جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/06/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2582


کوتاه و خواندني


مسئله هسته اي ايران در دستور کار سازمان ملل


ابراز تاسف مجدد پاپ


پيشنهاد ايران براي ميزباني اجلاس غير متعهدها


تداوم تلاش هاي وزير خزانه داري آمريکا عليه ايران


آغاز به کار کنفرانس عمومي آژانس بين المللي انرژي اتمي


انتخاب معاون سياسي جديد وزارت کشور


با وقت کم

در حاشيه اجلاس سران جنبش عدم تعهد صورت گرفت;
عيادت احمدي نژاد از فيدل کاسترو


انتقاد انجمن صنفي روزنامه نگاران از توقيف نشريات


تجليل رهبر معظم انقلاب از مقام شهريار


خاتمي آبان ماه به اسکاتلند مي رود


 کوتاه و خواندني 

مخالفت دبيرکل خانه کار با اصلاح قانون کار

ايسنا: دبير کل خانه کارگر کشور, گفت: هر قانوني که بخواهد از کارگر حمايت نکند، محکوم است. عليرضا محجوب, تصريح کرد:مهم ترين اشکالي که به پيش نويس اصلاح قانون کار وارد است راجع به تغييرات ماده 27 مي شود که به کارفرما حق اخراج يک طرفه مي دهد; به اين شکل که کارفرما حق اخراج يک طرفه به آن سپرده شده و محاکمه، تشخيص و حل اختلاف فقط حق رسيدگي به خسارت و اخراج در مورد کارگر را دارد نه رسيدگي به علت اخراج کارگر، و اين يک ظلم در حق کارگر محسوب مي شود; اين که کارگر حق نداشته باشد براي علت اخراج و يا جوياي روشن شدن علت اخراج خود به محکمه اي رجوع نمايد، اشکال اين اصلاحيه است. نمايند تهران در خصوص موضوع يادشده ادامه داد: اين اصلاحيه معنايش اين است که نمي خواهند کارگر حتي جوياي علت اخراجش شود، چون نقطه اصلي و متمرکز اين پيش نويس در حقيقت متمرکز به مواردي است که به اخراج نيروي کار به کارفرما کمک مي کند که تسلط بيشتري بر کارگر داشته باشد و اين با روح قانون کار مغايرت دارد.

اعلام اسا مي   هيات هاي عالي نظارت استان ها

مهر: هيات مرکزي نظارت بر انتخابات شوراهاي اسلامي کشور، اسامي هيات هاي عالي نظارت استان ها را اعلام کرد. حشمت ا... فلاحت پيشه سخنگوي هيات مرکزي نظارت بر انتخابات شوراهاي اسلامي کشور با اعلام خبر ياد شده گفت: برغم محدوديت وقت و عدم حضور اغلب نمايندگان مجلس در ايام تعطيلات تلاش شد که از مشورت روسا» و برخي اعضاي مجامع استاني جهت تعيين ناظران مربوطه استفاده شود و در نهايت نمايندگان ذيل به عنوان هيات هاي عالي استان ها تعيين شدند.
 1- آذربايجان غربي:جواد جهانگيرزاده, هاشم حجازي فر,انور حبيب زاده 2-استان اردبيل: سليمان فهيمي ليگلو , ولي ملکي, حسن نوعي اقدم3-استان اصفهان: اصغر گرانمايه پور, سيد محمود ابطحي,حميدرضا فولادگر4- استان ايلام:عادل آذر, فريدون همتي,داريوش قمري 5-استان تهران: سيدعلي رياض,پرويز سروري,سيد احمد رسولي نژاد 6- استان خراسان جنوبي:موسي قرباني, ,سيد محمد صادق نيرومند, محمدرضا امير حسنخاني7-خراسان رضوي:حسن سيد آبادي,عفت شريعتي کوهستاني,حسن رزميان مقدم8- خراسان شمالي : موسي الرضا ثروتي,سيدرضا نوروز زاده ,عباسعلي رستمي ثاني9-خوزستان: سيد احمد آوايي, ناصر سوداني,سيدهادي طباطبايي 10-زنجان:سيدجلال حسيني, محمد سلطاني, احمد مهدوي ابهري11- سيستان بلوچستان: عبدالغفور ايران نژاد, سيدحسن آقا حسيني طباطبايي, گل محمد بامري12- استان فارس:محمد علي حياتي, علي اکبر قبادي حمزه خاني, مجيد روزي طلب 13- قزوين: , سيد محمد حسن ابوترابي فرد, رجب رحماني, محمد عليخاني14- قم:رضا آشتياني عراقي,علي بنايي ,سيد محمد ميرمحمدي 15- کرمان:غلامرضا کرمي,سيدجانبي, حميد بهرامي احمدي 16- گلستان:محمدعباسي, مرادعلي منصوري رضي, محمد قلي حاجي اميري17- لرستان: علي امامي راد, محسن يحيوي, حسين پاپي 18- آذربايجان شرقي: غفار اسماعيلي ,عشرت شايق, ارسلان فتحي پور19- مازندران :حسينعلي قاسم زاده, قربانعلي نعمت زاده , سيد حسين شجاعلي کياسري 20- مرکزي: حسين اسلامي, عباس رجايي, سيد حسن عباسي 21- کردستان: محمد علي مقنيان, هوشنگ حميدي, فخرالدين حيدري 22- همدان:  مرتضي خضعلي, محمدمهدي مفتح, ابراهيم کارخانه اي 23- يزد: سيدعباس پاک نژاد, سيد محمد تقي محصل همداني, سيد جلال يحي زاده فيروز آبادي 24- گيلان: هاجر تحريري نيک صفت, محمد علي حيدري شلماني, ناصر عاشوري قلعه رودخاني 25- چهار محال بختياري: مرتضي تمدن, غلامرضا ميرزايي, سيد قباد مرتضوي فارساني 26-کهکيلويه و بوير احمد: ستار هدايت خواه, علي مراد جعفري, علي مويدي 27- سمنان: کاظم جلالي, هادي دوست محمدي, عبدالرضا تراب 28- کرمانشاه: حسن سليماني, عبدالرضا مصري, سيد حشمت ا... جاسمي اجاق 29- بوشهر: شکرا...عطار زاده, سيد عبدالمجيد شجاع 30- هرمزگان: محمد آشوري تازياني, علي معلمي پور,سيد عبدا...حسيني.

ساخت پيشرفته ترين توپ دريايي جهان در ايران

فارس: فرمانده نيروي دريايي ارتش از ساخت پيشرفته ترين توپ دريايي جهان توسط متخصصان دفاعي ايران خبر داد. امير دريادار سجاد کوچکي گفت: اين توپ که نام "فجر" بر آن نهاده شده است، از نزديک به 25 هزار قطعه تشکيل شده و جمهوري اسلامي ايران پس از دو کشور آمريکا و ايتاليا توانسته است اين وسيله مهم دفاع دريايي را با مشارکت بيش از 100 شرکت داخلي و نخبگان دانشگاهي توليد کند. وي با اشاره به اينکه اين توپ دريايي با کاليبر 76 ميلي متر از قابليت هاي مختلفي برخوردار است و مي تواند اهداف مختلف را هم در دريا و هم در هوا از بين ببرد، افزود: نقاطي در فاصله 19 کيلومتري در سطح و 23 هزار پايي در هوا در تيررس توپ دريايي فجر قرار دارد. فرمانده نيروي دريايي ارتش درخصوص زمان بهره برداري از توپ دريايي فجر اعلام کرد:اين توپ پيشرفته دريايي بر روي ناوچه موشک انداز "جوشن" که توسط نيروي دريايي ايران ساخته شده، نصب شده است و همزمان با به آب انداخته شدن اين ناوچه پرقدرت، به بهره برداري مي رسد.

انتقاد نماينده ساوه از عملکرد وزارت صنايع

ايسنا: رييس کميته اقتصادي کميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي گفت: بر اساس بررسي هاي صورت گرفته وزارت صنايع و معادن وضعيت مناسبي در اداره امور ندارد و کميسيون اصل نود در اين رابطه گزارش خود را به اطلاع رئيس جمهوررسانده است. حسين اسلامي، نماينده مردم ساوه و زرنديه درمجلس شوراي اسلامي, افزود: صنعت کشور طي يک سال اخير به کلي با مشکل مواجه و زمين گير شده است، ضمن اينکه حجم شکايت هاي رسيده از اين وزارتخانه به اين کميسيون که از سوي واحدهاي خصوصي و دولتي ارسال شده است، بيش ازساير دستگاه ها بوده است. وي تصريح کرد: بيشترين حجم شکايت هاي صورت گرفته از اين وزارتخانه پيرامون عدم امنيت پايدار در توليد، صادرات و واردات و کمرنگ بودن حمايت اين وزارتخانه از صنايع است. اسلامي با تاکيد بر اهميت مديريت در حيطه صنايع و معادن به خصوص در بعد وزارتخانه افزود: احتمال تغيير وزير وزارت صنايع و معادن به دليل ضعف مديريت وجود دارد. وي در ادامه گفت: طي اين مدت شکايت از وزارت نفت و سازمان مديريت و برنامه ريزي نيز در رتبه هاي بعدي قرار داشته است. اسلامي به کاهش ميزان شکايت ها از بانک هاي کشور اشاره و اضافه کرد: شکايت ازبانک ها به جز معدودي از آنها کاهش يافته است و افزايش شکايت از برخي بانک ها نيز ناشي از نقص در قوانين است که بايد با تغيير در برخي قوانين درون سازماني و بانکي حل شود.

برگزاري آخرين جلسه دادگاه قاسم  فر و نيستاني 

ايلنا: دومين و آخرين جلسه رسيدگي به اتهامات مهرداد قاسم  فر و مانا نيستاني، سردبير و کاريکاتوريست روزنامه ايران جمعه، صبح ديروز در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران برگزار   شد.قهرمان شجاعي،   وکيل مدافع قاسم  فر و نيستاني با اعلام اين مطلب، اتهامات موکلانش را توهين به قوم آذري زبان و انتشار کاريکاتور موهن عنوان کرد و گفت: در اين جلسه آخرين دفاع از موکلان اخذ شد و قرار است دادگاه ظرف مهلت قانوني راي خود را صادر کند.وي در مورد تصميم دادگاه در مورد فک قرار بازداشت موکلانش گفت: دادگاه در اين مورد تصميم  گيري نکرد. موکلانم تا روز يازدهم مهر ماه سال جاري در مرخصي خواهند بود.

با عاملان حادثه فرودگاه مشهد  برخورد  قاطع مي شود

فارس: دادستان عمومي و انقلاب مشهد گفت: در صورت اثبات تقصير عامل انساني در بروز حادثه فرودگاه مشهد با اين عوامل برخورد قاطع قضايي خواهد شد. غلامحسين اسماعيلي با اشاره به اين مطلب گفت: دادسراي عمومي و انقلاب مشهد از ابتداي وقوع حادثه در صحنه, حضور موثر داشته و پرونده به محض اطلاع تحت نظر مقام قضايي در جريان است. وي تصريح کرد:حضور به موقع دادسراي عمومي و انقلاب مشهد در پرونده سقوط هواپيما در فرودگاه آثار مثبتي به همراه داشت که يکي از آنها اين بود که داغديدگان حادثه در تمام مراحل، مجموعه قضايي را در کنار خود احساس مي کردند. همچنين در همان روز اول از مصدومين، مسافران و دست اندرکاران پرواز به عنوان مطلع تحقيق به عمل آمد. اسماعيلي افزود: بسياري از مجروحين مسافر بودند و پس از مداواي لازم خواستار بازگشت به شهر خود بودند که تحقيقات سريع از آنها کار قضايي را تسريع کرد. وي شناسايي اجساد فوت شدگان را به علت سوختگي شديد بسيار دشوار خواند و افزود: همراه با شناسايي اجساد توسط اوليا» دم آزمايشات دقيق DNA   نيز انجام شد. اسماعيلي در خصوص مفقود شدگان اوليه حادثه گفت: برخي از مسافران بدون اطلاع عوامل پرواز پس از حادثه محل فرودگاه را ترک کرده بودند، اما پس از شناسايي اين افراد هم اکنون هيچ مورد مفقودي در اين زمينه وجود ندارد. وي افزود: هنوز عامل حادثه اعم از انساني يا مشکلات فني دقيقا مشخص نيست،اما در هر صورت ما به عنوان مدعي العموم خود را موظف مي دانيم که از حقوق قانوني حادثه ديدگان حمايت و با متخلفين احتمالي برخورد کنيم. هواپيماي توپولف "ايرتور" با 148 مسافردر تاريخ 10 شهريورماه  از بندرعباس عازم مشهد بود که هنگام فرود در فرودگاه مشهد,بر اثر ترکيدگي لاستيک از مسير خود منحرف و با موانع اطراف باند برخورد کرد که در اثر اين حادثه 28 تن کشته و بيش از 43 تن ديگر زخمي شدند.

  واکنش صفارهرندي به گزارش
 تحقيق و تفحص مجلس

 ايسنا:محمدحسين صفار هرندي درباره  گزارش اخير تحقيق و تفحص مجلس شوراي اسلامي از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، گفت: دليلي ندارد که ما اين گزارش را قبول يا رد کنيم. وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار داشت: اين يک گزارش قانوني است و شان مجلس است که گزارش خود را تهيه و ارايه کند. گزارش هم مربوط به دوره ي ما نيست که درباره  آن نظر دهيم، و به دوره  قبل مربوط مي شود. وي افزود: اگر احيانا ضرورت داشته باشد که پس از اين تحقيق و تفحص، يک بررسي ديگري هم درباره آن عملکرد براي پيشگيري از تکرارش در ديگر دولت ها انجام دهند، آن هم شان دستگاه هايي است که به دنبالش مي روند و ما هم از اين گزارش استفاده مي کنيم. يعني فکر مي کنيم که اين آينه  اعمال وزارتخانه است که اين جا بازتاب دارد; بازتاب همان  چيزهايي که در وزارتخانه اتفاق افتاده است. او ادامه داد: اگر در وزارت ارشاد چيزي هست که موجب ناخرسندي دستگاه هاي قانوني يا مردم قرار مي گيرد، حتما ما کاري خواهيم کرد که اين اتفاق تکرار نشود و اگر هم غير از اين بوده باشد و در کار وزارتخانه منطقي وجود داشته باشد، و برنامه هاي در دستور کار ما ادامه  برنامه هاي گذشته باشد، بايد دفاع و با همديگر صحبت مي کنيم.

احضارسفير واتيکان به وزارت خارجه 

ايرنا: در پي سخنراني پاپ بنديک شانزدهم, سفير واتيکان در جمهوري اسلامي ايران ديروز از سوي مدير کل اروپاي غربي به وزارت امور خارجه احضار و مراتب نگراني و اعتراض شديد جمهوري اسلامي ايران نسبت به سخنراني پاپ عليه اسلام به وي ابلاغ شد. رحيم پور مدير کل اروپاي غربي وزارت خارجه تاکيد کرد: ما از پاپ بعنوان يک رهبر معنوي و ديني انتظار نداريم مطالبي که از زبان بوش جاري مي شود را در سالروز واقعه 11 سپتامبر مطرح کند. پاپ از سويي به گفتگوي اديان و فرهنگ ها و احترام به اعتقادات و مقدسات پيروان ساير اديان توصيه مي کند ولي بر خلاف آن رفتار و گفتار دارند.وي افزود: پاپ حتي يک محاوره تاريخي را بطور ناقص مطرح کرده و بدون هيچ اشاره اي از پاسخ دانشمند ايراني به امپراطو بيزانس به يک تحريف غير مستقيم تاريخي عليه اسلام مي پرازد. بر خلاف اعلام برداشت غير واقعي از اين سخنان، آنچه مسلم است اينکه جهان اسلام يک برداشت مشترک توهين آميز از اظهارات پاپ دارد.رحيم پور ادامه داد: پاپ بايد بيش از اين به مسئوليت مذهبي و سياسي خويش واقف باشد. سخنراني پاپ جهان اسلام را نگران و ناراحت کرده است. لذا فقط پاپ شخصا و با عذر خواهي مي تواند سو» تفاهم پيش آمده را جبران کند.بنا بر اين گزارش، اسقف متولا سفير واتيکان با قبول دريافت مراتب اعتراض جمهوري اسلامي ايران و ارسال آن به مقامات واتيکان، گفت: پاپ قصد توهين نداشت بلکه مي خواست از اين طريق به تعامل ميان فرهنگ ها و مذاهب و تمدن ها بدور از خشونت تاکيد نمايد. پاپ معتقد به گفتگوي اديان و تمدن ها است و به هيچ وجه سياست واتيکان تغيير نکرده است.وي با اظهار تاسف و عذرخواهي از وضعيت پيش آمده گفت: پاپ قصد دارد درباره اين موضوع و رفع مشکلات، امروز سخنراني نمايد.

رفع توقيف "اخبار اقتصاد"

ايسنا: قاضي شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران پس از برگزاري جلسه  علني دادگاه روزنامه "اخبار اقتصاد"، حکم رفع توقيف اين روزنامه را صادر و اعلام کرد: انتشار مجدد اين روزنامه بلامانع است. قاضي حسينيان درخصوص شکايت صفي زاده مديرمسوول روزنامه  "ابرار" راي بر برائت متهم صادر کرد. هم چنين درخصوص شکايت حفاظت اطلاعات نيروي انتظامي و سردار نقدي که راي بر مجرميت متهم صادر شده بود، با اعلام رضايت شاکي، قرار موقوفي تعقيب براي متهم صادر شد. در اين پرونده، اتهام عليه صفايي فر مديرمسوول روزنامه "اخبار اقتصاد"، نشر اکاذيب و تشويش اذهان عمومي عنوان شده بود.

شيخ عطار سفير ايران در بلژيک شد 

مهر: عليرضا شيخ عطار که هم اکنون در پست معاونت اقتصادي وزارت امورخارجه فعاليت مي کند, به عنوان سفير جمهوري اسلامي ايران در بروکسل (مقر اتحاديه اروپا) برگزيده شد و بزودي کار خود را در اين مسئوليت آغاز مي کند. يک مقام آگاه در گفتگو با "مهر" ضمن تائيد اين مطلب گفت: با جمع بندي صورت گرفته در وزارت خارجه و مشورت هاي درون دولت به دليل جايگاه ويژه بلژيک به عنوان کشور مرکزي اتحاديه اروپا و وجود برخي نهادهاي موثر بين المللي در اين کشور تصميم گرفته شده تا از معاون اقتصادي وزارت خارجه در اين سمت استفاده شود.شيخ عطار علاوه بر مسئوليت هاي متعدد اجرايي و رسانه اي پيش از اين يک دوره موفق سفارت در دهلي نو را نيز پشت سر گذاشته و از جمله چهره هاي آشنا به ديپلماسي و روابط بين الملل محسوب مي شود. وي هم اکنون رئيس جمهور را در سفر به کوبا ، ونزوئلا و نيويورک همراهي مي کند.


 مسئله هسته اي ايران در دستور کار سازمان ملل 

گروه سياسي: نشست سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد از فردا با حضور رهبران جهان با دستور کار موضوع هسته اي ايران ، بحران دارفور و روند صلح خاورميانه در نيويورک آغاز مي شود. به گزارش خبرگزاري فرانسه، ازديگر مسائلي که در چانه زني هاي دو هفته اي مجمع عمومي سازمان ملل متحد ونشست هاي درحاشيه اين جلسه مورد بررسي قرارخواهد گرفت، وخامت اوضاع امنيتي درعراق و افغانستان ، انتخاب دبيرکل آتي سازمان ملل متحد، استراتژي جهاني مبارزه با تروريسم و چشم انداز انتخابات در ساحل عاج خواهد بود. اين مجمع با سخنراني جورج بوش، رييس جمهور آمريکا آغاز خواهد شد و پيش بيني مي شود که وي بر موضع خود در قبال برنامه  هسته  اي ايران و اعمال تحريم عليه ايران جهت متوقف ساختن فعاليت هاي هسته  اي اشد تاکيد کنددراين روز همچنين رهبران جهان به سخنراني محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري ايران که احتمالا برماهيت صلح آميزبودن برنامه هسته اي ايران تاکيد دارد، گوش خواهند داد. سه شنبه شب در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد، ميهماني شامي با حضور کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا وهمتايان وي ازکشورهاي انگليس، فرانسه، آلمان، روسيه و چين و ايتاليا برگزار خواهد شد . دراين ميهماني شام ، احتمالا درباره اعمال فشار برايران در صورت ادامه مخالفت با  تعليق غني سازي اورانيوم چانه زني خواهد شد. از موضوعاتي ديگري که در دستور کار نشست سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد مورد بررسي خواهد گرفت، بحران دارفور است. شوراي امنيت سازمان ملل متحد، ماه گذشته قطعنامه استقرار نيروهاي اين سازمان دردارفور به جاي نيروهاي اتحاديه آفريقا را به تصويب رساند که اين قطعنامه از سوي دولت سودان رد شد . مدت ماموريت نيروهاي اتحاديه آفريقا در دارفور 30 سپتامبر به پايان خواهد رسيد. تحولات خاورميانه ازديگر موضوعات مورد بحث در مجمع عمومي سازمان ملل متحد خواهد بود که اخيرا شاهد جنگ 33 روزه رژيم صهيونيستي عليه لبنان بود.( از 21 تير تا 23 مرداد); اين جنگ افروزي سرانجام با تصويب قطعنامه 1701 به پايان رسيد و روند استقرار نيروهاي چند مليتي به رهبري سازمان ملل متحد در جنوب لبنان نيز همچنان ادامه دارد.


  ابراز تاسف مجدد پاپ  

گروه سياسي: پاپ بنديکت شانزدهم ديروز در مراسم عشاي رباني روزهاي يکشنبه با ابراز تاسف عميق نسبت به واکنش هاي مسلمانان به اظهارات وي، ابراز اميدواري کرد بيانيه روز شنبه معناي حقيقي اظهارات وي را روشن کرده باشد. به گزارش خبرگزاري فرانسه، پاپ ديروز در اقامتگاه تابستاني پاپي در اولين حضور خود پس از واکنش مسلمانان به اظهارت وي درباره اسلام، گفت: من عميقا نسبت به واکنش هايي که در برخي کشورها به بخشهايي از سخنراني من در دانشگاه رگنزبرگ که اهانت به حساسيت مسلمانان تلقي شد، متاسف هستم.پاپ در آغاز سخنراني خود با اشاره به سفر معنوي و شخصي خود به آلمان گفت: سفري که اخيرا به شهر بايرن داشتم، تجربه معنوي ژرفي بود که خاطرات شخصي از اماکني که براي من آشنا بود و همچنين قريحه روحاني را به منظور ترويج پيام انجيل براي امروزه را کنار هم جمع کرد. وي افزود: اکنون مي خواهم اضافه کنم که عميقا براي واکنش هاي برخي کشورها به بخش هاي اندکي از سخنراني من در دانشگاه رگنزبرگ که اهانت به حساسيت مسلمانان تلقي شد متاسف هستم. در حقيقت اين عبارت نقل قولي از متني قرون وسطايي بود که من درباره آن ابراز نظر نکردم. پاپ تصريح کرد: روزشنبه کاردنيال وزير کشور واتيکان بيانيه اي را منتشر و طي آن معناي حقيقي کلام من را تببين کرد. اميدوارم اين توضيح بتواند قلبها را تسکين دهد و معناي واقعي سخنراني من را که در کل دعوت صادقانه به گفتگوي حقيقي و درک دوجانبه بوده را روشن کند. اين در حالي است که ديروز نمايندگان ارامنه کشور در مجلس شوراي اسلامي ضمن ابراز تاسف از اظهارات اخير پاپ تاکيد کردند: بياناتي از اين دست و بدون روشنگري هاي لازم جز دامن زدن به سو تفاهمات و تهييج احساسات و جريحه دار ساختن باورهاي مومنان اديان الهي پيامدي نخواهد داشت. در بيانيه نمايندگان ارامنه کشور در مجلس هفتم آمده است : سخنان پاپ بنديکت شانزدهم باعث تعجب و تاسف جدي شد، در شرايطي که دنياي کنوي نيازمند آرامش و درک متقابل پيروان اديان، روحانيون و رهبران ديني، سياستمداران، دانشمندان و روشنفکران است، بياناتي از اين دست و بدون روشنگري هاي لازم جز دامن زدن به سو»تفاهمات و تهييج احساسات و جريحه دار ساختن باورهاي مومنان اديان الهي پيامدي نخواهد داشت.اين بياينه مي افزايد : مشکلات فراروي بشريت آنچنان است که مسئوليت همگان و بويژه نخبگان اجتماعي با اهميت بوده و غيرقابل اغماض است. اينجانبان ضمن تاکيد بر حفظ آرامش و تکيه بر مباني ذاتي و ناب اديان و فطرت بشري باور داريم که فرهنگ و تمدن اسلامي که منبعث از آموزه هاي الهي است توان و قابليت خود را براي همزيستي و تعامل سازنده همه اديان به اثبات رسانده است ، ولي متاسفانه اين خصيصه براي دنياي غرب با سو»نيت يا سو» مديريت قدرت ها مستور مانده است. نمايندگان ارامنه کشور با ابراز تاسف از اظهارات پاپ تاکيد کرده اند : زمان آن فرا رسيده تا انسانيت بيش از اين دچار خسران و نقصان نگردد و ريشه هاي مشترک به درختي بالنده و استوار تبديل شوند.


  پيشنهاد ايران براي ميزباني اجلاس غير متعهدها 

گروه سياسي: وزير امور خارجه ايران در مراسم اختتاميه چهاردهمين اجلاس سران جنبش غيرمتعهدها برآمادگي جمهوري اسلامي ايران  براي ميزباني نشست شانزدهم اين جنبش اعلام کرد.  منوچهرمتکي گفت: از آنجا که ايران هيچ گاه ميزبان اجلاس سران جنبش عدم تعهد نبوده است، مايلم آمادگي کشورم را براي ميزباني شانزدهمين اجلاس سران جنبش در سال 2012 ميلادي اعلام کنم. متکي افزود: ايران پس از پيروزي انقلاب اسلامي در 27 سال قبل در اجلاس ششم سران جنبش عدم تعهد در شهر زيباي هاوانا به عضويت جنبش درآمد و از بدو عضويت خود بعنوان يکي از اعضاي فعال جنبش عدم تعهد مساعي خويش را براي پيشبرد اهداف جنبش به کار بسته و همواره در عالي ترين سطح در جلسات سران مشارکت داشته است. وزير خارجه ايران خاطرنشان کرد: در اين مدت ايران در عمل پايبندي و تعهد خود به اهداف والاي جنبش را به اثبات رسانده و بعنوان يک کشور غير متعهد ضمن مقابله با سلطه طلبي و برتري جويي قدرتهاي بزرگ و مبارزه با آپارتايد همواره از حقوق کشورهاي در حال توسعه دفاع و در جهت تقويت اتحاد و همبستگي ميان اعضاي جنبش عدم تعهد تلاش کرده است. کشور قطر نيز همچون ايران در اجلاس چهاردهم براي ميزباني اجلاس شانزدهم اعلام آمادگي کرد و قرار شد در اجلاس پانزدهم در اين مورد تصميم گيري شود. نشست چهاردهم اجلاس سران جنبش عدم تعهد بامداد روز يکشنبه در هاوانا, پايتخت کوبا پايان يافت و اجلاس پانزدهم نيز قرار است درسال 2009 درکشور مصر برگزار شود.
حمايت سران جنبش عدم تعهد از برنامه هاي هسته اي ايران
نشست اجلاس چهاردهم جنبش عدم تعهد(نم) در هاواناي کوبا در شرايطي پايان يافت که موضوع هسته اي ايران و کره شمالي از محورهاي اصلي مذاکرات اين اجلاس بود. سران جنبش عدم تعهد در اين اجلاس با صدور بياينه جداگانه اي درباره موضوع هسته اي ايران تاکيد کردند که تنها راه حل و فصل موضوع هسته اي ايران از سرگيري مذاکرات بدون هيچگونه پيش شرطي است. بيانيه چهاردهمين اجلاس سران جنبش عدم تعهد در خصوص موضوع هسته اي جمهوري اسلامي ايران در9بند در 25 شهريور 1385(16 سپتامبر) در هاوانا پايتخت کوبامنتشر شد.به گزارش خبرگزاري ها, ايران در اين اجلاس موفق شد حمايت قاطعانه اي را از برنامه  هسته اي خود کسب کند و کره شمالي نيز تاکيد کرد که تهديدهاي واشنگتن، اين کشور را به تلاش در جهت دستيابي به تسليحات هسته اي بازدارنده وادار کرده است. در حاشيه محورهاي اصلي فعاليت هاي اجلاس، دو قدرت هسته اي پاکستان و هند نيز مذاکراتي تاريخي را برگزار کردند و تصميم به ازسرگيري گفت وگوهاي صلح گرفتند. علاوه بر اين، رهبران کشورها در زمينه  ضرورت رويارويي با نفوذ سراسري آمريکا به توافق رسيدند و برخي از اين رهبران نيز در جريان اجلاس، واشنگتن را به شدت مورد حمله قرار دادند. از سوي ديگر، سران کشورها و هيات هاي شرکت کننده در اجلاس، بيانيه نهايي مفصلي را تصويب کردند که از حق ايران در کسب انرژي هسته اي حمايت مي کرد. همچنين در اين بيانيه سران جنبش عدم تعهد خواستار اصلاح سازمان ملل در راستاي ارتقاي جايگاه کشورهاي فقير شدند. بيانيه نم همچنين سياست هاي "غيرقانوني" رژيم صهيونيستي در اراضي فلسطيني و دخالت نظامي اخيرش در لبنان را محکوم کرد.


  تداوم تلاش هاي وزير خزانه داري آمريکا عليه ايران  

ايسنا: وزير خزانه داري آمريکا در نشست هفت کشور صنعتي جهان (جي هفت) به تلاش هاي دولت بوش در جهت منزوي کردن ايران ادامه داد. به نوشته روزنامه  واشنگتن پست، هنري ام پولسن، وزير خزانه داري آمريکا در نشست وزراي دارايي هفت کشور صنعتي جهان در سنگاپور از همتايان خود خواست تا بر تلاش هاي شان براي ممانعت از کمک هاي بانک ها و شرکت هاي خصوصي مستقر در کشورشان به ايران بيفزايند. پولسن با متهم کردن ايران به دنبال کردن برنامه هسته  اي نظامي مدعي شد: شرکت ها و فعاليت هاي تجاري بسياري وجود دارد که در واقع به تلاش هاي ايران براي دستيابي به سلاح هاي کشتار جمعي و حمايت از گروه هايي نظير حزب ا... و حماس کمک مي کنند. "جي هفت" نيز در بيانيه اي ضمن حمايت از پولسن ضمن تروريست خواندن گروه هاي مقاومت نوشت: ما توافق کرديم تا به تلاش هاي خود براي مبارزه با پولشويي، شبکه هاي تروريستي و حاميان مالي تروريست ها شدت بخشيم. تلاش هاي وزير خزانه داري آمريکا پس از آن صورت مي گيرد که دولت بوش نتوانست تحريمات سازمان ملل عليه ايران را قطعي سازد.


 آغاز به کار کنفرانس عمومي آژانس بين المللي انرژي اتمي  


گروه سياسي: کنفرانس عمومي آژانس بين المللي انرژي اتمي امروز در مقر آژانس واقع در وين، پايتخت اتريش آغاز مي شود که مسئله پرونده هسته اي ايران از موضوعات محوري اين نشست است.اين کنفرانس به مدت سه روز در محل آژانس بين المللي انرژي اتمي برگزار مي شود که رضا آقازاده, رييس سازمان انرژي اتمي ايران  نيز در اين نشست سخنراني مي کند. کارشناسان و هيات هاي عالي رتبه  هسته  اي از 140 کشور جهان براي بررسي پيشنهاداتي که به منظور تضمين تامين سوخت هسته  اي کشورها ارايه شده است در اين نشست گردهم مي آيند. همچنين تشکيل يک بانک سوخت از ميان پيشنهاداتي است که در اين نشست بررسي مي شود. به گزارش خبرگزاري فرانسه,  محمد البرادعي، مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي در اين باره گفت: مي خواهم اطمينان يابم که هر کشوري که در استفاده از انرژي هسته  اي حسن نيت دارد و به الزاماتش در زمينه  منع اشاعه عمل مي کند، به سوخت هسته اي دسترسي مي يابد. وي افزود: اين به معناي آن نيست که کشورها از حقوق شان تحت معاهده  منع اشاعه  سلاح هاي هسته  اي دست بردارند. البرادعي، سرگئي کرينکو، مدير آژانس هسته  اي فدرال روسيه، سم بودمن، وزير انرژي آمريکا، اني لورگئون، رييس شوراي اجرايي "آروا" سم نون، سناتور سابق آمريکا و رييس ابتکار تهديد هسته  اي و نيز آناليزا گياندا به نمايندگي از خاوير سولانا، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا و سوزان آيزنهاور، رييس موسسه  آيزنهاور، از سخنرانان کليدي اين نشست هستند. براساس اين گزارش، پيتر ريک وود، سخنگوي آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت که رضا آقازاده، معاون رييس جمهور ايران و رييس سازمان انرژي اتمي اين کشور در اين کنفرانس حضور مي يابد. در اين کنفرانس سه روزه به بررسي چگونگي تضمين سوخت راکتورها و در عين حال کاهش خطرات اشاعه  سلاح پرداخته مي شود.اين گزارش حاکي است که کشورهاي عربي تلاش مي کنند در اين کنفرانس قطعنامه اي را در خصوص قابليت هسته  اي رژيم صهيونيستي و تهديد ناشي از آن به تصويب رسانند. کشورهاي عربي در سال هاي گذشته اين رژيم را به علت داشتن چنين سلاح هايي به باد انتقاد گرفتند و کوشيدند قطعنامه اي را تصويب کنند که از رژيم صهيونيستي بخواهد پيمان ان.پي.تي را امضا کرده و تاسيساتش را تحت پادمان هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي قرار دهد. براساس اين گزارش، اين نشست به کشورهاي خاورميانه فرصت مي دهد خشم شان را نسبت به انتقادها از ايران براي داشتن قابليت هاي هسته  اي و در عين حال عدم اقدام آژانس در برابر اسراييل مطرح کنند. اين گزارش حاکي است، به طور سنتي اين قطعنامه هر سال ارايه مي شود، اما رسيدگي به آن به سال بعد موکول مي شود و در عوض از اين رژيم درخواست مي شود با خاورميانه  عاري از سلاح هسته  اي موافقت کند. مساله  هسته  اي کره  شمالي که در دسامبر 2002 بازرسان آژانس را اخراج و از ان.پي.تي خارج شد، يکي ديگر از موضوعات محوري نشست وين خواهد بود.


 انتخاب معاون سياسي جديد وزارت کشور 


ايرنا: وزير کشور از انتخاب معاون سياسي جديد وزارت کشور خبر داد، اما از اعلام نام وي خودداري کرد. مصطفي پورمحمدي ديروز پيش از سفر به کشور عربستان و شرکت در سومين نشست وزيران کشورهاي همسايه عراق در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران ، تصريح کرد: ما نسبت به انتخاب معاون سياسي جديد به نتيجه رسيده ايم و در آينده نزديک نام وي اعلام مي شود. وي در پاسخ به اين سوال که "آيا محمود احمدي نژاد رييس جمهوري براي تعيين معاون سياسي اين وزارتخانه نظر خاصي داشته است، گفت: آقاي رييس جمهوري براي همه سطوح مديريت عالي کشور نظراتي دارند و دستگاه هاي دولتي نيز بايد با وي هماهنگ باشند. پورمحمدي همچنين در پاسخ به سوالي مبني براينکه "آيا فرد انتخاب شده براي تصدي مسووليت معاونت سياسي داراي سابقه فعاليت در وزارت کشور است" ، گفت: بله فرد انتخاب شده سابقه وزارت کشوري دارد. خبرنگاري از وي سوال کرد: آيا اين خبر که "مجتبي هاشمي ثمره" به عنوان معاون سياسي وزارت کشور انتخاب شده است ، صحت دارد؟ وزير کشور پاسخ داد: بايد سه تا چهار روز صبر کنيد. پورمحمدي در پاسخ به اين سوال که تاخير در تعيين معاون سياسي جديد اين وزارتخانه اختلالي در روند انتخابات آتي ايجاد نمي کند ، گفت: ما تمام کارها را منظم انجام داده ايم و در اين زمينه بيشترين کار بر عهده مديرکل دفتر انتخابات وزارت کشور است. وي افزود: رييس ستاد انتخابات کشور مي تواند معاون سياسي يا شخص ديگري باشد، اگر معاون سياسي جديد آمادگي داشته باشد ، مشکلي نيست که رياست ستاد انتخاب کشور را داشته باشد.  پورمحمدي در پاسخ به سوالي درخصوص انتخابات آتي نيز گفت: بحث انتخابات جزو مهمترين موضوع کاري وزارت کشور است ، اين وزارتخانه برطبق جدول زمان بدي انتخابات کارها به پيش رفته است.


 با وقت کم 

آفرينش:«با وقت کم» طي حداکثر 700 کلمه نگاهي گذرا اما رسا بر مهمترين سرمقاله هاي روز گذشته جرايد کشور دارد. با اين هدف که آينه اي باشد براي بازنمايي آنچه رکن چهارم دموکراسي از سپهر سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي کشور رصد کرده و بر صدر مقال خويش نشانده اند.
 شايد بتوان گفت اظهار نظر درباره سخنان پاپ مهمترين موضوع سرمقاله هاي روزنامه هاي صبح ديروز تهران بود. با اين حال، همه سرمقاله ها به آن نپرداخته بودند. کيهان سخنان پاپ را طرحي آمريکايي صهيونيستي خواند و نوشت که اين طرح براي ايجاد اختلاف ميان پيروان دو دين الهي اجرا شده است. جمهوري اسلامي هم با کمي تفاوت تقريبا همين موضع را داشت و عنوان کرد سخنان پاپ حتي براي جامعه مسيحيان و واتيکان هم مضر است و اگر بپذيريم که پاپ با اصول اسلامي نا آشنا نيست بايد اعتراف کرد که پاپ ديکته اي را مي خواند که صهيونيست ها و آمريکايي ها برايش نوشته بودند. جمهوري اسلامي هدف از اين طرح مشترک را کمرنگ جلوه دادن پيروزي هاي اخير حزب ا... در لبنان مي داند. روزنامه هاي اعتماد ملي و مردم سالاري به مباحث اقتصادي پرداختند. اعتماد ملي به سيستم بانکي کشور هشدار مي دهد که در دام اقتصادي غرب نيافتد و در سرمقاله خود مي نويسد درست است که انتقال سرمايه ايران از بانکهاي غربي و اروپايي به بانکهاي منطقه اي و آسيايي يک پاسخ سياسي به اقدام امريکا عليه ايران است اما از نگاه اقتصادي اين کار براي اقتصاد کشور و منافع ملي مفيد فايده نيست. چرا که حداقل نتيجه آن، بالا بردن ريسک سرمايه گذاري در کشور است. مردم سالاري هم به درد بي درمان بنزين مي پردازد و مي نويسد حل بحران بنزين نيازمند شجاعت از سوي مجلس و دولت است. زيرا مجلس و دولت بايد به خاطر طرح شعارهاي اشتباه خود درحوزه اقتصادي در گذشته از مردم عذر خواهي کنند و زماني که به کسب اين شجاعت نايل شدند بايد قيمت بنزين را در کشور افزايش دهند. اين کار در ابتدا نارضايتي شهروندان را در پي خواهد داشت اما در بلند مدت به نفع کشور است. جام جم معتقد است از اين پس خارجي ها توطئه هاي فراواني را عليه ايران تدارک خواهند ديد. به عقيده جام جم خارجي ها با آتش زدن به اختلافات قومي و قبيله اي به منظور ايجاد تفرقه، بزرگنمايي مشکلات کارگري در ايران و فعال کردن جنبش هاي مساله دار زنان و افکار فمينيستي و القا» اين مطلب که دولت در حل مشکلات کشور ناتوان است در صدد رسيدن به اهداف خود مي باشند. سياست روز هم به نقد سفر خاتمي به آمريکا پرداخته، آورده است سخنان خاتمي از اين جهت براي غرب خوشايند است چون وي درباره فرهنگ و دستاوردهاي تمدني بشر حرف ميزند بدون اينکه به جنبه هاي ضد ديني و ضد الهي اين دستاوردها بپردازد. وي از مسلمانان اروپايي و آمريکايي مي خواهد شهروندان خوبي براي کشورشان باشند و دمکراسي را يک ارزش جهاني مي داند. سياست روز در ادامه مي افزايد که ما نبايد فراموش کنيم که آمريکا با شعار دمکراسي و آزادي به کشورهاي مسلمان حمله کرد و به قتل عام مسلمانان پرداخت.


  در حاشيه اجلاس سران جنبش عدم تعهد صورت گرفت;
 عيادت احمدي نژاد از فيدل کاسترو 

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد, رئيس جمهوري اسلامي ايران در حاشيه آخرين روز از نشست اجلاس سران کشورهاي جنبش عدم تعهد در "هاوانا" پايتخت کوبا درديدار با سران 5 کشورجهان مسائل بين المللي و همچنين روابط دو جانبه را بررسي کردند.محمود احمدي نژاد به غير از ديدار با سران 5 کشور جهان, با فيدل کاسترو, رهبر کوبا که فعلا بطور موقت به دليل مريضي, اداره کشور را به برادر 74 ساله خود واگذار کرده است, در محل اقامتش ملاقات کرد.رئيس جمهور ايران در اين ديدار که با استقبال فيدل کاسترو, روبرو شد، ضمن تقدير از مبارزات طولاني و استقلال خواهانه رهبر کوبا، از درگاه خداوند متعال براي وي سلامتي عاجل آرزو کرد. احمدي نژاد همچنين در اين ديدار بر اراده مسئولان دو کشور براي تقويت و توسعه هرچه بيشتر روابط تاکيد کرد. فيدل کاسترو نيز در اين ملاقات با تمجيد از شخصيت رئيس جمهوري اسلامي ايران، گفت : شجاعت شما در اتخاذ مواضع حق  طلبانه و مستقل در موضوعات جهاني نشان  دهنده ادامه پرقدرت حرکت انفلاب اسلامي است. رئيس جمهوري کوبا ضرورت مقاومت همه کشورهاي مستفل در برابر فشارها وزياده خواهي هاي آمريکا را مورد تاکيد قرار داد و افزود : آمريکا هر روز بيشتر در موضع ضعف فرو مي  رود و قطعا پيروزي از آن ملت هاي مقاوم و مستفل است. رييس جمهوري اسلامي ايران همچنين عصر شنبه به وقت محلي با "رائول کاسترو" کفيل رياست جمهوري کوبا ديدار و درباره توسعه و گسترش روابط دو جانبه و همکاري هاي دو کشور, گفت و گو کرد. احمدي نژاد در اين ديدار که پيش از امضاي اسناد و يادداشت تفاهم هاي جديد همکاري دو کشور انجام شد، تاکيد کرد: ايران و کوبا در مسائل بين المللي مواضع نزديک و مشترک دارند. احمدي نژاد افزود: همکاري هرچه بيشتر ايران و کوبا به عنوان دو کشور مستقل و مهم در جنبش غير متعهدها و برخوردار از موقعيت ويژه و استراتژيک در خاورميانه و منطقه آمريکاي مرکزي و کارائيب موجب تقويت هرچه بيشتر اين جنبش مي شود. "رائول کاسترو" کفيل رياست جمهوري کوبا نيز در اين ديدار بابيان اراده کشورش براي گسترش روابط همه جانبه باايران، برلزوم تصميم گيري هاي سنجيده براي ارتقاي فعاليت ها و تحرک بيشتر جنبش غير متعهدها تاکيد کرد. 
امضا 5 يادداشت تفاهم بين ايران و کوبا
در جريان ديدار محمود احمدي نژاد رييس جمهوري ايران و رائول کاسترو کفيل رياست جمهوري کوبا در هاوانا، دو کشور پنج يادداشت تفاهم همکاري امضا کردند. همکاري بين وزارت نفت ايران و وزارت صنايع پايه کوبا، همکاري در زمينه احداث کارخانه سيمان در شهر سانتياگو کوبا، همکاري در خصوص صدور تجهيزات و خدمات برق، محيط زيست و همکاري در زمينه تمبر مشترک پستي، محور پنج يادداشت تفاهمي بود که بين دو کشور امضا شد. محمود احمدي نژاد همچنين در حاشيه اجلاس سران کشورهاي جنبش عدم تعهد در ديدار با"اوو مورالس" رئيس جمهور بوليوي با اشاره به روحيات آزاديخواهانه و عزتمندانه دو ملت ايران و بوليوي بر گسترش مناسبات دو جانبه در همه زمينه ها از جمله انرژي و نفت تاکيد کرد. احمدي نژاد افزود: ظرفيت هاي دو کشور براي توسعه روابط بسيار فراوان است و ايران و بوليوي بايد از اشتراکات سياسي خود در جهت ارتقا سطح همکاري ها بهره ببرند. رييس جمهوري بوليوي نيز با تمجيد از مواضع اصولي و شجاعانه جمهوري اسلامي ايران در موضوعات بين المللي، توسعه مناسبات دو جانبه در بخشهاي مختلف و افزايش تبادل نظر دو کشور در مسايل بين المللي را خواستار شد. اوو مورالس با تاکيد براهميت مناسبات گسترده با جمهوري اسلامي، استفاده از تجربيات ايران را در موضوعات مختلف براي پيشرفت کشورش ضروري دانست. در اين ديدار همچنين دو طرف بر ارتقاي نمايندگي هاي دو کشور در کشور مقابل، براي توسعه مناسبات تاکيد کردند. رئيس جمهورايران همچنين در ديدار عمرالبشير رييس جمهوري سودان, شرايط کنوني جهان را به نفع ملتها و جهان اسلام ارزيابي کرد و گفت:اهانتها به اسلام و مسلمانان را نشانه ضعف و ناتواني دشمنان اسلام دانست. احمدي نژاد بااشاره به اهانت هايي که از جانب برخي غربي ها به اسلام و مسلمانان صورت گرفته, افزود: چنانچه کشورهاي اسلامي در کنار هم و براساس مشترکات خود تلاش کنند هيچ تهديدي توان مقابله با آنان راندارد. "عمرالبشير" رييس جمهور سودان نيز در اين ديدار با تشريح آخرين اوضاع و تحولات کشورش بويژه دارفور تلاشهاي آمريکا براي ايجاد تفرقه و هرج و مرج در سودان را خاطرنشان کرد. البشير افزود: ملت و دولت سودان با مقاومت در برابر اين فشارها راه خود را به سوي استقلال و موفقيت ادامه خواهد داد.  محمود احمدي نژاد همچنين در حاشيه اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ديدار با هوگو چاوز, رئيس جمهور ونزوئلا با اشاره به سطح خوب ومستحکم روابط دو جانبه ايران و ونزوئلا همکاري و نزديکي هرچه بيشتر کشورهاي مستقل را موجب افزايش تاثيرگذاري آنها در مسائل جهاني و بين المللي دانست. احمدي نژاد همچنين خاطرنشان کرد: تهران و کاراکاس به عنوان دو عضو مهم جنبش غير متعهدها مي توانند در فعاليت قويتر و موثرتر اين جنبش در مسائل جهاني نقش خوبي ايفا کنند. هوگو چاوز رييس جمهور ونزوئلا نيز در اين ديدار بااشاره به مواضع مشترک و مستقل ايران و ونزوئلا در مسائل جهاني و بين المللي براهميت گسترش و توسعه مناسبات دو جانبه باتهران براي کشورش تاکيد کرد. وي افزود: ونزوئلا خواستار تعميق روابط و مناسبات باايران دربخشهاي مختلف، بويژه صنايع خودروسازي، تراکتورسازي، انبوه سازي مسکن و حمل و نقل و انرژي است. رئيس جمهوري اسلامي ايران همچنين در حاشيه اين اجلاس در ديدار با "راجا پاکسي" رييس جمهوري سريلانکا درخصوص مسائل مورد علاقه دو جانبه, منطقه اي و جهاني تبادل نظر کردند. احمدي نژاد در اين ديدار با اعلام آمادگي ايران براي انتقال تجربيات خود در بخشهاي مختلف بويژه انرژي و عمران و سازندگي گفت: جمهوري اسلامي ايران از تماميت ارضي و استقرار آرامش و ثبات در سريلانکا حمايت کرده و تلاشها براي برهم زدن صلح و ثبات در اين کشور را محکوم مي کند. رييس جمهوري سريلانکا نيز در اين ديدار گزارشي از آخرين اوضاع و تحولات کشورش ارائه کرد و بر علاقه مندي اين کشور براي گسترش هرچه بيشتر روابط با جمهوري اسلامي ايران و استفاده از تجربيات ايران در زمينه هاي مختلف تاکيد کرد.  


 انتقاد انجمن صنفي روزنامه نگاران از توقيف نشريات 

ايرنا: انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران ديروزدر اطلاعيه اي تاکيد کرد: توقيف اخير برخي نشريات غير اصولي است و بايد هر چه سريعتر اين روند متوقف شود. دراين اطلاعيه، آمده است: هفته گذشته " توقيف" دامن گير چهار نشريه شد و صدها تن از همکاران مطبوعاتي از حق اشتغال خود محروم شدند. در اين اطلاعيه تصريح شده است: ناامني شغلي در صنف روزنامه نگاران طي سالهاي گذشته از وضع هشداردهنده نيز عبور کرده و نه تنها روزنامه هاي مستقل ، بلکه دامن گير نشريات دولتي هم شده است. اين انجمن در اطلاعيه خود يادآور شد: مشکل روزنامه نگاران و مطبوعات بيش از آنکه يک نظام حقوقي محدودنگر باشد ، برخوردهاي سليقه اي و غلبه تفاسير سياسي بر راهکارهاي روشن حقوقي است ، به طوري که چشم انداز اشتغال در اين صنف را مبهم و تيره کرده است. "سوال اساسي که دولت محترم بايد پاسخ دهد ، اين است که حد و مرزهاي روزنامه نگاري مستقل و آزاد و به دنبال آن ، معنا يافتن جريان آزاد اطلاعات و تحقق رسالتهاي مطبوعاتي و روزنامه نگاري از نظر مسوولان کجاست." در اين اطلاعيه آمده است : به نظر مي رسد روندي که در گذشته توسط دستگاه قضايي دنبال مي شد، اينک در احکام هيات نظارت تجلي دارد. انجمن صنفي روزنامه نگاران در اين اطلاعيه مدعي شده است که اين احکام از نظر حقوقدانان با روح قانون اساسي و حتي احکام عادي فاصله زيادي دارد. دراين اطلاعيه تاکيد شده است : در وضعيت کنوني "حکم توقيف" يک نشريه به منزله شديدترين حکم ، به قدري آسان صادر مي شود که شائبه غلبه نگاه سياسي بر نگاه حقوقي و قانوني را تشديد مي کند. اين انجمن در اطلاعيه خود يادآور شد: اجراي اختيارات مندرج در تبصره ماده 12 قانون مطبوعات که مورد استناد هيات نظارت بر مطبوعات در توقيف هاي اخير قرار گرفته است ، بايد مقيد به شرايط و اصول حقوقي باشد. انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران توقيف نشريات را در تضاد با اصول استقلال حرفه اي و امنيت شغلي همکاران دانست و بر لغو توقيف آنها و تجديد نظر در رويه فعلي تاکيد کرد. انجمن صنفي روزنامه نگاران در پايان اين بيانيه از اعضاي خود و اهالي مطبوعات خواست در نشستي که در اعتراض به توقيف اخير برخي نشريات و بيکار شدن جمعي از روزنامه نگاران روز 28 شهريور ماه در محل اين انجمن برگزار مي شود ، شرکت کنند. 


  تجليل رهبر معظم انقلاب از مقام شهريار 


ايسنا: رهبر معظم انقلاب اسلامي ديروز در ديدار اعضاي هيات هاي علمي و اجرايي و ميهمانان شرکت کننده در کنگره  يکصدمين سالگرد تولد شهريار، تجليل از اين شاعر ارزشمند را تجليل از شعر و ادب فارسي دانستند و تاکيد کردند: شهريار شاعري برجسته و حکيم و از ماندگاران شعر فارسي است. حضرت آيت ا... خامنه اي با اشاره به قدرت اشعار شهريار به عنوان يکي از ويژگي هاي برجسته سروده هاي وي افزودند: در حالي که زبان مادري شهريار آذري بود، اشعاري به زبان فارسي سرود که در رتبه  عالي ادبيات فارسي قرار دارد و براي عامه مردم نيز قابل فهم و روان است. رهبر انقلاب اسلامي وجود مضامين عرفاني و حکمت را در اشعار شهريار از ديگر ويژگي هاي سروده هاي اين شاعر ارزشمند برشمردند و خاطرنشان کردند: در منظومه حيدرباباي شهريار نکات حکمت آميز فراواني وجود دارد که اين منظومه بايد با اين ديد مورد توجه قرار گيرد. ايشان هم چنين با اشاره به خصوصيات فردي و اخلاقي شهريار افزودند: شهريار شخصيتي نظيف، متواضع، حق پرست، پارسا، صميمي و صادق بود که به دليل استقلال فکري هيچ گاه حاضر نشد کالاي شعر خود را به اربابان قدرت بفروشد. حضرت آيت ا... خامنه اي به تدين و عشق و ارادت شهريار به پيامبر اسلام(ص) و اهل بيت عليهم السلام اشاره و تاکيد کردند: سروده هاي شهريار در دوران جواني در وصف اميرالمومنين علي(ع) و امام حسين(ع) حاکي از اين عشق و ارادت است. ضمن آن که وي پس از پيروزي انقلاب اسلامي بدون هيچ گونه توقعي اشعاري براي انقلاب و بسيجيان سروده است. در اين ديدار, رحيم مشايي رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در خصوص جايگاه اشعار شهريار در شعر فارسي و تحکيم بخشي آن به هويت ملي و نيز اهداف برگزاري کنگره يکصدمين سالگرد تولد شهريار سخناني بيان کرد. شعردوست دبير کنگره نيز گزارشي از برنامه هاي کنگره يکصدمين سالگرد تولد شهريار ارائه کرد و گفت:  در اين کنگره علاوه بر جمعي از اديبان و شعراي کشور، شعرايي از دوازده کشور حضور دارند و ادامه ي برنامه هاي کنگره در روزهاي دوشنبه و سه شنبه در تبريز پيگيري خواهد شد. در اين ديدار شماري از شعراي معاصر کشور و همچنين چند تن از شعراي تاجيکستان و جمهوري آذربايجان سروده هاي خود را درباره ي شخصيت شهريار قرائت کردند.


  خاتمي آبان ماه به اسکاتلند مي رود  


  ايسنا: يک هفته نامه انگليسي خبر داد که حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد خاتمي آبان ماه براي سخنراني در دانشگاه "سنت اندروز" به اسکاتلند سفر            مي کند. هفته نامه  "اسکاتلند آن ساندي" گزارش داد، سفر سه روزه محمد خاتمي، رييس جمهور سابق ايران، به اسکاتلند 31 ماه اکتبر (9 آبان) و با بازديد وي از دانشگاه "سنت اندروز" آغاز خواهد شد. بر اساس گزارش اين نشريه، خاتمي عالي رتبه ترين مقام ايراني خواهد بود که پس از انقلاب اسلامي ايران در سال 1979 به اسکاتلند سفر مي کند. رييس جمهور سابق ايران همچنين در اين سفر يک موسسه  جديد مطالعات ايراني را در اسکاتلند افتتاح مي کند. علي انصاري که رياست اين اداره  جديد در دانشگاه سنت اندروز را عهده دار خواهد شد، گفت: او ( خاتمي) با توجه به تجارب دانشگاهي و سياسي اش فردي ايده ال براي افتتاح اين موسسه خواهد بود. وي افزود:اين اولين باري است که يک رييس جمهور سابق ايران از بريتانيا ديدار مي کند. گزارش اين نشريه حاکي است که دانشگاه سنت اندروز براي اطمينان از سفر خاتمي، ديگر دانشگاه ها را در رقابتي سخت کنار زده است. انتظار مي رود سخنراني خاتمي بر موضوعات دانشگاهي متمرکز باشد، اما يک منبع دانشگاهي گفته است که اوضاع سياسي کنوني ايران نيز در دستور کار اين سخنراني قرار دارد; خاتمي به تازگي سفري 12 روزه به آمريکا داشت. 


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته