جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/02/20 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 3311


بلوکه شدن منابع مسکن مهر!

قائم مقام سازمان استاندارد هشدار داد;
رعايت استانداردهاي اجباري خودرو تا پايان سال


بانک و بيمه


كوتاه و خواندني


مسکوکات و ارز


جزئيات طرح افزايش پلکاني گازبهاي خانگي


  بلوکه شدن منابع مسکن مهر! 

معاون مسکن سازمان مسکن و شهرسازي استان فارس گفت: بلوکه شدن پول آورده مردم در مسکن مهر توسط صندوق تعاون مانع جدي اجراي اين پروژه است. ابراهيم بهاروند در گفت وگو با فارس، با بيان اين که مردم در طرح مسکن مهر از 500 هزار تا 5 ميليون تومان آورده براي آماده سازي زمين داشته اند، گفت: همه اين وجوه در صندوق تعاون تجميع شده و آن صندوق هم اعلام کرده تا 21 ماه اين پول بايد بماند و پس از آن وام 5 ميليون تومان به افراد پرداخت مي کند که مردم هم به دليل قسط بالاي تسهيلات و شروع فوري بازپرداخت، تمايلي به گرفتن وام ياد شده نشان نمي دهند. وي افزود: مشکل اصلي اجراي پروژه هاي مسکن مهر همين قفل شدن آورده مردم در صندوق ياد شده است که در سفر وزير تعاون به استان فارس و بازديد از پروژه مسکن مهر در ارسنجان اين مشکل مطرح شد. بهاروند افزود: در شوراي مسکن استان فارس تذکر شديد از جانب استاندار به مسوولان اداره تعاون استان داده شد تا پول مردم از صندوق تعاون آزاد و صرف ساخت و ساز مسکن مهر شود.
معاون سازمان مسکن و شهرسازي استان فارس افزود: پس از تذکر استاندار، هم اکنون صندوق تعاون اعلام کرده که اعطاي تسهيلات تعاوني مسکن مهر هر زمان که بخواهند، در قالب هزينه هاي مسکن مهر از محل سپرده خودشان پرداخت مي شود. در اين رابطه سخنگوي صندوق تعاون کشور هرگونه بلوکه شدن منابع مالي تعاوني هاي مسکن سراسر کشور را تکذيب کرد و گفت: عملکرد انقباضي بانک ها برخلاف مصوبه دولت عامل اصلي کمبود نقدينگي در اجراي مسکن مهر در کشور است. سعيد معادي در گفت وگو با ايلنا با اشاره به فرافکني بانک ها، افزود: بر اساس شيوه نامه دولت پرداخت وام هرکجا که زمين،  نقشه و پيمانکار مشخص و يا بطورکلي در هر مرحله از ساخت وساز اين طرح مشخص شود و بانک هاي عامل اعلام پرداخت تسهيلات کنند، صندوق تعاون متعهد به پرداخت آورده هاي اعضاي تعاوني هاي مسکن به بانک ها است. وي ضمن تکذيب هرگونه بلوکه شدن آورده هاي تعاوني هاي مسکن مهر در صندوق تعاون تصريح کرد: صندوق در اغلب استان هاي کشور کار انتقال نقدينگي را براي پرداخت تسهيلات به بانک ها انجام داده است.


 قائم مقام سازمان استاندارد هشدار داد;
 رعايت استانداردهاي اجباري خودرو تا پايان سال 

قائم مقام سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران گفت: خودروسازان تا پايان برنامه 5 ساله چهارم در سال 88 موظفند توليدات خود را مطابق استانداردهاي اجباري خودرو توليد کنند. به گزارش شبکه خبر، وحيد مرندي مقدم افزود: کميسيون زيربنايي دولت، طرح اجباري شدن 55 استاندار مشمول توليدات داخل را تصويب کرد که شوراي عالي استاندارد به خودروسازان ابلاغ مي کند. مرندي مقدم تاکيد کرد: به موجب اين مصوبه، خودروسازان تا پايان امسال مهلت دارند، محصولات خود را با رعايت اين استانداردهاي اجباري توليد کنند در غير اينصورت خط توليد و خودروهاي توليدي آنها متوقف خواهد شد. وي درباره برخي نواقص فني خودروهاي توليد داخلي گفت: سازمان استاندارد با در نظر گرفتن استانداردهاي محيط زيست و آلايندگي، اين 55 استاندارد اجباري را براي توليد خودروها تصويب کرده است. قائم مقام سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران افزود: خودروهاي وارداتي هم مشمول 55 استاندارد اجباري هستند. مرندي مقدم گفت: براي خودروهاي توليد داخل تا قبل از تصويب طرح اجباري شدن 55 استاندارد خودرو، نيمي از اين استانداردها اجباري بود و معايب و نواقص کنوني در توليدات داخل هم مربوط به استانداردهايي است که خودروسازان ملزم به رعايت آن نشدند. قائم مقام سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران درباره انطباق مصرف انرژي توليدات داخلي با استانداردهاي يورو 2000 يا 3000 گفت: کميته فني تعيين استاندارد مبنا را براساس استاندارد 41 و 42 که معيارهاي مصرف سوخت را مشخص مي کند يا همان يورو 2000 قرار داده است. مرندي مقدم همچنين درباره نصب ترمزهاي اي.بي.اس و ايربک در خودروها گفت: با توجه به مصوبه اخير کميسيون زيربنايي دولت، به طور يقين خودروسازان براي رعايت اين مصوبه و نصب و توليد انبوه اين سامانه ها در حدود 800 تا 900 هزار خودرو توليدي خود نيازمند زمان هستند.


 بانک و بيمه  

  روند صدور آني کارت نقدي بانک پارسيان کليد خورد
  با حضور حسين مهراني، معاون فناوري هاي نوين و مهران شريفي، مدير اداره نظام هاي پرداخت بانک مرکزي در محل ساختمان مرکزي بانک پارسيان، روند صدور آني کارت نقدي در تمامي شعب بانک پارسيان رسما آغاز شد.حسين مهراني در نشستي که به همين منظور با حضور مدير عامل بانک پارسيان و تني چند از معاونان اين بانک برگزار شد به سياست ها و اقدامات بانک مرکزي در زمينه ترويج هرچه بيشتر بانکداري الکترونيکي اشاره کرد و همکاري تمامي بانک ها را در اين زمينه ضروري خواند.معاون فناوري هاي نوين بانک مرکزي اهميت فرهنگ سازي براي استفاده صحيح، فراگير و اصولي عموم شهروندان از ابزارهاي نوين بانکداري را يادآور شد و گفت: براي رسيدن به جايگاهي مطلوب و بهره گيري از تمامي ظرفيت هاي موجود، نيازمند تلاش فراوان هستيم تا بتوانيم جامعه را از مزاياي بي شمار بانکداري مدرن بهره مند سازيم.وي سپس اهميت فعال سازي و بهره مندي از تمامي ظرفيت هاي ابزارهاي نوين پرداخت را يادآور شد و با تاکيد بر لزوم ترويج فرهنگ استفاده از کارت به جاي پول، صدور آني کارت نقدي در شعب بانک پارسيان را گامي مثبت در همين راستا دانست. علي شايسته، مديرعامل بانک پارسيان در اين نشست با اشاره به اقدامات بانک پارسيان در زمينه ترويج بانکداري مدرن و سهم بسزاي اين بانک در ارايه خدمات بانکداري الکترونيک در کشور گفت: بانک پارسيان از ابتداي شکل گيري تلاش کرد از مدرن ترين امکانات و علم روز براي ارايه خدمات بانکي استفاده کند و با اين نگاه در ارايه بسياري از خدمات نوين بانکي پيشگام بود.وي سپس به صدور آني کارت نقدي در شعب اشاره کرد و گفت: بانک پارسيان نخستين بانک کشور است که در زمينه اخذ مجوز از بانک مرکزي براي استفاده از دستگاه صدور آني کارت نقدي اقدام کرد و هم اکنون تنها بانکي است که از اين فناوري سود مي برد.
 دومين ستاره بين المللي کيفيت براي بانک تجارت
بانک تجارت موفق شد تا براي دومين سال پياپي جايزه ستاره بين المللي کيفيت را به سبب ارتقا» سطح خدمات و افزايش رضايت مشتريان از موسسه معتبر D.I.B دريافت کرد.
به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، اين نشان معتبر بين المللي به سبب "تعهد و تلاش پايدار بانک تجارت به ارائه خدمات برجسته، متمايز و داراي بالاترين کيفيت" به اين بانک اعطا» شده است. اين گواهي تاکيد دارد که بانک تجارت توانسته است شاخص هاي کلان مديريت و ارائه خدمات خود را منطبق با استانداردهاي تعيين شده در گواهي بين المللي QC100 (مديريت جامع کيفيت) نمايد.


 كوتاه و خواندني 

  کنتور مجزاي آب براي هر واحد مسکوني
دو وزارتخانه نيرو و مسکن و شهرسازي با همکاري مشترک و در راستاي اصلاح الگوي مصرف، ارائه کنتور مجزاي آب براي هر واحد مسکوني را در دستور کار قرار دادند. به گزارش مهر، وزارتخانه هاي نيرو و مسکن در طرح مشترکي قصد دارند براي هر واحد مسکوني، يک کنتور مجزاي آب اختصاص دهند.
 قيمت نفت در بالاترين سطح طي 6 ماه اخير
قيمت نفت در بازارهاي جهاني در بالاترين سطح شش ماه اخير تثبيت شده است. به گزارش ايسنا، بهاي نفت خام سبک شيرين آمريکا - وست تگزاس اينترمديت - براي تحويل در ماه ژوئن در بازار مبادلات نفتي نيويورک (نايمکس) در سطح 58 دلار و 63 سنت تثبيت شد. اين در حالي است که بالاترين قيمت نفت در روزهاي گذشته در سطح 58 دلار و 69 سنت در بازار نيويورک ثبت شده است.باوجود افزايش قيمت نفت در روزهاي گذشته، بازارهاي جهاني همچنان شاهد قيمت هايي درحدود 90 دلار پايين تر از دوران اوج قيمت در تابستان گذشته هستند. در همين  حال در لندن نيز هربشکه نفت خام برنت درياي شمال براي تحويل در ماه ژوئن در بازار لندن با ازفايش قيمت در سطح 58 دلار و 57 سنت دادوستد مي شود.

 تعيين دستمزد کارکنان دولت در انتظار ابلاغ ضريب افزايش حقوق
معاونت هاي مالي ادارات و دستگاه هاي دولتي براي تعيين دستمزد کارکنان دولت در سال جديد در انتظار ابلاغ ضريب جديد افزايش حقوق هستند.به گزارش فارس، فصل دهم قانون مديريت خدمات کشوري براي افزايش حقوق و دستمزد کارکنان دولت بايد از ابتداي سال 88 به اجرا درآيد، در عين حال اجراي اين فصل مهم قانون در انتظار ابلاغ آيين نامه هاي اجرايي مربوطه است که بايد توسط معاونت توسعه سرمايه هاي انساني رياست جمهوري تهيه و ابلاغ شود.يک عضو کارگروه تدوين آيين نامه هاي اجرايي فصل حقوق و دستمزد کارمندان دولت در اين رابطه گفت، تهيه آيين نامه هاي مربوطه با جديت در معاونت برنامه ريزي دنبال مي شود و با ابلاغ ضريب حقوق جديد، احکام کارگزيني صادر و افزايش دستمزدها اعمال مي شود.
 افزايش قيمت ميوه در بازار
قيمت انواع ميوه از جمله ميوه هاي نوبرانه در بازار با افزايش روبرو بوده است.به گزارش ايسنا، قيمت سيب و پرتقال در بازار تهران با افزايش روبرو بوده و بعضا به دو برابر قيمت هاي پيش از عيد و سال گذشته رسيده است.فعالان بازار همچنين از افزايش قيمت ميوه هاي نوبرانه هم خبر مي دهند و دليل آن را سرمازدگي اعلام مي کنند با اين وجود بسياري معتقدند ميزان سرمازدگي آنقدرها هم که شايع شده گسترده نيست و اين شايعات براي سو»استفاده دلالان ساخته شده است و اين شايعات نبايد بازار ميوه تابستانه را تحت الشعاع قرار بدهد. درختان ميوه در شهريار، گنبد، شاهرود، همدان و بسياري از نقاط شمال سالم هستند و تنها برخي درختان مسير زنجان تا تبريز و برخي باغ هاي اردبيل دچار سرمازدگي شده اند. قيمت پرتقال، زردآلو، نارنگي، سيب درختي، توت فرنگي، موز و گوجه درختي نسبت به سال گذشته حدود دو برابرافزايش قيمت داشته اند.


 مسکوکات و ارز  


 يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                          21600 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                         216000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                         214000  تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                                     111000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                         57000   تومان
 
دلا ر                                                                                                                 985  تومان
  
يورو                                                                                                                 1330  تومان


 جزئيات طرح افزايش پلکاني گازبهاي خانگي 

مديرعامل شرکت ملي گاز با تشريح جزئيات طرح افزايش پلکاني گازبهاي بخش هاي خانگي، اعلام کرد;  در صورت تصويب اين طرح 30 درصد مشترکان گاز با جرايم پلکاني مواجه مي شوند. عزيز الله رمضاني در گفت وگو با مهر در تشريح جزئيات طرح افزايش پلکاني گاز بهاي بخش هاي خانگي و تجاري، اظهارکرد: براساس قراردادي که ما بين شرکت ملي گاز ايران و سازمان هواشناسي کشور منعقد شده است، مطالعات دسته بندي شهرهاي کشور از نظر درجه دما به پايان رسيده است. وي افزود: به استناد اطلاعاتي که از سوي سازمان هواشناسي در اختيار شرکت ملي گاز گذاشته شده است، کليه شهرهاي کشور از نظر درجه دما به 5 دسته تقسيم شده اند. مديرعامل شرکت ملي گاز ايران با يادآوري اين موضوع که هم اکنون استان هاي کشور وسيع هستند و شهرستان هاي قرار گرفته در يک استان از تنوع آب و هوايي برخوردار هستند، بيان کرد: اعمال يک تعرفه براي کليه شهرهاي يک استان از عدالت به دور است و از اين رو، سعي شده است بر اساس درجه دما و عوامل تاثير گذار شهرهاي کشور دسته بندي شوند. رمضاني با تاکيد بر اينکه 5 گروه تعريف شده براي دسته بندي شهرها، داراي تعرفه هاي مختلفي خواهند بود، تبيين کرد: اين طرح در حال حاضر مراحل مطالعاتي خود را پشت سر مي گذارد که با ارائه به دولت و پس از طي مراحل قانوني، قابل اجرا خواهد بود. معاون وزير نفت با يادآوري اين موضوع که هم اکنون حدود 42 درصد گاز توليد شده در بخش هاي خانگي و تجاري به مصرف مي رسد، يادآور شد: اين در حالي است که سياست دولت توليد گاز در جهت ايجاد ارزش افزوده است. به گفته وي، براي دستيابي به ارزش افزوده بايد بخشي از گاز توليدي کشور به صنايع، نيروگاه ها و واحدهاي پتروشيمي اختصاص پيدا بکند که اين موضوع موجب توسعه کشور خواهد شد. رمضاني با بيان اينکه در صورت تصويب طرح پلکاني گازبها در بخش هاي خانگي و تجاري حدود 20 درصد مشترکان مشمول تعرفه هاي تشويقي قرار خواهند گرفت، بيان کرد: در اين رابطه اين 20 درصد با توجه به اينکه مصرف بهينه گاز دارند، حداقل قيمت را براي گاز مي پردازند. مديرعامل شرکت ملي گاز ايران همچنين با اشاره به اين موضوع که در صورت اجراي اين طرح 50 درصد مشترکان بخش خانگي حدود 50 درصد متوسط قيمت گاز را مي پردازند، گفت: از سوي ديگر، 30 درصد مشترکان با جرايم مواجه مي شوند که اين جرايم به صورت پلکاني محاسبه خواهد شد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته