جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

 کوتاه و خواندني 


دانشگاه آزاد اسلامي اراک در حوزه فعاليتهاي پژوهشي دانشگاه برتر معرفي مي شود

آفرينش: روز دوشنبه طي مراسمي که توسط وزارت علوم، تحقيقات و فن آوري در سالن اجلاس سران برگزار مي شود، از دانشگاه آزاد اسلامي اراک بعنوان دانشگاه موفق تجليل مي شود.
دکتر مصطفي يوسفي راد معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلا مي اراک با  اعلا م اين خبر افزود: دانشگاه آزاد اسلامي اراک با بسترسازي علمي و پژوهشي درصدد رسيدن به توليد علم است.
در حال حاضر 10 هزار و 500 متر مربع فضاي آزمايشگاهي در قالب 135 واحد آزمايشگاهي، 4 کتابخانه مستقل در دانشکده هاي مختلف و کتابخانه ديجيتالي در اختيار اعضاي هيات علمي و دانشجويان اين دانشگاه قرار گرفته است.
معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي اراک با اشاره به آنکه 36 انجمن علمي با چهار هزار عضو در دانشگاه فعاليت مي کنند، خاطرنشان کرد: باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامي اراک بعنوان برترين باشگاه در بين واحدهاي دانشگاه هاي آزاد اسلامي سراسر کشور شناخته شده است.
وي از تاسيس دفتر مطالعات زنان با توجه به حضور 67 عضو هيات علمي خانم در دانشگاه آزاد اسلامي اراک خبر داد و افزود: دفتر روابط بين الملل دانشگاه آزاد اسلامي اراک روابط مناسبي را با دانشگاه هاي آلمان، فرانسه، ارمنستان، مونته نگرو و آرژانتين از طريق مبادله دانشجو، تفاهم نامه هاي تحقيقاتي و پژوهشي و انتشار کتب برگزار کرده و دانشگاه آزاد اسلامي ازاک در عرصه بين المللي فعاليت چشمگيري داشته است.
دکتر يوسفي راد از چاپ 22 مقاله ISI  توسط اعضاي هيات علمي اين دانشگاه خبر داد و گفت: 16 طرح تحقيقاتي در سال 85 در دانشگاه آزاد اسلامي اراک به انجام رسيده است و 8 طرح تحقيقاتي و پژوهشي نيز با همکاري سازمان ها و دستگاه هاي اجرايي مختلف به پايان رسيده است.
وي از ثبت 22 اختراع توسط دانشجويان و اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي اراک به عنوان يک برگ زرين در عرصه پژوهش ياد کرد و بيان داشت: در 5 سال اخير تعداد اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي اراک 60 درصد رشد داشته اند و توليدات علمي اين دانشگاه در اين مدت 5 برابر افزايش يافته است.
معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي اراک افزود: در سال 85 بيش از يک ميليارد و 100 ميليون تومان صرف پروژه هاي تحقيقاتي در دانشگاه آزاد اسلامي اراک شده است.
وي گفت: رشد سرمايه گذاري و توجه به بحث پژوهش و تحقيق در کشور طي 5 سال اخير رشد 4 برابري داشته است. تا جايي که در سال 2005 نزديک به 5700 مقاله ISI توسط محققان داخلي منتشر شده است. به رغم اينکه توجه به پژوهش بيشتر شده است، اما با وجود 60 هزار پژوهشگر ظرفيت و استعداد کشور براي جذب اعتبارات بيش از اينهاست و مسئولان بايد در اين زمينه تلاش کنند. در واقع بودجه هاي تحقيقاتي نسبت به سطح توليد علم پايين است. وي با انتقاد از دولتي بودن پژوهش و توليد علم اظهار داشت: همانطور که دولت اقتصاد و صنعت کشور را در دست دارد، در پژوهش و توليد علم نيز ما به دولت وابسته هستيم و اگر قصد داريم سرعت توليد علم و سرعت توليد فنآوري برابر شود بايد سرمايه گذاري و تخصيص اعتبار دولتي را در علم و پژوهش حذف کنيم.

با حضور جمعي از مسئولان و پژوهشگران کشور;
مراسم بزرگداشت هفته پژوهش   در تهران
 آغاز مي شود

آفرينش: دبير ستاد هفته پژوهش، از برپايي مراسم هفته پژوهش با حضور جمعي از مقام هاي مسئول و پژوهشگران کشور از روز دوشنبه 25 دي ماه در محل اجلاس سران کشورهاي اسلامي خبر داد.
دکتر سيد اميد فاطمي با اعلام اين خبر افزود: هفته پژوهش امسال از 25 تا 29 دي ماه با شعار «بدون پژوهش و مطالعه تصميم گيري نکنيم» برپا مي شود.
وي گفت:  هفته پژوهش آذرماه هر سال برپا مي شد که امسال به دليل تقارن اين ايام با انتخابات خبرگان رهبري و شوراها و بر اساس تصميم کميسيون دايمي شوراي عالي علوم، تحقيقات و فن آوري تاريخ آن به 25 تا 29 دي ماه موکول شد.
فاطمي با اشاره به اينکه اين مراسم در سه سطح ملي، استاني و دانشگاهي برپا مي شود، تصريح کرد: يکي از سياست هاي اصلي هفته پژوهش امسال،  خارج شدن از بحث «فردگرايي» در پژوهش است.
وي يادآور شد: برپايي جشنواره پژوهش و فن آوري کشور،  نمايشگاه ارايه فعاليت هاي پژوهشي و فن آوري، فن بازار ملي، برپايي نمايشگاه کتب تخصصي و نيز برپايي کارگاه ها، سمينارها و نشست ها برنامه هاي مهم هفته پژوهش امسال را تشکيل مي دهد.  دبير ستاد هفته پژوهش،  با اشاره به شکل گيري شوراي عالي علوم، تحقيقات و فن آوري اضافه کرد: ظرفيت سازي در پژوهش و توسعه علومي که احتياج به تبادل نظر دارد بحث بودجه ريزي، سند توسعه پژوهش و فن آوري، سيستم مديريت اطلاعات پژوهش و فناوري و ... امسال بيشتر مورد تاکيد قرار مي گيرد.  وي با تبريک به مناسبت ابلاغ «سند پژوهش و فن آوري کشور» که چندي پيش توسط رياست جمهوري ابلاغ شده، برپايي مراسم ويژه هفته پژوهش را گامي اساسي در راه تحقق اين سند نام برد.  دکتر فاطمي گفت: جشنواره پژوهش و فن آوري که امسال همزمان با نخستين روز هفته پژوهش - روز دوشنبه 25 دي ماه - در تهران آغاز به کار مي کند، در سال هاي گذشته با عنوان جشنواره پژوهشگران برگزيده مطرح بود که از امسال با عنوان جشنواره پژوهش و فن آوري کشور مطرح شده است.

در واحد علوم و تحقيقات برگزار مي شود;
اولين جشنواره دانشجويي سلامت الکترونيک

آفرينش: اولين دوره جشنواره دانشجويي سلامت الکترونيک با موضوع ايجاد طراحي و پياده سازي نرم افزارهاي کاربردي پزشکي بر روي تلفن همراه برگزار مي شود.
دانشجويان کليه مقاطع تحصيلي رشته هاي مهندسي پزشکي الکترونيک، کامپيوتر و کليه علاقه مندان مي توانند مقالات، طرح ها و سيستم هاي سلامت الکترونيک خود را که بر روي تلفن همراه پياده سازي کرده اند، حداکثر تا 30 دي ماه به دبيرخانه جشنواره ارسال کنند.
مقالات بايد حداکثر در 2 صفحه A4 مشتمل بر هدف و کاربرد باليني سيستم به همراه نمونه اي از فيلم اجرايي برنامه و يا بلوک داگرام سخت افزاري مربوطه باشند.
همچنين نمايشگاهي جانبي از سيستم هاي منتخب در روز برگزاري جشنواره در 18 و 19 بهمن ماه در دانشکده مهندسي پزشکي برگزار خواهد شد.
بر اساس راي کميته علمي متشکل از اساتيد انفورماتيک پزشکي زيرنظر انجمن مهندسي پزشکي ايران به سه طرح برتر جوايز ارزنده اي اعطا» خواهد شد. همچنين به طور همزمان، همايش سخنراني هاي علمي و کارگاه هاي ويژه مرتبط نيز برگزار خواهد شد.

ساخت ميکرولوله هاي فلزي و فوم هاي فلزي چند لايه در دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج

کرج - خبرنگار آفرينش: براي نخستين بار در کشور ميکرولوله هاي فلزي و فوم هاي فلزي چند لايه توسط منصور همتي کارشناس آزمايشگاه شيمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج ساخته شد.
اين ساختارهاي ويژه که نوعي کاتاليست محسوب مي شوند، با استفاده از تکنيک nanoforming ساخته شده اند. در اين تکنيک که يکي از شاخه هاص کاربردي و مهم در تکنولوژي هاي نو محسوب مي شود با استفاده از يک مدل اوليه همان شکل و مدل اوليه را در اندازه اي دقيقا الگوبرداري نموده و به ساختارهاي هندسي خاص فلزي در ابعاد بسيار کوچک خواهيم رسيد.
مهم ترين محورهاي اهميت اين تکنيک: افزايش سطح فلزي و دستيابي به اشکال خاص هندسي را مي توان برشمرد.
ميکرولوله هاي فلزي و فومي و فوم هاي فلزي کاربردهاي بسيار زيادي در صنايع باطريسازي، فيلترينگ، پيل هاي سوختي و خازن هاي الکتريکي دارند.
 
حضور اعضاي هيات علمي واحد علوم و تحقيقات در کنفرانس هاي علمي بين المللي

آفرينش: هفت نفر از اعضاي هيات علمي واحد علوم و تحقيقات در مهر و آبان ماه سال جاري مقاله هاي خود را در کنفرانس هاي علمي بين المللي ارائه کردند.
به گزارش روابط عمومي واحد علوم و تحقيقات، طاهرنژاد ستاري از دانشکده علوم پايه با ارائه مقاله اي در روسيه، ميرعبدا... سيد سجادي از دانشکده علوم پايه با ارائه مقاله در مجارستان، ناصر ميرسپاسي از دانشکده مديريت و اقتصاد در فرانسه، عيسي ياوري از دانشکده علوم پايه در کوبا، پريچهر يغمايي از دانشکده علوم پايه در کشور انگلستان، هادي استوان از دانشکده کشاورزي و منابع طبيعي و اسماعيل جرجاني از دانشکده فني و مهندسي با ارائه مقاله در چين در کنفرانس هاي علمي حضور يافتند.

 


همايش تکريم عشق از سوي کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد

آفرينش: همايش تکريم عشق با هدف تقدير از فارغ التحصيلان دانشگاه هاي استان توسط کانون دانش آموختگان دانشگاه تبريز برگزار شد.
گفتني است در اين مراسم که با همکاري کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي منطقه 2 و ساير دانشگاه هاي استان در تالار وحدت دانشگاه تبريز برگزار شد، از چهره هاي برتر علمي و پژوهشي و مديران نمونه و دانشجويان برتر تقدير بعمل آمد.

معاون دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز:
بيش از 3 هزار دانشجو در يک سال گذشته فارغ التحصيل شده اند

آفرينش: از سال 84 تا کنون، سه هزار و 328 دانشجو در مقاطع مختلف تحصيلي از دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهواز فارغ التحصيل شده اند.
معاون دانشجويي واحد اهواز با اعلام اين خبر افزود: خانم ها با يک هزار و 504 نفر و آقايان نيز با يک هزار و 824 نفر در سال تحصيلي 84 - 85 از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده اند.
مجتبي گلابي بيشترين فارغ التحصيلان را مربوط به رشته تحصيلي مهندسي عمران اعلام کرد و گفت: در مقطع کارشناسي پيوسته و ناپيوسته عمران در سال گذشته 353 دانشجو فارغ التحصيل شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته