جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/02/31 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3321


گل گشت


ايران زمين

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
خيام نام ايران را در دنيا پر آوازه کرده است


نياسر ، تکه اي از بهشت ، شهر زيبايي ها


استاندار زنجان: دنياي امروز تشنه اخلاق و معنويت است


 گل گشت  

استان  فارس

فارس و فارسي شکل عربي شده پارس و پارسي هستند. نام زبان فارسي برگرفته از نام قديم اين منطقه، پارس بزرگ، است که به علت حکومت شاهان هخامنشي به کل منطقه ي ايران اعمال ميشد.پيش از اسلام دو پادشاه بزرگ ايراني بنام هاي کورش بزرگ و اردشير بابکان از اين ناحيه برخاستند و به ترتيب سلسله هاي بزرگ هخامنشي و ساساني را پديد آوردند. اسکندر نيز بعدها تعدادي شهر در اين استان تاسيس کرد. فارس بين سلسله هاي بسياري دست به دست شد و آثار باستاني و تاريخي زيادي از آن ها بجاي ماند که هر کدام به عنوان ميراث جهاني ارزش هاي خود را دارند و بازگوکننده تاريخ استان، ايران و غرب آسيا هستند. ويرانه هاي بيشاپور، تخت جمشيد،حمام خانه دهکهنه(لامرد)و شهر گور و کاخ ارشير فيروزآباد همگي بيانگر اين موضوع است.استان فارس تقريبا در جنوب ايران قرار دارد. از شمال به استان اصفهان، از شرق به استان يزد و استان کرمان، از جنوب به استان هرمزگان، از غرب به استان بوشهر و از شمال غربي به استان کهگيلويه و بويراحمد محدود است. پهناوري آن 100,133 کيلومتر مربع و ميانگين بلندي آن از سطح دريا 1540 متر است.
جمعيت استان بر پايه ي آخرين سرشماري در سال 1385 به تعداد 580,956,3 نفر بوده است که شهرستان شيراز با 580, 956,3 نفر بيش از %39 جمعيت استان را در خود جاي داده است. پس از شيراز شهرهاي مرودشت با 320,269نفر و کازرون با 806,246نفر و لار با 579,205نفر و فسا با 806, 191نفر پرجمعيت ترين شهرستان هاي استان هستند.
سه ناحيه آب و هوايي گوناگون در استان فارس وجود دارد. نخست ناحيه کوهستاني شمال و شمال غربي با زمستان هاي نسبتا سرد و تابستان هاي معتدل. دوم نواحي مرکزي با زمستان هاي نسبتا باراني و معتدل و تابستان هاي گرم و خشک. ناحيه سوم در جنوب و جنوب شرقي داراي زمستان هاي معتدل و تابستان هاي بسيار گرم است. زبان بيشينه ي مردم استان زبان فارسي است. اما گويشهايي مانند لارستاني، قشقايي، سيوندي، دواني و لري نيز در اين استان رواج دارد. گويش مردم سيوند فارس به دليل آميخته نشدن با عربي و تعلق به زبانهاي ايراني شاخه شمال غربي درخور اهميت است. گويش لارستاني نيز از گويش هاي ايراني جنوب غربي به شمار ميرود که با گويش هاي فارسي، لري و تاتي همخانواده است. عشاير قشقايي به گويش ترکي قشقايي سخن مي گويند. گويش قشقايي و گويش آذربايجاني از يک خانواده اند. گويش لري نيز در شهرستان ممسني رواج دارد.
شهر باستاني پاسارگاد (آرامگاه کوروش)
شهر باستاني پاسارگاد نخستين پايتخت شاهنشاهي هخامنشي در قلب استان فارس، در دشت رودخانه پلوار قرار دارد. نام شهر «اردوگاه پارس» دلالت از موقعيت مکاني شهر دارد. شهر توسط کوروش بزرگ (کوروش دوم) در سده ي ششم قبل از ميلاد ساخته شد. محوطه ي اصلي (160هکتار، حدودا2 ،7x0،8 کيلومتر) توسط يک منطقه ي طبيعي بزرگ احاطه و محافظت شده است (حدودا7127  هکتار). محوطه ي اصلي شامل اين بناهاي تاريخي است:
آرامگاه کورش بزرگ در جنوب;
تل تخت (يا «تخت سليمان;» سرير پادشاهي سليمان) و استحکامات، واقع بر يک تپه در شمال محوطه ي اصلي;
مجموعه ي سلطنتي در مرکز محوطه  ي اصلي، شامل بقاياي: ساختمان دروازه (دروازه R)، تالار عمومي (کاخ S)، قصرمسکوني (کاخ P)، و باغ سلطنتي (چهار باغ).
در منطقه ي  شرق يک بناي کوچک قرار دارد(16x16 متر) که يک پل تشخيص داده شده است. در شمال مجموعه ي سلطنتي زندان سليمان قرار دارد، يک برج سنگي، باحدودا14  متر ارتفاع. تاريخ ساخت اين بنا مشخص نيست.
محوطه ي اصلي شامل منطقه ي حفاري شده است، اما پايتخت باستاني منطقه اي بسيار وسيعتر از اين منطقه بوده و هنوز حفاري نشده است. در محوطه ي حفاظتي اطراف، باقيمانده هاي ديگري نيز هستند: محدوده ي مقدس (حدودا530 - 550  پيش از ميلاد)، و محوطه هاي تل نوخودي، تل خاري، تل سه آسياب، دوتلان،  ي حفاظتي همچنين پنج روستا وجود دارند که کشاورزان در آنها ساکنند.
آرامگاه کوروش
مهم ترين اثر مجموعه ي پاسارگاد، بناي آرامگاه کوروش کبير است که پيشتر مشهور به «مشهد مادر سليمان» بود. در سال 1820 پس از پژوهش  هاي باستان شناسي، هويت اصلي بنا به عنوان آرامگاه کوروش کبير مشخص شده است و چون گوهري در ميان دشت خودنمايي مي کند. اين آرامگاه حدودا در 530 تا540قبل از ميلاد از سنگ آهکي به رنگ سفيد ساخته شده است. بناي آرامگاه ميان باغ هاي سلطنتي قرار داشته و از سنگ هاي عظيم، که درازاي بعضي از آن  ها به هفت متر مي رسد، ،ساخته شده است.
تخته سنگ هاي آرامگاه با بست  هاي فلزي معروف به بست دم چلچله اي، به هم پيوسته بوده ، که بعدها آن ها را کنده و برده اند و اکنون جايشان به صورت حفره  هايي ديده مي  شود که بيشترشان را تعمير کرده اند.
بناي آرامگاه دو قسمت مشخص دارد:
سکويي 6پله اي که قاعده آن مربع مستطيلي به وسعت 165متر مربع است.
اتاقي کوچک به وسعت7/5 متر مربع که سقف شيب بامي دارد و ضخامت ديوارهايش به 1/5 متر مي رسد. پايه بنا (13 ،35x12 ،30 متر) از شش لايه پلکاني تشکيل شده است، که از آن ها اولي به بلندي 170سانتي متر، دومي و سومي 104 سانتي متر، و سه عدد آخري 57،5سانتي متر هستند. ارتفاع کلي بنا در حدود 11 متر است. در ورودي آرامگاه در سمت شمال غربي قرار داشته و 75سانتي متر پهناي آن است. اين درگاه کوتاه نيز داراي دو در سنگي بوده که از بين رفته است.خزانه ي آرامگاه، در بالاترين نقطه، شکل يک خانه شيرواني ساده با يک ورودي کوچک در غرب را دارد. تا حدود صد سال پيش باور بر اين بود که اين بنا آرامگاه مادر سليمان باشد و در دوره ي اتابکان در زمان آل بويه با استفاده از ستون هاي باقي مانده از کاخ هاي باستاني مسجدي با نام «مسجد اتابکي» در گرد آن ساخته و يک محراب کوچک در خزانه ي آرامگاه کنده کاري شد. در دهه ي 1970 بقاياي مسجد پاکسازي شده و تکه هاي تاريخي به نزديکي مکان هاي اصلي شان بازگردانده شدند.پس از کشته شدن کوروش در جنگ با سکاها يا ايرانيان شمالي، جسد وي را موميايي کرده و درون تختي از زر نهاده و اشياي مهم سلطنتي و جنگي او را در کنار وي گذارده بودند. به گزارش مورخان زمان اسکندر, وقتي اسکندر به پاسارگاد آمد و از مقبره کوروش که در ميان باغي بزرگ قرار داشت ديدن کرد به آريستوبولوس دستور داد درون مقبره را تزيين کند. آريستوبولوس در درون مقبره تابوتي زرين, يک ميز و تعدادي ظروف زرين و سلاحهاي گرانقيمت و لباسهاي شخص کوروش و کليه جواهراتي را که زماني به دست مي کرد يا به خود مي آويخت مشاهده کرد. اين آرامگاه در آن زمان توسط تعدادي مغ محافظت مي شود اما در زمان اسکندر مورد دستبرد قرارگرفت و کليه اشيا» گرانقيمتش به سرقت رفت. در شيب سقف آرامگاه دو حفره ي بزرگ وجود دارد که براي سبک کردن سنگ ها و کم کردن از بار سقف ايجاد شده است و برخي اشتباها، جاي نگهداري کالبد کوروش و همسر وي دانسته اند.


 ايران زمين  

نقش سازمان تامين اجتماعي درقبال ساير صندوقهاي بيمه اي ، شبيه نقش بانک مرکزي
 نسبت به بانک هاست
اردبيل - خبرنگار آفرينش
آقاي ذبيحي مدير عامل سازمان تامين اجتماعي با بيان اين مطلب درجمع مسئوولان و کارکنان صندوقهاي بيمه اي تجميع صندوقهاي بيمه اي را با حفظ جايگاه حقوقي و سهام و سود مشخص ازوظايف سازمان تامين اجتماعي در آينده عنوان واجراي اين شيوه را براي مديريت کلان وسياستگذاري عمده براي تحت پوشش درآوردن تمامي مردم ايران لازم دانست .
مشاور رئيس جمهور و مدير عامل سازمان تامين اجتماعي دربخش ديگري از سخنان خود بااشاره به پيشرفت حيرت انگيز کشور درزمينه هاي مختلف علمي ، فرهنگي و سياسي درسالهاي اخير ، پديد آمدن بسترهاي لازم براي خدمت به مردم را ازدستاوردهاي اين پيشرفت عنوان و گفت : سازمان تامين اجتماعي بعنوان بزرگترين سازمان بيمه گر کشور و با توجه به شرح وظائف جديدي که اخيرا، پديد آمدن بسترهاي لازم براي خدمت به مردم را ازدستاوردهاي اين پيشرفت عنوان و گفت : سازمان تامين اجتماعي بعنوان بزرگترين سازمان بيمه گر کشور و باتوجه به شرح وظايف جديدي که اخيرا به عهده گرفته است مي بايست ازاين بسترهاي فراهم شده نهايت بهره را جهت پويايي و فعاليت گسترده درراستاي خدمت به مردم بهره گيرد .
مدير عامل سازمان تامين اجتماعي در بيانات خود بااشاره به افزايش افراد تحت پوشش سازمانهاي بيمه گر در سطح کشور ، تلاش درجهت بيمه کردن تمامي افراد کشور را ازاولويتهاي سازمانهاي بيمه گر عنوان و افزود: هم اکنون نزديک 90 درصد مردم کشور تحت پوشش صندوقهاي بيمه اي عمده از جمله سازمان تامين اجتماعي صندوق بازنشستگي و خدمات درماني و بيمه روستاييان مي باشند و با پيوستن ساير صندوقهاي بيمه اي ، انشا»ا... صد درصد مردم تحت پوش قرار خواهند گرفت .
وي با بيان اينکه همه صندوقها متعلق به اعضا و سرمايه گذاران است و ثروت اين صندوقها ازسرمايه مردم و بيمه گزاران شکل گرفته است و صيانت و حفاظت و درعين حال گسترش آنها و افزايش فعاليت و سرمايه آنها وظيفه ماست گفت : ثروت هرصندوق متعلق به همان افرادي است که درآن سرمايه گذاري کرده اند .و هيچ تداخلي بين صندوقها وجود نخواهد داشت و هرصندوق بعنوان يک بنگاه اقتصادي که متعلق به سرمايه گذاران همان صنوق مي باشد به حساب و کتاب و گردش مالي وشرايط حقوقي مختص خود فعايت مي کند و فقط درصورت تجميع ملزم به رعايت سياستهاي کلي ومديريت کلان مي باشند .
مشاور رئيس جمهور با اشاره به نامگذاري سال 88 اصلاح الگوي مصرف توسط مقام معظم رهبري ، برنامه ريزي جهت کنترل هزينه هاي زايد درسازمان را ازاولويت هاي سازمان نام برد و افزود: درجاهايي که خدمتگزاري براي مردم است بايد هزينه کرد و لي در عوض درجاهايي که نياز به بعضي ازهزينه هاي نيست بايد حذف گردد و درابتداي اين همايش آقاي رحيم عالي مراد مدير کل تامين اجتماعي استان اردبيل ازفعاليتهاي اداره کل استان اردبيل گزارش ارائه داد .
درادامه اين ديدارها ، مدير عامل سازمان تامين اجتماعي ضمن بازديد ازبيمارستان سبلان اردبيل با مراجعه کنندگان به بيمارستان و بستري شدگان نيز گفتگو کرد دراين بازديد آقاي دکتر عليمحديان مدير درمان تامين اجتماعي استان اردبيل نيز گزارش ازروند فعاليت بيمارستان برنامه هاي آتي جهت گسترش فعاليت اين مرکز درماني ارائه کرد .

دادگستري آذربايجان غربي در بين 30 استان کشور مقام اول مختومه کردن پرونده هاي قضايي را به خود اختصاص داد
اروميه - خبرنگار آفرينش
رئيس کل دادگستري آذربايجان غربي در جمع شوراي معاونان دادگستري سراسر استان در اروميه با اعلام اين مطلب گفت : در نشست سراسري روساي کل دادگستري کشور که 24 ارديبهشت ماه سال جاري در تهران برگزار شد
دادگستري آذربايجان غربي در بين 30 استان کشور مقام اول مختومه کردن پرونده هاي قضايي را به خود اختصاص داد. حجت الاسلام موسوي افزود : از مجموع 135 هزار و 856 پرونده قضايي مشمول بخش نامه ويژه رئيس قوه قضائيه نود وهشت ونيم درصد مختومه اعلام شده و تنها يک هزار و 810  پرونده باقي مانده است که اين پرونده ها نيز مراحل پاياني دادرسي را سپري مي کند. وي تعيين تکليف فوري رسيدگي به پرونده هاي قضايي و تلاش کارکنان قضايي استان را در راستاي خدمت رساني به مردم را در کسب اين موفقيت موثر دانست.

بازارچه ميوه  و فرآورده هاي کشاورزي شهرداري بندرعباس به بهره برداري رسيد
بندرعباس - خبرنگار آفرينش
 نخستين بازارچه سازمان ميادين و فرآورده هاي کشاورزي شهرداري بندرعباس در بلوار امام حسين به بهره برداري رسيد . به گزارش روابط عمومي شهرداري بندرعباس ،  در آيين بهره برداري از اين بازارچه ، شهردار بندرعباس گفت : بازارچه محصولات باغي ، سيفي و پروتئيني در راستاي برنامه هاي سازمان ميادين ميوه و فرآورده هاي کشاورزي شهرداري بندر عباس براي حمايت از توليد کنندگان و مصرف کنندگان راه اندازي شده است
 منصور آرامي با بيان اينکه اين بازارچه 250 متر مربع مساحت دارد اظهار داشت : براي احداث اين  بازارچه يک ميليارد ريال از محل در آمد هاي اين سازمان هزينه شده است .
 شهرداري بندرعباس ادامه داد :  اين بازارچه  داراي 12 غرفه ميوه و صيفي و سبزي ،  گوشت قرمز  ،  گوشت مرغ ،  حبوبات ، لبنيات  و پروتئين   است .آرامي خاطر نشان کرد : با همکاري سازمان مسکن و شهرسازي چندين نقطه شهر بندرعباس براي ايجاد بازاچه هاي ميوه و فرآورده هاي کشاورزي مکان يابي شده است که باتامين اعتبار اين بازارچه ها ساخته مي شود . وي خدمت به شهروندان را سر لوحه کار مديران شهرداري دانست و تصريح کرد : شهروندان بندرعباس شايسته بهترين خدمات هستند و تمامي طرح هاي شهرداري با هدف رفاه و آسايش آنان اجرا     مي شود و همکاري شهروندان نيز است

جلسه حفاظت از منابع آب اروميه در فرمانداري اين شهرستان تشکيل شد
اروميه - خبرنگار آفرينش
در اين جلسه غني زاده رئيس شوراي حفاظت از منابع آب اروميه با اشاره به ضرورت حفاظت از منابع ملي و جلوگيري از حفر چاه هاي غيرمجاز در اروميه گفت : براي بهينه سازي در منابع آب و جلوگيري از هدررفت اين منبع ارزشمند زندگي اقدامات بيومکانيکي و آب خيز داري لازم و ضروري است
در اين جلسه رئيس اداره منابع طبيعي اروميه ساخت 30 سد ملاتي و اجراي عمليات قوروق در سطح 200 هکتار و بذرپاشي و نهال کاري در سطح 500 هکتار را از اقدامات اين اداره براي جلوگيري از هدررفت آب و فرسايش خاک عنوان کرد و افزود: حفاظت از منابع طبيعي ، همدلي  هماهنگي ادارات مربوط و حمايت از حافظان محيط زيست را مي طلبد.
زينال زاده مدير امور آب اروميه نيز در اين جلسه ذخيره آب سد شهرچاي را نسبت به سال گذشته مطلوب اعلام کرد و افزود: هم اکنون ذخيره آب در سد شهرچاي از يکصد ميليون متر مکعب فراتر رفته که اين ميزان نسبت به ميزان مشابه سال قبل 79 ميليون متر مکعب بيشتر شده است . وي افزود : از ابتداي سال جاري تاکنون 85 مورد بازرسي از جاده هاي اروميه صورت گرفته که 45 چاه غيرمجاز شناخته شده و صاحبان آنها به مراجع قضايي معرفي شدند

تا پايان  ماه آينده 2 موزه جديد در استان آذربايجان غربي راه اندازي مي شود
اروميه - خبرنگار آفرينش
 کارشناس مسئول موزه هاي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي گفت : موزه صنايع دستي اروميه و موزه مردم شناسي در مهاباد در مجموع در زميني به مساحت يک هزار و 160 متر مربع و با صرف 3 ميليارد ريال اعتبار راه اندازي مي شود. قرباني هم واردات مربوط به صنايع دستي ، تابلوهاي معرق و منبت ، خاتم کاري و جاجيم و گليم و البسه و وسايل ابتدايي ساخت زندگي مردم را از مهم ترين آثار به نمايش گذاشته شده در اين موزه ها عنوان کرد . وي افزود در حال حاضر در 5 موزه اروميه ، نقده ،خوي و مياندوآب و ماکو ،5هزار قلم اشياي تاريخي به نمايش گذاشته شده است. در حاليکه به دليل محدوديت هاي مکاني 25 هزار قلم در گنجينه هاي موزه نگه داري مي شود.
امسال 31 باب مدرسه با مشارکت خيرين مدرسه ساز در آذربايجان غربي احداث مي شود
اروميه - خبرنگار آفرينش
 مدير کل نوسازي ، توسعه و تجهيز مدارس آذربايجان غربي در همايش خيرين مدرسه ساز شهرستان بوکان با اعلام اين خبر افزود : اين تعداد مدرسه در مجموع با زير بناي 17 هزار متر مربع و با 37 ميليارد ريال احداث مي شود. اسماعيل زاده افزود: طرح احداث اين مدارس در حال حاضر به طور ميانگين 50 درصد پيشرفت دارد. رحماني مدير آموزش و پرورش بوکان نيز در اين همايش از احداث 16 باب مدرسه در اين شهرستان خبر داد و گفت : اين مدارس شامل 100 کلاس درس با صرف 37 ميليارد ريال از محل اعتبارات ملي تخريب و بازسازي مدارس و اعتبارات استاني احداث شده است. امام جمعه و فرماندار بوکان نيز در اين همايش با اشاره به خدمات صورت گرفته در مناطق محروم از تلاش خيرين مدرسه ساز در توسعه فضاهاي آموزشي و ايجاد بستر مناسب براي علم آموزي قدرداني کردند.


  وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي:
 خيام نام ايران را در دنيا پر آوازه کرده است  

 نيشابور - خبرنگار آفرينش
همايش روز ملي خيام نيشابوري با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از انديشمندان و خيام شناسان داخلي و خارجي در فرهنگسراي سيمرغ نيشابور برگزار شد.
به گزارش خبرنگار آفرينش وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در بخشي از اين مراسم با بيان اين مطلب که منظومه اي از چهره هاي فروزان عالم ادب، فرهنگ و هنر در نيشابور گردهم آمده اند گفت: خيام شخصيتي است که همه ما مديون وي هستيم زيرا اين شخصيت برجسته نام ايران را در دنيا پرآوازه کرده است.
محمدحسين صفار هرندي با اشاره به اينکه آثار پربار خيام موجب فرهنگ سازي غني در سطح کشور شده است افزود: در حال حاضر در جاي جاي دنيا، نام ايران را با نام خيام مي شناسند.
وي از نيشابور به عنوان پيشاني علمي و فرهنگي کشور ياد کرد و اظهار داشت: اگر اين شهر همچنان شهر الهام بخش حوزه فرهنگ است به واسطه پيشينه عميق تاريخي و فرهنگي آن مي باشد..
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خاطرنشان ساخت: از همين روست اين منطقه محل غبطه ساکنان همه سرزمين هاست.
وي با يادآوري اينکه براي نهادينه کردن نام خيام و آثار فاخر و ارزشمند وي بايد برنامه ريزي مدون و اصولي در کشور صورت بگيرد گفت: انديشمندان و صاحبنظران حوزه فرهنگ بايد با بحث و بررسي پيرامون اين موضوع، طرحي جامع را در اين خصوص تدوين کنند.
وي همچنين از فضل ابن شاذان به عنوان از شخصيت هاي برجسته علمي و مذهبي جهان تشيع ياد کرد و افزود: معاونت سينمايي وزارت ارشاد در صدد آن است تا فيلمي سينمايي در ارتباط با شخصيت و احوال اين عالم فرزانه که در نيشابور مدفون گرديده، بسازد.
صفار هرندي با يادآوري اين که عمليات ساخت اين فيلم سينمايي در سال جاري آغاز خواهد شد، يادآور شد:  صدا و سيما نيز مي تواند سريالي در ارتباط با اين شخصيت فرهيخته بسازد.
به گزارش خبرنگار ما در ادامه اين مراسم تعدادي از خيام شناسان داخلي و خارجي به قرائت مقالات خود پيرامون آثار و احوال خيام نيشابوري اين شاعر و رياضي دادن ايراني پرداختند.
بر پايه اين گزارش شرکت کنندگان در اين مراسم بعد ازظهر اين روز  با حضور در محل مقبره اين شاعر ايراني, آرامگاه وي را گلباران کردند.


  نياسر ، تکه اي از بهشت ، شهر زيبايي ها 

کاشان -  خبرنگار آفرينش
وقتي از بلنداي ايوان عمارت تاريخي کوشک صفوي شهر سبز نياسر، اين کهن باغشهر ايران، به پايين مي نگري ، تا انتهاي شهر ، همه جا خرمي و سرسبزي مي بيني!
آبشار زيبا و خيال  ا نگيزي که آب چشمه تاريخي اسکندريه را از کنار عمارت کوشک صفوي در حاشيه باغ تالار، به پايين مي ريزد، شاهد هجوم گردشگران است.
ساليان سال است که همزمان با شکفتن نخستين شکوفه هاي گل محمدي، مردمان سخت کوش اين شهر سرسبز در فاصله ميان کوير و کوهستان، شادابي و طراوت خود را با صورتي گل محمدي و زلال آب چشمه  ي تاريخي شهر درهم مي آميزند تا رايحه خوش گل را در زلال گلاب ، ذخيره نموده و در فصل  هاي بي  گل سال از موهبت بوي دل  انگيز گل محمدي بي  بهره نمانند.
ارديبهشت و خرداد، فصل جوشش و تحرک بيش از پيش مردمان اين سامان است.
هر صبحگاه ، پيش از طلوع خورشيد ، گلستان  هاي اين شهر شاهد حضور دست  هايي است که عاشقانه، گل  هاي معطر محمدي را از شاخه بر گرفته و در دامان پرمهر خود مي ريزند.
 بالا آمدن خورشيد، نشانه حرکت است. حرکت گلچينان به سوي کارگاه  هاي گلابگيري. و اينجا همان جايي است که گلهاي محمدي در تعالي به مقام گلاب ، جاودانگي را تجربه مي  کنند.
تا پاسي از شب ، پر شدن پارچ  هاي شيشه اي گلاب از تقطير عطر گل محمدي ، کوشش و تلاش اين مردمان را سپاس مي  گويد.
از رايحه خوش گل محمدي و عطر گلاب که بگذري ، سفيد و صورتي دلنشين گلبرگ  هاي گل آلاله و قرمز آتشين شقايق  هاي سوزاني که در همين ايام، دشت ه ا و کوهپايه  هاي اين شهر سرسبز را رنگ و بويي شاد و خيال  انگيز مي  بخشند ، قلب هر انسان طبيعت  دوست و آرامش  طلبي را سخت به سوي خود مي  کشد.
نياسر شهر گلهاي محمدي است! شهر آلاله  هاي عاشق; شهر شقايق  هاي سوزان; شهر جوي  هاي زلال آب; و در يک کلام، شهر سرسبزي  ها!
نياسر ، سرسبزي، طراوت و آب و هواي روحبخش خود را مرهون قرار گرفتن در دامان مهربان کوه  هاي کرکس ، وجود قنات  هاي متعدد، چشمه تاريخي اسکندريه و آبشار سبز و زيبايي است که قطرات آب فروجسته آن، در آميزش با عطر گل ، روح و جان هر رهگذري را به ساحل آرامش مي رساند.
نياسر يکي از سه مرکزمهم توليد گل محمدي ، گلاب و عرقيات گياهي کشور است و سالانه نزديک به 2000 تن گلاب و عرقيات گياهي از بيدمشگ و نعنا گرفته تا بيد و خارشتر و بهارنارنج در اين شهر زيبا توليد مي  شود.افزون بر يکصد کارگاه گلابگيري سنتي و تعداد اندکي نيمه صنعتي و صنعتي ، توليد گلاب و عرقيات گياهي نياسر را بر عهده دارند.
کيفيت بالاي گلاب و عرقيات اين شهر سبب شده تا اکثر گردشگران با دستي پر از سوغات ، نياسر را به سوي شهر خود ترک گويند.
اما همه اينها ، تنها بخشي از جاذبه  هاي اين شهر است.
بافت تاريخي ارزشمند نياسر ديگر موهبتي است که گردشگران را از سراسر کشور و گوشه و کنار کره خاکي به اين سامان مي  کشاند.
نياسر، بناي چارتاقي، يکي از منحصر به فردترين تقويم  هاي نجومي باستان در خود جاي داده و باغ تالارش مامن مسافراني است که خسته از راه رسيده و در کنار جوي  هاي پرآبش سفره اي مي  گسترانند.
نياسر شهر تاريخ و تمدن  است! شهر مردمان سختکوش;  شهر آرامش;  شهر خوبي  ها!
چنارهاي کهن قد برافراشته  در گوشه گوشه اين شهر در کنار درختان ميوه پربار، از ديگر موهبت  هاي خدادادي است که بر زيبايي و سرسبزي اين ديار مي  افزايد.
درختاني که در گوشه گوشه اين شهر قد برافراشته اند. درختان آلو، آلوچه، بادام و گردو، سرو، چنار و سپيدار.
جالب است بدانيد که همه درختان کهنسال نياسر داراي شناسنامه اند. بر اساس همين شناسنامه  ها 3000 درخت گردو ،  سپيدار ، چنار ،  سرو  و بادام  با عمر بالاي80 سال تا 2000 سال در اين سو وآن سوي اين شهر به شما خوش آمد مي  گويند.
سرو سورآباد ، چنار روداب و چنار پايين چارتاقي کهن سالترين اين درختا نند.
نياسر شهر سرو 2000ساله است! شهر چنار 800ساله; شهر درختان کهن!
شهر نياسر علاوه بر همه اينها، يک جاذبه گردشگري علمي را نيز در خود جاي داده است!
وجود آسمان پاک، صاف و بدون آلودگي نوري اين شهر زيبا، سبب شد تا دانشگاه کاشان، رصدخانه خود را که يکي از مشهورترين و مجهزترين رصدخانه  هاي کشور است، در اين نقطه بنا کند و اينک علاوه بر تورهاي گردشگري تاريخي، طبيعي و گلابگيري، بسياري از تورهاي دانشجويي و علمي نيز براي رصد ستارگان به اين شهر مي  آيند.
ترکيب منحصر به فرد انبوه گلستان  هاي گل محمدي، دشت  هاي گل آلاله و شقايق، باغ  هاي ميوه، باغ تالار و آبشار خيال انگيز نياسر در کنار بناي تاريخي چارتاقي ساساني ،  بافت تاريخي ، عمارت کوشک ، حمام دوره صفويه، آسياي آبي و غار ويس در کمتر گوشه  اي از ايران عزيز يافت مي  شود.
اينها همان چيزهايي است که در کنار ديگر جاذبه  هاي اين لکه سبز، سيل گردشگران و دوستداران طبيعت و تاريخ را به اين سو کشانده است.اينجا نياسر است! تکه اي فرو افتاده از بهشت! شهر زيبايي  ها!


 استاندار زنجان: دنياي امروز تشنه اخلاق و معنويت است  

زنجان -  خبرنگار آفرينش
استاندار زنجان در دومين مراسم تجليل از فعالان عرصه هاي فرهنگي و ديني استان زنجان گفت : دنياي امروز تشنه اخلاق و معنويت است .
به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي زنجان ، دکتر رئوفي نژاد در جمع فعالان عرصه هاي فرهنگي و ديني زنجان افزود : انقلاب اسلامي ما در طول سي سال گذشته فراز و نشيب هاي فراواني را پشت سر گذاشته است که با شناخت و مهندسي زمان ، تهديدات ، فرصت ها و مديريت هوشمندانه حضرت امام و رهبري توانسته ايم ماهيت نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را بر جهان عرضه کنيم . وي با اشاره به اينکه انقلاب اسلامي سه فاز مهم را در طول اين سي سال پشت سر گذاشته اظهار داشت : پيروزي انقلاب ، دفاع مقدس ، بازسازي خسارت هاي جنگ تحميلي سه گام پشت سر گذاشته درطول انقلاب اسلامي ايران است . استاندار زنجان ادامه داد : با نگاه هوشمندانه به ابعاد عميق اين گامها مي توان به اين اصل رسيد که اگر مهندسي درست از زمان و مکان و شرايط و تهديدها و مديريت درست منابع نبود نمي توانستيم به جايگاه امروز دست پيدا کنيم . رئوفي نژاد با بيان اينکه دوران دفاع مقدس سخت ترين دوران سي ساله انقلاب اسلامي بود خاطر نشان کرد : با درايت و هوشمندي حضرت امام (ره) اين مرحله پشت سرگذاشته شد . وي ادامه داد : در گام بعدي که مرحله بازسازي بود دشمن تصور مي کرد که نظام ما در مقابل خسارات وارده در مقابل آنان زانو مي زند که اين خيال باطل هم با شکست روبرو شد و با اتکا» بر توانايي هاي داخلي کار بازسازي ادامه يافت . دکتر رئوفي نژاد با بيان اينکه ورود به گام چهارم انقلاب با توسعه عدالت اجتماعي و توسعه فرهنگي همراه است يادآور شد : عصر حاضر عصر ارتباطات است و با يک پلک به هم زدن اطلاعات گسترده اي در جهان رد و بدل مي گردد . استاندار زنجان گفت : در حال حاضر هيچ کشوري مصون از فن آوري روز نيست که اين امر هم مي تواند به يک فرصت مهم و هم به يک تهديد جدي تبديل شود . وي خاطر نشان کرد : امروز توجه دنيا به مسايل معنوي است و کشور ما با توجه به هويت فرهنگي و ديني آن مي تواند از اين فرصت به نحو صحيح در توسعه فعاليتهاي فرهنگي و ديني بهره برد . رئوفي نژاد با بيان اينکه دين اسلام ديني غني است که به تمام سئوالات انسان پاسخ مي دهد افزود : دشمن تلاش دارد از طريق فضاهاي اينترنتي و جنگ تبليغاتي ارزشهاي اسلامي جامعه ما را زير سئوال ببرد چرا که ايران اسلامي به عنوان حکومت علوي درصدد گسترش دين مداري در دنياست . وي ادامه داد : در بحث فرهنگي آسيبهاي زيادي جامعه ما را تهديد مي کند که اين امر وظيفه نخبگان فرهنگي و دين را دو چندان مي کند .
استاندار زنجان در خاتمه خاطر نشان کرد : بايد از تکنولوژي روز در جهت توسعه فرهنگ ديني بهره برد .


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته