جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4217

 اسکار پيستوريوس:
 مادرم به برادرم گفت کفش‌هايش را بپوشد به من گفت پاهايم را بپوشم 

دونده معلول اهل آفريقاي جنوبي گفت هرگزدرزندگي خود با فکر اينکه دچار معلوليت بوده بزرگ نشده و اين بي ارتباط با رفتار والدينش به ويژه مادرش نبوده است.پاهاي اسکار پيستوريوس در11 ماهگي به دليل اينکه استخوان‌هاي نازک ني‌اش مشکل داشتند اززيرزانو قطع شدند.

اين دونده اهل آفريقاي جنوبي که در مرحله مقدماتي ماده 400 متر المپيک 2012 لندن درجايگاه دوم ايستادو به مرحله پاياني صعود کرد، درنشست خبري که درلندن برگزارشد، اظهار داشت:مادرم يک صبح به برادرم گفت:کارل کفش‌هايت را بپوش و به من گفت:اسکار تو هم پاهايت را بپوش.اين چيزي است که من مي‌خواهم آن را بشنوم.با تفکراينکه معلوليت دارم بزرگ نشدم بلکه با اين فکر که کفش‌هاي متفاوتي دارم بزرگ شدم.وقتي اسکار پيستوريوس نفر دوم شد، رسانه‌ها و تماشاگران هيپنوتيزم شده بودند.

وي پس ازعبورازخط پايان دستش را مقابل صورتش گرفته بود.اين دونده ديروز يکشنبه در فينال اين ماده به رقابت به حريفان خود خواهد پرداخت.او در نشست خبري درخصوص اين حرکت خود گفت:نمي دانستم که آيا بايد گريه کنم يا نه.من به عنوان معلولي که از دوپا قطع است در مسابقه المپيک شرکت کردم و پذيرش اين موضوع سخت و دشوار بود.اسکار پيستوريوس روي تيغه‌هايي از کربن مي دود و نام "Blade Runner"يعني کسي که روي تيغه مي‌دود را روي او گذاشته‌اند.

وي گفت:من در آغاز مسابقه لبخند به لب داشتم.اين کار در 400 متر خيلي کم اتفاق مي‌افتد.دراين ماده فشار فوق العاده‌اي بر روي دونده قرار دارد.پيستوريوس که در پارالمپيک 2008 پکن سه مدال طلا و يک نقره برد، گفت:اين به مانند گردباد احساسات است.شما مي‎خواهيد به المپيک برويد و خود را درگير کنيد.اما همزمان، شما نمي‌خواهيد از رقابت بازبايستيد و از پيست دور شويد.با خود فکر مي‌کنيد:يعني مي شد من عملکرد بهتري را نشان مي‌دادم.

يعني مي‌شد کشورم عملکرد بهتري را از خود نشان مي‌داد.وي افزود:همه اين چيزها از ذهنت عبور مي‌کند.اين آميزه‌اي است از اينکه شما مي‌خواهيد اعتمادبه‌نفس خود را باور داشته باشيد و از سويي طبيعت انساني مي‌خواهد شما را به ترديد بيندازد.اينجاست که صداقت وارد عمل مي‌شود.

مي آيد فقط براي اينکه بگويد:برو و آنچه لازم است انجام بدهي را انجام بده.شما بارها موفق به انجام اين کار شده‌اي.دايانا بينج، عمه پيستوريوس، گفت:او عادت داشت اسکيت سواري کند، سوار دوچرخه شود، ازدرخت بالا برود و مثل باد بدود.اسکار خيلي زود راه رفتن با پاهاي مصنوعي را ياد گرفت.او به مانند برادرش که کفش هايش را پايش مي کرد، پاهايش را به پا مي کرد.

اسکار خطرکردن را نمي شناسد و به همين دليل است که موفق بوده است.يک بار با پاهاي مصنوعي پريد وسط استخرو مادرش مجبورشد بپرد توي آب تا نجاتش دهد.چون با آن پاهاي مصنوعي که مثل سيمان بودند او به ته آب رفته بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته