جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

 كوتاه وخواندني 


ادعاي آمريکا درباره   ديپلمات هاي دستگير شده  ايراني

گروه سياسي: ارتش آمريکا در بيانيه اي مدعي شد که اتباع ايراني که به وسيله  نيروهاي آمريکايي در شمال عراق دستگير شده اند با سپاه پاسداران ايران مرتبطند که تسليحات در اختيار شورشيان عراقي ها قرار مي دهد. به گزارش خبرگزاري رويترز، در بيانيه  نيروي نظامي آمريکا ادعا شده است: نتايج مقدماتي مشخص کرد که پنج فرد دستگير شده با سپاه پاسداران مرتبط بوده اند و اين سازمان به ارايه سرمايه سلاح، فناوري ابزار انفجاري و آموزش گروه هاي افراطي که در جهت بي ثباتي دولت عراق و حمله به نيروهاي ائتلافي عمل مي کنند پرداخته است. در اين بيانيه هم چنين آمده است: نيروهاي ائتلاف با حفظ سياست آمريکا به مختل کردن حمايت لجستيکي از افراطيون که از خارج عراق نشات مي گيرد، ادامه خواهند داد.  اين در حالي است که سيد محمدعلي حسيني، سخنگوي وزارت امور خارجه ديروز با رد اين که افراد دستگير شده در اين سرکنسولگري از افراد سپاه پاسداران بوده اند، گفت:  نيروهاي آمريکايي هر چه سريعتر بايد تمامي اين افراد را آزاد و از اقدامات مشابه خودداري کنند. در همين راستا، ديروز هوشيار زيباري، وزير امور خارجه عراق در تماس تلفني با منوچهر متکي، همتاي ايراني خود، آخرين تحولات مربوط به حمله  نيروهاي آمريکايي به کنسولگري ايران در شهر اربيل و دستگيري 5 تن از اعضاي آن را مورد بررسي قرار داد. وزارت امور خارجه عراق با صدور بيانيه اي اعلام کرد که زيباري در اين تماس تلفني متکي را در جريان اقدامات دولت عراق جهت آزادي کارکنان کنسولگري ايران قرار داده است. جزئيات بيشتري از اين تماس تلفني منتشر نشده است. وزارت امور خارجه  عراق همچنين بر تمايل طرفين جهت تحکيم روابط عراق و ايران و عدم تاثير اين حادثه بر روابط دو کشور تاکيد کرد. حمله نظاميان آمريکايي  به کنسولگري ايران در اربيل عراق، ساعت 4 پنج شنبه گذشته به وقوع پيوست.
 
تاکيد اندونزي بر نقش کليدي ايران در خاورميانه

مهر: رئيس جمهور اندونزي با تاکيد بر نقش کليدي جمهوري اسلامي ايران در حل مناقشات خاورميانه به ويژه عراق گفت: هيچ قدرتي نمي تواند بدون نظر و مشورت ايران مشکلات عراق را حل نمايد. محمد رضا رحيمي رئيس کل ديوان محاسبات کشور که به منظور شرکت در همايش بين الملل " حسابرسي دولتي، بهبود شفاف سازي و چالش هاي قرن 21 " به کشور اندونزي سفر کرده بود، شنبه شب در ضيافت شام ناسوتيان رئيس موسسه عالي حسابرسي اندونزي که با حضور رئيس جمهور اندونزي " يوديونو" و جمعي از وزرا ، استانداران و ديگر شخصيت هاي حکومتي اندونزي برگزار شد، شرکت کرد.رئيس کل ديوان محاسبات کشور در سخنان خود در اين ديدار ضمن تشکر از ميزباني خوب کشور اندونزي بر همکاريهاي مشترک دو کشور تاکيد کرد و ابراز اميدواري نمود که همکاري بين کشورهاي آسيايي به ويژه کشورهاي مسلمان در مبارزه با فساد موثر باشد و اين کشورها بتوانند از تجربيات همديگر در اين زمينه استفاده کنند.

 


دادگاه يک نماينده  مجلس تجديدوقت شد

ايسنا: جلسه  رسيدگي به اتهام عشرت شايق، نماينده  تبريز در مجلس شوراي اسلامي به دليل عدم حضور وي در شعبه76   دادگاه کيفري استان تهران به وقت ديگري موکول شد. روز شنبه که قرار بود جلسه رسيدگي به اتهام عشرت شايق نماينده  مجلس هفتم در شعبه76   دادگاه کيفري استان تهران برگزار شود، به دليل حضور نيافتن اين نماينده  مجلس، تجديد و به وقت ديگري موکول شد. اين پرونده با شکايت دو شاکي خصوصي و به اتهام نشر اکاذيب تشکيل شده است.

درخواست گورباچف از ايران و آمريکا

ايسنا: ميخاييل گورباچف مذاکرات مستقيم آمريکا با ايران و سوريه را خواستار شد. به گزارش خبرگزاري سوريه ، ميخاييل گورباچف، رييس جمهور شوروي سابق در مقاله اي که در روزنامه  نيويورک تايمز منتشر شد نوشت: غير ممکن است مشکلات امنيتي در سطح منطقه و بين الملل در صورتي که واشنگتن همچنان به سياست يک جانبه بسته اش متعهد باشد حل شود. وي از واشنگتن خواست از طمع براي رهبري جهان که در سالهاي گذشته تغيير چشم گيري داشته است، دست بردارد. گورباچف مذاکرات مستقيم آمريکا با سوريه و ايران را خواستار شد و گفت: آمريکا بايد سياستي سازنده را در خاورميانه اعمال کند و از عراق خارج شود.
 
ادعاي رايس درباره فعاليت هاي هسته اي ايران
  
گروه سياسي: کاندوليزا رايس وزيرخارجه آمريکا در ديدار با تيزپي ليوني همتاي صهيونيست خود برنامه هسته اي ايران را تهديدي براي منطقه عنوان کرد. به گزارش خبرگزاري رويترز، رايس گفت: اقدامات بيشتري براي مقابله با کشورهايي که به تروريست ها کمک مالي مي کنند و همچنين توقف تکثير سلاح هاي کشتار جمعي در منطقه لازم است. اظهارات رايس در مورد مقابله با تکثير سلاح هاي هسته اي در خاورميانه در حالي صورت مي گيرد که نزديک ترين متحد واشنگتن در منطقه يعني رژيم صهيونيستي تنها کشور دارنده سلاح اتمي در خاورميانه محسوب مي شود. وزير خارجه آمريکا همچنين در آغاز سفر خاورميانه اي خود و پيش از ديدار با همتاي صهيونيست  اش دستگيري ديپلمات هاي ايراني در عراق را بخشي از تلاش گسترده آمريکا براي با مقابله با دخالت هاي تهران در عراق عنوان کرد. وي گفت: آمريکا به راحتي قادر است به اقدامات ايران پاسخ دهد چون اين مساله علاوه بر تهديد ثبات عراق امنيت نيروهاي آمريکايي را نيز به خطر مي اندازد. رايس در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد دفتر ايران در اربيل يک کنسولگري ديپلماتيک نبود. وي با متهم کردن ايران به حمايت از گروه هاي شورشي در عراق، افزود: جرج بوش چند ماه قبل و با مشاهده افزايش فعاليت هاي ايران در عراق دستور مقابله با عناصر ايراني را صادر کرد.

برنز: هدف آمريکا تضعيف تهران است
  
 
آفتاب: نيکلاس برنز، مرد شماره سه وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که واشنگتن به دنبال تضعيف ايران در منطقه است. برنز با اشاره به اينکه نبايد انتظار روزهاي چندان روشني را در آينده نزديک داشت گفته که آمريکا در تلاش است تا با تهديد ايران در منطقه مقابله کند تهديدي که بنابر اظهارات او سه وجه دارد. برنز همچنين تاکيد کرده اگر ايران غني سازي در تاسيسات نطنز را حتي بطور موقتي متوقف کند، آمريکا حاضر است با ايران وارد گفت وگو شود.معاون وزير خارجه آمريکا در گفت وگو با بخش فارسي بي.بي.سي  در توضيح اظهارات خود مدعي شد:  ايران بدنبال توانايي تسليحات هسته اي است که تقريبا همه کشورهاي جهان با آن مخالف هستند، ايران به حزب الله، حماس و کميته هاي مقاومت مردمي براي آزادي فلسطين کمک مالي مي کند که صلح و ثباتي براي منطقه به ارمغان نمي آورد و بالاخره ايران يک نيروي منفي و اختلاف برانگيز در عراق است و سياست ما اين است که کارايي ايران را در هر سه حوزه ياد شده تضعيف کنيم. برنز در ادامه اظهارات خود در پاسخ به اشاره خبرنگار بي.بي.سي مبني بر اينکه اين اقدامات مي تواند به درگيري نظامي بين دو کشور بيانجامد و يا سبب يک واکنش عظيم ضد آمريکايي در ايران شود، گفت:  ضمن احترام فراوان بايد بگويم که اين سوال نامعقولي است زيرا هيچ کس از بمباران ايران سخن نمي گويد، در واقع دولت ما طي دو سال گذشته از تلاش هاي اتحاديه اروپا، روسيه و چين براي يافتن يک راه حل ديپلماتيک صلح آميز براي مساله اتمي ايران حمايت کرده و من تاکنون 20 بار با مقام هاي اروپايي، روسي و چيني در اين باره ملاقات و گفتگو کرده ام. بنابر اظهارات برنز تنها خواست جامعه جهاني از ايران اين است که غني سازي اورانيوم را متوقف کند. برنز تاکيد کرده اگر ايران غني سازي در تاسيسات نطنز را حتي بطور موقتي متوقف کند، آمريکا حاضر است با ايران وارد گفت وگو شود و درباره هر موضوعي از جمله عراق با اين کشور مذاکره کند. بنابر اظهارات معاون وزير خارجه آمريکا اگر ايراني ها با پيشنهاد پنج عضو دائم شوراي امنيت موافقت کنند، خانم رايس و چند تن ديگر از ما، با آنها مي نشينيم و درباره هر موضوعي گفت وگو خواهيم کرد.

مراسم تحليف نمايندگان تازه مجلس
   
 
آفرينش: مراسم تحليف دو نماينده تهران و يک نماينده اهواز که در انتخابات ميان دوره اي به مجلس شوراي اسلامي راه يافته اند ديروزبرگزار شد. در اين مراسم حسن غفوري فرد و سهيلا جلودارزاده از تهران و جبيرجري از اهواز سوگند خوردند، اما نماينده منتخب بم در جلسه حضور نداشت. اين نمايندگان بر اساس اصل 67 قانون اساسي در جايگاه ناطقان قرار گرفتند و سوگند ياد کردند. حداد عادل رييس مجلس شوراي اسلامي پس از مراسم تحليف اين نمايندگان، گفت: براي شما در عمل به اين سوگند و براي خودمان و ديگر نمايندگان در تعهد نسبت به اين سوگند آرزوي موفقيت مي کنم.

انتقاد حدادعادل از حمله آمريکا به کنسولگري ايران

آفرينش: رئيس مجلس شوراي اسلامي ضمن محکوم کردن هجوم ارتش آمريکا به کنسولگري ايران در اربيل، گفت: اين اقدامات همانگونه که در عراق افتخاري براي آمريکا به وجود نياورده مطمئنا موجب سرافکندگي ملت آمريکاست . غلامعلي حداد عادل در آغاز جلسه علني ديروز مجلس، با اشاره به هجوم نظاميان آمريکايي به کنسولگري ايران در اربيل عراق و ربودن چند تن از ديپلمات هاي ايراني، اظهار داشت : اين اقدام تعجب آور و تاسف آور را به شدت محکوم مي کنيم .رئيس مجلس افزود : مخصوصا ازآن جهت که وزيرامورخارجه آمريکا اعلام کرده اين حمله به دستور بوش صورت گرفته است، اين اقدامات و اظهارات نشان دهنده و نهايت استيصال، درماندگي و عصبانيت آمريکايي ها از وضعي که در عراق پيدا کرده اند  ، است.حداد عادل تصريح کرد: بسيار جاي عبرت است که حکومتي که بهانه حمله به عراق را يافتن سلاح هاي کشتار جمعي قرار داده بود حال کارش به جايي رسيده که ارتش آن به کنسولگري که از مصونيت ديپلماتيک برخوردار است ، حمله مي کند.رئيس مجلس درادامه گفت : اين اقدامات همانگونه که درعراق افتخاري براي آمريکا به وجود نياورده مطمئنا موجب سرافکندگي ملت آمريکا است و بوش که امروز به صراحت اعلام مي کند از تصميمات خود پشيمان است، فردا هم ناچار خواهد بود به غلط بودن اين نوع اقدامات اعتراف کند.

 


تذکر 9 نماينده به وزراي دولت در خصوص گراني ها

آفرينش: درآغاز جلسه علني ديروز مجلس 9 تن از نمايندگان در تذکر کتبي به وزراي دولت نهم خواستار کنترل گراني هاي اخير شدند. تذکرات کتبي نمايندگان به مسوولان اجرايي کشور را در جلسه علني ديروز مجلس " غلامعلي حداد عادل " رييس مجلس قرائت کرد.  "سيد محمدرضا ميرتاج الديني" و " محمد حسين فرهنگي" نمايندگان تبريز، " غلامرضا مصباحي مقدم" نماينده تهران و "حسين سبحاني نيا"نماينده نيشابور در مجلس شوراي اسلامي در تذکري به وزيران بازرگاني و جهاد کشاوري خواستار تسريع در اقدام اساسي براي جلوگيري و کنترل گراني هاي اخير به خصوص در زمينه مايحتاج عمومي مردم شدند.  ايرج نديمي نماينده لاهيجان نيز به وزيربازرگاني براي بررسي علل افزايش واردات،کنترل و مديريت گراني ها تذکرداد و همچنين در تذکري ديگر از وزير نفت خواستار تسريع در عمليات گازرساني در روستاها،بازسازي پالايشگاه ها و کنترل تشريفات شد. رضا طلايي نيک  نماينده بهار و کبودرآهنگ و " مرتضي تمدن " نماينده شهرکرد نيز به وزير جهاد کشاورزي براي رسيدگي موثر به افزايش نامناسب قيمت بذر سيب زميني و محدوديت غيرمنطقي واردات بذر تذکر دادند. حشمت الله فلاحت پيشه" نماينده اسلام آباد غرب به وزير امور اقتصادي و دارايي براي تدبير فوري بمنظور جلوگيري از سير صعودي گراني کالاها در کشور تذکر داد. فلاحت پيشه در تذکري ديگر به وزير ارتباطات خواستار ساماندهي امور مشترکين تلفن همراه در شهرستان اسلام آباد غرب شد.  ابراهيم کارخانه اي نماينده همدان به وزاري بازرگاني و جهاد کشاورزي براي برنامه ريزي و مقابله عملي و جدي با گراني کالاهاي معيشتي مردم تذکر داد.  حسن مرادي نماينده اراک و کميجان به وزير بازرگاني براي پيشگيري جدي از ورود و عرضه کالاهاي خارجي با کيفيت پايين به خصوص از کشور چين و تايوان تذکر داد. رمضانعلي صادق زاده نماينده رشت در تذکري به وزير بازرگاني خواستار بررسي علت رکود بازار برنج مرغوب در گيلان و عدم جلوگيري از ورود بي رويه برنج خارجي غير يارانه اي شد.
 
4 لايحه از مجلس به مجمع تشخيص مصلحت نظام رفت

آفرينش: مجلس شوراي اسلامي در پي ايرادات شوراي نگهبان در خصوص 4 لايحه موافقتنامه و معاهده حقوقي و قضايي ميان ايران و دوکشور قرقيزستان و اوکراين بر نظر خود اصرار کرد و بر اين اساس اين لوايح براي تصويب به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع شد. در جلسه علني ديروز مجلس 4 لايحه موافقتنامه حقوقي قضايي که از شوراي نگهبان مورد ايراد قرار گرفته بود به منظور بررسي و رفع ايراد در دستور کار قرار گرفت تا در صورت نياز ايرادات مطروحه اصلاح شود.لايحه معاهده انتقال محکومان بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت اوکراين و لايحه معاهده استرداد مجرمان بين دوکشور همچنين لايحه موافقتنامه استرداد مجرمان بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت جمهوري قرقيزستان و لايحه موافقتنامه معاضدت حقوقي در امور مدني و جزايي بين دو کشور لايحه هاي مطرح در جلسه علني امروز مجلس بود که براي بررسي بيشتر و رفع ايراد از شوراي نگهبان به مجلس اعاده شده بود.نمايندگان پس از بررسي تک تک اين لوايح بر نظر خود اصرار کردند.بنابراين 4 لايحه مذکور براي بررسي و تصويب به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع مي شود.
 
سکوت وزير مسکن در برابرسوالات خبرنگاران

آفرينش: وزير مسکن و شهرسازي که روز گذشته  در مجلس شوراي اسلامي حضور يافته بود، در پاسخ به سووالات متعدد خبرنگاران درباره آشفتگي هاي اخير در قيمت مسکن فقط به لبخند و سکوت اکتفا کرد.  محمد سعيدي کيا در پاسخ به اين سوال که مردم مستضعف و اقشار  آسيب پذير جامعه به شدت از بالا رفتن قيمت مسکن نگران و دچار مشکل شده اند و خواهان توضيح در اين زمينه هستند ، انگشت سبابه خود را به صورت افقي و به نشانه زيبپ بردهان خود کشيدن بر لب هايش کشيد و با يک لبخند به سرعت جمع خبرنگاران را به قصد صحن علني نهاد قانونگذاري ترک کرد.  اما محمدحسن ابوترابي فرد نايب رييس دوم مجلس که رياست جلسه علني ديروزمجلس را پس از حدادعادل بر عهده داشت، درپايان اين نشست اعلام کرد: سعيدي کيا وزير مسکن و شهرسازي روز سه شنبه آينده در جلسه علني مجلس حضوريافته و در جلسه علني غيررسمي به پرسش نمايندگان پاسخ مي دهد. وي توضيح داد: وزير مسکن و شهرسازي در اين جلسه علت گرانيهاي اخير مسکن در کشور را براي نمايندگان تشريح خواهد کرد.  ابوترابي فرد اظهار داشت: نمايندگاني که تمايل به شرکت فعال در اين جلسه دارند، مي توانند براي ثبت نام اقدام کنند تا پس از قرعه کشي افراد منتخب برگزيده شوند.

انتقاد نماينده ايلام از جيره بندي سوخت
 
 
آفرينش: داريوش قنبري، نماينده ايلام در خانه ملت نسبت به جيره بندي گازوئيل در اين شهر به بهانه سوخت انتقاد کرد. وي در جمع خبرنگاران گفت: به بهانه قاچاق سوخت از ايلام به عراق يک ماه است که گازوئيل جيره بندي شده و مشکلات بسياري را به وجود آورده است.قنبري با اشاره به مشکلات سوخت در سطح استان ايلام، افزود: از نظر نفت نيز اين شهرستان با مشکلات بسياري مواجه است. وي خاطر نشان کرد: در استان ايلام بخشي به عنوان قاچاق سوخت وجود ندارد و اين موضوع به نوعي سو»تدبير مسئولان است تا کمبود سوخت را به بهانه بحث قاچاق با جيره بندي برخورد کنند.  وي اظهار داشت: به هر کاميون روزانه بيش از 20 ليتر سوخت (گازوئيل) تعلق نمي گيرد. قنبري همچنين در بخش ديگري از سخنان خود در جمع خبرنگاران با اعلام تشکيل کميته اي از نمايندگان براي عملکرد وزارت آموزش و پرورش، اظهار داشت : پس از نهايي شدن بررسي ها و انتشار آن ، کساني که به استيضاح اعتقاد دارند ، اقدامات بعدي خود را انجام خواهند داد .اين نماينده پيش از اين نيز خواستار استيضاح محمود فرشيدي وزير آموزش و پرورش دولت نهم شده بود .
 
انتقاد اعلمي از سفر احمدي نژاد در فصل بودجه نويسي
  
گروه سياسي: اکبر اعلمي، نماينده تبريز در خانه ملت در جلسه علني ديروز پارلمان از سفر "محمود احمدي نژاد" به کشورهاي آمريکاي لاتين، آن هم در شرايطي که لايحه بودجه سال 85 هنوز از دولت به مجلس نرسيده، انتقاد کرد و گفت که بهتر بود رئيس مجلس تذکري به رئيس جمهوري مي داد که در شرايط فعلي بودجه از سفر به ونزوئلا بيشتر در اولويت  است.  اعلمي طي تذکر آيين نامه اي در خصوص عدم ارائه لايحه بودجه سال 86 به مجلس، گفت: در بررسي لايحه بودجه اگر به مهلت هاي مقرر در آيين نامه توجه کنيم حدودا 50 روز براي مجلس موعد تعيين شده است. صرفنظر از آن مدتي که در شوراي نگهبان نيز بودجه مورد بررسي قرار مي گيرد که احتمالا به بيش از دو ماه مي انجامد. وي اظهار داشت: همچنين براي اينکه نمايندگان بتوانند از حق و اختيار مندرج در آيين نامه و قانون اساسي بهره مند شوند. جاداشت که رئيس مجلس تذکري به رئيس جمهوري مي دادند که در شرايط فعلي بودجه در اولويت است و رئيس جمهوري مي توانستند به سفر ونزوئلا را به موعد ديگري موکول کند. اعلمي با استناد به اصل 88 قانون اساسي و ماده 193 آيين نامه تذکر ديگري مطرح کرد، گفت: در هر مورد که هر يک از نمايندگان از وزيري در رابطه با وظايف قانوني اش سوال کنند وزير موظف است در مجلس حضور پيدا کند و تاکيد مي کند که اين مدت نيامده بيش از 10 روز شود. نماينده تبريز افزود: به اين اعتبار به محض اينکه نماينده اي سوال مي کند برايش حقي ايجاد مي شود که از اين حق خود حداکثر در مدت 10 روز بهره مند شود و براي وظيفه مورد سوال هم وظيفه ايجاد مي شود که در مدت 10 روز در صحن حاضر شود. اعلمي خطاب به رئيس مجلس گفت: جنابعالي نيز براي دفاع از جايگاه ، شان و اقتدار مجلس و نمايندگان به گونه اي عمل کنيد که مجلس واقعا در راس امور قرار گيرد و براي تحقق اين امر نيز لازمه اش اين است که شما ابزارهاي قانوني که قانون اساسي و آ يين نامه  براي نمايندگان در نظر گرتفه را محدود نکنيد و اگر احيانا برداشتي هم مي شود اين برداشت نبايد در مقام محدوديت نمايندگان باشد. وي خاطر نشان کرد: هم در مجلس ششم و هم دو سال و اندي که از مجلس هفتم مي گذرد رويه اين بوده که نمايندگان که احتمالا از يک وزير چند سوال دارند وقتي نوبت به سوال آنها مي رسد مي توانند هر کدام از سوال هاي مورد نظر خود را با موضوع روز تطابق بيشتري دارد را مطرح کند. نماينده تبريز خطاب به حداد عادل گفت: اما متاسفانه اخيرا شما تفسيري کرديد که اين اجازه از نمايندگان سلب شده است و اميدواريم اجازه دهيد که اين رويه به همان روال چند سال قبل عمل شود و نمايندگان بيش از اين مسلوب الاختيار نشوند. حداد عادل در پاسخ به تذکر اعلمي گفت: نمايندگان مسلوب الاختيار نيستند بيش از 1700 سوال از وزرا مطرح شده است که در نوبت است و بيش از 77 سوال هم تا يکي دو ماه پيش فقط از جانب شخص جنابعالي بوده است. وي اظهار داشت: مطلب اين است که اگر يک نماينده سوالي را مطرح کرده باشد و نوبت هم به آن نرسيده باشد آيا مي تواند زماني که نوبت وي شد سوال جديد خود را در نوبت سوال قبلي قرار دهد. حداد افزود: هيات رئيسه اين مساله را بررسي کرده و به سوال مذکور جواب منفي داده است و بايد هر سوال در جاي خود مطرح شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته