جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3334


ميز خبر

آيت ا... هاشمي رفسنجاني:
صنعت و کشاورزي مورد غفلت قرار گرفته اند


نيوزويک: حداقل 16ميليون به موسوي راي مي دهند


واکنش موسسه تنظيم و نشرآثار امام (ره) نسبت به تحريف سخنان ايشان


انتشاربرنامه هاي ارتقاي رفاه اجتماعي ميرحسين


مسائل مطرح شده در مناظره کروبي با احمدي نژاد


رضايي:محافظه کارانه عمل نمي کنم


كوتاه از سياست


 ميز خبر  

 درخواست پخش مصاحبه روحاني
درباره اتهامات هسته اي
گروه سياسي:دفتر مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در نامه اي خطاب به رييس سازمان صدا و سيما خواستار پخش مصاحبه حسن روحاني پيرامون ادعاهاي يکي از کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري شد. به گزارش ايلنا، متن کامل اين نامه خطاب به عزت الله ضرغامي  رئيس سازمان صداو سيما به اين شرح است:احتراما همان طور که حجت الاسلام و المسلمين جناب آقاي دکتر حسن روحاني در چندين نوبت تماس تلفني و ملاقات حضوري به جنابعالي يادآور شدند در ايام انتخابات از طريق رسانه ملي اتهاماتي به سياست هسته اي و تيم مذاکره کننده دولت قبلي وارد گرديد و اگرچه اين اتهامات شامل همه سران نظام و برخي از مسئولين کشور و مجريان سياست هسته اي مي گردد، اما نوک پيکان اين حمله به سمت تيم هسته اي دولت قبلي بوده است. لذا ايشان به عنوان مسئول سابق تيم مذاکره کننده هسته اي، جهت پاسخگويي و تنوير افکار عمومي و جلوگيري از تشويش بيشتر اذهان عمومي و تحريف حقايق تصميم به بيان پاره اي از حقايق در زمينه اين پرونده مهم و حساس (در راستاي منافع ملي کشور) گرفتند و بدين منظورچهارشنبه هفته گذشته (1388/3/13) مصاحبه اي با برخي از رسانه ها از جمله واحد مرکزي خبر صدا و سيما انجام دادند که متاسفانه عليرغم ضبط کامل آن تاکنون هيچ اقدامي در جهت پخش آن صورت نگرفته است. نظر به اينکه بخشي از اتهامات وارده به تيم هسته اي قبلي در ساعات طلايي و پرمخاطب صدا و سيما از سوي يکي از کانديداهاي رياست جمهوري به جهت جلب آرا» صورت گرفته و در شبکه هاي پربيننده 2، 3 و 6 و برخي شبکه هاي راديويي پخش شده است و تاخير انعکاس اين گونه مطالب به بعد از انتخابات نه تنها در چارچوب قانون و خواسته مردم نيست، بلکه شائبه سياست جانبدارانه صدا و سيما را تقويت مي کند، خواهشمند است دستور فرماييد جهت پاسخگويي و دفاع از عملکرد تيم هسته اي در دوران مسئوليت جناب آقاي دکتر روحاني برنامه ضبط شده توسط واحد مرکزي خبر صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، طبق قانون در همان ساعات پخش گردد. اين امر به دليل آگاه سازي افکار عمومي در حوزه سياست هسته اي و جلوگيري از هرگونه سو»استفاده آن کانديدا در راستاي اهداف انتخاباتي از يکسو و بطلان شائبه سياست جانبدارانه صدا و سيماي جمهوري اسلامي از سوي ديگر، ضروري است. 
 
پيگيري اقدام غيرقانوني دولت درانحلال شوراها
از سوي رئيس مجلس 
 گروه سياسي: نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس از مصوبه مجلس هفتم در مورد ابقاي 18 شوراي تخصصي از سوي دولت ياد کرد و افزود: علي رغم تاييد اين مصوبه از سوي مجمع تشخيص مصلحت نظام، دولت تاکنون از اجراي اين قانون سر باز زده است. پيمان فروزش در گفت وگو با ايلنا، از پافشاري نمايندگان مجلس بر اجراي قانون از سوي دولت سخن گفت و اظهار کرد: متاسفانه رئيس جمهور در مورد اجراي قانون مربوط به ابقاي شوراها، بنا بر نظر شخصي خود عمل کرده و علي رغم ادعايش مبني بر توجه به نظر کارشناسان، در مقابل اجراي مصوبه قانوني و کارشناسي نمايندگان مجلس، ايستادگي مي کند. نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به مذاکراتش با مسوولان بانک مرکزي ادامه داد: علاوه بر نمايندگان مجلس مسوولين اين بانک نيز ادغام شوراي پول و اعتبار در شوراي اقتصادي دولت را غيرقانوني مي داند. به گفته وي، رئيس جمهور به عنوان مجري قانون ملزم به اجراي مصوبات مجلس است و نبايد بر خلاف قانون عمل کند. نماينده زاهدان با بيان اينکه در پي تذکرات پياپي نمايندگان نسبت به عدم اجراي مصوبه مجلس در اين زمينه، علي لاريجاني شخصا اين موضوع را پيگيري مي کند، در پاسخ به اينکه اين پيگيري هاي رئيس مجلس تا کنون به نتيجه اي رسيده است يا نه؟، اظهار داشت: متاسفانه تا کنون نتيجه اي حاصل نشده است. البته به دليل تعطيلات مجلس بنده در جريان آخرين مراحل پيگيري اين مساله نيستم و نمي توانم دقيق در مورد آن اظهار نظر کنم. فروزش همچنين با اشاره به گزارش ديوان محاسبات از تفريغ بودجه سال 85 خاطرنشان کرد: رئيس جمهور و همکارانشان بارها اين گزارش را تکذيب کرده و از اشتباهات محاسباتي در آن سخن گفته اند. جا دارد در آستانه انتخابات رياست جمهوري هم کارشناسان ديوان محاسبات و هم مسوولان دولتي، مدارک و مستندات خود را ارائه دهند تا مشخص شود که کدام يک درست مي گويند. وي تاکيد کرد: با ارائه اين مستندات بايد تکليف يک ميليارد دلار بودجه مفقودي در سال 85 مشخص شود. 

 احمدي نژاد: خودم حواشي فوتبال را از بين مي برم
گروه سياسي: محمود احمدي نژاد نامزد دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، با اشاره به حاشيه هاي فراواني که ورزش باشگاهي و ملي را احاطه کرده، گفت: بايد خودم وارد شوم و اين حواشي مخرب را از فوتبال کنار بزنم  احمدي نژاد عصر ديروز در گفت و گو با راديو ورزش و در بيان برنامه هاي و ديدگاه هاي ورزشي خود، تصريح کرد: کشور ما توانمند است و ظرفيت هاي فراواني دارد و نبايددر ورزش پرطرفدار فوتبال اينقدر ضعيف عمل کند. رييس دولت نهم اصلي ترين دليل ضعف فوتبال کشور را حاشيه هاي آن دانست و افزود: متاسفانه اين رشته ورزشي دچار حاشيه هاي بسيار بدي شده است که بايد براي کنار زدن آن فکر اساسي کرد. احمدي نژاد با اشاره به هزينه هاي بسيار بالاي ورزش فوتبال و رقم هاي درشت پرداختي به بازيکنان فوتبال، گفت :به رييس سازمان تربيت بدني به عنوان متولي ورزش کشور گفته ام و از وي خواسته ام که اين پرداخت هاي درشت را در فوتبال کنترل کند. رييس دولت نهم در عين حال به موفقيت هاي ورزشي حاصل شده در چهار سال اخير اشاره کرد و افزود: با اهميت دادن به ورزش در دولت نهم شاهد موفقيت هاي غرور آفرين ورزشي در رشته هاي مختلف بوده ايم و از آن جمله مي توان به قهرماني در رشته هاي بسکتبال، واليبال، وزنه برداري، کشتي و بسياري ديگر از رشته و همچنين موفقيت هاي ورزش بانوان در عرصه هاي داخلي و بين المللي اشاره کرد. احمدي نژاد در اين گفت و گوي راديويي با تاکيد بر اينکه همه بايد به دنبال ساختن قهرمانان الگو در کشور باشيم، گفت: سازمان تربيت بدني يک برنامه نظام مند براي دستيابي به اين هدف طراحي کرده و در حال اجراي آن است. نامزد دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در پاسخ به سوالي درخصوص راهکارهايش براي توسعه ورزش قهرماني در کشور، گفت: نقش ورزش در ايجاد غرور ملي کم نظير است و موفقيت ورزشکاران در عرصه هاي بين المللي به اندازه بسيار زيادي در تقويت غرور ملي تاثير گذار است.احمدي نژاد با اشاره به ديدار فوتبال تيم هاي ملي ايران و استراليا در مقدماتي جام جهاني 1998اشاره کرد و گفت: همانطور که ديديم پيروزي در اين ديدار ميليونها ايراني را خوشحال کرد و غرور ملي را تقويت نمود. 
 با وجود اصرار احمدي نژاد بر تورم 15 درصدي;
بانک مرکزي، تورم را 23/6 درصد اعلام کرد
گروه سياسي: در حالي که محمود احمدي نژاد در برنامه هاي تبليغات تلويزيوني خود دائما تاکيد مي کند که نرخ تورم 15 درصد است، بانک مرکزي اعلام کرد که نرخ تورم /6 23 است. بر اساس اعلام روابط عمومي بانک مرکزي نرخ تورم در دوازده ماه منتهي به ارديبهشت ماه سال 1388 نسبت به دوازده ماه منتهي به ارديبهشت ماه سال 1387 معادل 23/6 درصد است.نرخ تورم در دوازده ماه منتهي به فروردين ماه 1388 نسبت به دوازده ماه منتهي به فروردين ماه 1387 معادل 24/5 درصد بود که نشان دهنده ادامه آهنگ کاهش رشد نرخ تورم در ارديبهشت ماه است.به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران ، خلاصه نتايج به دست آمده از شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران براساس سال پايه 1383 =100 ، (358 قلم کالا و خدمت) در ارديبهشت ماه 1388 به شرح ذيل است :شاخص بهاي کالاها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران در ارديبهشت ماه 1388 نسبت به ماه قبل1/2 درصد افزايش يافت. در مقايسه با ماه مشابه سال قبل ، رشد شاخص مذکور در ارديبهشت ماه به 15/0 درصد رسيد که نشان دهنده ادامه روند کاهشي مي باشد. يادآور مي گردد که در مهرماه 1387 نرخ رشد شاخص مذکور 29/5 درصد بوده که تا ارديبهشت ماه 1388 ، معادل 14/5 واحد درصد از رشد شاخص قيمت کاسته شده است.نرخ تورم اعلامي از سوي بانک مرکزي هم اکنون در سايت  ir.cdi  (سايت بانک مرکزي) قابل مشاهده است.اعلام نرخ تورم 23/6 درصدي در حالي است که احمدي نژاد دائما بر اساس محاسباتي تاکيد مي کند که نرخ تورم 15 درصد است و مدعي مي شود که رقباي وي براي مقابله با دولت، نرخ تورم را 25 درصد اعلام مي کنند.
 خاتمي:روز جمعه به هنر، هنرمند و زيبايي راي مي دهيم
گروه سياسي:سيد محمد خاتمي با بيان اينکه هنرمند، ضد دروغ، ضد تحقير انسان و عليه تکثير ضد ارزش هاست، گفت: ما روز جمعه، 22 خرداد، به هنر، هنرمند و زيبايي راي خواهيم داد.به گزارش قلم نيوز، سيدمحمد خاتمي که با حضور در همايش هنرمندان حوزه تجسمي و حامي مهندس موسوي در ميان استقبال و تشويق حاضران، بيان کرد: هنرمند، ضد دروغ، ضد تحقير انسان و عليه تکثير ضد ارزش هاست و کسي است که درد زندگي بهتر و آزادي را براي همه انسان ها دارد و البته هنرمند از زمان خود جلوتر است.وي با اشاره به ويژگي هاي هنرمند گفت: آنچه را که عالمان، مديران و سياستمداران بايد براي تکريم زندگي بهتر به کار گيرند، او پيش از آن که تحقق يابد، مي بيند و دنبال مي کند. به همين علت در تمدن ها و تحول هايي که در جوامع بزرگ بشري، چه در غرب و چه در شرق، رخ داده، در بطن اين جريان ها هميشه هنرمندان حاضر بوده اند.خاتمي همچنين درباره مناظره مهندس ميرحسين موسوي و محمود احمدي نژاد گفت: خوشبختانه اين مناظره را در زمان خود نديده ام، آنچه را که از اين مناظره ديدم، به نظرم تقابل کامل بي هنري با هنرمندي بود. انسان هنرمند، انسانيست که وجود خودش را در رابطه با وجود ديگران اثبات مي کند يعني احساس مي کند، اگر ديگران باشند، او هست و اگر ديگران عزيز باشند او هم عزيز خواهد بود. اگر ديگران حرمت داشته باشند، او حرمت دارد و بي هنر کسي است که اثبات خود را در نفي ديگران مي بيند و براي نقد کردن ديگران براي اثبات خويش، به هر دروغ و هر بهتاني متوسل مي شود.در ميان سخنان سيد محمد خاتمي، حاضران شعار دادند: "دولت دروغگو، نمي خواهيم، نمي خواهيم".وي در پايان صحبت هاي خود گفت: خوشحالم فرصتي پيش آمد تا در ميان هنرمندان عزيزي که هنر ارزنده آن ها اينجا به نمايش درآمده و شما کساني که دوستدار هنر هستيد، حضور پيدا کردم.وي تاکيد کرد: جناب مهندس موسوي، فضايل فراواني دارند که يکي از برجسته ترين فضيلت هايشان، هنرمند بودنشان است. همچنين همسر بزرگوار، فاضل و انديشمندشان، خانم رهنورد هم داراي فضيلت هنرمندي هستند. به اميد خدا روز جمعه، همه ما به هنر، هنرمند و زيبايي راي خواهيم داد.
  کاتوزيان: حرمت شکني در شان رئيس جمهور نبود
  گروه سياسي: عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس در برآوردي از مجموعه مواضع اعلام شده از سوي محمود احمدي نژاد در مناظره  هاي تلويزيوني و گفت وگوهاي خبري اش، اظهار داشت: اصولگرايان نسبت به مواضع تخريبي ايشان آزرده و مايوس شده اند. حميدرضا کاتوزيان در گفت وگو با ايلنا، با اشاره به حضورش در برخي جلسات گروه هاي اصولگرا طي يکي دو روزه گذشته، گفت: مجموعه کساني که بنده به عنوان اصولگرا مي شناسم از مواضع آقاي احمدي نژاد آزرده شده اند. چرا که تخريب هاي صورت گرفته از ناحيه ايشان حساسيت بالايي را آفريده است که به تدريج تا پايان اين هفته شاهد آثار سو» آن خواهيم بود. وي در پاسخ به اينکه آيا آزردگي و ياس گروه هاي اصولگرا از احمدي نژاد منجر به شيفت آرا و حمايت هاي آنها از احمدي نژاد به کانديداي ديگري خواهد شد يا نه؟، تصريح کرد: قطعا چنين خواهد شد اما اينکه شيفت آراي اصولگرايان به سمت چه کانديدايي باشد، نيازمند تحليل هاي بيشتر در روزهاي منتهي به انتخابات است، که پيش بيني مي شود بخش بزرگي از آن به سمت ميرحسين موسوي برود و بخشي هم متوجه محسن رضايي شود. نماينده تهران با اعتقاد بر اينکه تخريب هاي صورت گرفته از سوي احمدي نژاد تاثير منفي در ذهنيت عمومي جامعه و حاميان وي داشته است، ادامه داد: تاثير منفي اين سخنان را در دراز مدت بر شخصيت احمدي نژاد خواهيم ديد. کاتوزيان در واکنش به اعلام اسامي برخي مسوولان نظام از سوي احمدي نژاد در مناظره هاي تلويزيوني اش و اصرار وي بر افشاي اسامي افراد مساله دار، تصريح کرد: اولا کساني که ايشان از آنها نام بردند هيچ پرونده اي در محاکم قضايي نداشتند. ثانيا اگر فردي حتي از سوي قوه قضائيه محکوم شده باشد، باز هم شان مسوولين نظام اجل از آن است که از آنها نام ببرند و آنها را محکوم کنند. وي با اظهار تاسف از اينکه احمدي نژاد در حال ترويج اين حرمت شکني ها به عنوان يک اخلاق عمومي در جامعه است، متذکر شد: چنين اتهام افکني هايي در شان يک حکومت اسلامي نيست. عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس با اشاره به اينکه احمدي نژاد چهار سال به عنوان شخص دوم مملکت در راس امور بوده است، ادامه داد: اگر واقعا کساني که رئيس جمهور از آنها نام برد، مفسد بوده اند، چرا تاکنون آنها را به قوه قضائيه معرفي نکرده و اقدامي عليه آنها صورت نگرفته است. وي با تاکيد بر اينکه اين حرمت شکني ها در شان رئيس جمهور نبوده است، از تاثير منفي آن بر افکار عمومي جامعه ياد کرد و افزود: به دور از اخلاق عمومي و اجتماعي بود که چنين مطالبي از سوي رئيس جمهور مطرح شود. 


  آيت ا... هاشمي رفسنجاني:
 صنعت و کشاورزي مورد غفلت قرار گرفته اند  

گروه سياسي: رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد کرد که در اجراي برنامه چهارم توسعه دو بخش صنعت و کشاورزي مورد غفلت قرار گرفته است. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ديروز در ديدار اعضاي هيات مديره تعاوني مرغداران مرکز، صنعت مرغداري را از صنايع راهبردي کشور دانست و توجه به اين صنعت را يکي از محورهاي مهم برنامه هاي پنج سال پس از انقلاب خواند. وي گفت : اگر چه طبق برنامه چهارم مي بايست توجه ويژه اي به صنعت و کشاورزي مبذول مي شد، اما اين دو بخش مورد غفلت قرار گرفته و به همين خاطر مشکلات عديده اي براي صنايع ما به وجود آمده است.رئيس مجلس خبرگان رهبري صنعت مرغداري را داراي ظرفيتهاي فراوان توليدي و صادراتي خواند و تاکيد کرد: امروزه مرغداران کشور به خاطر عدم حمايت از سوي مراجع ذيصلاح صدمات بسياري را متحمل مي شوند.آيت الله هاشمي رفسنجاني ايجاد زمينه هاي مناسب را براي رشد توليد و بهره وري در صنايع کشور را از مهمترين سياستهاي کلي برنامه پنجم توسعه خواند وتصريح کرد: تاکيد بر اولويت نوسازي و بازسازي تجهيزات در صنايع به خصوص مرغداري، اعطاي تسهيلات کم بهره، لزوم توجه ويژه به نرخ ارز و اعطاي يارانه و جايزه صادراتي به مرغداران را از محورهاي مهمي است که مي تواند به رشد و شکوفايي صنعت مرغداري کمک شاياني نمايد.  در ابتداي اين ديدار صنيع خاني مدير عامل و همچنين دکتر آذروش گزارشي از وضعيت صنعت مرغداري کشور و مشکلات پيش روي آن ارائه و راهکارهاي خود را براي خروج اين صنعت از وضع کنوني ارائه کردند.


 نيوزويک: حداقل 16ميليون به موسوي راي مي دهند 

گروه سياسي: مجله آمريکايي نيوزويک در گزارشي به استناد آنچه نتايج يک "نظرسنجي محرمانه دولتي" ناميد ادعا کرد: " آراي احمدي نژاد نسبت به چهار هفته قبل با کاهش محسوسي مواجه شده و در حال حاضر موسوي با اختلاف نسبتا زيادي از رقيب خود پيش است. " به گزارش عصر ايران، خبرنگار نيوزويک در تهران طي گزارشي نوشت: "طبق يک نظرسنجي اخير دولتي ، حدود 16 تا 18 ميليون ايراني قصد دارند در انتخابات جاري به ميرحسين موسوي راي بدهند در حالي که 6 تا 8 ميليون نفر در اين نظرسنجي گفته اند به احمدي نژاد راي مي دهند.  " نيوزويک مي نويسد: "نتايج اين نظرسنجي نشانه يک چرخش محسوس نسبت به نظرسنجي هاي مردمي چهار هفته قبل است که براساس آنها احمدي نژاد از رقيب خود پيش بود. به علاوه اين نظرسنجي از مشارکت بالاي مردم در انتخابات خبر مي دهد. " به نوشته اين مجله آمريکايي ، در صورت صحت اين نظرسنجي  ها، موسوي در دور اول انتخابات به پيروزي خواهد رسيد.  نيوزويک نتايج اين نظرسنجي را چندان غيرعادي نمي داند و مي نويسد: "واکنش دولت احمدي نژاد به رکود جهاني از طريق افزايش حقوق کارکنان دولتي و بذل و بخشش پول به کساني که در سخنراني هاي وي شرکت کرده اند، تورم زا و عامل دلخوري مردم بوده است. به علاوه بسياري از هواداران موسوي کساني هستند که تاکنون از سياست دوري گزيده بودند و اکنون براي اولين بار قصد دارند با حضور در انتخابات عليه احمدي نژاد راي بدهند. " اين گزارش مي افزايد: "طبق نظرسنجي دولتي حتي بسياري از اعضاي سپاه نيز تغيير موضع داده و اکثريت بزرگي از آنها طرفدار موسوي شده اند. اعضاي قديمي اين تشکل نظامي ، دوران موسوي به عنوان نخست وزير در جنگ هشت ساله و مديريت موفق او در اقتصاد جنگ را به خاطر مي آورند. " نيوزويک مدعي است: "مقامات نظامي و اطلاعاتي کشور طي مصاحبه هايي معترض سياست هاي اقتصادي و خارجي احمدي نژاد شده اند. "  به نوشته نيويوزيک گرچه متحدان احمدي نژاد هنوز بر پيروزي او پافشاري مي کنند اما طي چند هفته گذشته ستاد انتخاباتي رئيس جمهور ، پنهانکار و گوشه گير شده است. مشاوران معمول رسانه اي او نيز گوشي هاي تلفي خود را خاموش کرده و کارمندان خود را از گفت و گو با خبرنگاران منع کرده اند.  اين مجله آمريکايي با اشاره به مناظره اخير بين احمدي نژاد و موسوي مي نويسد: "احمدي نژاد متوسل به حملات شخصي عليه رقباي خود شده و از جمله اصالت مدرک دکتراي همسر موسوي را زيرسوال برده است. " نيوزويک در پايان مي نويسد: "زماني که احمدي نژاد اصالت مدرک زهرا رهنورد را زيرسوال برد موسوي در پاسخ گفت، اظهارات آقاي احمدي نژاد به حدي عجيب است که کسي نمي داند چگونه به آن واکنش نشان دهد. "


 واکنش موسسه تنظيم و نشرآثار امام (ره) نسبت به تحريف سخنان ايشان  

گروه سياسي: در پي انتشار پيامکي حاوي نسبتي ناروا به حضرت امام خميني (ره)، قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) تصريح کرد: امام  خميني به ميرحسين موسوي علاقمند بود و تا آخر عمر از او حمايت کرد.  حميد انصاري در گفتگو با مهر در پاسخ به جمله اي که به دروغ از حضرت امام (ره)نقل شده و با يک نشاني مجهول از صحيفه نور از طرف افراد و وبلاگها و  سايتهاي حامي يکي از  کانديداها منتشر شد آن را کذب محض خواند. وي با ابراز تاسف از توسعه دامنه افترائات، دروغ ها، هتک حرمت ها و گناهان کبيره اي که متاسفانه از ناحيه برخي افراد و جريانات در فضاي  انتخابات اخير رخ داده  است، گفت: آنچه در اين پيامک بوده و در برخي سايتها و وبلاگهاي حامي يکي از کانديدا ها به چشم مي خورد يک  دروغ آشکار و افترا به امام بزرگوار و از همين  مقوله است. قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني در ادامه با تاکيد بر بي اساس بودن اين جمله تصريح کرد: در اين پيامک به يکي از صفحات  صحيفه نور استناد شده  است و از آنجا که صحيفه نور و ساير آثار حضرت امام (ره) در کتابخانه ها موجود و در اختيار افراد نيز هست به راحتي  مي توان کذب بودن اين ادعا را ثابت کرد. وي در ادامه با ابراز تاسف از انتشار چنين افترائاتي نسبت به حضرت امام آن هم تنها دو روز پس از سالگرد ارتحال ايشان افزود: آنچه از  بيانات حضرت امام (ره) در  مورد مهندس موسوي چه در زمان تصدي دولت و چه قبل و بعد از آن وجود دارد، در آثار امام (ره) قابل جستجو و  دستيابي است و من براي روشن شدن افکار عمومي  مشخصا به دو فراز اشاره مي کنم. انصاري يادآور شد: يکي از اين دو فراز مربوط به زماني است که عده اي  به انتقاد از دولت ايشان و مخالفت با ايشان پرداخته بودند که حضرت امام (ره)  فرمودند: "آقاي مهندس موسوي را شخصي متدين و متعهد و  در وضع بسيار پيچيده کشور، دولت ايشان را موفق مي دانم". (صحيفه امام، ج 19 ص 393) انصاري تصريح کرد: من فکر مي کنم که اين فراز اخير در سخنان امام پاسخي است روشن به سياه نمايي هايي که عليه موفقيت هاي  چشمگير دولت بسيجي جناب   مهندس موسوي در دوران اخير صورت گرفته و مي گيرد. قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار امام در ادامه افزود: فراز ديگري که بايد اشاره کنم مربوط به آذر ماه 67 يعني سه ماه پس از ماجراي  استعفاي مير حسين موسوي  از نخست وزيري است که به خوبي علاقه و موضع امام را نسبت به ايشان نشان مي دهد و اين نگاه تا پايان  عمر امام(ره) نيز ادامه داشت.وي ادامه داد: امام فرمودند: "از آنجا که  ممکن است اين روزها افرادي بخواهند نسبت به دولت خدمتگذار شبهات و القائاتي  در اذهان عامه به وجود آورند و زحمات بي شائبه و طاقت فرساي شما را خصوصا در  مساله جنگ خدشه دار نمايند، لازم است اين نکته را  تذکر دهم که من همچون گذشته شما را فردي لايق و دلسوز براي انقلاب اسلامي مي دانم و زحمات شما را در  دوران جنگ و تجهيز سپاهيان  اسلام فراموش نمي کنم و الان نيز شما را تاييد و حمايت مي کنم".(صحيفه امام - ج 21 ص 200)  انصاري در ادامه با بيان اين نکته که گويي اين فراز سخنان امام (ره) براي امروز و چنين روزهايي بيان شده است، تصريح کرد: موضع  امام خميني (ره) نسبت به  مهندس موسوي تا پايان عمر همين گونه بود و هيچ تغييري نداشت و احترام حضرت امام (ره) به آقاي موسوي  براي نزديکان بيت و دفتر امام و ساير کساني که در  خدمت امام بودند کاملا مشهود بود. قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني تاکيد کرد: واقعا امام (ره) مهندس موسوي را دوست داشت و علاقه امام به او علاقه اي فراتر  از رابطه با رئيس يک  دولت اسلامي بود به گونه اي که امام در خلوت و ادعيه خويش نيز موفقيت مهندس موسوي را از خداوند طلب مي کرد. انصاري افزود: صرف نظر از وظيفه اخلاقي و شرعي اي که در حفظ راه و کلام امام بر دوش همه ماست و به دور از از فضاي  انتخاباتي از باب وظيفه  قانوني موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني در حراست از کلام ايشان موظف بودم که واقعيت ها را به گوش مردم  برسانم.


 انتشاربرنامه هاي ارتقاي رفاه اجتماعي ميرحسين  

گروه سياسي:به دنبال ارائه برنامه هاي جامع براي بخش هاي مختلف اقتصادي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي و ورزشي، برنامه هاي مهندس ميرحسين موسوي در حوزه رفاه اجتماعي منتشر شد.متن کامل برنامه هاي ارتقاي رفاه اجتماعي مهندس موسوي به اين شرح منتشر شده است:
1  -گسترش پوشش بيمه بازنشستگي به همه شاغلان:از اين طريق و براساس قوانين بيمه هاي اجتماعي دولت سعي خواهد کرد که در زماني محدود همه ايرانياني که کار مي کنند و اشتغال دارند، مشمول بيمه هاي بازنشستگي گردند تا آينده همه آنها تامين شود و با اميدي بيشتر به آينده کار و اشتغال خود موفق تر و به زندگي آينده خود خوش بين تر باشند.
2  -گسترش همگاني بيمه خدمات درماني:آحاد ملت ايران بايد بدون توجه به اينکه سرپرست خانوار، شاغل يا بيکارند، تحت پوشش بيمه خدمات درماني قرار گيرند و همه افرادي که شناسنامه ايراني دارند بايد بتوانند با هزينه اندکي دفترچه بيمه خدمات درماني ملي دريافت کنند.اين برنامه خدمات بستري رايگان را که در دولت هاي قبلي برقرار بود حفظ مي کند و سطح و کيفيت ارائه خدمات و دسترسي به آنها را بخصوص براي مناطق مختلف کشور و روستاها ارتقا» مي بخشد.3-گسترش پوشش بيمه بازنشستگي به تمامي روستائيان و عشاير کشور و نيز اهالي شهرهاي زير 20 هزار نفر:اين برنامه مي تواند يکي از مولدترين اقشار جامعه، يعني کشاورزان و عشاير را در مقابل حوادث ناشي از کار، از کار افتادگي و پيري بيمه کند و آينده مطمئني را براي آنان به ارمغان آورد. دولت به منظور مشارکت با روستائيان طبق قانون، سهم خود را در جهت حمايت از اين امر مهم پرداخت خواهد نمود.4-اجراي قانون تاسيس صندوق بيمه زنان خانه دار و زنان سرپرست خانوار:با توجه به کار مفيد زنان خانه دار و نقش آن در پايداري و سلامت خانواده بعنوان مهم ترين نهاد جامعه که وجه اجتماعي و اقتصادي دارد، بايد در اجراي قوانين موجود، صندوق بيمه زنان خانه دار و زنان سرپرست خانوار تشکيل گردد تا زنان خانه دار بتوانند با حمايت دولت و مشارکت خودشان در صورتي که زير پوشش هيچ بيمه اجتماعي نباشند از مزاياي اين صندوق بهره مند گردند. اين مزايا، از جمله شامل خدمات از کار افتادگي و پيري است.5-کاهش سهم پرداخت مستقيم هزينه هاي بيمه خدمات درماني تا مرز 30 درصد:افزايش سهم پرداخت مستقيم هزينه هاي بيمه خدمات درماني توسط بيماران در 4 سال گذشته اثر بخشي دفترچه هاي بيمه خدمات درماني را بشدت کاهش داده است. اين برنامه مي تواند به کار آمدي و اثر بخشي بيمه خدمات درماني کمک شاياني کند و از اين طريق سلامت جامعه را که زير بناي توسعه انساني و اجتماعي اقتصادي است، تضمين نمايد.6 -اجراي دقيق برنامه ملي چتر ايمني رفاه و تامين اجتماعي:بر اساس اين برنامه، سياست هاي دقيقي دست کم براي اشتغال، مسکن، بهداشت و درمان، تغذيه، آموزش و توانمندسازي جامعه آسيب پذير و زير خط فقر طراحي و اجرا مي گردد. هدف اين برنامه پي گرفتن سياست پيشگيري و جبران براي جامعه آسيب پذير و سياست تثبيت و ارتقا براي جامعه سالم و بالاي خط فقر است و با نظارت و حمايت دولت و توسط سازمان هاي دولتي، نهادهاي عمومي نهادهاي مردمي و خيريه ها اجرا خواهد شد و تضمين کننده رفاه و تامين اجتماعي آحاد ملت ايران خواهد بود.7 -تاسيس صندوق توسعه منطقه اي ايران:به منظور رفع عقب ماندگي هاي اقتصادي و اجتماعي مناطق مختلف کشور و متعادل ساختن توسعه اين مناطق و توزيع جمعيت و فعاليت هاي اقتصادي اجتماعي و فرهنگي به صورتي منطقي در سطح سرزمين ايران و برخوردار شدن همه مردم از مواهب توسعه و رشد انساني و اجتماعي و اقتصادي، صندوق توسعه منطقه اي ايران تاسيس مي گردد. اين صندوق با بهره گيري از برنامه ملي آمايش سرزمين و برنامه ريزي منطقه اي و نيز تخصيص اعتباراتي ويژه مطابق قوانين برنامه و بودجه کشور، با اجراي طرح هاي توسعه منطقه اي عقب ماندگي مناطق مختلف کشور را جبران خواهد کرد.8 -پايه گذاري جنبش ملي به منظور کاهش و مهار اعتياد:بر اساس اين برنامه، بايد جنبشي ملي به منظور کاهش و مهار اعتياد از طريق آگاهي و آموزش به سطوح مختلف اجتماعي به قصد محدود ساختن تقاضا و مبارزه جدي با توزيع و مصرف مواد مخدر در تعامل بين مردم و دولت و تعامل منطقه اي و بين المللي پايه گذاري شود. تقويت رويکرد علمي در برخورد با پديده اعتياد در کشور و اولويت دادن به راهبرد کاهش تقاضا، توانمندسازي سازمان هاي غيردولتي در رابطه با ترک اعتياد، مقابله حرفه اي با باندهاي اصلي مواد مخدر و پيگيري رويکرد قطع ارتباط معتادان با توزيع کنندگان مواد مخدر از مهم ترين اصول اين برنامه است.
برنامه هاي موسوي در حوزه سياست خارجي 
ميرحسين موسوي همچنين ديروز برنامه هاي دولت خود در حوزه سياست خارجي را اعلام کرد. متن کامل اين برنامه که در دو بخش راهبردها و سياست ها منتشر شده است، به اين شرح است: راهبردها: 1) تنش زدايي، اعتماد سازي و برقراري روابط دوستانه و مبتني بر احترام و منافع متقابل با ديگر کشورها 2) تاکيد بر اصول و ارزش ها در پيشبرد اهداف سياست خارجي 3)پايبندي به تعهدات بين المللي، مسووليت پذيري و ايفاي نقشي سازنده در برقراري صلح و امنيت در جهان 4)تلاش براي همبستگي اسلامي و ارتقا» موقعيت مسلمانان در جهان 5)مشارکت در حل و فصل مسائل و معضلات بين المللي از طريق گفتگو و مذاکرات سازنده 6)تلاش براي برپاساختن جهاني انساني و مبتني بر عدالت 7)جلب سرمايه و فناوري نوين و شناسايي و فراهم نمودن زمينه براي ورود به بازارهاي جديد و گسترش فعاليت هاي اقتصادي 8) فراهم نمودن زمينه تبادلات مراکز فعال فرهنگي و علمي ايران با ساير کشورها و نهادهاي علمي و فرهنگي دنيا.  
سياست ها: 1- بهره گيري از عناصر قدرت ملي و مزيت هاي نسبي کشور 2- بکارگيري سياست خارجي فعال، کارآمد و قدرتمند از طريق اجماع ملي    3-  ارتقا» توانمندي هاي حرفه اي و ديپلماتيک کشور با تقويت دستگاه هاي مرتبط با روابط خارجي  4 -سامان دهي به مديريت و تقويت ساختار تصميم گيري در سياست خارجي  5 -ايجاد و گسترش روابط سازنده با نهادهاي آموزشي - پژوهشي در حوزه سياست خارجي  6 -بهره گيري از کليه ظرفيت ها و منابع انساني در سطح کشور و در چارچوب قانون اساسي براي تامين اهداف سياست خارجي 7 -مشارکت فعال در تقويت همکاري هاي منطقه اي براي تحقق امنيت و توسعه منطقه به عنوان پايه اي براي همکاري هاي بين المللي با تمرکز بر اولويت حوزه هاي همجوار  8 -نفي معيارهاي دوگانه و امتيازات ويژه در روابط بين المللي  9- مخالفت با اشغالگري، نظاميگري، تروريسم و توسل به زور براي حل و فصل مناقشات 10- واقع گرايي و نفي هرگونه توهم، ماجراجويي، تندروي، افراط گرايي، تحجر و سطحي نگري در روابط خارجي کشور با جهان 11- اتخاذ ديپلماسي اقتصادي فعال بويژه در حوزه انرژي و فناوري هاي نوين 12- اهتمام به بسط و تعميق مناسبات دوجانبه با کليه کشورها مبتني بر احترام و منافع متقابل  13- حضور در مجامع بين المللي و تلاش براي مشارکت تاثيرگذار در نظام جهاني  14- تلاش براي حفظ و اعتلاي جايگاه هويت و تابعيت ايراني در تنظيم مناسبات با کشورهاي جهان  .


 مسائل مطرح شده در مناظره کروبي با احمدي نژاد  

گروه سياسي: مناظره تلويزيوني مهدي کروبي و محمود احمدي نژاد شنبه شب برگزار شد. مهدي کروبي که در اين مناظره آغازگر بحث بود، در بخش نخست سخنان خود گفت: بنده هم از شخص احمدي نژاد انتقاد دارم و هم از نحوه اداره کشور. وي با انتقاد از نحوه اداره امور توسط محمود احمدي نژاد گفت که از دو حالت خارج نيست، يا اينکه به ايشان اطلاعات نادرست داده مي شود که موجب گمراهي ايشان مي شود و يا اينکه آقاي احمدي نژاد تمايل دارد که خلاف واقع سخن بگويد.  دبير کل حزب اعتماد ملي همچنين خطاب به رييس دولت نهم گفت: همان خط انحرافي که با امام مشکل داشت شما را اداره مي کند. او از چند نفر در اين زمينه به عنوان نماد اين جريان نام برد.   کروبي در مورد انتقاداتي که از شخص احمدي نژاد دارد، به موضوع ادعاي رويت هاله نور اشاره کرد و افزود که زماني که اين موضوع را در مورد ايشان شنيدم باور نکردم تا زماني که فيلم آن را نديدم و از آقاي جوادي آملي در اين ارتباط سوال نکردم.  وي گفت:من در اين مورد بسيار متاسف شدم چرا که موضوع به مسائل مذهبي بر مي گشت. با اين حال خوشبختانه آقاي جوادي آملي برخورد خوبي با اين موضوع داشت و با ذکر رواياتي از ائمه متذکر شد که نبايد بچه يا حيوان را هم فريب داد.   کروبي همچنين به ادعاي طرح شده مبني بر قصد ربودن رئيس جمهور در زمان سفر به عراق توسط نيروهاي آمريکايي اشاره کرد و افزود که چگونه است کمي پس از طرح اين موضوع آقاي احمدي نژاد مي گويند در ميان نيروهاي آمريکايي چنان تاثيري گذاشتم که حتي دستور بوش براي شکستن ديوار صوتي ايران را اطاعت نکردند.   کروبي سپس به موضوع سياست خارجي پرداخت و از عملکرد احمدي نژاد انتقاد کرد و گفت: روابط ما با بسياري از کشورهاي دنيا به هم خورده است.    او سپس اين جمله را از رئيس سابق موساد نقل کرد: هر جمله اي که احمدي نژاد عليه اسرائيل مي گويد، کار اسرائيل را در دنيا آسان مي کند و به اندازه صدها ميليارد دلار براي صهيونيسم با ارزش است.  محمود احمدي نژاد با جعلي خواندن نوار فيلم اظهارتش درباره "هاله نور" تصريح کرد: بهتر است آمريکايي هايي درباره خبر دزديدن وي اظهار نظر کنند نه آقاي کروبي.   محمود احمدي نژاد سپس بحث درباره اين مسايل را مهم ندانست و توضيحاتي در خصوص رشد اقتصادي ارائه کرد.   کروبي در بخش ديگري از اظهارات خود گفت که دولت بايد اعتماد مردم را جلب کند. وي تاکيد کرد که من با آمار و ارقام سر و کار دارم و همه آمار و ارقامي که به دست ما مي رسد مخالف گفته هاي شماست.  وي با اشاره به موضوع تورم گفت که در حالي که بانک مرکزي ميزان تورم را 25 درصد اعلام کرد شما به يک باره در دو روز پيش آن را 15درصد عنوان مي کنيد. در حالي که تورم با شکم مردم سر و کار دارد و مردم آن را مي فهمند.  وي گفت در اين موضوع کارشناسان بايد گفت گو کنند و ببينند واقعيت چيست.  کروبي گفت که من يک انقلابي و خط امامي هستم و مشکل اصلي امروز اين است که خط انحرافي کجي که با امام مشکل داشت، امروز از شما حمايت مي کند.  کروبي همچنين از احمدي نژاد سوال کرد که به عنوان مسئول اجراي قانون اساسي چرا از حقوق کساني که رد صلاحيت شدند حمايت نکرديد.   وي گفت که در تعامل با مجلس کار را به جايي رسانديد که رئيس مجلس گفت که صحبت هاي شما شبيه به طنز است.   کروبي در ادامه به موضوع طرح نام مفسدان اقتصادي اشاره کرد و گفت: اگر اطلاعاتي در اين زمينه بوده بايد در اختيار قوه قضائيه قرار مي گرفت اما به نظر مي رسد که اين موضوع دستمايه راه اندازي يک جنگ رواني است.  کروبي همچنين به موضوع اعطاي وام 40ميليارد توماني به صادق محصولي و همچنين موضوع يک هزار ميليارد دلار مورد اشاره ديوان محاسبات و موضع 300 ميليارد تومان گم شده در زمان مديريت آقاي احمدي نژاد در شهرداري اشاره کرد و گفت که رئيس جمهور بايد مسئول حفظ اموال مردم باشد.  کروبي در اين بخش از مناظره خواستار تشکيل يک کميته حقيقت ياب براي بررسي اين موارد شد و گفت که در صورتي که خلاف اين گفته ها ثابت شود، وي از مردم عذرخواهي خواهد کرد.  وي از احمدي نژاد هم دعوت کرد که در صورتي که معلوم شود آمار و ارقام ارائه شده از سوي او غلط است از مردم عذرخواهي کند.  محمود احمدي نژاد در واکنش به اظهارات مهدي کروبي گفت: شما آمار رسمي کشور را زير سئوال مي بريد.  احمدي نژاد سپس از مهدي کروبي پرسيد: آقاي کروبي چرا از شهرام جزايري به شما سيصد ميليون پول گرفتيد؟کروبي همچنين در بخش پاياني سخنان خود به برخي از رويه هاي سياست خارجي محمود احمدي نژاد انتقاد کرد و از جمله مقايسه نامه هاي بي پاسخ رئيس جمهور ايران به برخي از سران کشورهاي جهان با نامه آيت الله خميني به ميخائيل گورباچف رهبر شوروي سابق را نادرست خواند.  وي به طرح ايده مديريت جهاني از سوي احمدي نژاد هم انتقاد کرد و از وي خواست در مورد الگوي مديريتي که مدعي است صد کشور جهان از ما آن را خواسته اند توضيح دهد  .  وي همچنين چندين بار از احمدي نژاد خواست که حداقل نام  دو کشور را ببرد که خواستار الگوي مديريتي ايران شده اند اما رئيس دولت نهم از دادن پاسخ طفره رفت. گفتني است مهدي کروبي در آخرين دقايق وقت خود در مناظره شنبه شب، با اشاره به مطرح کردن نام دکتر زهرا رهنورد در مناظره با موسوي از سوي احمد ي نژاد خطاب به او گفت: آخر اين چه کاري است که عکس يک خانم محترمي را مي گيري دستت هي مي گويي بگم؟ نه بگم؟ من فکر کردم مي خواهي به زهرا بني يعقوب  (دانشجويي که در بازداشتگاه ستاد امر به معروف همدان کشته شد) اشاره کني و به موسوي بگويي چرا از مظلوميتش دفاع نکردي  ! نکته جالب آنکه احمدي نژاد شنبه شب بعد از مطرح شدن برخي مسائل مالي در زمان مسئوليتش ناگهان مدعي شد بايد مسائل مالي در قوه قضائيه مطرح شود و مورد بررسي قرار گيرد و بعد اعلام عمومي شود حال آنکه خود رويه اي کاملا متفاوت از اين در پيش گرفته بود و در مناظره با ميرحسين موسوي اسامي چند تن از سران نظام را بدون هيچ مدرکي به فساد مالي متهم کرد.


 رضايي:محافظه کارانه عمل نمي کنم  

گروه سياسي: دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه در صورت انتخاب به عنوان رئيس جمهور محافظه کارانه عمل نخواهد کرد، اظهارداشت: براي انجام تکليفي که بر دوش احساس مي کردم آمده ام; زيرا ديدم کشور به جايي رسيده است که درست نيست من نظاره گر آن باشم.   به گزارش ايسنا، محسن رضايي در جمع مردم مشهد در مسجد کرامت اظهار کرد: امکان ادامه وضعيت فعلي نيست و بازگشت به گذشته هم درست نمي باشد و بايد به دنبال راه سومي بود که در ادامه راه امام(ره)زير نظر مقام معظم رهبري باشد. وي خاطرنشان کرد: امروز شرايط حساسي در ايران داريم و به يک نقطه عطف رسيده ايم به گونه اي که سوالات زيادي درباره جمهوري اسلامي پيدا شده است; عده اي مي گويند همه چيز را نفي کرده و سياه نمايي مي کنند وعده اي ديگر هم مي گويند چون جمهوري اسلامي داريم گراني و بيکاري مهم نيست و مردم بايد مشکلات را تحمل کنند. اما من هيچ کدام از اين نظريه ها را قبول ندارم. انقلاب اسلامي ايران گام هاي بسيار بلندي براي کشور برداشته است، اما اين دليل نمي شود که گروهي ديگر پيدا شوند و بگويند چون گام هاي بزرگي برداشته ايم مشکلات فعلي مهم نيست و بايد بگذاريم آرام آرام حل شود. وي با طرح اين پرسش که " تا کي مي خواهيم به چنين نظريه هايي ادامه دهيم؟" گفت: مردم ايران زندگي شايسته تري مي خواهند و الان که شرايط تحقق آن را داريم قابل قبول نيست که مشکلات را توجيه کنيم.   اين کانديداي انتخابات رياست جمهوري خاطرنشان کرد: دولت هاي مختلف مي آيند و مي روند اما موقعي که مي خواهند گزارش کار بدهند مي گويند نگذاشتند. اين چه حرفي است که مي زنيد؟ چرا الان مي گوييد نگذاشتند؟ چرا هنگامي که فهميديد نمي گذارند کار کنيد به فعاليت خودادامه داديد؟ وي خاطرنشان کرد: هرچه مي خواهيد وعده دهيد اما نبايد چهار سال بعد بياييد و بگوييد نگذاشتند کار کنند، من اگر رييس جمهور شوم خودم مسوول و پاسخگو خواهم بود و اين گونه بهانه ها را نمي آورم. وي با بيان اين که " جوانان همواره در اين کشور فرشتگان نجات بوده اند" افزود: در دو حادثه تاريخي جوانان را امتحان کرده ام و مطمئن هستم که اين ها در عرصه هاي مختلف جواب مي دهد. چرا مي گوييد امروز جوانان مشکل ما هستند. جوانان در تاريخ انقلاب مشکل گشا بودند. من شما جوانان را به صحنه انقلاب بزرگ اقتصادي تحول فرهنگي و اصلاحات سياسي وارد مي کنم. رضايي با تاکيد بر اين که " اين سه محور در کنار هم جواب مي دهد" ادامه داد: آزادي با جيب خالي چه فايده اي دارد و در کنار اين دو مقوله فرهنگ و ارزش هاي معنوي هم بايد باشد. وي خاطرنشان کرد: مشهد مي تواند يکي از بزرگترين پايگاه هاي توليد فرهنگ باشد و ما تا 20 سال ديگر فرصت داريم که يک فرهنگ و تمدن بزرگ در اين کشور درست کنيم. وي ادامه داد: از اين نمي ترسم که بگويند رضايي به دنبال درست کردن يک امپراطوري است. آري مي خواهم يک امپراطوري بزرگ اقتصادي، اجتماعي، ملي و فرهنگي درست کنم، ولي بدانيد که من به دنبال لشکرکشي نيستم; چراکه لشکر کشي هاي ما تمام شده و تمام دنيا را سر جايشان نشانده ايم. اين کانديداي انتخابات دهم رياست جمهوري گفت: بعضي بزرگان کشور به فکر مسايل روزمره خود هستند و به آينده فکر نمي کنند. اما ما بايد در راستاي سند چشم انداز 20 ساله ايران حرکت کنيم; چراکه اين سند بعد از قانون اساسي دومين سند مکتوب کشور است ولي به راستي چقدر به آن عمل شده است. وي افزود: در دوره هاي گذشته صبر و حوصله به خرج دادم و از دولت ها انتقاد کردم اما الان مي گويم اين درست نيست که هرکس رييس جمهور شد براي خود سند چشم انداز درست و آن را اجرا کند. ما تا کي بايد با آزمون و خطا حرکت کنيم؟ وي با بيان اين که " در سند چشم انداز روشن است که ما بايد در مشهد و خراسان چه کنيم" افزود: به دنبال استقرار يک فدرال اقتصادي در مشهد هستم و يک معاون رييس جمهور بايد در آن مديريت کند و اين فدرال بايد کليه استان هاي اطراف و کشورهاي همسايه را از پايگاه مشهد اداره کند. رضايي با تاکيد بر اين که " محافظه کارانه عمل نمي کنم" گفت: شجاعانه تصميم مي گيرم و اين موضوع را در جنگ نشان داده ام و از همين طريق توانستيم صدام را سر جاي خود بنشانيم.   وي به يکي از برنامه هاي خود اشاره کرد و گفت: به دنبال ايجاد يک مسابقه و رقابت اقتصادي بين استان هاي مختلف کشور هستم تا استان ها در بخش هاي مختلف با هم رقابت کنند وآن وقت خواهيد ديد که بيکاري در کشور وجود نخواهد داشت. وي ادامه داد: همه نخبگان بايد درگير کار شوند و در بخش هاي اجرايي هم بايد جوانان را وارد عمل کنيم. اين کانديداي انتخابات دهم رياست جمهوري با بيان اين که " براي جوانان طرح هاي زيادي دارم" ادامه داد: علاوه بر کاهش خدمت سربازي به دنبال اين هستم که فارغ التحصيلان دانشگاهي 6 ماه قبل از اين که فارغ التحصيل شوند آموزش هاي مهارتي را فرا بگيرند و سپس به بنگاه ها و کارخانجات اعلام مي کنيم که هرکس اين جوانان را استخدام کند 50 درصد حقوق سه سال اول آن ها را به آن کارخانه مي دهيم و با اين وضعيت است که دانشجويان تحصيل کرده بيکار ديگر وجود خارجي نخواهند داشت; زيرا متاسفانه در حال حاضر در اکثر خانواده ها دانشجويان تحصيل کرده بيکار وجود دارد و اين به حدي شده است که بعضي از جوانان از اين قضيه به شدت ناراحت هستند و به حدي ناله مي کنند که مشخص است آبرو و حيثيت آن ها خدشه دار شده است.


 كوتاه از سياست  

 خاتمي فردا درمشهد چهارشنبه در اصفهان
گروه سياسي:رئيس جمهور سابق کشورمان به دعوت ستاد اصلاح طلبان حامي ميرحسين موسوي در اصفهان و گروه ياري عصر روز چهارشنبه به اصفهان سفر مي کند.به گزارش پايگاه خبري ياري نيوز، سيد محمد خاتمي ساعت 17 روز چهارشنبه 20خرداد در ميدان امام در جمه حاميان خود و ميرحسين موسوي به سخنراني خواهد پرداخت.خاتمي همچنين فردا- سه شنبه- به مشهد مقدس مي رود تا در دومين سفر انتخاباتي خود در حمايت از ميرحسين موسوي در جمع مردم مشهد به سخنراني بپردازد.
 عدم حمايت بسيج دانشگاه تهران از کانديداي خاص
گروه سياسي: مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه اين ارگان از کانديداي خاصي حمايت نمي کند گفت: شرايط فعاليت ما به اين شکل برنامه ريزي شده است که عقايد هر دو طرف اصلي شرکت کننده در انتخابات را بيان کنيم. محمد مهدي مقام فر در گفتگو با مهر در مورد زمان آغاز فعاليتهاي انتخاباتي بسيج دانشجويي دانشگاه تهران و علوم پزشکي تهران گفت: نزديک به يک ماه است که فعاليتهاي انتخاباتي را آغاز کرده ايم اما کارمان بسيار وسيع است چرا که تمامي 25 دانشکده دانشگاه تهران داراي بسيج هستند و بسيج دانشگاه مرکزيت تمام فعاليتها است.
 حمايت بيش از 400 روزنامه نگار از ميرحسين 
گروه سياسي: بيش از 400 روزنامه نگار ايراني از مهندس ميرحسين موسوي در انتخابات رياست جمهوري دهم اعلام کردند. اين روزنامه نگاران و خبرنگاران که ميرحسين موسوي را به عنوان کانديداي مورد حمايت خود انتخاب کردند ديروز با صدور بيانيه و اعلام نام هايشان اين حمايت را اعلام کردند. 
 سفرمحسن رضايي در20 خرداد به لرستان 
گروه سياسي: رئيس ستاد انتخاباتي مردمي محسن رضايي در لرستان از سفر اين کانديداي رياست جمهوري در بيستم خردادماه سالجاري به استان لرستان خبر داد. محمد اسماعيل مداحي در گفتگو با مهر در خرم آباد، اظهار داشت: زمان سفر محسن رضايي به لرستان قطعي شده و اين کانديداي رياست جمهوري در آخرين روز تبليغات رسمي به اين استان سفر خواهد کرد. 
 70   ميليون نفر بيننده مخاطب مناظره کروبي و احمدي نژاد 
گروه سياسي: رئيس ستاد انتخابات صدا و سيما تعداد مخاطبان راديويي و تلويزيوني مناظره شنبه شب محمود احمدي نژاد و مهدي کروبي را در داخل و خارج از ايران 70 ميليون نفر ذکر کرد. مجيد دانشور درباره مخاطبان مناظره انتخاباتي کروبي و احمدي نژاد به مهر گفت: به دليل اختلالات ماهواره اي در ارسال تصاوير، مناظره علاوه بر پخش تلويزيوني به صورت زنده از راديو ايران هم روي آنتن رفت که 60 درصد جمعيت ايران معادل 40 ميليون نفر بيننده و شنونده آن بودند.وي ادامه داد: از ميان شبکه هاي خارجي هم تنها الجزيره عربي اين مناظره را زنده پخش کرد که حدودا 30 ميليون نفر آن را تماشا کردند. با اينکه پوشش زنده مناظره کروبي و احمدي نژاد کمتر از مناظره موسوي و احمدي نژاد بود، اما بازتاب برنامه هاي توليدي درباره آن بسيار بيشتر از موارد مشابه بود.
 حمايت خانواده شهدا از موسوي در انتخابات
گروه سياسي:در پي اعلام حمايت ها از مهندس ميرحسين موسوي در انتخابات، جمعي از خانواده هاي شهدا از وي حمايت کردند.  به گزارش قلم نيوز، فرزند شهيد بهشتي، همسر شهيد رجايي، پسر و همسر شهيد همت، فرزندن شهيد جهان آرا، همسر و پسر شهيد باکري، برادر شهيد فياض بخش، فرزند شهيد شيرودي، خانواده شهيد داوود کريمي، فرزند شهيد بروجردي، فرزند شهيد تندگويان، خانواده شهيد فکوري، فرزند شهيد ستاري، خانواده شهيد شجاعي، فرزند شهيد شجاعي، فرزند شهيد گلاب، خانواده شهيد الله داد، فرزند شهيد مدق، فرزند شهيد عباس کريمي، فرزند شهيد کلانتري، خانواده شهيد آويني، فرزند شهيد سليمي جهرمي و فرزند شهيد عباس پور در نامه هايي جداگانه از مهندس ميرحسين موسوي در انتخابات حمايت کردند.
 حمايت هيات علمي دانشگاه هاي لرستان ، گلستان وهمدان ازميرحسين
گروه سياسي: اعضاي هيات علمي دانشگاه هاي لرستان و گلستان ديروز با صدور بيانيه هاي جداگانه از نامزدي ميرحسين موسوي در انتخابات رياست جمهوري دهم حمايت کردند.در بيانيه 241 نفر ازاعضاي هيات علمي دانشگاه هاي لرستان ضمن حمايت از ميرحسين موسوي آمده است:ما ساکنان نام آشناي ديار هزاره ها ، سطور ماندگار صفحات کهن تاريخ اقوام و تمدنها ، طلايه داران صدق ، پاکي و پايبندان راستين ولايت و پاسداران شرف و آزادگي آماده ايم. با اتکال به خداوند منان و با ايمان واثق در عزمي جزم و مبتني بر شرافت شغلي خود ، با شناخت فرصتهاي مغتنم ، تلاش دارد در اعتلاي ايران عزيز بيش از پيش ، براساس شاخصه هاي مورد نظر براي انتخاب اصلح ضمن احترام به ساير نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري به برادر گرامي جناب آقاي مهندس ميرحسين موسوي راي دهيم.   همچنين جمعي از دانشگاهيان استان گلستان همگام با بسياري از اعضاي هيات علمي دانشگاه هاي کشور ضمن دعوت از آحاد مردم شريف ايران اسلامي به شرکت در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري حمايت خود را از جناب آقاي مهندس مير حسين موسوي با امضا» طوماري اعلام داشتند. در ادامه حمايت ها ازميرحسين، ديروز بيش از 500 نفر از اساتيد دانشگاه هاي بوعلي سينا، علوم پزشکي همدان، آزاد اسلامي واحدهاي همدان، ملاير و تويسرکان و پزشکان و متخصصان دانشگاهي در حمايت از مهندس موسوي بيانيه صادر کردند.
 حمايت مهندسين کل کشور از موسوي 
گروه سياسي:مهندسين کل کشور ديروز با صدور بيانيه اي در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري از مهندس ميرحسين موسوي حمايت کردند.
 دويچه وله آلمان:احمدي نژاد عقب نشيني کرد 
   گروه سياسي:مناظره يکشنبه شب  "مهدي کروبي" و "محمود احمدي نژاد"، کانديداهاي انتخابات دهم رياست جمهوري ايران در رسانه هاي خارجي بازتاب فراواني داشت. به گزارش ايلنا به نقل از شبکه خبري دويچه وله آلمان، "محمود احمدي نژاد" در مناظره خود با "ميرحسين موسوي"، کانديداي ميانه رو انتخابات دهم رياست جمهوري ايران، تعدادي از مقام هاي حکومتي را به فساد مالي متهم کرد; اين امر افرادي را به فکر شکايت از احمدي نژاد انداخت. رئيس جمهوري در واکنش به اين اعتراض ها در سخنراني روز جمعه در اصفهان اعلام کرد که اين تازه اول کار است و نام هاي ديگري را افشا خواهد کرد. وي در مناظره با کروبي نشان داد که لااقل در شرايط حاضر عقب نشيني را ترجيح مي دهد.پس از مناظره جنجالي با ميرحسين موسوي موج اعتراض هاي سياسي و حقوقي چنان سنگين بود که رئيس جمهور را وادار به عقب نشيني کرد. محمود احمدي نژاد که از ابتداي رياست جمهوري  خود وعده افشاي نام مفسدان اقتصادي را داده بود، نشان داد که با اين اتهام ها بيشتر اهداف سياسي را دنبال مي کند. اين تاکتيک اگرچه در انتخابات نهمين دوره رياست جمهوري به وي کمک بسيار کرد، اين بار ظاهرا کاربرد زيادي ندارد. طبق اين گزارش، سخنان تند رئيس جمهوري فقط به مذاق هواداران و حاميان پروپا قرص او خوش آمد، اما در ميان مردم چندان با استقبال روبه رو نشد. از اين گذشته، نام بردن از افرادي که قدرت دفاع از خود را ندارند، و زدن اتهام هايي که از جانب مراجع قضايي ثابت نشده، به لحاظ حقوقي وي را در موقعيت دشواري قرار داده است.
 پاسخ هاي رهنورد به اتهامات درباره مدرک تحصيلي اش
گروه سياسي: درپي اتهامات محمود احمدي نژاد به دکترزهرا رهنورد در مصاحبه چند شب پيش او با ميرحسين موسوي وي ديروز با در دست داشتن تصوير مدارک خود به سوالات عديده خبرنگاران رسانه هاي داخلي و خارجي پاسخ داد.رييس دولت نهم در مناظره تلويزني با ميرحسين موسوي ديگر کانديداي انتخابات رياست جمهوري دهم با نشان دادن مدرک همسر موسوي و بکار بردن اصلاح "بگم؟ بگم؟ بگم؟" به او اعلام کرد مدرک زهرا رهنورد داراي مشکلاتي است و به او بدون طي کردن ضوابط و مقررات مرسوم وزارت علوم مدارج استادياري و دانشياري را طي کرده است.اين اظهار نظر احمدي نژاد واکنش رهنورد را برانگيخت تا جايي که محمد جعفر حبيب زاده وکيل زهرا رهنور به نقل از وي اعلام کرد "اگر احمدي نژاد عذرخواهي نکند حق شکايت را محفوظ مي داريم.رهنورد سخنان خود را اينگونه آغاز کرد: من از سال 48-47 کم کم اعتقاد مذهبي پيدا کردم و لباس مذهبي پوشيدم نام خود را از زهره به زهرا و نام خانوادگي ام را از کاظمي به رهنورد تغيير دادم.وي با بيان اينکه "من مي خواهم از ايراني دفاع کنم که رييس جمهور آن شان خود را رعايت کند و باعث سرافکندگي مردم نباشد" اظهارت رييس جمهور را توهيني به زنان ايراني دانست و گفت: من زهره کاظمي يا زهرا رهنورد نماد يک زن ايراني هستم و توهين به نماد زن ايراني توهين به همه زنان ايران است. آن کسي که براي من پرونده سازي کرد و مي گويد اگر کسي دو فوق ليسانس داشته باشد و هنرمند، روشنفکر و مجسمه ساز باشد جرم انجام داده اينها را مي گويد تا اگر کسي تمام مدارج علمي قانوني را طي کرده باشد از نشر او ديگر چنين غلطي انجام ندهد.رهنود که تنها زن فول پروفسور -استاد تمام- رشته هنر در ايران است اظهارت محمود احمدي نژاد را جفايي در حق زن ايراني ناميد و پرسيد: آيا حرمت يک زن در مقابل دويست ميليون بيننده داخلي و خارجي حفظ شده است؟ آيا کسي که در مناظره غايب بوده و برايش پرونده سازي شده و عليه او دروغ گفته شده مظلوم نيست؟ آيا پرونده سازان نگران افشاي دروغ هاي خود نيستند؟ آيا رييس جمهور به سوگند خود پايبند؟وي سپس جايگاه رييس جمهور را محصول ريخته شدن خون هزاران جوان ايراني دانست و گفت: من زهرا رهنورد هستم و جز عشق به ايران و اعتلاي وطنم چيزي نمي خواهم.رهنورد درباره شکايت از محمود احمدي نژاد سه دليل را براي طرح اين شکايت اعلام کرد. "ايشان جرم هاي زيادي درباره مدرک من عنوان کرد و به وکيلم گفتم اگر درباره سه مورد زير ظرف 24 ساعت عذر خواهي نشد از ايشان شکايت مي کنم."رهنورد با بيان اينکه پس از اظهارات محمود احمدي نژاد دلم براي رييس جمهور سوخت، گفت: به اين دليل دلم براي ايشان سوخت که آقاي رييس جمهور قانون را نشناخت و از قانوني تخطي کرد، در يک رسانه ملي هتک حرمتي زني را کرد که جاي خواهر او بود و دورغ گفت در حالي که دروغ حاکي از ضعف او بود.رييس جمهور بايد پاسخ دهد چرا از آقاي کردان به شکل هاي مختلف در کابينه استفاده و از او دفاع مي کند.وي اظهار داشت: چون آدم آزادي خواهي هستم و به افکار همه احترام مي گذارم اما تاکنون زور هيچ محافظه کاري به من و همسرم نرسيده است.رهنورد سخنان خود را اينگونه به پايان رساند: به همه کساني که اهل پرونده سازي هستند مي گويم رهنورد به ذره ذره اين خاک تعلق دارد و کسي نمي تواند قلب تپنده من که براي وطن مي تپد را از من بگيرد. من آزاد باشم يا در زندان، دهانم را بدوزند يا ندوزند، اخراج شوم يا فول پروفسور باشم چو ايران نباشد تن من مباد.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته