيستم  هاي آبياري بخش کشاورزي حاجي  آباد اين شهرستان داراي قابليت  هاي متعددي در توليد محصولات با هدف صادرات است. برداشت سيب زميني هر ساله در حاجي آباد از اوايل ارديبهشت ماه آغاز و تا آخر خرداد ماه ادامه مي  يابد.


 امضا» تفاهم نامه توليد اتوبوس بين شرکت دوو کره و استان اردبيل 

اردبيل  -  خبرنگار آفرينش
تفاهم نامه توليد اتوبوس هاي بين شهري و درون شهري مابين شرکت دوو کره و شرکت خودروي مايوان استان اردبيل امضا» شد. دراين مراسم خادمي مديرعامل شرکت سبلان خودروي مايوان گفت: شرکت خودروي مايوان درسال 87 با هدف ساخت اتوبوس هاي بين شهري و درون شهري تاسيس شده و عمليات ساخت نيز در سه فاز اجرا مي شود.
وي افزود: درفاز اول واردات خودرو به صورت CBC ، درفاز دوم واردات قطعات به صورت CKD ، درفاز سوم ساخت قطعات تاسقف 60 درصد صورت مي پذيرد .
مديرشرکت سبلان خودروي مايوان تصريح کرد: اشتغالزايي براي 2 هزارنفر ، ايجاد خوشه هاي صنعتي درمنطقه ، توليد و مونتاژ سالانه يکهزار دستگاه اتوبوسهاي دوو ازجمله اهداف طرح مي باشد.  خادمي ميزان سرمايه گذاري اين طرح را 30 ميليارد تومان عنوان کرد و گفت: براساس قراردادي که با وزارت کشور داريم درسال اول 500 دستگاه اتوبوس ، درسال دوم 200 دستگاه اتوبوس به وزارت کشور تحويل خواهيم داد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته