جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

 افراد خنده رو کمتر سرما مي خورند  

بر اساس تازه ترين پژوهش ها افرادي که چهر ه اي خندان دارند و آرام تر هستند در مقايسه با افراد بدبين و اخمو، کمتر دچار سرماخوردگي مي شوند.
محققان دانشگاه کارنيج ملون در آمريکا در اين زمينه اعلام کردند که مقابله با بيماري ها به کمک يک روحيه خوشبين و اميدوار امکان پذير است.
دکتر شلدون کوهن روانشناس و سرپرست اين تحقيقات دراين باره متذکر شد: ما بايد اين ايده را که احساسات مثبت نقش مهمي در کاهش خطر ابتلا به بيماري ها از جمله سرماخوردگي ايفا مي کنند، جدي بگيريم.
در مطالعات اوليه دراين زمينه کوهن و دستياران وي ويروس هاي سرماخوردگي را در بيني 334 فرد بزرگسال و سالم وارد کردند.
نتايج مطالعات نشان داد افرادي که شادتر، بانشاط  تر و اميدوارتر بودند به ميزان بسيار کمتري دچار سرفه،  عطسه، آبريزش بيني و ساير علائم سرماخوردگي شدند.
به علاوه افرادي که احساسات مثبت و خوشبينانه داشتند حتي اگر علائم بيماري نيز در آنها تشخيص داده شده بود، کمتر از وجود اين علائم به پزشک خود خبر مي دادند.
آنچه به طور قطع از اين مطالعات برمي آيد اين است که شخصيت و روحيه فرد در برخورد وي با يک بيماري تاثيرگذار است.
به گزارش ايسنا، براي مشخص شدن تاثير شخصيت يا احساسات فرد بر روي ابتلا به سرماخوردگي، اين تيم تحقيقاتي با 193 فرد سالم مصاحبه کردند.
محققان با تک تک اين افراد هر روز عصر به مدت دو هفته از طريق تلفن صحبت کردند. در اين مصاحبه ها شرکت کنندگان به محققان درباره احساسات منفي يا مثبت خود که در هر روز داشتند، گزارش مي دادند.
در پايان دوره مصاحبه ها، در بيني اين افراد قطره هايي حاوي ويروس هاي سرماخوردگي يا آنفلوآنزا ريخته شد. سپس هر فرد به مدت پنج تا شش روز در يک اتاق قرنطينه شد.
به گزارش ايسنا نتايج آزمايشات نشان داد که هر يک از افراد مورد مطالعه به ميزان مساوي احتمال ابتلا به سرماخوردگي داشتند اما علائم بيماري آنها با توجه به نوع احساسات آنها که طي دو هفته مصاحبه مشخص شده بود، با يکديگر متفاوت بود.
به اين ترتيب که علائم بيماري آنفلوآنزا در افراد خوشبين 28 درصد در حالي که در افرادي که بدبين بوده و احساسات مثبت کمتري داشتند 41 درصد مشاهده شد.
در مطالعات مربوطه، کوهن دريافت در بدن افرادي که احساسات مثبت دارند مقدار ماده اي موسوم به 6-interleukin افزايش پيدا مي کند. اين ماده با عفونت ها مبارزه مي کند و به نظر مي رسد که تاثير و کارآيي اين ماده در افراد شاد بيشتر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته