جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/25 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2676

  از سوي معاون حقوقي وامور مجلس وزارت فرهنگ وارشاد اسلامي
 آخرين وضعيت فعاليت موسسه فرهنگ و توسعه تشريح شد  

        در نشستي با حضور عليرضا ملکيان معاون حقوقي و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و فقيهي مدير کل حقوقي اين وزارتخانه و کرمي دبير شوراي فرهنگ عمومي و نماينده هاي رسانه هاي جمعي برگزار شد
ملکيان طي سخناني به نحوه شکل گيري پرونده موسسه فرهنگ و توسعه ايران و تاسيس شرکت مزبورپرداخت واظهار داشت:هدف اين موسسه اين بود که براي پيشبرد اهداف فرهنگي و سينمايي ارشاد - با توجه به بسته بودن دست موسسات دولتي براي کمک به حوزه فرهنگ - از طريق اين موسسه کمک ها صورت گيرد .وي در ادامه ضمن اعلام مطلب فوق در ادامه ياد آورشد: اين موسسه در سير فعاليت هايش از محدوده وظايف خود خارج و با وارد شدن به فعاليت هاي اقتصادي تخلفاتي از ناحيه دست اندرکاران آن مشاهده      خواستگاه اصلي موسسه اين اموال به وزارت ارشاد باز مي گردد و در سال 1374 اساسنامه موسسه تنظيم مي شود که بر اساس آن اين موسسه دولتي محسوب مي شده است .
ملکيان در ادامه به بخش هايي از اساسنامه اشاره کرد وافزود: ازهمان زمان برخي از افرادي که به نوعي در مديريت موسسه دخيل بودند سعي داشتند اين موسسه را ازدست وزارت ارشاد در کشور خارج کنند وزا. برهمين اساس به صورت غيرقانوني درحالي که طبق اساسنامه هر گونه تغييردرآن بايد با تاييد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي باشد
وي در ادامه با اظهار تاسف از تغيير در اساسنامه ياد آورشد : درسال 1379 اساسنامه را تغيير مي دهند و نقش وزارت ارشاد را در تعيين هيئت مديره و هيئت امنا» کمرنگ مي کنند . اين اتفاق در سال 1380 هم تکرار مي شود و با تغييراتي که در اساسنامه صورت مي گيرد باز هم نقش وزارت ارشاد در موسسه کمرنگ مي شود .
معاون حقوقي وزير ارشاد ياد آورشد :دراواخردوره دولت قبل در شهريور 1384 براي بارچهارم اساسنامه موسسه را تغيير مي دهند و نقش ارشاد را از موسسه حذف مي کنند و با اين تغيير موسسه را خصوصي تلقي مي کنند و اين درحالي است که همه تغييرات اين اساسنامه خلاف قانون و مقررات بوده است .
وي در بخش ديگري از سخنان خود افزود: با شروع به کار دولت جديد وزير ارشاد با اطلاع از اين موضوع دفتر حقوقي را موظف مي کند اساسنامه جديدي را بر اساس حفظ حقوق دولت تنظيم کند و افراد جديدي را به عنوان اعضاي هيئت مديره موسسه معرفي کنند و هيئت مديره موسسه را عزل مي کنند و اين اساسنامه هم به اطلاع اداره ثبت شرکت ها مي رسد . در اين مقطع هيئت مديره مستعفي موسسه شکايتي را مبني برعزل هيئت مديره منصوب صفارهرندي وزير ارشاد جديد در ديوان عدالت اداري مطرح مي کند که منجر به صدور حکم اين ديوان مبني بر انحلال موسسه و انتقال آن به يکي از موسسه هاي فرهنگي زير مجموعه مقام معظم رهبري شده است که به اعتقاد ما اين کار موجب وهن مقام معظم رهبري مي شود .
وي خاطرنشان کرد : شکات به صورت غير مستقيم به ما اعلام کردند که شما به گذشته موسسه کاري نداشته باشيد و موسسه را در وضعيت موجود تحويل بگيريد . ما هنوز به گذشته اين موسسه ورود نکرده ايم . هم اکنون هم که اين موسسه منحل و به يکي از نهادهاي فرهنگي زير نظر مقام معظم رهبري منتقل شده ، براي شکات تفاوتي نمي کند که اين موسسه منحل شود و يا زير نظر مقام معظم رهبري منتقل شود ، آنها هدفشان اين بود که به گذشته اين موسسه کاري نداشته باشند .
معاون حقوقي وزير ارشاد گفت : ما تا به حال به صورت رسمي هيچ موضوعي را با رسانه ها مطرح نکرده ايم و آنچه که رسانه ها خودشان نوشته اند اطلاعاتي بوده که جسته و گريخته از جاهاي مختلف کسب کرده اند ، ما دقيقا نمي دانيم که در اين موسسه چه اتفاقي افتاده است .
علي رضا ملکيان در پايان تصريح کرد : شکات پرونده با جعل و سند سازي راي ديوان عدالت اداري را منحرف کردند و هم اکنون ما به بن بست رسيده ايم .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
هنري 2
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته