جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4164

 آيت الله هاشمي با اشاره برضعف احزاب در جهان سوم تاکيد کرد:
 قرار نيست تا قيامت با آمريكا قهر باشيم 

آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به نقش دين در انقلاب‌هاي منطقه خاطرنشان کرد: البته نمي‌توان گفت که تنها دين در انقلاب‌ها موثر است. طبعاً در انقلاب خود ما نيز همه به اسم اسلام مبارزه نمي‌کردند. توده‌اي‌ها، فدائيان، مجاهدين خلق آن ‌روز و ملي‌گراها در ايران يک مجموعه بودند اما اکثريت بيش از 90 درصد مردم پيرو امام و روحانيت بوده و نقش اصلي در انقلاب را روحانيت و مراجع داشتند. حرف مراجع براي مردم حجت بود.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه تحولات منطقه در دراز مدت براي منطقه و دنيا بسيار مفيد خواهد بود، گفت: تاکيد بر روي نام تحولات منطقه و اينکه بيداري اسلامي، بهار عربي يا انقلاب‌هاي مردمي باشد چندان ضرورتي ندارد و اين امر به هر حال مبارک است.به گزارش مهر، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در همايش تحولات خاورميانه و آينده نظم منطقه‌اي که در مرکز تحقيقات استراتژيک برگزار شد، گفت: بايد بپذيريم که تحولات منطقه اسلامي و آفريقايي تحولات بسيار مهمي در عصر ماست و مي‌توان با اطمينان پيش بيني کرد که اين تحول در دراز مدت براي منطقه و دنيا بسيار مفيد خواهد بود.وي با اشاره به اينکه اين مسير افت و خيزها و فراز و نشيب‌هايي مانند همه انقلاب‌ها و تحولات دنيا خواهد داشت بيان کرد: نبايد بر روي اسم اين تحولات زياد پافشاري کرد. بيداري اسلامي، بهار دنياي عرب يا انقلاب‌هاي مردمي هر اسمي که داشته باشد مبارک است.آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: اسم ابعاد مختلفي دارد و هر اسمي مي‌تواند دليلي داشته باشد. اين تحولات مي‌تواند هم بيداري در امت اسلامي باشد و هم اين که حرکت مهمي در دنياي عرب و هم تحولي در رفتار مردم در منطقه است.

به گفته وي عوامل شروع اين نهضت بي‌شباهت به شروع نهضت در خود ايران نيست.وي افزود: در آن زمان مانند امروز در کشورهاي عربي مساله اين طور بود که نارضايتي و خشم مردم از حکومت و رژيم دليل اين تحولات بود.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: طبيعت ديکتاتوري اين است که با مردم سازگار نيست و بايد به خارج وابستگي داشته باشد. ديکتاتوري داخلي و سلطه خارجي نيز مانند قيچي دايماً منافع مردم را از هم جدا مي‌کند.

وي ادامه داد:‌ در کشورهايي که روحيه ديني دارند بي‌اعتنايي رژيم‌ها به دين و عقايد مردم اگرچه شعار ديني مي‌دهند و در صحنه حضور پيدا مي‌کنند باعث عصبانيت قشر متدين مي‌شود چرا که مي‌بينند آنها از مذهب نيز به نفع خود استفاده مي‌کنند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني تصريح کرد: نکته مشترک ديگر بين همه اين کشورها اين است که احزاب نيرومند در آنها شکل نمي‌گيرد. ممکن است حزب دولتي مانند رستاخيز وجود داشته باشد اما نقطه ضعف همه کشورهاي جهان سوم اين است که اجازه نمي‌دهند احزاب در آنها شکل بگيرند. اگر احزاب در اين دولت‌ها شکل مي‌گرفت و مردم وارد صحنه مي‌شدند و اصلاحات به وجود مي‌آمد ديگر انقلابي صورت نمي‌گرفت. در اين شرايط نيروهاي سياسي و فرهيخته عميقاً ناراضي هستند که به بازي گرفته مي‌شوند.

وي با اشاره به اينکه انقلاب ايران الهام بخش است گفت: اگر بعضي از اشکالات را نداشتيم شايد با سرعت خيلي بيشتري انقلاب‌مان تبديل به الگو مي‌شد البته اکنون نيز انقلاب ما الگويي است و بسياري از اين انقلاب‌ها بعد از انقلاب اسلامي شکل گرفته است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني با اشاره به نقش دين در انقلاب‌هاي منطقه خاطرنشان کرد: البته نمي‌توان گفت که تنها دين در انقلاب‌ها موثر است. طبعاً در انقلاب خود ما نيز همه به اسم اسلام مبارزه نمي‌کردند. توده‌اي‌ها، فدائيان، مجاهدين خلق آن ‌روز و ملي‌گراها در ايران يک مجموعه بودند اما اکثريت بيش از 90 درصد مردم پيرو امام و روحانيت بوده و نقش اصلي در انقلاب را روحانيت و مراجع داشتند. حرف مراجع براي مردم حجت بود.

وي تصريح کرد:‌ در ايران نيروهاي مذهبي به تبع روحانيت انقلابي در اکثريت مردم نفوذ داشتند اما نيروهاي مسلح با تبليغ مسلحانه مبارزات را گرم نگه مي‌داشتند. بيانيه ما تنها در مساجد مطرح مي‌شد اما ترور و انفجارهاي آنها جنبه بين‌المللي داشت و همان ها کمک کردند که انقلاب را در ذهن مردم نگه داشته و ادامه دادند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام عامل عمده ديگري را که در زمان انقلاب ايران وجود نداشت اما امروز هست را انفجار اطلاعات عنوان کرد و افزود: قيام 15 خرداد را که مردم ما انجام داده‌ اند و شهداي بسياري داشت در دنيا بسيار کم مطرح شد. روزنامه‌هاي خارجي تنها چند کلمه‌اي و آن هم حرف‌هاي رژيم را مي‌نوشتند اما اکنون وقتي يک خبرنگار به زندان مي‌رود در کل دنيا پخش مي‌شود. رسانه‌هاي آزاد و مخصوصاً سايت‌ها که درگير دولت نيستند گاهي هم با اغراق و بزرگ‌نمايي اين موضوعات را مطرح مي‌کنند.

وي ادامه داد: اين گونه انفجار اطلاعات ديگر بسته نمي‌شود البته عوارض بدي هم دارد اما ما برخلاف عده‌اي که فکر مي‌کنند اين جريان‌ها خطرناک است فکر مي کنيم اين جريان به سعادت بشريت کمک مي‌کند و چيز مبارکي در دنياست.

قرار نيست تا قيامت با آمريكا قهر باشيم

همچنين آيت الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در مصاحبه با روزنامه جمهوري اسلامي درباره امکان مذاکره ايران و آمريکا گفت: بالاخره ما بايد يك حسن نيتي از آمريكايي‌ها ببينيم. اگر آنها بخواهند در عين خصومت از مذاكره هم استفاده كنند جواب نمي‌دهد، معكوس جواب مي‌دهد، واقعاً اگر يك روز آمريكا حسن نيت نشان دهد وضع فرق مي‌كند.

وي افزود: به فرموده امام اگر آمريكا آدم بشود، آن وقت مي‌توانيم مشكلات را حل كنيم، قرار نيست تا قيامت با آمريكا قهر باشيم. الان آمريكائيها از موضع تحريم و فشار مي‌خواهند كار بكنند. در مذاكره هم آنها دست بالا دارند. تحريم‌ها را كرده‌‌اند. فشارها را بر ما آورده‌اند. تحريم‌هاي سازمان ملل را اعمال كرده‌اند. حالا وقتي مي‌نشينيم براي مذاكره مي‌گويند شما اين كار را بكنيد تا ما تحريم‌ها را كم كنيم. اين كه مذاكره نيست!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته