جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/06/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2582


كوتاه و خواندني

پرسپوليس برق شيراز
يک گل براي شادي هواداران و ديگر هيچ

صمد مرفاوي سرمربي تيم فوتبال استقلال :
از فجر هم امتياز مي گيريم

سرمربي تيم ملي واليبال جوانان ايران:
هيچ شانسي براي تيم هاي ديگر نمي گذاريم

يادداشت
ليگ فوتبال ايران به نام حرفه اي ، به شيوه آماتوري

ورزش دانشگاه ها
تهران فاتح مسابقات کاراته دختران دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي

محمد بنا سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي :
قول مي دهم هيچ کشتي گيري کم فروشي نکند

رنه سيموئز سرمربي تيم ملي اميد ايران :
مدال طلاي دوحه شايسته فوتبال ايران است


 كوتاه و خواندني  


مهدي مهدوي کيا مدافع تيم هامبورگ :
حالا بايد حتما وردربرمن را ببريم 

تيم هامبورگ پس از سه تساوي در سه هفته آ غازين بوندس ليگا، در هفته چهارم مقابل تيم بوروسيا دورتموند با يک گل شکست خورد.
توماس دال، سرمربي هامبورگ در پايان اين ديدار گفت: ما خود را در بازي به خوبي پيدا کرده بوديم، در مجموع رقابت خوبي داشتيم، از خط دفاعي مان راضي هستم. اما از نظر فوتبالي بايد چيزهاي بيشتري نشان بدهيم. چرا که ما بايد بهتر از اينها باشيم. فرصت هاي بسياري را از دست داديم. نتيجه يک بر صفر در پايان بازي خط پاياني است بر يک هفته کاملا تلخ، اکنون بايد نشان دهيم که ما مرداني هستيم که در کنار هم ايستاده ايم و هنوز هم مي توانيم به خوبي ايستادگي کنيم. ما با هم از اين رخدادهاي تلخ عبور خواهيم کرد.  مهدي مهدوي کيا، بازيکن ايراني هامبورگ هم در پايان اين ديدار گفت: بازي خوبي انجام داديم و فرصت هاي زيادي را هم ايجاد کرديم. اما، از آنها به خوبي استفاده نکرديم، دورتموندي ها هم در يک ضربه ايستگاهي توانستند گل سرنوشت ساز بازي را به ثمر برسانند. از اين موضوع متاسفم، چاره اي نداريم جز آن که برابر وردربرمن به پيروزي برسيم.  ديويد ياروليم، مهاجم اهل چک هامبورگ هم در پايان اين بازي گفت: شکست تلخي بود چرا که ما در برابر تک گل پيروزي بخش دورتموندي ها فرصت هاي گلي بيشتري داشتيم اما، توپ قصد نداشت وارد دروازه شود!

بيوک وطنخواه کارشناس فوتبال :
فدراسيون گذشته پول بيت المال را براي برانکو دور ريخت
 
بيوک وطنخواه يکي از کارشناسان فوتبال کشورمان درخصوص استفاده فدراسيون فوتبال از برانکو گفت: مسوولان فدراسيون قبلي با اختصاص هزينه گزاف براي حضور برانکو ايونکوويچ، پول بيت المال را دور ريختند.
وطنخواه افزود: برانکو ايوانکوويچ مبالغ گزافي براي حضور در ايران دريافت کرد و مدت ها در سمت خود باقي ماند چراکه آلت دست مسوولان فدراسيون بود.  وي ادامه داد: برانکو يک مربي حرف شنو بود و همواره دستورها را اجرا مي کرد. حال بايد مسوولان فدراسيون که طرف قرارداد با وي بودند، در اين خصوص پاسخگو باشند.  وطنخواه تصريح کرد: هزينه براي مربيان خارجي خالي از اشکال است; اما بايد براي نفراتي که از دانش بالا برخوردارند صرف شود.  وي افزود: حضور 5 ساله برانکو هيچ سودي براي فوتبال ايران نداشت. در اين مدت همواره نفرات تيم، تاکتيک و سيستم بازي ثابت بود. صرف مبالغ گزاف براي وي دور ريخت پول بيت المال بود.  به گفته داريوش مصطفوي دبير فدراسيون، برانکو ايوانکوويچ در مدت زمان حضور در ايران مبلغي در حدود 2 ميليارد و 400 ميليون تومان دريافت کرد و 700 هزار دلار نيز طلبکار است.
 
جعفر جعفري مديرعامل باشگاه فجرسپاسي :
چرا استان فارس نبايد يک ورزشگاه استاندارد داشته باشد
 
جعفر جعفري مديرعامل باشگاه فجرسپاسي شيراز در خصوص قطع برق ورزشگاه حافظيه شيراز و نيمه تمام ماندن بازي دو تيم پاس و فجرسپاسي گفت: در خصوص بازي نيمه تمام فجر سپاسي - پاس بايد بر اساس قوانين ليگ برتر تصميم گيري شود تا حق تيمي پايمال نشود.
وي افزود : آئين نامه سازمان ليگ برتر بر اين نکته تاکيد دارد که ديدارهايي که به هر نحو نيمه تمام مي ماند بايد در زماني ديگر تکرار شود. ما نيز به عنوان ذينفع در خصوص بازي نيمه تمام تيم مان برابر پاس تهران تاکيد داريم که قانون بايد در اين زمينه به اجرا گذاشته شده و حقوق تيم ها پايمال نشود. وي افزود: به هيچ وجه نبايد قانون زير پا گذاشته شود. اگر چنين شده و تصميمي بر خلاف آئين نامه سازمان ليگ برتر اتخاذ شود به اجراي آن تن نخواهيم داد.
مديرعامل باشگاه فجرسپاسي شيراز تاکيد کرد: قطع برق ورزشگاه حافظيه به هيچ وجه تعمدي صورت نگرفت و از دسته حوادث غيرمترقبه تلقي مي شود. در اين بين باشگاه فجرسپاسي چه نقشي داشته است ؟ مگر بازيکنان ما نيز همانند پاسي ها 70 دقيقه منتظر رفع و رجوع مشکل برق ورزشگاه حافظيه نشدند؟ ما که راي به تعطيلي بازي نداديم. اين تصميمي بود که داور اتخاذ کرد و هردو تيم ملزم به اجراي آن بودند.  جعفري اذعان داشت : شيراز پايتخت فرهنگي ايران است. اما با اينحال کمترين توجه نسبت به آن مبذول مي شود. استان فارس دو نماينده در ليگ برتر و يک تيم در دسته اول باشگاه هاي کشور دارد ، اما با اينحال از داشتن يک ورزشگاه استاندارد محروم است . براي ما جاي سئوال دارد که چرا نبايد استان ما يک ورزشگاه حداقل نزديک به حد استاندارد داشته باشد؟ تا زماني که چنين حوادثي رقم نخورد نيز کسي به فکر حل اين مشکلات نمي افتد. در اين بين نه تنها بحث و کارشناسي دقيق صورت نمي پذيرد بلکه با حرف هاي جنجالي حل مسائلي ازاين دست به حاشيه مي رود.


عليرضا حيدري کاپيتان تيم ملي کشتي ايران :
براي کسب مدال مي روم ، اما قول نمي دهم 

تيم ملي کشتي آزاد کشورمان اواخر هفته جاري عازم چين خواهد شد تا در مسابقات قهرماني جهان شرکت نمايد .
در ارتباط با اين مسابقات عليرضا حيدري کاپيتان تيم ملي کشتي ايران گفت: همواره براي کسب مدال روي تشک مي روم اما هيچ قولي براي کسب مدال در مسابقات جهاني چين نمي دهم.
وي افزود : مردم مطمئن باشند من براي تصاحب مدال روي تشک مي روم اما اگر توقع آنها از من کاهش يابد بي شک با تمرکز بيشتري کشتي خواهم گرفت.
حيدري خاطرنشان ساخت : تمام تلاشم را خواهم کرد تا با يکي از مدال هاي سه رنگ وزن خودم به کشور بازگردم اما دلم نمي خواهد قولي به کسي بدهم.
دارنده شش مدال جهان و المپيک يادآور شد: پس از دو سال دوري از مسابقات توقعات از من بايد کم شود هر چند که تمرينات منظمي را پشت سر گذاشته ام.
 
سياوش اکبرپور محروم شد

سياوش اکبرپور مهاجم تيم فوتبال استقلال تهران به دليل مصدوميت حداقل 2 هفته قادر به همراهي اين تيم نخواهد بود.
گفتني است که اکبرپور در ديدار برابر مس کرمان از ناحيه پشت پا دچار مصدوميت شد. معاينات پزشکي نشان مي دهد مصدوميت اين بازيکن جدي است; ولي حداقل 2 تا 3 هفته به استراحت و فيزيوتراپي بپردازد.
بدين ترتيب سياوش اکبرپور در ديدار هفته سوم برابر فجر سپاسي غايب خواهد بود و به احتمال فراوان ديدار هفته چهارم آبي پوشان برابر فولاد خوزستان را نيز از دست خواهد داد و در صورتي روند بهبودي اين بازيکن به خوبي پيش مي رود.
وي مي تواند در بازي مقابل فولاد به جوان برود; در غير اينصورت وي از هفته پنجم در ميادين حضور خواهد يافت.
استقلال غير از اکبرپور، دو بازيکن مصدوم ديگر نيز دارد. محمود فکري تمريناتش را آغاز کرده و به احتمال فراوان به ديدار برابر فجر مي رسد; اما ديگر مصدوم استقلال يعني محسن يوسفي هنوز به شرايط آرماني نرسيده و بايد همچنان به فيزيوتراپي و تمرينات ويژه بپردازند.
 
بولتون به مصاف ميلدزبورو رفت
تيموريان فقط تماشاگر بود

آندرانيک تيموريان، هافبک ايراني تيم فوتبال بولتون انگليس در هفته پنجم ليگ برتر انگلستان بخت حضور در ميدان را نيافت.  به گزارش سايت رسمي مسابقات ليگ برتر انگليس، تيموريان درحالي که نامش توسط سام آلارديس، سرمربي اين تيم به عنوان بازيکن ذخيره رد شده بود، فرصت حضور در ميدان را پيدا نکرد .  در اين بازي که بولتون و ميدلزبورو در حضور 21164 نفر تماشاگر به تساوي بدون گل رضايت دادند، آندو تيموريان در کنار والکر و هونت روي نيمکت ذخيره ها نشست و تنها تماشاگر بازي تيمش شد.
 
محمد احمدزاده سرمربي تيم فوتبال نوجوانان ايران :
به برانکو 2 ميليون دلار دادند
 به ما 3 ميليون تومان 

محمد احمدزاده سرمربي تيم فوتبال نوجوانان ايران از تبعيضي که فدراسيون فوتبال براي انعقاد قرارداد با مربيان داخلي و خارجي در نظر گرفته است بشدت انتقاد دارد .
وي دراين خصوص گفت: قرارداد فدراسيون با مربيان ايراني خنده دار است و اين نشان مي دهد شماري براي مربيان داخلي ارزشي قائل نيستند.
احمدزاده افزود : در چارت فدراسيون براي مربي تيم نوجوانان در يک سال مبلغ 3 ميليون تومان در نظر گرفته شده است. اين موضوع بيشتر شبيه يک لطيفه مي ماند.
وي ادامه داد: نمي دانم اين قانون را چه کسي تعريف کرده است; اما هر کس اين کار را کرده، فرد بي مسووليتي بوده که ارزش مربيان داخلي را نمي دانسته است.  احمدزاده تصريح کرد: قرارداد من با فدراسيون در پايان سال 84 به اتمام رسيد. پس از آن بر سر مسائلي به توافق نرسيديم; هيچگاه اين موضوع را مطرح نکردم چراکه هدفم چيز ديگري بود.  وي اضافه کرد: اگر حرف از پول مي زديم، مي گفتند پس عرق و تعصب به تيم ملي چه مي شود؟ مي گفتند اينها به دنبال پول هستند; اين در حالي بود که براي فردي مثل برانکو که مربي درجه اول نيست، 2 ميليون دلار پرداخت شد. تمريناتي که برانکو مي داد هر مربي ايراني ديگري مي توانست انجام دهد.
 
مسابقات تکواندو قهرماني جهان
ايران نايب قهرمان شد ، نفجم طلا گرفت
 
در آخرين روز از پيکارهاي جام جهاني تکواندو در تايلند تيم ايران عنوان نايب قهرماني را بدست آورد و فيض ا...نفجم از ملي پوشان وزن اول ايران مدال طلا به گردن آويخت.
همچنين در وزن دوم اين رقابت ها، مهدي احمدي در دور اول 3 بر 2 مغلوب نماينده آلمان شد و از دور رقابت ها کنار رفت.
شايان ذکر است که تيم ايران در چهار روز برگزاري مسابقات جام جهاني در قسمت انفرادي دو مدال طلا توسط مهدي بي باک در وزن هفتم و فيض ا... نفجم در وزن اول، مدال نقره  توسط عليرضا نصرآزاداني در وزن پنجم و مدال برنز توسط محمدرضا مهدي زاده در وزن سوم کسب کرد.
مهدي احمدي در وزن دوم، اميد غلامزاده در وزن چهارم، کوروش رجلي در وزن ششم و مهدي نوابي در وزن هشتم از دور رقابت ها حذف شدند. 

رضا مهماندوست مربي تيم ملي تکواندو :
تکواندو در دنيا پيشرفت کرده است
 
رضامهماندوست مربي تيم ملي تکواندو در خصوص پيشرفت اين رشته ورزشي در دنيا گفت: امروزه کشورهاي مطرح دنيا در تکواندو سرمايه گذاري گسترده مي کنند و به همين خاطر شاهد رشد بيش از پيش اين رشته ورزشي هستيم.
وي افزود : درمسابقات جام جهاني تايلند تيم هاي قدرتمندي حضور يافته اند و ديگر رقابت ها منحصربه جدال تيم هاي مطرح نمي شود. امروز شاهد رشد هر چه بيشتر ورزش تکواندو هستيم و اين مسئله نشات گرفته ازحضور اين رشته ورزشي در بازي هاي المپيکي است.


ايران و حضور در نخستين دوره بازي هاي ورزشي معلولان آسيا
 
نخستين دوره بازي هاي آسيايي معلولان از چهارم تا يازدهم آذرماه سال جاري در مالزي برگزار مي شود و کاروان ورزشي ايران هم براي اولين بار در اين مسابقات شرکت مي کند.
به گزارش سايت خبري ستاد تدارکاتي بازي هاي آسيايي اين براي اولين بار است که اين بازي ها با شرکت کشورهايي از تمام مناطق آسيا برگزار مي شود.
پيش از اين بازي هاي معلولان آسيا تحت عنوان فسپيک باشرکت کشورهاي آسياي شرقي و اقيانوسيه برگزار مي شد.
 8 دوره گذشته اين بازي ها طي سال هاي   1975 تا   2002 برگزار شده است و از دوره دهم به بازي هاي منطقه آسيا تغيير نام يافت و سال   2015 به ميزباني کشوري که به زودي معرفي مي شود، برگزار خواهد شد.
اما کاروان ورزشي ايران که در بازي هاي پارالمپيک طي سال هاي   1996 تا   2004 به عنوان مقتدرترين تيم خاورميانه معرفي شده است، در اين مسابقات حضوري متعادل دارد و کارواني   100 نفره را به مسابقات اعزام خواهد کرد.
اين رقابت ها در   19 رشته برگزار مي شود و کاروان ايران در   15 رشته شرکت خواهد کرد.
نمايندگان ايراني در رشته هاي دو و ميداني ، واليبال نشسته ، وزنه برداري، فوتبال  CP، تيراندازي ، جودو ، ناشنوايان ، گلبال ، بسکتبال با ويلچر، دوچرخه سواري، تنيس روي ميز ، تيرو کمان ، شنا ، بوچيا و تنيس با ويلچر شرکت خواهند کرد.
گفتني است زنان ايراني هم در رشته هاي دو وميداني، تيراندازي، گلبال، تنيس روي ميز، تيرو کمان و بوچيا با حريفان آسيايي رقابت خواهند کرد.
 
سفر تيم ملي واليبال نشسته
 جانبازان و معلولان به روسيه 

غلامعلي محمودزاده مسوول روابط عمومي فدراسيون ورزش هاي جانبازان و معلولان گفت : تيم ملي واليبال نشسته جانبازان و معلولان ايران براي شرکت در مسابقات بين المللي روسيه روز سه شنبه 28 شهريورماه عازم اين کشور مي شود.
پس از برگزاري اردوي آمادگي يک هفته اي که در محل آکادمي ملي المپيک و پارالمپيک برگزار شد، تيم ملي کشورمان براي کسب آمادگي هرچه بيشتر جهت حضور درمسابقات آسيايي مالزي به رقابت هاي روسيه اعزام مي شود .
براي شرکت در اين رقابت ها از تيم هاي بوسني ، آلمان ، لهستان، بلاروس ، مجارستان و قزاقستان دعوت شده است .
روابط عمومي فدراسيون ورزش هاي جانبازان و معلولان، نفرات اعزامي به اين مسابقات را به شرح زير اعلام کرده است :
علي گلکار (خراسان رضوي)، رضا پيدايش ، صادق بيگدلي ، داود عليپوريان، مهدي حميدزاده ، محمد خالق (تهران)، جليل ايمري، احمد ايري (گلستان) ناصر حسن پور(آذربايجان غربي) ، محمد حاج حسين نژاد خطيبي (آذربايجان شرقي) ، رمضان صالحي ، سعيد ابراهيمي ، مجيد لشکري (مازندران)، عيسي زيراهي (مرکزي) ، حسين فرزانه (قزوين)، رضا نصاري زاده (خوزستان)، هادي رضايي (سرمربي)، مجيد سليماني (مربي).
 
بمناسبت گراميداشت سالگرد درگذشت محمد اوراز
بانوان کوهنورد دانشگاه آزاد اسلامي ايران به قله هرم صعود کردند
 تيم کوهنوردي بانوان دانشگاه آزاد اسلامي کشورمان در سومين سالگرد مرحوم محمد اوراز از مسير فني يخچالي قله 4600 متري هرم در منطقه عمومي سبلان را با موفقيت صعود کردند .
به گزارش روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي ، اين صعود موفقيت آميز پس از 3 روز حرکت از مسير سخت و طاقت فرسا انجام پذيرفت و طي آن پنج کوهنورد زبده و حرفه اي باشگاه دانشگاه آزاد اسلامي پس از فتح اين قله ضمن گراميداشت ياد و خاطر مرحوم محمد اوراز ، پرچم دانشگاه آزاد اسلامي را بر فراز قله به اهتزاز درآورد .
گفتني است عباس علي نژاد عضو تيم کوهنوردي فاتح قله اورست در سال 1998 سرپرستي گروه اعزامي دانشگاه آزاد اسلامي را عهده دار بود .
 
علي پاکيزده جم مربي تيم ملي وزنه برداري :
رضازاده اولين شانس ايران است
 
هفتاد و پنجمين دوره مسابقات جهاني وزنه برداري در کشور دومينيکن برگزار خواهد شد و تيم ايران با قدرت تمام در اين پيکارها شرکت خواهد کرد . 
در اين ارتباط علي پاکيزه جم مربي تيم ملي وزنه برداري ايران گفت : با توجه به اينکه حسين رضازاده شانس اصلي ايران براي کسب مدال جهاني است، اما تيم خوبي را راهي مسابقات مي کنيم.
وي افزود : با توجه به اين که تيم ملي وزنه برداري اردوهاي بسيار خوبي را پشت سر گذاشته است، اکنون اکثر وزنه برداران در شرايط آمادگي کامل قرار دارند و در دومينيکن بهترين نتايج خود را دريافت مي کنند. رکوردگيري هفته گذشته نيز از لحاظ روحي تاثير زيادي براي تيم ايران داشت وتا شروع مسابقات برنامه هاي خاصي را اجرا مي کنيم.
وي در مورد برخي وزنه برداران حاضر در اردو گفت: در اين اواخر اکثر وزنه برداران خوب بودند. تنها دهقانيان و تيموري مشکل دارند. مصدوميت دهقانيان را چند روز از تمرينات دور کرد. تيموري پس از چند مشکل پياپي نتوانست آن طور که بايد و شايد کار کند اما، سايرين خوب بودند. حسين رضازاده علي رغم مشکلي که از لحاظ روحي برايش بوجود آمده بود ، اکنون در شرايط خوبي به سر مي برد. او تمرينات مناسبي را انجام مي دهد و به جرات شانس مدال ايران است. شاهين نصيري نيا و محمدحسين برخواه نيز هم اکنون توقعات را برآورده مي کنند.
مربي تيم ملي در مورد آخرين رکوردگيري اين تيم تصريح کرد: در رکوردگيري شاهين نصيري نيا از همه بهتر بود. وزنه برداران پيش از رکوردگيري براي آزمايش دوپينگ آب زيادي خورده بودند و بدنهايشان شل شده بود، اما شاهين قبل از رکوردگيري به سونا رفت و همين مساله باعث شد با از دست دادن آب اضافي بدنش در رکوردگيري خوب کار کند. برخواه نيز دراين رکوردگيري در حد خودش بود، اما سعيد علي حسيني خوب کار نکرد. او بايد به رکوردهاي 190 و 230 کيلوگرم در حرکات يک ضرب و دو ضرب مي رسيد. ساير وزنه برداران نيز به رکوردهاي نسبتا مناسبي رسيدند.

آزمايش دوپينگ از ملي پوش واليبال

ماموران کنترل دوپينگ ستاد مبارزه با دوپينگ سازمان تربيت بدني با حضور در محل اردوي آمادگي تيم ملي واليبال ايران از   16 ورزشکار حاضر در اين اردو آزمايش دوپينگ گرفتند.
اين نمونه گيري در جهت اقدامات ستاد فوق جهت حضور تيم هاي ورزشي ايران در بازي هاي آسيايي   2006 دوحه انجام گرفت.
دکترعلي مرادي دبيرکل ستاد ملي مبارزه با دوپينگ نيز از انجام تست دوپينگ از تعدادي از ورزشکاران جانباز و معلول توسط ماموران کنترل دوپينگ خبر داد.


  عضو هيات علمي واحد تبريز قهرمان مسابقات تنيس روي ميز دانشگاه آزاد اسلامي کشور شد 

تبريز  خبرنگار آفرينش
روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي تبريز اعلام کرد ; عضو هيات علمي اين دانشگاه به مقام اول مسابقات انفرادي تنيس روي ميز اساتيد و کارکنان دانشگاه هاي آزاد اسلامي سراسر کشور دست يافت .
گزارش روابط عمومي اين دانشگاه حاکي است ، بخش انفرادي اين دوره از مسابقات با شرکت 35 ورزشکار از دانشگاه هاي آزاد اسلامي سراسر کشور به صورت تک حذفي برگزار شد که دکتر حسين هاشم زاده فرهنگ با غلبه بر کليه حريفان و بدون شکست به مقام اول اين مسابقات نائل شد . در بخش تيمي نيز تيم دانشگاه آزاد اسلامي تبريز توانست بين تيم هاي حاضر مقام سوم را از آن خود کند .
 
تقدير از مدال آوران تيم جودوي واحد دزفول
 
دزفول  خبرنگار آفرينش
به دنبال درخشش تيم جودوي دانشجويان پسر واحد دزفول در يازدهمين دوره مسابقات سراسري دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي سراسر کشور که با نايب قهرماني اين تيم همراه بود رييس واحد دزفول از تلاش آنان تقدير کرد .
دکتر عليرضا شکوه فر با اشاره به کسب 2 مدال طلا و 2 مدال برنز و  آمادگي اين تيم 6 نفره که به نمايندگي از طرف منطقه 6 راهيابي اين مسابقات شد از دکتر عزيزيان رياست منطقه 6 درخواست تقدير از آنان را نمود و اعلام کرد ، اين تيم با توجه به توانايي موجود آمادگي شرکت در مسابقات بين المللي را دارد .
 
جوانان فرنگي کار دزفول قهرمان
 استان خوزستان شدند 

دزفول  خبرنگار آفرينش
تيم کشتي فرنگي دزفول در مسابقات قهرماني استان خوزستان مقام اول را کسب کرد .
در اين دوره از مسابقات تيم جوانان دزفول با کسب 61 امتياز اول شد و تيم هاي تربيت بدني انديمشک و فرهنگيان شوش به ترتيب دوم و سوم شدند . نفرات برتر اين دوره از مسابقات بعنوان نمايندگان استان در مسابقات کشوري که از 24 آبانماه در شهرستان سنندج برگزار مي شود شرکت خواهند کرد .
گفتني است رشته کشتي فرنگي از جمله ورزش هاي مورد علاقه جوانان دزفولي است که ورزشکاران اين شهر سابقه درخشاني در کشتي فرنگي داشته اند .
 
فتح قله آراگاتس ارمنستان توسط کوهنوردان دزفولي 

دزفول  خبرنگار آفرينش
گروه هشت نفره اي از کوهنوردان شهرستان دزفول موفق به صعود به قله 4090 متري آراگاتس در کشور ارمنستان شدند .
غلامحسين حسن پور رييس هيات کوهنوردي شهرستان دزفول با اعلام اين خبر گفت : اين سومين صعود برون مرزي کوهنوردان دزفولي مي باشد .
در اين صعود که با هماهنگي هيات کوهنوردي دزفول انجام شد محمدرضا محمدپور ، امير نجف زاده ، غلامحسين حسن پور ، محمد لياقتي ، عبدالرحيم جوادپور ، غلامعباس کدخدازاده ، عليرضا کرناسي و عبدالکريم موذن شرکت داشتند .
 
عباس ترابيان رييس کميته فوتسال فدراسيون فوتبال  : 
اردبيل ميزبان فوتسال جام باشگاه هاي آسيا
 
اردبيل  خبرنگار  آفرينش
عباس ترابيان رييس کميته فوتسال فدراسيون فوتبال در خصوص ميزباني اردبيل گفت : چند شهر کشور براي ميزباني جام باشگاه هاي آسيا درخواست ميزباني کرده اند که ما بعد از بازديد از سالن هاي ورزشي آنها اردبيل را بهترين محل براي ميزباني اين مسابقات تشخيص داديم .
ترابيان در جريان بازديد از سالن رضازاده اردبيل به خبرنگار ما گفت : سالن رضازاده اردبيل يکي از بهترين سالن هاي خاورميانه است و اين سالن با امکانات مدرن و بهترين شرايط براي برگزاري مسابقات آسيايي و حتي جهاني مطرح مي باشد .
وي افزود : اردبيل تمام شرايط لازم و مد نظر فيفا و کنفدراسيون آسيا را داراست و من مطمئن هستم سالن رضازاده بهترين و مدرن ترين سالن خاورميانه است .
ترابيان ادامه داد : فرودگاه اردبيل با توجه به فاصله کمي که تا مرکز شهر دارد و بسيار پيشرفته است و روزانه چهار پرواز از تهران دارد ، محل مناسبي براي برگزاري مسابقات است .
وي تصريح داشت : همچنين هتل هاي سه يا چهارستاره اردبيل براي استراحت تيم ها مناسب هستند و يکي از بهترين هتل ها در سرعين قرار دارد که به فاصله 20 دقيقه اي شهر محلي بسيار زيبا و کاملا توريستي است .
وي در مورد سالن رضازاده گفت : اين سالن با ظرفيت 6 هزار نفر چهار درب ورودي و خروجي دارد و اطراف سان فضاي خالي مناسبي وجود دارد که به شکل پيشرفته ساخته ساخته شده است .
وي اضافه کرد : رختکن ها منجر به سرويس هاي مناسب ، اتاق ماساژ و سوناي خشک است و هر کدام از رختکن ها يک محل مخصوص براي گرم کردن وجود دارد تا بازيکنان براي گرم کردن مجبور به ورود به زمين نباشند .
ترابيان در پايان گفت : سالن جايگاه مخصوص خبرنگاران دارد و براي يک هزار صندلي مبله است و اسکوربورد چهار طرفه در زمين تعبيه شده است . 

برتري دوندگان نيروي زميني در رقابت هاي دووميداني قهرماني و انتخابي ارتش

سازمان تربيت بدني ارتش در ادامه مسابقات قهرماني و انتخابي ارتش جمهوري اسلامي ايران در قسمت مردان اقدام به برگزاري رقابت هاي دووميداني با حضور تيم هايي از يگان هاي مختلف ارتش نمود .
به گزارش روابط عمومي ارتش جمهوري اسلامي ايران ، در اين مسابقات که همزمان با اعياد مسعود شعبانيه بويژه ميلاد امام زمان (عج) در ورزشگاه شهيد شيرودي تهران برگزار شد 70 دونده در قالب تيم هايي از نيروي زميني ، نيروي هوايي ، نيروي دريايي و ستاد مشترک ارتش بمدت يکروز در هشت ماده با هم به رقابت پرداختند که در پايان تيم نيروي زميني با 4 مدال طلا ، 6 نقره ، 2 برنز و کسب 74 امتياز بر سکوي قهرماني اين رقابت ها ايستاد و تيم هاي نيروي هوايي و ستاد مشترک به ترتيب با 65 و 10 امتياز مکان هاي دوم و سوم را از آن خود کردند .
 
مناطق نفت خيز جنوب قهرمان پينگ پنگ نونهالان و نوجوانان کشور
 
مسابقات پينگ پنگ باشگاه هاي نونهالان و نوجوانان کشور که از 24 شهريور ماه با حضور 10 تيم در گچساران آغاز شده بود با قهرماني مناطق نفت خيز جنوب (اهواز) به پايان رسيد . در مرحله نيمه نهايي اين پيکارها مناطق نفت خيز جنوب موفق شد مهرام قزوين را با حساب 5 بر 2 مغلوب کند و نفت و گاز گچساران نيز با همين نتيجه استيگا قم را شکست داد و راهي فينال شدند .
در فينال مناطق نفت خيز در يک مسابقات مهيج ، ديدني و ميلي متري موفق شد نفت و گاز گچساران را 5 بر 4 شکست دهد و به عنوان قهرماني برسد . عمراني و علي نوروزي براي مناطق نفت خيز جنوب چهار پيروزي و حداديان يک برد کسب کردند و در تيم نفت و گاز گچساران ميرالماسي ، ملارجبي و پيمان نوروزي بردهاي اين تيم را بدست آوردند.


 پرسپوليس برق شيراز
 يک گل براي شادي هواداران و ديگر هيچ  

 تيم فوتبال پرسپوليس در هفته دوم رقابت هاي ليگ برتر باشگاه هاي کشور در ورزشگاه آزادي ميزبان تيم برق شيراز بود که در اين بازي .......................
گفتني است که سرخپوشان تهراني در هفته اول ليگ برتر عليرغم ارائه يک بازي نسبتا قابل قبول در مشهد مغلوب تيم ابومسلم شدند .
پرسپوليسي ها در ديدار نهايي دور رفت جام حذفي باشگاه هاي کشور نيز در ورزشگاه آزادي به ديدار تيم سپاهان رفتند که به نتيجه مساوي يک بر يک دست يافتند .
تيم پرسپوليس بازي برگشت فينال جام حذفي باشگاه هاي کشور را روز جمعه 31 شهريور در ورزشگاه نقش جهان برگزار خواهد کرد . 
شايان ذکر است که در هفته سوم رقابت هاي ليگ برتر که طي روزهاي پنجشنبه ، جمعه و دوشنبه هفته آينده برگزار خواهد شد اين تيم ها به مصاف يکديگر خواهند رفت .
روز پنجشنبه 30 شهريور صباباتري به مصاف سايپا خواهد رفت ، مس کرمان در زمين خود ميزبان ذوب آهن خواهد بود ، پاس در ورزشگاه شهيد دستگردي از فولاد خوزستان و محمد مايلي کهن پذيرايي خواهد کرد . در اين روز استقلال تهران در ورزشگاه آزادي ميزبان تيم فجرشهيد سپاسي شيراز خواهد بود .
روز جمعه 31 شهريور نيز پيکان و ملوان ديدار خواهند داشت ، استقلال  اهواز ميزبان راه آهن خواهد بود و برق شيراز در زمين خود از ابومسلم پذيرايي خواهد کرد .
آخرين بازي هفته سوم را دو تيم پرسپوليس و سپاهان روز دوشنبه 3 مهر برگزار خواهند کرد . 


 صمد مرفاوي سرمربي تيم فوتبال استقلال :
 از فجر هم امتياز مي گيريم  

تيم فوتبال استقلال در هفته اول و دوم ليگ برتر به دو پيروزي باارزش برابر تيم هاي ذوب آهن و مس کرمان دست يافت .
در ارتباط با وضعيت کنوني تيم استقلال صمدمرفاوي سرمربي اين تيم گفت: برنامه اصلي کادر فني استقلال حضور پرقدرت در رقابت هاي ليگ قهرمانان آسيا و کسب عنوان قهرماني اين مسابقات است.
وي افزود : ما در شرايطي که شناخت کمي از تيم مس کرمان داشتيم و بازيکنان مان تجربه بازي روي چمن مصنوعي را نداشتند بازي گروهي خوب و قابل قبولي را مقابل مس کرمان انجام داديم و کسب سه امتياز اين ديدار بيرون از خانه براي ما اهميت بسزايي داشت که به آن دست يافتيم. مرفاوي تصريح داشت : مس کرمان تيم دونده و با انگيزه اي بود ولي ما براي اين بازي برنامه داشتيم و خوشبختانه به اهداف خود در زمين بازي دست يافتيم .  سرمربي استقلال با بيان اينکه در ليگ برتر ديگر حريف آسان وجود ندارد اظهار داشت : تمام تيم هاي ليگ برتر مقابل ما با انگيزه هاي متفاوتي ظاهر مي شوند و به آساني امتياز از دست نمي دهند به همين خاطر براي دفاع از عنوان قهرماني سال گذشته کار بسيار دشواري در پيش داريم و بايد تلاش مضاعفي را در تمرين و مسابقات در پيش بگيريم .  وي در خصوص ديدار با هفته آينده مقابل فجرسپاسي گفت : در اين نيز براي کسب سه امتياز به ميدان خواهيم رفت هر چند مي دانيم فجر تيم سختکوش و قابل احترامي است و امتياز گرفتن از اين تيم به سادگي ممکن نيست.  مرفاوي در پاسخ به اين سوال که تجربه نشان داده تيم هاي قهرمان ليگ برتر در دوره بعد با افت روبرو مي شوند و آيا اين تجربه در مورد استقلال هم تکرار خواهد شد گفت : نتايج استقلال تاکنون خلاف اين تجربه را نشان مي دهد و تاکنون با حفظ شرايط فني و روحي تيم توانستيم روند موفقيت هاي استقلال را تداوم بدهيم هر چند در ادامه ليگ راه بسيار دشواري پيش رو داريم ولي مي خواهيم درباره تجربه تلخ قهرمانان ليگ سنت شکن باشيم .


  سرمربي تيم ملي واليبال جوانان ايران:
 هيچ شانسي براي تيم هاي ديگر نمي گذاريم  

تيم ملي واليبال جوانان کشورمان بازي هاي خود را در مسابقات واليبال جوانان آسيا به خوبي آغاز کرده و به خوبي نيز به پيش مي برد .
در اين ارتباط سرگي گري بوف سرمربي تيم ملي واليبال جوانان ايران  تاکيد داشت : در بازي فينال هيچ شانس را با هيچ تيمي تقسيم نمي کنيم.
وي گفت : ما در بازي با هند از حيثيت واليبال ايران دفاع مي کنيم. خوب مي دانم که همه از هم اکنون شانس قهرماني را بين تيم ما و هند تقسيم کرده اند; اما، بايد بگويم که ما در بازي فينال هيچ شانس را با هيچ تيمي تقسيم نمي کنيم.
وي در رابطه با ديدار تيم ايران مقابل چين گفت: تنها موردي که در اين بازي مرا ناراحت کرد، اين بود که بازيکنان پس از پيروزي در دو گيم اول بازي، اشباع شدند; همين عامل سبب شد تا آنها در گيم سوم مانند دو گيم اول خوب بازي نکنند.
سرمربي تيم ملي واليبال جوانان افزود: شايد در اين بازي برخي تعويض هاي من براي شما تعجب آور باشد; اما، چون ترکيب اصلي تيم را فقط من مي دانم، شما از اين تعويض متعجب مي شويد. به هر حال در هر بازي هدف من فقط کسب پيروزي است و براي رسيدن به آن نيز بر اساس ترکيبي که در ذهن خود دارم، عمل مي کنم.
وي تصريح داشت : ما مقابل چين از همان ابتدا محکم بازي کرديم. بازيکنان من خوب مي دانستند که نبايد حتي يک لحظه تيم چين را به حال خود رها کنند. چرا که معتقدم يک لحظه غفلت در مقابل تيم چين مي توانست ما را براي هميشه پشيمان کند. 


 يادداشت
 ليگ فوتبال ايران به نام حرفه اي ، به شيوه آماتوري 

واقعيت اين است :
ليگ فوتبال ما که شش سال است با نام حرفه اي برگزار مي شود ، در اندازه مسابقات آماتوري هم نبوده و در واقع بايد گفت ما هنوز در ابتداي راه حرفه اي شدن نيز قرار نگرفته ايم .
در اين راستا بايد گفت ; در تمام دنيا وقتي يک ليگ حرفه اي راه اندازي مي شود اختيارات گسترده اي به علاوه منابع مالي بسيار خوب در اختيار باشگاه ها قرار مي گيرد .
به عبارتي ديگر بايد گفت ; ليگ حرفه اي يک سلسله جريانات منظم و هدفمند است که در نهايت منجر به ارتقا» فوتبال آن کشور از يک سو و از سوي ديگر کسب درآمد بالا براي تيم هاي حاضر در آن ليگ مي گردد .
در شرايط فعلي نمي توان پانزده تيم دولتي را در يک مجموعه جمع آوري کرد و نام اين کار را باشگاه داري حرفه اي گذاشت .
امروزه در دنيا باشگاه حرفه اي به باشگاهي اطلاق مي شود که تمام هرمش حرفه اي شده باشد .
يعني ساختار باشگاه ، مديريت باشگاه و وضعيت اقتصادي باشگاه همگي بايد تداعي کننده معناي کامل حرفه اي گري باشند و با اين وصف هنوز ما در گام هاي نخست حرفه اي مانده ايم .
در اصل بايد گفت ; يک باشگاه حرفه اي بايد ورزشگاه اختصاصي با تجهيزات و امکانات کامل در اختيار داشته باشد و به گونه اي حرفه اي عمل کند که حتي امنيت تماشاگري را که به آنجا قدم مي گذارد تامين نمايد . 
در اين راستا تيم هاي ما چون به معناي واقعي حرفه اي نيستند از امکانات يک تيم حرفه اي همچون زمين تمرين ، ورزشگاه مسابقه و وسايل کمک آموزشي نيز محرومند و نيازي هم به نو کردن اطلاعات و استفاده از سيستم هاي صحيح آموزش احساس نمي کنند و در نتيجه براي گسترش کارشان هيچ حرکتي انجام نمي دهند .
در مورد وضعيت بازيکنان حاضر در ليگ نيز بايد گفت ; در فوتبال دنيا بازيکنان هر روز و براي چندين ساعت مشخص در اختيار باشگاه قرار دارند و کارشان به تمرينات فيزيکي صرف محدود نيست و کاملا از هر نظر در اختيار باشگاه هستند ، اما در باشگاه هاي ما وضعيت کاملا متفاوت است .
به هر شکل با توجه به وضعيت کنوني بايد پذيرفت که فوتبال ما براي حرفه اي شدن نياز به ابزار و امکانات بسيار زيادي دارد که هنوز برخي از اين ملزومات فراهم نشده و ما بايد به دنبال بسترسازي براي ايجاد فضاي مناسب براي حرفه اي شدن باشيم .


  ورزش دانشگاه ها
 تهران فاتح مسابقات کاراته دختران دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي  

 عنوان نخست سومين دوره مسابقات کاراته دانشجويان دختر مناطق يازدهگانه دانشگاه آزاد اسلامي کشورمان را ورزشکاران تهراني از آن خود کردند .
به گزارش روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي دراين دوره از بازي ها که در مجموعه ورزشي شهيد کبکائيان برگزار شد ، تهران با کسب 6 مدال طلا جام قهرماني را با اقتدار در آغوش کشيد و تيم هاي فارس و کرمانشاه به ترتيب دوم و سوم شدند .
در کاتاي انفرادي ميترا اسماعيلي از دانشگاه آزاد اسلامي تهران مدال طلا گرفت و رقيه اردشيرنژاد از دانشگاه آزاد اسلامي شيراز دوم شد . در کاتاي تيمي دانشگاه آزاد شيراز و شهرري اول و دوم شدند و تيم هاي اعزامي کرمانشاه و اصفهان در رده هاي بعدي جاي گرفتند .
در کوميته انفرادي نيز سمانه خوش قدم ، شهناز ميرحيدري ، پگاه زنگنه و معصومه سرايي همگي از تيم منتخب دانشگاه آزاد اسلامي تهران مدال طلا را از آن خود کردند . در کميته تيمي نيز تهراني ها خوش درخشيده و به کاپ قهرماني دست يافتند . اصفهان دوم شد و تيم هاي شيراز و لرستان مشترکا سوم شدند .
 
تهران قهرمان مسابقات بسکتبال دختران
عنوان قهرماني دهمين دوره رقابت هاي بسکتبال دانشجويان دختر مناطق يازدهگانه دانشگاه آزاد اسلامي کشورمان را ورزشکاران تهراني از آن خود کردند .
به گزارش روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي ، در اين رقابت ها در فينال دانشگاه آزاد اسلامي تهران توانست با نتيجه 58 بر 53 بر تيم قدرتمند دانشگاه آزاد اسلامي اصفهان پيروز شد و به جام قهرماني رسيد ، اصفهان نيز دوم شد .
در ديدار رده بندي نيز منتخب دانشگاه آزاد اسلامي خوزستان برابر تيم هرمزگان با نتيجه 60 بر 51 پيروز شد و به مقام سومي دست يافت .
گفتني است از سوي کميته فني زهره نويدزاده از دانشگاه آزاد اسلامي اصفهان بعنوان تکنيکي ترين بسکتباليست اين دوره و سوده منجري از دانشگاه آزاد اسلامي خوزستان پرامتيازترين بازيکن معرفي شدند و تيم اعزامي دانشگاه آزاد اسلامي هرمزگان بعنوان تيم اخلاق اين دوره معرفي شدند .
در مراسم اختتاميه اين بازي ها که با حضور فرماندار محترم شهر ميانه ، دکتر جابر داوري رييس دانشگاه آزاد اسلامي ميانه و ديگر مسوولين و دست اندرکاران ورزش دانشگاه برگزار شد ، از نفرات برگزيده و تيم هاي برتر اين دوره با اهدا» کاپ ، مدال و جوائز ارزنده تقدير بعمل آمد .
 
فارس قهرمان هندبال دختران
عنوان نخست پنجمين دوره پيکارهاي هندبال دانجشويان دختر مناطق يازدهگانه دانشگاه آزاد اسلامي ايران بنام ورزشکاران دانشگاه آزاد اسلامي فارس به ثبت رسيد .
به گزارش روابط عمومي اداره کل تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي در فينال منتخب دانشگاه آزاد اسلامي فارس با نتيجه 17 بر 14 تيم منتخب دانشگاه آزاد اسلامي تهران را شکست داد و بر سکوي نخست ايستاد و تهران نايب قهرمان شد .
در رده بندي نيز اصفهان با نتيجه 19 بر 6 دانشگاه آزاد اسلامي بروجرد را مغلوب کرد  به عنوان سوم رسيد .
گفتني است در پايان از سوي کميته فني خديجه قانع از دانشگاه آزاد اسلامي بروجرد با به ثمر رساندن 48 گل بعنوان بهترين گلزن،  اکرم حسيني از دانشگاه آزاد اسلامي بروجرد بعنوان بهترين دروازه بان و الهام خسروي از اصفهان ، راضيه قفلي از تهران و راضيه عمادي از فارس بعنوان بهترين بازيکنان اين دوره انتخاب و معرفي شدند .
گفتني است در مراسم باشکوه اختتاميه با حضور دکتر محمدرضا اسلامي رييس واحد دانشگاهي بروجرد ، دکتر رضا صابونچي رييس اداره تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي بروجرد و ديگر مسوولين دانشگاهي از قهرمانان و مدال آوران تقدير بعمل آمد .


 محمد بنا سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي :
 قول مي دهم هيچ کشتي گيري کم فروشي نکند  

تيم ملي کشتي فرنگي کشورمان اواخر هفته جاري به مسابقات جهاني اعزام خواهد شد ، در خصوص حضور اين تيم در اين رقابت ها محمد بنا سرمربي تيم ملي کشتي فرنگي گفت : مسابقات جهاني بزرگسالان با تمامي مسابقات ديگر فرق دارد و پيش بيني نتيجه دشوار است; اما، مي توانم قول دهم که هيچ کشتي گيري کم فروشي نخواهد کرد و هر هفت ملي پوش در حد خودشان ظاهر خواهند شد. من نيز به تمام نفرات اميدوارم; چراکه معدن غيرت و تعصب هستند.
وي هدف اصلي تيم ملي کشتي فرنگي را بازي هاي آسيايي دوحه دانست و گفت: براي ورزش کشور هدف اصلي بازي هاي دوحه است و روي آن سرمايه گذاري اصلي صورت مي گيرد; اما، در چين هم چشم 70 ميليون نفر به کشتي است. در سال هاي اخير توقع مردم از کشتي فرنگي بالا رفته و مي خواهند مبارزه جانانه ببينند و حتي ملي پوشان مدال بگيرند. اگر ملي پوشان نيز مردم را دوست داشته باشند، بايد با غيرت مبارزه کنند، چرا که بالاترين اصل خوشحالي مردم است. تمام نفرات انتخاب شده نيز دنبال اين خواهند بود که نشان دهند کشتي فرنگي متحول شده و از پيش باخته نيست.


  رنه سيموئز سرمربي تيم ملي اميد ايران :
 مدال طلاي دوحه شايسته فوتبال ايران است 

تيم ملي اميد و رنه سيموئز سرمربي اين تيم کار سخت و دشواري پيش رو دارند .
تيم اميد ايران آذرماه امسال مسابقات آسيايي دوحه را پيش رو دارد و بعد از آن وارد پيکارهاي مقدماتي المپيک 2008 پکن خواهد شد .
در اين راستا رنه سيموئز سرمربي تيم ملي اميد از آمادگي اين تيم براي حضور شايسته در مسابقات آسيايي دوحه قطر خبرداد و گفت : با استعدادهايي که در اختيار داريم کسب سکوي نخست دور از دسترس نيست.
وي افزود : بازيکنان با استعداد و پتانسيل هاي خوبي در ايران وجود دارد که بايد نهايت استفاده را از اين فرصت برد. متاسفانه مشکلاتي به ظاهر ساده مانع رشد بازيکنان در ايران مي شود. به طور مثال در ليگ ايران ، هرچند دقيقه يک بازيکن خود را روي زمين مي اندازد و زمان بازي را متوقف مي کند . از طرفي تکل هاي بسياري مشاهده مي شود که اگر بازيکنان به خوبي توجيه شوند ، خيلي راحت تر مي توان توپ را در ميدان تصاحب کرد.
سيموئز افزود : به علت حضور بازيکنان در ليگ هاي مختلف ، تنها چندروز قبل از مسابقات رسمي مي توانيم آنها در اختيار داشته باشيم که اين کار را مشکل مي کند ولي قصد دارم با برگزاري چند ديدار دوستانه ، آمادگي تيمي ايران را افزايش دهم .
سرمربي برزيلي تيم اميد ايران تصريح کرد : قبل از بازي هاي آسيايي دوحه به چين سفر مي کنيم و با تيم المپيک اين کشور ديدار دوستانه اي برگزارخواهيم کرد. ضمن آنکه احتمال ديدارهاي دوستانه در دبي نيز وجود دارد و براي آمادگي هر چه بيشتر تيم ملي از هيچ کوششي دريغ نخواهم کرد.
وي گفت : تا سال 2008 با ايران قرارداد دارم و از حضورم در ايران خوشحالم . ادامه همکاري من با تيم ملي به نظرمسوولان فدراسيون فوتبال بستگي دارد و تا هر زمان که لازم بدانند به فوتبال ايران خدمت خواهم کرد.
وي افزود: درفوتبال بايد استوار بود و از حقايق نترسيد . مربيان بسياري در ايران آمدند و رفتند اما من با صراحت و جرات مي گويم به مدال طلاي بازي هاي آسيايي چشم دوخته ام و به فکر تصاحب سکوي اول آسيا هستم . برد و باخت در فوتبال وجود دارد اما قصد دارم در دوحه تنها برنده باشم و تا آخرين لحظات حضورم در کنار تيم اميد از هيچ کوششي دريغ نخواهم کرد.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته