جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/03/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4176

 سناي آمريکا خطاب به اوباما:
 اگر ايران 3 شرط را نپذيرفت به گفتگوها خاتمه وتحريم ها را افزايش دهيد 

44 سناتور آمريکايي با ارسال نامه اي به باراک اوباما رييس جمهوري آمريکا از وي خواسته اند تا در صورت عدم قبول سه خواسته مشخص کشورهاي غربي در گفتگوهاي در پيش روي ايران با اعضاي گروه 1+5 در مسکو، به اين گفتگوها خاتمه دهد.به گزارش عصر ايران نشريه فارن پالسي با انتشار اين خبر نوشت در اين نامه اين 44 سناتور که از حزب دموکرات و جمهوريخواه هستند ، ايران را متهم کرده اند که از گفتگوهاي هسته اي به عنوان پوششي براي خريد زمان به منظور توليد سلاح هسته اي استفاده مي کند.در اين نامه با هشدار نسبت به احتمال دست يابي ايران به سلاح هسته اي آمده است که نبايد به ايران اجازه داده شود تا به توانايي توليد اين نوع سلاح دست يابد.

در اين نامه تاکيد شده که براي اينکه بتوان تداوم مذاکرات بر سر برنامه هاي هسته اي ايران را توجيه کرد ايران بايد با سه شرط مشخص موافقت کند: نخست اينکه سايت هسته اي فردو را تعطيل کند ، غني سازي بالاي 5 درصد را متوقف کند و تمامي ذخائر اورانيوم بالاي 5 درصد را که در اختيار دارد به خارج از اين کشور منتقل کند. گفتني است اين سه خواسته دقيقا همان خواسته هاي رژيم اسراييل از کشورهاي عضو 1+5 است تا در مذاکرات خود با ايران بر آنها تاکيد کنند. سناتورها همچنين از اوباما خواسته اند تا در تحريم کشورهاي خريدار نفت ايران مصر باشد و اين تحريم ها را به تاخير نيندازد ، چرا که از نظر 44 سناتور امضا کننده اين نامه تنها در صورتي مي توان به نتايج مثبتي از گفتگوهاي ديپلماتيک دست يافت که حکومت ايران احساس کند تحريم ها هميشگي و فلج کننده هستند. سناتورها از اوباما درخواست کرده اند در صورت عدم موافقت ايران با سه گزينه پيشنهادي مطرح شده ، رييس جمهوري آمريکا به گفتگوها با ايران خاتمه داده و به فکر تحريم هاي شديد تر ايران و اعمال گزينه نظامي عليه اين کشور باشد.

ايران بارها اعلام کرده که فعاليت هاي هسته اي اش صلح آميز بوده و ذره اي از حقوق مصرح و قانوني خود در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي که غني سازي اورانيوم نيز جزء آن است ، عقب نخواهد نشست.سناتورها در حالي در اين نامه بر تشديد فشارهاي تحريمي و گزينه نظامي عليه ايران تاکيد کرده اند که بنا به اعتراف بسياري از ناظران ، اين گونه فشارهاي تحريمي و حتي تهديد به استفاده از نيروي نظامي ، ايران را از مسير هسته اي خود به عقب ننشانده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته