جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

 نقاشي قهوه خانه اي در دوسالانه نقاشي هم جايي ندارد  

نقاشي قهوه خانه اي با اينکه از قديمي ترين هنرهاي اصيل ايراني است، اما امروز به واسطه بي توجهي دست اندرکاران رو به فراموشي رفته و حتي در جريان برگزاري دوسالانه هاي نقاشي نيز از آن ياد نمي شود.
سيدجواد عقيلي، مجموعه دار و مدير گالري عقيلي که اخيرا در گالري خود 50 اثر از نقاشان قهوه خانه اي را به نمايش گذاشته است گفت: "نقاشي قهوه خانه اي يکي از گونه هاي نقاشي است که از ديرباز در هنر ما وجود داشته و نقشي اساسي در تربيت هنرمندان ايفا کرده است. مضامين مذهبي، حماسي و فرهنگ عامه محوري ترين موضوعات اين نقاشي است. در واقع نقاشي خيالي سازي برخاسته از اين مضامين است و به آئين هاي سنتي و بومي ايران اشاره دارد."
اين نقاش قهوه خانه اي افزود: "من با داشتن 27 سال سابقه در نقاشي قهوه خانه اي سعي کرده ام با تمام توان در احيا» و بازسازي آن بکوشم. روي اين اصل از سال ها پيش به جمع آوري آثار نقاشان اين حيطه پرداختم. در حال حاضر 500 اثر قهوه خانه اي از هنرمندان نامي و پايه گذاران نقاشي قهوه خانه نزد من است که 90 تابلو را خود من تصوير کرده ام. بنابراين تصميم گرفتم با هدف فرهنگ سازي و زدودن گردهاي فراموشي از چهره اين هنر ناب تعدادي از اين تابلوها را در گالري خود به نمايش بگذارم."
وي تصريح کرد: "نقاشي قهوه خانه با آن پيشينه غني و کوشش هنرمندان امروز جايگاهي که بايد را بين مردم و اجتماع ندارد. شايد به اين خاطر که جامعه امروز به سمت مدرنيزه شدن رفته و با ورود تلويزيون ديگر هنر نقالي و نمايش هاي آئيني با استقبال مردم رو به رو نمي شود. گذشته از اينها دست اندرکاران دولتي نيز توجه و تمرکزي به اين هنر ندارند. با اين تفاسير نقاشي قهوه خانه اي يکي از اصيل ترين انواع نقاشي هاي ايراني است که با وجود اين بي مهري ها هنوز مخاطبان داخلي و خارجي خود را دارد و براي منزوي و فراموش نشدن تلاش مي کند."
مدير گالري عقيلي درباره اينکه چرا براي نقاشي قهوه خانه اي دوسالانه برگزار نمي شود نيز گفت: "در سال هاي گذشته در جريان برگزاري دوسالانه هاي نقاشي، بخشي هم به ارائه آثار نقاشان قهوه خانه اي تعلق داشت، اما امروز ديگر در اين دوسالانه ها از نقاشان قهوه خانه اي دعوت هم نمي شود. طبيعي است که کمتر نامي از اين نقاشي به ميان مي آيد. بنابراين پيشنهاد مي کنم تا مطبوعات و دست اندرکاران حوزه هنرهاي تجسمي بيش از اين به اطلاع رساني در اين باره بپردازند."
نمايشگاه آثار هنرمندان نقاشي قهوه خانه اي که 15 دي ماه در گالري عقيلي افتتاح شد، تا پايان اين ماه ادامه خواهد داشت.دوستداران اين گونه از نقاشي براي بازديد و خريد آثار مي توانند به شهرک غرب، فاز پنجم، خيابان سيماي ايران، خيابان پنجم، گذر فروردين، پلاک 1991 مراجعه کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته