جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3340

رئيس صندوق رفاه دانشجويان خبر داد:
آيين نامه دانشجويان معلول تدوين مي شود

بيانيه دانشگاه آزاد اسلامي درباره شايعات اخير;
انتساب کمک مالي به يک کانديدا براي تشويش اذهان عمومي است

در ديدار دکتر جاسبي با رئيس دانشگاه سيتي لندن مطرح شد:
توسعه همکاري هاي علمي با واحدهاي بين المللي دانشگاه آزاد اسلامي


همايش تکنيک هاي موفقيت در واحد اسلامشهر برگزار شد


كوتاه و خواندني


  رئيس صندوق رفاه دانشجويان خبر داد:
  آيين نامه دانشجويان معلول تدوين مي شود  

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم از تدوين آيين نامه اي براي دانشجويان معلول دانشگاهها با کمک خود دانشجويان و ارسال اين آيين نامه براي وزير علوم خبر داد و گفت: براي انواع معلوليتها پيشنهاد ايجاد يک دفتر در وزارتخانه به عنوان مشاور وزير را داده ايم.  
 مرتضي زرينه زاد در گفتگو با مهر گفت: براي تدوين اين آيين نامه تيمي از دانشجويان جانباز، نابينا و انجمن معلولين دانشگاه به صندوق رفاه دانشجويي کمک کردند تا تمام نيازهايشان شناسايي شود.
 وي ادامه داد: بعد از شناسايي اين نيازها تمام اطلاعات دانشجويان معلول کلاسه شد که قصد داريم بسته به نوع نياز و نوع معاونت مرتبط براي وزير علوم ارسال کنيم تا بررسي لازم صورت گيرد تا هر جا تشخيص داده شد تصميم لازم براي عملياتي کردن آن صادر شود.
 رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت در رابطه با بحث مبلغ وام به دانشجويان معلول اظهار داشت: بحث مبلغ نيست بحث ساختار است. ما براي انواع معلوليتها پيشنهاد ايجاد يک دفتر را در وزارتخانه به عنوان مشاور وزير داده ايم. 
 وي اضافه کرد: در همين راستا در هر دانشگاه يک دانشجوي معلول را به عنوان مشاور انتخاب مي کنيم تا نيازهاي دانشجويان معلول را به ما اطلاع دهد.
 زرينه زاد اظهار داشت: دفتر مرکزي اين آمارها را گردآوري مي کند، پراکندگي نيازها را مي سنجد و اجراي آنها را پيگيري مي کند.
 وي افزود: در اين آيين نامه نيازهاي دانشجويان معلول را در حوزه هاي مختلف آورده ايم به عنوان مثال در حوزه آموزش گفته ايم که نيازهاي دانشجويان معلول در آزمونها چيست.   رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم اضافه کرد: در اصل اين آيين نامه کلاسه بندي نيازهاي دانشجويان معلول است که نهايي شده و وزير علوم بايد آن را بررسي کرده و تصميم گيري کند.


  بيانيه دانشگاه آزاد اسلامي درباره شايعات اخير;
  انتساب کمک مالي به يک کانديدا براي تشويش اذهان عمومي است  

 دانشگاه آزاد اسلامي، در پي درج خبري سراسر کذب در يکي از سايت هاي اينترنتي و خودداري اين سايت از درج پاسخ، جوابيه اي صادر کرد. 
 متن جوابيه بدين شرح است :
1- درج خبر سراسر کذب کمک دانشگاه آزاد اسلامي به ستاد انتخاباتي يکي از کانديداها، از مصاديق بارز نشر اکاذيب و تشويش اذهان عمومي است. دانشگاه آزاد اسلامي هيچ گونه کمک مالي، پشتيباني يا تجهيزاتي به ستاد هيچ کانديدايي، نه در اين دوره از انتخابات و نه در سنوات   گذشته نداشته و تمسک به چنين شيوه هاي مذموم و حربه هاي نخ نما، بخشي از عمليات تبليغاتي و پروپاگاندايي براي راه اندازي جنجال هاي ايذايي و شيطنت هاي رسانه اي و فضاسازي مسموم عليه دانشگاه آزاد اسلامي است که بر عهده گردانندگان آن سايت خبري نهاده شده است.
  2- حتي يک ريال از اموال و سرمايه دانشگاه آزاد اسلامي هيچگاه خارج از ضوابط دانشگاه هزينه نگرديده و نمي شود و انتساب کمک مالي به کانديداهاي انتخابات و جانبداري از آنان، اتهامي بي اساس و کذب بوده که بدون هيچگونه سند و مدرکي تنها براي تشويش اذهان عمومي مي باشد.
  3- در هيچ يک از ادوار انتخابات مختلف، دانشگاه آزاد اسلامي له يا عليه هيچ کانديدايي فعاليت نداشته است و تنها بر اساس نظر مقام معظم رهبري، در جهت حضور حداکثري و مشارکت فراگير دانشجويان و دانشگاهيان در انتخابات تلاش کرده است.
  4- دانشگاه آزاد اسلامي حق خود را براي پيگيري هاي قانوني و قضايي موضوع به مراجع ذيصلاح محفوظ مي داند.


  در ديدار دکتر جاسبي با رئيس دانشگاه سيتي لندن مطرح شد:
 توسعه همکاري هاي علمي با واحدهاي بين المللي دانشگاه آزاد اسلامي  

  دکتر گيليس رئيس دانشگاه سيتي لندن در ديدار با دکتر جاسبي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، خواهان توسعه همکاري هاي علمي با واحدهاي بين المللي دانشگاه آزاد اسلامي شد. 
  به گزارش خبرنگار آفرينش با همکاري و هماهنگي معاونت بين الملل دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر گيليس رئيس دانشگاه سيتي لندن که يکي از معتبرترين دانشگاه هاي بريتانيا است به همراه رئيس دانشکده حقوق آن دانشگاه ضمن بازديد از امکانات آموزشي و تحقيقاتي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي با دکتر جاسبي ديدار و گفت و گو کردند.  در اين ديدار، دکتر گيليس ضمن معرفي دانشگاه سيتي، علاقه مندي خود را نسبت به ايجاد همکاري هاي علمي با دانشگاه آزاد اسلامي ابراز کرده و اظهار داشت: واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان يکي از بزرگ ترين و جامع ترين واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي يک پروژه بي نظير است که از مديريت و امکانات بسيار خوب و پيشرفته برخوردار است.  وي همچنين به امضاي تفاهم نامه همکاري دانشگاه سيتي با واحد آکسفورد دانشگاه آزاد اسلامي در سال 86 اشاره کرد و خواهان توسعه همکاري هاي علمي با واحدهاي بين المللي دانشگاه شد.
 در ادامه، دکتر جاسبي نيز با معرفي دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان بزرگ ترين مجموعه آموزش عالي حضوري در جهان، گفت: امروز اين دانشگاه با داشتن 2/5 ميليون فارغ التحصيل، يک ميليون و 400 هزار دانشجو در 350 واحد و مرکز دانشگاهي، 27 هزار عضو هيات علمي تمام وقت و ده ها بيمارستان و هزاران آزمايشگاه و کارگاه و مراکز تحقيقاتي و رشد به دنبال ارتقاي کيفيت و توسعه علمي در کشور است.
 وي يادآور شد: دانشگاه آزاد اسلامي داراي واحدهاي بين المللي در کشورهاي امارات، لبنان، انگليس، زنگبار و... است و علاقه مند به توسعه همکاري هاي علمي با ساير کشورهاست.   مجيد ستوده مديرکل همکاري هاي علمي دانشگاه نيز در سخناني با اشاره به اينکه مقدمات همکاري دانشگاه سيتي با واحد بين المللي دانشگاه آزاد اسلامي در قشم فراهم شده است، گفت: گسترش اين همکاري ها در واحد بين المللي دانشگاه آزاد اسلامي در بندرانزلي از جمله پروژه هايي است که در دستور کار قرار دارد.به گزارش اييسکانيوز، در اين ديدار که دکتر ثنايي معاون واحد آکسفورد نيز حضور داشت، قرار شد، تعدادي از روساي دانشگاه هاي معروف انگلستان در آينده نزديک از دانشگاه آزاد اسلامي بازديد رسمي داشته باشند.   


 همايش تکنيک هاي موفقيت در واحد اسلامشهر برگزار شد  

همايش تکنيک هاي موفقيت با هماهنگي اداره روابط عمومي و دفتر فرهنگ اسلامي واحد اسلامشهر در سالن اجتماعات اين واحد برگزار شد.   به گزارش  خبرنگار آفرينش  در اين همايش دکتر شاهين فرهنگ ، مدرس تکنيکهاي موفقيت ، ضمن بيان توضيحاتي در خصوص سيستم بدن انسان ، به تشريح مغز انسان پرداخت و گفت :پيچيده ترين سيستم وجودي ، مغز انسان است چرا که اگر رگ هاي مغز را از هم باز کنيم مي تواند 4 دور به دور کره زمين   بگردد ، اگر انسان از 100 درصد توان مغز خود استفاده کند ، مي تواند دو ميليون کتاب 500 صفحه اي را حفظ کند ، اگر از 50 درصد آن استفاده نمايد ، مي تواند در ده رشته تخصصي مدرک دکتري اخذ نمايد ولي متاسفانه ما انسانها فقط از 12 درصد توان مغز خود بهره مي بريم. 
 فرهنگ ادامه داد : فرامين فعاليت هاي ارادي در نيمه بالاي مغز و در ضمير خودآگاه ، و فرامين امور غير ارادي در نيمه پايين مغز و در ضمير ناخودآگاه صورت مي پذيرد.   فرهنگ ضمن اشاره به آيه 31 سوره بقره و آيه 53 سوره اسرا» ، گفت : ضمير ناخودآگاه انسان همه کلمات را به دقت خارق العاده اي شناخته و به محض شنيدن يک واژه معني دار ، چه مثبت و چه منفي ، آن را مورد تجريه و تحليل قرار داده و با تکرار مکرر ، آن را بزرگ مي کند و ما   تازه به اين موضوع و حقيقت رسيده ايم که دين چه گفته ؟ و منظور از آيات الهي چيست ؟ و اينکه چرا در اسلام تاکيد بر تکرار اذکار گشته ؟ براي مثال چرا در روز دوشنبه 100 بار يا قاضي الحاجات مي گوييم ؟فرهنگ ادامه داد : تمام اين رموز در آيات قرآن کريم و بيانات رسول اکرم و امامان و دين اسلام موجود است ، در حالي که دانشمندان در دانشگاه هاروارد و استنفورد ، تازه به اين نتيجه رسيده اند که رمز موفقيت در تکرار است ، امروزه دانشمندان معتقدند که نبوغ اکتسابي است    و 95 درصد از انسانها مي توانند در يک زمينه خاص نابغه شده و به نبوغ برسند ، وکليد دستيابي به آن فقط و فقط در سايه تکرار است.    دکتر شاهين فرهنگ با اشاره به آزمايش شعور آب که در کشور ژاپن بر روي مولکولهاي آب صورت گرفته ، گفت : همانطور که در آزمايش شعور آب ، به تصوير کشيده شده است مولکولهاي آب از انرژي هاي منفي و مثبت تاثير مي گيرند و به عبارتي هر جا انرژي ظاهر شود ، ضمير ناخودآگاه شما در آنجا حاضر است ، اين انرژي ها قابل کنترل و در دو نوع مثبت و منفي باردار مي باشند.  
 فرهنگ با اشاره به فرمايش حضرت امير که فرموده اند : " با يقين مي توان به نهايت خواسته رسيد ، هر چه که مي خواهد بزرگ باشد " و نيز گفته ناپلئون هيل : " برد آخر نصيب کسي مي شود که آن را باور دارد " ، سخنراني خود را به اتمام رساند.  


 كوتاه و خواندني  

 مدير گروه روانشناسي واحد رودهن: 
 روانشناسي ، مشاهده و مطالعه رفتار انسانهاست 
 رودهن- خبرنگار آفرينش 
  روانشناسي شاخه اي از علوم زيستي است که هم به مطالعه عيني رفتار قابل مشاهده مي پردازد و هم به فهم و درک فرآيندهاي ذهني که مستقيما قابل مشاهده نبوده است توجه دارد.   به گزارش خبرنگار آفرينش  دکتر فرح لطفي مدير گروه روانشناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن گفت: دانشجوي اين رشته بايد نسبت به اطراف و جامعه خود ديد عميقي داشته باشد تا بتواند ظرافتهاي افراد را درک کرده و در نهايت به ويژگي هاي رواني افراد پي ببرد.    وي گفت: اين رشته در مقطع کارشناسي با گرايش عمومي و باليني و اصلاح و تربيت،در مقطع کارشناسي ارشد روانشناسي عمومي و باليني و در مقطع دکتري روانشناسي تربيتي با 2000 دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامي رودهن تدريس مي شود.  مدير گروه روانشناسي افزود : با جواب مثبت وزارتخانه گرايش سلامت رفتار در مقطع دکتري و دو گرايش ديگر در مقطع کارشناسي ارشد به گرايشات اين رشته در واحد رودهن افزوده خواهد شد.  لطفي در خصوص موقعيت شغلي اين رشته گفت:امروزه روانشناسي با همه جنبه هاي زندگي ما ارتباط دارد و هر اندازه که جامعه پيچيده تر شود روانشناسي نيز نقش مهم تري در حل مسائل آدمي بر عهده مي گيرد. اين به معناي فرصت هاي شغلي متنوع و گسترده براي فارغ التحصيلان رشته روانشناسي است.  وي گفت: فارغ التحصيلان اين رشته در اولين گام مي توانند جذب آموزش و پرورش شوند ي-ا در شرکت ها و سازمان ها به عنوان کارشناس روانشناسي فعاليت نمايند و همچنين مي توانند به طور رسمي در کلينيک ها مشغول به کار شوند.  دکتر لطفي در پايان گفت: براي اينکه در اين رشته موفق شويم ابتدا بايد اين رشته را بشناسيم و با کاربرد هايش آشنا شويم . اين رشته با توجه به شاخه هاي زيادي که دارد، فرد بايد با توجه به علاقه خود به هر کدام از اين گرايشات انتخاب درستي داشته باشد. 
 در راستاي ارج نهادن به حقوق دانشجو ; 
کتاب حقوق نخبگان علمي و فرهنگي منتشر شد 
 اداره کل امور فرهنگي وزارت علوم در راستاي ارج نهادن به حقوق دانشجو و فرهنگ سازي و فضاسازي لازم جهت ارتقاي جايگاه نخبگان علمي و فرهنگي دانشگاهها با انتشار کتابي در مورد حقوق نخبگان مجموعه قوانين و مقررات مورد نياز آنها را در اختيارشان قرار داده است.   به گزارش مهر کتاب "حقوق نخبگان علمي و فرهنگي" در آينه قوانين و مقررات با نگاه به توجه قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران بر  تقويت روحيه ابتکار و تتبع و همچنين درخشش جوانان و نخبگان علمي ايران اسلامي در عرصه هاي جهاني علم و دانش و رويکرد دانش محور به برنامه هاي توسعه، سند چشم انداز و ديدگاه مسئولين عاليرتبه مجموعه اي از قوانين مورد نياز اين گروه از نخبگان و فرهيختگان را گردآوري کرده است.   در اين کتاب شناسايي استعدادهاي درخشان و هدايت و حمايت معنوي و مادي، جذب و بکارگيري نخبگان در راستاي ارتقاي توليد علم و فناوري و توسعه علمي متوازن کسور بر اساس هدف نهايي دانشگاه تمدن ساز از گام هايي برشمرده شده که بايد در اين راه برداشته شود و در نهايت نخبه   را با قوانيني که با آنها در ارتباط است، آشنا کند.   کتاب "حقوق نخبگان علمي و فرهنگي" در آينه قوانين و مقررات در ابتدا مصاديق نخبگي و استعداد درخشان را تعريف کرده و در ادامه در فصول متعدد به مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي، شوراي هدايت استعداد درخشان، شوراي هدايت استعداد درخشان وزارت بهداشت و انجمن هاي علمي و اساسنامه ها و ساير قوانين از جمله دستورالعمل شرکت در جشنواره هايي از جمله فارابي، تحقيقات علوم پزشکي رازي پرداخته است.   در اين کتاب همچنين مقرراتي که براي آشنايي نخبگان با برگزاري کرسي هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره، جشنواره جوان خوارزمي و کانون هاي فرهنگي دانشجويان مورد نياز است، در اختيار آنها قرار گرفته است. 

 تفاهم نامه همکاري ميان دانشگاه آزاد اسلامي  و پليس مبارزه با موادمخدر  
 تفاهم نامه همکاري ميان دانشگاه آزاد اسلامي و پليس مبارزه با مواد مخدر نيروي انتظامي جمهوري اسلامي منعقد شد.   به گزارش  خبرنگار آفرينش  معاونت دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي  در راستاي چشم انداز و اهداف کلان خود جهت انجام اقدامات پيشگيرانه در خصوص کاهش آسيبهاي اجتماعي، پس از انجام رايزني هاي بسيار اقدام به عقد تفاهم نامه همکاري با پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا در جهت انجام اقدامات موثر در محيط هاي دانشگاهي براي آشنا سازي با انواع موادمخدر و خطرات آن و همچنين کاهش گرايش دانشجويان به سمت مصرف اين مواد کرده است.  بر اساس مفاد اين تفاهم نامه، با همکاري اين دو دستگاه سمينارهاي علمي، کارگاههاي آموزشي، همايشها، نمايشگاهها، فعاليتهاي پژوهشي و تحقيقاتي در رابطه با اين امر در سطح مناطق 12 گانه دانشگاه آزاد اسلامي  و واحدهاي دانشگاهي به انجام خواهد رسيد. 
  برگزاري همايش آموزش عالي در ايران
همايش برنامه درسي آموزش عالي در ايران، چالش ها و چشم اندازها، 29 و30 مهر ماه در دانشگاه تبريز برگزار مي شود.   به گزارش آنا، تبيين اهميت، ضرورت و جايگاه برنامه هاي درسي در آموزش عالي، کشف نقاط ضعف و قوت برنامه هاي درسي، شناسايي راهکارهاي اثربخش ساختن برنامه هاي درسي، شناسايي ظرفيت ها و موانع برنامه هاي درسي الکترونيکي در آموزش عالي، شناسايي چالش هاي برنامه  درسي نظام آموزش عالي و شناسايي چشم اندازهاي مطلوب برنامه درسي برخي از اهداف اين همايش است.   همچنين مباني فلسفي برنامه درسي در آموزش عالي، مباني فرهنگي اجتماعي برنامه هاي درسي، مباني روانشناختي برنامه هاي درسي، طراحي برنامه درسي در آموزش عالي، تکنولوژي آموزشي و برنامه هاي درسي، ساختار برنامه ريزي درسي در آموزش عالي و نقد و ارزيابي برنامه ها و تجارب و سياست ها از مهمترين محورهاي همايش مذکور است
 افتتاح کرسي يونسکو در زمينه مديريت، برنامه ريزي و تضمين کيفيت آموزش عالي در ايران 
کرسي يونسکو در زمينه مديريت، برنامه ريزي و تضمين کيفيت آموزش عالي در ايران افتتاح شد.   به گزارش  ايلنا  مراسم افتتاح کرسي يونسکو در زمينه مديريت، برنامه ريزي و تضمين کيفيت آموزش عالي در ايران با حضور مسئولين وزارت علوم و جمعي از محققين 26خراد ماه در موسسه پژوهش و برنامه ريزي آموزش عالي برگزار مي شود.    گفتني است، مجوز ايجاد و افتتاح کرسي يونسکو در زمينه مديريت، برنامه ريزي و تضمين کيفيت آموزش عالي در ايران با همکاري دو"موسسه پژوهش و برنامه ريزي آموزش عالي"و"کميسيون ملي يونسکو در ايران" اخذ شده است.  
  افتتاح پنج پروژه عمراني دانشگاه شهيد بهشتي تا مهر ماه 
 رئيس دانشگاه شهيد بهشتي از افتتاح پنج پروژه عمراني در اين دانشگاه خبر داد و گفت: پروژه هاي عمراني متعددي را در دانشگاه در دست ساخت داريم که پنج پروژه تا اول مهر ماه امسال افتتاح خواهند شد.   احمد شعباني در گفتگو با مهر اظهار داشت: مسجد دانشگاه، دانشکده برق و کامپيوتر، مجموعه ساختمانهاي کلاسها، مرکز همايش هاي بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي و ساختمان پژوهشکده هاي ليزر و گياهان دارويي از پروژه هاي دانشگاه شهيد بهشتي هستند که تا مهر ماه افتتاح مي شوند.  وي ادامه داد: مجموعه ساختمان کلاسها که بالغ بر 50 کلاس است و هر کدام ظرفيتي بالغ بر 40 تا 60 نفر دارند براي استفاده کل دانشگاه است و از محل درآمدهاي اختصاصي دانشگاه ساخته مي شوند. همچنين مسجد دانشگاه هم از طريق دفتر نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه تامين منابع مالي شده است.  رئيس دانشگاه شهيد بهشتي اضافه کرد: مرکز همايشهاي بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي که سالن اصلي آن 700 نفر گنجايش دارد و 6 سالن فرعي با ظرفيت 75 تا 150 نفر دارد از ديگر پروژه هاي عمراني دانشگاه شهيد بهشتي است که تا اول مهر ماه افتتاح خواهد شد.  وي افزود: پروژه هاي ديگري نيز مانند احداث دانشکده هاي فناوريهاي نوين و انرژيهاي نوين در دانشگاه شهيد بهشتي در حال انجام هستند که به زودي افتتاح مي شوند.
   شوراي علمي اجرايي مديريت ترجمه اسناد در وزارت بهداشت تشکيل شد 
دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي وزارت بهداشت از تشکيل شوراي علمي اجرايي مديريت ترجمه اسناد، مصوبات و مسائل معتبر مرتبط با شوراي تخصصي وزارت بهداشت خبر داد.   دکتر محمدعلي محققي در گفت وگو با ايسنا، از تشکيل شوراي علمي اجرايي مديريت ترجمه اسناد، مصوبات و مسائل معتبر مرتبط با شوراي تخصصي خبر داد و گفت: در دوران رقابت علمي که در پيش داريم بايد در منطقه و سطوح بين المللي با سيستم هاي آموزشي معتبر رقابت کنيم، بنابراين بايد زبان مشترکي براي مبادله اسناد و ورود به عرصه هاي رقابتي وجود داشته باشد.   وي افزود: بنابراين بايد دستاوردهاي عظيمي که در سه دهه گذشته در علوم پزشکي کشور حاصل شده است را به زبان بين المللي ترجمه و در اختيار سيستم هاي آموزشي دنيا قرار گيرد تا در تعاملات علمي بتوانيم از قابليت  و دستاوردهايمان دفاع کنيم و آنها در بين برنامه هاي آموزش معتبري که در دنيا وجود دارد، مقايسه شود.   دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي وزارت بهداشت در خاتمه تصريح کرد: بر اين اساس اين کار به صورت مستمر طراحي شده است و طبق مصوبه شورا در آينده انجام خواهد شد. 
  تدوين پروتکل پيشگيري از افت تحصيلي دانشجويان علوم پزشکي 
 مسئول دفتر مرکزي مشاوره معاونت دانشجويي وزارت بهداشت از تدوين پروتکل پيشگيري از افت تحصيلي دانشجويان علوم پزشکي خبر داد.   افسانه صادقي در گفتگو با ايلنا  افزود: پروتکل پيشگيري از افت تحصيلي دانشجويان علوم پزشکي به صورت پايلوت در چند دانشگاه اجرا شده و نتايج بسيار خوبي به همراه داشته است.   وي اضافه کرد: تجزيه و تحليل داده هاي اين طرح نشان داده که مداخلات چند وجهي دفاتر مشاوره براي دانشجوياني که داراي افت تحصيلي شده اند، بسيار موثر بوده است.   صادقي يادآور شد: اين طرح تا پايان خرداد ماه در مرکز مشاوره نهايي مي شود و براي ابلاغ به دانشگاهها آن را آماده مي کنيم.   وي اظهار داشت: دفتر مرکزي مشاوره پيش از اجراي اين طرح در دانشگاههاي علوم پزشکي آن را به مسئولاني که بايد آن را در دانشگاهها اجرا کنند، آموزش دهند.   مسئول دفتر مرکزي مشاوره معاونت دانشجويي وزارت بهداشت به مهر گفت: اميدواريم با اجراي اين طرح دانشجوي مشروطي و داراي افت تحصيلي در دانشگاههاي علوم پزشکي نداشته باشيم.    وي تاکيد کرد: افت تحصيلي دانشجويان علوم پزشکي بيشتر به دليل ناآشنايي اين دانشجويان در سالهاي اوليه تحصيلي با ميزان برنامه ريزي تحصيلي و شيوه هاي مطالعه است.

 برگزاري کارگاه آموزشي ازدواج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي شيراز 
 کارگاه آموزشي ازدواج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي شيراز برگزار شد.   به گزارش ايسکانيوز معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي شيرازکارگاه آموزشي 300 زوج فرهيخته دانشجوي اين دانشگاه رادرشب ميلاد سراسرنوردخت نبي اکرم (س) برگزارکرد . دراين کارگاه که درتالارسعدي مجموعه فرهنگيان برگزارشد.  مزدوجين با ، حقوق متقابل زوجين ازديدگاه اسلام ، تفاوت هاي زن ومرد ازديدگاه روانشناختي ، تربيت وآئين زندگي ازديدگاه اسلام ، تحمل ونقش آن درپايداري خانواده آشناشدند که اين برنامه مورد استقبال مزدوجين قرارگرفت وهمچنين ازديگربرنامه هاي اين مراسم اجراي مسابقه حضوري ، تئاتر، طنزوپخش کليپ بود.درپايان مزدوجين شام راميهمان رياست محترم دانشگاه وحوزه فرهنگي بودند.    درحاشيه اين کارگاه نمايشگاه طنزوکاريکاتورازدواج باهمکاري سازمان ملي جوانان برپا گرديد. لازم بذکراست به 100 نفرازمزدوجين سکه تمام بهارآزادي اهدايي مقام معظم رهبري تقديم ومابقي زوجين ازسوي دانشگاه آزاد اسلامي هديه خودرادريافت نمودند. 
  احداث ساختمان 10طبقه خوابگاهي براي دانشگاه شريف  
مدير امور دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف با اشاره به مشکل کمبود خوابگاهي دانشگاه، گفت: اگر نتوانيم براي اسکان دانشجويان مکان مناسبي تهيه کنيم به دانشجويان کارشناسي ارشد که در مقطع کارشناسي در دانشگاه شريف تحصيل نکرده اند، خوابگاه ارائه نمي شود.    مهندس نقي نسب در گفت وگو با ايسنا، در خصوص برنامه هاي دانشگاه براي ساخت ساختمان خوابگاهي در فصل تابستان، اظهارکرد: براين اساس درنظر داريم سه بلوک واقع در طرشت 2 که مربوط به خوابگاه دختران است را تخريب کنيم و به جاي آن ساختمان 10 طبقه اي را احداث کنيم و دانشجويان دختر خوابگاهي نيز به خوابگاه شهيد شوريده منتقل مي شوند.   مديرامور دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف تصريح کرد: کليه خوابگاه هاي دانشگاه صنعتي شريف در طول تابستان باز است و تعطيل نمي شود و دانشجويان بر طبق مقررات آموزشي مي توانند در خوابگاهها اسکان يابند. 
  آغاز نشستهاي "شناخت فرهنگ و تعهدات انسان فرهنگي" در دانشگاه تربيت معلم 
 سلسله نشستهاي "شناخت فرهنگ و تعهدات انسان فرهنگي" از سوي معاونت فرهنگي جهاد دانشگاهي واحد تربيت معلم آغاز شد.   به گزارش مهر ، در نخستين جلسه از اين سلسله نشستها که صبح يکشنبه در دانشگاه تربيت معلم برگزار شد، دکتر مرتضي تهامي به موضوع "پيمان" پرداخت و با ارائه تعريفي از واژه پيمان اظهار داشت: اين واژه بازملانده ترکيبpati    به معني اندازه گرفتن است که در   فارسي ميانه به صورتpayman    در مي آيد و معناي "پيمان"، "دوره"، "اندازه" و "اعتدال" مي دهد.  وي ادامه داد: پيمان نگاهدارنده ساختار جامعه و جلوگيري کننده از هرج و مرج و بي نظمي است و به همين دليل ايزدمهر "خداي پيمان" است.  اين استاد دانشگاه بيان کرد: پيمان اندازه نگه داشتن و اعتدال است و رعايت آن از افراط و تفريط جلوگيري مي کند و باعث مي شود امور به صورت هماهنگ و بانظم انجام شود.   تهامي عنوان کرد: از اصول مهم عقايد مزدا "اشه" است که اين مفهوم برابر راستي، نظم کيهاني و نظم اخلاقي است. اشه / رتا دومين امشاسپند و نمادي از نظم جهاني و اخلاقي است. او نظم را روي زمين برقرار مي کند و پيمان نيرويي است که از نظم مي آيد و اگر به پيمان عمل نشود، آنگاه بي نظمي، هرج و مرج و دروغگويي رواج مي يابد، ضمن اينکه دروغ مغاير با نظم اشه است و به همين دليل پيمان شکنان مورد مواخذه او قرار مي گيرند.  وي افزود: نقش پيمان برقراري نظم، رعايت قانون و در همه حال عمل به اعتدال و اندازه نگه داشتن است. اعتدال، توازن و برابري به دنبال دارد و همچون دو کفه مساوي ترازو نظم واقعي و متعادل را تضمين مي کند.  تهامي خاطرنشان کرد: هرجا که پيمان رعايت نشود، خصومت جاي آن را مي گيرد. خصومت يعني اينکه انسان از مدار نظام اشه که نظام رحمت است، خارج شود بنابراين پيمان مسيري براي رسيدن به اشه و راهي براي تحقق نظام اشه است. 
  تشکيل کانون اعضاي هيات علمي شاهد و ايثارگر دانشگاه ها 
اساسنامه و کانون اعضاي هيات علمي شاهد و ايثارگر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور تهيه و تشکيل مي شود.   دکتر حسن مسلمي نائيني، مدير کل امور دانشجويان داخل وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در گفت وگو با ايسنا  گفت: طي حکمي از سوي معاونت فرهنگي بنياد شهيد و امورايثارگران به بنده ماموريت داده شده تا نسبت به تهيه اساسنامه و تشکيل کانون اعضاي هيات علمي شاهد و ايثارگر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور اقدام شود که در اين راستا از همه ظرفيت هاي موجود در بنياد شهيد و امور ايثارگران و وزارت خانه هاي علوم و بهداشت براي تحقق اين امر استفاده مي شود.   دکتر مسلمي در خاتمه اظهار کرد:  در اين راستا افراد مي توانند نقطه نظرات و پيشنهادات خود را به آدرس پست الکترونيکيir.ac.mobarec moslemi    ارسال کنند. 


 
سياسي
خبر و دانشگاه
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته