جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

 افرادي که دو زبان مي دانند ديرتر به آلايمر مبتلا مي شوند  

محققان مي گويند شروع آلزايمر در افرادي که دو زبانه کامل هستند و در بيشتر عمر خود هر روز با دو زبان صحبت مي کنند در مقايسه با افرادي که تنها يک زبان مي دانند مي تواند تا چهار سال به تعويق افتد.
به گفته محققان به نظر مي رسد تلاش اضافه در استفاده از بيش از يک زبان موجب افزايش عرضه خون به مغز و تضمين سالم ماندن ارتباطات عصبي مي شود. اين دو، عواملي هستند که گمان مي رود به مبارزه با زوال عقل کمک مي کنند.
پروفسور بياليستوک اين نتايج را شگفت انگيز دانست. 
وي گفت: در روند استفاده از دو زبان، بخش هايي از مغز که فعال هستند و به اين نوع ورزش و فعاليت مداوم نياز دارند، درگير مي شوند و با اين تجربه مغز قويتر مي شود.
عامل اصلي زوال عقل در ميان افراد مسن، بيماري آلزايمر است که به تدريج حافظه شخص را از بين مي برد. هنوز هيچ درمان شناخته شده اي براي اين بيماري وجود ندارد.
گروه تحقيقاتي که در اين زمينه کار مي کند مطالعه خود را بر روي 184بيمار مسن مبتلا به نشانه هاي زوال عقل که در فاصله زماني ميان سال هاي  2002و  2005به "کلينيک حافظه تورنتو" مراجعه کرده بودند، انجام دادند.
از اين گروه  91نفر تنها به يک زبان صحبت مي کردند و  93 نفر ديگر دو زبانه بودند.
در اين بيانيه آمده است، محققان تعيين کردند که متوسط سن آغاز نشانه هاي زوال عقل در گروه يک زبانه ها  71/4سال و در گروه دو زبانه ها  57/5سال بود.
اين بيانيه افزود: اين تفاوت حتي پس از در نظر گرفتن تاثير احتمالي تفاوت هاي فرهنگي، مهاجرت، تحصيلات رسمي، وضعيت استخدام و حتي جنسيت افراد که در نتايج تاثير مي گذارند، همچنان وجود داشت. بياليستوک تاکيد کرد که دو زبانه بودن به تعويق افتادن شروع زوال عقل کمک مي کند.
يک  روانشناس و عضو ديگر اين گروه گفت، اطلاعات نشان مي دهد که دو زبانه کامل بودن تاثير محافظتي بزرگي عليه شروع زوال عقل دارد اما در عين حال افزود، اين مطالعه هنوز مقدماتي است.
اين گروه تحقيقاتي در نظر دارد تا تحقيقات بيشتري درباره تاثيرات جانبي دو زبانه بودن انجام دهند.
منبع: رويتر


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته