جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4166

 خبرها از عالم علم 

 تغيير رنگ ناخن ها نشاني از بيماري

پرويز رباطي، متخصص پوست و مو گفت: ناخن بخشي از دستگاه پوششي بدن است ولي با اين وجود هر مشکل ناخن، نشان از يک بيماري دارد. وي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، در ادامه افزود: وجود سفيدي در ناخن با وجود اثر خفيفي از رنگ گلگون و يا مقداري ناهمواري در ناخن ها ممکن است نشانه اي از بيماري در بدن باشند و مشکلات موجود در کبد، ريه ها و قلب مي‌توانند در ناخن خود را نشان دهند.رباطي در خصوص ناخن هاي رنگ پريده تصريح کرد: گاهي اوقات ناخن هاي بسيار رنگ پريده مي توانند نشانه اي از يک مشکل همانند کم خوني، نارسايي احتمالي قلب، بيماري هاي کبد و سوء تغذيه باشند. متخصص پوست و مو در خاتمه گفت: قطعا اگر ماهک ناخن "قسمت بالاي ناخن" رنگ سفيدي داشته باشد زير صفحات حفاظتي ناخن صورتي رنگ باشد نشان از هيچ علائم بيماري وجود ندارد.

بيماري استئاتو هپاتيت

سيد محسن رضوي زاده، فوق تخصص بيماري هاي گوارش و كبد اظهار كرد: استئاتو هپاتيت غيرالكلي (NASH) يكي از بيماري هاي شايع كبدي است كه در صورت عدم درمان مي تواند به سيروز منتهي شود.

وي گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با بيان اينكه ارتباط بسيار قوي بين NASH و مقاومت به انسولين وجود دارد گفت : به همين دليل داروهاي حساس كننده بدن نسبت به انسولين براي اين بيماري مورد بررسي قرار گرفته اند كه مطالعه اي با هدف مقايسه اثر داروها در كاهش آنزيم هاي كبدي در مبتلايان به NASH در شهرستان كاشان انجام شده است.اين فوق تخصص بيماريهاي گوارش و كبد ادامه داد : در اين كارآزمايي باليني 80 بيمار مبتلا به NASH براساس سونوگرافي و افزايش آنزيمهاي كبدي انجام شد و بيماران به صورت تصادفي در دو گروه 40 نفري قرار گرفتند. وي با بيان اينكه هر دو گروه به مدت چهار ماه دارو دريافت كرده و سپس ارزيابي شدند يادآور شد:داروهاي مورد مطالعه از نظر تغييرات ليپيدهاي خون تفاوت معني داري با يكديگر نداشتند اما اين تفاوت در مورد ميزان كلسترول خون معني دار بود به طوري كه هر دو دارو به طور مشابه باعث كاهش معنادار وزن در زمانهاي متوالي در بيماران تحت مطالعه شدند.دكتر محسن رضوي زاده در پايان خاطر نشان كرد: نتايج اين مطالعه نشان داد كه پيوگليتازون نسبت به متفورمين در درمان كبد چرب غير الكلي به طور بارزي باعث كاهش ترانس آمينازهاي كبدي و كلسترول خون شده و تاثير دو دارو بر وزن مشابه هم بوده است.

درماني براي بيماري پاركينسون

اطلاعات جديد و ارزشمندي از عملکرد مغز در بيماران مبتلا به اختلالات حرکتي مانند بيماري پارکينسون به دست آمده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، براساس مطالعه انجام شده برروي مغز، محققان دريافتند که يک حقيقت بنيادي مغز مرکزي را درگير کرده است که به اين قسمت از مغز در يادگيري و کنترل حرکات دخيل است.گروه پژوهشي مايکل برنارد از دانشگاه کاليفرنيا در سان فرانسيسکو مطالعه برروي فرآيند يادگيري در مغز گنجشک ها انجام دادند که در طي آن دريافتند که جوجه گنجشک پسر چه طور خواندن (آواز خواندن) را ياد مي گيرند آموزش آنها در حدود 40 روزگي آنها آغاز مي شود و صدها تمرين روزانه انجام مي شود حتي توله سگ ها هم شروع به تقليد آهنگ خوانده شده توسط پدرانشان مي کنند تا صداي خود را بيشتر و بيشتر بهبود بخشند و اين کار ادامه پيدا مي کند تا در حدود 90 روزگي شان يعني هنگاميکه به بلوغ جنسي برسند. محققان در کانگليون بازال مناطقي از مغز را که در فرآيندهاي يادگيري و کنترل حرکات با هم در روابط متقابل درگير هستند را مورد بررسي قرار دادند.

آنتي‌بيوتيك‌ها

آنتي‌بيوتيك نام عمومي داروهايي‌ است كه اغلب براي مبارزه با عفونت‌ها كاربرد دارد و گرچه علم پزشكي با كشف آن جان افراد بسياري را نجات داده، اما بي‌اثر شدن خاصيت‌شان در برابر برخي عفونت‌ها و باكتري‌ها طي چند سال گذشته، بسياري از پژوهشگران اين عرصه را متقاعد كرده كه با گسترش مصرف اين داروها ميان مردم، بعضي ميكروب‌ها آرام‌آرام در حال ايجاد مقاومت و انتقال آن به نسل بعدي و گونه‌هاي ديگرند.

به گزارش جام جم آنلاين، به عبارت ساده‌تر باكتري يا ميكروبي كه زماني در برابر دوز كمي از آنتي‌بيوتيك نابود مي‌شد (مثل عفونت سل و پنوموكوكسي كه باعث مننژيت و بروز عفونت در گوش مي‌شود)، ممكن است بزودي در قبال دوزهاي بالا يا انواع قوي‌تر آن نيز مقاوم شده، سلامت نسل بشر را تهديد كند.

اگر نمي‌خواهيد جزو قربانيان امراض مقاوم به درمان قرار‌بگيريد، اين توصيه‌ها را بخوانيد و جدي بدانيد:

از مصرف خودسرانه هر دارويي، بويژه آنتي‌بيوتيك خودداري كنيد. تصميم‌گيري براي مصرف آن را به عهده پزشكي بگذاريد كه پس از مشاهده آزمايش‌ها، ناچار از ارائه آنتي‌بيوتيك مي‌شود.

همه باكتري‌ها مضر نيستند؛ مثلا در دستگاه گوارش انسان باكتري‌اي وجود دارد كه به هضم غذا كمك مي‌كند.

مصرف آنتي‌بيوتيك، تكثير و رشد اين باكتري‌هاي خوب را مختل مي‌كند. براي درمان بيماري‌هاي خفيف سراغ آنتي‌بيوتيك نرويد.

برخي بيماري‌هاي ويروسي مثل سرماخوردگي دوره‌اي دارند كه بايد طي شود. براي خلاصي از سرماخوردگي، آنفلوآنزا يا گلودردي ساده به خوردن آنتي‌بيوتيك رو نياوريد.

قرص‌ها و كپسول‌هاي باقيمانده را براي مصرف در موارد مشابه يا دفعات بعد نگهداري نكنيد. آنتي‌بيوتيك‌ها هنگامي مؤثرند كه طبق دستور پزشك، به تعداد ارائه شده و سر ساعت مقرر مصرف شوند.

مصرفشان در صورت عدم نياز بدن حكم واكسيناسيون ميكروب‌ها به دست خودتان را داشته، سبب افزايش مقاومت آنها و رشد و تكثير بهترشان مي‌شود.

آثار مضر آنتي‌بيوتيك‌ها همچون اثرات مفيدشان با گذشت زمان بروز مي‌كند. مصرف آنها بويژه در كودكان عواقب خطرناك دارد. سلامت خود، نسل خود و بعد از خود را سهل نگيريد.

تاثير چاقي بر پوست

دکتر عباس انتظاري متخصص پيشگيري از بيماري ها، عضو هيئت علمي وزارت بهداشت، درمان و آموزش و عضو آکادمي زيبايي آمريکا اظهار داشت: چاقي يکي از بيماري هاي قابل پيشگيري است و در صورت درمان نشدن به موقع عوارض جدي براي سلامت فرد ايجاد مي کند.وي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، تصريح کرد: از شناخته ترين عوارض بيماري چاقي مي توان به انواع اختلالات متابوليک نظير ديابت و بالا بودن چربي خون، اختلالات تنفسي، بالا بودن فشار خون و بيماري هاي قلبي عروقي اشاره كرد.

وي خاطرنشان کرد: از بين اختلالات پوستي که در اثر چاقي ايجاد شده يا تشديد مي گردد مي توان بيماري هيپر آندروژنيسم و هيرسويتسم (پرمويي)، لنف ادم و سلوليت، هيدر آدنيت چرکي، پسوريازيس، عفونت هاي قارچي کانديداي پوستي، فوليکوليت، کچلي بدن و کشاله ران، ايجاد خطوط کششي، (استريا) پوستي، بيماري آکانتوزيس نيگريکانس اختلالات عروقي مزمن در پوست و بيماري اريتراسما را نام برد.انتظاري متذکر شد: آموزش نوجوانان و جوانان در مورد مضرات چاقي مي تواند از بسياري بيماري هاي مزمن و همچنين بسياري از ضايعات پوستي پيشگيري نمايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته