جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3340


آشنايي با صرع و ويژگي هاي روانشناختي مصروع
استاد: دکتر حسن احدي-----دانشجو : حسين محققي ( قسمت پنجم )

آبميوه را جايگزين ميوه نکنيد


يوگا براي بهبود آسم مفيد است


گسترش مشاغلي که با توليد انرژي و محصولات پاک در ارتباطند


نوشيدن مايعات فراوان و رژيم گياهي کم نمک دردفع سنگ کليه موثراست


كوتاه و خواندني


استرس عامل تغيير ژن و سفيدي موها شناخته شد


استرس عامل تغيير ژن و سفيدي موها شناخته شد


 آشنايي با صرع و ويژگي هاي روانشناختي مصروع 
  استاد: دکتر حسن احدي-----دانشجو : حسين محققي ( قسمت پنجم )

  ملاحظه مي شود که حملات صرعي در ارتباط مستقيم يا اسيب مغزي , حساسيت هاي مغزي و مشکلات روان شناختي هستند. مشکلات رفتاري هم تحت تاثير اسيب مغزي , داروهاي ضد صرع و مشکلات روان شناختي بوده و به صورت غير مستقيم با حملات صرع در ارتباط مي باشند.
تاثير داروهاي ضد صرع هم به اين صورت است که باعث کاهش حملات صرعي مي شود, ولي روي رفتارهاي فرد و ويژگي هاي روان شناختي او گاه اثر نامطلوب داشته و باعث مشکلات خاص خود مي شود. اسيب هاي مغزي هم به صورت مستقيم روي حملات صرعي, مشکلات رفتاري و مشکلات روان شناختي اثر گذاشته و باعث شکل گيري انها در فرد مي شوند.
محققي در پژوهشي در راستاي شناسايي تاثير حمله هاي صرعي بر اختلالهاي روانشناختي نوجوانان مصروع نشان داد که در نوجوانان دختر مصروع علائمي چون شکايتهاي جسماني , وسواس , نقص در روابط , افسردگي و اضطراب و در نوجوانان پسر علائمي چون نقص در روابط , افسردگي , اضطر اب و پرخاشگري به طور معني داري بالاتر از حد طبيعي است.
در بررسي ميزان تفاوت در تاثير پذيري , نمرات دختران در شکايت هاي جسماني , وسواس , حساسيت در روابط , افسردگي , اضطراب , ترس مرضي بالاتر از پسران است که تفاوت در ويژگي هايي چون وسواس , اضطراب و افسردگي معنادار بود.
دانش اختلالهاي رواني در مصروعين  را به دو گروه بزرگ تقسيم کرده است:
الف) اختلالهاي رواني گذرا و برگشت پذير شامل :
1- اختلالهايي که خود جزيي از حملات صرعي را تشکيل مي دهند, مانند اختلال در هوشياري و اگاهي .
2- اختلالهايي که علت ان حملات صرعي هستند و بسته به نوع و شدت حمله تفاوت دارند.
3- اختلالهايي که جزئي از حملات صرع به شمار نمي ايند, ولي بلافاصله بعد از حملات  تونيک کلونيک ( بزرگ) ظاهر مي شوند. يعني بيمار دچار گرفتگي شعور و با شدت هاي متفاوت مي شود و اغلب در شناختن و به جا اوردن اماکن و انسانها اشتباه مي کند.
4-اختلالهايي که شبيه به اسکيزوفرني هستند که قبل از يا بعد از حملات صرعي و بدون وابستگي مستقيم با بروز حملات ظاهر مي شوند, جريان فکر فرد سريع مي شود و بيمار دچار گم گشتگي زمان و مکان مي شود.
5 -تغييرات خلقي و بحرانهاي هيجاني به صورت شيدايي يا افسردگي .
6- تغييرات گذراي رواني و حالاتي شبيه زوال عقل ( دمانس) که در اثر نامناسب بودن داروي مصرفي است.
7- اخلالهاي رواني گذراي واکنشي مانند تخريب اطراف, وحشت شديد , فرار کورکورانه و عصبانيت شديد.
ب) تغييرات رواني برگشت ناپذير :
که بسته به تعداد حملات صرعي و دوام حملات , تغييرات واضحي در توانايي هاي ذهني و شناختي بيمار ايجاد مي شود. از بين رفتن بافت هاي  مغزي به مرور باعث زوال عقل مي شود. دقت و تمرکز , انعطاف پذيري و قضاوت فرد مختل مي شود و اختلالاتي در قدرت يادگيري و ياداوري به وجود مي ايد. بيماران تحت تاثير فشار عواطف خود دچار افکار پارانوئيدي و هذياني مي شوند. تحريک پذيري , بحران هاي خشم , لجاجت و سرسختي و اعمال ناگهاني از خصوصيات ديگري است که در بيماران صرعي به وفور يافت مي شود.
نتيجه گيري
با توجه به انچه دراين نگاش ارائه شد, صرع يکي از سخت ترين پديده هاي حوزه اعصاب و روان مي باشد که مي تواند تاثير متفاوتي بر ويژگي هاي روان شناختي فرد گذاشته و سلامت رواني و عملکرد روزمره فرد مبتلا را مختل سازد. اشنايي با اين عارضه و دادن شناخت و اگاهي اجتماعي از طرق مختلف مثل رسانه ها و نشست هاي علمي و ارايه مطالب در سطح دانشگاه باعث تغيير نگرش اجتماع شده و در کمک به انان به عنوان افراد داراي حق حيات و برخوردار از مواهب ان کمک مي کند.
در اين راستا چند صباحي است که انجمن صرع ايران فعاليت هاي خود را اغاز نموده که با تمام تلاشها هنوز در اغاز راه است و بايد در تمام نقاط کشور و به صورت فراگير فعاليت نمايد.  اميد است که روزي در کشور ما تحت تاثير تعاليم نجات بخش اسلام و با مدد توان و سبقه ملي قوي و ارزنده ايران کهن , دريچه نگاه و حمايت به اين انسانها منتظر اصلاح و همه ياريگر انها باشيم.
الهي توماراباش و انچه خواهي کن        


 آبميوه را جايگزين ميوه نکنيد 

برخلاف باور بسياري از مردم آبميوه ها به خصوص انواع تهيه شده در منزل، داراي فوايد خيلي کمتري نسبت به ميوه ها هستند زيرا آبميوه فاقد فيبر است و قسمت عمده اي از ويتامين ث موجود در آن نيز کاهش مي يابد.
دکتر رويا کليشادي ، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان در گفتگو با ايسنا با بيان اين که رژيم هاي غذايي صحيح کودکان بويژه آنهايي که در دوران رشد سريع قرار دارند ، بايد حساب شده و داراي کالري کافي و سرشار از مواد مغذي باشد تا ضمن کاهش وزن به رشد آنها لطمه اي وارد نکند ; گفت: بايد کودکان چاق وزن خود را به آهستگي کاهش دهند.
وي با اشاره به اين که هدف از رژيم غذايي صحيح، گرسنه نگه داشتن کودک نيست، تاکيد کرد: برخلاف تصور همگان گرسنه ماندن باعث مي شود وزن بدن به دليل ذخيره سازي چربي افزايش يابد بنابراين منظور از رژيم غذايي، گرسنه نگه داشتن کودک نيست بلکه استفاده از مواد غذايي در حد متعادل مي باشد.
دکتر کليشادي با بيان اين که نخوردن صبحانه يک اشتباه بزرگ است، گفت: صرف صبحانه سالم نه تنها باعث افزايش انرژي و باز شدن فکر و ذهن مي شود بلکه موجب انتخاب و مصرف مناسب وعده هاي غذايي ديگر در طي روز خواهد شد بنابراين صرف صبحانه موجب مي شود، کودک کالري کمتري در طي روز مصرف نمايد. وي با تاکيد بر اين که حذف صبحانه و شام يک اشتباه بزرگ است، گفت: هرگز هيچ يک از وعده هاي غذايي را در کودکان حذف نکنيد بلکه به آنها آموزش دهيد به مقدار کمتر بخورند.  دکتر کليشادي در خصوص ارزش غذايي آبميوه ها در رژيم هاي غذايي گفت: هر چند به طور معمول آبميوه ها نيز در گروه ميوه جات قرار دارند اما بايد بدانيم که برخلاف باور بسياري از مردم فوايد آب ميوه ها حتي انواع تهيه شده در منزل بسيار کمتر از ميوه  است زيرا آبميوه  فاقد فيبر است و به علاوه قسمت عمده اي از ويتامين موجود در ميوه به ويژه ويتامين ث آن کاهش مي يابد.
وي در پاسخ به سوال بسياري از والدين که آيا کودک بايد تمام غذاهايي را که حاوي مواد قندي و نشاسته اي هستند را کنار بگذارد ، گفت: مقادير بالايي از اين مواد مورد نياز کودک شما نيست و بايد مصرف را در حد طبيعي نگه داريد بنابراين با رعايت يک رژيم غذايي متعادل به مقدار کافي و لازم از مواد قندي و نشاسته اي به کودک خواهد رسيد.
دکتر کليشادي در خصوص مصرف ميوه و لبنيات يادآور شد: بايد اين گروه از مواد غذايي به اندازه تعيين شده در رژيم غذايي مصرف شود زيرا افراط در مصرف آنها نيز چاق کننده است.وي به والدين توصيه کرد: در صورت مصرف بيشتر از ميزان برنج و مواد قندي بايد مصرف نان موجود در رژيم غذايي کم شود. استفاده از داروهاي ضد چاقي براي کودکان خطرآفرين است; بنابراين هرگز مصرف اين نوع داروها توصيه نمي شود.


 يوگا براي بهبود آسم مفيد است  

محققان مي گويند: يوگا براي بهبود علائم آسم مفيد است.
به گزارش  ايسنا، پژوهشگران در اين باره خاطرنشان کردند: در يک پژوهش اخير گروهي از داوطلبان که مبتلا به آسم بودند با کمک تمرينات يوگا تحت درمان قرار گرفتند و بسياري از آنها اعلام کردند که پس از استفاده از اين شيوه توانستند مصرف برخي از داروهاي خود را کاهش دهند.
شرح اين تحقيق در نشست سالانه طب ورزش کالج آمريکا که طي هفته جاري برگزار شد، ارائه شده است.
دکتر جوناتان فيلد رييس کلينيک آلرژي و آسم در دانشکده پزشکي دانشگاه نيويورک و مرکز پزشکي بلوو در اين باره گفت: نتايج حاصل شده در اين تحقيق چشمگير است اما دور از انتظار نبوده است. در گذشته نيز چندين تحقيق کوچک و پراکنده چنين تاثيري را تاييد کرده است. شرکت کنندگان در تحقيق اخير دو نوبت در روز و به مدت 10 روز تمرينات يوگا را انجام دادند و به دنبال آن اين تمرينات را به سه نوبت در هفته و به مدت 10 هفته ادامه دادند.
تاثير روش دوم در کاهش آسم بسيار قابل ملاحظه تر بوده است. محققان تاکيد کردند که تحقيقات بيشتر و گسترده تر در اين زمينه انجام خواهد گرفت.


 گسترش مشاغلي که با توليد انرژي و محصولات پاک در ارتباطند  

گزارش هاي جديد نشان مي دهد که مشاغل سبز ، مشاغلي که با توليد انرژي و محصولات پاک در ارتباطند ، در ايالات متحده و در جهان رو به گسترش هستند. سير رشد شغل هاي سبز طي دهه گذشته نسبت به شغل هاي ديگر 250 درصد افزايش يافته و در سالهاي 1998 تا 2007 اين شغل ها 1.9 درصد رشد داشته اند.
به گزارش جام جم آنلاين در حال حاضر بيش از 770 هزار شغل سبز (مشاغل مرتبط با فناوري پاک و دوستدار محيط زيست) در ميان 68 هزار و 200 تجارت به وجود آمده است. در حالي که اين تعداد تنها قسمتي کوچک از تعداد کلي شغلهاي آمريکا به شمار مي رود با اين حال رشد تعداد اين شغلها در حال نزديک شدن به ديگر مشاغل مرتبط با انرژي از قبيل مشاغل مرتبط با معادن و سوخت اعلام شده است. از ميان اين تعداد از مشاغل تنها 200 هزار نفر در شاخه بيوتکنولوژي مشغول به کار هستند.
مشاغل سبز از مهمترين قسمتهاي برنامه بازيافت اقتصاد و دگرگوني انرژي امريکا به شمار مي رود. شغلهاي صنعتي طي دهه گذشته به ميزان اندکي کاهش پيدا کرده است و دولت آمريکا قصد دارد طي اين رکود مشاغل سبز را گسترش داده و با پرداخت مناسب و حمايت کافي از پيشرف اين صنعت پشتيباني کند.
گزارشها نشان مي دهد که مشاغل دوستدار محيط زيست در حال حاضر وجود دارند اما بيشتر مشاغل سبز به هيچ وجه در زمينه انرژي پاک فعاليت ندارند. تقريبا 65 درصد از اين مشاغل در راستاي کنترل و کاهش آلودگي هوا ايجاد شده اند که شامل صنعت بازيافت مواد نيز مي شوند. اين صنعت جايگاه بسياري را براي ايجاد مشاغل به وجود خواهد آورد زيرا تحقيقات نشان مي دهد که کنترل انتشار گازهاي گلخانه اي و وابستگي به سوختهاي فسيلي نيازمند نيروي کار بيشماري است.
بر اساس گزارش ويرد ، محققان دانشگاه کاليفرنيا معتقدند که صنعت انرژي قابل احيا پتانسيل توليد کاري بيشتري نسبت به صنايع مرتبط با سوختهاي فسيلي دارد. گسترش اين مشاغل مي تواند از ميزان گازهاي گلخانه اي کاسته و سير استفاده از انرژي را به سوي منابع پاک و قابل احيا هدايت کند.


 نوشيدن مايعات فراوان و رژيم گياهي کم نمک دردفع سنگ کليه موثراست  

دردفع سنگ کليه موثراست
به گفته يک فوق تخصص کليه; ممکن است سنگ کليه به علت مزمن بودن انسدادهاي ايجاد شده دردي نداشته باشد اما به مرور زمان باعث نارسايي و از بين رفتن کليه شود.
دکتر مليحه چرخچيان در گفت وگو با ايسنا،  گفت: از مهمترين عوامل زمينه ساز اين بيماري ژنتيک است که 20 تا 40 درصد افرادي که زمينه ارثي داشته باشند مستعد اين بيماري هستند.
وي افزود: کيستهاي کليه، عفونتها، چاقي، مصرف خودسرانه داروها، مصرف بيش از حد ويتامين D و مصرف کلسيم، پرکاري غده پاراتيروئيد، نقرس به مقدار زياد از جمله علل توليد سنگهاي کليه است.
چرخچيان درد ناحيه پهلو، تکرر و سوزش ادرار، خونريزي در ادرار، دفع اگزالات و کلسيم در ادرار را از جمله علايم بيماري سنگ کليه برشمرد.
اين فوق تخصص کليه خاطرنشان کرد: در برخي مواقع به علت انسداد ايجاد شده در سيستم ادراري و افزايش فشار در سيستم دردهاي شديدي حتي در قسمتهاي تحتاني ايجاد مي شود.
چرخچيان به افرادي که سنگ کليه دارند، توصيه کرد: روزانه از مايعات فراوان، رژيم گياهي کم نمک، مصرف شير و لبنيات در حد متعارف، استفاده کرده و نسبت به کنترل عفونتها اقدام کنند.
وي در خصوص جراحي هاي سنگ کليه گفت: شانس دفع سنگهاي سه ميليمتري بالاي 90 درصد است که در موارد خاص و انسدادهاي حاد، پزشکان اقدام به خارج کردن سنگ توسط سنگ شکن و عمل جراحي خواهند کرد.اين فوق تخصص کليه انجام آزمايشات ساده ادرار و خون را از راه هاي شناسايي بيماري سنگ کليه اعلام کرد.


 كوتاه و خواندني  

سمينار بهداشت باروري و پيشگيري از سرطان هاي شايع زنان برگزار مي شود
همزمان با 24 خرداد ماه; سمينار بهداشت باروري و پيشگيري از سرطان هاي شايع زنان برگزار مي شود.
به گزارش  ايسنا، بنياد امور بيماري هاي خاص در 24 خرداد ماه اقدام به برگزاري سمينار بهداشت باروري و پيشگيري از سرطان هاي شايع زنان در محل نمايشگاه بين المللي کرده است.معاينه و تشخيص به موقع، آموزش و مشاوره درباره سرطان هاي شايع زنان از اهداف برگزاري اين سمينار است.
گفتني است; اين سمينار با حضور متخصصان زنان و زايمان و متخصصان سرطان هاي شايع برگزار مي شود. همچنين در اين سمينار به اهميت ورزش برايتونيک در سلامت بيماران خاص پرداخته مي شود.
يازدهمين کنگره سراسري تازه هاي قلب و عروق گشايش مي يابد
يازدهمين کنگره سراسري تازه هاي قلب و عروق، با هدف ارايه جديدترين دستاوردهاي انجام شده در اين رشته از روز 27 خرداد ماه امسال در سالن همايش هاي رازي به مدت 4 روز آغاز به کار مي کند.
به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دکتر مسعود اسلامي متخصص قلب و عروق و دبيرعلمي اين کنگره با اعلام خبر فوق افزود: در اين کنگره تازه هايي در زمينه پيشگيري از بيماريهاي قلبي، بيماري هاي مادرزادي قلب، روش هاي درماني غير جراحي،  تازه هاي اکوکارديوگرافي، تازه هاي الکتروفيزيولوژي، سلول هاي بنيادين و جراحي قلب مورد بحث و تبادل نظر پزشکان متخصص داخل و خارج قرار مي گيرد.
وي گفت: اين کنگره با حضور متخصصان رشته هاي قلب و عروق، جراحي قلب، بيهوشي قلب، راديولوژي و پزشکي هسته اي برپا مي شود.
به گفته دکتر اسلامي، در اين کنگره همچنين سالن ويژه اي براي متخصصان رشته هاي فوق در نظر گرفته شده و چهار کارگاه در زمينه هاي اکوکارديوگرافي، سي تي آنژيوگرافي، بيهوشي و بازتواني قلب برپا مي شود.
وي تبادل اطلاعات علمي براي درمان بهتر بيماران، ايجاد انگيزه در پزشکان جوان به منظور ارتقا بيشتر سطح علمي و آشنايي پزشکان مقيم خارج از کشور با قابليت هاي علمي داخل کشور را از اهداف اين کنگره برشمرد.
دبير يازدهمين کنگره سراسري تازه هاي قلب و عروق اظهار داشت: همزمان با اين کنگره که توسط انجمن آترواسکلروز ايران برگزار مي شود، نمايشگاه تجهيزات و وسايل پزشکي نيز برپا مي شود.
علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به پايگاه اينترنتي اين کنگره به نشاني ir.iranathero.www مراجعه کنند.


 استرس عامل تغيير ژن و سفيدي موها شناخته شد  

 استرس عامل تغيير ژن و سفيدي موها شناخته شد  

محققان ژاپني با مطالعه بر روي دلايل سفيد شدن موها اعلام کردند نوعي از استرس مي تواند عامل ايجاد تغيير در دي ان اي موها شده و رنگ آنها را به تدريج به سفيد تبديل کنند.
به گزارش  مهر، محققان ژاپني اعلام کردند استرس مي تواند به دي ان اي بدن آسيب رسانده و باعث سفيد شدن مو شود. محققان دانشگاه کانازاوا با بررسي روندي که طي بالا رفتن سن باعث سفيد شدن موها مي شود، موفق به ارائه اين نتايج شدند.
دانشمندان با قرار دادن موشها در معرض درجه بالايي از استرس با نام جنوتوکسيک که به دي ان اي آسيب وارد مي کند روند سفيد شدن موها را مورد بررسي قرار دادند اين نوع از استرس تحت تاثير نور ماورا بنفش، ديگر تابشها و مواد شيميايي به وجود مي آيند.
به صورت تقريبي يک تک سلول در پستانداران مي تواند روزانه با 100 هزار آسيب دي ان اي مواجه شود سلولها شيوه هايي را براي ترميم خود دارند اما آسيبهاي ناشي از تابشها آسيبهايي جبران ناپذير به شمار مي روند.
نتايج آزمايشها نشان مي دهد سلولهاي بنيادين درون موها که مسئول توليد سلولهاي توليد کننده رنگدانه ها با نام ملونوسيت هستند، زماني که تحت تاثير استرسهاي جنوتوکسيک قرار مي گيرند تغيير حالت داده و به يک سلول ملونوسيت بالغ تبديل مي شوند.  به دليل اينکه ملونوسيت بدون هيچ تکثير مجددي مي ميرد از تعداد سلولهاي بنيادين کاسته شده و در صورت افزايش تعداد اين نوع از سلولها، موها رو به سپيدي مي گذارد.بر اساس گزارش تلگراف، نتايج اين تحقيقات مي تواند فرضيه تاثير تخريب سلولهاي بنيادين در ظهور نشانه هاي پيري را تاييد کند.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته