جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/11/02 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه (دوم محرم الحرام سال 1428) نسخه شماره 2682

 کوتاه و خواندني 


اعطا» تسهيلات اشتغالزايي به روستاهاي محروم در بوکان

اروميه - خبرنگار آفرينش
به منظور توسعه روستاهاي محروم و توسعه نيافته شهرستان بوکان تسهيلات توسعه اشتغال اعطا» مي شود .
فرماندار بوکان در جلسه بررسي مشکلات بخش سيمينه اين شهرستان با اعلام اين خبر گفت: اين تسهيلات از محل اعتبارات صندوق مهر امام رضا بدون کارمزد پرداخت مي شود که در مرحله نخست 5 روستاي اين شهرستان تحت پوشش اين طرح قرار مي گيرند .
عباسي ، سقف تسهيلات اعطايي در طرح هاي خود اشتغالي را حداکثر يکصد ميليون ريال و براي طرح هاي گروهي و کارفرمايي را حداکثر سيصد ميليون ريال متناسب با اعتبار مورد نياز طرح درخواستي اعلام کرد و افزود: در طرح هاي گروهي و کارفرمايي که در اين روستاها اجرا مي شود بايد به ازاي هر يکصد ميليون ريال تسهيلات دريافتي يک نفر مشغول به کار شود.
در اين جلسه نبود نمايندگي برخي از ادارات ، آب آشاميدني سالم و بهداشتي ، فضاي ورزشي مناسب ، پوشش نامناسب شبکه استاني سيما در شهر سيمينه و روستاهاي اطراف ، آسفالت نبودن برخي خيابان ها و کوچه ها ، تجهيز نشدن درمانگاه ، تامين نشدن اعتبار ساخت پل روستايي ملال لو از جمله مهم ترين مشکلات بخش سيمينه اعلام شد .

همزمان با ايام محرم الحرام اجرا مي شود ;
برپايي نمايش تئاتر عاشورايي غريبه شام در اروميه

اروميه - خبرنگار آفرينش
نمايش تئاتر عاشورايي غريبه شام در ايام محرم الحرام در محل مجتمع فرهنگي هنري اروميه براي علاقمندان به روي صحنه مي رود .
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان غربي ، اين نمايش از آثار فاخر هنرمندان استان قم مي باشد که از مورخه بيست و سوم لغايت بيست و هفتم بهمن ماه در دو سانس براي علاقمندان نمايش داده خواهد شد.
 
اجراي طرح سرشماري پرندگان آبزي در 150 تالاب کشور
اروميه - خبرنگار آفرينش
همزمان با سراسر دنيا طرح سرشماري پرندگان آبزي در کشور اجرا مي شود .
کارشناس پرندگان دفتر امور حيات وحش و آبزيان سازمان محيط زيست کشور در ماکو با اعلام اين خبر گفت : برنامه سرشماري زمستاني پرندگان آبزي همه ساله در ماه ژانويه در تمام مناطق دنيا و در ايران اجرا مي شود .
الهه راد ، با بيان اينکه طرح سرشماري از نيمه دوم دي ماه در کشور آغاز شده ، افزود : در بيش از 150 تالاب کشور که تحت پوشش مراقبت هاي رسمي محيط زيست قرار دارند ، سرشماري پرندگان اجرا مي شود .
وي با اعلام اينکه امسال در اجراي طرح سرشماري پرندگان تالاب هاي کشور ، از کارشناسان خارجي هم استفاده مي شود ، خاطر نشان کرد : در 28 استان کشور طرح سرشماري اجرا شده و آمارهاي به دست آمده از طرح سرشماري بعد از جمع بندي در سراسر دنيا به مرکز بين المللي تالاب ها جهت بررسي و اجراي کارهاي مطالعاتي فرستاده مي شود .

افتتاح نخستين کارگاه تخصصي آموزش
صنايع دستي در گلستان

گرگان - خبرنگار آفرينش
معاون هنرهاي سنتي و صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان گلستان گفت : همزمان با برپايي اولين نمايشگاه سراسري صنايع دستي ايران در گرگان ، نخستين کارگاه تخصصي آموزشي صنايع دستي با حضور قاسمي معاون سازمان صنايع دستي و هنرهاي سنتي و گردشگري ايران ، ربيعي رئيس سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان گلستان و جمعي از مسئولان سازمان مرکزي در 3 رشته تخصصي ابريشم بافي ، زيورآلات و گلدوزي سنتي افتتاح شد .
گرايلي هدف از انتخاب اين رشته ها جهت ايجاد کارگاه تخصصي در استان، بومي بودن رشته ها و آموزش حرفه اي و درگير شدن نسل جوان با صنايع دستي عنوان کرد و افزود : اين مرکز تخصصي براي اولين بار در سطح کشور در گرگان افتتاح شده که اميد مي رود مورد استقبال علاقه مندان و هنرجويان رشته هاي صنايع دستي استان قرار گيرد .

به منظور توسعه راه و ترابري ;
اداره کل بنادر استان گلستان مستقل مي شود

گرگان - خبرنگار آفرينش
مدير کل راه و ترابري استان گلستان در خصوص پروژه هاي داراي اعتبار ملي گفت : در حال حاضر دو پروژه ملي بهسازي و تعريض محور نوکننده تا تنگراه استان و احداث راه در حال اجرا است . همچنين جنگل گلستان از محل اعتبارات ملي سال جاري به ميزان 178 ميليارد ريال در دست اجرا است .
شورابي افزود : تاسيس اداره کل بنادر در استان و راه اندازي آن در هفته دولت طي سال آينده از برنامه هاي توسعه راه و ترابري در استان گلستان است .
وي گفت : بهسازي کنار گذر و راه  اصلي گنبد کاووس به مرز اينچه برون به عنوان راه شرياني ارتباط اين مرز به داخل و جنوب کشور و بهسازي محور آق قلابه گنبدکاووس از ديگر پروژه هاي ملي در دست اقدام و پيگيري است.
مدير کل راه و ترابري استان گلستان گفت : براي هماهنگي بيشتر و نظارت پروژه هاي کلي بخش راه ، تلاش شده حوزه مستقلي در اين خصوص در استان ايجاد شود .

اجراي طرح ضربتي محرم در روستاهاي اردبيل

اردبيل - خبرنگار آفرينش
مديرعامل جمعيت هلال احمر استان اردبيل گفت : رشد عمومي آموزش هاي امداد و نجات در شهرها و روستاهاي کشور ضروري به نظر مي رسد .
به گزارش خبرنگار آفرينش ، امير عزيزي که در دوره تخصصي مربي گري امداد و نجات استان سخن مي گفت ، افزود : با اجراي طرح ضربتي محرم شعار هر خانواده يک امدادگر تحقق خواهد يافت.
وي گفت : در 720 روستاي استان اردبيل طرح ضربتي محرم با هدف آشنايي مردم با آموزش اوليه امداد آغاز شده و در صورت موفق بودن طرح در سال هاي آينده اين طرح گسترش خواهد يافت . در اين دوره 100 نفر از کارشناسان و پزشکان عمومي به مدت 100 ساعت مباحثي چون خونريزي هاي داخلي و خارجي CPR انواع شکستگي ها ، علايم حياتي و کمک هاي اوليه را فرا خواهند گرفت .
شرکت کنندگان پس از موفقيت در آزمون تئوري و عملي گواهينامه مربي گري درجه دو دريافت مي کنند و براي آموزش بيش از 21 هزار روستايي در طرح ضربتي محرم که از اول تا هشتم محرم برگزار مي شود به مناطق آسيب پذير اعزام مي شوند .


معاون وزير صنايع و معادن کشور خبر داد :
تحقق 70 درصد پيش بيني ايجاد شغل در بخش صنعت

اردبيل - خبرنگار آفرينش
معاون وزير صنايع و معادن و رئيس سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي کشور گفت : قرار بود امسال بيش از 500 هزار فرصت شغلي در بخش صنايع کوچک کشور محقق شود که تاکنون 70 درصد اين ميزان تحقق يافته است .
محمدرضا نوتاش در حاشيه بازديد از واحدهاي شرکت صنعتي اردبيل با بيان اين مطلب به خبرنگار آفرينش افزود : اگر ما مجموعه نيازها و حمايت ها را جهت سرمايه گذاري انجام دهيم ، مي توان به تحقق اشتغال پايدار و توليد رقابتي در اين بخش اميدوار بود .
وي استفاده از تسهيلات مالي ، توجه به زيرساخت ها ، مشاوره هاي فني مهندسي و کمک به توسعه بازار را ، از جمله حمايت هاي سازمان شهرک هاي صنعتي عنوان کرد و گفت : در تمام صنايع کوچک با توجه به ويژگي خاص از جمله توزيع عادلانه ثروت ، نوآوري و خلاقيت و اشتغالزايي بالا از اهميت قابل توجه برخوردار است و ما در جهت حمايت سرمايه گذاران از ابتداي سرمايه گذاري به کمک متقاضيان مي رويم و اطلاعات بازار و راهنمايي مورد نياز را در اختيار آنها قرار مي دهيم .
وي افزود : واحدهاي صنعتي کوچک چنانچه از امکانات شهرک هاي صنعتي نظير آب ، برق ، گاز تصفيه خانه و واحد کارگاهي استفاده کنند در کم تر از 60 ماه قابل بهره برداري خواهند بود .
وي با مثبت ارزيابي کردن رشد صنعتي استان اردبيل اظهار داشت : با وجود 8 شهرک و چند نواحي صنعتي رشد جهشي را در صنعت استان شاهد هستيم و با تصويب احداث ناحيه صنعتي شهرستان بيله سوار و نير اميدواريم تا پايان سال آينده تعداد واحدهاي استان به 13 مورد برسد .
وي افزود : با فعاليت واحدهايي نظير ذوب آهن اردبيل ، نساجي و واحدهاي توليدي لبنيات علاوه بر توسعه صنعتي استان شاهد جذب بيکاران در بازار کار خواهيم بود .
نوتاش در خصوص شهرک تخصصي آب نيز گفت : کار تملک و واگذاري بعضي واحدهاي شهرک انجام شده و با توجه به کسري تامين آب مقرر شده با برنامه ريزي و تامين آب مورد نياز مشکلات شهرک حل شود .
 
فرماندار دماوند :
نظارت بر کنترل  قيمت ها ضعيف است

رودهن - خبرنگار آفرينش
جلسه تنظيم بازار شهرستان دماوند صبح روز گذشته (يکشنبه 85/11/1)
به رياست فرماندار شهرستان و با حضور جمعي از مسئولان مربوطه در محل فرمانداري اين شهرستان برگزار شد .
فرماندار شهرستان دماوند با انتقاد از عملکرد دستگاه هاي نظارتي در کنترل قيمت ها که نارضايتي مردم را به دنبال داشته ، گفت : تغيير قيمت ها که عمدتا با تفاوت بالا صورت مي گيرد ، نشانگر عدم نظارت صحيح دستگاه هاي متولي است و عدم رسيدگي در اين باره بي تفاوتي نسبت به حقوق مردم مي باشد .
عليرضا فخاري نقش عوامل واسطه را يکي از عوامل تاثيرگذار در افزايش قيمت ها دانست و تاکيد کرد : جهت حفظ حقوق مردم اقدامات و برخوردهاي لازم صورت گيرد به نحوي که آثار آن به آگاهي شهروندان برسد و فضاي ارتباطي مناسب براي دريافت شکايات و نظرات آنان فراهم شود .
وي عدم نظارت بر عوامل توزيع کالا و گسترش مشاغل کاذب را ، از ديگر موارد تاثيرگذار در افزايش بي رويه قيمت ها عنوان کرد و خواستار برخورد با عناصر گرانفروشي و نظارت دقيق  در اين راستا شد . وي گفت : ايجاد تعادل در قيمت ها و کنترل عرضه و تقاضا مي تواند از بروز مسائلي که گراني و کمبود کاذب را به دنبال دارد ، جلوگيري کند .
وي با بيان اينکه اداره بازرگاني نقشي تعديل کننده در روابط توليد ، عرضه و مصرف دارد ، اظهار داشت : براي کنترل قيمت  مبادي ورودي کالاها نظارت و يا انحصاري نمودن برخي اقلام با توجه به توانايي شهرستان در توليد آن ، کنترل لازم صورت گيرد و تدابيري انديشيده شود تا نظر مردم تامين شود .
فخاري در پايان تاکيد کرد : کارگروهي متشکل از ادارات متولي به ويژه تعزيرات حکومتي و بازرگاني ايجاد و گزارش هاي مستمر در خصوص وضعيت قيمت ها به فرمانداري ارائه شود .
گفتني است تشکيل کارگروه دستگاه هاي متولي تا پايان فروردين ماه و ارائه گزارش مستمر ، کنترل مداوم اقلام ويژه مصرفي خانوارها و اقدامات بازدارنده در صورت تغيير قيمت ها ، تداوم نظارت و برخورد با متخلفين ، ارائه فهرست کالاهاي اساسي و تغييرات آن به صورت هفته اي توسط اداره بازرگاني ، ايجاد رقابت و فرصت ارائه خدمات بهتر توسط شهرداري هاي دماوند ، رودهن و آبعلي به صورت بازار عرضه کالا حداکثر تا 15 روز آينده ، ايجاد فضاي لازم براي طرح شکايات و کنترل سهم شهرستان در توزيع عادلانه سيمان و خارج کردن آن از انحصار تعاوني ، از مصوبات اين جلسه بود .
 
مدير کل سازمان بازرگاني استان اردبيل :
دلالان باعث افزايش قيمت سيب زميني هستند
اردبيل - خبرنگار آفرينش
مدير کل سازمان بازرگاني استان اردبيل گفت : دلالان و واسطه ها باعث افزايش بي رويه قيمت سيب زميني در بازار هستند .
ياور صفرپور در نشست خبري با خبرنگاران رسانه هاي گروهي اردبيل گفت : بعضي از واسطه گران هزاران تن سيب زميني ذخيره کرده اند که به قيمت گزافي به فروش برسانند .
وي افزود : ما به منظور جلوگيري از افزايش بي رويه قيمت سيب زميني دست به تنظيم بازار زده ايم .
صفرپور گفت : بهم خوردن عرضه و تقاضا ، گران شدن نهاده هاي اوليه ، افزايش تقاضاي جهاني و همچنين کاهش توليد يکي از دلايل افزايش بي رويه قيمت سيب زميني مي باشد .
مدير کل سازمان بازرگاني استان اردبيل گفت : اردبيل در توليد سيب زميني جايگاه ويژه اي دارد و ما به خاطر همين علاوه بر تنظيم بازار حتي جلوي صادرات را گرفتيم تا قيمت پايين بيايد .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
هنري 2
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته