جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

 رئيس کميسيون آموزش مجلس:
 کسري اعتبار عمراني دانشگاه ها در متمم بودجه لحاظ نشده است  

آفرينش: رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس روز گذشته با انتقاد از بودجه بندي دولت خبر از اختصاص تنها 50 درصد بودجه عمراني کشور به فعاليتهاي عمراني داد.
به گزارش ايسنا، رييس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از لحاظ نشدن کمبود اعتبارات عمراني در متمم بودجه وزارت علوم، گفت:  دولت در متمم بودجه سه هزار ميليارد تومان براي بودجه عمراني کل کشور اختصاص داده که 50 درصد آن مربوط به هزينه جاري و 50 درصد مربوط به هزينه هاي عمراني است.
علي عباسپور تهراني فرد اظهار کرد: مجلس در زمان تصويب بودجه 85، بودجه عمراني پيشنهادي دولت را به دليل آن که نمي توانست آن را به طور کامل جذب کند کاهش داد که اين امر موجب اعتراض دولت شد و مي گفت بايد اين اعتبارات به صورت کامل اختصاص مي يافت، در حالي که هم اکنون که متمم بودجه ابلاغ شده دولت کمبود اعتبارات عمراني را در آن لحاظ نکرده است.
وي با انتقاد از توجه ناکافي به اعتبارات عمراني آموزش عالي، گفت: دولت از بودجه عمراني دانشگاه ها 40 درصد کم کرد و قرار بود در سال 85، 60 درصد مصوب لايحه را به دانشگاه ها پرداخت کند که آن را هم به طور کامل نداد.
عباسپور در عين حال افزود: در مجلس پيشنهادي داشتيم که در اين پيشنهاد بودجه عمراني دانشگاه ها نبايد کم مي شد، اما دولت اين اعتبار را کم کرد که اين امر را به سازمان مديريت منعکس کرديم و سازمان نيز پذيرفت که مصوبه صحن علني مجلس در ارتباط با اعتبارات عمراني دانشگاه ها اجرا نشده است که سازمان مديريت نيز مي گفت به دليل اين که بودجه سال 85 ابلاغ شده است، اين کسري را در متمم بودجه جبران مي کنيم، در صورتي که اين کسري در متمم نيز لحاظ نشده است.
نماينده تهران در عين حال از عدم تخصيص اعتبارات عمراني به دانشگاه هاي علوم پزشکي انتقاد کرد و گفت: اين مساله باعث مي شود اين دانشگاه ها با مشکلات جدي در ارتباط با پروژه هاي عمراني روبرو شوند.
رييس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در خاتمه پاسخ به اين که آيا با کسري اعلام شده وزارت علوم مي تواند به اهداف برنامه چهارم توسعه دست يابد، تصريح کرد: چنانچه وضعيت امسال در سال آينده نيز استمرار يابد، رسيدن به اهداف برنامه پنج ساله چهارم و به تبع آن دستيابي به اهداف چشم انداز بيست ساله بسيار مشکل خواهد بود.

تخلفات دانشگاه جامع علمي - کاربردي در کميسيون آموزش بررسي مي شود
همچنين به گزارش خبرگزاري فارس رئيس کميسيون آموزش مجلس با تاکيد بر آنکه وزارت ارشاد و وزارت علوم هر دو در ارايه مدارک غيرقانوني دانشگاه جامع تخلف کرده اند، خاطرنشان کرد: در دانشگاه جامع علمي - کاربردي تخلفات گسترده اي صورت پذيرفته است و اين تخلفات در کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در حال بررسي است.
وي با بيان اين که در دانشگاه جامع علمي کاربردي آموزشکده هايي که مجوز وزارت ارشاد را داشتند و منحصرا مجاز به برگزاري دوره هاي کوتاه مدت بودند، برخلاف قانون مجوز دوره هاي پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي را دريافت کرده اند، افزود: بر اساس قانون، صنايع و دستگاه هايي که به صورت تخصصي کار مي کنند مي توانند با مجوز وزارت علوم اقدام به جذب دانشجوي دوره هاي پودماني دانشگاه جامع علمي - کاربردي کنند و مدرک تحصيلي بدهند، در اين زمينه وزارت ارشاد نيز مي تواند فقط در زمينه چاپ اقدام به پذيرش دانشجوي دانشگاه جامع علمي کاربردي کنند اما اين وزارتخانه با مراکز آزاد اقدام به پذيرش دانشجوي رشته هايي همچون زبان انگليسي کرده است.
وي ادامه داد: بر اساس مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي گسترش دانشگاه در تهران ممنوع است اما دانشگاه جامع علمي - کاربردي با ارايه مجوز به آموزشگاه هاي آزاد اقدام به گسترش اين دانشگاه در تهران کرده است.
رئيس کميسيون آموزش مجلس با اشاره به اين  که مدارک تعدادي از مراکز وابسته به دانشگاه علمي کاربردي غيرقانوني است، اظهار کرد: وزارت ارشاد حق ورود به آموزش عالي را ندارد و در اين زمينه تخلف کرده است.
وي تاکيد کرد: وزارت علوم بايد نظارت بيش تري بر عملکرد مراکز پودماني دانشگاه جامع علمي کاربردي مي داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته