جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/18 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3334

دبير شوراي آموزش پزشکي وزارت بهداشت خبرداد:
افزايش ظرفيت پذيرش دانشجويPhD


كوتاه و خواندني

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور خبر داد :
طول دوره قرنطينه کنکور طولاني تر مي شود


تاريخ و جزئيات برگزاري آزمونهاي گواهينامه و دانشنامه تخصصي پزشکي اعلام شد


معرفي رشته هاي تحصيلي


وزيرعلوم خبرداد: افزايش سه برابري ظرفيت پذيرش دانشجوي دکترا طي چند سال اخير


 دبير شوراي آموزش پزشکي وزارت بهداشت خبرداد:
 افزايش ظرفيت پذيرش دانشجويPhD  

گروه آزمون وسنجش : دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ايجاد بيش از 25 رشته تخصصي، 23 رشته فوق تخصصي و50 رشته تکميلي فوق تخصصي را پاسخ به نيازهاي شناخته شده در کشور دانست و بر توسعه همزمان علمي و اخلاقي در دانشگاه ها تاکيد کرد.
به گزارش ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، دکتر محمدعلي محققي تاسيس دانشگاه ها و ارتقاي دانشکده ها را مطابق با فرامين امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: ايجاد خودباوري، خودکفايي و نوآوري در دانشگاه هاي علوم پزشکي و رفع نيازهاي بهداشتي و درماني جامعه از تاکيدات امام راحل و رهبر معظم انقلاب است که امروز در کشور محقق شده است.
وي با اشاره به افزايش چند برابري ظرفيت پذيرش دانشجو در مقطع PhD، گفت: تربيت سالانه بيش از 2 هزار نيروي متخصص، 800 نيروي فوق تخصصي و تحصيلات تکميلي، ايجاد مراکز تحقيقاتي در بيمارستانها و توجه به تحقيقات باليني از جمله اقداماتي است که به برکت نظام جمهوري اسلامي بويژه در سالهاي اخير ميسر شده است.
دکتر محققي توجه به مناطق محروم در کشور را از ديگر ويژگي هاي نظام جمهوري اسلامي معرفي کرد و گفت: توجه به نقاط محروم و پاسخگويي به نيازهاي جامعه در تامين سلامت مردم در نظام جمهوري اسلامي تاکيد شده است که خوشبختانه در اين سال ها شاهد تحقق آن در کشور هستيم.  دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي وزارت بهداشت در پايان سخنان خود، کسب اين توفيقات را نتيجه فعاليت خالصانه و بسيجي وار در تمام سطوح ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور دانست و گفت: اميدوارم آهنگ رشد اين حرکت همواره با شتاب ادامه يابد و در کنار توسعه فعاليت هاي علمي در دانشگاهها، شاهد توسعه اخلاقي نيز باشيم.


 كوتاه و خواندني  

وزارت علوم اعلام کرد:
امکان برگزاري دوره هاي کوتاه مدت آموزش زبان فارسي براي متقاضيان غيرايراني تنها در2 موسسه
گروه آزمون وسنجش : اداره کل امور دانشجويان داخل وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اعلام کرد: برگزاري دوره هاي تحصيلي کوتاه مدت آموزش زبان فارسي براي متقاضيان غيرايراني تنها در دانشگاه اصفهان و مرکز بين المللي آموزش زبان فارسي (موسسه لغت نامه دهخدا) امکان پذير است.
به گزارش ايسنا، در اين بخشنامه آمده است: با توجه به ماده 8 آيين نامه پذيرش دانشجويان غير ايراني و لزوم نظارت اين اداره کل به نحوه کم و کيف آموزش زبان فارسي و نيز لزوم تمرکز فراگيران زبان فارسي و محققين خارجي در دانشگاه هاي کشور مقتضي است کليه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور به غير از دانشگاه اصفهان و مرکز بين المللي آموزش زبان فارسي (موسسه لغت نامه دهخدا) در تهران از پذيرش متقاضيان غيرايراني جهت دوره هاي تحصيلي کوتاه مدت آموزش زبان فارسي خودداري کنند.
در اين اطلاعيه آمده است: در غير اين صورت مسئوليت پذيرش عواقب آن به عهده دانشگاه خواهد بود.

معاون دانشکده داندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران:
5 دوره فلوشيپ در دانشکده در حال راه اندازي است
گروه آزمون وسنجش : معاون تحصيلات تکميلي و تخصصي دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: 8 دوره فلوشيپ در دانشکده تصويب شده است که 5 مورد آن در حال راه اندازي است.
به گزارش ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، دکتر شايسته در جلسه شوراي تخصصي دانشکده دندانپزشکي، تصريح کرد: از نظر توانمندي آموزشي سطح علمي دانشکده دندانپزشکي بسيار بالا است ولي از نظر امکانات آموزشي اين دانشکده با کمبود مواجه است که اميدواريم با ورود به دانشکده جديد دندانپزشکي اين کمبودها نيز رفع شود.
در ادامه دکتر منزوي رئيس دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران مشکلات مربوط به بودجه را عمده مشکل دانشکده دندانپزشکي دانست و تاکيد کرد: اگر ما درصدد کنترل عفونت هستيم، ابتدابايد ابزار آن فراهم آيد.
وي در ادامه افزود: دانشکده دندانپزشکي تهران به عنوان دانشکده مادر دندانپزشکي، داراي دوره هاي تخصصي جديد و فلوشيپ هاي جديد است که اگر حداقل وسايل و تجهيزات جديد در آن موجود نباشد، تربيت رزيدنتها و برگزاري دوره هاي فلوشيپ براي اين دانشکده امکان پذير نيست.
رياست دانشکده دندانپزشکي يکي ديگر از رسالتهاي اين دانشکده را برقراري ارتباط با بيمارستانها بيان کرد و افزود: بايد تمهيداتي در زمينه تاسيس بخشهايي براي ارائه خدمات دندانپزشکي از سوي اين دانشکده در بيمارستانهاي مرکز طبي کودکان، سينا و امام خميني (ره) فراهم آيد.
همچنين دکتر دولت آبادي مدير کل آموزش تخصصي دانشگاه نيز ضمن قول مساعد در زمينه انعکاس نياز بودجه اين دانشکده به معاون آموزشي دانشگاه، افزود: بايد در زمينه مشکلاتي که در ارائه خدمات در بيمارستانها وجود دارد تمهيدات مناسب انديشيده شود تا خدمات بهتري از سوي رزيدنتهاي دندانپزشکي در بيمارستانها ارايه شود.
وي در پايان ضمن بحث در مورد دوره هاي D.Ph اين دانشکده، راهکارهاي مناسب در مورد نظارت بر اين رشته را بيان کرد.
 
رئيس دانشگاه  صنعتي شريف خبر داد:
تعويق امتحانات 21 و 23 خرداد دانشگاه شريف به دليل برگزاري انتخابات
گروه آزمون وسنجش : رئيس دانشگاه صنعتي شريف از تغيير زمان امتحانات اين دانشگاه به دليل برگزاري انتخابات رياست جمهوري خبر داد.
سعيد سهراب پور در گفتگو با مهر در رابطه با تغيير زمان امتحانات اين دانشگاه به دليل برگزاري انتخابات گفت: بنا بر بخشنامه اي زمان برگزاري برخي امتحانات را دو روز تغيير داديم.
وي ادامه داد: زمان برگزاري امتحانات روزهاي 21 و 23 خرداد ماه را به آخر امتحانات يعني روزهاي هفت و هشت تير ماه تغيير داده ايم تا دانشجويان به راحتي فعاليتهاي انتخاباتي خودشان را انجام دهند.
رئيس دانشگاه صنعتي شريف هفته گذشته به مهر گفته بود: به هيچ عنوان تغييري در برنامه هاي امتحاني دانشگاه به دليل برگزاري انتخابات رياست جمهوري نخواهيم داشت چرا که روز برگزاري انتخابات جمعه است و در آن روز هم هيچ امتحاني برگزار نمي شود و دانشجويان مي توانند به راحتي در انتخابات شرکت کنند.

بخشنامه وزارت بهداشت درباره نحوه برگزاري امتحانات در ايام انتخابات
گروه آزمون وسنجش : معاونت آموزشي وزارت بهداشت در بخشنامه اي در خصوص برگزاري امتحانات در ايام انتخابات تاکيد کرد: امتحانات دانشگاههاي علوم پزشکي در روز قبل و بعد از انتخابات برگزار نشود.
به گزارش مهر، دانشگاههاي علوم پزشکي کشور بر اساس بخشنامه وزارت بهداشت موظف هستند امتحانات را به نحوي برنامه ريزي کننند که در روزهاي پنجشنبه 21 خرداد و شنبه 23 خرداد امتحاني برگزار نشود.
بر اين اساس دانشگاهها موظف هستند يک روز قبل و يک روز بعد از 22 خرداد امتحاني براي دانشجويان در برنامه امتحانات قرار ندهند.
معاونين آموزشي چند دانشگاه علوم پزشکي کشور نيز در گفتگو با مهر با تاييد اين موضوع تاکيد کردند دانشجوياني که در فعاليت هاي انتخاباتي حضور دارند بايد همچون ساير دانشجويان در جلسه آزمون حاضر شوند.
 
معاون آموزشي دانشگاه تهران:
غيبت فعالان انتخابات در امتحانات 23 خرداد دانشگاه تهران موجه اعلام شد
گروه آزمون وسنجش : درباره وضعيت امتحانات اين دانشگاه به دليل برگزاري دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: غيبت دانشجويان فعال در امر انتخابات در روز امتحان با ارائه گواهي رسمي موجه است.  محمود کمره اي در گفتگو با مهر، افزود: امتحانات دانشگاه تهران طبق برنامه اي که از قبل اعلام شده روز شنبه 23 خرداد ماه آغاز مي شود بنابراين هيچ تغييري در برگزاري امتحانات نخواهيم داشت. وي اظهار داشت: تنها بر اساس بخشنامه اي دانشجويان فعال در پاي صندوقهاي راي مي توانند در امتحانات روز 23 خرداد ماه غيبت کنند.  معاون آموزشي دانشگاه تهران با بيان اينکه غيبت اين دسته از دانشجويان موجه است گفت: اين دانشجويان در صورت ارائه گواهي رسمي مبني بر حضور در پاي صندوقهاي راي و فعاليت نظارتي در انتخابات مي توانند در زمان ديگري امتحان بدهند.

دانشگاه علمي کاربردي تصويب کرد:
برنامه درسي کارداني ناپيوسته تعمير و نگهداري تجهيزات پزشکي اتاق عمل
گروه آزمون وسنجش : شوراي برنامه ريزي آموزشي و درسي علمي کاربردي برنامه درسي کارداني ناپيوسته تعمير و نگهداري تجهيزات پزشکي اتاق عمل را به دو روش ترمي و پودماني در جلسه 134 بررسي و تصويب کرد.
به گزارش ايسنا، اين برنامه توسط کميته علمي تخصصي تجهيزات پزشکي براي تربيت نيروي انساني مورد نياز کشور در بيمارستانها و مراکز درماني تهيه و تدوين شده و قبلا به تاييد گروه صنعت دانشگاه جامع علمي کاربردي رسيده بود.
از جمله توانايي هاي فارغ التحصيلان اين رشته مي توان به توانايي شناخت فضاي فيزيکي، مواد، وسايل و تجهيزات اتاق عمل و رعايت ايمني هر يک از آنها، توانايي انجام کار با دستگاه ها و تجهيزات اتاق عمل و تشخيص صحت و شرايط کارکرد آنها، توانايي نگهداشت تجهيزات اتاق عمل و کاليبره کردن آنها، توانايي تشخيص عيوب و تعميرات جزئي وسايل و تجهيزات اتاق عمل، توانايي گزارش نويسي فني و مستندسازي عملکرد وسايل و تجهيزات اتاق عمل اشاره نمود.  همچنين دانش آموختگان اين رشته با گذراندن دروسي از قبيل ايمني تجهيزات اتاق عمل، مواد، وسايل و تجهيزات اتاق عملهاي تخصصي و کاربري آنها، عيب يابي و کارگاه تعميرات تجهيزات اتاق عمل عمومي، عيب يابي و کارگاه تعميرات تجهيزات اتاق عملهاي تخصصي، زبان تخصصي، برنامه ريزي تعمير و نگهداري و گزارش  نويسي فني، توانايي احراز مشاغلي مانند تکنيسين تعمير و نگهداري وسايل و تجهيزات اتاق عمل، متصدي فني وسايل و تجهيزات اتاق عمل در واحدهاي فروش و شرکتهاي توليد کننده و وارد کننده تجهيزات، واحد سفارشات و خريد تجهيزات در شبکه سلامت، واحد ترخيص گمرک و غيره را خواهند داشت.  مراکز آموزش علمي کاربردي مي توانند براي اجراي اين برنامه در زمان هاي اعلام شده توسط دفتر گسترش دانشگاه جامع علمي کاربردي تقاضاي خود را ارائه کنند.


 رئيس سازمان سنجش آموزش کشور خبر داد :
 طول دوره قرنطينه کنکور طولاني تر مي شود 

گروه آزمون وسنجش : رئيس سازمان سنجش آموزش کشور از افزايش طول مدت قرنطينه کنکور 88 خبر داد.
عبدالرسول پورعباس در گفت وگو با فارس با بيان اينکه طول مدت قرنطينه کنکور در سال هاي گذشته 25 روز بود، گفت: در کنکور 88 طول مدت قرنطينه يک ماهه مي شود.
وي با اشاره به افزايش امکانات رفاهي کارکنان قرنطينه کنکور، گفت: کارکناني که در قرنطينه کنکور به سر مي برند هيچ راه ارتباطي با بيرون از محل استقرار خود ندارند، حتي مواردي همچون قلم در قرنطينه ممنوع است، ضمن اينکه تمام اعمال و رفتار کارکنان قرنطينه تحت نظر قرار مي گيرد.
رئيس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکيد بر اينکه امکان لو رفتن سوالات کنکور به هيچ وجه وجود ندارد، اظهار داشت: در حال حاضر کنکور ايران در رديف کنکورهاي معتبر جهاني است.
وي گفت: قرنطينه کنکور از امنيت بالايي برخوردار است و طي مسير رسيدن سوالات به حوزه هاي امتحاني کنترل شديدي اعمال مي شود و در اين مسير نيروي انتظامي و وزارت اطلاعات حضور فعال دارند، بسته سوالات کنکور چند لايه دارد و لايه آخر آن در جلسه آزمون باز مي شود و امکان ندارد که سوالات قبل از جلسه آزمون از بسته خارج شده باشند.


  تاريخ و جزئيات برگزاري آزمونهاي گواهينامه و دانشنامه تخصصي پزشکي اعلام شد  

  گروه آزمون وسنجش : دبير شوراي آموزش  پزشکي و تخصصي ضمن تشريح جزئيات آزمونهاي گواهينامه و دانشنامه پزشکي گفت: آزمونهاي گواهينامه و دانشنامه از سوي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي به صورت متمرکز در مرداد ماه برگزار مي شود.
زمان برگزاري آزمونهاي کتبي دانشنامه فوق تخصصي و گواهينامه و دانشنامه تخصصي
دکتر محمدعلي محققي در گفتگو با مهر افزود: آزمون کتبي دانشنامه فوق تخصصي در روز پنجشنبه 15 مرداد و آزمون کتبي گواهينامه و دانشنامه تخصصي در روز چهارشنبه 21 مرداد برگزار مي شود.
تغيير زمان آزمون دانشنامه تخصصي و فوق تخصصي
وي يادآور شد: زمان آزمون دانشنامه تخصصي  و فوق تخصصي به دليل تقارن با ماه مبارک رمضان و آمادگي بيشتر داوطلبان تغيير کرده و در نيمه دوم مرداد ماه برگزار مي شود.
محققي خاطرنشان کرد: آزمون گواهينامه و دانشنامه تخصصي پزشکي مانند هر سال در دو بخش کتبي و شفاهي برگزار مي شود و حدنصاب نمره قبولي جهت کسب مدرک دانشنامه تخصصي 70 درصد کل نمره آزمون کتبي و 70 درصد کل نمره آزمون شفاهي است و شرط شرکت در آزمون شفاهي دانشنامه تخصصي، کسب حداقل 70 درصد نمره آزمون کتبي خواهد بود.دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي گفت: آزمون شفاهي نيز همچون گذشته به صورت آسکي برگزار مي شود.
واگذاري آزمون گواهينامه به دانشگاهها از سال آينده
وي با اشاره به موضوع واگذاري آزمونهاي گواهينامه و دانشنامه به دانشگاههاي علوم پزشکي اضافه کرد: آيين نامه اجرايي واگذاري آزمون گواهينامه به دانشگاهها تنظيم شده و در سال آينده به صورت تدريجي به دانشگاههاي واجد شرايط واگذار مي شود. محققي يادآور شد: در حال حاضر طرح واگذاري آزمون دانشنامه به دانشگاهها نيز در مراحل اوليه برنامه ريزي قرار دارد و در صورت تکميل اين طرح در سالهاي آينده دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي و تخصصي تلاش مي کند شرايط آزمون  دانشنامه را به نحوي ايجاد کند که افراد براي شرکت در آزمون نيازي به ترک بخشها و محدود کردن فعاليتهاي درماني نداشته باشند. به گزارش مهر، آزمون گواهينامه  و دانشنامه تخصصي و دانشنامه فوق تخصصي بالاترين آزمون هاي کشوري هستند که براي فارغ التحصيلان دوره هاي دستياري تخصصي  و فوق تخصصي در سطح دانشگاههاي علوم پزشکي به صورت متمرکز از سوي وزارت بهداشت برگزار مي شود. افراد پذيرفته شده در آزمون دانشنامه به عنوان اعضاي هيئت علمي در دانشگاههاي علوم پزشکي کشور مشغول به خدمت مي شوند.


 معرفي رشته هاي تحصيلي  

رشته زبان آلماني

موضوع اين رشته تحصيلي:
رشته زبان آلماني داراي دو گرايش ادبي و مترجمي است.
گرايش مترجمي
دانشجوي مترجمي زبان آلماني طي چهار سال مکالمه، نگارش و گرامر زبان آلماني را از پايه و به طور اصولي فرا مي گيرد و در نتيجه مي تواند نامه هاي اداري و بازرگاني و متون مطبوعاتي را ترجمه کرده و در مراحل پيشرفته تر، يک اثر ادبي و يا يک کتاب را از زبان آلماني به فارسي و يا برعکس ترجمه کند. البته دانشجويان براي رسيدن به اين مرحله بايد تلاش پيگير و مستمر داشته باشند زيرا بيشتر آنها در دانشگاه از صفر شروع مي کنند و حتي حروف الفباي آلماني را در اينجا فرا مي گيرند، پس بايد وقت زيادي صرف کرده و مطالعه آزاد داشته باشند تا بعد از فارغ التحصيلي مترجم خوبي شوند.
درس هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس مشترک بين گرايشهاي زبان آلماني:
دستور زبان آلماني، درک مفهوم متن و تمرين بيان، گفت و شنود و آزمايشگاه، تجزيه و تحليل دستوري متن، تمرين واژگان و اصطلاحات، دستور پيشرفته، اصول تحقيق.
دروس تخصصي گرايش مترجمي:
زبان شناسي همگاني، جمله نويسي و مقدمات انشا»، ترجمه ساده از آلماني، زبان دوم(يک زبان اروپايي)، اصول ترجمه، مباني نگارش فارسي، انشا»، درآمدي بر ادبيات، ترجمه ساده از فارسي، ترجمه نامه هاي اداري و بازرگاني، بررسي ترجمه هاي متون اسلامي، تلخيص متون، ترجمه پيشرفته از فارسي، ترجمه متون علوم انساني، ترجمه متون مطبوعاتي، بررسي تطبيقي ساختمان دستور زبان فارسي و زبان آلماني.
گرايش ادبيات
دانشجوي گرايش زبان وادبيات آلماني پس از آنکه مکالمه، نگارش و گرايش زبان آلماني را در حد فهميدن زبان و توانايي سخن گفتن و نوشتن آن فراگرفت تا حدودي با تاريخ آلماني، نمايشنامه، شعر و رمان آلماني آشنا مي شود. همچنين با ساختار لغوي و صرف و نحو زبان آلماني آشنا شده و به مطابقت آن با زبان فارسي مي پردازد که اين قياس، خود فن پايه اي ترجمه است. در واقع دانشجوي زبان و ادبيات آلماني طي دروس متعدد با ترجمه نيز آشنا مي شود اما تاکيدهاي اصلي اين گرايش بر روي ادبيات مي باشد.
دروس تخصصي گرايش زبان و ادبيات آلماني:
زبان شناسي همگاني، جمله نويسي و مقدمات انشا، ترجمه ساده از آلماني به فارسي، خواندن متون پيشرفته، انشا، ترجمه پيشرفته، خواندن با تفسير، درآمدي بر ادبيات، تلخيص متون، بررسي چند نمايشنامه، گزيده اي از ادبيات مردمي جهان، بررسي آثار منثور، اصول نامه نگاري، ترجمه متون اسلامي، بررسي و نقد شعر، سخنراني و بحث، بررسي آثار ترجمه شده از آلماني به فارسي.
توانايي هاي لازم:
زبان آلماني يکي از زبانهاي مشکل دنيا است و اگر دانشجو با عشق و علاقه آن را مطالعه نکند، نمي تواند در اين رشته موفق شود. يعني دانشجويي که رشته زبان آلماني را يک منبع درآمد مي داند، در نهايت نمي تواند مترجم خوبي بشود چون چنين دانشجويي اهل مطالعه، تحقيق و تفکر نيست و درسها را به صورت طوطي وار ياد مي گيرد و در نهايت نيز فقط يک مدرک تحصيلي به دست مي آورد.
موقعيت شغلي در ايران:
يک فارغ التحصيل توانمند مترجمي زبان آلماني مي تواند در مطبوعات، صدا و سيما، صنعت توريسم يا شرکتهايي که نياز به مترجمي يا منشي زبان آلماني دارند، مشغول به کار گردد و در صورت تبحر کافي نيز مي تواند به صورت آزاد به کار ترجمه بپردازد.
يک فارغ التحصيل زبان و ادبيات آلماني نيز علاوه بر فرصت هاي شغلي فوق مي تواند در آموزشگاههاي آزاد زبان تدريس کند. مهم تر از همه اين که يک فارغ التحصيل زبان مي تواند از تحصيلات خود در زندگي شخصي اش بسيار استفاده کند چون آشنايي با يک زبان خارجي، دريچه اي بر روي انسان مي گشايد که به ياري آن مي توان تازه ترين اطلاعات را به دست آورد و از ميان کتب و رسانه هاي گروهي امکان انتخاب داشت.


  وزيرعلوم خبرداد: افزايش سه برابري ظرفيت پذيرش دانشجوي دکترا طي چند سال اخير  

 گروه آزمون وسنجش : وزيرعلوم ، تحقيقات و فناوري گفت: ظرفيت پذيرش دانشجو در مقطع دکترا طي دولت نهم به سه برابر افزايش يافته است.
به گزارش ايسنا، دکترمحمد مهدي زاهدي در آيين افتتاح سلف سرويس دانشکده صنعتي سيرجان با اشاره به وجود 7 هزار دانشجوي دوره دکترا در کشور، افزود : قبل از دولت نهم 2200نفر در مقطع دکترا در دانشگاه ها مشغول تحصيل بودند که اکنون اين تعداد به بيش از سه برابر افزايش يافته است.
وي افزود: موافقت اصولي با ارتقاي دانشکده شهرستان سيرجان به دانشگاه صنعتي نيز تصويب شده است.
دکتر زاهدي با اشاره به اينکه در حال حاضر دانشکده سيرجان داراي 7 رشته است ، اظهار داشت: به منظور جدا شدن اين دانشکده از دانشگاه شهيد باهنر کرمان به عنوان مجتمع آموزش عالي نامگذاري شده و به محض تبديل به دانشگاه ، سه دانشکده و 9 رشته در سيرجان گشايش خواهد يافت.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته