جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/04/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4197

 خبرها از عالم علم 

 نقش ورزش در کاهش خطر ابتلا به پسوريازيس

دکتر عباس انتظاري متخصص پيشگيري از بيماري ها و عضو هيئت علمي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و عضو انجمن ليزر پزشکي ايران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: پسوريازيس يا بيماري داء الصدف يک بيماري التهابي سيستميک است که شايع ترين عضو درگير در آن پوست است.وي تصريح کرد: درگيري پوستي به شکل پلاک هاي سفيد صدفي خارش داراست که در صورت کندن پوسته هاي صدفي شکل در زير آنها قطرات خون به شکل شبنم مشاهده مي شود.انتظاري گفت: بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد توسط دکتر فرانکل و همکاران که در مجله علمي Arch Dermatol به چاپ رسيده است 116630 زن سالم از سال 1991 تا 2005 ( به مدت چهارده سال)مورد بررسي قرار گرفتند در اين مدت تعداد 1026 مورد جديد بيماري در اين گروه ايجاد گرديد. وي خاطر نشان کرد: پس از بررسي هاي دقيق تر و بررسي عوامل نظير سن، سطح تحصيلات، شغل و ساير پارامتر ها مشخص گرديد گروهي از زنان که به صورت منظم برنامه هاي ورزشي روزانه را اجرا مي کنند به مراتب کمتر از ساير زنان به بيماري ذاء الصدف مبتلا شده اند. انتظاري متذکر شد: بنابراين براي کاهش خطر ابتلا به پسويازيس و درنهايت پيشگيري از اين بيماري ورزش مي‌تواند يک پارامتر تعيين کننده باشد.

رهايي از بوي بد عرق

دکتر عباس انتظاري متخصص پيشگيري از بيماريها و عضو هيات علمي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي و عضو آکادمي زيبايي آمريکا در گفتگو با باشگاه خبرنگاران عنوان کرد: بوي بد عرق بدن، عرق ايجاد شده در ناحيه زير بغل و ساير نواحي مو دار بدن تحت تاثير باکتري هاي سطحي پوست توليد بوي نامطبوع مي نمايد.

وي تصريح کرد: در اين موارد استفاده از سير بوي بد را تشديد مي کند و نيز استفاده از چاي و قهوه نيز مي تواند باعث افزايش تعريق شود.انتظاري خاطر نشان کرد: يکي از موثر ترين روش هاي قطع موقت عرق در بدن استفاده از سم بوتاکس است که فرد را تا حدود شش ماه آسوده مي نمايد.وي متذکر شد: به طور معمول شستشوي مکرر بدن با استفاده از صابون هاي آنتي باکتريال و حذف دائمي موهاي نواحي مذکور نيز بسيار کمک کننده است.اين متخصص توصيه کرد: پوشيدن جورابهاي شسته و تميز با رنگ روشن سفارش مي شود و همچنين فرد نبايد از جورابهاي تيره ، يا جورابهاي پلاستيکي کفش هاي کتاني و کفش‌هاي پلاستيکي استفاده نمايد.

پيشگيري از ريزش مو

دكتر مرضيه موذن زاده، متخصص پوست مو عنوان کرد: ريزش موها که بيشتر در مردان شايع است امروزه به دغدغه هاي بزرگ براي برخي از بانوان هم تبديل شده است.وي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران، با بيان اين مطلب افزود: طبق آمار در 40 سالگي 40 درصد زنان، ريزش مو را پيدا مي کنند.

موذن زاده تصريح کرد: بيشترين علل ريزش مو عبارت است از: مشکلات هورموني يا مشکلات غده تيروئيد ، بارداري، مصرف داروهاي خاص و عدم تعادل هورموني است. وي خاطر نشان کرد: ريزش موي شديد با محلول هاي موضعي براي تحريک رشد موها درمان مي شود و براي درمان مشکلات هورموني نيز قرص هايي توسط پزشک تجويز مي شوند که مي توانند از ريزش بيش از حد موها جلوگيري کنند.

خواص درماني گل و گلاب

تصور ديدن باغي پر از گل‌هاي محمدي با رايحه‌اي رويايي و دل‌انگيز خالي از لطف نيست.به گزارش جام جم آنلاين، زيبايي اين گل‌ها چشمان ما را نوازش مي‌دهد و بوي عطرآگين آن اغواكننده حس بويايي ماست. قرار گرفتن در چنين محيطي از استرس، اضطراب و نگراني‌هاي روزمره ما مي‌كاهد و آرامش و آسايش خاطره‌انگيزي را در دل ما برمي‌انگيزد. در دنياي مدرن و آكنده از فشارهاي امروزي، رايحه درماني راهي به سوي نشاط، شادابي و دستيابي به سلامت روحي است.چنين است كه اين روزها برخي خانواده‌هاي ايراني بنا بر رسمي آييني، غنچه‌هاي نوشكفته خود را به منظور حفظ سلامت و تامين و تقويت قواي جسماني و روحي در ميان غنچه‌هاي نوشكفته گل‌هاي محمدي مي‌غلتانند.اين باور بر اين اساس شكل گرفته كه رايحه معطر اين گل‌ها موجب تلطيف روح مي‌شود و با كسب انرژي‌هاي مثبت، آرامش و خلسه‌اي روحاني و معنوي در كودك ايجاد كرده و به سبب انس گرفتن زودهنگام كودك به گل‌ها و گياهان طبيعت، بدن آنها در برابر عوامل آلرژي‌زاي محيطي مقاومت خواهد كرد.از سوي ديگر اين رايحه‌هاي معطر مي‌تواند هورمون‌هاي جنسي را تنظيم كرده، باعث افزايش سوخت و ساز بدن شود، سطح هورمون‌هاي استرس‌زا را كاهش داده و به مقدار زيادي از دردهاي جسمي بكاهد.همچنين مي‌تواند با تحريك انتقال‌دهنده‌هاي عصبي حالات رفتاري و روحي ما را تلطيف كرده و عواطف را ملايم سازد.

جالب‌تر آن كه با تنفس رايحه گل‌هاي بهاري تركيباتي به درون ريه‌هاي ما راه مي‌يابد كه به راحتي با مولكول‌هاي اكسيژن تركيب شده و به اين طريق به درون خون راه يافته و موجب خود بهبودي و خود درماني بافت‌هاي بدن مي‌شود.علاوه بر اين در اثر ماساژ موضعي پوست با عصاره اين گل‌ها سيستم دفاعي بدن تقويت شده و علايم بروز انواع حساسيت‌ها در بدن فروكش مي‌كند.

خواص درماني گلاب

گل محمدي از خانواده گل سرخ است و از تقطير گلبرگ‌هاي آن گلابي با خواص درماني فراوان بدست مي‌آيد. اين گل از اواسط ارديبهشت تا اواخر خرداد در مناطقي چون قمصر، جوشقان، نياسر، كاشان و... ظاهر مي‌شود. امروزه گلاب به دو روش صنعتي و سنتي تهيه مي‌شود.

در روش صنعتي آسيب كمتري به اسانس، مواد فرار و تركيبات طبي و تغذيه‌اي گل محمدي وارد مي‌شود و در مقايسه با روش سنتي گلاب حاصله كيفيت و خواص بيشتري دارد.

بنابراين براي آن كه از خواص گلاب نفع بيشتري ببريد انواعي را كه دوآتشه بوده و داراي مجوز بهداشت و تاريخ مصرف است، انتخاب كنيد.

در طب سنتي گلاب طبيعت گرمي دارد و براي رفع استرس بسيار مفيد و آرام‌بخش خوبي است.

نوشيدن و بوييدن آن براي التيام سردردهاي ناشي از استنشاق هواي آلوده و رفع گيجي و منگي حاصل از آن مفيد است.

ضدعفوني‌كننده، برطرف‌كننده بيماري‌هاي گوارشي، تقويت‌كننده اعصاب، مقوي معده و قلب و تسكين‌دهنده دردهاي روماتيسمي است و ضدتهوع خوبي است.

براي بهتر شدن طعم چاي مي‌توانيد از گلبرگ‌هاي خشك گل محمدي استفاده كنيد. دوغ حاوي اين گلبرگ‌ها هم براي تنظيم كار دستگاه گوارش بسيار نافع است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته