جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3330


كوتاه و خواندني


يک سوم کودکان ناخن خود را مي جوند


بيش فعالي ADHD
استاد: دکتر احدي -----دانشجو : سمانه سادات جعفر طباطبايي (قسمت دوم )

چگونه از پوست و موي نوزادان مراقبت کنيم؟


 كوتاه و خواندني  

مکانيسم افزايش طول عمر
دانشمندان دانشگاه کاليفرنيا مکانيسم جديدي را شناسايي کرده اند که باعث افزايش طول عمر مي شود.
به گزارش  ايسنا،اين دانشمندان يک مکانيسم فشار اکسيداسيون را شناسايي کرده اند که از آسيب هاي سلولي جلوگيري مي کند.
دکتر تري ايدکر، رييس بخش ژنتيک در دپارتمان پزشکي دانشکده پزشکي دانشگاه کاليفرنيا و پروفسور مهندسي زيستي در دانشکده مهندسي "جاکوبز" در اين باره اظهار داشت: ما ممکن است براي حفاظت از بدنمان در برابر مولکولهاي راديکال آزاد مواد آنتي اکسيداني مانند آب انار بنوشيم يا براي افزايش طول عمرمان مقدار کالري مصرفي روزانه مان را کاهش دهيم. اما در اين پژوهش جديد معلوم شد که چطور انسانها ممکن است بتوانند پروسه پيري خود را با تماس منظم بدن با مقادير بسيار اندکي از اکسيدانها به تعويق بياندازند.
انواع اکسيژن واکنشي (ROS)، يونهايي هستند که بعنوان يک محصول طبيعي از متابوليسم اکسيژن شکل مي گيرند و نقش مهمي در سيگنال دهي سلولي ايفا مي کنند. اما در اثر فشارهاي محيطي مانند پرتوهاي فرابنفش يا گرما و يا تماس با مواد شيميايي مقدار اين يونها تا حد زيادي افزايش مي يابد و نتيجه آن تبديل آسيبهاي بي اهميت و جزئي به آسيب هاي سلولي در مولکولهاي دي ان آ، آر ان آ و پروتئين ها است که فشار اکسيداسيون را تشديد مي کند. يک عامل دخيل در اين انتشار پروکسيد هيدروژن است. بدن تلاش مي کند براي کاهش آسيب رساني اين ماده، آن را به آب و اکسيژن تبديل کند. اما اين فرايند 100 درصد در بدن موفق نيست.
دراين تحقيق محققان ژني را کشف کرده که در اين فرايند نقش داشته و  Mga2 ناميده مي شود. اين ژن در تغيير و تبديل پيروکسيد هيدروژن نقش دارند. محققان تلاش مي کنند با بهره گيري از اين ژن مکانيسم فشار اکسيداسيون را کنترل کرده و در نتيجه به طول عمر انسان بيافزايند.

درمان عفونت گوش کودکان،
 هميشه نيازمند دارو نيست
پزشکان بهترين شيوه برخورد با عفونت هاي خفيف گوش مياني در کودکان را هوشياري و مراقبت آگاهانه مي دانند.
به گزارش سرويس ايسنا، به گفته پزشکان; عفونت هاي خفيف گوش مياني در کودکان بهتر است تحت دارو درماني قرار نگيرد تا بطور خود به خودي برطرف شود.
انجمن پزشکان کودکان آمريکا توصيه مي کند: در صورتي که عفونت هاي خفيف گوش مياني خود به خود برطرف نشد، پس از آن پزشک بايد اقدام به تجويز دارو کند.تقريبا تمام کودکان نوپا و پيش دبستاني به بيماري عفونت خفيف گوش مياني مبتلا مي شوند و سالانه 2 ميليون مورد ابتلا به اين عفونت در آمريکا تشخيص داده مي شود.
 
مصرف خودسرانه و بيش از حد قرص  آهن خطرناک است
يک متخصص تغذيه اظهار داشت: اغلب زناني که دچار کم خوني و ريزش مو هستند بدون مراجعه به پزشک معالج اقدام به مصرف خودسرانه قرص هاي آهن براي جبران کم خوني و ريزش موي خود مي کنند که باعث بروز عوارض و مشکلات بسياري مي شود.
دکتر سيدعلي کشاورز، مدير گروه تغذيه و بيوشيمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا گفت: کم خوني و ريزش مو که اغلب زنان به آن دچار هستند به علت الگوي بد تغذيه، عدم تعادل در تغذيه و کمبود آهن و ويتامين هاي گروه B اتفاق مي افتد.
وي افزود: در بسياري از مواقع ريزش مو براثر دکلره کردن و رعايت نکردن بهداشت و استفاده از شامپوهاي نامناسب در افراد ايجاد مي شود که بيشتر زنان به محض اطلاع از ريزش موي خود بدون مراجعه به پزشک علت آن را کمبود آهن و کم خوني دانسته و خودسرانه اقدام به مصرف داروها به خصوص قرص هاي آهن و روي مي کنند که بسيار مضر است.
دکتر کشاورز در ادامه افزود: مصرف زياد و نامناسب آهن باعث رسوب آن در کبد انسان شده و منجر به بروز بيماري و لکه هاي پوستي و گاهي ايجاد مسموميت در فرد مصرف کننده مي شود. در بسياري از افراد، ريزش  مو علت تغذيه اي دارد که مي توان آن را با اصلاح رژيم غذايي و مصرف اسيد آمينه ها، گوشت مرغ، ماهي و سبزيجات درمان کرد.
وي در پايان تاکيد کرد: افراد با اطلاع از هر گونه ناراحتي در خود بايد به پزشک معالج مراجعه کرده و با مصرف دقيق داروها به بهبود و درمان بيماري هاي خود سرعت بخشند.

ريزش مو و سردرد از عوارض استرس است
استرس سبب ترشح هورمون هايي در بدن مي شود که با بروز سردرد، خستگي مفرط، مشکلات معده، ريختن موي سر و از دست رفتن توازن بدن همراه است.
به گزارش ايسنا ، تحقيقات مشترک محققان دانشگاه "لوبک" و بيمارستان "شفيته" آلمان نشان مي دهد که استرس و تنش موجب از دست دادن مو در انسان مي شود.
اين گروه از محققان که در راس آنها پروفسور "رالف پاوس" قرار دارد در تحقيقات خود متوجه شدند که بدن انسان ها در شرايط استرس واکنش هاي هورموني نشان داده و هورمون هاي کورتيزول و تستوسترون توليد مي کند که اين هورمون ها باعث تضعيف ريشه مو و در نتيجه ريزش آنها مي شوند.
به گفته محققان; نگراني بر فعاليت غددي تاثير مي گذارد که در طول زمان سبب کاهش وزن مي شود. البته در برخي افراد نيز نگراني سبب اضافه وزن شده; به طوري که پزشکان يکي از علل بروز چاقي مفرط را همين مساله مي دانند.پروفسور پاوس در اين باره مي گويد: اين نتايج نشان مي دهد که آرامش براي انسان بسيار با ارزش است.وي توصيه کرد که افراد در هر حال سعي کنند آرامش خود را حفظ کنند. گفتني است، ارتباط مستقيمي ميان نگراني و بي خوابي وجود دارد که با محدود کردن علل بروز استرس مي توان با اين بيماري مبارزه کرد.


 يک سوم کودکان ناخن خود را مي جوند 

 يک روان پزشک اطفال با اشاره به عادت ناخن جويدن در کودکان گفت: رفتارهاي عادتي در کودکان بندرت موجب آسيب جدي مي شوند و بيشتر روشي براي بيان عواطف هستند.
دکتر غلامحسين بهرامي در گفتگو با ايسنا اظهار کرد: رفتارهاي عادتي کودکان براي بيان عواطف و احساساتي مانند استرس و خشم بروز مي کند و نگران کننده نيستند. عادت جويدن ناخن در سنين کودکي گاهي تا بزرگسالي نيز ادامه مي يابد.
وي افزود: جويدن ناخن و مکيدن انگشت شست از جمله شايع ترين عادات رفتاري است و يک  سوم کودکان ناخن خود را مي جوند.بهرامي تصريح کرد: مکيدن انگشت شست اغلب در کودکان کمتر از سه سال بروز مي کند و گاهي تا سنين دبستان نيز ادامه مي يابد.
اين روان پزشک خاطرنشان کرد: مکيدن انگشت شست و جويدن ناخن در دوران کودکي موجب به هم ريختن ترتيب دندان هاي دائمي در بزرگسالي مي شود.
وي با بيان اين که اکثر رفتارهاي عادتي در کودکان ناشي از وجود استرس و اضطراب در طول روز است، ادامه داد: حضور کودک در محيط هاي پر تنش موجب استرس و اضطراب کودک شده و به شکل عادات رفتاري بروز مي کند. والدين در مواجهه با عادات رفتاري کودکان نبايد به هيچ وجه عصباني شوند و لازم است در کمال آرامش کودک را متوجه عادت اشتباه خود کنند.
دکتر بهرامي اضافه کرد: کشيدن و پيچيدن مو دور انگشت، ساييدن دندان ها روي هم (دندان قروچه)، گاز گرفتن قسمتي از بدن و کوبيدن سر به ديوار، مهم ترين رفتارهاي عادتي کودکان علاوه بر جويدن ناخن و مکيدن انگشت شست هستند.


  بيش فعالي ADHD 
  استاد: دکتر احدي -----دانشجو : سمانه سادات جعفر طباطبايي (قسمت دوم )

 سبب شناسي اختلال نارسايي توجه / بيش فعالي
به گونه اي غير قابل درک يکي از سوالات والدين زماني که فرزندشان مبتلاست اين  است که چرا و چطور اين اتفاق افتاد؟
متخصصان بهداشتي مي گويند از انجايي که هيچ کس نمي داند علت دقيق اختلال نارسايي توجه / بيش فعالي چيست , لذا نمي توان به والدين کمک کرد تا با نگاهي به عقب دلابل احتمالي را بررسي کنند. احتمالات زيادي وجود دارد که ممکن است باعث ايجاد اختلال نارسايي توجه/ بيش فعالي شود. اما نکته مهم  اين  است که والدين بايد در پي يافتن راهي براي کمک صحيح به انها باشند.
يافته هاي زيادي وجود دارد براينکه اختلال نارسايي توجه/ بيش فعالي از محيط خانه منشا» نمي گيرد, بلکه در  عوامل بيولو ژيکي ريشه دارد. ارتباطي بين محيط خانه و اختلال نارسايي توجه / بيش فعالي وجود ندارد. همه بچه هايي که محيط زندگي انها ناپايدار است يا نقص عملکردي دارند, مبتلا به اختلال نارسايي توجه / بيش فعالي نمي باشند.
در طي دهه اخير دانشمدان تئوري هاي احتمالي را در مورد علت اختلال نارسايي توجه/ بيش فعالي ارائه کرده اند. برخي از انها رد شده و برخي ديگر شمار زيادي از تحقيقات ديگر را دامن زده است.
يکي از اين تئوري ها اين بود که شکر تصفيه شده و افزودنيهاي خوراکي مصنوعي , نگهدارنده هاي غذا , ممکن است بچه را بيش فعال يا بي توجه کند. در نتبجه والدين تشويق شدند تا دادن اين گونه غذاها را به بچه ها متوقف کنند. در سال 1982 انجمن ملي بهداشت و ا ژانس فدرال تحقيقات زيست پزشکي نتيجه گرفتند که چنين رژيم هاي غذايي در مورد 5 درصد از بچه ها مصداق دارد که اغلب شامل بچه  هاي کوچکتر يا بچه هايي که  الرژي دارند مي باشد.
اختلال نارسايي توجه / ببيش فعالي به واسطه عوامل زير ايجاد نمي شود:
تماشاي تلويزيون
الرژي هاي غذايي
شکر ا ضافه
محيط هاي نامساعد زندگي
مدارس ضعيف و سطح پايين
هربچه اي که مبتلا به اختلال نارسايي توجه / بيش فعالي مي باشد بايستي از نظر ابتلا به ساير اختلالهاي همراه مثل اضطراب و افسردگي بررسي شود.
تحقيقات نشان مي دهد که  استفاده مادر از سيگار , الکل و ساير داروها در طي حاملگي ممکن است به کودک متولد نشده اسيب هايي وارد کند, اين مواد مي تواند براي رشد مغز جنين خطرناک باشند.
الکل و نيکوتين موجود در اين مواد باعث اسيب هايي در ر شد  سلولهاي عصبي مي شود براي مثال در نشانگان جنين الکلي شرايطي ايجاد مي شود که کودک داراي وزن کم , اسيب هاي هوشي و نقايص فيزيکي واضح مي شود. بسياري از اين کودکان نيز ممکن است بر رشد و تکامل مغز تاثير بگذارند.
بعضي سموم مثل سرب ممکن است منجر به اختلال نارسايي توجه / بيش فعالي شود.
اين ماده در خاک , مواد رنگي و مواد نفتي اغشته به سرب وجود دارد, در برخي لوله هاي اب نيز ديده مي شود. برخي مطالعات بيانگر اين مساله است که بچه هايي که در معرض سرب هستند علايمي از اختلال نارسايي توجه/ بيش فعالي را نشان مي دهند اما فقط موارد معدودي گزارش شده است. تحقيقات ديگر نشان داده اند که اختلال توجه ممکن است در اثر عوامل ژنتيکي باشد کودکاني که مبتلا به اختلال نارسايي توجه/ بيش فعالي هستند حداقل يکي از بستگان نزديکشان دچار اين عارضه بوده اند. حداقل 1و 3 دهم درصد همه پدراني که اختلال نارسايي توجه بيش فعالي داشته اند فرزندان مبتلا دارند.
زماني که پسر هنري به کودکستان وارد شد مشخص شد که وي مشکل در نشستن و تمرکز دارد . بعد از چنين حادثه که منجر به بهم ريختن کلاس شد, مدرسه از وي خواست تا پسرش براي اختلال نارسايي توجه/ بيش فعالي ارزيابي شود. پس از ان هنري فهميد که پسرش همان علايمي را دارد که وي در بچگي داشته است.
خوشبختانه روان شناس فهميد که اختلال نارسايي توجه/ بيش فعالي در بزرگسالي نيز وجود دارد. لذا او را به يک متخصص ارجاع داد و وي تحت درمان با ريتالين قرار گرفت . براي اولين بار هنري تشخيص داد که ريتالين به تمرکز او کمک کرده است.
اختلال نارسايي توجه / بيش فعالي چگونه تشخيص داده مي شود؟
بسياري از والدين علايمي از نقص توجه را در بچه ها قبل از سن مدرسه مي بينند. براي مثال پسر هنري برخي از علايم بيش فعالي را در 3 سالگي نشان مي داد و به نظر مي رسيد که او حتي علاقه اش را به جذاب ترين برنامه تلويزيون از دست مي دهد. در موقع توپ بازي او بازي را قبل از رسيدن توپ به پايش ترک مي کرد. همانند پسر هنري بچه ممکن است نتواند مدت زمان طولاني روي يک بازي تمرکز کند, اما به علت      ا ينکه بچه ها به نسبت هاي مختلف رشد مي کنند و از لحاظ شخصيتي , سطح انرژي و مزاج متفاوت هستند
بهتر است نظر يک متخصص را در مورد تناسب اين رفتارها با سن بچه بدانيم. در بسياري از موارد معلم اولين نفري است که بيش فعالي بچه را تشخيص مي دهد چرا که او با بسياري از بچه ها کار مي کند و با رفتار متعادل بچه ها در موقعيت ها و جلسات اموزشي اشنايي دارد.
متخصصاني که قادر به تشخيص هستند:
روان پزشک: تشخيص - تجويز دارو و در صورت نياز فراهم کردن جلسات مشاوره يا اموزش .
روان شناس : تشخيص - مشاوره و اموزش .
متخصص کودکان يا پزشک خانواده: تشخيص - تجويز دارو.
متخصص مغز و اعصاب : تشخيص و دادن دارو.
مراحل تشخيص
اولين کاري که متخصص انجام مي دهد جمع اوري اطلاعات مي باشد. در اين خصوص وي گزارش مدرسه و سايرين را بررسي ميکند . او سعي مي کند محيط خانه و کلاس فرد را از لحاظ تنش زا بودن بررسي کند . همچنين ساير عوامل ديگر مثل صرع هاي جزيي, مشکلات هيجاني, ضعف بينايي يا شنوايي ارزيابي مي شود. پزشک بايد مسائل تغذيه اي يا الرژي را که ممکن است بچه را بيش فعال نشان دهد را نيز مد نظر قرار مي دهد. معلم بايد براساس استانداردهاي رفتاري , رفتار بچه را با همسالان وي مقايسه و گزارش کند. والدين نيز بايد رفتار فرزندشان را در موقعيت هاي گوناگون توصيف کنند. از سوي ديگر بچه بايد از نظر تطابق اجتماعي و بهداشت روان بررسي شود.
متخصصان به رفتارهاي بچه ها در محيط هاي شلوغ و بي نظم مثل مهماني ها و يا کارهايي مثل خواندن , حل مسايل رياضي يا بازي کردن که نيازمند توجه هستند به خوبي دقت مي کنند. رفتار در طي بازي  ازاد يا موقعيت هايي که نيازمند توجه کمتر است مهم مي باشد. سپس اطلاعات جمع اوري شده کنار هم قرار مي گيرند و با  معيارهاي DSM تطبيق داده مي شوند.
  رفتارها چند بار و در چه مواقعي ايجاد مي شود؟
چه مدت است که اين رفتارها را انجام مي دهد؟
در چند سالگي اين رفتارها شروع شده است؟
پاسخ به اين سوال ها پزشک را در تعيين بيش فعالي , بي توجهي و تحريک پذيري فرد ياري مي دهد.
مشکلات ناشي از ADHD عبارتند از :
ADHD و مواد مخدرADHD , و مشروبات الکلي ADHD , و سيگار ADHD , و جرايم جنسيADHD , و حوادث رانندگي ADHD , و مشکلات تحصيلي و....
ادامه دارد


  چگونه از پوست و موي نوزادان مراقبت کنيم؟ 

   زيبايي پوست و مو از نکاتي مهم در داشتن چهره اي زيباست، از اين رو گاهي مادران به دليل بعضي عقايد غلط جهت زيبا شدن پوست و موي فرزند خود در نوزادي دست به اقداماتي مي زنند که ممکن است علاوه بر نداشتن نتيجه مثبت نتايج منفي به بار بيايد.
 به گزارش جام جم آنلاين  دکتر سارا توسلي متخصص پوست و مو مي گويد: وقتي نوزاد به دنيا مي آيد يک لايه نازک غشا مانند از چربي روي پوست او قرار دارد که نبايد در بدو تولد شسته شود و اين غشا برداشته شود چرا که خود مي تواند يک محافظ براي بچه در برابر تغيير دما و حساسيت هاي محيطي باشد. بعد از روز اول نوزاد در بيمارستان شسته مي شود و از روز دوم مي توان بچه را به حمام برد و تنها با کمي شامپو بچه شستشو داد، اما نکته مهم اينجاست که پوست نوزادان بعد از شستشو خشک مي شود و براي از بين بردن اين خشکي بايد حتما از لوسين هاي چرب کننده بدن کودک يا وازلين مخصوص کودکان استفاده کرد و تمام تن بچه به غير از سر کودک را با آنها چرب کرد تا از خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست آنها جلوگيري شود.
وي مي افزايد: بهتر است نوزادان را شب قبل از خواب حمام کنيد; چرا که به آرامش و خوب خوابيدن آنها کمک مي کنيد و مخصوصا براي بعضي از نوزادان که در بدو تولد به دليل گم کردن شب و روز، شب ها خوب نمي خوابند اين کار مي تواند موثر باشد.
به گفته دکتر توسلي، پوست نوزاد به صورت طبيعي بايد رنگي بين گلبهي و صورتي داشته باشد که بعد از گذشت چند هفته کم کم به رنگ ژنتيکي که بايد تبديل مي شود، اما بعضي از بچه ها داراي پوست هاي سرخ هستند که بايد در اين زمينه چند نکته بررسي شود. اگر بدن کودکتان در نقاط مختلفي دچار قرمزي هاي غير طبيعي است و کودک بيقرار است (به دليل خارش اين نقاط) حتما بايد به پزشک مراجعه کنيد; چرا که احتمال اگزماي پوستي وجود دارد و اصلا شستشو ندهيد چرا که باعث بيشتر خشک شدن پوست و زياد شدن زخم ها مي شود که بايد جلوي آن گرفته شود. توجه کنيد که بعضي از بچه ها به دليل گردش خون در گونه هايشان سرخي وجود دارد که اين مورد اگر تنها در گونه هاست مشکلي نيست. ضمن اين که گاهي اوقات به دليل زياد بوسيدن نوزاد گونه هايش سرخ مي شود در اين باره بايد گفت که اصلا بوسيدن نوزاد کار درستي نيست; چرا که سيستم ايمني نوزاد هنوز آنقدر قوي نشده که بتواند با آلودگي هاي محيطي مبارزه کند و ممکن است منتقل شدن حتي يک پرز بالبان ما يا اسانس عطري که زده ايم باعث بروز آلرژي يا انتقال بيماري شود. دکتر توسلي مي گويد: حتي بوسيدن دست و پاي نوزاد هم درست نيست، چرا که نوزادان ممکن است دست و پاي خود را نيز در دهان بکنند. اگر گونه هاي فرزندتان در اثر بوسيدن سرخ شد، مي توانيد با کمي چرب کردن بهبود بخشيد و عمل بوسيدن را تکرار نکنيد، مخصوصا در 40 روز اول هيچ گونه تماسي که احتمال انتقال آلودگي وجود دارد نبايد برقرار شود; چرا که گاهي ممکن است ما بيمار باشيم و ندانيم که بيماريم يا در دوره نقاهت به سر مي بريم و هنوز فاکتور منتقل کننده بيماري در بدن ما وجود دارد، به رغم اين که علائم خود بيماري از بدن ما رفته است.
پوست همه نوزادان در دوران نوزادي به يک شکل است به طوري که پوست چرب يا خشک يا حساس در نوزادان معني ندارد و اينها در دوران بلوغ به دليل ترشح هورمون ها شکل مي گيرد. سر نوزادان به طور طبيعي چرب است، پشت گوش ها و دور بيني محل هاي تجمع چربي اند که اينها اصلا نشان از پوست چرب نيست و همه بچه ها بعد از حمام بايد پوستشان با روغن بچه چرب شود و اين کار هيچ ربطي به نوع پوست در بزرگسالي ندارد.
به گفته دکتر توسلي گاهي اوقات ممکن است به دليل رشد سريع سلول هاي پوستي، پوست نوزادان در برخي مناطق بدن پوسته پوسته شود که تنها راهش چرب کردن پوست است و اصلا نبايد اين پوسته ها را دستکاري کرد يا درحمام از ليف هاي زبر استفاده کرد.
دکتر توسلي هشدار مي دهد; تا 40 روزگي اصلا از صابون و ليف براي شستن بچه ها استفاده نکنيد و تنها با همان شامپو بچه بدن نوزاد را بشوييد و اگر اصرار به استفاده از ليف داريد، مي توانيد از ليف هاي حوله اي يا اسفنج هاي نرم تنها براي لمس بدن نوزاد استفاده کنيد، آن هم در مناطق چين هاي بدن. در مورد بند ناف نوزادان هم دکتر توسلي مي گويد: هيچ منعي براي حمام کردن وجود ندارد، فقط مراقب باشيد که آسيبي به آن نزنيد و بعد از حمام هم يک گاز تميز روي آن بگذاريد تا آلوده نشود. اگر در پاهاي نوزادتان آثار سوختگي ديديد، به توصيه دکتر توسلي بايد دليل آن را بيابيد، اگر قرمزي ها در ناحيه دور کمر و ران ها بود به دليل حساسيت به شورت پلا ستيکي است يا سفت بستن نوزاد اما اگر سوختگي ها در ناحيه تناسلي بود بايد نوزاد را زود به زود عوض کنيد (تقريبا بعد از هر بار ادرار) حتما با آب نوزاد را بشوييد و از دستمال هاي مرطوب مخصوص اين کار استفاده نکنيد، لباس نخي تنش کنيد و بگذاريد که ناحيه سوخته شده هوا بخورد و از چرب کننده ها هم استفاده کنيد. در بعضي از نوزادان سوختگي در اثر حساسيت به پوشک هاست که بايد از کهنه هاي نخي خوب شسته شده استفاده کرد.
مراقبت از مو
بعضي از خانواده ها به دليل اين که فرزندشان موهاي پر پشتي داشته باشد سر بچه ها را تيغ مي زنند. دکتر توسلي مي گويد: اين کار بسيار کار خطرناکي است و هيچ زمينه علمي وجود ندارد. مساله اين است که همه ما با يک تعداد فوليکول يا پياز موي مشخص به دنيا مي آييم که نمي توان اين تعداد را تغيير داد. نکته ديگر اين است که وقتي نوزاد به دنيا مي آيد قسمت هايي از سرش تنها پوست است و جمجمه هنوز شکل نگرفته و تيغ زدن به سري که با مغز تنها يک پوست فاصله دارد بسيار خطرناک است و اگر زخمي ايجاد شود به سادگي در معرض عفونت ها قرار مي گيرد; چرا که بدن نوزاد هنوز آنچنان در برابر ميکروب ها ايمن نشده است و مشکلات زيادي براي کودک به وجود مي آيد.
دکتر توسلي مي گويد: وقتي نوزاد به دنيا مي آيد بيشتر موهاي بدنش به صورت پرز هاي جنيني اند که همه در عرض چند ماه مي ريزند و موهاي اصلي در مي آيند و تا يک سالگي همه موهاي بچه اصلي مي شوند. در اثر تيغ زدن چون همه موها قطع مي شوند و يکنواخت رشد مي کنند به نظر پر پشت مي آيد اما در حقيقت اين طور نيست و اين کار به هيچ وجه توصيه نمي شود. اين کار در ابروها هم به همان دلايل هيچ تاثيري ندارد و بريدن مژه ها نيز در بلندي آنها هيچ تاثيري ندارد. به جرات مي توان گفت که هيچ عملي بر تقويت و تغيير اندازه، جنس و رنگ موهاي سر ابروها و مژه ها ندارد، پس از زدن سرمه به چشم ها و کوتاه کردن مژه ها و تيغ زدن به سر و ابروهاي نوزادان بپرهيزيد. وي مي افزايد: برس کشيدن به سر بچه ها تنها جهت آرايش دادن به موهاي نوزاداني که پر مو هستند، آن هم تنها برس هايي که مويي هستند و دندانه هاي پلاستيکي و فلزي ندارند اشکالي ندارد اما نبايد زياده روي شود و برس محکم به سر نوزاد کشيده شود. در ضمن ريزش موهاي نوزادان هيچ ربطي به چگونگي قرار گرفتن سر آنها روي بالش ندارد و اين پرز ها که در بدو تولد مي بينيد همگي مي ريزند و شکل ريختن آنها در بچه هاي مختلف متفاوت است و جاي نگراني ندارد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته