جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/03/16 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2497
 


آيت ا... هاشمي رفسنجاني:
امام بر ضرورت حضور مردم در عرصه هاي مختلف تاکيد داشتند


کوتاه و خواندني


احتمال کاهش تعرفه گوشي تلفن همراه

شرايط تبديل وضعيت استخدامي اعضاي هيات علمي از پيماني به رسمي - آزمايشي و از رسمي - آزمايشي به رسمي - قطعي اعلام شد .
به گزارش خبر نگار ما ، به نقل از دفترمطالعات وآموزش نيروي انساني دانشگاه آزاد اسلامي در تبديل وضعيت استخدامي اعضاي هيات علمي علاوه بر رعايت شرايط بخشنامه اي گذشته منوط به شرکت اعضاي هيات علمي در کار گاه ها و دوره هاي آموزشي به ميزان 60 ساعت براي هر مرحله در نظر گرفته شده است .
همچنين طبق اين بخشنامه شرکت در دوره ها و کارگاه هاي آموزشي به ميزان 60 ساعت در افزايش حق جذب هيات علمي موثر خواهد بود .
لازم به ياد آوري است بر مبناي عمل اين بخشنامه که به منظور افزايش توانمند سازي اعضاي هيات علمي صادر شده است . دوره هاو کار گاه هاي مصوب و شناسه دار دفتر مطالعات و آموزش نيروي انساني است که با مجوز اين دفتر برگزار شده باشد .
و غالبا دوره هاي ارتقا» مهارت هاي تحقيق و تدريس و رايانه است .
خبر ديگر از اين دفتر حاکي است که سايت دفتر مطالعات و آموزش نيروي انساني راه اندازي شد .
معاون دفتر مطالعات و آموزش نيروي انساني با اعلام اين خبر گفت : اين سايت با آدرس ir.iau.hrsy.www و بخش هاي متنوعي از جمله برنامه هاي درسي ، گزارش فعاليت ها ، آموزش از راه دور ، کار گزاران معرفت ، برنامه هاي آينده ، لينک هاي مفيد ، معرفي رابطان و سئوالات متداول در اختيار کار بران قرار دارد .عليرضا عابدي افزود : کار بران همچنين مي توانند در اين سايت به اخبار اين دفتر دسترسي پيدا کنند و تقويم آموزشي شش ماهه اول سال را ببينند .
عابدي همچنين اظهار داشت : اطلاع رساني و بهره مندي از شبکه جهاني وب يکي از روش هاي مرسوم و نوين دنياي امروز است . و لازم است تا با بهره گيري از اين امکانات گستره ارتباطي بين خود را افزايش دهند .
عابدي اين سايت را نماد کلي دفتر مطالعات و آموزش نيروي انساني دانست و ابراز داشت : ما سعي کرده ايم براي تمام فعاليت هاي خود مانند مطالعات و آموزش از راه دور ، کار گزاران معرفت ، و ... بخشي را در نظر بگيريم و محتوايي متناسب با آن تهيه کنيم .عابدي در ادامه افزود : به عقيده من بهترين ابزار معرفي سايت ها خودشان هستند ، اگر يک پايگاه اينتر نتي محتوايي غني و جذاب داشته باشد و مرتب به روز شود ، علاقه مندان آن را مي يابند و اطلاعات مورد نياز خود را دريافت مي کنند البته تاسيس اين سايت به اطلاع تمام واحد هاي دانشگاهي خواهد رسيد اما ما هنوز در اين زمينه دست نگه داشته ايم و سعي داريم محتواي اين سايت را غني کنيم .عابدي درباره آموزش غير حضوري ابراز داشت : اموزش غير حضوري يکي از روش هاي آموزشي است .
ما نيز بايد از نياز سنجي بر اساس نتايجي که تيم مطالعات اين دفتر انجام مي دهد ، سرفصل هايي براي آموزش هاي ضمن خدمت تعيين مي کنيم که برخي از اين سرفصل ها اموزش چهره به چهره را مي طلبد و برخي نياز به آموزش حضوري ندارد بنابراين آموزش غير حضوري مطرح مي شود از طرفي آموزش از طريق وب يکي از الگو هاي نوين و موفق آموزشي است از اين رو سعي داريم با فعال کردن اين قسمت بستر هاي لازم را براي يادگيري الکترونيکي و آموزش هاي ضمن خدمت مجازي فراهم سازيم .
وي در ادامه افزود : ويژگي ارتباط در هزاره سوم در تاکيد بر تعامل است و از همکاران خواست : اين دفتر را در غني سازي طراحي و تهيه محتوايي سايت ياري کنند .
وي همچنين از کاربران در خواست کرد ، به سايت مراجعه کنند و نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خودرا ارائه دهند .
چرا که مشارکت مردم و کاربران اينتر نت در غني سازي يک پايگاه اينتر نتي موثر است و پايگاه هاي اينترنتي موفق موقعيت خودشان را مديون رابطه ميان کار بران و مديران سايت هستند .

مراسم سالگرد ارتحال امام (ره) ساعت 9 صبح يکشنبه با قرائت قرآن آغاز شد و سپس مداحان اهل بيت در رثاي ائمه اطهار و سالروز درگذشت امام خميني به سوگواري پرداختند.
سخنراني سيد حسن خميني توليت آستان مقدس امام خميني برنامه بعدي اين مراسم بود و سپس مقام معظم رهبري سخنراني کردند.
بيش از 100 خبرنگار داخلي و خارجي از شبکه هاي مختلف راديو تلويزيوني ، خبرگزاري ها و روزنامه ها در محل حرم مطهر امام حضور يافته و از نزديک به تهيه گزارش از سوگواري ميليوني عاشقان امام خميني پس ازگذشت 17 سال از رحلت ايشان پرداختند.
در اين مراسم علاوه برمقامات بلندپايه کشوري و لشکري، در کنار سران سه قوه و اقشار مختلف مردم، بيش از 350 ميهمان خارجي نيز حضور داشتند.
رهبر معظم انقلاب اسلامي:
آمريکا اگر دست از پا خطا کند، حرکت انرژي در منطقه به خطر مي افتد
رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجتماع عظيم مردم در حرم امام تاکيد کرد: اگر آمريکايي ها درباره ايران دست از پا خطا کنند، قطعا حرکت انرژي در منطقه به خطر خواهد افتاد و آمريکا نيز قادر به تامين امنيت انرژي در منطقه نخواهد بود.
به گزارش فارس، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اجتماع عظيم مردمي که از سراسر کشور در حرم مطهر امام راحل گرد آمده بودند، با تبيين مواضع اصولي ايران در قبال مسائل روز از جمله موضوع هسته اي تاکيد کردند: ملت متحد ايران با سرمايه بسيار ارزشمندي که امام بزرگوار به يادگار گذاشته است ايران را به جايگاه شايسته جهاني مي رساند و در اين روند پرافتخار به هيچ کس اجازه نمي دهد منافع ملي ايرانيان را کوچکترين تهديدي کند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به گذشت هفده سال از روزهاي اندوهبار رحلت امام به تشريح آثار و پيامدهاي حياتي حرکت امام خميني در سرنوشت ملت ايران و ملتهاي مسلمان پرداختند و خاطرنشان کردند: جمهوري اسلامي يعني شجره طيبه اي که امام راحل در اين سرزمين نشاند اکنون با عنايت الهي به درخت پرثمري تبديل شده که بيداري جهان اسلام و مجد و عظمت و پيشرفت ملت ايران از ميوه هاي شيرين آن به شمار مي رود.
ايشان با اشاره به زنده بودن افکار، انديشه ها و مکتب امام در ميان ملت ايران و امت اسلامي افزودند: امام خميني با خصوصيات منحصر به فرد خود ملت ايران را به يکي از اثرگذارترين ملل جهان و مهمترين ملت منطقه تبديل کرد بگونه اي که هم اکنون همه عوامل فتح قله هاي عظيم پيشرفت و افتخار در اين ملت بوجود آمده و جهان بيدار شده اسلام نيز با بازيابي هويت خويش، استقلال از قدرتهاي سلطه گر و تحقق اسلام را پيگيري مي کند.
حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين مواضع ايران در قبال مسائل روز به تبليغات بي اساس رسانه هاي غربي و امپراتوري تبليغاتي وابسته به صهيونيستها درخصوص وجود اجماع جهاني بر ضد ايران، تهديد جهان از جانب جمهوري اسلامي ايران، تلاش ايران براي ساخت سلاح اتمي و نقض حقوق بشر در ايران اشاره کردند و افزودند: ادعاي وجود اجماع جهاني بر ضد ايران يک دروغ آشکار از جانب امريکا و چند کشور ديگر است زيرا صد و شانزده کشور غيرمتعهد از حرکت شجاعانه ايران در دستيابي به فناوري هسته اي حمايت کرده اند، ضمن آنکه سازمان کنفرانس اسلامي و دولتهاي مستقل و حتي کشورهاي تحت فشار امريکا نيز از اين حرکت پشتيباني مي کنند.
ايشان با تاکيد بر اينکه هيچ کشور و ملت و مسوول صادق يک کشور راضي به پذيرش استفاده نکردن از منابع جديد انرژي و دراز کردن دست نياز بسوي چند کشور غربي نيست خاطرنشان کردند: کشورها و ملتهاي دنيا با زبان و دل حرکت جمهوري اسلامي ايران را تاييد مي کنند و اجماع چند کشور انحصارطلب سياسي هيچ ارزشي ندارد.
رهبر انقلاب اسلامي روابط ايران را با کشورهاي مختلف دوستانه خواندند و افزودند: ايران هيچ تهديدي براي کشورهاي ديگر از جمله کشورهاي همسايه نيست و با کشورهاي عربي درخصوص مهمترين مسئله اسلامي عربي يعني فلسطين اشتراک نظر دارد و آنچه را آنها در دل بيان مي کنند، ايران با صراحت بر زبان مي آورد به همين علت همه ملتهاي عرب از موضع ايران درخصوص مسئله فلسطين احساس عزت مي کنند.
ايشان همچنين با اشاره به تبليغات دروغ رسانه هاي غربي درخصوص تلاش ايران براي دستيابي به سلاح هسته اي، خاطرنشان کردند: ما بارها به صراحت اعلام کرده ايم که احتياجي به سلاح اتمي نداريم زيرا همانند امريکا در پي سلطه بر جهان نيستيم و قصد تحميل هزينه هاي بي جاي چنين مسئله اي را به ملت خود نداريم ضمن آنکه بکارگيري سلاح اتمي را مخالف احکام شرع و اسلام مي دانيم.
حضرت آيت الله خامنه اي، تصريح کردند: بمب هسته اي ايران، جوانان ما و ملت ما هستند که در دشوارترين ميدانها با کمال قدرت و ايمان ايستاده اند و باز هم خواهند ايستاد.
مقام معظم رهبري با خطاب قرار دادن دستگاه هيات حاکم کنوني امريکا افزودند: شما خودتان را با دولت ايران، و رييس جمهور خود را با رييس جمهور ما مقايسه کنيد تا متوجه شويد وضع شما در دنيا چگونه است.
.....................


گردشگري داخلي درايستگاه «بن سفر»
ايران، از نظر قابليت هاي بالقوه و حتي بالفعل از جمله ممالک مستعد جهان براي گردشگري است. لکن، برغم وجود جاذبه هاي متعدد توريستي، صنعتي به نام گردشگري، سهم درخور خود را دراقتصاد ملي کسب نکرده و هنوز اندر خم يک کوچه است.
از آنجا که جذب گردشگري خارجي، به طور مستقيم عوايد مالي کلاني براي کشور دارد، بسياري از نگاه ها وسياستگذاري ها، معطوف به جذب گردشگري خارجي است. حتي ميزان توفيق يا عدم توفيق دستگاه هاي مرتبط با گردشگري نيز با مقياس و ميزاني به نام تعداد گردشگران خارجي که ازايران ديدن کرده اند، سنجيده مي شود.
دراين ميان، اما يک نکته بسيار مهم و راهبردي، مغفول مانده است که در بحث حاضر، نيم نگاهي به آن خواهيم انداخت.
واقعيت آن است که در کشوري مثل ايران، صنعت گردشگري نمي تواند في البداهه بر مبناي گردشگري خارجي استوار گردد، بلکه لازم است ابتدا، «گردشگري داخلي با گردشگران داخلي» سروسامان يابد و پس از آن به افزايش آرام و مستعمر تعداد گردشگران خارجي اميد بست.
متاسفانه، فرهنگ گردشگري در کشور ما، به طور مطلوبي نهادينه نشده است و اساسا گردشگري يک امر، لوکس وغير ضروري تلقي مي شود، لذا در سبد هزينه هاي اکثر خانواده هاي ايراني، گردشگري جايگاه چنداني ندارد، اين درحالي است که اگر فرهنگ گردشگري داخلي به طور فراگير شکل گيرد، يک تقاضاي بزرگ ملي دراين حوزه اقتصادي فراهم خواهد شد واين تقاضا، سرمايه گذاران را به ايجاد زيرساخت هاي لازم جهت گردشگري تشويق خواهد کرد.
به عبارت ديگر، گسترش فرهنگ گردشگري داخلي، درصورتي که با مکانيزم ها وتمهيدهاي ديگري مثل حمايت هاي قانوني و تسهيلات مالي و حمايتي دولت همراه باشد، ظرفيت پذيرايي مناسب از گردشگران را ارتقا خواهد داد واين بستر سازي نيز در نهايت به جلب گردشگران خارجي و افزايش چشمگير درآمدهاي غيرنفتي منجر خواهد شد.
دراين ميان، آنچه يک مانع بسيار بزرگ به شمار مي رود، عدم تناسب بين مطلوب هاي اقتصاد گردشگري و توانايي هاي اقتصاد خانواده هاي ايراني است.
بايد اذعان داشت در شرايطي که خانواده اي با درآمد متوسط به زحمت مي تواند نيازهاي روزمره خود را تامين کند، نمي تواند با فراغت از مشکلات انبوه معيشتي، به فکر بازديد از تخت جمشيد باشد يا چند روزي از تابستان را در آب و هواي معتدل پيرامون درياچه اروميه سپري سازد و يا آنکه به ديدار سواحلي مرجاني کيش برود و يا ...
يکي از راهکارهايي که سه - چهارسالي است، مسئولان پيرامون آن مانور مي کنند، «بن سفر» است که قرار است بخشي از دغدغه هاي مالي سفر را از کارمندان دولت حذف کند و آنها را به سفرهاي داخلي ترغيب نمايد.
اين طرح، براي اولين بار درسال 1383 حالت اجرايي به خود گرفت وطي آن به ميزان 20 ميليارد ريال، بن سفر، توسط چاپخانه بانک ملي ايران چاپ شد ولي در نهايت، اين طرح، درهمان مرحله متوقف شد و هرگز جنبه عمومي نيافت.
اينک، بارديگر طرح «بن سفر» مطرح شده است و آنطور که سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري اعلام کرده، آيين نامه مربوطه نيز در اين سازمان تصويب شده و اجرايي شدن آن، منوط به مصوبه هيات دولت است.
با توجه به مسائل مهم و دغدغه هاي متعددي که دولت به آنها مشغول است،اين احتمال دور از ذهن نيست که طرح «بن سفر»، همچنان در صف تصويب باقي بماند و درسال جاري نيز اجرايي نشود، به ويژه آنکه فصل تابستان نيز به عنوان مهم ترين فصل سفر درايران، در راه است.
از اين رو، پيشنهاد مي شود دولت در تصويب اين آيين نامه، سرعت عمل بيشتري به خرج دهد چه آنکه اين طرح، علاوه برآنکه کارمندان را به عنوان اعضاي خانواده دولت منتفع مي کند، مي تواند با سرعت بخشيدن به حرکت چرخ هاي صنعت گردشگري، به گردش بيشتر سرمايه در جامعه کمک کند و حتي به حل مسائل اساسي مثل بيکاري نيز مدد رساند.
البته، اين دعوت به تسريع، منافي دقت عمل در بررسي آيين نامه مذکور نيست، چرا که به نظر مي رسد لازم است اصلاحاتي در آن صورت گيرد. به عنوان مثال، دراين آيين نامه، سقفي براي ميزان بني که به هرکارمند تعلق مي گيرد تعيين نشده است وهر سازمان دولتي با توجه به بودجه رفاهي خود، تعداد و ميزان بن هاي کارمندان را مشخص مي کند.
اين بخش از آيين نامه، علاوه بر آنکه راه را براي بي عدالتي در توزيع بن ها در داخل هر مجموعه دولتي باز مي گذارد، با اصل عدالت درميان کارمندان بخش هاي مختلف دولتي نيز منافات دارد چه آنکه توزيع بن ها، به ميزان بودجه رفاهي تشکل هاي مختلف دولتي مرتبط شده است وهمه، نيک مي دانيم که بودجه رفاهي سازمان ها و وزارتخانه هاي دولتي، عادلانه و منطبق با نيازها توزيع نشده است و خود اين حوزه، نيازمند اصلاحات اساسي است.

به گزارش آنا، دکتر جاسبي دراجتماع نمازگزاران سازمان مرکزي دانشگاه آزاداسلا مي گفت: در تمام واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي به مناسبت بزرگداشت رحلت امام خميني (ره) مراسم باشکوهي برگزار خواهد شد.
عضو منتخب حضرت امام (ره) در شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به دو واقعه تاريخي 14 و 15 خرداد ماه گفت: 15 خرداد ماه سال 42 ياد آور حماسه بزرگ ملت ايران در اوج خفقان رژيم شاهنشاهي است، در آن زمان که هيچ فردي در برابر شاه قدرت اعتراض نداشت، امام خميني (ره) قيام مردمي را رهبري کرد.
وي افزود: توده هاي مردمي اعتراضات و تظاهرات خود عليه رژيم شاه را با پشتيباني امام شروع کردند تا اينکه در بهمن ماه سال 1357 انقلاب به پيروزي رسيد.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي، قيام 15 خرداد را حامل هوشياري، بيداري و شجاعت مردم و امام (ره) دانست و گفت: 15 خرداد روز بزرگي در تاريخ انقلاب است که بايد به نسلهاي پس از انقلاب شناسانده شود.
رئيس شوراي اتحاديه دانشگاههاي جهان اسلام با اشاره به سالروز 14 خرداد ماه، روز ارتحال بزرگ مرد تاريخ انقلاب گفت: تشييع جنازه امام بزرگترين مراسم سوگواري در جهان بود که تاريخ به خود ديده است.
وي افزود: مردم با حضور پرشور خود در مراسم تشييع جنازه امام، قدرداني و وفاداري خود را نسبت به انقلاب و اسلام و امام خميني (ره) اعلام کردند.
دکتر جاسبي گفت: دشمنان انقلاب اسلامي فکر مي کردند که با رحلت امام خميني (ره) انقلاب جمهوري اسلامي ايران فرو خواهد پاشيد، اما غافل از آن بودند که ظرف 24 ساعت مجلس خبرگان، مقام معظم رهبري را جانشين ايشان کرد.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به هفدهمين سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) خاطر نشان ساخت: امام از رهبري قيام 15 خرداد 42 تا 14 خرداد 68 يک رهبر ديني و سياسي برجسته بود.
وي افزود: حضرت امام خميني (ره) چشمه جوشان اخلاق عارفانه و داراي عالي ترين مراتب عرفان سياسي و اجتماعي و مباني متقن و مستحکم علمي بود.
عضو منتخب حضرت امام در شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهار داشت: منش فکري، انديشه هاي تابناک و سيره عملي حکومت داري امام با محوريت اصل مردم داري بود.
دکتر جاسبي ژرف انديشي، نگاه عميق و آينده نگري را از ديگر ويژگي هاي حضرت امام (ره) دانست و گفت: آرمان بنيانگذار انقلاب اسلامي، استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي بود.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي همچنين با اشاره به مقاومت دنياي غرب در برابر غني سازي اورانيوم و توسعه تکنولوژي هسته اي گفت: اکنون کشور نيازمند وحدت و يکپارچگي ملت و مردم هوشيار ايراني است، چرا که تنها با اتحاد کلمه و اتفاق نظرمردم خواهيم توانست مقابل دنياي غرب در برابر پيشرفت تکنولوژي هسته اي، ايستادگي نماييم.

(غروب مضحک آميز ميرزا مصمصم)روايت انسان هاي فاسد جامعه است که به مال دنيا وآنچه دارند قانع نيستند وتازماني که زنده هستند فکراندوختن مال دنيا هستند وحاضر نيستند که مجاني قدم خيربراي کسي بردارند وهيچ وقت فکرحلال وحرام نيستند وفقط به اين دنياولذتهاي آني اين دنيا فکر مي کنندوتالحظه مرگشان به همه وحتي يتيمان هم ظلم مي کنند و وقتي که مي ميرند تازه مي فهمند که چه اشتباهي کرده اند. تئاترکمدي و طنز (غروب مضحک آميز ميرزا صمصم) روايت همين انسان هااست وداود فتحعلي بيگي توانسته به خوبي نمايش نامه آن را بنويسد و آن را به صورت يک نمايش طنز به روي صحنه ببرد ،جذابيت اين نمايش راشيرين کاري هاي مبارک بيشتر مي کند وباعث مي شود تا تماشاگر از ديدن يک نمايش دوساعت ونيمه خسته نشوند وحتي براي ديدن دوباره آن نيز مشتاق گردد. اين نمايش برروي صحنه تئاتر سنگلج بجرا مي شود هرشب ميزبان جمع کثيري از هنر دوستان مي باشد .مانيز /س از ديدن نمايش توانستيم با داود داداشي که ايفا گر نقش مبارک در اين نمايش است .گفتگويي داشته با شيم که با هم آن را مي خوانيم:
لطفا بيو گرا في خود را بگوييد؟
داود داداشي هستم متولد 1341از شهرستان سلطانيه زنجان وبزرگ شده تهران ديپلم اقتصاد دارم وحدود 20سال است که تئاتر کار مي کنم واز دوران طفوليت تا الان که 35 سال مي گذرد تعزيه مي خوانم وشغل اصلي من کارمندي دريک سازمان دولتي است
چرا ايفاي نقش مبارک را انتخاب کرديد؟
از همان دوران نوجواني من عاشق تعزيه وتئاتر ملي وسنتي خودمان بودم واکثر وقتها که به تهران مي آمدم بدون معطلي به سراغ سالن هاي نمايش لاله زار مي رفتم وتئاتر هاي طنز به ويژه سياه بازي وکميک را مي ديدم چون هم خندده دار بود وهم اينکه طنز ازبچگي با من همراه بود ودرخودم اين علاقه راحس مي کردم
آيا در آينده هم ادامه خواهيد داد؟
به اميد خدا اگر توان داشته باشم در 80 سالگي هم روي صحنه خواهم رفت ومردم را خواهم خنداند چون اين گونه تئاتر ونمايش اگر زنده با شد من هم زنده هستم مثل درختي که اگر آبياري نشود به مرور خشک مي شود
از داستان غروب مضحک آميز مير زا مصمصام چه آموخته ايد؟
انسان بودن، درست زندگي کردن و فکر آخرت بودن چون زندگي هيچ ارزشي ندارد واز اين نظر هم خوشحالم که به فرموده بزرگان دين خنداندن مومنين عبا دت است وثواب دارد واين توشه خوبي براي آخرت است ودر ميان کار هايي که انجام داده ام اين اولين کاري است که واقعا به دلم نشسته است وبسيار با علاقه روي صحنه کار مي کنم،چون اين کار دل است وجز اين نيست .
آيا بازيگري در تئاتر توانسته خواسته هاي شما را ارضا» کند؟
فکر مي کنم 50در صد، چون هنوز به 100در صد نرسيدم .من بازيگري را نوعي عشق مي بينم .نوعي دلباختگي که اگر نباشد بيهوده در کوير بدنبال آب مي گرديم
شما به غير از تئاتر وکار هنري مشغول به چه کاري هستيد؟
اگر به تئاتر با نگرش در آمد وخرج خانه نگاه کنيم کار اشتباهي کرده ايم چون تئاتر در آمدي ندارد اين کاردوم من است ومن هم مثل ديگران کار مي کنم تا امرارمعاش کنم والا در سال يک يا دوتا کار که گره اي از مشکلات سخت زندگي را باز نمي کند بعضي ها فکر مي کنند هنر مندان پول پارومي کنند در صورتي که چنين نيست من هم يک حقوق ماهانه اي دارم که زياد متکي به آن هستم و اگرتنها هدف ما ازتئاتر وبازيگري در آمد مادي باشد هشتمان گروي نه مان هست .در ايام ماه محرم وصفرنيز تعزيه خواني مي کنم
صمصام ميرزا چه پيامي براي مخاطبين دارد؟
پيام عرفاني والهي ،کل نمايش پند واندرز است براي کساني که حرص مال دنيا را مي زنندوبه زير دستان خود توجهي ندارند وازحال همسايه خود بي خبرندونمي دانند که او چگونه زندگي مي کند.وسراي آخرت ما کجاست وبه کجا خواهيم رفت آيا توشه اي با خود برداشته ايم آيا اين دنيا ارزش آن را دارد که ما فقط به فکر خود باشيم وبه ديگران توجهي نکنيم در دين اسلام به مقوله امر به معرف ونهي از منکر تاکيد فراواني شده است،آيا باور داريم که در جهان آخرت به نزد معبود خواهيم رفت؟آن زمان چه داريم بگوييم؟ آيا براي کار هايمان جوابي داريم ؟سئوالي که در شب اول قبر از آدم مي پرسند در اين باره است که عمري را که خدا به توداده چگونه گذرانده اي به بطالت يا به حقانيت ،اين پيامي است که در دل اين نمايش نهفته است
تا به حال شده اسم شخصيت هاي نمايش را اشتباه بگوييد؟
فکر مي کنم بعداز گذشت بيست سال کار مداوم در صحنه تئاتر به اندازه کافي پخته شده ام چون کم اين زمان کمي نيست .اما چون تئاتر زنده ونفس به نفس تماشاگر اجرا مي شود هيچ بعيد نيست که آدم اشتباه کند من هم از اين قاعده مستثني نيستم. بله شده بعضي مواقع که اشتباه کنم آنهم به ندرت نه زياد که توانسته ام با ترفند هايي که در مدت بيست سال تجربه کردم باتوسل به طنز کارخطايم را اصلاح کنم وتماشاچي لذت ببرد
تا به حال شده حواستان نباشد وناگهان قبل از وقت وارد صحنه شويد؟
نه هيچ وقت يک بازيگر حرفه اي با يد تمام مدت اجرا کنار صحنه باشد وبه موقع روي صحنه رفته ونقش خود را به نفع احسن ارائه دهد درغير اين صورت بايد به آن بازيگر گفت بازيگر آماتور،من در تمام نمايش هايم سعي کرده ام خودآن شخصيت را بازي کنم نه داود داداشي را اين را هم از کارگردان بزرگ تئاتر هاي تخت حوضي دکترداود فتحعلي بيگي ياد گرفتم.
از نقش هاي خود که تابحال اجرا کرديد کدام را بيشتر دوست داريد ؟
تمام کار هايم به نوعي زيبا ودل نشين بوده است البته اين را تماشاچيان به من گفته اند.ومن هم رفته رفته پخته تر شده ام وهر چه پيش مي روم تجربه ام بيشتر مي شود وکارم نيزبهترازکارقبلي ا م مي شود ،البته برخي ازکارهايم به دلم نچسبيده .چون قتي نوشته کار محکم وقرصي نباشد باري بردوش بازيگروکل گروه است. حمل برخودستايي نباشد ولي من همه کار هايم در زمان خودش زيبا بوده است .از بين نمايش ها (رام کردن زن سرکش،يوسف وزليخا،عروس ننه غلام حسين واين نمايش آخري غروب مضحک صمصام ميرزا را بيشتر دوست دارم ومخصوصا اين نمايش خستگي چند ساله را از تنم بيرون کرد
شخصيت داود داداشي به دور از عالم هنر چگونه است؟
همان که روي صحنه مي بينيد من اگر نخندم مي ميرم، اگر نخندم افسرده مي شوم،عرض کردم طنز در خون من است من در زندگي عادي هم سعي مي کنم هم شاد باشم وهم شادي کنم،شاد بودن هنر است و شادکردن هنري والاتر .
چه فرقي بين تئاتر کميک وتئاتر درام است؟
من تئاتر کميک را نوعي غذاي روح مي دانم اگر انسان 3وعده غذادر روز نخورد خب روز به روز افت مي کند وانرژي بدنش تحليل ميرود .همانطور که بدن نياز به انرژي دارد روح هم احتياج به طراوت وشادابي دارد انسان هاي شاد هميشه چهره هاي بشاش وشاداب دارند مگر نشنيده ايد که مي گويند هر چهره با خنده زيباست خداوند هم زيباست وزيبائي را دوست دارد چون تخصص من تئاتر کميک است فکر مي کنم جواب سئوال شما را خوب دادم ولي از تئاتر درام چون در تخصص من نيست نمي توانم چيزي بيان کنم بايد از صاحب نظران اين نوع تئاتر پرسيد
اگر روزي بخواهيد تئاتر بسازيد روي چه سوژه اي کار خواهيد کرد؟
فقط طنز. مثال معروفي است که مي گويد آنچه استاد از دل گفت من هم همان مي گويم من عاشق کميک هستم وروي مسائل اجتماعي فرهنگي جامعه کار مي کنم چون بهترين زبان همان زبان طنز است که مي شود در نمايش هاي کمدي بيان کرد گره هاي کور خيلي مسائل اجتماعي وخانوادگي با تئاتر هاي طنز حل شده چون خودم به عينه ديده ام وباور دارم. راحت ترين زبان دنيا زبان طنز است ونبايد از آن غافل شويم
آيا به فکر کار گرداني هم هستيد؟
چراکه نه ولي تاوقتي بزرگاني مثل دکتر داود فتحعلي بيگي وامثال ايشان هستند .فعلابراي من زود است .ومن هنوز به خودم اجازه نداده ام که نمايشي را بنويسم وکار گرداني کنم در صورتي که در خودم مي بينم که مي توانم هم بنويسم وهم کار گرداني کنم ولي در هر کار ادب حکم مي کند که پا در کفش بزرگان نکنيم وحتي مي بينم که بسياري در اين کار از من بهتر هستند وچندتا پيراهن بيشتر از من پاره کرده اند من دربرابرآنهاچه کار ه هستم .من هنوز بايد تجربه کنم چون اين هنر انتها ندارد ودر هر کاري چند نکته جديد از استادم ياد مي گيرم او درياست ومن قطره او کوه است ومن کاه. اگر روزي داود فتخعلي بيگي اجازه دهد خودي نشان خواهم داد البته در کار گرداني نه در بازيگري ولي حالا بماند تا به وقتش.
فکر مي کنيد تا چه زماني بتوانيد ادامه بدهيد؟
تا خدا چه بخواهد اگر عمري باشد تا 100 سالگي هم دوست دارم کار کنم تا توان دارم وجان در بدن دارم کار مي کنم واگر هم نتوانستم تجربيات خودم را در اختيار آنهايي که دوست دارند وارد اين عرصه شوند قراردهم تا حد اقل يک باقيات الصالحات از خودم بجا بگذارم
از مسئولين چه انتظاري داريد؟
حمايت همه جانبه چه مادي چه معنوي الان ما بازيگران نمايش هاي ملي سنتي مظلوم واقع شديم هيچ حمايتي از ما نمي شود ،صدا وسيما ومرکز هنر هاي نمايشي بايد اين گونه نمايش ها را ترويج کنند ما نياز به تشويق وحمايت داريم مثل درختي هستيم که آبياري نمي شودو روز به روز وسال به سال خشکيده تر مي شويم چرا نبايد ماهم باور بشويم مگر اين گونه تئاتر ،تئاتر ملي نيست مگر هويت ما نيست آنقدر که به تئاتر هاي فرنگي توجه مي شود اگر به ماهم يک مقدار از آن توجه ها بشود ما هم حرف هايي داريم که بزنيم .ومي توانيم در عرصه بين المللي خودي نشان دهيم چنانچه خود بنده در يک نمايش را ديو تلويزيوني و پس ازشرکت درچند کشورمقام ويژه جشنواره را کسب کردم و به صدا وسيماي کشورمان تبريک گفتند .
کار آينده شما چيست؟
به اميد خدا اجراي يک کار جديد است که آن هم نوشته دکتر داود فتحعلي بيگي است که به زودي تمريناتش شروع مي شود و نمايش( بوف )يک کمدي است که براي دومين بار بعداز 20سال خود استاد نقش ميرزا را بازي مي کند واين يک پوئني مثبت براي من است چون نقش مکمل يک کمدي کاربسيارمهم است و آن هم فقط از ايشان بر مي آيد چون ما 20سال پيش در نمايش (عروس ننه غلامحسين )امتحان خود را پس داديم گر چه آنزمان تجربه الان را نداشتيم ولي فکر مي کنم کار موفقي از آب دربيايد چون وردست سياه کار هر کسي نيست بايد ميرزا پوش شخصيت با تجربه اي باشد وکننده کارباشد ما دونفر زوج موفقي هستيم ايشان در عرصه ميرزا پوش وبنده در سياه پوش ؟،بازي استاد فتخعلي بيگي در نفش ميرزا مرا به ياد مر حوم حسن شمشاد مي اندازد مر حوم شمشاد از نوادر مرداني بود که همه سياه بازي ها را افتخاري بازي مي کردند باز ي او به اصطلاح فوتبالي ها پاسور خوبي بود، چنان بده بستان با سياه داشت وپاس کاري خوبي ميکرد که هميشه سياه گل مي کرد
حرف آخر:
چشم اميدم به مسئولين وحمايت آنان است توجه آنان رابه اين مقوله خواهانم. بياييم نگذاريم بيشتر از اين اينگونه نمايشها به فراموشي سپرده شوند و به آنهاموزه اي نگاه نکنيم چون ما توان آن را داريم که در عرصه هاي بين المللي خودي نشان دهيم به سياه نمايش ما لقب چارلي چاپلين مي دهند اما ما خودمان ازآن غافل هستيم به تعداد انگشتان يک دست هم ما بازيگر نمايش سنتي نداريم همه يا به رحمت خدا رفتند ويا کنار کشيدند چند نفري مانديم که دست نياز به سوي مسئولين دراز مي کنيم وطلب توجه داريم اميدوارم که ارشاد عنايت فرمايد وماهم ممنون آنها باشيم واز شماکه زحمت اين مصا حبه را کشيديد و همچنين از روزنامه وزين آفرينش وکار کنان آن نشريه نهايت تشکر را دارم که اين وقت را به من اختصاص داديد.مخلص همه ملت ايران هم هستم .


علي کريمي هافبک تيم ملي فوتبال کشورمان به دليل مصدوميت بازي مقابل بوسني را از دست داد تا با استراحت بتواند روند بهبودي خود را تسريع نمايد .
کريمي در خصوص وضعيت خود و همچنين وضعيت بازيکنان تيم ملي گفت : به دنبال مداوايي که صورت گرفته است در وضعيت خوبي قرار دارم و به بازي اول تيم ملي مقابل مکزيک ...
ادامه...


هرگز به کودک خود قول يا وعده اي ندهيد که قادر به انجام آن نباشيد زيرا کودک توجيهات
شما را درک نکرده و شما را
به دروغگويي متهم خواهد کرد
يکي از اشکال عمده رفتارهاي نادرست دروغگويي است. روانشناسان دروغگويي را به 8 دسته تقسيم مي کنند:
1- دروغ بازي: با اين دروغ مي خواهند حوادث تخيلي و يا بازي را به ديگران بفهمانند.
2- دروغ مبهم: از ناتواني کودک در گزارش دقيق جزئيات و يا مغالطه کردن ناشي مي شود.
3 - دوغ پوچ: جهت جلب توجه کردن ديگران اين دروغ را مي گويد.
4 - دروغ انتقام جويانه: از نفرت کودک به شخص يا شيئي ناشي مي شود.
5- دروغ محدود: که در نتيجه ترس از مقررات شديد و يا تنبيه بدني ناشي مي شود.
6- دروغ خودخواهانه: دروغ حساب شده اي است جهت گول زدن ديگران براي به دست آوردن آنچه را که مي خواهد.
7- دروغ عرفي يا وفادارانه: به منظور حفظ و مراقبت از دوست يا دوستانش انجام مي دهد.
8- دروغ عادتي: به دليل الگوبرداري از والدين يا ديگران فرا مي گيرد.
در کودکان کم سن تر دروغگويي بيشتر جنبه خيالبافي و رويا انديشي دارد و کمتر به منظور فريب ديگران به کار مي رود.
علل دروغگويي کودکان
عمده علل دروغگويي کودکان را مي توان به شرح زير خلاصه کرد.
1- فشار براي گفتن جزئيات دقيق يک امر، غالبا کودک را تشويق به دروغگويي مي کند.
2- اکثر کودکان دروغ گفتن را از ديگران ياد مي گيرند.
3- علل ديگر دروغگويي در کودکان آن است که دروغ آنان را از تنبيه شدن يا تهديد محافظت مي کند.
4- زماني که کودک در مورد مخالفت و استيضاح واقع مي گردد به دروغگويي رو مي آورد.
در مقابل دروغگويي کودکان چه بايد کرد؟
1- پيش از هر اقدامي به خودتان رجوع کنيد که آيا مقصر هستيد؟ زيرا خانواده مهمترين عامل سازنده شخصيت کودک است و نخستين الگو به شمار مي رود.
2 -هرگز به کودک قول يا وعده اي ندهيد که قادر به انجام آن نباشيد زيرا کودک توجيهات شما را درک نکرده و شما را به دروغگويي متهم خواهد کرد.
3- بايد آمادگي شنيدن حقايق تلخ و شيرين را از زبان کودک خود داشته باشيد و به کودک اجازه دهيد حالات و احساسات مثبت و منفي خود را بدون ترس و واهمه اي بيان کند. عکس العمل شما زمينه فکري را در مورد سودمند بودن يا نبودن راستگويي شکل مي دهد.
4- هرگز سعي نکنيد با ايجاد ترس و سلطه جويي کودک را از دورغ گفتن بازداريد.
5-هرگز کودک را سوال پيج نکيند و از طرح سوالاتي که جنبه دام و تله دارد و کودک را وادار به درغ مي کند بپرهيزيد.

صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته

اين نسخه 4329 بار ديده شده است

شیدراوی - نرم افزار ایجاد نشریه الکترونیکی و نشر الکترونیک

 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تستنظرسنجی
نظر شما در مورد راه اندازي قسمت نظر سنجي در سايت روزنامه آفرينش چيست

عالی است
خوب است
مناسب نيست