جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/02/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4146

 خبرها از عالم علم 

 درمان كم خوني

دكتر مرتضي صفوي با اشاره به خواص بادمجان، افزود: ريشه بادمجان و شاخه هاي خشك شده و برگ هاي آن اثر بند آورنده خون را دارا است.وي در گفت و گو با ايرنا، با بيان اينكه بادمجان پادزهر خوبي براي مسموميت هاي حاصل از خوردن قارچ سمي است، افزود: خوردن بادمجان گرفتگي رگ ها را باز مي كند و شخص را از خطر سكته قلبي محفوظ مي دارد. صفوي با بيان اينكه بادمجان برطرف كننده يبوست است، تصريح كرد: البته مصرف دانه هاي بادمجان ايجاد يبوست مي‌كند. وي با بيان اينكه بادمجان مقوي معده است، گفت: اين ماده غذايي به دليل فيبر بالا از سرطان گوارش جلوگيري مي كند. اين متخصص تغذيه گفت: بادمجان داراي تركيباتي شامل فيبر، منيزيم، مس، ويتامين هاي B1، B6، B3 و فولات است. صفوي اضافه كرد: فيبر بالاي بادمجان همچنين كاهنده كلسترول خون است و ويتامين B3 اين ماده غذايي راديكال هاي آزاد را از بين مي برد و ريسك بيماري قلبي وعروقي را كاهش مي دهد. وي مصرف خام بادمجان را براي بيماران آسمي مضر دانست و افزود: اين ماده غذايي در عين حال ادرار آور و و نرم كننده سينه است.

تاثير شير سويا به کاهش گرگرفتکي زنان

پژوهشگران دانشگاه دلاوير دريافتند مصرف دو ليوان شير سويا در روز چه بسا باعث کاهش گر گرفتگي زنان در دوره يائسگي شود.به گزارش فارس، پژوهشگران دريافتند که مصرف مواد غذايي يا نوشيدني‌هاي توليد شده از گياه سويا به ميزان دوبار در روز مي‌تواند از تکرار و شدت اين گر گرفتگي‌ها به ميزان 26 درصد بکاهد. سويا حاوي ماده ايزوفلاون است که يک هورمون شيبه استروژن است و اين باور وجود دارد که تاثير خوبي بر سلامت انسان دارد. اين نتايج بر اساس بررسي و بازبيني 19 تحقيق صورت گرفت که در جريان آن بيش از 1200 زن مورد بررسي قرار گرفتند.

پژوهشگران با اشاره به اهتمام زنان در سن يائسگي به سويا در ژاپن دريافتند: کم شدن تکرار گر گرفتگي در زنان ژاپني چه بسا به علت مصرف طولاني مدت مقادير زيادي مواد غذايي حاوي سويا باشد. اما يک پژوهشگر به نام ميل باي گفت: اگر 50 سال داشتيد و اصلاً سويا مصرف نکرده بوديد باز هم زمان دير نشده زيرا ما دريافتيم که سويا در حال حاضر نيز مي تواند به شما کمک کند. اين تحقيقات نشان داد: تکرار موارد گرگرفتگي در زناني که سويا را به مدت 12 هفته يا بيشتر مصرف کردند، 3 برابر کمتر شده بود. گرگرفتگي يکي از عوارض شايع دوران يائسگي است که گاه به حدي شديد است که زندگي خانوادگي، اجتماعي و اقتصادي مبتلايان را متاثر مي‌کند.

تاثير فشار عاطفي مادر بر جنين

متين السادات نصري مدرس دانشگاه گفت: حالات عاطفي مثل نفرت، ترس و اضطراب در مادر تأثير مي گذارد و باعث آزاد شدن بعضي از مواد شيميايي مي‌شود که اين مواد وارد جريان خون مي شود.

وي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران در ادامه خاطرنشان کرد: علاوه بر فعاليت سيستم خود مختار غده هاي داخلي نيز انواع و مقادير مختلفي هورمون ترشح مي کنند که در سوخت و ساز سلولي تغييراتي ايجاد مي کند. وي تصريح کرد: به دنبال اين تغييرات ترکيبات جديد خوني تغيير مي يابد و اين مواد جديد از طريق جفت منتقل مي شود که باعث ايجاد تغييراتي در دستگاه گردش خون نوزاد مي شود. وي در پايان افزود: اضطراب مادر که بر سيستم عصبي او تأثير مي‌گذارد که باعث مي شود حرکات جنين بسيار زياد باشد اگر فشار عاطفي مادر در طولاني مدت باشد باعث مي شود جنين بعد از تولد بيش از حد فعال، تحريک پذير يا ناآرام باشد.

نهمين مراسم بزرگداشت پيوند اعضا ( جشن نفس)

ماجراي اهداي عضو، ماجراي عاشقي است؛ داستان قرب الهي است؛ سرگذشت خانواده هاي ايثارگري است که با گذشتن از اعضاي کالبد عزيزانشان، نااميدي مطلق هم نوعان نيازمند به عضوشان را به لحظاتي سرشار از اميد و اعتقاد تبديل مي کنند و شادي وصف ناپذير اين درماندگان را به نظاره مي نشينند ... ؛ و الحق که چه دشوار است اين تصميم، چه مصمم است اين اراده ي وصف ناپذير و چه آزمون الهي غريبي را با سربلندي پشت سر مي گذارند؛ گويي در آن لحظات عجيب، در اوج وصلند و ميتوان فرياد انالحق را از ذره ذره ي وجودشان شنيد.

واحد فراهم آوري اعضاي پيوندي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ، با احداث اولين معاونت فرهنگ سازي اهداي عضو در کشور و انجام بيش از 50 مورد فعاليت عظيم فرهنگي ، موفق شده است با ارتقاي فرهنگ اهداي عضو در جامعه ، آمار رضايت به اهداي عضو خانواده هاي بيماران مرگ مغزي را از 5درصد در سال 1384 به حدود 80درصد تا پايان اسفند ماه 1390 برساند ؛ که نتيجه ي آن به طور واضح افزايش 300 درصدي تعداد ارگان هاي برداشت شده، ارسال ارگان ها به اقصي نقاط کشور و پيوند تعدادبسياري از بيماران نيازمند به عضو بوده است .لازم به ذکر مي باشد که يکي از مؤثرترين ، بزرگترين و مهمترين فعاليت هاي فرهنگي ذکر شده ، جشن نفس است که هر ساله مقارن با ولادت حضرت فاطمه زهرا ( س ) و با حضور خانواده هاي ايثارگر اهداکنندگان ، خانواده هاي گيرندگان ، بيماران ليست انتظار پيوند ، هنرمندان مطرح ، قهرمانان ورزشي و مسئولين طراز اول مرتبط با اهداي عضو کشور برگزار مي گردد و امسال نيز نهمين جشن نفس در تاريخ هاي 28 و 29 ارديبهشت 1391 در نمايشگاه بين المللي برگزار مي گردد .جهت اطلاعات بيشتر مي توانيد به سايت www.ehda.ir مراجعه فرمائيد.نهمين گردهمايي بزرگ گيرندگان اعضاي پيوندي و خانواده هاي بزرگوار اهدا کننده عضو با حضور مسئولين، هنرمندان و عموم مردم با عنوان جشن نفس، جشن زندگي برگزار مي گردد.مکان جشن : بزرگراه چمران- خيابان سئول – محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران زمان: 28 و 29 ارديبهشت ماه 1391 ساعت 18:00 الي 24:00

بهترين راه درمان افسردگي و فشار رواني

فوايد بيشمار تامل، انديشيدن و استراحت تنها به شخصيت خود انسان و سلامت رواني او محدود نمي‌شود بلکه پژوهشگران دريافته‌اند که اين امر جنبه عاطفي انسان را تقويت کرده و احساس عطوفت و مهرباني او درقبال ديگران را افزايش مي دهد.به گزارش سلامت نيوز، به گفته پژوهشگران، اين امر همچنين قدرت انسان را در ارتباط گيري با ديگران بالا مي برد. احساس افسردگي را کاهش مي دهد و احساس نگراني، تنش و فشارهاي روزانه را به خود فرد مي شناساند. اين تحقيقات زير نظر گروهي از پژوهشگران دانشگاه کاليفرنيا در سان فرانسيسکو آمريکا از 82 هزار معلم زن 25 تا 60 سال انجام شد و همه آنها تحت برنامه فشرده انجام برخي از تمرين‌ها و مهارتهاي تفکر و تامل قرار گرفتند. پژوهشگران مخصوصاً قشر معلم را براي تحقيقات خود انتخاب کردند زيرا شغل آنها از بيشترين شغل‌هاي داراي فشار رواني روزانه است و همچنين اين معلم ها مي تواند ساز و کارها و راهبردهاي تعيين شده را فوراً در شغل خود اجرا و آن را همچنين به دانش آموزان منتقل کنند. اين برنامه فشرده درباره تمرکز و مهارت هاي انديشيدن، تامل و تمرين چگونگي برخورد با موقعيت‌هايي است که احساس عطوفت و مهرباني نسبت به ديگران را به همراه دارد. نتايج اين تحقيقات نشان داد که معلم ها بعد از سپري کردن اين تمرين‌ها آرامش بيشتري گرفتند و رابطه خوبي درباره وضعيت‌هاي عاطفي برقرار کردند و توانستند عواطف و احساسات خودشان نسبت به ديگران و همچنين عواطف و احساسات ديگران درقبال خودشان را بهتر درک کنند و روابط جديد خوبي را با ديگران شکل دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته