جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

  وضعيت سرويس هاي مدارس در اروميه
 ضرورت نظارت جدي به سرويس هاي مدارس 

اروميه - خبرنگار آفرينش
متاسفانه در جامعه اينگونه باب شده تا زماني که يک مسئله و معضل به يک دمل چرکي تبديل نشده و بوي تعفن و چندش آورش همه جا را فرا نگرفته ، به فکر علاج آن نيستيم و آن گاه که کار از کار گذشت و اوج فاجعه خود را نمايان ساخت ، تازه به اين فکر مي افتيم که اي داد چنين مسئله اي بوده و ما از آن غافل مانده ايم . که البته در بيشتر موارد اين مسئله تنها در همان مقطع زماني محدود مورد توجه مسئولان امر قرار مي گيرد و آنگاه که غبار زمان ظاهر امر را پوشاند همه چيز به باد فراموشي سپرده مي شود ، تا اينکه مشکل مورد نظر به شکل و گونه اي ديگر خود را نمايان سازد که اين خود نيز دردي بر روي دردهاي ديگر است.
شايد تردد دانش آموزان توسط سرويس هاي مدارس از جمله موضوعاتي باشد که عليرغم مهم بودنش کمتر به آن توجه شده و در واقع اين طور مي توان مطرح کرد که فاصله زماني کوتاه و کم مدرسه تا منزل مي تواند سرمنشا» بسياري از مسائل و ناهنجاري هاي اجتماعي شود که آثار سو» آن در درازمدت در خانواده ها و اجتماع نمايان خواهد شد.
همانطور که مي دانيد برخي مدارس دولتي و غيردولتي مسئوليتي را در قبال تهيه و نظارت بر سرويس ها جهت رفت و آمد دانش آموزان برعهده نمي گيرند و عموما اين والدين هستند که بايد عهده دار مسئوليت تردد فرزندانشان باشند .
متاسفانه اغلب اتومبيل هايي که به عنوان سرويس مدارس در شهرها مورد استفاده قرار مي گيرند غالبا خودروهاي فرسوده ، قديمي و از رده خارج شده  هستند که به هيچ عنوان نمي توان از نظر امنيت ، جان دانش آموزان را تضمين کرد . خودروهايي که به هيچ عنوان از نظر فني و ايمني مورد تاييد مراکز صلاحيت دار نيستند که البته استفاده غير اصولي و سوار کردن بيش از ظرفيت مسافر در اين سرويس ها نيز مزيد بر علت شده و بيش از پيش امنيت و ايمني جان دانش آموزان را با خطر مواجه مي کند .
بر سر و کول هم نشستن دانش آموزان يا تلو تلو خوردن آنها در ميان ميني بوس ها يا ماشين هاي قديمي صحنه هاي آشنا و قابل تاملي هستند که همه روزه در خيابان ها و جلوي درب مدارس با آن مواجه هستيم .
توجه جدي ماموران راهنمايي و رانندگي و سخت گيري آنها در مقيد کردن رانندگان و مسافران در بستن کمربند ايمني و اخذ جرايم سنگين از متخلفين برنامه هاي جديدي است که ناجا طي چند ماه گذشته و سپس تصويب قوانين جديد ، آن را با جديت دنبال کرده که تا حدودي نتايج خوبي را در کاهش آمار تلفات جاده اي و شهري در پي داشته است .
ما شاهد هستيم که در بيشتر مواقع دانش آموزان در بدترين وضعيت ممکن ، بر اثر فشار مداوم و بيش از اندازه بر يکديگر ، دچار خستگي و يا ناراحتي عصبي شده اند و پس از اين بحران به محيط آموزشگاه يا منزل مي رسند که اين امر به نوبه خود تاثير بسزايي بر يادگيري دانش آموزان مي گذارد و مي تواند يکي از دلايل عمده در افت تحصيلي دانش آموزان باشد.
توجه جدي مسئولان و ماموران نيروي انتظامي جهت اعمال قانون در مورد خودروهاي فرسوده ، توجه مديران مدارس در امر سرويس دهي به دانش آموزان و کساني که طرف قراردادشان قرار دارد و در نهايت سازمان آموزش و پرورش کل به عنوان يک ارگان و نهاد مسئول در همه موارد جهت رسيدگي به شکايات اوليا» دانش آموزان و خود دانش آموزان ، همگي از جمله عواملي هستند که با کنار هم قرار گرفتن مي توانند زمينه و بستر هاي لازم جهت بروز اين مشکلات را کاهش دهند .
براي آگاهي بيشتر از وضعيت سرويس هاي مدارس به سراغ يکي از مدارس شهرستان اروميه رفتيم تا از نزديک با مشکلات پيش روي والدين و دانش آموزان در اين خصوص آشنا شويم .
 مقابل درب مدرسه با ازدحام شديدي از والدين مواجه شديم و به محض مطرح کردن موضوع ، والدين به گرمي از ما استقبال کردند.
يکي از اوليا که بسيار ناراحت به نظر مي رسد در خصوص سرويس هاي مدارس مي گويد : هر ماه براي سرويس دخترم پانزده هزار تومان پرداخت مي کنم ، اما چون ما مستاجر هستيم و تغيير مکان داده ايم مسير تردد هم عوض شده به همين دليل  راننده به بهانه مسير طولاني تر مبلغ بسيار بالايي را به عنوان دستمزد طلب مي کند و ما به هيچ عنوان توان مالي آن را نداريم تا مبلغ پيشنهادي آنها را بپردازيم .
خانم ديگري مي گويد : چند روز پيش سرويس خراب شده بود و دانش آموزان پس از کلي معطلي و در حالي که از سوز و سرماي زمستان به خود مي لرزيدند به مدرسه رسيده بودند و در اين ميان مسئولان مدرسه با منزل تماس گرفته و از تاخير پسرم شکايت مي کردند در حالي که اين مشکل متوجه خود مدرسه است که هيچ مسئوليتي را در خصوص تهيه سرويس مناسب براي بچه ها به عهده نمي گيرند.
به سراغ مدرسه ديگري مي رويم . اوضاع اين جا نيز تعريف چنداني ندارد.
يکي از مربيان مدرسه از نحوه کار سرويس ها شکايت مي کند و در اين خصوص مي گويد : متاسفانه سرويس هاي اين مناطق مشکل ديگري هم دارند و آن عدم تطابق سني دانش آموزان داخل خودروها است . دانش آموزان دوره دبيرستان و ابتدايي تواما و در ساعت مشترکي به مدارس خود رسانده مي شوند.
بدون شک دست يابي به آموزش مطلوب و ايده آل يکي از اساسي ترين اهدافي که سازمان آموزش و پرورش کشور آن را دنبال مي کند و اين امر ميسر نمي شود مگر با توجه همه جانبه و اصولي به تمام زمينه هاي دخيل در امر آموزش  است.
لذا توجه يک بعدي به مقوله آموزش آن هم تنها در آموزش مطالب خشک درسي بدون توجه به مسائل حاشيه اي چون کيفيت و نحوه رفت و آمد دانش آموزان و ... دستيابي به اهداف آموزشي را دچار خدشه مي کند.
لذا لازم است تا مسئولان آموزش و پرورش تدابيري اتخاذ کنند تا مدارس نيز همچون موسسات عالي آموزشي از سرويس هاي ويژه و امن براي سهولت رفت و آمد دانش آموزان در محيط بين خانه و مدرسه برخوردار باشند. که به اين ترتيب مقداري از بار رواني که بر دوش دانش آموزان و متعاقب آن خانواده ها تحميل مي شود ، کاسته شده و زمينه براي يادگيري بهتر فراهم شود.
تهيه و تنظيم : معصومه لشگري


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته