جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

 جنگلکاري مرز ايران با جمهوري آذربايجان در اردبيل  

اردبيل - خبرنگار آفرينش
حاشيه رودخانه هاي مرزي بالحارود و ارس در استان اردبيل به منظور حفاظت خاک ، گسترش فضاي سبز و جلوگيري از فرسايش خاک و هدر رفتن منابع ملي کشور جنگلکاري مي شود .
مدير کل منابع طبيعي استان اردبيل در گفت و گو با خبرنگار آفرينش با اعلام اين مطلب گفت : طي سال هاي اخير به علت چراي بي رويه و بهره برداري بيش از حد و ظرفيت منابع جنگلي و مرتعي استان در نوار مرزي و حاشيه رودخانه هاي مرزي بالحارود و ارس ، پوشش گياهي اين مناطق از بين رفته و فرسايش خاک را در منطقه تشديد کرده است .
رحيم فرزانه افزود : معمولا به علت کمبود پوشش گياهي و جنگلي در حاشيه اين رودخانه هاي مرزي در فصول پر آب سال بر اثر بارندگي زياد و ذوب برف ها و ايجاد سيلاب و طغيان آب ، اين رودخانه ها تغيير مسير داده و با به وجود آمدن فرسايش توده اي خاک قسمتي از خاک کشور بدين طريق از بين رفته و باعث پيشروي رودخانه به خاک کشور ايران مي شود .
وي گفت : به منظور جلوگيري از اين فرسايش خطرناک بايستي با اجراي طرح هاي بيولوژيکي و فيزيولوژيکي از قبيل سنگ چيني گاليون بندي در مناطق مرزي استان که امکان تغيير مسير رودخانه ها و فرسايش آبي در آن وجود دارد ، جلوي اين خسارت را گرفت .
فرزانه ميزان اعتبار مورد نياز اين طرح را بيش از 21 ميليارد ريال ذکر کرد و اظهار داشت: در صورت تامين اعتبار لازم ، راي اجراي اين طرح علاوه بر اجراي پروژه هاي درختکاري و جنگلکاري پروژه هاي آبخيزدار نيز در اين مناطق به منظور حفاظت و تثبيت خاک به مرحله اجرا درخواهد آمد .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته