جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

 کوتاه و خواندني 


 توليد فيبر نوري, نازکتر از موي انسان

دانشمندان براي نخستين بار موفق به توليد کابلهايي با قطر چند صد برابر نازکتر از قطر موي انسان با قابليت انتقال نور شده اند.
 به رغم وجود فرضيه اي در علم فيزيک که بيان مي کند نور نمي تواند از منافذي با ابعادي کوچکتر از طول موج خود عبور کند، محققان کالج "بوستون" در آمريکا موفق به توليد کابلهايي بسيار نازک با قابليت انتقال نور شده اند.
مايکل ناتن سرپرست دانشکده فيزيک کالج بوستون و يکي از دانشمندان حاضر در اين مطالعه اعلام کرد کابلهاي نازک جديد مي توانند کاربردهاي متنوعي داشته باشند که از جمله آنها مي توان به ساخت سوييچ هاي ميکروسکوپي ويژه "رايانه هاي نوري" اشاره کرد.
وي افزود: با استفاده از اين کابلها مي توان تراشه هايي توليد کرد که در مدارهاي ظريف آنها نور به جاي الکترونها جابه جا مي شوند که با توجه به سرعت بالاي حرکت نور در مقايسه با سرعت حرکت الکتريسيته در کابلها، پردازنده هاي نوري در مقايسه با پردازنده هاي الکترونيکي بسيار سريعتر خواهند بود.
دانشمندان در اين مطالعه براي ساخت کابلهاي جديد از ساختار نوعي از کابلهاي مرسوم به نامهاي کابلهاي "هم محور" الهام گرفته اند.
در مرکز کابلهاي "هم محور" يک کابل اصلي قرار دارد که اطراف آن با عايق پر شده و مجددا در بيرون عايق، يک لايه فلزي قرار گرفته است. اين ساختار سبب محبوس شدن انرژي درون کابل مي شود و به علاوه سيگنالهاي الکترومغناطيسي درون اين کابل مي توانند با طول موجهايي بزرگتر از قطر خود کابل، جابه جا شوند.
به گزارش ايرنا, با توجه به ساختار کابلهاي "هم محور"، دانشمندان "کالج بوستون" نانولوله هاي کربني را در مرکز يک کابل با ضخامت تنها  300نانومتر قرار دادند و در واقع نوعي کابل هم محور نانومتري نوري ايجاد کردند.
به گفته کريس کمپا استاد فيزيک کالج بوستون، با استفاده از اين ساختار مي توان نور مريي را از کابلي با قطري کوچکتر از طول موج نور مريي عبور داد و به علاوه نور را از يک منبع تا يک مقصد با فاصله اي برابر با تنها  10 برابر طول موج نور، ارسال کرد.
 
ساخت دستگاه استخوان بر در کشور

دو مبتکر اروميه يي موفق به طراحي و ساخت دستگاه استخوان بر شدند.
دکتر حسن طاهري که با همکاري ياسمن طاهري موفق به ساخت اين دستگاه شده است، در خصوص اختراع خود گفت: اين دستگاه از دو چاقوي متقارن که در برابر هم قرار گرفته اند و در يک حرکت از هر دو طرف استخوان را برش مي دهند، ساخته شده است.
به گزارش ايسنا , وي در ادامه اظهار داشت: در استفاده از اين روش به علت تنظيماتي که مي توان در دستگاه تغيير داد از برش هاي ناخواسته در استخوان و يا نسج اطراف جلوگيري مي شود و با توجه به مسير مشخص شده برش، دوره بهبودي، درد و خون ريزي کمتر از روش هاي ديگر است.
طاهري اضافه کرد: در همه جراحي هاي ترميمي، پلاستيکي و بازسازي صورت، بيني و فک و برش استخوان هاي ظريف و شکل دهي به آنها اين دستگاه و اين روش کاربرد دارد.
وي همچنين تصريح کرد: اين دستگاه از يک استيل مخصوص ساخته شده و همه قطعات آن ساخت داخل است.

 


 وزارت بهداشت:
فروش هرگونه دارو در خارج از داروخانه ها پيگرد قانوني دارد

طبق قوانين و مقررات جاري کشور، فروش هرگونه دارو حتي اقلام داراي مجوز ورود و يا توليدات از وزارت بهداشت خارج از داروخانه ها جرم بوده و پيگيرد قانوني دارد.
به گزارش سرويس علمي آفرينش به نقل از روابط عمومي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، همچنين فروش هرگونه مواد غذايي، آشاميدني، آرايشي، بهداشتي فاقد مجوزهاي ورود و يا توليد از وزارت بهداشت جرم محسوب شده و قابل پيگرد قانوني است. لذا کليه فروشگاه هايي که نسبت به عرضه و فروش موارد فوق الذکر اقدام مي کنند از تاريخ يکم بهمن ماه 85 مورد بررسي بازرسين حوزه هاي غذا و داروي دانشگاه هاي علوم پزشکي سراسر کشور قرار خواهد گرفت و با متخلفين برحسب قوانين و مقررات مربوطه برخورد مي شود.
 
دبيرانجمن سم شناسي  و  مسموميت  کشور هشدار داد:
جوانان 15 تا 35 سال قربانيان «کراک» در کشور
 
 
دبير انجمن سم شناسي و مسموميت  کشور با اشاره به اين  که ماده مخدر «کراک» در بسياري از موارد باعث مسموميت مصرف کننده مي شود، گفت: بيشترين ضرر کراک ناشي از بالا بودن درجه وابستگي به اين ماده نسبت به ساير مواد مخدر است.
دکتر شادنيا با اشاره به مضرات انواع مختلف مواد مخدر در ادامه توضيح داد: گروه اول مواد مخدر توهم زا نظير حشيش، LSD  و آمفتامين هستند، گروه دوم مواد محرکي نظير قرصهاي شادي آور يا اکس و شيشه اند که نمونه هايي از آن در ايران يافت مي شوند و بالاخره گروه سوم نيز مخدرهايي مشتق از ترياک است که هروئين، کراک، تمجيزک و نورجيزک را شامل مي شود.
به گزارش ايسنا دکتر شادنيا درخصوص کراک توضيح داد: کراک مصرفي در ايران، از هروئيني با درجه خلوص بالا تشکيل شده است که بيشتر به صورت استنشاقي به مصرف مي رسد اما در مراحل پيشرفته تر اعتياد، ممکن است به صورت خوراکي و تزريقي نيز استفاده شود.
وي در ادامه گفت:  مصرف کراک به دليل مقدار زياد هروئين موجود و بالا بودن درجه خلوص آن، در بسياري موارد موجب مسموميت ها و حتي فوت افراد مي شود.
به گفته دبير انجمن سم شناسي و مسموميت کشور موارد متعددي از مسموميت با اين ماده در سه تا پنج سال اخير مشاهده  شده است و جوانان 15 تا 35 سال قربانيان اين ماده افيوني هستند و غالبا افرادي به مصرف اين ماده روي مي آورند که سابقه مصرف مواد مخدر ديگر را دارند.
دکتر شادنيا همچنين با اشاره به رواج مصرف تمجيزک گفت: تمجيزک با عنوان يک داروي ترک اعتياد در بازار و به همين عنوان در ويال هاي تزريقي به فروش مي رسد; درحاليکه مصرف اين ماده که خود، مخدر است، با درصد اعتيادآوري بالا، فرد را پس از مدتي به سندروم «کوشينگ» دچار مي شود.
 
ساخت انسولين خوراکي در کشور

رئيس دانشکده داروسازي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: انسولين خوراکي در کشور توليد مي شود.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي تهران دکتر شفيعي در حاشيه برگزاري ششمين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشي اين دانشگاه در موزه ملي تاريخ علوم پزشکي کشور گفت: هم اکنون کارهاي اوليه و ابتدايي توليد انسولين خوراکي در کشور صورت گرفته است.
وي اضافه کرد در کشورهاي خارجي نيز توليد انسولين خوراکي به ثبت رسيده است.
وي با بيان اينکه آزمايش حيواني انسولين خوراکي جواب داده و باعث پايين آوردن قند خون شده، افزود در مرحله باليني در معدودي از بيماران با در نظر گرفتن نکات ايمني در حال آزمايش است که نتيجه خوبي خواهد داشت.
دکتر شفيعي با اشاره به اينکه نبايد در ساخت دارو عجله کرد گفت: بايد تمامي مراحل ساخت با دقت کافي و کامل انجام گيرد و با رفع کليه نقيصه ها وارد بازار شود.


 سومين کنگره آسيايي بهداشت خانواده
گشايش يافت

سومين جشنواره آسيايي بهداشت خانواده روز گذشته با حضور دکتر علي منتظري مشاور رييس جمهور و رييس پژوهشکده علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي، دکتر حاجي تاروردي معاون پژوهش و فناوري اين نهاد، دکتر سيد ابوالحسن شاهزاده فاضلي رييس جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران، پژوهشگران، اساتيد و صاحبنظراني از ايران و کشورهاي آسيايي در سالن همايش هاي بين المللي رازي گشايش يافت.
در اين مراسم دکتر منتظري در تعريف بهداشت خانواده گفت: افراد مختلف تعاريف مختلفي از بهداشت خانواده دارند گاهي بهداشت خانواده مترادف با پزشک خانواده تلقي مي شود و گاه با توجه به وراثتي بودن برخي از بيماري ها وسعت بهداشت خانواده تا علم ژنتيک هم پيش مي رود.
وي با اشاره به حضور گسترده پژوهشگران حوزه علوم بهداشتي در اين جشنواره خاطرنشان کرد: آثار برگزيده اين جشنواره در بخش ملي و آسيايي براساس معيارهاي علمي و استاندارد هاي بين المللي توسط هيات داوران انتخاب شده اند.
رييس رييس سومين جشنواره آسيايي بهداشت خانواده، در پايان با اشاره به تلاش هاي جهاد دانشگاهي در راستاي ارتقا» سلامت جامعه اظهار داشت: اميد است جهاد دانشگاهي نقش خود را در پيشبرد اهداف علمي کشور، اعتلاي ايران اسلامي، رشد حوزه بهداشت و ارتقاي سطح سلامت جامعه به خوبي ايفا کند.
براساس اين گزارش، همچنين دکتر سيد ابوالحسن شاهزاده فاضلي دبير اين جشنواره ورئيس جهاددانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران نيز طي سخناني با ارائه گزارشي از روند اجرايي جشنواره گفت: امروزه حوزه بهداشت، به ويژه بهداشت خانواده شاخص مهم توسعه يافتگي تلقي مي شود و سنگ بناي توسعه خانواده سالم است.
دکتر شاهزاده فاضلي با اشاره به اهداف برگزاري سومين جشنواره آسيايي بهداشت خانواده گفت: اين جشنواره اهداف مهمي همچون شناخت عوامل تهديدکننده سلامت خانواده، پيشگيري از گسترش بيماري هاي شايع مانند بيماريهاي قلب و عروق و سرطان، بيماري هاي مزمن و مادرزادي را دنبال مي کند.
رييس جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران معرفي جايگاه بهداشت خانواده درايران را از ديگر اهداف اين همايش خواند و افزود: توسعه بهداشت خانواده در ايران نيازمند هم انديشي متخصصان و پژوهشگران عرصه بهداشت و سلامت است.
دکتر شاهزاده فاضلي ادامه داد: مهمترين هدف برگزاري اين جشنواره ايجاد انگيزه تحقيق در پژوهشگران و جهت دهي به فعاليت هاي تحقيقاتي در اين حوزه است.
در اين مراسم دکتر عباس تقي زاده مدير اداره سلامت شهرداري تهران امروز در همايش سومين جشنواره آسيايي بهداشت خانواده با بيان اينکه تا پايان سال به هر 371 محله شناسايي شده شهر تهران، رويکرد شهر سالم تسري مي يابد گفت: توانمندسازي مردم، مشارکت مردمي در ارتقاي سطح سلامت خانواده و همکاري بين بخشي، سه کليد واژه اصلي اين پروژه است.
وي گفت:  توجه به مباحث مشاوره اي ، مددکاري اجتماعي و خدمات ارتقاي سطح سلامت از برنامه هاي خانه سلامت است.
دکتر تقي زاده افزود نحوه انتقال بيماريهاي ايدز و هپاتيت در کشور از طريق سرنگ مشترک و اعتياد تزريقي در کشور کاهش و به انتقال جنسي تغيير يافته است.
وي با بيان اينکه بر اساس آخرين آمار اعلام شده از سوي وزارت بهداشت تعداد مبتلايان به HIV و ايدز تا ابتداي دي ماه 85 ، 14 هزار و 90 مبتلا گزارش شده است، افزود: بر اساس آخرين گزارش کشوري تعداد معتادان کشور 2 ميليون و 80 هزار نفر است که همگي تهديد کننده سلامت خانواده محسوب مي شود. بنابراين نيازمند تغيير رويکرد مديريت سلامت در حوزه پژوهش، برنامه ريزي و اجرا هستيم.
گفتني است، در سومين جشنواره آسيايي بهداشت خانواده شش پانل تخصصي با عناوين بهداشت خانواده، سبک زندگي و بهداشت خانواده، نقش آموزش و بهداشت خانواده ، بهداشت دهان و دندان، پوست و بيماري هاي عفوني، بهداشت مادر و کودک و پيشگيري از رفتارهاي پرخطر برگزار مي شود.
پيشگيري از رفتارهاي پرخطر و ارتقا» سلامت ،  استفاده از سلول هاي بندناف در درمان بيماريها  و بررسي فراواني پديکولوزسر در استانهاي مختلف کشور عناوين ديگر مقالاتي است که در اين جشنواره ارايه خواهد شد.
همچنين در اين مراسم از  پنج برگزيده آسيايي و سه برگزيده ملي تقدير شد. 
کريم الله حاجيان متخصص اپيدميولوژي و آمار زيستي از دانشگاه علوم پزشکي زابل با طرح بررسي چاقي، چاقي مرکزي و فاکتورهاي مرتبط در جمعيت شهري 20 تا 70 ساله شمال ايران نخستين برگزيده آسيايي در جشنواره بهداشت خانواده بود.
راندا محمد يوسف عبدالرحمن، متخصص پزشکي اجتماعي از دانشگاه علوم پزشکي قاهره با طرح بررسي استفاده از روشهاي پيشگيري از بارداري و ادامه آنها در زنان جنوب اردن، موسي صالح متخصص تغذيه از دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با طرح ارزيابي تاثير مطالعات تغذيه  اي بر شاخص هاي رشد کودکان ايراني و ابراهيم گلگور دندانپزشک ترکيه  با طرح استفاده از اطلاعات والدين براي ارزيابي وضعيت بافت نرم دهان کودکان و مطهره گلستان متخصصان کودکان از دانشگاه علوم پزشکي تهران با طرح کاهش ميزان درد بر درصد آب و گلوکز نوزادان به ترتيب رتبه هاي دوم تا پنجم اين جشنواره را در سطح آسيايي کسب کردند.
 
بيست ودومين کنگره راديولوژي
ايران برگزار مي شود

بيست و دومين کنگره راديولوژي ايران در تاريخ 26 الي 29 دي ماه سال جاري،توسط انجمن راديولوژي ايران و با حضور تعدادي از شرکت هاي تجهيزات پزشکي در محل هتل المپيک تهران برگزار خواهد شد.
  اين کنگره که با هدف آشنايي پزشکان و متخصصان راديولوژيست با تازه هاي اين علم برگزار مي شود، مباحثي همچون سونوگرافي سر و گردن، سونوگرافي آنوماليهاي جنيني، پروفايلهاي بيوفيزيکي و غيره با استفاده از اساتيد مجرب داخلي و خارجي مورد بحث قرار مي گيرد.
شايان ذکر است که با توجه به اتمام مدت زمان مسئوليت هيات مديره انجمن راديولوژي ايران، انتخابات جديد هيات مديره و بازرسي اين انجمن نيز در يکي از سه روز نخست کنگره مذکور انجام خواهد شد.

 


کارگاه مقدماتي فيزيوتراپي و بازتواني قلبي برگزار مي شود

مرکز توسعه پژوهش و گروه فيزيوتراپي دانشکده توانبخشي دانشگاه علوم پزشکي تهران با همکاري انجمن فيزيوتراپي قلب و ريه ايران و مرکز قلب تهران براي اولين بار در ايران کارگاه مقدماتي فيزيوتراپي و بازتواني قلبي را برگزار مي کنند.
به گزارش ايران (ايسنا) اين کارگاه دوره مقدماتي فيزيوتراپي و بازتواني قلبي مي باشد و ارائه گواهي شرکت در آن به عنوان پيش نياز شرکت در دوره هاي پيشرفته ، الزامي است.
گفتني است،اين کارگاه از تاريخ 24 لغايت 26 بهمن ماه 85 در دانشکده توانبخشي دانشگاه علوم پزشکي تهران و بخش فيزيوتراپي و بازتواني قلبي مرکز قلب تهران برگزار مي شود.
همچنين مهلت ثبت نام تا تاريخ 27دي ماه سال جاري مي باشد. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانند با شماره تلفنهاي 77533939 و 77534364 داخلي 264 تماس حاصل نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته