جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/02/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3321


كوتاه و خواندني


مروربر ديدگاه هاي ويگوتسکي
استاد: دکتر حسن احدي ----دانشجوي دکتر : رضا رزاقي (قسمت اول )

اين شيميايي بامزه,نمک طعام


 كوتاه و خواندني  

تنوع زيستي جهان روبه نابودي است
 بان کي مون دبيرکل سازمان ملل متحد در پيامي گفت: نابودي تنوع زيستي در سطح جهان هنوز در وضعيت هشدار دهنده باقي مانده است.
به گزارش مرکز اطلاعاترساني سازمان ملل متحد ، دبير کل سازمان ملل متحد در پيامي به مناسبت روز بين المللي تنوع زيستي 22 مي 2009 برابر با 1 خرداد ماه 1388 گفت: با وجود موافقت در اجلاس سران براي توسعه پايدار به منظور کاهش ميزان تخريب تنوع زيستي تا سال 2010، نابودي تنوع زيستي در سطح جهان هنوز در وضعيت هشدار دهنده باقي مانده است. بان کي مون در پيام خود از تمامي دولت ها، سازمان ها و اشخاص درخواست کرده است تا تلاش هاي خود را براي حمايت از حيات در سياره زمين دوباره از سر بگيرند.وي عوامل اصلي نابودي تنوع زيستي را نابودي جنگل ها، تغييرات در بوم و فرسايش زمين که غالبا مرتبط با اثرات فزاينده تغييرات آب و هوايي دانست.  تهديد ديگر که موضوع روز بين المللي تنوع زيستي امسال بوده گسترش گونه مهاجم است.
دبير کل سازمان ملل مي گويد: گونه مهاجم محصول ناخواسته جهاني شدن است، بعبارت ديگر گونه غير بومي که در حال نابودي زيست بوم، حيات و اقتصادها در جهان است. براي مثال دولت آفريقاي جنوبي به تنهايي 60 ميليون دلار در سال براي امحاي گياه هايي نظير اقاقياي استراليايي (wattles) هزينه مي کند که در حال نابودي زمين هاي کشاورزي، رودخانه ها و مراکز توريستي در کيپ فلورا کينگدام است. بان کي مون گفت کنوانسيون تنوع زيستي به مشکل تهديد گونه هاي مهاجم از راه اولويت و راهنمايي جهاني، مشارکت در اطلاعات و تجربه ها همچنين کمک به هماهنگي اقدامات بين المللي مي پردازد.
   
زعفران درمان نابينايي
 نتايج تحقيقات نشان مي دهد زعفران ممکن است به جلوگيري از کاهش ديد چشم در سنين پيري و حتي بهبود ديد در افرادي که از بعضي بيماري هاي کور کننده رنج مي برند، کمک کند. به گزارش واحد مرکزي خبر، تحقيقات سيلويا بيستي استاد مرکز بينايي دانشگاه آکيلا ايتاليا نشان مي دهد زعفران آثار قابل توجهي بر روي ژن هايي دارد که کارايي سلول هاي اصلي بينايي چشم را تنظيم مي کنند. اين تحقيقات نشان داده است که اين گياه گران قيمت نه تنها سلول هاي بينايي چشم را از آسيب حفاظت مي کند بلکه همينطور ممکن است روند بيماري هاي کور کننده مانند "اي ام دي" را کند و يا حتي روند آنرا در جهت عکس تغيير دهد.
اي ام دي يکي از بيماري هاي شبکيه چشم است که مي تواند موجب از دست رفتن ديد مرکزي شود به طوري که شناسايي چهره ها، خواندن، رانندگي کردن و ديگر فعاليت هاي روزمره براي فرد دشوار مي شود.
آزمون کلينيکي بر روي بيماراني که در رم از اين بيماري رنج مي بردند نشانه هاي اوليه اي را نشان داد حاکي از اينکه درمان با رژيم افزودني از زعفران مي تواند موجب احياي سلول هاي آسيب ديده چشم شود.به گفته دکتر بيستي، زعفران تنها يک آنتي اکسيدان نيست بلکه اين گياه در ظاهر مواد ديگري هم دارد که بينايي را حفظ مي کند. وي افزود به عنوان مثال زعفران ظاهرا بر ژن هايي که محتويات اسيد چرب غشا سلولي را تنظيم مي کنند تاثير مي گذارد و اين مساله سلول هاي بينايي را محکم تر و مقاوم تر مي کند. وي همچنين گفت علاوه بر اين بر اساس آزمايش ها بر روي حيوانات، رژيم زعفران، چشم را از آثار مخرب نور شديد حفظ مي کند، مساله اي که همه ما هنگامي که زير نور آفتاب قرار مي گيريم از آن رنج مي بريم.به گفته خانم بيستي، تحقيقات ديگر نشان داده است که زعفران در اثرگذاري بر بيماري هاي ژنتيک چشم مانند بعضي بيماري هاي رنگدانه که ممکن است موجب کوري دائمي در افراد جوان شود موثر است. تحقيقات بر روي حيوانات در اين مورد هم نشان داده است که زعفران روند از دست رفتن بينايي را در اين گونه بيماري کند مي کند.


جراحي بيني در مطب  پزشکان بدون حضور متخصصان بيهوشي، جان بيماران را تهديد مي کند
اولين کنگره بين المللي اداره راه هوايي و بيهوشي در جراحي هاي سر و گردن با انتقاد از اينکه برخي پزشکان تمايلي به حضور متخصصان بيهوشي در موقع عمل جراحي بيني ندارند، نسبت به انجام جراحي در مطب هاي پزشکان هشدار داد و گفت: اين امر جان بيماران را تهديد مي کند.  دکتر زاهد حسين خان با اعلام اين خبر افزود: متاسفانه برخي از پزشکان ترجيح مي دهند که جراحي بيني بدون حضور متخصص بيهوشي و در مطب هاي شخصي آنان انجام شود. وي ادامه داد: در صورتي که وضعيت راه هوايي و تنفسي فرد به مخاطره بيفتد، جراح قادر به کنترل اين وضعيت نبوده، در مواقعي مشاهده شده که ناتواني پزشک در کنترل وضعيت تنفسي بيمار يا تزريق نابجاي داروي بيهوشي توسط افراد غيرمتخصص، سبب مرگ بيمار به هنگام اعمال جراحي خارج از اتاق عمل شده است. دکتر حسين خان با تاکيد بر ضرورت حضور متخصص بيهوشي در موقع عمل و پس از آن يادآور شد: از آنجا که يکي از وظايف متخصصان بيهوشي کنترل دردهاي پس از اعمال جراحي بوده و عمل بيني بسيار دردناک است، اين متخصصان پس از انجام عمل جراحي به کمک بيماران مي آيند تا بيماران از آخرين امکانات علمي کاهش درد بهره مند شوند.
وي افزود: آخرين روش هاي بي دردي ناحيه سر و گردن با حضور متخصصان برجسته از کشورهاي آمريکايي و اروپايي در "اولين کنگره بين المللي اداره راه هوايي و بيهوشي در جراحي هاي سر و گردن" ارايه مي شود.
دبير اين کنگره يادآور شد: با توجه به اهميت موضوع راه هاي هوايي (مجاري تنفسي) که با جان بيماران سر و کار دارد در اين کنگره سعي بر آن است که موارد خطرزا و صدمات احتمالي به بيماران در کنار دستاوردهاي مثبت پزشکان متخصص اين رشته ارايه شود.
وي ادامه داد: در اين کنگره راه هوايي و تروما (صدمات)،  اداره راه هوايي اورژانس، تکنيک هاي جراحي در مداخلات راه هوايي و سوختگي ها و اداره راه هوايي مورد بحث و هم انديشي متخصصان داخل و خارج کشور قرار خواهد گرفت.
دکتر حسين خان با اشاره به اينکه در روش بيهوشي عمومي در مواردي لوله گذاري مجاري تنفسي به درستي انجام نمي شود، تصريح کرد: حدود دو درصد افراد تحت سزارين به دليل لوله گذاري ناصحيح در مجراي تنفسي، جان خود را از دست مي دهند که اين آمار با توجه به بالا بودن آمار سزارين در کشور ما بيشتر بوده و قرار است راه حل اين مشکل در اين کنگره مورد بحث و تبادل نظر صورت پذيرد.
لازم به ذکر است، دکتر زاهد حسين خان مبتکر ارايه روش مورد تاييد تمام محافل علمي در زمينه "گزيدن لب" به هنگام بيهوشي است. در اين روش با يک معاينه ساده مي توان خطرهاي احتمالي بيهوشي را مورد ارزيابي قرار داد که شيوه فوق در نجات جان بيماران بسيار موثر است.
گفتني است، اولين کنگره بين المللي اداره راه هوايي و بيهوشي در جراحي هاي سر و گردن که از سوي دپارتمان بيهوشي و مراقبت هاي ويژه دانشگاه علوم پزشکي تهران و با همکاري گروهي از سازمان ها و دانشگاه هاي معتبر اروپايي و آسيايي از روز چهارشنبه 30 ارديبهشت ماه در محل پژوهشگاه نيروي تهران آغاز به کار کرده و تا اول خرداد ماه به کار خود ادامه مي دهد.
   
مردم ايران نصف ميانگين
 جهاني ميوه و سبزي مي خورند
 مرتضي صفوي متخصص تغذيه گفت: در سازمان بهداشت جهاني ، 400 گرم روزانه هر فرد نياز به ميوه و سبزي دارد که مردم ايران نصف ميانگين جهاني ميوه و سبزي مصرف مي کنند.
يک متخصص تغذيه در گفتگو با فارس افزود: هر فرد بايد در روز 400  گرم ميوه و سبزي مصرف کند که هر فرد ايراني نصف اين مقدار را مصرف مي کند.
وي گفت: قبل از مصرف، سبزي و ميوه بايد توسط مايع ظرفشويي شسته شود و با چند قطره پرکلرين ضدعفوني شود تا تخم هاي انگل آن از بين برود. گوجه  سبز ،  آلو ، توت فرنگي و ميوه هايي که با پوست بايد خورده شود، بايد کاملا ضدعفوني شود.
صفوي افزود: سبزي ها و ميوه ها، محتوي نوعي مواد سلولزي هستند که فيبر ناميده مي شوند. امروزه تمامي محققان علوم تغذيه و پزشکي به اين نتيجه رسيده اند که مصرف ميوه ها و سبزي ها موجب کاهش بروز سرطان روده بزرگ مي شود.
بدين ترتيب که مواد فيبري با تسريع حرکت غذا در دستگاه گوارش، سرعت تخليه روده را افزايش مي دهند که اين امر موجب کاهش تماس مواد سرطان زا با ديواره روده مي شود. هر فرد روزانه 25 تا 40 گرم فيبر نياز دارد.


  مروربر ديدگاه هاي ويگوتسکي  
  استاد: دکتر حسن احدي ----دانشجوي دکتر : رضا رزاقي (قسمت اول )

در ششم ژانويه 1924 دومين کنگره روان عصب شناختي در لنينگراد تشکيل شد و ويگوتسکي مقاله اي تحت عنوان روش شناسي پژوهش هاي بازتاب شناختي و روانشناختي ارائه داد. او ضمن نقد مکتب بازتاب شناسي که ديدگاه مسلط آن زمان در روانشناسي شوروي بود, بر اين نکته اشاره داشت که ذهن بدون رفتار وجود ندارد و رفتار بدن ذهن نيز وجود ندارد, چون هر دو يکي است. به نظر مي رسد ارائه اين مقاله اثر عميقي بر شرکت کنندگان کنگره برجاي گذاشت به طوري که از ويگوتسکي دعوت شد تا به اعضاي جوان هيئت علمي مرکز جديد موسسه روانشناسي مسکو بپيوندد, موسسه اي که در سال 1912 توسط گئورکي چلپانف تاسيس شده بود. ويگوتسکي در ابتداي کار بر دو جنبه متمرکز بود, يکي اولويت بعد اجتماعي ذهن انسان و ديگري لزوم توجه روان شناسي به فرايند هاي عالي ذهني منحصر به انسان . ويگوتسکي به منظور اجراي برنامه هاي پژوهشي در اين باره يک مثلث معروف به« سه هميار» را با کمک دو عضو جوان موسسه روانشناسي يعني الکساندر لوريا و الکسي لئونتيف تشکيل داد. سه هميار افراد جديدي را جذب کردند و هيات بزرگ هشت نفري را برپايه يک گروه کاملا مشارکتي شکل دادند. آنها کارهاي مطالعاتي و پژوهشي وسيعي را هدايت کردند, مسئله رشد و تحول فرهنگي کودک , ابزار و نماد در رشد کودک , و تاريخچه رشد و تحول کارکردهاي عالي رواني , از مهمترين آثاري هستند که مفاهيم بنيادي نظريه ويگوتسکي را مي توان در آن بررسي کرد.
مسئله آگاهي
براي ويگوتسکي آگاهي مشخصه منحصر به فرد انسان بود که براي درک آن بايد به خصلت تاريخي رفتار , ماهيت اجتماعي انسان و ماهيت دوگانه فعاليت ذهني و عملي توجه داشت.
1- خصلت تاريخي رفتار : بشر تنها از تجربه موروثي ژنتيکي بهره نمي گيرد . سرتاسر زندگي , کار ورفتار او در حد گسترده اي برتجربه نسل هاي پيشين استوار است, تجربه اي که هنگام تولد از پدر به پسر منتقل نمي شود , تجربه اي که مي توانيم آن را تجربه تاريخي بناميم. پس براي درک خصوصيت منحصر به فرد انسان بايد خصلت تاريخي رفتار و يادگيري را در نظر گرفت .
2- ماهيت اجتماعي انسان : براي ويگوتسکي مولفه اجتماعي در رشد رواني از اولويت برخوردار بود از ديد او بعد اجتماعي آگاهي هم از احاظ زماني و هم در واقعيت مقدم است و بعد فردي آگاهي اشتقاقي و ثانويه است.
3- رابطه فعاليت ذهني و عملي: ماهيت دوگانه خصوصيت رفتار منحصر به فرد انسان, به عنوان فعاليت ذهني و عمل خارجي مورد توجه قرار گرفت. به نظر ويگوتسکي جانوران خود را با محيط سازگار مي کنند اما انسان محيط را با خود سازگار مي کند. بدين ترتيب کار و ابزار عمل اهميت مي يابد . حيوانات از غريزه اي ثابت و غير قابل تغيير پيروي مي کنند اما انسان در فعاليت آشکار خود از يک طرح ذهني در حال تغيير متابعت مي کند . به هر حال اين ماهيت دو وجهي رفتار انسان, که هم شامل سطح دروني و هم شامل سطح بيروني است نه تنها مستلزم آگاهي است بلکه عملا آگاهي را به عنوان بنيادي رفتار انسان قرار مي دهد.
برخي مفاهيم بنيادي
ويگوتسکي شديدا متاثر از فلسفه ديالکتيک هگل بود و مفاهيم بنيادي نظريه اش به خوبي اين تاثير را منعکس مي سازد . مفهوم ميانجيگري يکي از مفاهيمي است که بر گرفته از کارهاي هگل نقش مهمي را در نظريه ويگوتسکي بازي مي کند . با اين حال مي توان مهمترين مفاهيم نظريه ويگوتسکي را به شرح ذيل خلاصه کرد:
فرايندهاي عالي ذهني : فعاليتهايي که وابسته به تکامل ذهن اند از هر جسم زنده اي سر نمي زنند. پديد آمدن ذهن در واقع به تکامل دستگاه مرکزي عصبي حيوانات وابسته است. کارکردهاي ابتدايي ذهن که بر  حس مبتني هستند , پس از پيدايي دستگاه عصبي در جسم زنده و تکامل بيشتر مغز ( تکامل قشر مخ ) کارکردهاي عالي ذهن , يعني انديشه به وجود مي آيند. مغز عضو انديشيدن است و تفکر کارکردي است که به وسيله مغز انجام مي شود. براي ويگوتسکي انديشه کلامي , حافظه منطقي و توجه انتخابي تفاوتي کيفي با فرايندهاي طبيعي و سطح پايين حافظه و توجه دارند و نقاشي کردن , شمردن و نوشتن به عنوان مشتقاتي از تخيل و هوش به شمار نمي روند بلکه بايد به عنوان کارکردهاي عالي ذهن تلقي شوند.
رابطه عمل و فکر: کارکردهاي عالي ذهني از طريق فعاليت هاي معنا دار اجتماعي به وجود مي آيد و عينيت مي يابد . رشد و تحول نتيجه انگاره هايي از پيش آماده نيست بلکه شکل گيري آن در جريان فعالت معنا دار اجتماعي اتفاق مي افتد. کودک خردسالي را در نظر بگيريد که به واسطه تکامل حرکت سر و دست آماده چنگ انداختن به شي خاصي است. وقتي مادر به کمک کودک مي آيد اين حرکت از سوي مادر حرکتي براي نشان دادن شي تعبير مي شود. آنچه به عنوان عمل ساده چنگ اندازي شروع شده بود اينک بر اثر نقش مادر به صورت عمل ارتباطي و معنادار اجتماعي در مي آيد.
ميانجي گري :مفهوم ميانجي در ديالکتيک هگلي نقشي اساسي دارد , چرا که بر حسب آن تماس تعامل ها ميانجي گري مي شود. انسان ديگر وابسته به شرايط بي واسطه طبيعت نيست بلکه وابسته به شرايطي است که به واسطه تمدن بشري که ساخته خود بشر است, ميانجي گري مي شود, اگر چه جهان واقعي هنوز در نقش تعيين کننده بر انسان اثر مي گذارد, اما چون اين جهان تغيير يافته است, او نيز تغيير مي يابد. انسان به واسطه کار, بر جدايي بين جهان عيني و ذهني , غلبه مي کند و طبيعت را به صورت ميانجي مناسبي براي رشد و تحول خويش در مي آورد.
ويگوتسکي معتقد بود فعاليتي که پديد آورنده فرايندهاي عالي ذهني است, فعاليتي ميانجي است و از لحاظ اجتماعي معنادار دارد. او منشا» ميانجي گري را در سه شکل جستجو مي کرد: ميانجي گري توسط رفتار انسان در کنش ابزاري , ابزار , عمل انساني معطوف به طبيعت را ميانجي گري مي کند اما در عمل نمادين ايزار روان شناختي , فرايند هاي رواني خود فرد را ميانجي گري مي کند. در ميانجي گري توسط شخصي ديگر ( انسان) به اين نتيجه مي رسد که هر کارکردي در رشد فرهنگي کودک دو بار و يا در دو سطح ظاهر مي شود, ابتدا در سطح اجتماعي و بعد در سطح روان شناختي , ابتدا بين دو فرد و به عنوان يک  مقوله بين فردي و بعد در درون کودک به عنوان يک مقوله درون فردي .
دروني سازي : عنصر اساسي در شکل گيري کار کرد عالي ذهني فرايند دروني سازي است, چيزي که ابتدا به عنوان ميانجي نشانه اي خارجي يا ارتباط بين فردي ظاهر مي شود. بعد به فرايند روان شناختي دروني تبديل مي شود: هر کار کرد عالي ذهني در جريان رشد و تکامل خود , ضرورتا از مرحله بيروني عبور مي کند, چون در اصل کارکردي اجتماعي است. اين نکته اصلي در کل مسئله رفتار دروني بيروني است .... وقتي مي گوييم فرايندي خارجي است, منظور اين است که اجتماعي است. هرکارکرد ذهني , پيش از آنکه دروني و واقعا تبديل به کار کرد ذهني شود , مرحله اي خارجي بوده است.
ادامه دارد


  اين شيميايي بامزه,نمک طعام  

       بيشتر ما وقتي مي شنويم مواد شيميايي براي بدن مضر هستند، فراموش مي کنيم که بيشتر وقتها خودمان دستي دستي مواد شيميايي روي غذايمان مي ريزيم. تازه بدون اينها هم ممکن نيست غذا به ما مزه بدهد و حاضريم براي آن پول هم بدهيم.
 نمک طعام، يکي نام کلي است که روي کلريدسديم گذاشته ايم. اين ماده شيميايي سفيدرنگ که به صورت بلورهاي مکعبي شکل يا دانه هاي ريز يا پودر شور مزه ، معمولا از فرمول  Nacl  پيروي مي کند جالب اينکه همين ماده شيميايي که جاي خاصي در در سفره روزانه ما دارد، در قرآن با نام شوري هم آمده است در احاديث هم توصيه شده براي باز کردن روزه بهتر آن است که اول مقداري نمک بخوريم. اما به طور متوسط روزانه 10 گرم نمک توصيه شده است و اگر به سلامت خودمان اهميت مي دهيم ، حتما بايد اين مسئله را جدي بگيريم.
       نمک در صنايع غذايي 
   نمک علاوه بر اين که طعم خوبي به غذا مي دهد از رشد ميکروارگانيسمهاي نامطلوب در محصول جلوگيري مي کند. چربيها را در محصولاتي مثل سوسيس و کالباس اموالسيفيه پخش مي کند واکتين ويبوژني (پروتئين هايي که گوشت را محکم و زمخت مي کنند) را از پروتئيني جدا کرده آن را حل مي کند. 
 در ميوه ها و سبزي هاي کنسرو شده شرايط مناسبي را براي فعاليت ميکروارگانيسمهاي مطلوب و عمل تبخير را ايجاد مي کند. ضمنا که به آن طعم مناسب مي دهد، بافتهاي محصول را هم محفوظ نگه مي دارد. گاهي وقتها براي تشخيص محصولات بيش از حد رسيده در کارخانجات از آب نمک استفاده مي شود. (مثل کارخانجات توليد کنسرو نخودفرنگي و لوبيا سبز).
نمک به عنوان موثرترين عامل پايين آورنده فعاليت آبي   (activity Water)   از رشد و نمو ميکروارگانيسمهاي مضر جلوگيري مي کند و فساد مواد غذايي را به تاخير مي اندازد.
بدين ترتيب که فشار اسمزي را در خارج از پيکره ميکروارگانيسم هاي مضر زياد مي کند، اين ميکرو ارگانيسم ها آب از دست مي دهند و حالت پژمردگي برگشت ناپذير پيدا مي کنند، در نتيجه يا رشدشان متوسط مي شود يا از ميان مي روند.       
      اهميت خالص بودن نمک       
اين که نمک درصنايع غذايي خالص باشد، خيلي مهم است. مثلا اگر کمي کليسم در نمک وجود داشته باشد که در کنسروسازي استفاده مي شود، پوست حبوبات، گلابي، ذرت و محصولات مشابه سفت مي شود.به اين ترتيب که پکتين موجود در پوست اين محصولات هم که با کلسيم درست شده و ماده سفت و محکمي را توليد مي کند.
از اينها گذشته کلريد سديم به عنوان مهمترين ماده الکتروليت در مايع بين سلولي بدن انسان عمل مي کند که حدود 9 درصد پلاسما، لنف، مايع بين سلولي عرق و در مايع مغزي نخاعي وجود دارد.   
  وقتي تعادل الکتروليتي بدن به هم مي خورد (به عنوان مثال در انواع اسهال ها) از محلول تزريقي کلريدسديم با غلظت 9 درصد (سرم رينگر) استفاده مي کنند.       
منابع طبيعي نمک 
  نمک طعام به صورت جامد در معادن و ذخاير زيرزميني يا محلول در آب دريا وجود دارد. در ايران معادن نمک در نواحي مختلف کشور ديده مي شود که اغلب به شکل کوه هاي نمکي هستند و گاهي رگه هاي ضخيم نمک در آنها به چند کيلومتر مي رسد.        استخراج نمک و تصفيه  سنگ نمکي که از معادن خارج مي شود و نمکهاي محلول در آب مقدار زيادي ناخالصي فيزيکي و شيميايي دارند که بايد تصفيه و خالص سازي شود. ناخالصي هايي که در آب قابل حل نيستند، عبارتند از سنگ، شن، خاک، خاشاک، مواد آلوده کننده اي که به کمک آنها نمک استخراج مي شود و ناخالصي هاي شيميايي قابل حل فلزات سنگين، سولفات و کربنال ها هستند.
 از ميان تمام اينها فلزات سنگيني مثل سرب، کادميوم، جيوه و آرسينيک حساسيت ويژه اي دارند و حتي در مقادير ناچيز ممکن است عوارض نامطلوب و مسموميت هايي ايجاد کنند. مثلا اگر مقدار زيادي سرب از اين راه وارد بدن شود، به شکل فسفات سرب کلوئيدال در تمام بدن پخش مي شود که بيشتر در استخوان ها، بخصوص در اپي فيز، مو، ناخن و مراکز عصبي، کبد، غدد فوق کليوي، کليه ها، طحال و در اعضايي که چربي زياد دارند، تجمع پيدا مي کنند و عوارض زيادي را بدنبال دارند.        مثلا در بزرگسالان، کم خوني، سردرد به خستگي، ضعف، تخريب سلسله اعصاب و    ضايعات مغزي ايجاد مي کندو در کودکان استفراغ، بي حالي،کما و ضايعات مغزي را بدنبال دارد.
  تماس بدن با کادميوم دفع گلوکز، پروتئين و اسيداوريک را افزايش مي دهد و کادميوم با غلظت زياد شرايط ايجاد ذات الريه حاد و مسموميت همراه با تهوع، استفراغ، اسهال و سستي مي شود.
  مهمترين عضوي که مورد حمله سموم جيوه اي قرار مي گيرد، کليه ها هستند، حتما شنيده ايد که کليه ها مثل قلب دوم ما هستند، سموم جيوه اي کليه ها را حجيم، نرم و متورم مي کند و رنگ آنرا تغيير داده، متمايل به زرد مي کند.
اگر مسموميت با اين سموم بيشتر باشد، کليه ها از ميان مي روند و مسموميت هاي مزمن به سلسله اعصاب صدمه مي زند و اما ترکيبات آرسينکي کبد را نشانه مي گيرند، در آنجا تثبيت، منتشر و جذب مي شوند. در مسموميت هاي حاد آرسينک معمولا در جهاز هاضمه، کبد و کليه ديده مي شود، در مو و ناخن مستقر مي شود. اين ماده در بدن با آنزيم هاي گروه سولفيدريل ترکيب شده ، آنها را بي اثر مي کند و در نتيجه مسموميت و مرگ را در پي دارد.      
ادامه دارد


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته