جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/04/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3352


ناشنوايي وروشهاي آموزش آن
استاد: دکتر حسن احدي -------دانشجو: فاطمه حاجي اربابي ( قسمت پاياني )

كوتاه وخواندني


  ناشنوايي وروشهاي آموزش آن  
  استاد: دکتر حسن احدي -------دانشجو: فاطمه حاجي اربابي ( قسمت پاياني )

 به زعم زيمرمن مرحله فراشناختي, يادگيرندگان خود نظم بخش برنامه ريزي , سازماندهي , خودنظارتي و خودسنجي را در مراحل گوناگون يادگيري مي اموزند, در مرحله انگيزشي , يادگيرندگان خود نظم بخش ,  خودشان را به عنوان افراد خودکار امد و خود مختار و داراي انگيزش ذاتي ادرک مي کنند. در مرحله رفتاري يادگيرندگان خود تنظيم , محيط هاي فيزيکي و اجتماعي را که منجر به يادگيري مطلوب مي شود. انتخاب سازماندهي و حتي خلق مي کنند.
اموزش راهبردهاي خود نظم دهي به کودکان ناشنوا و نيمه شنوا بسيار اثر بخش بوده است.
رهنمودهايي براي اموزش خود نظم دهي
1- اطمينان حاصل کنيد که دانش اموزان به طور صحيح به کار خود نظارت دارند. در اغاز از انان بخواهيد گزارشهايشان را با گزارشهاي شما يا با گزارش هاي فرد ناظر ديگري مقايسه کنند.
2-وابستگي هايي را در مورد تغييرات رفتار معين کنيد.
3- سرانجام کنترل به اين وابستگي ها را به دانش اموزان محول کنيد.
4- هنگامي که وابستگي هاي خود سامان وارد شدند دستورالعمل هايي کلامي و عياراتي تحسين اميز را به دانش اموزان بدهيد تا بتوانند در هدايت رفتارشان از انها استفاده کنند.
5- پس از انکه دانش اموزان کنترل رفتارشان را به دست مي گيرند وابستگي هاي بيروني را حذف کنيد.
ناشنوايي روان شناسي و اموزش
افزايش امکانات پزشکي:
ابزار کمک شنوايي امروزي به نحو چشمگير موثرند . اندازه انها کوچکتر شده است و به گونه اي طراحي شده اند که به ميزان لغت شنوايي هرکس متناسب است.
روس , پيش بيني کرده بود که ابزار کمک شنوايي در اينده به تکنولوژي کامپيوتري مجهز مي شوند.
براي دانش اموزان داراي نقص شنوايي سه نوع تقويت کننده صدا وجود دارد:
1- سمعک
2- وسايل مربوط به تربيت شنوايي
سمعک هاي ديجيتال ( قابل برنامه ريزي  ) پيشرفته ترين سمعک ها در حال حاضر هستند و به پردازشگر کامپيوتري مينياتوري در قلب مدارشان مجهز هستند.
اصوات وارد شده به ميکروفون سمعک ديجيتال توسط پردازشگر به يک سري عدد تبديل مي شود. سپس اين اعداد مي  توانند با  تاثير بر  مجموعه اعداد نامحدودي از پردازشگر به يک سري عدد تبديل شوند.
سپس اين اعداد مي توانند با تاثير به مجموعه اعداد نامحدودي روي از پارامتر هاي تغيير دهنده پاسخ کمک  به کاهش شنوايي خاص در کار براي تنظيم سمعک به کار گرفته شوند. بعد از پردازش اين اعداد دوباره تبديل به صوت مي گردند تا بوسيله گوش درک گردد. البته همه اين مراحل بسيار سريع اتفاق مي  افتند به نحوي که فرد اختلافي بين صداي درک شده و جنبه هاي بعدي گفت احساس نمي کند.
به علت سيستم هاي کنترل و تنظيمات بي شماري که از طريق نرم افزار برنامه ريزي براي اين سمعک ها وجود دارد تنوع برحسب کار در سمعک ها به وجود   امده است.
دستگاه هاي تربيت شنوايي رابطه صوتي مستقيم و با استفاد ه از ميکروفون در بين کودک و کسي که با او صحبت مي کند ايجاد مي کنند.
اين مکانيسم انتقال صدا به طور موثري صداهاي مورد نظر را واضح مي سازد . مربي مي تواند ابزار در حين اموزش جهت افزايش بازده شنوايي کودکان داراي تنفس شنوايي از انها استفاده کند.
سيستم لوپ ( system loop )
اين سيستم از يک سري سيستم تشکيل شده که به صورت حلقه در تماس خون ديواره هاي اتاق و کف اتاق و موکت و .... کشيده شده است. هنگامي که مربي داخل ميکروفن صحبت مي کند, جريان الکتريکي قوي متناسب با صحبت هاي وي در سيستم ها جريان مي يابد و باعث مي شود که يک ميدان مغناطيسي قوي ايجاد شود . درصورتي که اتاق چندان بزرگ نباشد مي تواند تمامي اتاق را پوشش دهد. کودک نيز مي تواند از سمعک خود استفاده کند . با اين تفاوت که بايد ورودي سمعک روي قسمت تلفن کويل قرار گيرد. اين قسمت از سمعک مخصوص صحبت کردن از طريق تلفن است . ميدان مغناطيسي توليد مي کند. تلفن کويل امواج مغناطيسي مشابه انچه شرح داده شده در اطراف  خود ميدان مغناطيسي توليد مي کند. تلفن گويي امواج مغناطيسي حاصل از تبديل به امواج الکتريکي مي کند و به سمعک مي دهد. سمعک هم عمل تقويت خود را انجام مي دهد و نهايتا صدا به گوش مي رسد. جريان خش خش و به راحتي در کلاس حرکت مي کند.
وسايل تطابقي براساس تقويت علائم شنيداري براي دانش اموزان عمل نمي کنند در عوض بر حالت هاي ديگر ارتباط مثل بينايي و لامسه متکي هستند.
Tty printer anb writer  TELETYPE
مخصوص ارتباط تلفني افراد ناشنواست. فرد پيامي را تايپ  مي کند و پيام به امواج صوتي تبديل و از طريق خطوط تلفني به گيرنده تايپ نگارنده و چاپگر منتقل مي شود . اين دستگاه توسط وايت برج پزشک امريکايي که خود ناشنوا يي عميق بود اختراع شد. 


 كوتاه وخواندني  

بيش فعالي علت ژنتيکي دارد
دانشمندان با مطالعه تغييراتي که به کرات در ژن ها صورت مي گيرد، پي بردند که بيش فعالي در کودکان علت ژنتيکي دارد.
به گزارش  ايسنا ، پيشتر نيز مشخص شده بود که وقوع پاره اي تغييرات در ژن ها علت بروز اختلالات رفتاري و وجود اشکال در فرآيند يادگيري است.
به گفته دانشمندان; تغييرات مشاهده شده ارتباطي تنگاتنگ با ساختار DNA دارد. اين ارتباط شامل نسخه برداري از شماري از تغييراتي است که عامل تکرار شدن يا از دست رفتن DNA مي شود.
دکتر جوزفين ايليا، روانپزشک، در اين خصوص مي گويد:« به دليل اين که تغييرات ژنتيکي مورد مشاهده ما در ارتباط با رشد سيستم عصبي است پژوهشگران مي توانند با کمک بيش فعالي کودکان تداخل هاي اوليه را بهتر شناسايي کنند.»

 ابتلا به ميگرن در زنان بيشتر است
پژوهشگران در يک تحقيق جديد دريافته اند: نرخ ابتلا به سردردهاي ميگرني در زنان به مراتب بيشتر از مردان است.
به گزارش  ايسنا،  سردردهاي ميگرني زماني بروز مي کند که رگهاي خوني منقبض شده در مغز باعث ايجاد سردردهاي شديد، مکرر و عروقي مي شوند.
بر اساس نتايج اين تحقيق جديد، تقريبا از هر چهار فردي که دچار اين قبيل سردردها مي شوند سه نفر زن هستند و محققان اغلب متذکر شده اند که احتمالا توجيه اين درصد بيشتر ابتلا در زنان، هورمونها هستند.
بر اساس گزارش دپارتمان خدمات سلامت و انساني در آمريکا، بيش از نيمي از موارد بروز ميگرن در زنان درست قبل، در طول و يا پس از دوره عادت ماهانه در آنها مشاهده مي شود و در حالي که برخي از زنان سردردهاي ميگرني را در طول روزهاي عادت ماهانه خود تجربه مي کنند لذا ميگرنهاي مربوط به اين دوره مي تواند يکي از دلايل اصلي بروز اين قبيل سردردها باشد.
به گفته محققان; درست پيش از آغاز اين دوره ميزان دو هورمون استروژن و پروژسترون به شدت در زنان کاهش پيدا مي کند. اين کاهش ناگهاني در سطح هورمونها مي تواند سبب بروز سردردهاي ميگرني شود چرا که هورمون استروژن نقش کنترل مواد شيميايي مغزي را برعهده دارد که اين مواد روي احساس درد در زنان تاثير گذار هستند. البته محققان تاکيد دارند که مانند تمام بيماريهاي نورولوژيک، ترکيبي از فاکتورهاي ژنتيکي و محيط زيستي در بروز ميگرن نقش دارند.

مصرف زياد چربي خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزايش مي دهد
پژوهشگران در يک تحقيق جديد هشدار دادند: چربي زياد موجود در رژيم غذايي، خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزايش مي دهد.  به گزارش  ايسنا، متخصصان مي گويند: مقدار زياد چربي که از طريق مصرف بالاي گوشت قرمز و فرآورده هاي لبني وارد بدن مي شود خطر ابتلا به اين سرطان را تشديد مي کند.شرح اين تحقيق جديد در مجله انستيتو ملي سرطان به چاپ رسيده است.  دکتر راشل استولزنبرگ و دستياران وي در بخش اپيدميولوژي و ژنتيک سرطان در انستيتو ملي سرطان آمريکا در اين تحقيق روي 500 هزار نفر مطالعه کرده و نوع رژيم غذايي و سطح سلامت اين افراد را مورد تجزيه و تحليل قرار دادند.  نتايج بررسي هاي اين پژوهشگران نشان داد: مردان و زناني که به طور کلي مقدار زيادي چربي در رژيم غذايي خود مصرف مي کردند به ترتيب 53 درصد و 23 درصد بيشتر به سرطان پانکراس مبتلا شدند. همچنين شرکت کنندگان در اين تحقيق که به ميزان بالايي از چربي هاي اشباع شده مصرف مي کردند در مقايسه با کساني که کمتر از اين مواد استفاده کرده بودند، 36 درصد بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين سرطان بوده اند.  بر اساس اين گزارش، پانکراس يا لوزالمعده غده بزرگ سرخ رنگ خوشه مانندي است که نزديک معده قرار دارد و سرطان آن يکي از کشنده ترين انواع سرطانها است.  محققان مي گويند: از آنجا که تشخيص اين سرطان در مراحل اوليه به سختي امکان پذير است لذا پس از تشخيص، اميد نجات بيمار تقريبا وجود ندارد و بنابراين بايد عوامل بروز بيماري را شناخته و امر پيشگيري را جدي گرفت.  مهمترين علل بروز اين سرطان شامل استعمال دخانيات، ديابت، افزايش سن، مصرف زياد پروتئين هاي حيواني و چرب، مصرف زياد قهوه و سابقه ابتلا به عفونت مزمن پانکراس است.

رايانه شما فقط براي چشم شما!
يک لابراتوار آمريکايي دو نرم افزار را ابداع کرده است که با تشخيص حرکات چشم کاربر مانع مي شود که افراد ناشناس محتويات حاضر در صفحه نمايشگر را مشاهده کنند.
به گزارش  مهر، لابراتوار "اوکوليس لب" در بالتيمور دو نرم افزار به نامهاي Chameleon (سوسمار کوچک) و Eye Private (چشم خصوصي) را توسعه داده است.  اين دو نرم افزار با تشخيص حرکات چشم کاربر، مشاهده محتويات روي صفحه نمايشگر رايانه را تنها براي خود کاربر امکانپذير مي کنند و در شرايطي يک فرد ناشناس هنگام کار کاربر با رايانه از راه برسد قادر نخواهد بود نوشته هاي روي نمايشگر را بخواند.
Chameleon يک دوربين يکپارچه در يک لپ تاپ ويژه است که براي 15 ثانيه حرکات چشم مالک لپ تاپ را بررسي مي کند. سپس نرم افزار اين برنامه، اطلاعات حرکات چشم کاربر را ثبت مي کند. زماني که کاربر مشغول خواندن يک متن است و در آن لحظه افراد ديگري از راه مي رسند و نگاهشان به روي متن حاضر در نمايشگر اين رايانه متمرکز مي شود، اين نرم افزار وارد عمل شده و نوشته هاي متن را جابجا کرده و کلمات را تغيير مي دهد به طوري که اين افراد با متني مواجه مي شوند که پر از جملات غير قابل درک و بي معني است.
براساس گزارش Science Popular، نرم افزار ديگر که Eye Private نام دارد نرم افزاري است که با تمام رايانه ها سازگاري دارد و به نظر مي رسد با استقبال خوبي در بازار مصرف کنندگان عادي مواجه شود.  در اين برنامه، دوربين ويدئويي حرکات چشم کاربر اصلي را ثبت مي کند و به محض آنکه نگاه فرد ديگري به صفحه نمايشگر معطوف شود نرم افزار چهره فرد دوم را رديابي کرده و در گوشه سمت چپ تصوير نشان مي دهد. به اين ترتيب کاربر اصلي بلافاصله متوجه حضور فردي که قصد سرکشي به محتويات نمايشگر را دارد مي شود.  بيل اندرسون بنيانگذار و مدير اجرايي "اوکوليس لب" اعلام کرد که نرم افزار Chameleon به قيمت 10 هزار دلار و نرم افزار Eye Private به قيمت 20 دلار به فروش مي رسد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
اطلاعيه دانشگاه آزاداسلامي
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته