جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1388/04/08 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3352


وزير بهداشت: ارتباط ما با خيرين کامل نيست


رسالت سازمان تبليغات اسلامي تعميق باورهاي ديني مردم است

مهر ماه امسال صورت مي گيرد;
برگزاري دوره آموزشي کنترل و بازرسي کشتي ها در بندر شهيد رجايي


ايران زمين


گل گشت


  وزير بهداشت: ارتباط ما با خيرين کامل نيست  

 مشهد - خبرنگار آفرينش
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اعلام کرد: در صورتي که خيرين اقدام به شروع و اجراي 40 درصد از پروژه  هاي بهداشتي بکنند، هزينه 60 درصد باقيمانده توسط دولت پرداخت مي  شود.
دکتر کامران باقري لنکراني در مراسم افتتاح نخستين دستگاه شتاب دهنده پرتو درماني منطقه شرق کشور در آسايشگاه و مرکز درماني رضا(ع) مشهد افزود: بحث حضور خيرين در عرصه سلامت که در کشور ما داراي پيشينه بلند مدتي مي  باشد، يکي از ظرفيت  هاي بسيار مهم کشور ماست که با رهنمودهاي مقام معظم رهبري در سال 85 اين ظرفيت  ها سامان گرفته و موجب ايجاد مجمع خيرين سلامت در همه استان هاي کشور شد.
وي ادامه داد: يکي از برنامه  هايي که ما در رديف اعتبارات ساليانه  مان داشتيم به اين صورت بود که اگر خيرين پروژه بهداشتي درماني را آغاز و 40 درصد آن را به انجام رساندند، دولت هزينه  هاي مابقي 60 درصد را پرداخت و پروژه را به اتمام برساند و امروز در اين زمينه بيش از 15 ميليارد تومان در سال عملکرد داريم در حالي که در ابتداي کار عملکرد اين رديف تنها 700 ميليون تومان بود و از اين محل از روز تاسيس يعني سال 74 تا به امروز 39 ميليارد در اين زمينه هزينه شده است.
وي با اشاره به پويايي مسير پيشرو در زمينه انجام پروژه هاي کوچک و بزرگ با همکاري خيرين اظهار کرد: با وجود اين نشاط و فعاليت  اما هنوز ارتباط ما با خيرين ارتباط کاملي نيست. طبق قانون از موسساتي که به طور مستقل و غيردولتي عمل مي کنند، استقبال مي کنيم و يکي از مسائلي که در برنامه پنجم توسعه بر آن تاکيد بسيار خواهيم داشت، بحث حمايت از خيرين است اما موضوع سرطان در کشور ما يک بحث بسيار نگران کننده است.
دکتر باقري لنکراني افزود: برخي از اقدامات در اين زمينه با همکاري خيرين به نتيجه رسيده و برخي ديگر نياز به پيگيري دارد و يکي از اين اقدامات علمي نشان مي  دهد در کشور ما بايد ساليانه 75 هزار سرطان جديد اتفاق بيفتد که ما در سال گذشته توانستيم 70 هزار سرطان را ثبت کنيم و اين از آمارهاي کم نظير دنياست.
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در ادامه با اشاره به محدود بودن منابع مالي بيمه  ها تصريح کرد: بخشي از تلاش در جهت کمک به بيماران سرطاني توسط بيمه  ها انجام مي شود اما متاسفانه به علت محدود بودن منابع مالي بيمه  ها تمامي فعاليت  هاي درماني بيماران تحت پوشش بيمه  ها نيست که البته در سال گذشته تعدادي داروي جديد وارد ليست بيمه شده اند.
وي با اشاره به طرح حمايت از درمان بيماران سرطاني گفت: طرح خوبي که از سال 86 شروع کرديم طرح حمايت از درمان بيماران سرطاني است که تاکنون 30 هزار نفر از آن بهره  مند و در 30 قطب در کشور فعال شده اند.
وي خاطرنشان کرد: 2 قطب آن در بيمارستان  هاي اميد و امام رضا(ع) مشهد اجرا شده است و در اين طرح که براي 5 نوع سرطان در نظر گرفته شده، بخشي از هزينه هاي درمان بيماران سرطاني که تحت پوشش بيمه نيست، توسط وزارت کشور پرداخت مي شود.
وي در خصوص شاخص هزينه هاي  درمان اظهار داشت: شاخص هزينه هاي خانه مان سوز درمان در چند سال گذشته کاهش داشته است که دلايل عمده آن حمايت از بيماران سرطاني، طرح  هاي اختصاص داده شده به بيماران تصادفي و بيمه  هاي روستايي بوده است.
دکتر باقري لنکراني ادامه داد: طرح ديگري هم که اين مرکز در رشد آن بسيار موثر بوده طرح غربال گري سرطان سينه در زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کميته امداد است که بسيار خوب عمل کرده اما باز هم تا رسيدن به يک برنامه جامع که همه ارکان سرطان را تحت پوشش دهد، فاصله زيادي پيشرو داريم.
وي در مورد پيشگيري از بيماري  هاي سرطاني نيز تصريح کرد: در اين زمينه بايد عمليات بيشتري انجام دهيم. طرح هاي مبارزه با دخانيات به عنوان عامل پيشگيري از سرطان ريه صورت گرفته است و از محورهاي کار وزارت بهداشت خواهد بود.
باقري لنکراني با اشاره به تاثيرات روحي بسيار بالا در بيماران سرطاني اظهار داشت: متاسفانه سرطان در افراد نا اميدي بسيار بالايي ايجاد مي کند اما با وجود سکولار بودن ادبيات پزشکي، تحقيقات بسياري در اين زمينه انجام شده و حاکي از آن است که بيماران مومن به خدا اولا بهتر از سايرين با اين مسئله کنار آمده اند ثانيا آثار درمان در آن  ها بيشتر بوده و بعضا بدون درمان شفا پيدا کرده اند.
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي خاطرنشان کرد: ما در خارج از کشور شاهد حضور افرادي در بيمارستان ها براي حمايت معنوي از بيماران سرطاني به طور رسمي هستيم اما در کشور خودمان با وجود باورهاي عميق گاها از آن غافل مي  شويم.


  رسالت سازمان تبليغات اسلامي تعميق باورهاي ديني مردم است  

  زنجان - خبرنگار آفرينش
مديرکل تبليغات اسلامي زنجان گفت: سازمان تبليغات اسلامي در بين دستگاه هاي فرهنگي وظيفه ويژه اي بر عهده دارد و رسالت اين سازمان تعميق باورهاي ديني مردم است . به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي زنجان ،   
حجت الاسلام علي دشتکي به سالروز تاسيس سازمان تبليغات اسلامي اشاره کرد و افزود: نامگذاري اول تيرماه توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي به عنوان "روز تبليغ و اطلاع رساني ديني" با هدف اهميت دادن به فعاليتهاي فرهنگي و تبليغي در حوزه دين صورت گرفته است.
وي، به نقش خطير دستگاه ها در رابطه با تبليغ و اطلاع رساني ديني اشاره کرد و يادآور شد: سازمان تبليغات اسلامي در بين دستگاه هاي فرهنگي وظيفه ويژه اي دراين خصوص بر عهده دارد.
حجت الاسلام دشتکي، به برنامه چشم انداز 10 ساله سازمان تبليغات اسلامي اشاره کرد و افزود: اين برنامه ها برگرفته از چشم انداز 20 ساله است و سازمان تبليغات اسلامي با اصول 22 گانه خود برنامه هاي چشم انداز را پيگيري مي کند.  مديرکل تبليغات اسلامي، با بيان اينکه جنگ امروز، جنگ فرهنگي است، گفت : همه وظيفه دارند در اين جنگ فرهنگي به رسالت خود عمل کنند.
حجت الاسلام دشتکي، از پوشش تبليغات ديني 85 درصدي توسط اين اداره کل خبر داد و يادآورشد: امسال حمايت اين اداره کل از برنامه هاي فرهنگي و ديني 235 درصد رشد داشته است.
مدير کل تبليغات اسلامي استان زنجان به بحث غني سازي اوقات فراغت اشاره کرد و گفت: اوقات فراغت امروز به لحاظ استفاده از فن آوري روز ، مختص فصل تابستان نيست.
وي، با بيان اينکه برنامه هاي اوقات فراغت در اداره کل تبليغات اسلامي زنجان به طور جدي و مستمر پيگيري مي شود افزود: برنامه ريزي اوقات فراغت بايد با ذايقه ي مخاطبين هم خواني داشته باشد.
به گفته ي وي، محور برنامه هاي اوقات فراغت اين اداره کل، توسعه انديشه هاي اسلامي است و در کلاس هاي اوقات فراغت از ظرفيت عظيم روحانيون استفاده مي کند.


 مهر ماه امسال صورت مي گيرد;
 برگزاري دوره آموزشي کنترل و بازرسي کشتي ها در بندر شهيد رجايي 

بندرعباس - خبرنگار آفرينش 
رئيس اداره حفاظت و ايمني دريانوردي اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان از برگزاري دوره آموزش پيشرفته کنترل و بازرسي در بندر شهيد رجايي خبر داد.
به گزارش  از روابط عمومي اداره کل بنادر و دريانوردي هرمزگان، قاسم عسکري نسب افزود: به همين منظور دو تن از اعضاي تفاهمنامه توکيو از جمله مدير برنامه  ريزي پروژه  هاي آموزشي و معاون اين تفاهمنامه در مجتمع بندري شهيد رجايي حضور يافتند تا زير ساخت  هاي آموزشي، امکانات و تجهيزات آموزشي اين بندر را براي برگزاري عملي و تئوري اين دوره آموزشي بررسي کنند.
وي خاطر نشان کرد: اين دوره که مهر ماه امسال برگزار مي شود دو هفته به طول مي انجامد که هفته نخست آن در تهران و هفته دوم آن در بندر شهيد رجايي برگزار مي  شود.
عسکري نسب اضافه کرد: افسران کنترل و بازرسي ايمني کشتي ها از تمام بنادر کشور در اين دوره آموزشي حضور دارند که زير نظر دو استاد از کشور ژاپن آخرين سيستم  ها و قوانين و روش هاي کنترل و بازرسي کشتي  ها را فرا مي  گيرند.
رئيس اداره حفاظت و ايمني دريانوردي اداره کل بنادر و دريا نوردي هرمزگان با تاکيد بر لزوم ارتقاي سطح دانش افسران کنترل و بازرسي کشتي  ها گفت: هدف از اين دوره که توسط سازمان جهاني دريانوردي IMO برگزار مي شود ارتقاي سطح دانش افسران کنترل و بازرسي در راستاي افزايش ايمني دريانوردي است.


 ايران زمين  

اجراي کارت هوشمند بيمه مددجويان
کميته امداد غرب استان تهران
کرج-خبرنگارآفرينش
رئيس اداره بهداشت ، درمان و امور بيمه کميته امداد امام خميني (ره) از اجراي طرح کارت هوشمند بيمه درمان مددجويان کميته امداد خبر داد.
دکتر مجيد طاهر در اين خصوص اظهار داشت: اجراي طرح کشوري کارت هوشمند درماني براي مددجويان تحت پوشش کميته امداد بزودي در غرب استان تهران اجرا و جايگزين کارت درماني مددجويان خواهد شد.
وي تصريح کرد: با اجراي اين سيستم و برنامه جديد بخش حمايت و سلامت کميته امداد، خدمات اين نهاد از سرعت و کيفيت بالاتري بهره مند خواهد شد.
وي ، صيانت از سلامت و حقوق بيمه شده ،فراهم اوردن زمينه هدايت و راهنمايي بيمه شدگان توسط پزشک خانواده را از اهداف اين اداره عنوان کرد و افزود : کميته امداد امام خميني (ره) ارائه خدمات بهداشتي و درماني به محرومان تحت پوشش را در زمره برنامه هاي اصلي خود قرار داده و خدمات موثري را ارائه مي کند.
همچنين رئيس اداره بهداشت در بخش ديگري از سخنانش گفت : سال گذشته 36 ميليارد ريال هزينه خدمات پزشکي درماني مددجويان کميته امداد امام خميني (ره) غرب استان تهران شده است. وي با بيان اين مطلب گفت : از اين ميزان 13 ميليارد ريال در سر فصلهاي ويژه شامل هزينه فرانشيز بيمارستان ، کل يا قسمتي از هزينه هاي دارويي بيماران خاص وصعب العلاج و...ازمحل کمکهاي خيرين و 4 ميليارد ريال از محل کمکهاي دولتي و مابقي آن از کمکهاي مردمي تامين شده است. وي تصريح کرد: در منطقه غرب استان تهران هم اکنون 330 مرکز خدمات درماني طرف قرار داد شامل 75 پزشک عمومي ،85 پزشک متخصص ، 80 داروخانه ،47 راديولوژي و آزمايشگاه ،17 بيمارستان ،25 مرکز درمانگاه و کلينيک به 68 هزاربيمه شده کميته امداد خدمات درماني و بهداشتي ارئه مي کند.
طاهر،ميانگين مراجعه هر مددجو به پزشک را سالانه 2 نوبت اعلام کرد و افزود: هر يک از پزشکان طرف قرار داد سالانه ارايه خدمات درماني هزار مددجو را به عهده دارد.

کشف 40 ليتر اسيد مبدل مرفين به هروئين
در هنگ مرزي اروميه
اروميه - خبرنگار آفرينش
رئيس ستاد اطلاع رساني انتظامي استان آذربايجان غربي از کشف 40 ليتر اسيد انيدريد استيک اسيد مبدل مرفين به هروئين خبر داد .
سرگرد علي جديدي رئيس اداره اطلاع رساني انتظامي استان گفت : عوامل گروهان مرزي ترگور در پاسگاه اربيلان در انجام گشت شبانه و انجام کمين در مرز مشترک ايران و ترکيه به تعدادي دواب در حال حرکت برخورد و فرامين ايست صادر با استفاده از قانون بکارگيري سلاح اقدام به تيراندازي مي کنند . وي ادامه داد : راکبين به فرامين ايستي بي توجهي نموده و با توجه به کوهستاني بودن منطقه و تاريکي هوا اقدام به فرار نمودند و دواب مهار گرديد. سرگرد جديدي تصريح کرد : با مهار دواب دو گالن 20 ليتري حاوي 40 ليتر اسيد انيدريد استيک اسيد که مبدل مرفين به هروئين است کشف و ضبط گرديد و پرونده در اين خصوص تشکيل و اقدام جهت دستگيري متهمان فراري ادامه دارد.

بهره برداري از222 کيلومتر خط
 انتقال گاز تا پايان سال
اردبيل - خبرنگار آفرينش
مهندس کمالي گفت :با تخصيص يکصد ميليارد تومان اعتبار به توسعه زير ساخت هاي گاز رساني دراستان اردبيل تا پايان سال 222 کيلومتر خط انتقال براي ايجاد پايداري بيشتر دراستان به بهره برداري خواهد رسيد .
به گزارش روابط عمومي شرکت گاز استان اردبيل ، مهندس کمالي مدير عامل شرکت گاز استان اردبيل ضمن بيان اين مطلب ياد آور شد:حدود پنجاه درصد عمليات اجرايي اين پروژه درسال گذشته به انجام رسيده و تا پايان سال جاري به طور کامل به بهره برداري خواهد رسيد .
وي درادامه ياد آور شد :درحال حاضر حدود 95 درصدازجمعيت استان اردبيل از گاز طبيعي بهره مند هستند .و به زودي عمليات گاز رساني به 5 شهر و 86 روستاآغاز خواهد شد .
مهندس کمالي تصريح کرد:عليرغم شرايط خاص آب و هواي استان و سرماي منطقه که درزمستان 34 درجه زير صفر نيز گزارش شده اما درطول دوران فعاليت دولت نهم حدود 40 درصد نسبت به کل سال هاي گاز رساني شده پيشرفت داشته ايم .
وي افزود:درطول سال گذشته حدود ده هزار مشترک جديد جذب شده اند که نشان از رشد 250 درصدي دراين بخش دارد .
مهندس کمالي گفت :درسال گذشته يک خط انتقال 30 اينچ براي گازرساني به نيروگاه اردبيل احداث شد که اين نيروگاه به تنهايي به اندازه کل مصرف يک ساله گاز دراستان مصرف دارد وعمليات گاز رساني به چند کارخانه سيمان و پتروشيمي نيز دردست اقدام است .

زنداني فراري دررباط کريم  به زندان بازگشت
رباط کريم - خبرنگار آفرينش
ماموران پليس کلانتري11 مرکزي رباط کريم درپي وصول حکم قضايي از داديارناظربرزندان دادسراي رباط کريم يک نفرزنداني فراري را دستگيرکردند.
- به گزارش خبرنگار ما«- سرهنگ خيرخواهان» فرمانده انتظامي شهرستان  رباط کريم در تشريح اين خبر گفت: ماموران پليس کلانتري11مرکزي درپي وصول حکم جلب صادره ازداديارناظربرزندان دادسراي رباط کريم،درخصوص زنداني فراري وسابقه داربه هويت« اميراحمد-الف27 »ساله،موضوع را دردستورکارخودقرارداده اند.
وي افزود:ماموران پليس باپيداکردن مخفيگاه وي به محل اعزام شدند;اما نامبرده به محض رويت ماموران باهمکاري دوستانش اقدام به فرارنمود،که ماموران بارعايت قانون بکارگيري سلاح اقدام به شليک 2 تيرهوائي کردند، ولي نهايتا"با تعقيب و گريز نيم ساعته نامبرده رادر بيابانهاي اطراف دستگير وتحويل مرجع قضايي دادند.   
خيرخواهان در خاتمه خاطر نشان کرد: زنداني فراري جهت تحمل ادامه حبس خود،ازطريق دادسراي عمومي وانقلاب رباط کريم مجددا"روانه زندان شد.


 گل گشت 

استان قم

شهر قم از شهرهاي مرکز ايران است. شهر قم مرکز استان قم و نيز مرکز شهرستان قم مي  باشد. اين استان در سال 1375 خورشيدي به استان تبديل شد و کوچک  ترين استان ايران است. قم در منطقه  اي خشک و کويري واقع گرديده است با اين وجود به علت اهميت اين شهر مرکزي براي مهاجرت مردم از شهرها و کشورهاي گوناگون است.
جمعيت اين شهر برطبق سرشماري سال 1385 مرکز آمار ايران برابر با 951،918 نفر بوده است که اين جهت، نهمين شهر پرجمعيت ايران پس از شهرهاي تهران، مشهد، اصفهان، تبريز، کرج، شيراز ، اهواز و کرمانشاه محسوب مي گردد
وجه تسميه
ريشه نام اين شهر به «کومه» به معناي آلاچيق مانندي که چوپانان براي استراحت مي ساختند، باز مي گردد. بنابر داستاني نام قم از يک حديث منسوب به محمد پيامبر اسلام گرفته شده است. در اصطلاحات متون شيعه ي به شهر قم چندين لقب داده شده از جمله:
«مجمع انصار القائم (عج)» يعني محل تجمع ياران امام زمان.
«ماوي للفاطميين» يعني پناهگاه منسوبين به فاطمه زهرا است.
«شهر خون و قيام.» اين عنوان به دليل نقش فعال اين شهر در تاريخ معاصر ايران و انقلاب اسلامي به اين شهر داده شده است.
جغرافيا
 قم، شهري است در حاشيه کوير، که در فاصله 140 کيلومتري جنوب شهر تهران قرار دارد. آرامگاه و حرم تاريخي و باستاني معصومه دختر امام موسي کاظم و مسجد جمکران و بيش از چهارصد امامزاده ديگر و حوزه  ها و مدارس علميه قم و مساجد تاريخي و مهم مثل مسجد جامع و مسجد امام حسن و مسجد باب الجنه و مسجد رفعت و موسسات آموزشي و بين المللي و رودخانه قمرود با آن طغيانها و پرآب شدن هاي قديمي که اين روزها به علت سد 15خرداد و دلايل جوي کم آب و يا بي آب شده، از جمله جاذبه  هاي توريستي شهر قم مي باشند.
تاريخچه
  بخش مرکزي  تهران  سمنان  اصفهان  جعفرآباد  خلجستان  سلفچگان  نوفل لوشاتو قم  درياچه نمک  از لحاظ تاريخي روايتهاي گوناگوني در مورد تاسيس شهر قم وجود دارد. يک گزارش تاريخي بر آن است که شهر قم در سالهاي دور توسط مهاجراني که از يمن به ايران هجرت کرده بودند تاسيس شده است. روايت مستند تر حاکي از آن است که اين شهر قدمت 5000 ساله دارد که اين ادعا توسط دانشگاه آکسفورد با استناد به آزمايش کربن مورد تاييد واقع شده است. بنا بر نقل گريشمن، محدوده کنوني قم جزو دومين دسته سکونتگاه  هاي پيش از آريايي فلات ايران بوده است. بنا بر اين قول و همچنين بر اساس حفاري هاي انجام شده در محل تپه قمرود، قدمت سکونت در اين منطقه به هزاره پنجم پيش از ميلاد مي  رسد. آثار اين حفاريها در موزه ايران باستان و نيز موزه آستانه قم موجودند.
بر اساس اسطوره ها اين شهر را ساخته خماني دختر بهمن مي  دانند و شايد نام کنوني «قم» و پيشيشن «کم» که به اين شهر اطلاق مي شده و مي شود نيز از همين ريشه بوده باشد. در اسناد ديگري آمده که زماني پيش از ساسانيان اين شهر دچار تخريب و ويراني مي شود و قباد ساساني زماني که از آن مي گذرد دستور مي  دهد دوباره شهر را آباد کنند، لذا در تاريخ آن دوران اين شهر را به نام ويران آبادان کرد کواد (قباد) يعني شهر ويراني که قباد آنرا آباد کرد، مي شناسند.
بازار قم
بازار قم با مجموعه اي از راسته ، چهار سوق ، سرا و تيمچه ، جزيي از بافت قديم شهر قم به شمار مي رود . اين مجموعه شامل دو راسته ي سر پوشيده با پوشش گنبدي است . سرپوشيده بودن بازار يک سو به سنت معماري بازار باز مي گردد وازسوي ديگر به خاطر گرماي شديد تابستان و سرماي شديد زمستان وناشي از هواي کويري قم است . تهويه و نور رساني بازار از طريق در يچه هايي که در پوشش گنبدي آن تعبيه شده صورت مي گيرد. اين دريچه ها در بالاي گنبد به شکل دايره و در دو طرف آن قرار دارند و به شکل قلب مشاهده مي شوند . ترکيب نوري که از سقف مي تابد وحجم گنبدي سقف ، فضايي دلنشين به وجود مي آورد. مصالح ساختماني مورد استفاده در بازار قم با توجه به امکانات محيطي از خشت، آجر، گل وسنگ فراهم آمده است . علاوه بر بخش سرپوشيده ، بازار قم داراي سراهايي نيزاست که مجتمع تجاري بدون سقف هستند و معمولا به تجارت عمده مي پردازند. اين سراها در حقيقت همان کاروانسراهاي ديروز هستند و شمار و وسعت آنها نشان دهنده اهميت اقتصادي آنها است. بخش هاي وسيعي از بازار قم يعني بازار کهنه در دوران صفويه و در پيرامون مسجد جامع بنا شد و تا پايان دوره قاجاريه بناهايي که بدان نياز بود درآن جاي گرفت . در دوران ناصرالدين شاه بازار قم روبه گسترش نهاد و " بازارنو" احداث شد ودر دو سوي اين راسته نو، بناها ي تازه اي مثل تيمچه بزرگ ساخته شد . درسال هاي نخست دوره پهلوي نيز برمبناي ضرورت هاي تجاري موجود، بخش هايي به بازار نو افزوده شد. اين بازار ابتدا به صورت خطي و به شکل يک پارچه ساخته شد وازميدان کهنه تا پل عليخاني ادامه داشت . بازارقم تيمچه ها ، سراها و... ديگري را هم در بر مي گرفت . حدود پنجاه سال پيش به موازات توسعه شهر قم و به دليل احداث خيابان هاي جديد، بازار به چند بخش تقسيم شد وقسمت هايي از آن براي هميشه از ميان رفت . درحال حاضر از بازار قديم قم ، دوبخش " بازار کهنه " و" بازار نو" برجاي مانده که هر کدام از اين بازارها حدود يک کيلومتر طول دارد. مساجد موجود در بازار قم با توجه به مقدم بودن وظايف مذهبي مسلمانان بر ديگر امور، کاربري خود را ازگذشته هاي دور تاکنون حفظ کرده اند. علاوه برمسجد جامع که نزديک بازار کهنه قرا ر دارد، در بازارکهنه ونو تعدادي مسجد بزرگ و کوچک با فاصله هاي اندک براي تامين نيازهاي معنوي کسبه و بازاريان و مشتريان و ساکنان اطراف بازار وجود دارد تا با شنيدن بانگ اذان در کوتاه ترين زمان به اداي نماز بپردازند.  اساسا مسجد در بازار قم به عنوان معبري براي وارد شوندگان مطرح است تا با ذکر و ياد خدا وارد بازار شوند و هنگام نماز، ياد خداوند آنها را از کم فروشي ، تقلب وبي عدالتي باز دارد. همين امر موجب حضور توام بازار ومسجد طي قرون متمادي شده است. مسجد روابط روحي و معنوي حيات اجتماعي را تامين مي کند و بازار،  روابط اقتصادي جامعه را حيات مي بخشد.
مساجد موجود در بازار قم عبارت اند از :
مسجد مسگرها ، مسجد ملا جعفر ، مسجد امام حسين (ع) ، و دو مسجد بدون نام ديگر در بازار نو و مسجد نجارها ، مسجد رضويه ، مسجد ميدان کهنه ( پامنار) و دو مسجد نماز خانه اي در بازار کهنه. درنتيجه ي تحولات اجتماعي - اقتصادي دهه هاي اخير، به تدريج  کالبد سنتي بازار متحول شده و فضاهاي جديد و آراسته ، بافت سنتي بازار را برهم زد ه است . در بازار نو سه پاساژ" قائم "، " حجت " و" بوعلي سينا " جايگزين بخش هايي از بناهاي قديمي شده اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مزر پرگهر
دريچه هنر
آموزش و سنجش
ورزشي و در قلمرو ورزش
اطلاعيه دانشگاه آزاداسلامي
آگهي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته