جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1391/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4289

 سوء استفاده صرافي‌ها از دانشجويان ايراني به دليل نوسانات ارز 

 نوسانات ارز در کشور باعث سوء استفاده تعدادي از صرافي‌ها از دانشجويان ايراني که در خارج از کشور تحصيل مي‌کنند، ‌شده است.به گزارش فارس،‌ نابساماني بازار ارز نه تنها در داخل براي واردات و برخي از تجار مشکل ساز شده است بلکه در خارج از ايران نيز زندگي بسياري از دانشجويان ايراني را نيز مختل کرده است.

يکي از دانشجويان که در رشته مهندسي در مقطع کارشناسي ارشد در انگليس مشغول به تحصيل است، مي‌گويد: والدين من بازنشسته هستند و با حقوق بازنشستگي و اجاره يکي از خانه‌هايي که داشتند و پس اندازشان به من کمک مي‌کنند.

درس خواندن در انگليس بسيار سخت است

وي ادامه مي‌دهد: درس خواندن در اين کشور بسيار سخت است اگر چه ما بيشتر از دو روز کلاس نداريم اما بيشتر اوقات مجبور به مطالعه و تحقيق هستيم تا بتوانيم پروژه‌هاي دانشگاه را به پايان برسانيم به همين دليل بيشتر دانشجوها با وجود اينکه 20 ساعت اجازه کار پاره وقت دارند، نمي‌توانند مشغول به کار شوند. به همين دليل تنها روي کمک والدينم حساب مي‌کنم.

وي مي‌افزايد: خوشبختانه خانواده من ماه قبل از آشفتگي بازار ارز به اينجا آمدند و مقداري پول که خرج 6 ماه من است را با خود آوردند اما اگر اين اقدام را نکرده بودند و ماهيانه مي‌خواستند برايم پول بفرستند مطمئنا دچار مشکل مي‌شدم چراکه با قيمت پوند 6000 توماني حقوق آنها معادل پوند مي‌شود 300 پوند که اجاره اتاق من 430 پوند است و اين در حالي است که زماني که من آمدم حدود 8 ماه قبل حقوق آنها معادل 800 تا 900 پوند مي‌شد و براي يک زندگي خوب در اينجا کافي بود.

يکي ديگر از دانشجويان مي‌گويد: همانطور که همه مي‌دانند دانشجويان بسياري از سراسر دنيا براي درس خواندن به کشور انگليس مي‌آيند و بيشتر دانشجوها تمرکز خود را روي درس گذاشتند اما من هم اکنون مي‌بينم که دانشجويان ايراني هر روز به دنبال قيمت ارز و پوند هستند زيرا که زندگي بيشتر آنها دچار مشکل شده است و حتي براي خريد آب و غذا نيز با مشکل مواجه هستند.

بايد از هزينه غذا کم کنيم

وي افزود: يک پوند که اينجا هيچ ارزشي ندارد، براي من حدود 5800 تومان مي‌شود و اگر من در بين ساعات درسي گرسنه شوم حتي ساندويچ کوچک نان و پنير هم نمي‌توانم بخورم چون حدود 2 تا 3 پوند است که براي من بيشتر از 15 هزار تومان خواهد بود.

وي گفت: هر وقت با والدينم صحبت مي‌کنم آنها به من مي‌گويند که نگران نباش، اما مي‌دانم که آنها مي‌خواهند خانه را بفروشند تا من بتوانم درسم را تمام کنم. دو سال است که در اين کشور درس مي‌خوانم و هميشه نمرات بالا داشتم اما حالا نمي‌دانم بايد چه کاري انجام دهم، بيشتر به برگشت به ايران فکر مي‌کنم.

يکي ديگر از دانشجويان ايراني که در رشته راديولوژي تحصيل مي‌کند، مي‌گويد: من ساعت سوم هستم و سالي 10 هزار پوند شهريه دانشگاه من است، هر سال اين شهريه را در اول سال بايد بدهم و امسال من زماني که پوند 5050 تومان بود اين مبلغ را پرداخت کردم يعي مادرم 50 ميليون تومان پول ريخت اين در حالي است که سال‌هاي قبل شهريه من 18 ميليون و 16 ميليون بود.

اين تنها هزينه دانشگاه بود و هزينه زندگي هم که جاي خود دارد، من يک اتاق کوچک دارم که ماهانه کرايه آن 460 پوند است و البته کار پاره وقت هم دارم، اما حقوق آن به ميزاني نيست که بتوانم خرج غذا و پوشاک خود را تامين کنم.

وي افزود: البته در مورد ارز دانشجويي که هم اکنون متوقف شده است نيز بايد بگويم که زماني هم که مي‌دادند پروسه خاص خود را داشت.

درست است که اين ارز را به دانشجويان مي‌دهند اما در ابتدا بايد خود دانشجو حضور داشته باشد و نامه دانشگاه و همه چيز هم باشد. به طور معمول دانشجو براي حضور داشتن بايد به ايران سفر کند که هزينه بر است و در صورت وکالت دادن نيز شخص ديگري مي‌تواند اين پروسه را دنبال کند، اما سفارت ايران در انگليس تعطيل شده و ما نمي‌توانيم از طريق سفارت به کسي وکالت دهيم.

سوء استفاده صرافي‌ها از دانشجويان ايراني

وي مي‌افزود: به دليل آشفتگي بازار، بسياري از صرافي‌ها پول حواله نمي‌کنند و دانشجويي که ماهانه پول از خانواده خود دريافت مي‌کرده، هم اکنون نمي‌داند بايد چه کار کند. جالب اينجاست که راه‌حل صرافي‌ها براي اين مشکل ورود به بازار سياه است. ايراني‌هاي زيادي وجود دارند که به طور غير رسمي مي‌خواهند به ايران پول بفرستند و به همين دليل ما دانشجويان مجبور هستيم براي گرفتن پوند از آنها به حساب بانکي آنها در ايران پول واريز کنيم و از آنها در اينجا پوند دريافت کنيم. اما به دليل آشفتگي بازار و عدم وجود قيمت، آنها از موقعيت سوء استفاده کرده و هر قيمتي را که بتوانند مي‌گويند.

وي ادامه داد: يکي از دوستان من چون حتي پول غذا هم نداشت مجبور شد از اين افراد پوند را به قيمت 6200 تومان خريداري کند. ما دانشجو هستيم و همه به صورت قانوني و از طريق مؤسسات مجاز وزارت علوم براي تحصيل آمديم و همه ما نيز قصد برگشت به کشور و خدمت به کشورمان را داريم، بايد دولت و مسئولين به ما بيشتر فکر کنند.

سرمايه‌اي که برباد مي‌رود

مسئول يکي از مؤسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج نيز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس مي‌گويد: در سال جاري دانشجوهاي بسياري هزينه کردند و بعد از پذيرش گرفتن و دادن هزينه ويزا و نصف شهريه دانشگاه عازم شدند اما با توجه به شرايط پيش آمده حدود 40 درصد آنها برگشتند و اين يعني هزينه‌اي که بر باد رفته است. که البته اين هزينه بر باد رفته قسمتي از سرمايه کشور بوده که ديگر قابل بازگشت نخواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته