جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/03/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 3340


مسکوکات و ارز


قيمت مواد معدني سير صعودي يافته است

رييس انجمن انبوه سازان مسکن خواستار شد;
بکارگيري از بسته سياستي قوي براي بخش مسکن


افزايش حقوق مستمري بگيران با 2 فيش حقوقي!


كوتاه و خواندني


 مسکوکات و ارز  

      يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                          22250 تومان
  
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                              221000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                              220000  تومان
                                                                      
  نيم سکه بهار آزادي                                                                                           118000   تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                             60000   تومان
 
دلا ر                                                                                                                     988  تومان
  
يورو                                                                                                                   1382  تومان


 قيمت مواد معدني سير صعودي يافته است 

قيمت مواد معدني در حال بازيابي بوده و از يک ماه گذشته سير صعودي يافته است. محمدمهدي سالاري راد رييس انجمن مهندسي معدن ايران در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب افزود: بازار مواد معدني به تدريج در حال خروج از بحران بوده و به عنوان مثال قيمت مواد معدني همچون مس و سرب و روي از روند افزايشي آرامي برخوردار است. وي ادامه داد: به عنوان مثال قيمت روي به بيش از 1400 دلار رسيده که در مقايسه با چند ماه گذشته حدود 300 تا 350 دلار افزايش يافته است. وي خاطرنشان کرد: به موازات افزايش نرخ نفت، قيمت فلزات پايه نيز افزايش پيدا کرده و پيش بيني مي شود که روند افزايشي قيمت ها نه با شيب بسيار تند بلکه با شيب ملايم همچنان ادامه داشته باشد. رييس انجمن مهندسي معدن ايران درباره وضعيت بازارهاي صادراتي مواد معدني ايران گفت: در مجموع وضعيت صادرات مواد معدني با توجه به آن که چين به عنوان غول مواد معدني خام خوار همچنان در حال جذب منابع و مواد خام معدني است، تغيير چنداني نکرده و بازارهاي صادراتي همچنان وجود دارد. وي تصريح کرد: اما در خصوص فولاد، با توجه به آن که عمده مصرف اين ماده در ساخت و ساز و صنايع خودرو است و پس از بحران نيز ساخت و ساز در تمام دنيا کاهش پيدا کرده، هنوز نتوانسته قيمت هاي سابق خود را بازيابي کند. سالاري راد در پاسخ به اين که پيش بيني مي شود چه زماني بازار مواد معدني به دوران اوج قيمت هاي گذشته بازگردد؟ خاطرنشان کرد: اين مساله تابعي از وضعيت رکود جهاني است، اما بعيد به نظر مي رسد که به اين زودي ها قيمت هاي بالاي سال 2007 و اوايل 2008 تکرار شود و به عنوان مثال قيمت روي به 3500 دلار افزايش يابد.


 رييس انجمن انبوه سازان مسکن خواستار شد;
 بکارگيري از بسته سياستي قوي براي بخش مسکن 

 رييس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان گفت: دولت دهم براي رونق صنعت ساخت مسکن بايد علاوه بر ادامه سياست هاي قبلي خود، نيروهاي تازه نفس عملياتي و اجرايي را با يک بسته محرک اقتصادي قوي به کار گيرد.
مجتبي بيگدلي در گفت وگو با فارس افزود: انتظارات در حال حاضر از رييس جمهوري بالا رفته است، بنابراين دولت دهم مي تواند با يک بسته محرک اقتصادي قوي ساخت و ساز که مولد کار در کشور است را بيش از پيش به حرکت در بياورد.
وي ادامه داد: توليد مسکن در کشور با 1200 گروه شغلي ديگر در ارتباط بوده و 70 درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص مي دهد; اما متاسفانه رکودي که بازار مسکن با آن مواجه شده عواقب بدي را در آينده خواهد داشت چراکه اين رکود موجب کاهش سرمايه گذاري و کمبود عرضه مسکن و سپس افزايش قيمت خواهد شد.  وي ارزان شدن مسکن را آرزوي انبوه سازان عنوان کرد و گفت: کارشناسان معتقدند سال 85 تا 95 اوج نياز مسکن در کشور است و چون مسکن کالاي وارداتي نيست، محکوم به توليد مسکن هستيم و بايد از توليدکنندگان حمايت کنيم.  رييس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با بيان اينکه توليدکنندگان مسکن کارآفريني مي کنند، تصريح کرد: نهضت مسکن سازي توسط دولت نهم کليد خورد اما برخوردهايي شد که توليدکنندگان مسکن از اين عرصه دور شدند و اميدواريم با ورود نيروهاي تازه نفس باز هم شاهد توجه بيشتر به صنعت ساخت و ساز در کشور شود.  به گفته رييس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور هيچ بنگاهي نمي تواند مانند صنعت ساختمان، کار و اشتغال ايجاد کند، بنابراين بايد شرايط حضور توليدکننده و انبوه ساز در عرصه توليد مسکن فراهم شود.


  افزايش حقوق مستمري بگيران با 2 فيش حقوقي!  

 سياست همسان سازي حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي با بازنشستگان کشوري و لشگري که باعث افزايش حقوق هاي مستمري بگيران اين سازمان مي شود، در حالي از ماه جاري اجرا شده که مسوولان سازمان تامين اجتماعي با صدور "فيش هاي حقوقي جداگانه"، علاوه بر مستمري ماهانه، در حال پرداخت افزايش هاي حقوق  ناشي از اجراي سياست همسان سازي حقوق ها و ماده 96 قانون تامين اجتماعي (افزايش حقو ق ها بر اساس تورم سالانه) هستند. 
به گزارش ايسنا، پرداخت حقوق بازنشستگان با شرايط جديد در حالي از ابتداي ماه جاري آغاز شد که در فيش حقوقي خردادماه، تنها افزايش 20 درصدي درج شده است و آيتم ديگري در مورد ميزان افزايش حقوق بر مبناي اجراي سياست همسان سازي حقوق ها وجود ندارد و مبالغ محاسبه شده براي بيمه شدگان سازمان ناشي از اجراي سياست همسان سازي حقو ق ها و معوقات ناشي از آن در فيش جداگانه پرداخت شده و بازنشستگان بايد با مراجعه اي مجدد به شعب تامين اجتماعي، فيش حقوقي  مذکور را دريافت کنند.
در اين باره يک مقام مسوول در سازمان تامين اجتماعي گفت: دو فيش جداگانه ليست حقوق شامل مستمري ماهانه با در نظر گرفتن افزايش 20 درصدي آن براساس تورم و همچنين اجراي سياست همسان سازي حقوق ها ارائه مي شود، اين در حاليست که بازنشستگان و مستمري بگيران تمامي افزايش هاي حقوقي خود را يکجا دريافت مي کنند، به طوري که هر فردي با مراجعه به شعب تامين اجتماعي مي تواند درخواست دريافت دو فيش حقوقي را داشته باشد.
در عين حال علي اکبر خبازها رييس کانون بازنشستگان و مستمري بگيران تامين اجتماعي در گفت وگو با ايسنا، با انتقاد از صدور دو فيش حقوقي جداگانه براي بازنشستگان، دليل اين امر را فقدان هماهنگي هاي لازم مديران تامين اجتماعي با کانون هاي بازنشستگي مي داند که باعث ايجاد مشکل و دوباره کاري در مراجعات بازنشستگان شده است.
وي با اذعان بر اين که تعريفي از افزايش حقوق ها در فيش صادره ماهانه بازنشستگان وجود ندارد، عنوان کرد: بازنشستگان براي اطلاع از افزايش حقوق هايشان بايد بار ديگر به شعب تامين اجتماعي مراجعه و خواستار فيش حقوقي ديگر خود باشند.
شنيده ها حاکيست، دليل صدور دو فيش حقوقي مشکل نقدينگي سازمن تامين است به طوري که بر اساس خبرهاي منتشر شده توسط تامين اجتماعي تهران بزرگ، يکسري از بازنشستگاني که همراه با مستمري ماهانه خود افزايش حقوق هايشان را دريافت نکرده اند، تا پايان ماه جاري اين افزايش ها به حسابشان واريز خواهد شد.
در عين حال رييس کانون بازنشستگان و مستمري بگيران تامين اجتماعي با بيان اين که رقم افزايش هاي اعلامي از سوي تامين اجتماعي در حال پرداخت است، تصريح کرد: کانون هاي بازنشستگان درصدد هستند تا با دريافت فيش حقوقي بازنشستگان، آن ها را بين اين قشر توزيع کنند.
رييس کانون بازنشستگان و مستمري بگيران تامين اجتماعي، با بيان اين که افزايش هاي حقوق فعلا علي الحساب واريز شده است، دليل اين امر را ارسال نشدن سهام اختصاص يافته از سوي مجلس به سازمان تامين اجتماعي دانست، زيرا به گفته وي، فروش و تبديل سهام ها زمان بر است.
خبازها در عين حال بيان کرد: در مورد استفاده از کلمه "همسان سازي" در احکام حقوقي، جلسه اي با وزير رفاه داشتيم و اين موضوع را به وي اعلام کرديم که وزير رفاه فارغ از نام، اصل کار را تاکيد کرد که افزايش حقوق هاست که در حال اجرايي شدن است. اين در حاليست که بر اساس بند 39 قانون بودجه کشور بايد در فيش هاي صادره از کلمه همسان سازي استفاده شود.
محسن ايزدخواه مشاور مديرعامل اسبق سازمان تامين اجتماعي و پژوهشگر مسايل تامين اجتماعي نيز با اشاره به ناکافي بودن اعتبارات سازمان براي اجراي سياست همسان سازي و استقراض سازمان از چند بانک براي پرداخت حقوق و هزينه هاي جاري فروردين، گفت: مجلس در راستاي اجراي سياست همسان سازي دو هزار و 500 ميليارد تومان سهام به سازمان واگذار کرده است و مقرر شده تا سازمان تامين اجتماعي از محل فروش و سود حاصل از اين سهام، افزايش حقوق هاي بازنشستگان را پرداخت کند.
اين پژوهشگر در عين حال گفت: به دليل آن که فروش سهام هاي ياد شده به درازا مي کشد، براي اولين بار در طول تاريخ تامين اجتماعي حداقل اعتباري 600 ميليارد توماني توسط خزانه داري به صورت علي الحساب در اختيار سازمان تامين اجتماعي قرار گرفت تا مسوولان اين سازمان پس از واگذاري کارخانجات مربوطه و فروش آن ها، اين اعتبار را به تدريج به خزانه داري باز گرداند.
اين موضوع پيش از اين نيز بدون اعلام مبلغ، از سوي مسئولان سازماني اعلام شده بود.
ايزدخواه در عين حال با ناپايدار خواندن افزايش هاي حقوق هاي پرداختي کنوني تامين اجتماعي، علت آن را وجود منابع ناپايدار مي داند که پيش از اين وزير رفاه گفته بود: منابع مالي لحاظ شده براي افزايش حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي 100 درصد تضمين شده، پايدار و پا برجاست، چراکه نمي توان حقوق قشري را افزايش و سپس کاهش داد، چنين چيزي در تاريخ سابقه ندارد. از طرف ديگر تا زماني که منابع پايدار براي اين امر تعريف نشود، نمي توانيم ريسکي در مورد افزايش حقوق ها داشته باشيم.
اين پژوهشگر در اين باره نيز معتقد است: هر چند حقوق ها کاهش نمي يابد، اما بار مالي ناشي از اين افزايش ها بر دوش سازمان تامين اجتماعي قرار مي گيرد و اين بدان معناست که زماني که سازمان پولي نداشته باشد، نمي تواند در سال هاي بعد و متناسب با نرخ تورم، حقوق مستمري بگيرانش را افزايش دهد.
وي با پيش بيني بار مالي سالانه يک هزار ميليارد توماني سياست همسان سازي حقوق ها به سازمان تامين اجتماعي، مدعي شد: حقوق مستمري بگيران اين سازمان در حالي به صورت پلکاني افزايش يافته است که در مصوبه هيات وزيران، پلکاني شدن حقوق ها وجود ندارد. 


 كوتاه و خواندني  

عضو هيات علمي دانشگاه صنعت آب و برق:
غفلت وزارت نيرو از نيروگاه هاي توليد
همزمان برق و حرارت
انتظار مي رفت که وزارت نيرو از نيروگاه هاي CHP (توليد همزمان برق و حرارت) در نقاط مختلف کشور استفاده کند، اما متاسفانه اين کار انجام نشد.
محمد عامري در گفت و گو با ايسنا، با بيان اين مطلب درباره نيروگاه هاي توليد همزمان برق و حرارت افزود: در کنار سواحل خليج فارس و درياي عمان با توجه به وسعت زياد، پتانسيل عظيمي براي راه اندازي نيروگاه هاي توليد همزمان برق و انرژي (CHP) وجود دارد تا بتوانيم علاوه بر توليد برق، از حرارت آن براي آب شيرين کن ها نيز استفاده کنيم، ولي متاسفانه با وجود اين پتانسيل موجود، وزارت نيرو از آن غافل است و جز يک مورد در جزيره کيش هيچ اقدام عملي در اين زمينه انجام نداده است.
وي با اشاره به خشکسالي و مشکلات دسترسي به آب شرب و بهداشتي در شهرهاي جنوبي کشور تصريح کرد: در حال حاضر در جنوب کشورمان با مساله نبود آب شرب و حتي بهداشتي مواجه هستيم. استان هاي خوزستان، بوشهر و هرمزگان آب مورد نياز را ندارند و بايد توجه کرد که يک روش مناسب تامين آب اين استان ها استفاده از نيروگاه هاي CHP است.
رييس سابق دانشکده مهندسي انرژي دانشگاه صنعت آب و برق با اشاره به خشکسالي در کشورهاي جنوب خليج فارس اظهار کرد: کشورهاي جنوب خليج فارس هيچ کدام آب ندارند. امارت قسمت اعظم آب مورد نيازش را با همين سيستم هاي CHP و آب شيرين کن ها به دست مي آورند و در عربستان، عمان، بحرين، قطر و امارات به وفور از اين سيستم بهره مي برند.
به گفته وي اين کشورها هيچگاه نيروگاه هاي گازي خود را فقط به سيکل ترکيبي تبديل نمي کنند، بلکه آن ها از نيروگاه هاي توليد همزمان برق و حرارت استفاده مي کنند که راندمانشان بسيار بيشتر از نيروگاه هاي سيکل ترکيبي است.
عامري با اشاره به جانفشاني هاي مردم خرمشهر و آبادان در دوران دفاع مقدس با انتقاد از عملکرد وزارت نيرو گفت: حق اين مردم نيست که از آب سالم برخوردار نباشند; چرا که آبي که در آبادان وجود دارد، در برخي از نقاط براي شست و شو هم مناسب نيست و وزارت نيرو مسوول تامين آب و برق کشور است و بايد توجه شود که با به کارگيري سيستم هاي CHP مي توان آب مورد نياز شهرهاي جنوبي کشور را تامين کرد.
وي ادامه داد: در آبادان، خرمشهر و ساير نواحي جنوبي کشور به يک طرح حمايتي نياز است. وزارت نيرو به جاي اين که همه نيروگاه هايي را که در آن نواحي احداث مي کند به سيکل ترکيبي تبديل کند، بايد تعدادي از آنها را به CHP تبديل کند که در نتيجه آن ها بتوانند آب هاي شور را شيرين کنند.

بانک ملت نخستين بانک در تجارت
ايران و ترکيه با ارز ملي
معاون بازاريابي و تنظيم روابط سازمان توسعه تجارت ايران گفت: بانک ملت به عنوان نخستين بانک پيشگام در تجارت ايران و ترکيه با پول هاي ملي دو کشور اعلام شد.
محمدعلي ضيغمي افزود: بانک ملت اقدامات اوليه طرح عملي شدن تجارت ايران و ترکيه با پول هاي دو کشور از طريق افتتاح حساب لير ترک نزد شعبه استانبول بانک ملت و حساب ريال ايران براي شعبه مذکور نزد اداره کل خارجه اين بانک انجام داده است.
وي اظهار کرد: بر اين اساس به تمام شعب و واحدهاي ارزي بانک ملت ابلاغ شده تا تمامي امور مربوط به انواع نقل و انتقال، حوالجات وارده و صادره لير ترک، گشايش اعتبار و بروات اسنادي به پول ملي دو کشور را انجام دهند.
چندي پيش کورشاد توزمن، وزير بازرگاني خارجي وقت ترکيه اعلام کرد که ترکيه زيرساخت لازم براي تجارت با لير ترک با ايران و روسيه را فراهم کرده و اميدوار است به زودي اين تجارت را شروع کند.

کارخانجات کاشي و سراميک با 50 درصد از ظرفيت فعاليت مي کنند!
در حال حاضر کارخانه هاي کاشي و سراميک با حدود 50 درصد از ظرفيت خود فعاليت مي کنند.
صمد حسن زاده مديرعامل شرکت صنايع کاشي تبريز در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب افزود: وضعيت بازار با توجه به بحران اقتصاد جهاني و رکود بخش ساخت و ساز مناسب نبوده و فروش کارخانه ها کاهش يافته است.
به گفته وي در حال حاضر اگرچه صنعت ساخت و ساز در رکود به سر مي برد، اما با توجه به جوان بودن اکثر جمعيت کشور و نياز آن ها به مسکن، در صورت اصلاح مديريت مي توان صنعت ساخت و ساز را از رکود خارج کرد.
وي خاطرنشان کرد: صنعت کاشي و سراميک ازجمله صنايع مولد کشور است; به گونه اي که حدود 96 درصد مواداوليه اين صنعت داخلي بوده و منابع بسيار غني مواد اوليه آن نيز در داخل وجود دارد.
وي ادامه داد: اکثر واحدهاي کاشي و سراميک در حدود 15 سال اخير شکل گرفته و به همين دليل ماشين آلات و تکنولوژي توليد اين محصول در داخل کشور به روز و مطابق با بهترين تکنولوژي هاي روز دنياست.
حسن زاده با بيان اين که سرمايه گذاري خوبي در بخش زيربنايي اين صنعت صورت گرفته است، گفت: در حال حاضر ظرفيت توليد اين محصول 320 ميليون مترمربع است، در حالي که حداکثر مصرف داخل حدود 150 ميليون مترمربع است.
وي گفت: در صورت کمک دولت و تعامل سياسي با کشورهاي خارجي و به ويژه اروپايي، دسترسي به بازارهاي جهاني افزايش يافته و اين صنعت مي تواند ارزآوري خوبي براي کشور داشته باشد.
وي صنعت کاشي و سراميک را يک صنعت اشتغال زا دانست که در صورت جدي گرفته شدن، پتانسيل اشتغال زايي زيادي از نظر فروش و خدمات پس از فروش در بخش ساخت و ساز دارد.

ارائه تسهيلات جديد براي تسريع
 در انجام تشريفات گمرکي
واحدهاي تابع وزارتخانه ها و موسسه هاي دولتي مي توانند در چارچوب مقررات قانوني مربوط و با هماهنگي قبلي با گمرک ايران تمام يا بخشي از وظايف يادشده را به گمرک ايران واگذار کنند يا وظايف خود را در مکاني غير از مبادي ورودي و خروجي رسمي کشور انجام دهند.
به گزارش فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، هيئت دولت در راستاي حذف موانع بروکراسي و مقررات دست و پاگير اداري و با هدف تسهيل صادرات و واردات کالاهاي گمرکي، واحدهاي تابع دستگاه هاي دولتي را موظف کرد در مورد ورود و خروج کالا به کشور در چارچوب مقررات قانوني مربوط، با هماهنگي و تحت مديريت بالاترين مسئول اجرايي گمرک مربوط، وظايف قانوني خود را انجام دهند.
هيئت دولت بنا به پيشنهاد وزارت امور اقتصادي و دارايي، به منظور تسهيل و تسريع در انجام تشريفات گمرکي صدور و ورود کالا در مبادي ورودي و خروجي رسمي کشور و حذف تشريفات زائد و تکريم ارباب  رجوع، واحدهاي تابع وزارتخانه ها و موسسه هاي دولتي که طبق مقررات قانوني مربوط، موظف به اعمال نظارت و کنترل کيفي بر ورود و خروج کالا از مبادي ياد شده هستند، را مکلف کرد در مورد ورود و خروج کالا به کشور در چارچوب مقررات قانوني مربوط، در مکان هاي ياد شده با هماهنگي و تحت مديريت بالاترين مسئول اجرايي گمرک مربوط، وظايف قانوني خود را انجام دهند.
بر اساس اين مصوبه، دستگاه هاي ياد شده مي تواند در چارچوب مقررات قانوني مربوط و با هماهنگي قبلي با گمرک ايران تمام يا بخشي از وظايف يادشده را به گمرک ايران واگذار کنند يا وظايف خود را در مکاني غير از مبادي ورودي و خروجي رسمي کشور انجام دهند.
بر اين اساس، دستگاه هاي مذکور موظفند امکانات و تسهيلات لازم را براي واحدهاي اجرايي خود مستقر در مبادي ورودي و خروجي رسمي کشور فراهم کنند.

کاهش بي سابقه رشد مصرف برق تهراني ها
 مديرعامل برق تهران اعلام کرد: رشد مصرف مشترکان منطقه برق تهران پس از پيروزي انقلاب در سال 87 به کمترين مقدار خود رسيد.
ميرفتاح قره باغ در گفت وگو با مهر گفت: سال گذشته با همکاري مردم رشد مصرف انرژي با وجود رشد 4/5 درصدي مشترکان در حد 1/53 درصد حفظ شده که اين ميزان رشد مصرف در سال هاي بعد از انقلاب بي سابقه بوده است.
مديرعامل برق تهران افزود: مجموع کل مشترکان تحت پوشش برق تهران 5 ميليون و 830 هزار مشترک است که بخش هاي خانگي، عمومي، کشاورزي، صنعت و تجارت را در برمي گيرد.
وي تصريح کرد: مساحت کل منطقه تحت پوشش برق تهران شامل استان هاي تهران و قم بالغ بر 30 هزار کيلومترمربع است که به دليل تراکم جمعيت و وسعت منطقه تحت پوشش برق تهران، مسئوليت نگهداري، بهره برداري، توسعه شبکه توزيع فروش برق و و ارائه خدمات به مشترکان به 4 شرکت توزيع نيروي برق تهران بزرگ، غرب استان، نواحي استان تهران و استان قم واگذار شده است.
وي با اشاره به نام نيروگاه هاي فعال و متصل به شبکه سراسري برق در استان هاي تهران و قم گفت: هم اکنون نيروگاه هاي شهيدرجايي، بعثت، قم، ري، دماوند، طرشت، پرند، رودشور و نيروگاه هاي برق آبي اميرکبير، کلان، لتيان و طالقان فعال هستند که مجموع توليد آنها 9 هزار و 610 مگاوات است.
فتاح قره باغ از مردم خواست تا در تابستان آتي نيز همچنان مسئولان در صنعت برق را با اعمال مديريت مصرف هوشمندانه در تداوم و پايداري شبکه هاي برق ياري دهند.


 
سياسي
خبر و دانشگاه
خبر و دانشگاه
دانش و پژوهش
مرز پرگهر
مرز پرگهر
اقتصاد و بازار
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته