جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/08/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4282

 احداث مجتمع خدمات اورژانسي در پل دليچايي ضروري است 

دماوند - ايرج صادقعلي

پل دليچايي در منطقه‌اي بين شهرستان دماوند و فيروزکوه قرار دارد که آمار حوادث جاده اي و حادثه‌خيز بودن اين منطقه به علت شيب زياد و پيچهاي خطرناک با وجود اصلاح هندسي اخير آن بسيار بالا و نيازمند احداث فوري يک مجتمع خدمات‌رساني است. به گزارش خبرنگار آفرينش، در اين منطقه تاکنون حوادثي چون برخورد سواري با کاميون، واژگوني خودرو، سقوط خودرو و موارد ديگري را شاهد بوده‌ايم که براساس نظر مسئولان نيازمند خدمات‌رساني به موقع و سريع است که اين مهم فقط در صورتي امکانپذير خواهد بود که نيروهاي امدادرسان در منطقه حضور داشته باشند. رييس ايستگاه آتش‌نشاني دماوند در اين زمينه گفت: فاصله حدود 40 کيلومتري پل دليچايي تا فيروزکوه و 50 کيلومتري آن با دماوند امکان هرگونه امدادرساني به حادثه ديدگان را به سختي ميسر مي‌کند و در مواقع عادي دست‌کم بيش از 30 دقيقه براي رسيدن به اين منطقه زمان نياز است که در شرايط غيرعادي از جمله يخبندان، کولاک و برف شديد اين زمان به بيش از 45 دقيقه، تا يک ساعت و حتي بيشتر نيز ممکن است افزايش يابد.

وي افزود: احداث يک ايستگاه مشترک هلال احمر، پليس راه، اورژانس و آتش نشاني در منطقه پل دليچايي بسيار ضروري است، زيرا مدتي قبل يک خودرو در اثر برخورد با کوه آتش گرفت و با وجود سرعت عمل آتش‌نشانان به دليل دوري راه امکان کمک رساني ميسر نشد و خودرو در آتش سوخت و امدادرساني به حادثه‌ديدگان به سختي ميسر شد. رييس پليس راه محور دماوند - فيروزکوه نيز در اين باره گفت: فاصله 50 کيلومتري دماوند تا پل دليچايي امکان هر گونه خدمات‌رساني به موقع را به حادثه‌ديدگان بسيار سخت کرده و لذا احداث يک مجتمع خدماتي شامل پليس راه، هلال احمر، اورژانس، آتش نشاني و استقرار يک دستگاه جرثقيل در محل بسيار ضروري و جدي است. سرگرد عبادا... هله وندي افزود: در محدوده پل دليچايي تاکنون شاهد حوادث متعددي از جمله واژگوني خودرو، برخورد خودروها با يکديگر که گاهي منجر به آتش‌سوزي شده است، بوده ايم که نيروهاي امداد و نجات نتوانسته اند به دليل دوري و مسافت زياد به موقع در محل حادثه حضور يابند که اين امر تاکنون حوادث تلخي را رقم زده است.وي گفت: مراتب چندين بار کتبا به مقامات اطلاع داده شده و اقداماتي از سوي مسوولان فرادستي در حال انجام است که اميدواريم در کوتاهترين زمان ممکن شاهد احداث اين مجتمع به منظور ايجاد امنيت هر چه بيشتر مسافران و ارائه خدمات مورد نياز به آنان باشيم.سرگرد هله وندي درخصوص تدابير لازم براي فصل سرما در محور فيروزکوه نيز گفت: تمهيداتي از سوي اداره راه و ترابري شهرستان و پليس راه انديشيده شده تا در فصل سرما در کوتاهترين زمان ممکن در مسير روان‌سازي صورت گيرد و مشکلي براي تردد هموطنان در اين محور نداشته باشيم.

بيشترين خدمات‌رساني در کوتاهترين زمان ممکن از اهداف اصلي است

رييس جمعيت هلال احمر شهرستان دماوند نيز اظهار کرد: هر چه زمان حضور نيروهاي امدادي براي رسيدن به محل حادثه کمتر شود، امکان خدمات‌رساني به موقع هر چه بيشتر فراهم مي‌شود.حميد فرهادي افزود: با توجه به فاصله پايگاه امدادي هلال احمر در منطقه چنارغرب با پل دليچايي که حدود 55 کيلومتر است، به طور طبيعي بعد مسافت هر گونه خدمات‌رساني به موقع را از نيروهاي امدادي سلب مي‌کند. وي با بيان اينکه جمعيت هلال احمر براساس وظايف تعريف شده در صورت لزوم حوادث جاده اي را نيز خدمات‌رساني مي‌کند، گفت: اين اقدام در صورت عملي شدن مبارک و بسيار مهم است و در صورت همت جمعي مسئولان شهرستاني، جمعيت هلال احمر نيز پس از مهيا شدن شرايط آمادگي کامل براي استقرار نيرو و تجهيزات موردنياز را دارد.فرهادي با بيان اينکه پايگاه هاي امداد و نجات جمعيت خودرو سيار دارد و در کوتاهترين زمان ممکن توانسته هنگام حوادث به محل ماموريت اعزام و خدمات‌رساني کند، افزود: براساس دستور مستقيم رييس جمعيت هلال احمر کشور، بيشترين خدمات‌رساني در کوتاهترين زمان ممکن از جمله اهداف اصلي اين جمعيت است.

ايجاد يک مجتمع خدمات اورژانسي موردنياز است

رييس اداره راه و ترابري شهرستان دماوند نيز با تاکيد بر ضرورت احداث مجتمع خدمات اورژانسي در منطقه يادشده گفت: با توجه به موقعيت پل دليچايي و حوادثي که شاهد بوده‌ايم، ايجاد يک مجتمع خدمات اورژانسي در اين منطقه موردنياز است. اکبر وطن دوست افزود: نظر به اينکه جانمايي محل و اخذ مجوز لازم از سوي سازمان پايانه و حمل و نقل زمان بر است، راهدارخانه مستقر در همان منطقه آمادگي دارد تا براي استقرار نيروهاي خدمات‌رسان شرايط لازم را فراهم کند.وي ادامه داد: هر چه شرايط امدادرساني در منطقه مجهزتر و از سرعت لازم برخوردار باشد، به سود راه و ترابري است تا با حداقل زمان ممکن و در ساعت طلايي در کمک‌رساني به مصدومان خدمات‌رساني شود.رييس اداره راه و ترابري شهرستان دماوند درباره ميزان آمادگي اين اداره براي فصل سرما و ساير فصول سال گفت: استقرار راهدارخانه اين اداره در منطقه يادشده با داشتن يک لودر و گريدر و همچنين چهار راهدار مشکل خاصي براي رفع موانع احتمالي در فصل سرما و همچنين ساير فصول نخواهد داشت.

سيستم امدادرساني مانند ديگر کشورها بايد متمرکز باشد

رييس اورژانس شهرستان دماوند نيز با تاکيد بر ضرورت ايجاد اين مجتمع به منظور خدمات‌رساني هر چه سريعتر به شهروندان و هموطنان گفت: اورژانس دماوند و فيروزکوه پايگاههايي در مناطق سربندان و امين آباد براي امدادرساني به حادثه ديدگان دارد و نخستين نيروي امدادي است که در صحنه حوادث حضور دارد. محمدمهدي محمدخاني افزود: سيستم امدادرساني مانند ديگر کشورها بايد متمرکز باشد، زيرا اجماع نيروهاي امدادي در شرايط بحراني و حوادث با زمان زيادي روبرو است و گاهي بيشتر از استاندارد چهار تا شش دقيقه است و گاهي نيروهاي اورژانسي در صحنه‌هاي حوادث با وجود حضور به موقع بايد زماني را منتظر رسيدن نيروهاي امداد و نجات باشد که اين مهم موجب اتلاف وقت طلايي در امدادرساني مي‌شود.وي به عنوان نخستين راه حل براي کاهش و رفع سريع اين مشکل گفت: بايد تکنيسينهاي اورژانس دورهاي مختلف امداد و نجات را نيز بگذرانند و خودروهايشان به ساير تجهيزات امدارساني از قبيل کپسول آتش خاموش کن، شن، قيچي برش و... مجهز باشند و اقدامات اوليه را براي نجات مصدومان انجام دهند تا تاخير حضور ساير نيروهاي امدادرسان را به گونه‌اي جبران کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته