جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/10/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2678

  ميدان عتيق بزرگ ترين پروژه ملي تاريخ ايران  

 ميدان عتيق اصفهان زماني مهم ترين ميدان اصفهان بود. اما نقش  جهان ، کسبه را به سوي خود خواند و عتيق ، کهنه ميدان نام گرفت .
ميدان عتيق اصفهان هنوز هم يکي از ميادين مهم اصفهان محسوب مي شود . امروزه اگرچه آن را به نام کهنه ميدان يا سبزه ميدان مي شناسند ، اما روزي اين ميدان با وسعتي قريب به دو برابر آن چه امروز ديده مي شود ، ميدان اصلي شهر اصفهان بود.
براساس اسناد موجود ميدان عتيق اصفهان پيش از صفويه و در دوران سلجوقيان ، ميدان اصلي و مرکز اصلي شهر اصفهان محسوب مي شده است.
 زماني که شاه عباس صفوي ميدان نقش جهان را مي سازد ، اين ميدان به مرور آن همه اعتبار خود را از دست مي دهد و عمده کاسبي ها به طرف ميدان نقش جهان کشيده مي شود. اين موضوع به مرور زمان باعث مي شود ميدان عتيق از يادها برود و فضاهايي که روزگاري محدوده ميدان محسوب مي شدند دچار ساخت و ساز شود .
ميدان عتيق امروز به علت قرار گرفتن در چهار محور اصلي شهر اصفهان يعني خيابان  ولي عصر، هاتف، عبدالرزاق و مسجدجامع هنوز يکي از مناطق مهم و پر رفت و آمد شهر اصفهان محسوب مي شود.
بازار زغال فروش ها که امروز به اين نام شناخته شده ، زمان سلجوقيان هسته اصلي ميدان عتيق بوده و امروزه مرکز تجمع افرادي با شغل هاي کاذب از قبيل فروش لباس هاي دست دوم و زغال شده است .
کاسه  گران و کاروانسراي خيار
دوران صفويان براي اين که سطح ميدان از ارتفاع شيبي که دارد خارج شود، دو بناي ديگر به فضاي ميدان آن زمان افزودند که يکي از آن ها مدرسه کاسه  گران و ديگري کاروانسراي خيار است .
کاروانسراي خيار اکنون در وضعيت نابساماني به سر مي برد و محل فروش پرندگان و مرغ هاي زنده و مرده شده است.
مدرسه کاسه گران يکي از بناهاي تاريخي و ارزشمند دوران صفويه و در فهرست ميراث فرهنگي نيز به ثبت رسيده است .
اين مدرسه تاريخي کاشي کاري هاي ظريفي دارد که نمونه هاي آن را در بناهاي اسلامي اين دوره و دوران قبل از آن مي توان مشاهده کرد .
مسجد جامع اصفهان
مسجد جامع اصفهان در طرح احيا» ميدان عتيق يکي از اضلاع اين ميدان ذوزنقه شکل خواهد بود .
 اين بخش که در قسمت شمالي ميدان واقع مي شود به "جلوخان" شهرت دارد و طي طرح تمامي ساختارهاي شبه تاريخي که بين 15 سال گذشته تاکنون در مقابل مسجد ساخته شده از بين مي رود و جلوخان ميدان به سبک تاريخي بازسازي مي شود.
خرپاهاي بازار
بخش هايي از سقف بازار مربوط به شکل گيري نخستين خرپاهاي ايراني است. بعداز دوره صفوي کسبه بازار براي آنکه مرمت سقف ها را انجام دهند بدون آنکه دانشي نسبت به ايجاد خرپا وجود داشته باشد آن را به شکلي که امروز ديده مي شود ، اجرا مي کنند. به همين منظور در مرمت سقف بازار مسجدجامع که همزمان با اجراي ميدان عتيق صورت مي گيرد،  اين خرپاها تنها مرمت مي شوند و مثل بخش هاي ديگر بازار بازسازي نمي شوند .
قرار است ميدان عتيق شبيه ميدان نقش جهان اما کوچک تر  شود با اين تفاوت که به دو قسمت تقسيم مي شود. يک قسمت جنوبي که پارکينگ و زيرگذرها را در بر مي  گيرد و قسمت دوم نيز بخش شمالي ميدان که به جلوخان شهرت دارد. شکل ميدان به صورت يک ذوزنقه - مستطيل است و در گذشته نيز شواهد نشان مي دهد که ميدان عتيق همين شکل را داشته است.
 ميدان عتيق اصفهان پروژه اي ملي است .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته