جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3340


ايران زمين

همزمان با ايام ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س)
برگزاري مراسم بزرگداشت روز زن و مقام مادر در واحد دماوند

دبير شوراي اطلاع رساني منطقه 9 پيشنهاد داد:
تشکيل کارگروههاي تخصصي، براي تحقق عملي شعار اصلاح الگوي مصرف

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري اردکان خبر داد:
تخصيص 16 ميليارد ريال اعتبار از محل ستاد حوادث غيرمترقبه براي بخش منابع طبيعي اردکان


گل گشت


بيش از 80هزار هکتار اراضي ديم در استان اردبيل بهآبي تبديل مي شود


سد مخزني کله سر در گرمي کلنگ زني شد


 ايران زمين  

مسئول دارالقرآن الکريم اداره کل تبليغات اسلامي زنجان :
طرح قرآني 1443 در استان زنجان برگزار مي شود
زنجان-خبرنگارآفرينش
مسئول دارالقرآن الکريم  اداره کل تبليغات اسلامي استان زنجان از برگزاري طرح قرآني 1443 همزمان با سراسر کشور در زنجان خبر داد .
به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي زنجان ، علي صحبتلو با اعلام اين خبر گفت : طرح قرآني 1443 در يک هزار و چهارصدو چهل و سومين سال نزول قرآن کريم با هدف توسعه و ترويج فرهنگ انس با قرآن امسال با محتواي تفسير ، آموزش روخواني و روانخواني سوره مبارکه اسرا» اجرا مي شود . وي افزود : به دليل استقبال از اين طرح در سالهاي گذشته تعداد 53 کلاس آموزشي از يکم تير لغايت 22 مرداد ماه سالجاري توسط موسسات و مراکز قرآني مردمي در سطح استان برگزار مي گردد . وي تصريح کرد : علاقمندان جهت ثبت نام و حضور در اين کلاسها مي توانند از تاريخ 24 خرداد ماه به مراکز قرآني و يا ادارات تبليغات اسلامي سراسر استان زنجان مراجعه نمايند . صحبتلو ادامه داد : به قبول شدگان اين کارگاهها به قيد قرعه جوايز نفيسي از جمله کمک هزينه سفر عمره مفرده ، کمک هزينه سفربه مشهد مقدس و صدها جايزه ديگر تعلق خواهد گرفت .

طرح شبکه آبياري تحت فشار دشت
 فتحعلي اردبيل اجرايي شد
اردبيل-خبرنگار آفرينش
طرح شبکه آبياري تحت فشار دشت فتحعلي مغان با حضور استاندار اردبيل  اجرايي شددر قالب اين طرح بيش از 4 هزار و 800 هکتار از اراضي منطقه مغان زير پوشش آبياري قطره اي و باراني خواهد رفت و پيش بيني مي شود براي اجراي اين طرح بيش از 30 ميليارد تومان اعتبار هزينه شود.
استاندار اردبيل در اين مراسم با اشاره به قابليت و ظرفيت شهرستان پارس آباد گفت: با برنامه ريزي هاي درست و اصولي مي توان زمينه شکوفايي دشت فتحعلي را فراهم کرد.
منصور حقيقت پور با اشاره به اينکه در حال حاضر در استان اردبيل 650 هزار تن گندم توليد مي شود، اين ميزان ظرفيت را يک ميليون تن اعلام کرد.
وي افزود: طرح شبکه آبياري تحت فشار دشت فتحعلي با اعتبار بالغ بر 30 ميليارد تومان اجرا خواهد شد که در صورت بهره برداري از آن 4 هزار و 800 هکتار اراضي ديم منطقه آبياري مي شود. استاندار اردبيل با اشاره به توجه خاص دولت نهم به مناطق روستايي و عشايري اظهار داشت: دولت در تلاش است با فراهم کردن زمينه هاي مناسب توسعه در کنار جلوگيري از مهاجرت روستاييان، زمينه رونق و توسعه اين مناطق را فراهم کند. وي خاطر نشان کرد: توسعه بخش کشاورزي اولويت اول و اساسي ما است و در اين زمينه ساخت سدهاي معيشتي، کشت باغ در اراضي شيبدار و نيز توجه به افزايش بازدهي در اين بخش از جمله اولويت ها است. در اين مراسم فرماندار پارس آباد نيز ساخت و تکميل پاياب سد خدافرين را از مهم ترين برنامه هاي منطقه عنوان کرد و گفت: با بهره برداري از اين طرح عظيم مشکلات مناطق عشايرنشين حل خواهد شد.
التفاوت خدابنده افزود: هم اکنون کشاورزان اين منطقه در زمينه توليد محصولات متنوع فعاليت مي کنند و ميزان بهره وري در اين شهرستان با توجه به آبي بودن زمين ها نسبت به ساير مناطق استان بيشتر است.

توسط شرکت آبفاي استان يزد
نصب دستگاه آب ژاول بر روي مخزن ذخيره آب  سرچشمه شهر مهريز
يزد -  خبرنگار آفرينش
براي اولين بار در بين شرکتهاي آب وفاضلاب دستگاه آب ژاول( الکتروکلرنياتور) بر روي مخزن ذخيره آب سرچشمه شهر مهريز  نصب مي شود که همزمان با هفته دولت به بهره برداري مي رسد.
به گزارش روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب استان يزد اين دستگاه با اعتباري بالغ بر 500 ميليون ريال خريداري شده که با انجام يکسري تست بر روي دستگاه و بر روي مخزن ذخيره آب شهر مهريز نصب  و در هفته دولت به بهره برداري مي رسد.
مدير دفتر کنترل و کيفيت آب شرکت آب وفاضلاب استان يزد در تشريح اين خبر گفت:با توجه به مشکلاتي که بعضا در تامين پودر و و گاز کلر به عنوان ماده اوليه گند زدايي موجود است و همچنين با توجه به خطرات ناشي از نشت گاز کلر و ساخت ماده گندزدا در محل مصرف آب عمده ترين دليل نصب اين دستگاه مي باشد.
ابراهيم عليدوست افزود:دستگاه الکتروکلرنياتور يا دستگاه توليد آب ژاول قادر است از ماده اوليه قابل دسترس و ارزان قيمت يعني نمک طعام، آب ژاول يا هيپو کلريت سديم توليد نمايد که ماده اي  موثر جهت گند زدايي آب مي باشد.

برگزاري اردوي کارآفريني و اشتغال ويژه معلولين
يزد- خبرنگار آفرينش
 اردوي کارآفريني و اشتغال ويژه معلولين تحت پوشش سازمان بهزيستي استان يزد در مشهد مقدس برگزار مي شود.
 به گزارش روابط عمومي سازمان بهزيستي استان يزد هدف  از برگزاري اين اردو، آشنايي معلولين با شيوه هاي راه اندازي فعاليت اقتصادي، يافتن سرمايه لازم و فراهم کردن زمينه اشتغال معلولين در قالب طرحهاي کارآفريني مي باشد.
بنا بر اين گزارش در اين اردو معلولين از چند کارخانه موفق که توسط معلولين در مشهد اداره مي شود، بازيد خواهند داشت.
گفتني است: سازمان بهزيستي استان يزد سال گذشته زمينه اشتغال 168 نفر از معلولين را فراهم آورده است.

3 هزارو سيصد واحد صنعتي بزرگ و کوچک درآذربايجان غربي در دست ساخت مي باشد
اروميه - خبرنگار آفرينش
حاج زماني رئيس سازمان صنايع و معادن آذربايجان غربي در اين زمينه گفت : در سطح استان و بخصوص شهرستان هاي کمتر توسعه يافته3 هزارو 300 طرح صنعتي در دست اقدام داريم که 524 طرح بالاي 40 درصد پيشرفت فيزيکي دارد و پيش بيني ما اين است که تا پايان امسال 400 واحد از اين طرح ها به توليد خواهد رسيد و   سرمايه اي که براي اين طرح ها پيش بيني مي شود   حدودا900  ميليارد تومان است و اشتغال زايي 8 هزار و 500 نفر به طور مستقيم و 13 هزار نفر به طور غير مستقيم فراهم شده است.

8 طرح علمي پژوهشي در مرکز تحقيقات آرتمياي  کشور در اروميه به پايان رسيد
اروميه - خبرنگار آفرينش
 اسد پور مسئول مرکز تحقيقات آرتمياي کشور در گفتگو با خبرنگارا ن ضمن اعلام اين مطلب گفت : سالهاست که اين طرح ها در زمينه افزايش توليد در مزارع ، پرورش ماهيان گرمابي و سرد آبي ، توسعه شيلات در سطح شهرستان اروميه ، فرآوري آرتميا با استاندارد هاي بين المللي ، ارزيابي ذخيره هاي آرتميا در درياچه اروميه ، شناسايي ماهيان و کنترل بهداشت آبزيان در منطقه اجرا شده است. وي ادامه داد : براي اجراي اين طرح ها 800 ميليون ريال هزينه شده است. اسدپور از برگزاري کارگاه آموزشي آرتميا با مشارکت محافظان 8 کشور در اروميه خبر داد و گفت : اين کارگاه در 30 و 31 خرداد در اروميه برگزار خواهد شد.


  همزمان با ايام ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س)
 برگزاري مراسم بزرگداشت روز زن و مقام مادر در واحد دماوند  

دماوند-خبرنگارآفرينش
همزمان با ايام ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و بزرگداشت مقام والاي مادر و همچنين سالروز ولادت معمار کبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(ره) مراسم بزرگداشت اين روز در نمازخانه مجتمع دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند با حضور رئيس، معاونين و  کارکنان اين دانشگاه برگزار شد.به گزارش خبرنگارآفرينش;دکتر محمود صفري رئيس واحد دماوند در سخناني ضمن تبريک اين ايام فرخنده و مبارک به بيان عملکرد اين واحد دانشگاهي در حوزه هاي مختلف پرداخت و ايجاد فضاي صميمي و با نشاط در دانشگاه و پاسخگويي مناسب به ارباب رجوع را باعث پيشرفت روز افزون واحد دانست.در ادامه برنامه حجت الاسلام و المسلمين احمدي رئيس دفتر فرهنگ اسلامي نيز ضمن تبريک اين ايام به بيان فضائل اخلاقي و عرفاني بزرگ بانوي اسلام پرداخت.در پايان اين مراسم به 10 نفر از کارکنان برادر و 3 نفر از کارکنان خواهر واحد که بر اساس نظر شوراي معاونين واحد داراي بالاترين کارآيي و عملکرد بودند به عنوان کارمند نمونه هدايايي تقديم شد.


  دبير شوراي اطلاع رساني منطقه 9 پيشنهاد داد:
 تشکيل کارگروههاي تخصصي، براي تحقق عملي شعار اصلاح الگوي مصرف 

 نيشابور - خبرنگار آفرينش
روابط عمومي ها مي توانند نقش تاثيرگذاري در اطلاع رساني شفاف و تبليغات صحيح در خصوص عملکرد نهادها و دستگاههاي دولتي و غيردولتي در کشور ايفا کرده و از اين طريق در مسير تحقق شعار اصلاح الگوي مصرف گام هاي مثبتي بردارند.
دبير شوراي اطلاع رساني و روابط عمومي منطقه 9 دانشگاه آزاد اسلامي ضمن اعلام اين مطلب به خبرنگار آفرينش گفت: شيوه هاي اطلاع رساني و تبليغات بايد به گونه اي باشد که مخاطبان احساس کنند، کليه اطلاعاتي که در اختيار آنان قرار مي گيرد، کاملا شفاف و صحيح است.
سعيد امينيان مقدم، افزود: قطعآ با بکار گيري اين روش، ضمن تحقق اصل اعتماد سازي، صميمت خاصي بين مردم و دستگاهاي اجرايي مختلف ايجاد خواهد شد که در پيشبرد اهداف سازماني آنها بسيار موثر خواهد بود.
وي يادآور شد: به طور حتم از اين طريق در بسياري از منابع از جمله منابع مالي، انساني و حتي زمان صرفه جويي خوبي صورت خواهد گرفت.
وي با اشاره به اين که شرکت دادن نقش مخاطبان در روند تصميم گيري هاي يک سازمان بسيار مهم است، اظهار داشت: اين اقدام موجب خواهد شد تا مردم نسبت به اقدامات و فعاليتهاي انجام شده نگاهي مثبت داشته باشند و سازمان را در انجام آنها ياري کنند.
مدير روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي نيشابور، يادآور شد: به طور مثال دفتري با عنوان طرح و برنامه در دانشگاه آزاد اسلامي نيشابور، نظرات اساتيد، کارکنان و دانشجويان را در مورد فعاليتهاي مختلف اين دانشگاه جويا مي شود و حتي ايده هاي نو و تازه اي که بتواند موجب رشد و بالندگي بيشتر واحد در حوزه هاي مختلف شود را خريداري کرده و مبلغي را به طراحان آن پرداخت مي کند.
وي افزود: همچنين به منظور مشارکت دادن خواسته ها و نظارت دانشجويان، در سايت اينترنتي اين دانشگاه بخشي در نظر گرفته شده، که طي آن دانشجويان مي توانند عملکرد اساتيد خود را ارزايابي کرده و به آنها نمره دهند.
دبير شوراي اطلاع رساني منطقه 9 اضافه کرد: نتايج اين نظر سنجي در قالب کارگروهي مورد ارزيابي قرار گرفته و در انتخاب و گزيش اساتيد دانشگاه تاثيرگذار مي باشد.
امينيان خاطرنشان ساخت: پيشنهاد بنده اين است تا با تشکيل کارگروههاي تخصصي در هر سازماني، راهکارهاي عملي براي تحقق واقعي شعار اصلاح الگوي مصرف توسط کارشناسان مورد بررسي قرار گرفته و در نهايت به اجرا درآيد.


  رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري اردکان خبر داد:
 تخصيص 16 ميليارد ريال اعتبار از محل ستاد حوادث غيرمترقبه براي بخش منابع طبيعي اردکان 

 يزد -  خبرنگار آفرينش
رييس اداره منابع طبيعي اردکان گفت: 16 ميليارد ريال اعتبار از محل ستاد حوادث غير مترقبه استان در سال جاري به بخش منابع طبيعي شهرستان اختصاص يافت. امراللهي اظهار داشت: اين ميزان اعتبار صرف آبخيزداري، کويرزدايي، بذر پاشي و تغذيه مصنوعي مراتع خواهد شد.
وي افزود: با توجه به خشکسالي هاي سال هاي اخير به ويژه وزش طوفان هاي شديد و فرسايش خاک و جلوگيري از هدر رفتن آب هاي فصلي، 16 ميليارد ريال اعتبار صرف اجراي پروژه هاي آبخيزداري، کويرزدايي، بذر باشي و تغذيه مصنوعي مراتع خواهد شد.
امراللهي گفت: در دوره اول سفر هيات دولت به استان ملي شدن اعتبارات بيابان زدايي به تصويب رسيده که با اجرايي شدن اين مصوبه در سال 88 تحول بزرگي در زمينه کويرزدايي و جلوگيري از فرسايش بادي شود.
 وي افزود: در حال حاضر طرح هاي کويرزدايي در عرصه هايي به وسعت يک هزار و 400 هکتار که 500 هکتار آن در بيابان هاي اردکان و مابقي در بيابان هاي ميبد - صدوق و بافق با اعتبار 25 ميليارد ريال در دست اجرا است که البته در جاده چوپانان طرح مديريت بيابان در طي 12 هزار هکتار تهيه شده که اين 500 هکتار قسمتي از آن مي باشد.
شايان ذکر است; عرصه هاي طبيعي اردکان شامل 22 ميليون هکتار مي باشد که از اين ميزان 5 ميليون هکتار مراتع و مابقي بيابان و شنزار است.  طراحي پارک کوهستان در شمال اردکان در 600 هکتار منطقه حفاظتي 140 هکتار اجرايي شده است که تاکنون برق رساني، تامين آب و کشت نهال در سطح 5 هکتار انجام گرفته است.


 گل گشت  

استان   قزوين

قزوين شهري در استان قزوين در ايران است. اين شهر مرکز شهرستان قزوين مي  باشد. مساحت قزوين 5693 کيلومتر مربع مي  باشد که از  5شهرستان،  19 بخش،  24 شهر و  46 دهستان تشکيل شده است.استان قزوين بين مدار  35 درجه و  24 دقيقه تا  36 درجه و  49 دقيقه عرض شمالي و بين  48 درجه و 44دقيقه تا  50 درجه و  51 دقيقه طول شرقي در همسايگي استان گيلان (در شمال)، استان مازندران ( در شمال شرقي)، استان تهران ( در شرق)، استان مرکزي (در جنوب شرقي)، استان همدان (در جنوب غربي) و استان زنجان (در غرب) جاي گرفته است. جمعيت اين شهر طبق سرشماري سال  1375 مرکز آمار ايران برابر با  577 ، 571 نفر بوده است. زبان رايج مردم قزوين زبان فارسي است. برخي از مردم اين شهر به زبان  هاي تاتي، مراغي، کردي، لري، ترکي و رمانلويي نيز صحبت مي  کنند. همچنين قزوين به دليل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطي استان هاي شمالي و غربي کشور، نزديکي به تهران، دارا بودن چند شهر صنعتي و نيز برخورداري از چندين دانشگاه از جمله دانشگاه بين المللي امام خميني و دانشگاه آزاد قزوين از موقعيت جغرافيايي خوبي برخوردار است
تاريخ، بناها، شخصيت ها
 عمارت کلاه فرنگي قزوين يا بناي عالي قاپوي قزوين، محل استقرار دولت در زمان شاه طهماسب و شاه اسماعيل دوم صغوياين شهر در زمان شاه تهماسب صفوي پايتخت ايران بوده است. اولين خيابان ايران (خيابان سپه) در قزوين احداث شد. آب انبار سردار بزرگ ترين آب انبار تک گنبدي جهان در قزوين مي  باشد.
قزوين را در نوشته  هاي قديم اروپا شهر باستاني «ارساس» يا «ارسا سيا» و در تواريخ يونان همان شهر قديمي «راژيا» و در زمان اشکانيان به نام موسس آن «اردپا» خوانده اند. ساسانيان آنرا «کشوين» ناميده اند يعني سرزميني که نبايد از آن غافل شد برخي هم آنرا «قسوين» يا شهر که مردمي پرصلابت و استوار دارد و بعضي از مورخين هم معرب «کاسپين» گفته اند به دليل آنکه قوم کاسپت از مجاورت درياي مازندران به طرف اين دشت مهاجرت کرده و با اقوام بومي اختلاط نموده اند و گروهي هم به مرکز ايران رفته اند و درياي «خزر» نيز به همين دليل به بحرالقزوين يا «درياي قزوين» اشتهار دارد.
در منطقه قزوين صد ها تپه باستاني شناسايي شده است و تنها حفاري تپه سگزآباد نشانگر تمدن  9000 ساله يکجانشيني در اين دشت حاصلخيز است.
کليساي کانتور قزوين بناي شهر قزوين را به شاپور ذوالاکتاف نسبت داده و مي  گويد آنجا را شاد شاپور ناميد. امام ابوالقاسم عبدالکريم بن محمد رافعي در کتاب التدوين في اخباراهل العلم به قزوين و زکرياي بن محمد محمود ممکوني در آثارالبلاد و ياقوت حموي درمعجم البدان به نقل ازاين فقيه و شاهزاده فرهاد ميرزا معتمدالدوله در کتاب هدايه السبيل و کفايه الدليل باستناد شهرت قزوين را از بناهاي شاپور ذوالاکتاف نگاشته اند ولي ولي احمد بن ابي عبدالله برقي در کتاب النبيان و خواجه حمدالله مستوفي درتاريخ گزيده و محمد حسنخان اعتماد السلطنه در کتاب مرآت البدان و امين احمد رازي در هفت اقليم به نقل از البنيان واستاد و بارتولد خاور شناس نامي روس در کتاب جغرافياي تاريخي ايران بناي شهر قزوين را بشاپور اول منسوب داشته اند. شمس الدين سامي بيک در قاموس الاعلام ترکي در اين باره ترديد کرده و نوشته است که از ايرانيان شاپور ذوالاکتاف با يکي از بهرام  ها شهر قزوين را بنياد نموده اند. منبع اصلي اين دو قول يکي اخبار البدان ابن فقيه و ديگري البنيان احمد بن ابي عبدالله برقعي است که مولفان سابق نيز عموما با اين دو ماخذ استناد داشته اند. البته نمي توان در اين باره نظر قطعي داد وليکن با بررسي اوضاع دوران فرمانروائي اين دو پادشاه مي بينيم زمان شاپور ذوالاکتاف که بواسطه صغر سن نمي  توانست در کارهاي کشور موثر باشد سراسر مملکت دستخوش کشتار و تاراج طوايف داخلي و خارجي بود.
 مسجد حيدريه قزوين
ين مسجد در محله نبدريه و در گذر بلاغي واقع شده است و از نباهاي دوره سلجوقي به شمار مي آيد. امروزه از اين مسجد فقط شبستاني باقي مانده است. مسجد حيدريه از نمونه هاي کامل مساجد چهار طاقي به ابعاد 30x10 متر است. محراب آن از نظر طرح در نوع خود بهترين نمونه هنر گچ بري و يکي از باشکوه ترين محراب هاي دوران سلجوقي به شمار مي رود. تمامي محراب داراي زمينه اي به رنگ آبي است. در اطراف محراب در داخل حاشيه ها شش کتيبه به خط ثلث و کوفي وجود دارد. کتيبه هاي کوفي آن به شکل کوفي گل دار، کوفي گل و برگ دار و کوفي پيچيده است. در داخل محراب نيز در بين نگاره ها و در اطراف شمه هاي تزييني آيه هايي از قرآن با گچ در زمينه آبي تکرار شده است. در اين بنا الحاقاتي از دوره قاجاريه به چشم مي خورد که مي توان به صورت حجراتي جهت مدرسه طلاب در اطراف بنا مشاهده نمود.در دوران پهلوي سقفي به شبستان اضافه شد که اکنون بار ديگر در معرض آسيب قرار دارد. اين مسجد در داخل مدرسه اي به نام اميرکبير قرار گرفته و در شرف نابودي است. اهالي محل معتقدند که اين مسجد قبلا بناي آتشکده اي بوده است، اما هيچ مدرک دال بر اين موضوع پيدا نشده است. گچ بري هاي مسجد نيز مي توانند نشان گر تاريخ بنياد  اين مسجد باشند. زيرا گچ بري هاي نفيس اين مسجد نيز مانند گچ بري هاي مسجد جامع کبير است و بعيد نيست که گچ بري هاي هر دو مسجد کار يک هنرمند باشند.اين مسجد در زمان صفويه هم داير و آباد بوده، ولي به تدريج خراب شده است. در دوره قاجاريه با افزوده شدن ايواني در مقابل شبستان و حجره هايي در اطراف آن، تا اندازه اي رونق گذشته خود را باز يافته است و عده اي از طلاب در آن سرگرم تحصيل بوده اند. از اين مسجد تنها شبستان آن باقي مانده است.
مسجد پنجه علي قزوين
مسجد پنجه علي که در دوره صفويه ساخته شده است،  در کناره باختري خيابان پيغمبريه قزوين قرار گرفته است. اين مسجد دو درب دارد يکي از خيابان پيغمبريه و ديگري از کوچه اي که از جنوب آن مي گذرد. داخل مسجد محوطه اي سرپوشيده است که در حدود 200 متر مربع از سقف آن را تاق هاي آجري پوشانده است. ازاره هاي ديوارهاي اطراف و ده ستون وسط آن از سنگ مرمر است. درازا و پهناي هر يک از سنگ هاي مرمر بيش از يک متر است و در حدود 115 قطعه از اين سنگ ها در اين ساختمان به کار رفته است. ازاره هاي بالاي سنگ ها ، به پهناي بيش از نيم متر، کاشي کاري شده است. کاشي هاي ازاره بنا ظريف و به رنگ آبي است. دور کاشي ها را با کاشي مشکي و سرمه اي حاشيه داده اند. در وسط اطاق دوم، محرابي هست که دور آن را کاشي آبي رنگ چسبانده اند و نام هاي امامان عليهم السلام، به خط نسخ و به رنگ سفيد، در آن ها نقش شده است.
مسجد سنجيده قزوين
سبک ساختمان مسجد سنجيده نشان مي دهد که بناي اوليه آن آتشکده اي بوده که بعدها به مسجد تبديل است و در محله راه ري قزوين قرار دارد. طاق اين مسجد مخروطي شکل و بسيار بلند است و در داخل مسجد ، کتيبه اي از کاشي مشتمل بر مناجات حضرت علي (ع) وجود دارد که بيش تر آن فرو ريخته و از تمام کتيبه تنها سه قطعه باقي مانده است.در گذشته، در جانب شمال اين مسجد، مدرسه اي بود که امروزه سراسر ويران شده است و غير از چند طاق نما اثر ديگري از آن باقي نمانده است. در وسط حياط اين مسجد ، يک حوض آب لوزي شکل قرار دارد و در اين مسجد مزاري هست که روي سنگ آن نام حسن نوشته شده و گروهي مي گويند گور حسن صباح ، رييس فرقه اسماعيليه ، است ; ولي اين نظر در تحقيقات تاريخي تاييد نگرديده است.


 بيش از 80هزار هکتار اراضي ديم در استان اردبيل بهآبي تبديل مي شود 

 رييس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل گفت:با هزينه 400ميليارد تومان بيش از 80هزار هکتار ازاراضي ديم اين استان از طريق اخرين سيستم ابياري تحت فشار وکم فشار به ابي تبديل مي شودناصرتوکلي در نشست خبري با خبرنگاران رسانه اي گروهي اردبيل گفت:از اين تعداد 65هزار هکتار اراضي از طريق پاياب سد خدافرين که با انجام عمليات اب وخاک به صورت ضربتي 13هزار هکتار ان شروع شده به زير کشت ابي مي رود وبا تحقق بهره وري اب در حد65الي 70درصد يک مغان ديگر به دشت مغان اضافه خواهد شدوي با اشاره به سدهاي در دست اجرا در استان افزود:ما درنظر داريم 20 سد معيشتي بمنظور اشتغال زايي فراوان در روستاها راه اندازي کنيم وهم اکنون نيز چندين سد مهم در دست اجرا داريم که استان اردبيل را با در بخش کشاورزي متحول مي کند.
توکلي گفت:تجهيز ونوسازي دشت مغان در سطح 8هزارو500هکتار وبا اعتبار 22ميليارد تومان وپيشرفت فيزيکي 36درصد، ابياري تحت فشار در سطح5هزار هکتار با اعتبار 25ميليارد تومان، واگذاري يکهزار هکتار اراضي به عشاير با 5ميليارد تومان انعقاد قرارداد، ابياري 400هکتار زمين با 2ميليارد تومان وپيشرفت فيزيکي 35درصد،راه اندازي سد ملااحمد در حوزه قوري چاي با ابياري 2هزارو200هکتار اراضي وبا اعتبار 6ميلياردو600ميليون تومان، راه اندازي بالا دست سديامچي با ابياري 3هزارو200هکتار اراضي ديم  وبا اعتبار 19ميليارد تومان وپيشرفت فيزيکي بالاي 90درصد واشتغالزايي 750نفر، راه اندازي پايين دست سد يامچي با اعتبار 12ميليارد تومان وهمچنين ابياري 3هزارو 200هکتاراراضي از طريق چاههاي عميق در دشت اردبيل از جمله پروژه هاي در دست اجرا مي باشد
رييس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل داز افتتاح 20پروژه عمراني وتوليدي خبردادوگفت:20پروژه عمراني وتوليدي با 3ميلياردو800ميليون تومان در هفته جهاد کشاورزي به بهره برداري مي رسدتوکلي با بيان اينکه اعتبارات استاني بخش کشاورزي در سال 88دوبرابرشده است تصريح کرد:10 الي 11درصد اعتبارات تملک ودارايي استان در حدود 110ميليارد تومان به بخش کشاورزي اختصاص داده شده که از اين تعداد 7ميلياردو500ميليون تومان براي احداث سدهاي معيشتي دوميليارد تومان براي احداث باغات ديم وشيلات ودوميليارد و100ميليون تومان براي زير ساختهاي گلخانه اي اختصاص داده شده است.
وي با اشاره به خسارتهاي وارد شده به محصولات در سال جاري افزود:اکثر سردر ختي ها در اثر سرمازدگي وحدود 5درصد زراعت گندم در منطقه مغان خسارت ديدند اما خسارت خشکسالي بيشتر از سرمازدگي بود بطوريکه 20 الي 25درصد زراعت در منطقه مشگين شهر ومغان در اثر خشکسالي خسارت  ديدند. رييس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل افزود:عليرغم خشکسالي بوجود امده پيش بيني شده 60هزارتن گندم در اين استان توليد شود. توکلي از احداث يکهزار هکتار باغ در اراضي شيبدار خبردادوگفت:مناطق استان اردبيل خصوصا خلخال وکوثر مستعد براي احداث باغ دراراضي شيب دار است که در اين زمينه بکهزار هکتار باغ در اراضي شيبدار احداث کرديم و2500هکتار نيز چاله کني شده است


 سد مخزني کله سر در گرمي کلنگ زني شد 

اردبيل-خبرنگار آفرينش
با حضور استاندار اردبيل، نماينده مردم گرمي در مجلس و جمعي از مسئولان و اهالي روستاي کله سر، عمليات اجرايي سد مخزني کله سر گرمي آغاز شد. در آيين کلنگ زني اين پروژه فرماندار گرمي گفت: در طول خدمات دولت نهم و در چهار سال گذشته بيش از 90 ميليارد تومان پروژه عمراني و اقتصادي در گرمي اجرا شده است در حالي که اين رقم در دولت هاي گذشته بالغ بر 16 ميليارد تومان بوده است. کاظم دبير با بيان اينکه در هفته دولت امسال پروژه هايي با هزينه کرد 20 ميليارد تومان به بهره برداري مي رسد، افزود: در زمينه آبرساني به روستاها قبل از دولت نهم 90 روستا از آب آشاميدني مناسب برخوردار شده بودند که در دولت نهم اين رقم به 71 روستا رسيد. وي با بيان اينکه اجراي دو سد جز برنامه هاي اجرايي در شهرستان گرمي بوده است، اظهار داشت: خوشبختانه با ساخت و تکميل سد گيلارلو و بهره برداري از آن امروز شاهد کلنگ زني سد کله سر هستيم و در آينده نزديک نيز عمليات احداث سد برزند آغاز خواهد شد. دبير گفت: در زمينه بهره مندي کشاورزان از آب پايدار نيز، امسال قرار است پنج سد معيشتي کوچک احداث و راه اندازي شود که اميدواريم با اين کار بخش کشاورزي شهرستان گرمي تحرک جدي يابد.  فرماندار گرمي خاطر نشان کرد: در حالي که قبل از دولت نهم در زمينه کانال کشي کشاورزي 9 کيلومتر کار شده بود در سه سال گذشته 52 کيلومتر کانال گذاري کشاورزي در گرمي صورت گرفته است.  سد مخزني کله سر در رودخانه گرمي چاي تغذيه مي شود با حجم 5/123 ميليون مترمکعب و ارتفاع 45 متر در منطقه روستاي کله سر احداث مي شود و دسترسي به محور سد از طريق جاده شهرستان گرمي به مرز آذربايجان به طول 17/5 کيلومتر تا روستاي کله سر امکانپذير است. هدف از احداث سد مخزني و خاکي کله سر ذخيره سازي و کنترل سيلاب جريان رودخانه گرمي و بهبود و توسعه حدود يک هزار هکتار از اراضي کشاورزي منطقه است.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته